גירסת הדפסה        

קבוצות דיון סקופים נושא #572024 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 572024        
סנפר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 17.7.16
3074 הודעות, 38 מדרגים, 70 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    16:33   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

אוסטרליה: צעירים יהודים לומדים יידיש כצעד מחאתי  

ידיעה זו הובאה על ידי חברת הפורום פיניקית באמצעות פורום עיתונות זרה

דור חדש מחזיר לחיים את שפת הסבים והסבתות למטרות נוספות כגון הומניזם ושוויון להט"בי.

לבטח הייתם מזהים יידיש אם הייתם שומעים אותה. זוהי השפה היהודית הישנה שיש בה עיצורים גרוניים ומילים כמו גרמניות שאפשר לשייך לאורתודוקסיה היהודית. מילים כמו שטיק, שמוק וחוצפה באות כולן מיידיש, שהופיעה לראשונה במזרח אירופה ובמרכז אירופה סביב המאה ה-9 לספירה.

יידיש הייתה בעבר השפה העיקרית בעולם היהודי, ודברו אותה עד 75 אחוז מכלל היהודים ברחבי העולם. אך השואה צמצמה באופן דרסטי את מספר דוברי היידיש, והיום השפה מדוברת בעיקר על ידי חרדים.

דגש על בעיקר, כי היידיש מקבלת עכשיו דם חדש. ולא בקרב דתיים אדוקים, אלא בקרב דמוגרפיה חדשה של יהודים צעירים ומתקדמים חברתית במדינות כמו אוסטרליה. קבוצה זו גם לא לוקחת דוגמא מהקהילה האורתודוכסית. במקום זאת הם מסתכלים לאחור לתקופה בה יידיש הייתה שפת מעמד הפועלים של אנטי-ציונות, אנטי-פשיזם ואנרכיזם.

דיברנו עם כמה צעירים יהודים הלומדים יידיש במלבורן, על אופן השבת השפה הישנה על ידי השמאל, ובמקרים רבים כיצד מדובר בשפה שאומצה על ידי קהילת הלהט"ב.

סוניה גולדברג, 26
סוניה היא סטודנטית. לומדת יידיש כבר שנתיים

היי סוניה, מה הוביל אותך ללמוד יידיש?
מכיוון שלציונות יש שליטה חזקה על המשמעות של להיות יהודייה באוסטרליה, גדלתי כציונית ולמדתי עברית ואפילו עברתי לישראל. אבל כשהייתי שם, מציאות הכיבוש לא אפשרה לי להיות ציונית, במקביל להומניסטית, או סוציאליסטית או מישהי שדואגת לשוויון בין כל בני האדם. תמיד חשבתי שהדרך הטובה ביותר להתמודד עם המתח הזה היא לפעול למען הצדק בישראל. אבל כשגרתי שם, הבנתי שהחברה הישראלית קשורה מדי בצבא - אתה לא יכול להפריד את האלימות מהמדינה.

כשחזרתי לאוסטרליה, גיבשתי מחדש את זהותי וניסיתי להתפייס עם הרגשתי כיהודיה אבל רציתי לחיות באוסטרליה. זה היה הרגע בו הפילוסופיה היידית והרעיונות הבונדיסטים החלו למשוך אותי כאדם יהודי בתפוצות, מה שלא עשתה הציונות. זה בא מתוך תחושה של רצון להתחבר מחדש לזהות תרבותית שנכבשה הן על ידי החברה האנגלו-מערבית במקומות בהם חיים יהודים, אך גם על ידי הציונות בתוך הקהילה היהודית עצמה. מה שגרם לי לעבור שוב על מה שלמדתי, לגבי המשמעות של להיות יהודיה וגרם לי לחשוב מחדש על איך אני רואה את הציונות ביחס לזהות היהודית ולשואה.

למה בתרבות היידיש את הכי מתחברת?
אלו השורשים האמיתיים שלי, כך שלא ניתן לדמיין את החיבור. סבא וסבתא שלי דיברו יידיש, ומשפחתי התגוררה בפולין מאות בשנים.

אני גם אוהבת גם את הרעיון בבונדיזם של "המקום הנוכחי", העוסק ביצירה ובהפיכת המקומות שבהם אתה גר לאידיאלים. הדבר תואם את האופן בו אני רואה צדק חברתי. אני שואפת לעבר יצירת החברה הטובה ביותר ולהתמודדות עם סוגיות של אי צדק באשר אני. הבונדיזם ממסגר אותי כמגיעה ממקום יהודי, מה שמניע אותי. הבונדיזם מאשר שאני חלק מקהילות מרובות ושיש לי זהות היברידית. הוא מספק תשובות, בו בזמן שהזהות היהודית עדיין מושרשת היטב.

בציונות, יש חרדה אמיתית של שייכות, של חוסר הרגשה של ביטחון, הנובעת מטראומת שואה. אני רואה בחזרה ליידיש כמי שמנסה להיות בנוח עם מי שאני והיכן שאני נמצאת - ומנסה להתמודד עם החרדות האלה בצורה בריאה.

האם זה קשור לתנועה פוליטית אחרת עבורך מלבד אנטי-ציונות?
אני לומדת חקר ילידים, כך שקולוניזציה ודה קולוניזציה באוסטרליה הם דברים שמדאיגים אותי. יידיש היא דרך להתמודד עם העובדה שיהודים חיים על אדמות גנובות במלבורן. זה עוזר לי להכיר מאיפה אני בעצם, ולנסות ולהבין את הקולוניזציה של מלבורן ולהבין איפה אני יושבת בצורה ביקורתית ביחס לתרבות הפטריארכלית, הלבנה והרכושנית של אוסטרליה. פוליטיקה של צדק חברתי מעודדת אותך להשיב את התרבות ולפרוק את היותך לבן. עבור יהודים שחיו באופן אסטרטגי כלבנים באוסטרליה, זהו תהליך של דה-קולוניזציה בדרכים בריאות ואשר מכירות בתרבות שלנו.

בואי נשפר מעט את מצב הרוח. האם יידיש היא דרך טובה להיכרויות?
זה בהחלט אפשרי! כשאתה יהודי בחוגים קווירים או של צדק חברתי, יש הרבה מסרים כמו "לא, אני לא ממש כזה יהודי". אתה יכול להזכיר את ישראל ולהגיד משהו כמו "כן, אני שונא את ישראל ", או לעשות מעשה של שנאה עצמית. אחת הדרכים לאותת על היותך בעל מודעת חברתית היא לומר "אתה יודע שאני לומד יידיש?".

מייגן, 22
מייגן היא סטודנטית ומלצרית ולומדת יידיש כבר שלוש שנים

היי מייגן, איך היידיש מהווה סוג של מחאה עבורך?
זה לא קשור רק לתוכן, או לזה שהשפה היא כשלעצמה פוליטית. מעבר לכך, בתרבות היידית הייתה תנועה היסטורית מתמשכת של אנטי-פשיזם ושל סוציאליזם. ואז, בצמוד לעלייתה של הציונות הפוליטית בת זמננו, שניסתה לבצע הומוגניזציה של העם היהודי תחת רטוריקה לאומנית בשפה אחת שהיא עברית, יידיש הפכה למשהו שצריך לשכוח ולמחוק. העיסוק בזה מחבר אותי לתנועות אנטי-פשיסטיות וסוציאליסטיות, אך זו עבורי גם דרך להעצים מחדש את היהדות מעבר לציונות - ובאופן די ייחודי את היהדות מעבר לעברית באמצעות שפה.

את מתעניינת ביידיש-אנרכיזם - תוכלי לספר לנו קצת על זה?
מה שהכי מסקרן אותי ביידיש הוא היידיש-אנרכיזם כתנועה, הכוללת את השפה, אך היא גם מעליה ומעבר לה. אני מתחברת אליב ומזדהה איתה כי היא חוצה לאומים ומעבר לשיח ולרטוריקה הלאומניים. זו גם תנועה ביקורתית ככל שמדובר בגבולות הזהות. לכן היא לא בלעדית ליהודים, אם כי היא מבטאת היסטוריה מסוימת.

במיוחד לנוכח הציונות העכשווית - של הקולוניאליזם המתנחלי ותפקיד השפה והעברית באותו מרחב, והתיחום של הזהות היהודית כקשורה כל כך קרוב לציונות ולעברית - זה מרגיש כמו תהליך של התנגדות ותחושת העצמה להגדיר את עצמי כנגד זה באמצעות התנועה הזו.

מדוע לממש אנרכיזם ואנטי-ציונות במסגרת היידיש הזו?
יידיש מפעמת בי ברמה הרגשית והרעיונית. זה מרגיש כמו מסגרת מנחה טובה יותר לפעולה, במיוחד כשמנסים ליצור שינוי חברתי ותרבותי כאינדיבידואל. תיאוריות השינוי שלי קשורות בדרך כלל בחיבור לתנועות גדולות יותר - וההבנה שזו תנועה גלובלית טרנס-לאומית קיימת היא דבר שמרגיש מעצים ותכליתי.

כמו כן, מעבר לפוליטיקה, היידיש מדהימה. יש בה כל כך הרבה ספרות, שירה, דמויות מדהימות ... כשאני שולטת יותר בשפה, אני מרגישה העצמה שגורמת לי לי להיות מחוברת יותר לתרבות שלי. בניגוד לעברית, שלא גורמת לי להרגיש כלום, ואולי אפילו להרגשת ניתוק מהערכים שלי.

מה את חושבת על הקשר שלה לתרבות קווירית?
לפעמים אני מרגישה שזה יותר קשר אסתטי. במיוחד באינטרנט ישנה תנועה אסתטית גדולה של יהודים קווירים אנטי-ציוניים. יש להקות פאנק יידית מוערכות, ובצדק. זה נחמד מדי פעם. אבל זה לא מרגיש מהותי עבורי כמו המניעים הפוליטיים.

עם זאת, אני חושבת שקוויריות כגישה ביקורתית ופוסט-סטרוקטורליסטית, אותה אני מיישמת ומבקרת, מתחברת היטב ליכולת לעסוק בפרקטיקה ביקורתית למדי זו. זה משמש גם כדרך לסמל ולשדר לאנשים אחרים שיש לך עמדה פוליטית מסוימת, שהופכת למשולש הזה של יהודי, קווירי, אנטי-ציוני.

ראסל גולדבלט, 23
ראסל הוא סטודנט ולומד יידיש כבר חודש

היי ראסל, מה אתה חושב על צעירים אוסטרלים מהשמאל שמתחברים שוב ליידיש?
זה די מגניב להיות חלק מזה. דווקא הרבה זמן שנאתי יידיש. זה הזכיר לי סטראוטיפ יהודי מכוער - של היהודי הקטן בגטו לפני השואה, חזות מכוערת, עיסוק בכסף. תעמולת שואה. למרות שאני יודע שהכל בולשיט, זה דימוי חזק שהיה לי. כשכמה חברים החלו להשתתף בשיעורי יידיש לפני מספר שנים, אמרת לעצמי "זה כל כך לא מעניין, זה דבר מוזר לגמרי לעשות." חשבתי שיידיש היא שפה מתה.

אבל אז יותר ויותר אנשים התחילו ללמוד יידיש והתפיסה שלי לגבי זה החלה להשתנות. במיוחד במלבורן, כשאתה חושב על יידיש אתה חושב על ה"בונד" שהיסטורית לא היו בהכרח אנטי-ציוניים, אלא היו קבוצה סוציאליסטית לא ציונית שדיברה יידיש ורצתה שהיא תהיה שפת העם היהודי בניגוד לעברית. שמעתי למעשה קטע יפה באמת של תפילת האבל היהודית שנאמרה ביידיש, ובאותו הרגע החלטתי שאני רוצה ללמוד את זה.

מה המילה היידית האהובה עליך?
אני לא ממש יודע הרבה מילים בהתחשב בכך שהתחלתי ללמוד רק לא מזמן. אבל לאחרונה גיליתי ש"בייגל" זה ביידיש. פעם חשבתי שזה באנגלית, אבל המקור הוא מיידיש ואני אוהב בייגלה.

https://www.vice.com/amp/en_au/article/7x5vvy/australias-young-jews-explain-why-yiddish-is-the-language-of-protest

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  אחד הדברים העצובים והמקוממים שקראתי לאחרונה סנפר 25.08.19 16:38 1
     ה''בונד'' במזרח אירופה, היתה ב½ השני של המאה ה-19 וב½ הראשון של המאה ה-20, התנועה של הקומוניסטים היהודיים JackAren 25.08.19 16:42 2
         ואלה ממשיכי דרכם BOSS 25.08.19 20:19 28
             אני לא בטוח כאן cesium 25.08.19 20:28 29
                 נכון. מסכים. JackAren 26.08.19 04:40 35
  עוד חודש ימאס להם בוריס מחיפה 25.08.19 16:43 3
  פייגלך אלמר 25.08.19 16:44 4
  אוי הבורות אלגוריתם 25.08.19 16:44 5
  יהודונים David_Gilmour 25.08.19 16:44 6
  אם כבר, שילמדו עברית חדה 25.08.19 16:45 7
  חירבושים ורוויזיוניזם היסטורי של יהודים שאיבדו את זהותם עוף החול 25.08.19 16:46 8
     הכעס המוצדק על דיעות הצעירים האלה אינו מצדיק הפגנת בורות, כפי שעולה מדבריך. Big Joe 25.08.19 17:09 12
         ''כאניות'' זו המילה שחיפשתי סנפר 25.08.19 17:24 15
         אני אפילו לא טורח לקרוא את הקישורים שלך עוף החול 25.08.19 17:24 16
             אתה בור נחרץ וגאה. מעדיף התבזות על לימוד. יבושם לך. Big Joe 25.08.19 19:10 20
                 אני דווקא ידען לא קטן עוף החול 25.08.19 19:24 24
                     אחרי ש''הענשת'' אותי ולא פתחת לינק, ולכן הפקת תגובה מטופשת ולא רלוונטית, אתה יכול להגיד על עצמך הכל Big Joe 25.08.19 20:13 27
                     +++ Mr W 26.08.19 04:20 33
  קשקוש Hugo 25.08.19 16:50 9
     היידיש לא היתה שפה אנטי-ציונית, אבל היא שימשה את החילונים האנטי-ציונים פיניקית 25.08.19 17:08 11
         נכון Big Joe 25.08.19 17:10 13
     לא רק זה עוף החול 25.08.19 18:07 18
         ''קצירת האומר''. אבל תיאור נאמן שלם ומדוייק. אבנר וולפסון 25.08.19 20:40 31
  תודה על התרגום המורחב! פיניקית 25.08.19 17:06 10
  מדהים אותי איך מישהו מגדיר את הזהות שלו כאנטי 1984 25.08.19 17:20 14
  ללא קשר לפוליטיקה שהצעירים מייחסים לה, באמת חבל שתחיית העברית נזקקה להכחדת היידיש והשפות היהודיות האחרות משקם העולם 25.08.19 17:38 17
     זה טוב, היידיש היא שריד ליהודי הגלותי אברהמי 26.08.19 17:44 36
  כתבה מצטערת dortmunder 25.08.19 18:58 19
  בדרך לקריירה בארגוני השמאל... marko 25.08.19 19:19 21
  אוי ווי סוף פסוק 25.08.19 19:23 22
  בקיצור, לא טוב להם עם מה שקיים הם רוצים לחזור אחורה בזמן ולהנציח אנרכיזם סוציאליזם ועוד כהנה וכהנה רציני 25.08.19 19:24 23
  החסר משוגעים אנוכי?!? עפרא דארעא 25.08.19 19:59 25
  תמיד ידענו שזה נכון cesium 25.08.19 20:01 26
  החליטו לאמץ את הסימנים הגלותיים עד הסוף Midlife 25.08.19 20:37 30
  עצוב וכואב. תודה על התרגום המושקע! פיקאצ'ו 26.08.19 03:29 32
  תודה רבה על התרגום הנהדר כרגיל Mr W 26.08.19 04:21 34

חבר מתאריך 17.7.16
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    16:38   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. אחד הדברים העצובים והמקוממים שקראתי לאחרונה  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
JackAren לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 16.1.09
8947 הודעות, 59 מדרגים, 118 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    16:42   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. ה''בונד'' במזרח אירופה, היתה ב½ השני של המאה ה-19 וב½ הראשון של המאה ה-20, התנועה של הקומוניסטים היהודיים  
בתגובה להודעה מספר 1

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
BOSS לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.3.18
3418 הודעות, 45 מדרגים, 86 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    20:19   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. ואלה ממשיכי דרכם  
בתגובה להודעה מספר 2

cesium לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.7.17
2461 הודעות, 10 מדרגים, 19 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    20:28   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. אני לא בטוח כאן  
בתגובה להודעה מספר 28

החבורה הזו לא נשמעת סוציאליסטית במיוחד. השמאל שלהם נשמע כשמאל סלוני של מעמד בינוני עליון שמעוניין יותר בנושאים חברתיים ולא ממש בכלכלה.

בנוסף, הבונד ניסה לשמר תרבות יידיש קולקטיבית ואני לא יודע אם החבורה הזו תרצה ללמד את ילדיהם יידיש.

JackAren לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 16.1.09
8947 הודעות, 59 מדרגים, 118 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ה באב תשע''ט    04:40   26.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  35. נכון. מסכים.  
בתגובה להודעה מספר 29

בוריס מחיפה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.12.10
3662 הודעות, 41 מדרגים, 81 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    16:43   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. עוד חודש ימאס להם  
בתגובה להודעה מספר 0

דובר אנגלית מלידה לא יקלוט שפה כזאת.
סתם תעמולה

אלמר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 23.6.16
3965 הודעות, 77 מדרגים, 154 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    16:44   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. פייגלך  
בתגובה להודעה מספר 0

אלגוריתם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.7.15
2884 הודעות, 71 מדרגים, 142 נקודות.  ראה משוב
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. אוי הבורות  
בתגובה להודעה מספר 0

מילים כמו שטיק, שמוק וחוצפה באות כולן מיידיש

המילה חוצפה מקורה מארמית.

למה לבדוק (אפילו בויקיפדיה היה מספיק) אם אפשר שלא.

David_Gilmour לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.4.18
1251 הודעות, 15 מדרגים, 26 נקודות.  ראה משוב
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. יהודונים  
בתגובה להודעה מספר 0

לצערי

חדה
חבר מתאריך 9.7.17
155 הודעות
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    16:45   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. אם כבר, שילמדו עברית  
בתגובה להודעה מספר 0

עוף החול לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.3.19
1351 הודעות, 9 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    16:46   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. חירבושים ורוויזיוניזם היסטורי של יהודים שאיבדו את זהותם  
בתגובה להודעה מספר 0

ושונאים אותה. עדיף כבר שתמות האידיש מאשר שאלה יהיו נציגיה. דרך אגב, ממתי היתה האידיש "אנטי ציונית"? כל המשפחה של אמא שלי דיברו אידיש והיו ציונים שרופים.

תישארו באוסטרליה עם המוסלמים והערבים ותהנו מהם כמונו.

Big Joe לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.9.05
164084 הודעות, 366 מדרגים, 439 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    17:09   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. הכעס המוצדק על דיעות הצעירים האלה אינו מצדיק הפגנת בורות, כפי שעולה מדבריך.  
בתגובה להודעה מספר 8

שאלת "ממתי היתה האידיש "אנטי ציונית"?" הנה התשובה:

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%91%D7%95%D7%A0%D7%93

חבר מתאריך 17.7.16
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    17:24   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. ''כאניות'' זו המילה שחיפשתי  
בתגובה להודעה מספר 12

ל Hereness
מתוך הערך על ה"בונד" בויקיפדיה:
הבונד נאבק בתופעת ההתבוללות מחד, והציונות מאידך. את הלאום ראה כעניין תרבותי ולא תלוי טריטוריה. הבונד נאבק לקיום תרבות יהודית-חילונית-עממית, דוברת יידיש, תוך יצירת מפעלי תרבות, מוסדות השכלה וכו'. הוא דגל ברעיון שעל היהודים להיאבק לשיפור מצבם במקומות שבהם הם חיים - "כאניות", או ביידיש - "דויקיזם", וסביב רעיון זה נאבק בתנועה הציונית.

חבר מתאריך 27.3.19
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    17:24   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. אני אפילו לא טורח לקרוא את הקישורים שלך  
בתגובה להודעה מספר 12

אני מכיר את המשפחה שלי, הקרובה, המורחבת, החברים והמכרים שלהם. רובם הגדול ידעו אידיש בדרגה זו או אחרת, חלקם חרדים, חלקם דתיים והשאר סתם שומרי מסורת. כולם ללא יוצא מן הכלל, אפילו החרדים שבהם, היו ציונים.
זה שהאומללים האוסטרלים האלה שונאים את ישראל כי היא מזכירה להם את יהדותם, לא אומר שהקישור בין חלק לא קטן מהחרדים האנטי ציונים והאנטי עברית של אמצע המאה ה-19 עד אמצע המאה ה-20, משקפים את הקשר בין אידיש ואנטי ציונות.

חבר מתאריך 2.9.05
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    19:10   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. אתה בור נחרץ וגאה. מעדיף התבזות על לימוד. יבושם לך.  
בתגובה להודעה מספר 16

חבר מתאריך 27.3.19
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    19:24   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. אני דווקא ידען לא קטן  
בתגובה להודעה מספר 20

זה שהאומללים האלה עושים קישורים מסולפים ואתה עושה בדיוק את אותו הדבר כי כל מהותך היא תמיד לריב, להתנגח ולנסות להתנשא מעל מגיבים פה, לא אומר שאני צריך להשחית את זמני.

חבר מתאריך 2.9.05
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    20:13   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. אחרי ש''הענשת'' אותי ולא פתחת לינק, ולכן הפקת תגובה מטופשת ולא רלוונטית, אתה יכול להגיד על עצמך הכל  
בתגובה להודעה מספר 24

הפוסטים שלך - הם כרטיס הביקור.

Mr W לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.1.17
27438 הודעות, 267 מדרגים, 530 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ה באב תשע''ט    04:20   26.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. +++  
בתגובה להודעה מספר 24

Hugo
חבר מתאריך 23.6.14
765 הודעות, 8 מדרגים, מינוס 4 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    16:50   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. קשקוש  
בתגובה להודעה מספר 0

הכרתי כמה וכמה אנשים שדיברו יידיש והיו יהודים שומרי מצוות וציונים. אני עצמי דובר (וקורא כותב) יידיש, וציוני הגר בציון.
מעולם לא שמעתי קשקוש כמו זה, שהיידיש הייתה שפה אנטי ציונית.
אם מישהו דיבר יידיש דווקא, הרי זה בגלל שעברית נחשבה לשון הקודש, בה מתפללים ולומדים, ולא ראוי לעשות בה שימוש חולין.

פיניקית לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.10.13
20561 הודעות, 97 מדרגים, 185 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    17:08   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. היידיש לא היתה שפה אנטי-ציונית, אבל היא שימשה את החילונים האנטי-ציונים  
בתגובה להודעה מספר 9

התרבות הזאת נמחקה כליל מהעולם, גם בעקבות השואה וגם בעקבות הקמת המדינה

חבר מתאריך 2.9.05
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    17:10   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. נכון  
בתגובה להודעה מספר 11

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%91%D7%95%D7%A0%D7%93

חבר מתאריך 27.3.19
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    18:07   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. לא רק זה  
בתגובה להודעה מספר 9

רוב היהודים גם לא ידעו עברית בכלל כדי לדבר בה. הנשים לא ידעו עברית כי רובן לא למדו והגברים ידעו גם הם רק קצת עברית מלימודי הקודש. זו לא היתה שפה לחיות בה ביומיום גם אם היו רוצים. אז מה נשאר? שפת המקום שהיו חייבים ללמוד והשפה הקדומה האידיש שגם איחדה בין כל יהודי אירופה וגם איפשרה להם סוג של תקשורת סודית. האידיש היתה השפה והתרבות במשך כמעט אלף שנה, בלי קשר להיותם ציונים, אנטי ציונים או ניטרלים.

אבנר וולפסון
חבר מתאריך 11.12.08
36746 הודעות
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    20:40   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. ''קצירת האומר''. אבל תיאור נאמן שלם ומדוייק.  
בתגובה להודעה מספר 18

פיניקית לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.10.13
20561 הודעות, 97 מדרגים, 185 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    17:06   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. תודה על התרגום המורחב!  
בתגובה להודעה מספר 0

1984 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.3.11
2287 הודעות, 27 מדרגים, 46 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    17:20   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. מדהים אותי איך מישהו מגדיר את הזהות שלו כאנטי  
בתגובה להודעה מספר 0

כל ההתנהלות שלהם משדרת מסכנות וחיפוש עצמי, ולפי ההתנסחות נראה שאין מקום בעולם שבו היא לא תרגיש כובשת אכזרית.

משקם העולם
חבר מתאריך 8.8.19
140 הודעות
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    17:38   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. ללא קשר לפוליטיקה שהצעירים מייחסים לה, באמת חבל שתחיית העברית נזקקה להכחדת היידיש והשפות היהודיות האחרות  
בתגובה להודעה מספר 0

אבל הייתי ממליץ לאותם צעירים לקרוא מעט על גורל הבונדיסטים.

אברהמי
חבר מתאריך 29.10.18
644 הודעות
יום שני כ''ה באב תשע''ט    17:44   26.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  36. זה טוב, היידיש היא שריד ליהודי הגלותי  
בתגובה להודעה מספר 17

שפה שהיא ערבוביה של שפות אחרות. אני אישית אוהב יידיש אבל כיום היא רק קוריוז וטוב שכך.

dortmunder לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.7.14
874 הודעות, 3 מדרגים, 6 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    18:58   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. כתבה מצטערת  
בתגובה להודעה מספר 0

כואב לי לקרוא גיבוב של שטויות כאלה

marko
חבר מתאריך 19.2.08
7084 הודעות
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    19:19   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. בדרך לקריירה בארגוני השמאל...  
בתגובה להודעה מספר 0

סוף פסוק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.7.08
7617 הודעות, 67 מדרגים, 131 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    19:23   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. אוי ווי  
בתגובה להודעה מספר 0

רציני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.12.16
3924 הודעות, 33 מדרגים, 66 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    19:24   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. בקיצור, לא טוב להם עם מה שקיים הם רוצים לחזור אחורה בזמן ולהנציח אנרכיזם סוציאליזם ועוד כהנה וכהנה  
בתגובה להודעה מספר 0

עפרא דארעא
חבר מתאריך 8.4.15
447 הודעות
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    19:59   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. החסר משוגעים אנוכי?!?  
בתגובה להודעה מספר 0

לאזט דעם יידישן שפראך ביים אלטן און רעדט ווייטער ענקער ענגליש

הלל הזקן: דעלך סני - לחברך לא תעביד…

cesium
חבר מתאריך 27.7.17
2461 הודעות
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    20:01   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. תמיד ידענו שזה נכון  
בתגובה להודעה מספר 0

כשאתה יהודי בחוגים קווירים או של צדק חברתי, יש הרבה מסרים כמו "לא, אני לא ממש כזה יהודי". אתה יכול להזכיר את ישראל ולהגיד משהו כמו "כן, אני שונא את ישראל", או לעשות מעשה של שנאה עצמית.

השמאל הקיצוני הוא אנטי-יהודי במובהק וזה לא תואם לדרך שהמרואיינים רוצים ללכת בה. אולי בסופו של דבר, המרואיינים ימצאו את דרכם אל האור. יכול להיות שהאחרון כבר שם.

Midlife לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
1396 הודעות, 17 מדרגים, 34 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ד באב תשע''ט    20:37   25.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. החליטו לאמץ את הסימנים הגלותיים עד הסוף  
בתגובה להודעה מספר 0

אנטי ציונות = שלילת זכות היהודים להגדרה עצמית = פאשיזם

פיקאצ'ו לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.5.18
2037 הודעות, 59 מדרגים, 118 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ה באב תשע''ט    03:29   26.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. עצוב וכואב. תודה על התרגום המושקע!  
בתגובה להודעה מספר 0

וגם השקעת עם הטמעת התמונות

כמו השמאלי, גם הנתיב האמצעי הוא לעקיפה בלבד! חזרו לימין וחלאס לסכן אחרים.

Mr W לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.1.17
27438 הודעות, 267 מדרגים, 530 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ה באב תשע''ט    04:21   26.08.19   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  34. תודה רבה על התרגום הנהדר כרגיל  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות