גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #569987 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 569987        
skywalker
חבר מתאריך 4.6.18
20 הודעות
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    13:12   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

בסלעי רמת הגולן, חוקרים מצאו ראיות לכך שהטבע התאושש מהר מהכחדת הדינוזאורים  

 
  

במחקר, שעסק בהכחדה שהתרחשה בסוף תקופת הקרטיקון העליון, נמצאו ראיות לכך שהמערכת האקולוגית התאוששה בתוך 30-40 אלף שנה בלבד. החוקרים אף מטילים ספק בכך שההכחדה החלה בקריסת בסיס שרשרת המזון.

אסף רונאל
10:53| עודכן ב: 12:54
הארץ

מאז נוצרו החיים על פני כדור הארץ לפני שלושה וחצי עד ארבעה מיליארד שנה (תלוי איזה מחקר מצטטים) התחוללו חמישה אירועי הכחדה המונית, שבהם נמחקו חלק ניכר מצורות החיים על גבי הפלנטה בתוך פרק זמן קצרצר מבחינה גאולוגית. מבין חמישה אירועי הכחדה אלה, המפורסם ביותר התרחש בסוף הקרטיקון העליון לפני 66.04 מיליון שנה. באירוע זה נכחדו הדינוזאורים ופינו את השטח ליונקים הקטנים שהתרוצצו עד אז בין רגליהם, ומהם צמח מין אחד של יונק הולך על שתיים – הומו סאפיינס – שמאז כבש ויישב את כל קצוות תבל.

בשנים האחרונות גובר העניין באירועי הכחדה אלה, בגורמים להם, כיצד התרחשו ומה קרה בעקבותיהם, לאחר שחוקרים רבים הגיעו למסקנה שייתכן והאנושות נמצאת בעיצומו של אירוע הכחדה המונית שישי. אירוע ההכחדה של ההולוקן החל לפני כעשרת אלפים שנה, כשהאדם גילה איך לכפוף את הטבע לרצונו, ומגיע לשיא לנגד עינינו. כדי לגלות יותר לעומק מה אירע באותן הכחדות המוניות נעזרים חוקרים במגוון כלים ושיטות מחקר, שמציעים הצצה לתהליכים שהתחוללו לפני עשרות ומאות מיליוני שנים.

מחקר חדש של ד"ר שרית אשכנזי-פוליבודה, גיאולוגית ומיקרופליאונטולוגית, חוקרת במו"פ מדבר וים המלח שבמעבדות מו"פ ערבה תיכונה וצפונית בתחנת יאיר שבחצבה, מערער כמה מהנחות היסוד המקובלות כיום לגבי ההכחדה שגזרה את גורלם של הדינוזאורים, והזמן שנדרש למערכת האקולוגית להתאושש מהאירוע הטראומטי שאירע לפני 66.04 מיליון שנה. המחקר שלה ושל ד"ר יואב רוזנברג מהמכון הגיאולוגי הישראלי החל לפני מעט יותר משנתיים, וזיכה אותם בשבוע שעבר במענק בסך מיליון שקל מטעם הקרן הלאומית למדעים (ISF).

בהכחדה ההמונית של סוף הקרטיקון העליון נעלמו כ-50% ממיני החיים – היבשתיים והימיים – שחיו על פני הפלנטה. עד היום, הוצעו שלוש תיאוריות מרכזיות שמסבירות את ההכחדה הזו. התיאוריה הראשונה והפופולרית ביותר היא שהדינוזאורים וחלק ניכר משאר בעלי החיים מתו כתוצאה מפגיעת מטאוריט עצום בחצי האי יוקטן שבמקסיקו של היום – פגיעה שיצרה שריפות ענק, גלי צונאמי עוצמתיים ושינויים גלובליים והרסניים באטמוספרה. ההסבר השני הוא שההכחדה נגרמה מסדרה של התפרצויות געשיות משמעותיות – אשר לפי עדויות גאולוגיות החלו לפני פגיעת המטאוריט – ושהפעילות הוולקנית גרמה לשינויים באטמוספרה, כמו עלייה משמעותית בריכוז דו תחמוצת הפחמן, גשם חומצי ועוד.

ההסבר השלישי מתמקד בחוסר יציבות אקלימית שהחל זמן רב לפני ההתפרצויות הגעשיות או פגיעת המטאוריט – שינויים במזג האוויר שנגרמו מתחילת היווצרותו של האוקיינוס האטלנטי, עת יבשת אפריקה ואמריקה הדרומית החלו להיפרד ושינו את זרמי הים ברחבי העולם. בפועל, מרבית החוקרים היום מנסים לשלב בין שתיים או שלוש התיאוריות כדי למצוא את ההסבר המתאים ביותר לממצאים האמפיריים מהתקופה.

מה שמשותף לשלוש התיאוריות השונות, כמו גם לניסיונות לשלב ביניהן, היא ההנחה ששינויי האקלים גרמו להיעלמות האורגניזמים הנמצאים בבסיס משרשרת המזון בפלנטה – אצות (בעיקר מיקרוסקופיות) בים וצמחים ביבשה. הבסיס נעלם, שאר השרשרת התפרקה ומינים רבים נכחדו. ואז, כך הניחו עד השנים האחרונות, המערכת נדרשה למיליוני שנים עד שהבסיס של שרשרת המזון התייצב ועולם הטבע הצליח לבנות את עצמו מחדש.

אולם הנחה אחרונה זו, על התאוששות איטית של הטבע לאחר אירוע ההכחדה, הוטלה בספק במספר מאמרים שהתפרסמו בשלוש השנים האחרונות בכתבי עת מדעיים מרכזיים כמו Science ו-Nature, שבהם נטען כי המערכת התייצבה בתוך עשרות אלפי שנים בלבד. קבוצת המחקר שבה שותפה ד"ר אשכנזי-פוליבודה בחנה גלעיני סלע שנקדחו במסגרת חיפושי נפט ברמת הגולן, ומצאה ראיות חזקות לכך שההתאוששות נמשכה 30-40 אלף שנה בלבד (פרק זמן זעום במונחים גאולוגיים). לא זאת אף זאת, המחקר שלה מטיל ספק בהנחה שלפיה השלב הראשון של ההכחדה היה קריסת בסיס שרשרת המזון.

מחקרה של ד"ר אשכנזי-פוליבודה מתמקדים ביצורים מיקרוסקופיים שנקראים פורמיניפרים (או "חוריריות" בעברית): חד-תאים בעלי שלד חיצוני עשוי גיר שעוטף את התא וגם מחלק אותו ל"חדרים" בעזרת קירות גיר מחוררים. "מעין ארמונות מיקרוסקופיים", אומרת החוקרת מהערבה. הפורמיניפרים הם יצורים מהקדומים ביותר בכדור הארץ, שמתקיימים בכל הסביבות הימיות מלבד ים המלח. במותם, הם שוקעים בקרקעית הים והשלד עשוי הגיר שלהם יכול להישמר עשרות ומאות מיליוני שנים בתוך שכבות הסלע המצטברות תחת הים. מכיוון שמינים שונים של פורמיניפרים משגשגים בתנאים אקולוגיים שונים, מחקר החד-תאים הללו והיחס ביניהם מספק לחוקרים הצצה לתנאי האקלים והסביבה הימית בתקופות גיאולוגיות שונות.

ניתוח גלעיני הסלע מרמת הגולן הראה כי אכן, לפני 66.04 מיליון שנה כל מיני הפורמיניפרים שחיו באזור נעלמו – מלבד אחד שהתנאים החדשים של המים סייעו לו לשגשג. אולם, מספרת ד"ר אשכנזי-פוליבודה, בתוך 40 אלף שנה לכל היותר, מתחילים להופיע מינים חדשים של פורמיניפרים.

גלעיני הסלע שהיא בוחנת במחקרה, מספרת ד"ר אשכנזי-פוליבודה, מציגים את תמונת המצב של עולם החי בים תטיס שכיסה את האזור במשך מיליוני שנים. תנאי הים באותה תקופה עודדו פעילות ביולוגית מוגברת אשר השקיעה סלעים עשירים בחומר אורגני (ומהווים סלע מקור לנפט). תנאים אלו החלו כ-20 מיליון שנה לפני אירוע ההכחדה ונמשכו כמה מיליוני שנים לפחות אחריה, כפי שהתגלה במחקר הנוכחי. הסיפור שמספרים גלעינים אלה מראה כי אכן היה אירוע דרמטי (כפי שניכר מהיעלמות מרבית מיני הפורמיניפרים), אולם כלל החומר האורגני שנמצא בשכבות הסלע השונות נמשך באופן רציף – ללא קטיעה או הצטמצמות שאמורה לאפיין תקופה בה כ-50% ממיני החיים נעלמו, עדות לכך שהמערכת האקולוגית התאוששה ושבה לאיזון מהר מאוד.

"עד היום הנחנו שהמערכת שיצרה את החומר האורגני הרב ששמור בסלעים אלו נפסקה בסוף הקרטיקון העליון", אומרת ד"ר אשכנזי-פוליבודה. "אולם גילינו שהיא נמשכת, ואפילו לא מצאנו שום הפרעה באזור הגבול עצמו". גילוי זה, ממשיכה החוקרת, יכול להצביע על כך שההכחדה לא נגרמה מקריסה של בסיס שרשרת המזון, ואם זו לא הסיבה להתמוטטות עולם הטבע, עולה השאלה מה הם הגורמים לכך שהפורמיניפרים ויצורים מורכבים יותר מתו בשיעורים כה גבוהים.

היפותזה שנייה, אומרת ד"ר אשכנזי-פוליבודה, היא שבסיס שרשרת המזון אכן קרס, אבל שקריסה זו נמשכה פרק זמן כה קצר – כמו מאה שנה – שהיא לא הותירה חותם בשכבות הגאולוגיות. אם התמוטטות של הצמחים שבבסיס שרשרת המזון לפרק זמן כה קצר יכולה לגרום להשלכות דרמטיות על עולם החי בשלבים הגבוהים יותר של השרשרת, יש לכך השלכות מדאיגות ביותר לימינו אנו: האם משבר האקלים והפגיעה במערכת האקולוגית של האוקיינוסים יכולים לגרום לקריסה קצרצרה שכזו, שאולי תחלוף במהלך חייו של אדם יחיד, אבל שהשלכותיה יורגשו עשרות אלפי שנים קדימה?

מסיבות אלה, אומרת החוקרת מהערבה, המחקר קיבל את המענק של הקרן הלאומית: כדי לגלות מי היו אותם יצרני מזון שבבסיס השרשרת, אם הם קרסו ולמה - וכמה זמן לקח להם להתאושש. מחקר זה, שייערך בשיתוף פעולה עם ד"ר רוזנברג, פרופ' סיגל אברמוביץ מאוניברסיטת בן-גוריון ופרופ' אלון עמרני מהאוניברסיטה העברית אמור לתת תמונה מדויקת יותר של השתלשלות האירועים שהביאה להיעלמותם של הדינוזאורים, ושל הסיבות וההשלכות של אירועי הכחדה המוניים באופן כללי.

https://www.haaretz.co.il/science/biology/.premium-1.7680905?utm_source=App_Share&utm_medium=Android_Native&utm_campaign=Share              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  אפילו ללפיד אין דימיון כל כך מפותח Abc 14.08.19 13:20 1
  תלכו לתנך דוקטור ספין 14.08.19 14:33 2
     אין ראיות למבול בקנה מידה גלובלי אנריק הספן 14.08.19 14:41 4
  מחקר מרתק אנריק הספן 14.08.19 14:40 3

   
   
Abc לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.7.14
6413 הודעות, 55 מדרגים, 106 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    13:20   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. אפילו ללפיד אין דימיון כל כך מפותח  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דוקטור ספין לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.9.11
10512 הודעות, 75 מדרגים, 145 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    14:33   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. תלכו לתנך  
בתגובה להודעה מספר 0
 

רשום על ענקים שחיו בארץ לפני המבול.
כמה זמן לוקח לטבע להתאושש ממבול ?            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אנריק הספן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
3802 הודעות, 25 מדרגים, 38 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    14:41   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. אין ראיות למבול בקנה מידה גלובלי  
בתגובה להודעה מספר 2
 

לכל היותר שטפונות ופריצת סכרי אגמים מקומיים.


בברכת ניווט אמיץ אל מעבר ל"מפלצות הים", אנריקה הספן.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אנריק הספן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
3802 הודעות, 25 מדרגים, 38 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי י''ג באב תשע''ט    14:40   14.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. מחקר מרתק  
בתגובה להודעה מספר 0
 

עם השלכות באמת עצומות. והכתבה מעולה.


בברכת ניווט אמיץ אל מעבר ל"מפלצות הים", אנריקה הספן.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  

תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות