גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #569951 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 569951        
גדותן
חבר מתאריך 7.8.19
190 הודעות
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    10:38   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

תחקיר ''הארץ'' | יהדות התורה והמפלגות הערביות החליפו נציגים המפקחים על הקלפיות – בניגוד לחוק  

 
  
ניתוח אלפי פרוטוקולים מקלפיות בבחירות ושיחות עם עשרות נציגים חושפים דיל בין יהדות התורה למפלגות הערביות ■ המפלגות החליפו נציגים, כך שביישובים ערביים ישבו ערבים מטעם יהדות התורה, וביישובים חרדיים ישבו חרדים מטעם מפלגות ערביות ■ בשל כך, בעשרות קלפיות נוצר ייצוג כפול של אותה מפלגה – בניגוד לחוק ■ בחלק מהקלפיות דווח על אי-סדרים או אחוזי הצבעה חריגים

בקלפי מספר 64 בבני ברק היו בבחירות האחרונות 97% הצבעה: נתון חריג אף ביחס לאחוז ההצבעה בחברה החרדית, שהוא גבוה במיוחד. אך מבט בפרוטוקול הקלפי מגלה נתון נוסף המעורר שאלות: שמו של נציג המפלגות הערביות בל"ד-רע"ם, שרצו יחד תחת האותיות "דעם", הוא אברהם מרדכי ספרנוביץ – חסיד גור תושב בני ברק. בטמרה התגלתה תמונת הראי לבני ברק: בקלפי מספר 3 בעיר ישב מוחמד דיאב כנציג של מפלגת יהדות התורה – המורכבת מחיבור של אגודת ישראל ודגל התורה – ומיוצגת באות ג'.

אין מדובר בצירוף מקרים, או בקלפיות בודדות בלבד: תחקיר "הארץ" שבחן אלפי פרוטוקולים של הקלפיות בבחירות האחרונות מגלה כי בלפחות 130 קלפיות ישבו חרדים בערים חרדיות כנציגי מפלגות ערביות, ובערים ערביות ישבו ערבים כנציגים של יהדות התורה. הנתונים הללו חושפים "דיל" בין מפלגת יהדות התורה למפלגות הערביות, שמחליפות בין נציגיהן באופן לא רשמי ומבלי להודיע לוועדת הבחירות המרכזית. החילופים מובילים לכך שהמפלגות מגדילות את כוחן בקלפיות שחשובות להן - באופן שמנוגד לחוק הבחירות, ועשוי להיות מנוצל לזיופים ולהטיות. בחלק מהקלפיות שבהן גילה "הארץ" שני נציגים מאותה מפלגה דיווחו מזכירי הקלפי על אירועים חריגים או התגלו אחוזי הצבעה גבוהים במיוחד. מיעוט מהם נחקר או נבדק על ידי ועדת הבחירות.

עיקרי התחקיר
■ תחקיר "הארץ" חושף "דיל" בין יהדות התורה למפלגות הערביות, שמחליפות ביניהן נציגים בקלפי
■ בעשרות קלפיות יצרו ההחלפות קלפיות מוטות שבהן היו שני נציגים ליהדות התורה או שני נציגים למפלגות הערביות
■ קלפיות לא מאוזנות עשויות להוות פתח להונאת בחירות או זיופים
■ בחלק מהקלפיות שהתגלה בהן כפל נציגים דיווחו מזכירי הקלפי על אירועים חריגים, או שנרשמו בהן אחוזי הצבעה חריגים
■ קלפיות מוטות מהוות הפרה של חוק הבחירות, שלפיו אסור שבהרכב ועדת הקלפי יהיה ייצוג ליותר מנציג אחד לסיעה
■ גורמים ביהדות התורה וברשימה המשותפת הודו שהדיל קיים

לפי חוק הבחירות, הרכב ועדת הקלפי כולל מזכיר ועדה "מקצועי וא-פוליטי", הממונה על ידי ועדת הבחירות המרכזית, ועוד שלושה חברים שהם נציגים מטעם מפלגות הכנסת היוצאת. כדי לשמור על טוהר הבחירות, ועדת הבחירות ממנה את חברי ועדת הקלפי באופן מאוזן, ובכל מקרה אסור שישבו באותה הקלפי שני נציגים מאותה המפלגה. ואולם, ניתוח אלפי הפרוטוקולים שמתעדים את מהלך ההצבעה בכל קלפי ושיחות עם עשרות נציגים ומשקיפים בקלפיות הבעייתיות גילו שלא כך היה המצב.

ביותר ממחצית הקלפיות שבהן היו חילופים של חרדים וערבים, נוצר הרכב ועדת קלפי שבו ישבו שני נציגים מאותה המפלגה: האחד ישב תחת האות ג' כנציג של יהדות התורה, והשני שהוחלף ישב תחת האותיות דעם – אף שאינו בפועל נציג של המפלגות הערביות. כך היה גם ביישובים הערביים. כל נציג התייצב בקלפי עם כתב מינוי רשמי מטעם המפלגה השנייה, על טופס רשמי של ועדת הבחירות. בכך, פגמו ההחלפות במנגנון הפיקוח על טוהר הבחירות על ידי הפרת האיזון הנדרש בהרכב הוועדה, והיוו פתח להונאת בחירות והטיית תוצאות.

דרך נוספת להגדיל את כוחן היחסי של המפלגות בקלפי היא על ידי מינוי משקיפים. לפי ועדת הבחירות המרכזית, רק מפלגה שאין לה ייצוג בהרכב ועדת הקלפי יכולה למנות בה משקיף מטעמה. ואולם, בתחקיר התגלה כי בכמה קלפיות שבהן היה נציג חרדי מטעם ג', נוסף לקלפי משקיף חרדי מטעם דעם. וכך גם בכמה קלפיות ביישובים ערביים, שבהן בנוסף לנציג ערבי מטעם דעם ישב משקיף ערבי מטעם יהדות התורה. החשדות להחלפות ולנציגים הכפולים עלו בדו"ח שפרסמו "משמר הבחירות האזרחי" ו"אנו" – מתנדבים אשר בחנו את פרוטוקולי הקלפיות.

"כולם מכירים את השיטה"
דוגמה לכפילות כזו ניתן למצוא בעיר החרדית אלעד. ב-23 מתוך 32 הקלפיות שהיו בעיר בבחירות האחרונות ישבו נציגים של דעם, שלכולם שמות משפחה כמו קצבורג, פליגמן, שפוכר וגיטמן. ב-18 מהקלפיות האלה, המינוי של חרדים היווה כפילות – כאשר באותו הזמן ישבו במקביל לנציג היהודי מטעם דעם גם נציג או משקיף מטעם יהדות התורה. "חבר שלי סידר לי להיות בקלפי הזו כנציג דעם", אמר אחד מחברי הוועדה ל"הארץ". נציג אחר הוסיף: "כולם מכירים את השיטה. הערבים מחליפים עם החרדים. אי אפשר ללכת להיות חבר קלפי בכפר ערבי, זה מסוכן. פנו אליי, העברתי את מספר תעודת הזהות וקיבלתי את כתב המינוי מטעם מפלגה ערבית".

דיאב, שהיה רשום בפרוטוקול בקלפי בטמרה כנציג יהדות התורה, הסביר: "אני פעיל של מפלגת בל"ד. הייתי אמור להיות באיזו התנחלות איפשהו, והנציג של ג' אמור להיות אצלנו בטמרה. אז החלפנו בין המפלגות. אם היו נותנים לי ללכת להתנחלות לא הייתי הולך לשם ואז לא הייתי עובד בבחירות". הוא הוסיף שבכתב המינוי שלו כחבר ועדה הוא היה רשום כנציג של יהדות התורה: "כתב המינוי היה של ג', הצ'ק שקיבלתי בסוף מג', את הפרטים שלי נתתי לג'. זהו. מרגע שהחלפנו במקומות אז אני הייתי של ג'". כשנשאל אם בקלפי ייצג למעשה את בל"ד, אמר: "מרגע שנכנסתי לקלפי אני יו"ר הקלפי, אני לא פעיל של אף אחד".

נציג נוסף ביישוב ערבי סיפר ל"הארץ" על דפוס פעולה דומה: "בהתחלה חיפשתי עבודה עם מפלגות שמאל, אבל בסוף נאלצתי לעבוד בכפר ביום הבחירות. פניתי לחבר המקושר עם כמה מפלגות ערביות – הוא סגר עם בל"ד. ביום הבחירות בבוקר מסרו לי את המינוי המאושר. אז גיליתי שזה כתב מינוי של ג'. התקשרתי לבל"ד והם אמרו לי שזה לא משנה, אז לא התעניינתי יותר מדי". עם זאת, הוא מספר, אחרי 40 יום אמור היה לקבל את התשלום – אך זה לא הגיע. "התקשרתי לבל"ד ואמרו לי שיש עיכובים. כשהתקשרתי שוב, מישהו מבל"ד הסביר לי הכל. הוא אמר שיש קשר ביניהם לבין המפלגות החרדיות, לוקחים עובדים אחד מהשני, ושעכשיו המפלגות החרדיות עיכבו את הכסף. מי שנתן את הצ'ק בסוף זה מישהו מבל"ד, אבל הצ'ק היה מטעם ג'".

מוחמד סועאד מכמאנה, שישב בקלפי בכפר מטעם יהדות התורה, אמר ל"הארץ" שהוא אינו קשור למפלגה בכלל. הוא אמר כי פנו אליו מבל"ד לעבוד בבחירות, והוא אינו יודע למה שיבצו אותו לעבוד מטעם יהדות התורה.

אברהם מרדכי ספרנוביץ, שישב בקלפי בבני ברק מטעם בל"ד-רע"ם, אמר כי אין לו קשר למפלגות הערביות, אך לא הכחיש כי שעבד מטעמן, ואמר כי עשה זאת כדי להרוויח כסף בבחירות.

משקיפה ביישוב ערבי, ששמה הופיע בפרוטוקול לצד האות ג', כלל לא הבינה את שאלת "הארץ" אם היא נציגת יהדות התורה. "מה זאת אומרת, עבדתי בשביל בל"ד וקיבלתי כסף מבל"ד", אמרה.

קלפי נוספת שנמצאה כבעייתית היא קלפי מספר 8 בג'סר א-זרקא: לפי הפרוטוקול, בקלפי ישב נציג ערבי מטעם בל"ד-רע"ם (באותיות דעם) ונציג נוסף מטעם חד"ש-תע"ל (באותיות ום). לצדם, בקלפי נכחו שני משקיפים – שניהם ערבים תושבי ג'סר א-זרקא – האחד נציג מטעם ש"ס, והשני מטעם יהדות התורה. אם המשקיפים הללו אינם באמת נציגים של ש"ס ויהדות התורה, מדובר בכפילות אסורה. בנוסף למשקיפים הכפולים, בקלפי הזו נרשם גם אחוז הצבעה חריג – 69% הצבעה, לעומת שאר הקלפיות ביישוב שבהן לא עלה אחוז ההצבעה מעל 20%. הקלפי הזו אינה נמצאת בחקירת משטרה, אולם אחוזי ההצבעה החריגים מעוררים שאלות.

מחליפים רשימות
החלפות הללו בין הערבים לחרדים מתקיימות שלא כחלק ממנגנון ההחלפות הרשמיות בין המפלגות. כמה שבועות לפני הבחירות, מתאימה ועדת הבחירות המרכזית לכל קלפי שלוש מפלגות שיקבלו בה ייצוג – על פי מפתח גושי שקבעה הוועדה: ימין, שמאל, מרכז, ערבים וחרדים. זאת, כדי להבטיח שוועדות הקלפי יהיו מאוזנות מבחינה סיעתית וכך יהוו חסם לזיופים במערכת הבחירות. המפלגות יכולות לבקש באופן רשמי מהוועדה לשנות שיבוצים בקלפיות כדי לשבץ נציג בערים שבהן לא קיבלה ייצוג, כל עוד לא מופר האיזון הגושי. לאחר שהוועדה אישרה את כל החילופים, משבצות המפלגות את הנציגים שגייסו בקלפיות ברחבי הארץ.

ואולם, החילופים שנעשו בין בל"ד-רע"ם ויהדות התורה לא דווחו לוועדת הבחירות המרכזית. מהתחקיר עולה כי יהדות התורה ובל"ד-רע"ם החליפו ביניהן רשימות שמות של נציגים – והנפיקו זו לזו כתבי מינוי מטעמן. כך יוצא שעל הנייר לא בוצע שום שינוי בשיבוץ המאוזן לכאורה של ועדת הבחירות, אולם בפועל האנשים שמאיישים את הקלפיות הוחלפו – אנשי יהדות התורה הגיעו לקלפיות עם כתב מינוי רשמי שם דעם, ואנשי בל"ד–רע"ם הגיעו לקלפי עם כתב מינוי רשמי של יהדות התורה.

"אנחנו מרכזים את מספרי תעודות הזהות של האנשים שלנו ומעבירים לחדש, תע"ל ורע"מ והם מוציאים להם כתבי מינוי, וזה עובד ככה גם הפוך", אמר ל"הארץ" בכיר ביהדות התורה. "אנחנו צריכים אנשים בקלפיות שלנו שידווחו מי מגיע ומי לא מגיע. אין לי עניין לשלוח בחור חרדי ללב אום אל פחם". לדבריו, במסגרת הדיל, המפלגות הערביות מבקשות מקומות ביישובים חרדים, כדי שיוכלו לתת אותם בתמורה למקומות ביישובים ערביים.

קבוצת "משמר הבחירות האזרחי" בסיוע "אנו" בחנו בחודשים האחרונים את כל הפרוטוקולים מהקלפיות בבחירות האחרונות והקלידו מחדש את נתוני ההצבעה. מהבדיקה שלהם עלה חשד כי יש החלפות לא מדווחות בין נציגי יהדות התורה והמפלגות הערביות. תחקיר "הארץ" מאשר את החשדות, ושיחות עם נציגים מהמפלגות העלו שהדיל הזה התקיים בלפחות ארבע מערכות הבחירות האחרונות.

בכיר ברשימה המשותפת אמר כי צר לו מאוד על החילופים, וכי ברשימה מבינים כי מדובר בטעות שיצרה מצב שבו רבות מהקלפיות במגזר החרדי פועלות ללא פיקוח של האופוזיציה ועם ייצוג כפול לאנשי יהדות התורה.

גורמים בוועדת הבחירות שעמם שוחח "הארץ" לא פוסלים כי חילופים כאלה קורים בפועל, אך טוענים כי מדובר בתופעה שולית. "ביום הבחירות עובדים מאה אלף איש. אני מכיר רק את 11 אלף מזכירי הקלפי, וגם אותם ראיינו רבע שעה לפני שקיבלו את התפקיד", אמר גורם בוועדה. "אנחנו מסתמכים, במידה רבה, על נציגי המפלגות בקלפיות. האחריות והאינטרס לחשיפת אי-הסדרים היא גם עליהם".

אף שבוועדת הבחירות מסתמכים על כך שנציגי המפלגות היריבות בכל קלפי יתריעו לוועדה על מקרים חריגים – כמו למשל אדם חרדי שמגיע כנציג בל"ד – בפועל הדבר לא קורה. יתרה מכך, בידיה של ועדת הבחירות היה כל המידע כדי לזהות את הדיל. שהרי, מינויים של יושבי ראש הקלפי עובר דרכה, וכן היתה יכולה לזהות כי בסדרה של קלפיות אמורים לשבת נציגים ערבים מטעם יהדות התורה ונציגים חרדים מטעם מפלגות חרדיות. חקירות המשטרה אשר נפתחו בנוגע לחריגות בכמה קלפיות ברחבי הארץ אינן נוגעות לחילופים של נציגים באופן שפוגע באיזון הוועדה.

משמר הבחירות האזרחי הוקם ביוזמת קבוצה של פעילים חברתיים מתנדבים, בעקבות ריבוי טענות בדבר זיופים בבחירות ונוכח הדו"ח החמור שפרסם מבקר המדינה בנושא זה. המיזם נעזר בשורה של ארגונים חברתיים, בהם: אנו - עושים שינוי, הברית הישראלית, התנועה לאיכות השלטון, המכון הישראלי לדמוקרטיה, הסדנה לידע ציבורי והתנועה לטוהר המידות. לקראת הבחירות, ביום הבחירות ובימים שאחריו פעלו במיזם מאות מתנדבים: בקרים, קלדנים וכן אנשי הייטק שבנו אפליקציות ייעודיות לבקרת התוצאות ומידענים לבחינתם. בימים אלה עוסקים במשמר בגיוס מתנדבים לבחירות הקרובות, כשהפעם הכוונה היא להפעיל אלפי פעילים שיעשו שימוש באפליקציות, ששוכללו ושופרו לפי לקחי הבחירות האחרונות.

"ככל שהפרקטיקה מתקיימת, היא מעלה קשיים"
מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בתגובה: "בבסיס שיטת הבחירות בישראל נקבע כי כחברי ועדות הקלפי יכהנו נציגי סיעות הכנסת ותפקידם לפקח על הבחירות במקום הקלפי, ולשמור על טוהר הבחירות, מטעם סיעות הכנסת. כל סיעה מגייסת את הנציגים מטעמה ורשאית למנות כל אדם כנציגה. לוועדת הבחירות אין כל סמכות או אפשרות להתערב במינויים. יצוין, כי בעבר הועלו הצעות למנות כחברי ועדות הקלפי נציגים מטעם ועדת הבחירות בלבד, אך הצעות החקיקה בנושא נדחו.

"הפרקטיקה המוזכרת לא אושרה ע"י הוועדה, וככל שהיא מתקיימת, היא מעלה קשיים לא מבוטלים. למרות שלוועדת הבחירות המרכזית, אין סמכות או יכולת להתערב במינויים, בכוונת הוועדה לפנות לבאי כח הסיעות ולהדגיש בפניהם את הוראות החוק והחשיבות להימנע ממינוי מי שאינו נציג הסיעה, תוך הדגשת חשיבות השמירה על טוהר הבחירות".

מהרשימה המשותפת נמסר בתגובה: "מפלגות הרשימה המשותפת פועלות בהתאם לנהלי ועדת הבחירות המרכזית בהצבת משקיפים בקלפיות והעסקת המשקיפים נעשית בהתאם למיקומם הגיאוגרפי".

מיהדות התורה נמסר בתגובה: "יהדות התורה פעלה ופועלת על פי החוק ובהתאם לכללי המינהל התקין".

סייע בהכנת הכתבה: ג'קי חורי

https://www.haaretz.co.il/news/elections/.premium.highlight-1.7681914              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  מכת הזיופים בבחירות חייבת טיפול שורש דחוף איתי שלום 14.08.19 10:41 1
     רבנים וועדות רבנים שמעולם לא נבחרו מנדי 14.08.19 12:16 34
     מכת הזיופים היום משרתת בעיקר את מפלגת השלטון הסטלן 14.08.19 22:24 41
  חייב מצלמות בקלפיות של החרדים Oracle 14.08.19 10:41 2
     מבחינתי בכל הקלפיות . בחירות לא שקופות= מדינה לא דמוקרטית FBD 14.08.19 11:19 9
     מחזק!!! הקלפיות החרדיות והערביות מועדות לשחיתות וזיופים אבי_85 14.08.19 11:26 17
  לכאורה, הסכם זיופים בין יהדות התורה למפלגות הערביות Reddish 14.08.19 10:56 3
     זה יכול להיות בשביל זיופים, אבל לא רק. זה ענין של ג'ובים ונוחות. שבילים 14.08.19 11:12 4
         בוא לא נהיה תמימים. Reddish 14.08.19 11:16 7
             אין ספק שהמצב הזה נותן פתח והזדמנות לזייפנים שבילים 14.08.19 11:20 11
                 ובשביל הג'ובים זה בסדר? סנפר 14.08.19 12:42 37
  זו שערוריה. ואדרבה, שיהיו מצלמות בכל קלפיות. פרה אדומה 14.08.19 11:14 5
  אין מקום למפלגות חרדיות בכנסת. הפרדת דת ומדינה עכשיו! פרחים לחג 14.08.19 11:16 6
     לא מצאתי קשר בין שתי החלקי המשפט איתי שלום 14.08.19 11:21 13
         אני חולק על הצורך במתן זכות למפלגות דתיות להיבחר. אין מקום למפלגות דתיות (יהודיות או ערביות וכיוצ''ב) פרחים לחג 14.08.19 11:27 19
             אז אתה תומך באיסור על מתמודדים מוסלמים להתמודד? איתי שלום 14.08.19 11:58 31
  2 מגזרים מושחתים שפועלים כנגד המדינה המקור 14.08.19 11:17 8
     אני מוחה. לא המגזרים מושחתים כי אם הנציגות הפוליטית. המגזר החרדי אהוב עלי באופן מיוחד. פרחים לחג 14.08.19 11:19 10
  אף אחד לא שם לב לנקודה העיקרית. הארץ מוכן Moshe 14.08.19 11:21 12
     ''תמות נפשי עם פלשתינים'' ;) ברוש 14.08.19 11:21 14
     חיכיתי לתגובה הרגילה נגד הארץ... העיתון היחיד האמיתי בישראל darwin 14.08.19 11:37 24
  אני מנחש שזה יתברר כחוקי ולא כ''בעייתי'', שכן הח''כים הערבים טענו בפומבי (בראיונות לתקשורות) שהם נוהגים כך winter1 14.08.19 11:23 15
  ומי ישלם על כך???? איפה חקירת משטרה? או שחמגשיות יותר חשובות??? יאצק 14.08.19 11:25 16
  ליצמן וגפני לא מתביישים לעשות דילים עם השטן!! להזכירכם מחבלים לא מבחינים בין יהודי דתי חרד יאצק 14.08.19 11:27 18
  השותפים הטבעיים, כמו תמיד 27סוט 14.08.19 11:28 20
  והנה הסיבה למה זהות לא זכו Nisso92 14.08.19 11:29 21
  המשותף לערבים ולחרדים הוא שאלה שני מגזרים שלא הפנימו את הלגיטימציה של המדינה איזי פרנטה 14.08.19 11:31 22
  עוד מכנה משותף של שני מגזרים שתרומתם אפסית. שולץ 14.08.19 11:37 23
  שוללי הציונות התחברו .... טבעי. טרמי 14.08.19 11:38 25
  המטרה של השמאל הקיצוני הושגה הם דחפו את החרדים להתחבר עם הערבים אלמוני 14.08.19 11:54 26
     חח החרדים היו מחוברים עם הערבים הרבה לפני שבשמאל ידעו שאפשר ''לדחוף אותם לזה'' 27סוט 14.08.19 11:58 30
         אותו העיתון שמעלים עין מכל העוולות שעושה הציבור הערבי פתאום נדרך מה קרה אלמוני 14.08.19 12:18 35
  מה שמותר לרבי.. מנדי 14.08.19 11:57 27
  יהדות התורה והמפלגות הערביות החליפו נציגים המפקחים על הקלפיות – בניגוד לחוק סיסו מהתברואה 14.08.19 11:49 28
     יהדות התורה - שמאל חלש שהולך עם הערבים! gold1980 14.08.19 11:50 29
         כמעט.. אבל ברגע האחרון עלה על שירטון. מנדי 14.08.19 12:09 32
  מכתב em28 14.08.19 12:03 33
  במצב הנוכחי וועדת הבחירות מאפשרת לזייף בחירות אך מונעת מניעת זיופים. Sham Poo 14.08.19 12:35 36
  תחקיר הארץ מוצא סעיף בעייתי ומשליך ממנו על הקונספירציה שלו על זיופים... תחקיר בשקל תשעים GaggeR 14.08.19 13:17 38
  מקווה מאוד שכחול לבן או ליברמן מכינים קמפיין מצלמות במגזר החרדי למנוע זיופים מאסיבים gold1980 14.08.19 13:57 39
  מה השלב הבא בשת''פ בין הערבים לחרדים אחרי שהם מוצצים את לשדה של המדינה ומרמים בבחירות? סיסו מהתברואה 14.08.19 22:21 40
  ההסתה נגד החרדים באשכול הזה מזעזעת. אני פשוט המום מהשנאה שלכם. תתביישו. ו... אנחנו נשרוד פובליציסט 14.08.19 22:28 42
  תחקיר ממש לא רציני שמוליק 15.08.19 09:00 43

   
   
איתי שלום לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.9.18
2166 הודעות, 12 מדרגים, 24 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    10:41   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. מכת הזיופים בבחירות חייבת טיפול שורש דחוף  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
לא יתכן שאנחנו נשחק כאילו דמוקרטיה כשביום הבחירות עובדים עלינו בעיניים.

מצלמות, הקלטות, מערכות ממוחשבות או כל פתרון אחר - חייבים לעשות הכל כדי להגן על טוהר הבחירות.
זה לא קשור לימין או שמאל, הארץ או ישראל היום, כולם צריכים לתמוך בטיפול דחוף בזיופים בבחירות.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מנדי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.19
2287 הודעות, 5 מדרגים, 6 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    12:16   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  34. רבנים וועדות רבנים שמעולם לא נבחרו  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
מפעילים את כנסת ישראל, שעה שעה.
גם את הרשויות, את משרדי הממשלה,
חלק מהקואליציה, חלק מחברי הכנסת,
חלק מהשרים וחלק מבתי החולים.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
הסטלן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.11.18
3396 הודעות, 19 מדרגים, 6 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    22:24   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  41. מכת הזיופים היום משרתת בעיקר את מפלגת השלטון  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
אל תצפה לטיפול בבעיה. לא אתפלא אם הם נותנים אפילו עזרה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Oracle לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.8.11
1429 הודעות, 9 מדרגים, 18 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    10:41   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. חייב מצלמות בקלפיות של החרדים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
FBD לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.10.15
9464 הודעות, 99 מדרגים, 172 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:19   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. מבחינתי בכל הקלפיות . בחירות לא שקופות= מדינה לא דמוקרטית  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  
חייבים להתעשת .. נמאס להשתתף בבחירות שהתוצאות שלהן לא משקפות את רצון העם בשל זיופים ורמאויות .            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אבי_85 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.12.13
33445 הודעות, 130 מדרגים, 223 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:26   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. מחזק!!! הקלפיות החרדיות והערביות מועדות לשחיתות וזיופים  
בתגובה להודעה מספר 2
 


"אין לנו ארץ אחרת"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Reddish לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.6.19
688 הודעות, 6 מדרגים, 10 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    10:56   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. לכאורה, הסכם זיופים בין יהדות התורה למפלגות הערביות  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
יהדות התורה שולחת נציג ערבי לקלפיות הערביות (במקום חרדי) שיעזור להעלים עין/לזייף (הכנסת פתקים, כל מה שצריך זה רגע אחד שבו משגיח הליכוד בשירותים או אפילו מוצא בכוח כפי שקרה). הערבים שולחים נציג חרדי (במקום ערבי) לקלפיות החרדיות, כנ"ל.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שבילים לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.12.13
3487 הודעות, 45 מדרגים, 66 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:12   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. זה יכול להיות בשביל זיופים, אבל לא רק. זה ענין של ג'ובים ונוחות.  
בתגובה להודעה מספר 3
 
  
במקום לנסוע לאום אל פחם, הנציג מקבל את הג'וב ליד הבית.

בכל מקרה - כל עוד לא מזייפים, הקומבינה חוקית לחלוטין.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Reddish לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.6.19
688 הודעות, 6 מדרגים, 10 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:16   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. בוא לא נהיה תמימים.  
בתגובה להודעה מספר 4
 
  
תקרא בכתבה, בקלפי עם טרייד כזה בג'סר א זרקא, אחוז ההצבעה 69, לעומת 20-30 בשאר היישוב. מקרי? בקלפיות חרדיות עם טרייד, מגיע ל100 אחוז כמעט.

לא צריך להיות גאון כדי להבין מה יקרה אם בקלפי רוב הנציגים והמשקיפים ערביים (גם הנציג החרדי - ערבי מהכפר), או קלפי ביישוב חרדי עם רוב חרדי במשקיפים/נציגים (כאשר גם הנציג הערבי- חרדי).            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שבילים לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.12.13
3487 הודעות, 45 מדרגים, 66 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:20   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. אין ספק שהמצב הזה נותן פתח והזדמנות לזייפנים  
בתגובה להודעה מספר 7
 
  
אבל אני בטוח שבהרבה קלפיות עם החלפות, לא היו זיופים, גם אם יש כמה שכנראה כן.

אבל המטרה שבשבילה עושים את זה, זה לא הזיופים, אלא הג'ובים.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סנפר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 17.7.16
3055 הודעות, 37 מדרגים, 68 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    12:42   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  37. ובשביל הג'ובים זה בסדר?  
בתגובה להודעה מספר 11
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פרה אדומה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.4.12
37348 הודעות, 263 מדרגים, 522 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:14   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. זו שערוריה. ואדרבה, שיהיו מצלמות בכל קלפיות.  
בתגובה להודעה מספר 0
 


במבט לאחור, חוכמה בדיעבד זה בעצם דבר נורא טפשי.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פרחים לחג
חבר מתאריך 28.4.19
1170 הודעות, 29 מדרגים, 0 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:16   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. אין מקום למפלגות חרדיות בכנסת. הפרדת דת ומדינה עכשיו!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
איתי שלום לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.9.18
2166 הודעות, 12 מדרגים, 24 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:21   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. לא מצאתי קשר בין שתי החלקי המשפט  
בתגובה להודעה מספר 6
 
  
הזכות לבחור ולהיבחר היא זכות בסיסית במשטר דמוקרטי.
אין לזה שום קשר להפרדת דת ומדינה.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פרחים לחג
חבר מתאריך 28.4.19
1170 הודעות, 29 מדרגים, 0 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:27   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. אני חולק על הצורך במתן זכות למפלגות דתיות להיבחר. אין מקום למפלגות דתיות (יהודיות או ערביות וכיוצ''ב)  
בתגובה להודעה מספר 13
 
  
גם באיראן זה הביא רק רע.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
איתי שלום לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.9.18
2166 הודעות, 12 מדרגים, 24 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:58   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. אז אתה תומך באיסור על מתמודדים מוסלמים להתמודד?  
בתגובה להודעה מספר 19
 
  
כי "גם באיראן זה הביא רק רע."            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
המקור
חבר מתאריך 19.2.09
35335 הודעות
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:17   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. 2 מגזרים מושחתים שפועלים כנגד המדינה  
בתגובה להודעה מספר 0
             תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פרחים לחג
חבר מתאריך 28.4.19
1170 הודעות, 29 מדרגים, 0 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:19   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. אני מוחה. לא המגזרים מושחתים כי אם הנציגות הפוליטית. המגזר החרדי אהוב עלי באופן מיוחד.  
בתגובה להודעה מספר 8
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Moshe
חבר מתאריך 18.12.13
3203 הודעות
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:21   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. אף אחד לא שם לב לנקודה העיקרית. הארץ מוכן  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
לזרוק את הערבים לכלבים עם יפיל גם את החרדים יחד איתם. לי זה חדש            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ברוש לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.5.04
19085 הודעות, 119 מדרגים, 193 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:21   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. ''תמות נפשי עם פלשתינים'' ;)  
בתגובה להודעה מספר 12
             תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
darwin
חבר מתאריך 7.5.08
15168 הודעות
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:37   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. חיכיתי לתגובה הרגילה נגד הארץ... העיתון היחיד האמיתי בישראל  
בתגובה להודעה מספר 12
 
  
רוטר כל הזמן מנצל את הארץ וגם כתבות למינויים בלבד מתפרסמות פה אבל מלא תגובות נגד הארץ. קצת כפיות טובה.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
winter1
חבר מתאריך 19.6.17
6733 הודעות
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:23   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. אני מנחש שזה יתברר כחוקי ולא כ''בעייתי'', שכן הח''כים הערבים טענו בפומבי (בראיונות לתקשורות) שהם נוהגים כך  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
גם בבחירות קודמות, אגב לא רק עם ח"כים חרדים, אבל ברוח התקופה הארץ לא יפספס אפשרות להיכנס לביצה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יאצק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.1.15
8549 הודעות, 97 מדרגים, 176 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:25   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. ומי ישלם על כך???? איפה חקירת משטרה? או שחמגשיות יותר חשובות???  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יאצק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.1.15
8549 הודעות, 97 מדרגים, 176 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:27   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. ליצמן וגפני לא מתביישים לעשות דילים עם השטן!! להזכירכם מחבלים לא מבחינים בין יהודי דתי חרד  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
27סוט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.11.14
12035 הודעות, 84 מדרגים, 162 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:28   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. השותפים הטבעיים, כמו תמיד  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Nisso92 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.5.15
7824 הודעות, 82 מדרגים, 154 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:29   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. והנה הסיבה למה זהות לא זכו  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
רק רמאויות            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
איזי פרנטה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.5.19
1459 הודעות, 4 מדרגים, 8 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:31   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. המשותף לערבים ולחרדים הוא שאלה שני מגזרים שלא הפנימו את הלגיטימציה של המדינה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ואני לא מדבר בישראל דווקא.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שולץ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.7.14
12759 הודעות, 48 מדרגים, 45 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:37   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. עוד מכנה משותף של שני מגזרים שתרומתם אפסית.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
טרמי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.6.17
3411 הודעות, 25 מדרגים, 18 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:38   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. שוללי הציונות התחברו .... טבעי.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אלמוני
חבר מתאריך 2.4.12
11258 הודעות
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:54   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. המטרה של השמאל הקיצוני הושגה הם דחפו את החרדים להתחבר עם הערבים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
בכך שכל חרדי ירגיש זר במדינה הזו עם הגב לקיר לא יתנו לו להנות מכלום ויכפישו אותו כל היום .
בדיוק כמו שהם עשו לצבא הם ראו שהדתיים צתגייסים עם מוטבציה ענקית לתרום אז מצד אחד הם דוחפים את הצבא ללברליות שלהם בכדי להקשות על החיים של הדתים
ואז הם אומרים הנה צדקנו החרדים והערבים הם בני ברית .            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
27סוט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.11.14
12035 הודעות, 84 מדרגים, 162 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:58   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. חח החרדים היו מחוברים עם הערבים הרבה לפני שבשמאל ידעו שאפשר ''לדחוף אותם לזה''  
בתגובה להודעה מספר 26
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אלמוני
חבר מתאריך 2.4.12
11258 הודעות
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    12:18   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  35. אותו העיתון שמעלים עין מכל העוולות שעושה הציבור הערבי פתאום נדרך מה קרה  
בתגובה להודעה מספר 30
 
  
זה חלק ממתקפה משולבת מתוכננת היטיב שלהם .            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מנדי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.19
2287 הודעות, 5 מדרגים, 6 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    11:57   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. מה שמותר לרבי..  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
יהדה"ת מחשיבים עצמם ל"ימין". לא פחות ולא יותר. אבוי ל"ימין" שכזה.
זה ש מ א ל .
עד שלא נסדר לגושים נכונים את ההשתייכויות באופן שיהיה מובן, לא יפסק התיקו בבחירות.
נזקק עד שנקבל מספר גושים ברורים.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סיסו מהתברואה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.5.19
2888 הודעות, 41 מדרגים, 74 נקודות.  ראה משוב
   11:49   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. יהדות התורה והמפלגות הערביות החליפו נציגים המפקחים על הקלפיות – בניגוד לחוק  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ניתוח אלפי פרוטוקולים מקלפיות בבחירות ושיחות עם עשרות נציגים חושפים דיל בין יהדות התורה למפלגות הערביות ■ המפלגות החליפו נציגים, כך שביישובים ערביים ישבו ערבים מטעם יהדות התורה, וביישובים חרדיים ישבו חרדים מטעם מפלגות ערביות ■ בשל כך, בעשרות קלפיות נוצר ייצוג כפול של אותה מפלגה – בניגוד לחוק ■ בחלק מהקלפיות דווח על אי-סדרים או אחוזי הצבעה חריגים


בקלפי מספר 64 בבני ברק היו בבחירות האחרונות 97% הצבעה: נתון חריג אף ביחס לאחוז ההצבעה בחברה החרדית, שהוא גבוה במיוחד. אך מבט בפרוטוקול הקלפי מגלה נתון נוסף המעורר שאלות: שמו של נציג המפלגות הערביות בל"ד-רע"ם, שרצו יחד תחת האותיות "דעם", הוא אברהם מרדכי ספרנוביץ – חסיד גור תושב בני ברק. בטמרה התגלתה תמונת הראי לבני ברק: בקלפי מספר 3 בעיר ישב מוחמד דיאב כנציג של מפלגת יהדות התורה – המורכבת מחיבור של אגודת ישראל ודגל התורה – ומיוצגת באות ג'.אין מדובר בצירוף מקרים, או בקלפיות בודדות בלבד: תחקיר "הארץ" שבחן אלפי פרוטוקולים של הקלפיות בבחירות האחרונות מגלה כי בלפחות 130 קלפיות ישבו חרדים בערים חרדיות כנציגי מפלגות ערביות, ובערים ערביות ישבו ערבים כנציגים של יהדות התורה. הנתונים הללו חושפים "דיל" בין מפלגת יהדות התורה למפלגות הערביות, שמחליפות בין נציגיהן באופן לא רשמי ומבלי להודיע לוועדת הבחירות המרכזית. החילופים מובילים לכך שהמפלגות מגדילות את כוחן בקלפיות שחשובות להן - באופן שמנוגד לחוק הבחירות, ועשוי להיות מנוצל לזיופים ולהטיות. בחלק מהקלפיות שבהן גילה "הארץ" שני נציגים מאותה מפלגה דיווחו מזכירי הקלפי על אירועים חריגים או התגלו אחוזי הצבעה גבוהים במיוחד. מיעוט מהם נחקר או נבדק על ידי ועדת הבחירות.
עיקרי התחקיר
■ תחקיר "הארץ" חושף "דיל" בין יהדות התורה למפלגות הערביות, שמחליפות ביניהן נציגים בקלפי
■ בעשרות קלפיות יצרו ההחלפות קלפיות מוטות שבהן היו שני נציגים ליהדות התורה או שני נציגים למפלגות הערביות
■ קלפיות לא מאוזנות עשויות להוות פתח להונאת בחירות או זיופים
■ בחלק מהקלפיות שהתגלה בהן כפל נציגים דיווחו מזכירי הקלפי על אירועים חריגים, או שנרשמו בהן אחוזי הצבעה חריגים
■ קלפיות מוטות מהוות הפרה של חוק הבחירות, שלפיו אסור שבהרכב ועדת הקלפי יהיה ייצוג ליותר מנציג אחד לסיעה
■ גורמים ביהדות התורה וברשימה המשותפת הודו שהדיל קיים

גורמים במפלגות החרדיות וברשימה המשותפת הודו בפני "הארץ" כי דיל כזה קיים, וכי הן מחליפות ביניהן רשימות של נציגים ומנפיקות להם כתבי מינוי מטעמן. לדברי כמה מהם, החילופים הללו נעשו בארבע מערכות הבחירות האחרונות.


לפי חוק הבחירות, הרכב ועדת הקלפי כולל מזכיר ועדה מקצועי וא-פוליטי, הממונה על ידי ועדת הבחירות המרכזית, ועוד שלושה חברים שהם נציגים מטעם מפלגות הכנסת היוצאת. כדי לשמור על טוהר הבחירות, ועדת הבחירות ממנה את חברי ועדת הקלפי באופן מאוזן, ובכל מקרה אסור שישבו באותה הקלפי שני נציגים מאותה המפלגה. ואולם, ניתוח אלפי הפרוטוקולים שמתעדים את מהלך ההצבעה בכל קלפי ושיחות עם עשרות נציגים ומשקיפים בקלפיות הבעייתיות גילו שלא כך היה המצב.

ביותר ממחצית הקלפיות שבהן היו חילופים של חרדים וערבים, ישבו בוועדת קלפי שני נציגים מאותה המפלגה: האחד ישב תחת האות ג' כנציג של יהדות התורה, והשני שהוחלף ישב תחת האותיות דעם – אף שאינו בפועל נציג של המפלגות הערביות. כך היה גם ביישובים הערביים. כל נציג התייצב בקלפי עם כתב מינוי רשמי מטעם המפלגה השנייה, על טופס רשמי של ועדת הבחירות. בכך, פגמו ההחלפות במנגנון הפיקוח על טוהר הבחירות על ידי הפרת האיזון הנדרש בהרכב הוועדה, והיוו פתח להונאת בחירות והטיית תוצאות.


דרך נוספת להגדיל את כוחן היחסי של המפלגות בקלפי היא על ידי מינוי משקיפים. לפי ועדת הבחירות המרכזית, רק מפלגה שאין לה ייצוג בהרכב ועדת הקלפי יכולה למנות בה משקיף מטעמה. ואולם, בתחקיר התגלה כי בכמה קלפיות שבהן היה נציג חרדי מטעם ג', נוסף לקלפי משקיף חרדי מטעם דעם. וכך גם בכמה קלפיות ביישובים ערביים, שבהן בנוסף לנציג ערבי מטעם דעם ישב משקיף ערבי מטעם יהדות התורה. החשדות להחלפות ולנציגים הכפולים עלו בדו"ח שפרסמו "משמר הבחירות האזרחי" ו"אנו" – מתנדבים אשר בחנו את פרוטוקולי הקלפיות.

"כולם מכירים את השיטה"
דוגמה לכפילות כזו ניתן למצוא בעיר החרדית אלעד. ב-23 מתוך 32 הקלפיות שהיו בעיר בבחירות האחרונות ישבו נציגים של דעם, שלכולם שמות משפחה כמו קצבורג, פליגמן, שפוכר וגיטמן. ב-18 מהקלפיות האלה, המינוי של חרדים היווה כפילות – כאשר באותו הזמן ישבו במקביל לנציג היהודי מטעם דעם גם נציג או משקיף מטעם יהדות התורה. "חבר שלי סידר לי להיות בקלפי הזו כנציג דעם", אמר אחד מחברי הוועדה ל"הארץ". נציג אחר הוסיף: "כולם מכירים את השיטה. הערבים מחליפים עם החרדים. אי אפשר ללכת להיות חבר קלפי בכפר ערבי, זה מסוכן. פנו אליי, העברתי את מספר תעודת הזהות וקיבלתי את כתב המינוי מטעם מפלגה ערבית".

תושב כאבול הוא נציג יהדות התורה בקלפי המקומית ביישוב
דיאב, שהיה רשום בפרוטוקול בקלפי בטמרה כנציג יהדות התורה, הסביר: "אני פעיל של מפלגת בל"ד. הייתי אמור להיות באיזו התנחלות איפשהו, והנציג של ג' אמור להיות אצלנו בטמרה. אז החלפנו בין המפלגות. אם היו נותנים לי ללכת להתנחלות לא הייתי הולך לשם ואז לא הייתי עובד בבחירות". הוא הוסיף שבכתב המינוי שלו כחבר ועדה הוא היה רשום כנציג של יהדות התורה: "כתב המינוי היה של ג', הצ'ק שקיבלתי בסוף מג', את הפרטים שלי נתתי לג'. זהו. מרגע שהחלפנו במקומות אז אני הייתי של ג'". כשנשאל אם בקלפי ייצג למעשה את בל"ד, אמר: "מרגע שנכנסתי לקלפי אני יו"ר הקלפי, אני לא פעיל של אף אחד".


נציג נוסף ביישוב ערבי סיפר ל"הארץ" על דפוס פעולה דומה: "בהתחלה חיפשתי עבודה עם מפלגות שמאל, אבל בסוף נאלצתי לעבוד בכפר ביום הבחירות. פניתי לחבר המקושר עם כמה מפלגות ערביות – הוא סגר עם בל"ד. ביום הבחירות בבוקר מסרו לי את המינוי המאושר. אז גיליתי שזה כתב מינוי של ג'. התקשרתי לבל"ד והם אמרו לי שזה לא משנה, אז לא התעניינתי יותר מדי". עם זאת, הוא מספר, אחרי 40 יום אמור היה לקבל את התשלום – אך זה לא הגיע. "התקשרתי לבל"ד ואמרו לי שיש עיכובים. כשהתקשרתי שוב, מישהו מבל"ד הסביר לי הכל. הוא אמר שיש קשר ביניהם לבין המפלגות החרדיות, לוקחים עובדים אחד מהשני, ושעכשיו המפלגות החרדיות עיכבו את הכסף. מי שנתן את הצ'ק בסוף זה מישהו מבל"ד, אבל הצ'ק היה מטעם ג'".


יהודי תושב ירושלים מייצג את דעם בקלפי בעיר בה רוב מכריע של קולות למפלגות חרדיות
יהודי תושב ירושלים מייצג את דעם בקלפי בעיר בה רוב מכריע של קולות למפלגות חרדיות
מוחמד סועאד מכמאנה, שישב בקלפי בכפר מטעם יהדות התורה, אמר ל"הארץ" שהוא אינו קשור למפלגה בכלל. הוא אמר כי פנו אליו מבל"ד לעבוד בבחירות, והוא אינו יודע למה שיבצו אותו לעבוד מטעם יהדות התורה.

אברהם מרדכי ספרנוביץ, שישב בקלפי בבני ברק מטעם בל"ד-רע"ם, אמר כי אין לו קשר למפלגות הערביות, אך לא הכחיש כי שעבד מטעמן, ואמר כי עשה זאת כדי להרוויח כסף בבחירות.

תושב אום אל פחם מייצג את יהדות התורה בקלפי בעיר
משקיפה ביישוב ערבי, ששמה הופיע בפרוטוקול לצד האות ג', כלל לא הבינה את שאלת "הארץ" אם היא נציגת יהדות התורה. "מה זאת אומרת, עבדתי בשביל בל"ד וקיבלתי כסף מבל"ד", אמרה.

קלפי נוספת שנמצאה כבעייתית היא קלפי מספר 8 בג'סר א-זרקא: לפי הפרוטוקול, בקלפי ישב נציג ערבי מטעם בל"ד-רע"ם (באותיות דעם) ונציג נוסף מטעם חד"ש-תע"ל (באותיות ום). לצדם, בקלפי נכחו שני משקיפים – שניהם ערבים תושבי ג'סר א-זרקא – האחד נציג מטעם ש"ס, והשני מטעם יהדות התורה. אם המשקיפים הללו אינם באמת נציגים של ש"ס ויהדות התורה, מדובר בכפילות אסורה. בנוסף למשקיפים הכפולים, בקלפי הזו נרשם גם אחוז הצבעה חריג – 69% הצבעה, לעומת שאר הקלפיות ביישוב שבהן לא עלה אחוז ההצבעה מעל 20%. הקלפי הזו אינה נמצאת בחקירת משטרה, אולם אחוזי ההצבעה החריגים מעוררים שאלות.

החלפות הללו בין הערבים לחרדים מתקיימות שלא כחלק ממנגנון ההחלפות הרשמיות בין המפלגות. כמה שבועות לפני הבחירות, מתאימה ועדת הבחירות המרכזית לכל קלפי שלוש מפלגות שיקבלו בה ייצוג – על פי מפתח גושי שקבעה הוועדה: ימין, שמאל, מרכז, ערבים וחרדים. זאת, כדי להבטיח שוועדות הקלפי יהיו מאוזנות מבחינה סיעתית וכך יהוו חסם לזיופים במערכת הבחירות. המפלגות יכולות לבקש באופן רשמי מהוועדה לשנות שיבוצים בקלפיות כדי לשבץ נציג בערים שבהן לא קיבלה ייצוג, כל עוד לא מופר האיזון הגושי. לאחר שהוועדה אישרה את כל החילופים, משבצות המפלגות את הנציגים שגייסו בקלפיות ברחבי הארץ.

ואולם, החילופים שנעשו בין בל"ד-רע"ם ויהדות התורה לא דווחו לוועדת הבחירות המרכזית. מהתחקיר עולה כי יהדות התורה ובל"ד-רע"ם החליפו ביניהן רשימות שמות של נציגים – והנפיקו זו לזו כתבי מינוי מטעמן. כך יוצא שעל הנייר לא בוצע שום שינוי בשיבוץ המאוזן לכאורה של ועדת הבחירות, אולם בפועל האנשים שמאיישים את הקלפיות הוחלפו – אנשי יהדות התורה הגיעו לקלפיות עם כתב מינוי רשמי שם דעם, ואנשי בל"ד–רע"ם הגיעו לקלפי עם כתב מינוי רשמי של יהדות התורה.


"אנחנו מרכזים את מספרי תעודות הזהות של האנשים שלנו ומעבירים לחדש, תע"ל ורע"מ והם מוציאים להם כתבי מינוי, וזה עובד ככה גם הפוך", אמר ל"הארץ" בכיר ביהדות התורה. "אנחנו צריכים אנשים בקלפיות שלנו שידווחו מי מגיע ומי לא מגיע. אין לי עניין לשלוח בחור חרדי ללב אום אל פחם". לדבריו, במסגרת הדיל, המפלגות הערביות מבקשות מקומות ביישובים חרדים, כדי שיוכלו לתת אותם בתמורה למקומות ביישובים ערביים.

קבוצת "משמר הבחירות האזרחי" בסיוע "אנו" בחנו בחודשים האחרונים את כל הפרוטוקולים מהקלפיות בבחירות האחרונות והקלידו מחדש את נתוני ההצבעה. מהבדיקה שלהם עלה חשד כי יש החלפות לא מדווחות בין נציגי יהדות התורה והמפלגות הערביות. תחקיר "הארץ" מאשר את החשדות, ושיחות עם נציגים מהמפלגות העלו שהדיל הזה התקיים בלפחות ארבע מערכות הבחירות האחרונות.

בכיר ברשימה המשותפת אמר כי צר לו מאוד על החילופים, וכי ברשימה מבינים כי מדובר בטעות שיצרה מצב שבו רבות מהקלפיות במגזר החרדי פועלות ללא פיקוח של האופוזיציה ועם ייצוג כפול לאנשי יהדות התורה.

גורמים בוועדת הבחירות שעמם שוחח "הארץ" לא פוסלים כי חילופים כאלה קורים בפועל, אך טוענים כי מדובר בתופעה שולית. "ביום הבחירות עובדים מאה אלף איש. אני מכיר רק את 11 אלף מזכירי הקלפי, וגם אותם ראיינו רבע שעה לפני שקיבלו את התפקיד", אמר גורם בוועדה. "אנחנו מסתמכים, במידה רבה, על נציגי המפלגות בקלפיות. האחריות והאינטרס לחשיפת אי-הסדרים היא גם עליהם".

אף שבוועדת הבחירות מסתמכים על כך שנציגי המפלגות היריבות בכל קלפי יתריעו לוועדה על מקרים חריגים – כמו למשל אדם חרדי שמגיע כנציג בל"ד – בפועל הדבר לא קורה. יתרה מכך, בידיה של ועדת הבחירות היה כל המידע כדי לזהות את הדיל. שהרי, מינויים של יושבי ראש הקלפי עובר דרכה, וכן היתה יכולה לזהות כי בסדרה של קלפיות אמורים לשבת נציגים ערבים מטעם יהדות התורה ונציגים חרדים מטעם מפלגות חרדיות. חקירות המשטרה אשר נפתחו בנוגע לחריגות בכמה קלפיות ברחבי הארץ אינן נוגעות לחילופים של נציגים באופן שפוגע באיזון הוועדה.

משמר הבחירות האזרחי הוקם ביוזמת קבוצה של פעילים חברתיים מתנדבים, בעקבות ריבוי טענות בדבר זיופים בבחירות ונוכח הדו"ח החמור שפרסם מבקר המדינה בנושא זה. המיזם נעזר בשורה של ארגונים חברתיים, בהם: אנו - עושים שינוי, הברית הישראלית, התנועה לאיכות השלטון, המכון הישראלי לדמוקרטיה, הסדנה לידע ציבורי והתנועה לטוהר המידות. לקראת הבחירות, ביום הבחירות ובימים שאחריו פעלו במיזם מאות מתנדבים: בקרים, קלדנים וכן אנשי הייטק שבנו אפליקציות ייעודיות לבקרת התוצאות ומידענים לבחינתם. בימים אלה עוסקים במשמר בגיוס מתנדבים לבחירות הקרובות, כשהפעם הכוונה היא להפעיל אלפי פעילים שיעשו שימוש באפליקציות, ששוכללו ושופרו לפי לקחי הבחירות האחרונות.

"ככל שהפרקטיקה מתקיימת, היא מעלה קשיים"
מוועדת הבחירות המרכזית נמסר בתגובה: "בבסיס שיטת הבחירות בישראל נקבע כי כחברי ועדות הקלפי יכהנו נציגי סיעות הכנסת ותפקידם לפקח על הבחירות במקום הקלפי, ולשמור על טוהר הבחירות, מטעם סיעות הכנסת. כל סיעה מגייסת את הנציגים מטעמה ורשאית למנות כל אדם כנציגה. לוועדת הבחירות אין כל סמכות או אפשרות להתערב במינויים. יצוין, כי בעבר הועלו הצעות למנות כחברי ועדות הקלפי נציגים מטעם ועדת הבחירות בלבד, אך הצעות החקיקה בנושא נדחו.

"הפרקטיקה המוזכרת לא אושרה ע"י הוועדה, וככל שהיא מתקיימת, היא מעלה קשיים לא מבוטלים. למרות שלוועדת הבחירות המרכזית, אין סמכות או יכולת להתערב במינויים, בכוונת הוועדה לפנות לבאי כח הסיעות ולהדגיש בפניהם את הוראות החוק והחשיבות להימנע ממינוי מי שאינו נציג הסיעה, תוך הדגשת חשיבות השמירה על טוהר הבחירות".

מהרשימה המשותפת נמסר בתגובה: "מפלגות הרשימה המשותפת פועלות בהתאם לנהלי ועדת הבחירות המרכזית בהצבת משקיפים בקלפיות והעסקת המשקיפים נעשית בהתאם למיקומם הגיאוגרפי".

מיהדות התורה נמסר בתגובה: "יהדות התורה פעלה ופועלת על פי החוק ובהתאם לכללי המינהל התקין".

סייע בהכנת הכתבה: ג'קי חורי
https://www.haaretz.co.il/news/elections/.premium.highlight-1.7681914?utm_source=Push_Notification&utm_medium=web_push&utm_campaign=General<s=1565772038957            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
gold1980 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.7.14
32218 הודעות, 166 מדרגים, 245 נקודות.  ראה משוב
   11:50   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. יהדות התורה - שמאל חלש שהולך עם הערבים!  
בתגובה להודעה מספר 28
 
  
יצא כבר סרטון של הליכוד?            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מנדי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.19
2287 הודעות, 5 מדרגים, 6 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    12:09   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. כמעט.. אבל ברגע האחרון עלה על שירטון.  
בתגובה להודעה מספר 29
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
em28 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.1.08
22900 הודעות, 92 מדרגים, 184 נקודות.  ראה משוב
   12:03   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. מכתב  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 14.08.19 בשעה 12:25 בברכה, em28
 


תתמודדו, הפועל יש רק אחת


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Sham Poo לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.12.13
2108 הודעות, 13 מדרגים, 26 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    12:35   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  36. במצב הנוכחי וועדת הבחירות מאפשרת לזייף בחירות אך מונעת מניעת זיופים.  
בתגובה להודעה מספר 0
 

צדק צדק תרדוף.


מה היא האמת, כיצד אפשר לדעת שבאמת אוחזים בה...;


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
GaggeR לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
33509 הודעות, 293 מדרגים, 582 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    13:17   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  38. תחקיר הארץ מוצא סעיף בעייתי ומשליך ממנו על הקונספירציה שלו על זיופים... תחקיר בשקל תשעים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
gold1980 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.7.14
32218 הודעות, 166 מדרגים, 245 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    13:57   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  39. מקווה מאוד שכחול לבן או ליברמן מכינים קמפיין מצלמות במגזר החרדי למנוע זיופים מאסיבים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סיסו מהתברואה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.5.19
2888 הודעות, 41 מדרגים, 74 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    22:21   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  40. מה השלב הבא בשת''פ בין הערבים לחרדים אחרי שהם מוצצים את לשדה של המדינה ומרמים בבחירות?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פובליציסט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.2.15
4340 הודעות, 62 מדרגים, 97 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    22:28   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  42. ההסתה נגד החרדים באשכול הזה מזעזעת. אני פשוט המום מהשנאה שלכם. תתביישו. ו... אנחנו נשרוד  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אתכם למרות הכל.
אתם תגדלו כלבים ואנחנו ילדים.
ניפגש בצומת...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שמוליק
חבר מתאריך 2.4.12
482 הודעות
יום חמישי י''ד באב תשע''ט    09:00   15.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  43. תחקיר ממש לא רציני  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ה שלו די ברור שאין שם כלום
הם מחליפים נציגים שזה דבר חוקי לגמרי
בכל הפרוטוקולים שהם הביאו היו נציגים אחרים מעבר לנציגים של יהדות התורה ושל הערבים ככה שזיופיםם זה לא גרם, אבל העיקר יש תחקיר….            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות