גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #604508 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 604508        
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    14:56   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

הצצה לעולמו של הציבור החרדי – פולמוס בית מדרש הגר''א  

 
  
יום יום, אנו קוראים הרבה על מגזרים, חוגים ,עדות, דעות, הרבה מהכותרות והכתבות, נכתבו ע"י אנשים מבחוץ, שלא באמת מכירים.

להלן סקירה של מישהו מבפנים, על "פולמוס בית מדרש הגר"א"

בית מדרש הגר"א - https://bit.ly/2SPKatk

מה זה בכלל בית מדרש הגר"א? ואת מי הוא מעניין? למה הוא שוה כותרת יותר מאלפי הישיבות האחרות?
כמובן שהוא לא "שווה" יותר ממישהו אחר, אבל בחודש האחרון הוא עמד בלבו של פולמוס, שאולי בפרספקטיבה היסטורית יזכיר את 'פולמוס תנועת המוסר' המפורסם, ולכן הוא מעניין אותנו היום.
במה המדובר?
למעשה, אין מקום שנקרא בית מדרש הגר"א, בשום בית כנסת, או ישיבה, לא תמצאו את השלט 'בית מדרש הגר"א' קבוע מבחוץ, או על אחד הקירות. ובכל זאת, לפעמים השלט הזה מונף...
בית מדרש הגר"א, היא התארגנות של שיעורים קבועים, הרצאות, ימי עיון, סופי שבוע, וסדרי לימוד, עבור אברכים ובחורי ישיבות.
שיעורי תורה, במגוון עצום של נושאים, קיימים לאלפים ולרבבות, מדף יומי, דרך מוסר, הגות, פרשת שבוע, וכו', מה מיוחד בבית מדרש הגר"א?
כדי להבין את זה, יש להבין את הפער העצום שבין הישיבות הליטאיות, ובין העולם הדתי הרחב בכלל.
הישיבות הליטאיות, כאן בארץ, הוקמו ברובן ע"י שרידי הישיבות הליטאיות המקוריות, סלבודקה, טעלז, קמניץ, גרודנא, ראדין, מיר, וכו'. ראשי הישיבה היו תלמידים של גדולי ראשי הישיבות באירופה: ר' נפתלי טרופ, ר' שמעון שקאפ, ר' ברוך בער ליבוביץ', ר' אלחנן ווסרמן, בין המשגיחים היו תלמידים של הסבא מקלם. מנהיגי הישיבות הכירו את החפץ חיים, ר' חיים עוזר גרודז'ינסקי, החזון איש, הן לא קמו בחלל ריק.
צורת הישיבה היא מאד מאד שמרנית, מבנה הסדרים, אופן השיחות, זמן המוסר. ובעיקר: הנושאים הנלמדים וצורת הלימוד, ישנו מחזור די קבוע של מסכתות, בלימוד ה'עיון' לומדים בסגנון מאד שמרני, כשכל ראש ישיבה משמר את צורת הלימוד שראה אצל רבו.
סדר ישיבה:
https://bit.ly/2SwO7Ed
הלימוד אינו סביב טקסטים, אלא סביב אוירה וסגנון מאד מסויימים. מול גל מאד גדול של התחדשות, שרואים אנו בישיבות הדתיות לאומיות, הישיבות החרדיות התעקשו לשמור על צביון מאד מאד אחיד.

לדוגמא: עם הקמתה של ישיבת אבן ישראל ע"י הרב יוסף שרייבר, קמה התנגדות גדולה בין ראשי הישיבות. הסיבה היא: הסגנון שלו עצמאי, לא דומה לאף ראש ישיבה מפורסם. הוא אמנם למד אצל ת"ח מפורסמים, אבל זה לא ר' שמואל, ולא ר' נחום, ולא ר' ברוך בער, זה סגנון עצמאי, עם נטיה פילוסופית. (מזכיר אמנם את ר' שמעון שקאפ, אבל לשיטת ר' שמעון לא היתה המשכיות בארץ, בישיבת גרודנא לא לומדים בדרכו, אלא יותר בדרך של ר' שמואל רוזובסקי תלמידו הגדול).

על הרב שרייבר:
https://bit.ly/39EI5qJ

חומות הישיבה חוצצות בין תלמיד הישיבה לבין העולם הגדול. הוא לא מתמודד בכלל עם הדעות שקיימות מחוץ לישיבה. הוא מגוייס ללימוד תורה. והוא לא אמור לשנות את הסגנון שלו, גם אם הכוונה לשם שמים. יש סגנון וקו מאד אחידים.
הגל של תנועת התשובה משנות ה80 ואילך, שהוליד ז'אנר של 'מחזירים בתשובה', הכניס קצת ידע הקשור בשאלות של היהדות מול התרבות המערבית, או מול המדע. אבל הידע הזה די מצומצם, ואינו באמת ממצה את הקונפליקט.
עמדתם של ראשי הישיבות היתה מאד ברורה: אין מקום לכל הנושאים האלו בישיבות. מי שלא מתאים לו – שילך. יש מספיק מוסדות דתיים לאומיים, שיקבלו את כל מי שרוצה להרחיב אפקים. לישיבות יש תפקיד.
מה עושים כאשר בחור כן מתלבט בשאלות המצריכות אפקים קצת יותר רחבים? במשך הזמן התגבשה שגרה, שמשגיחים שולחים בחורים לשוחח עם מחזירים בתשובה מפורסמים.
אך ברבות השנים, הז'אנר של החזרה בתשובה הפך יותר ויותר עממי, הוא לא באמת מספק תשובות לשאלות.
יתירה מכך, הנושא אינו שאלות באמונה, אלא הרחבת והעמקת הבנת היהדות עצמה, אנחנו לומדים גמרא כל היום, איפה רואים את דבר ה' ואת רצון ה' בזה? איך ניתן להבין את דרשות חז"ל? איך ניתן לחבר את הקבלה עם לימוד תורה?

הלוגו של בית מדרש הגר"א הוא "מה ה' אלהיך שואל מעמך", זה השלט שמונף מאחורי המדברים בימי העיון ובכנסים.

מקים בית המדרש, הרב אוריה ענבל, שואל תמיד: "זה חשוב מאד, אבל איפה הקב"ה פה?".
השיעורים של הרב אוריה ענבל קיימים כבר כ15 שנה, אך בית המדרש התגבש לאט לאט, ורק בשנים האחרונות תפס תאוצה של ממש: מאות בחורי ישיבות משתתפים בימי העיון, ובישיבות 'המשך הזמן'. רוב המשתתפים הם מהישיבות המובחרות: פונוביז', חברון, ועוד.
מפליא אם כן, שרק לאחרונה התעורר פולמוס נגד בית המדרש, שמהווה חידוש של ממש בעולם הישיבות כאמור. נראה שהקירבה הגדולה של הרב אוריה ענבל לעולם הישיבות, נתנה הרגשה שאין כאן משהו שונה. למרות שבפועל, ברור שעיסוק פומבי של בחורי ישיבות בשאלות של השקפה, במנותק ממסגרת הישיבה, ראש הישיבה, המשגיח, ואוירת הישיבה – זה הוא חידוש עצום בדברי ימי הישיבות. בפרספקטיבה היסטורית זו תוכל להיות נקודת ציון.
למעשה, בית המדרש קיבל תמיכה פומבית של רמי"ם וראשי ישיבות, אנשים שהרב אוריה ענבל קשור אליהם. בכינוס מגבית שנערך בניסן תשע"ט, דיברו הרב אייכנשטיין, ראש ישיבת יד אהרן, הרב נתן רוטמן, ר"מ בכמה ישיבות. ובעיקר: הרב ענבל קשור לרב משה הלל הירש, ראש ישיבת סלבודקה, וממנהיגי הציבור החרדי. ענבל למד בישיבת סלבודקה ומאז שומר על קשר עם ראש הישיבה.
סרטון התדמית: https://www.youtube.com/watch?v=6awPRfbDchI
דיווח על המגבית: https://www.kikar.co.il/313472.html
מה השתנה אם כן?
ראש ישיבת חברון, הגאון ר' דוד כהן, יצא נגד בית מדרש הגר"א, בנאומו במסיבת חנוכה האחרון, זמן שבו רגילים ראשי ישיבות 'לרדת אל העם', ולדבר על עוד נושאים, דיבר ר' דוד נגד בית מדרש הגר"א, בהקשר של המלחמה במתיוונים (בהמשך דיבר גם נגד הרב פייבלזון, ואמר בשמו דבר, שלדעת הגר"ד הוא דברי כפירה, זה נושא נפרד. הרב פייבלזון הוא ראש ישיבת פתחי שערים, ואינו חלק אינטגרלי מבית מדרש הגר"א).

הרב דוד כהן:
https://bit.ly/2PgC0cD
הרב פייבלזון:
https://bit.ly/3bN4jZx

במקביל, הפלג הירושלמי, הצטרף גם הוא למאבק, בטאון 'הפלס' יצא בסדרת כתבות נגד 'בית המדרש הוירטואלי', וקוי המערכה של הפלג הופגזו בידיעות מסמרות שער, על מזימות וקנוניות.
לאחר חודש של ויכוחים ערים בפורומים החרדיים השונים, נפל דבר: ראשי ישיבת סלבודקה, הרב משה הלל הירש, והרב דב לנדו, מינו הנהלה רוחנית לבית מדרש הגר"א: הרב צבי אשר פרידמן, אדם מעניין לכשעצמו. בנו של הרב יעקב פרידמן, אחד מחשובי הרבנים בציבור החרדי, בפרט באיזור תפרח. הרב פרידמן הוא 'מתחזק', אשתו היא פרופסורית למתמטיקה, הבן ר' צבי נחשב לגאון, התחתן עם בתו של ר' יחזקאל ברטלר, שגם הוא נחשב לעילוי עצום...
ר' צבי הוא אחד מרבני חוג חזון איש, והרב אוריה ענבל הוא תלמידו במשך שנים רבות. הדבר מהווה חידוש שאדם כר' צבי פרידמן, שנתפס כפוסק הלכות לציבור, יעסוק בנושאי הגות ויהיה 'פוסק' אלו נושאים ראויים לבחורי ישיבות.

פרסום בכיכר השבת: https://www.kikar.co.il/347950.html

מבחינת הפלג הירושלמי מדובר במכה מוחצת, שכן ההתנגדות לחוג חזון איש, היא אחד מיסודות קיומו של הפלג. וקיימת שנים רבות, מאז דיבר הגרא"מ שך זצוק"ל כנגד מנהיג החוג, ר' חיים גרינמן, בתשנ"ב, ועוד קודם לכן. כעת, אחד מרבני החוג יפקח על התכנים שיכנסו לעולם הישיבות.
חלק מהביקורת כלפי חוג חזון איש, היתה שהם מיישמים את ביקורתו של החזון איש על עולם הישיבות, ואינם נצמדים למסורת הישיבות הליטאיות, שהחזו"א לא כל כך קידש. יתירה מכך ביטויי זלזול נשמעו מכיוונם כלפי גדולי ראשי הישיבות, ביטויים שהוצנעו וטושטשו בעקבות מלחמת תלמידי הרב שך בהם.
צחוק הגורל הוא, שבעת המחלוקת, של הפלג הירושלמי מול הרב שטיינמן, מי ש'נחלץ לעזרתו' של הרב שטיינמן, היה אחד מבני משפחת ענבל, שכתב את חומר ההסברה שהכריע את הכף כנגדם, חוברת תמימה לכאורה בשם 'במבט בוחן', ששמה ללעג ולקלס את הקנאות המזוייפת מבית היוצר של הפלג הירושלמי.
כעת, קמו אנשי הפלג הירושלמי לנקום, בנסיון למנף את דברי הרב דוד כהן, יצאו במערכה רבתי כנגד הרב אוריה ענבל. מן הסתם יודעים הם שלמשפחת ענבל יש כמה בנים, ואוריה הוא לא זה שכתב את החוברת, אבל סוף סוף, הכל נשאר במשפחה... מלבד עיתון הפלס, יצאו קוי המערכה במלחמה חזיתית, כשהם חושפים 'עובדות' על בית המדרש הנורא כהגדרתם.
בפורום אוצר החכמה, המנוהל על ידי בצלאל דבליצקי, מהפלג הירושלמי, יצא הרב מנחם נובוגרוצקי, מרבני הפלג הירושלמי, המכנה את עצמו בשם הסמלי 'נוטר הכרמים', למתקפה. בבמה הנוחה לו והמאפשרת לצד שלו התבטאות מלאה. שם מגיב דבליצקי: את הרב פרידמן מעניינת דעת ראשי הישיבות כקליפת השום...
תגובת דבליצקי: http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=51&t=48996&start=520#p602336
פורום אוצר החכמה, נחסם על ידי חברת הסינון החרדית נטפרי, בהוראת הרבנים המתנגדים לפלג הירושלמי. אחת הסיבות לכך היא הזלזול המופגן של מנהלו ברב דב לנדו, כך תיאר ביקור שלו אצל הרב לנדו, בו שאל דבליצקי את הרב לנדו שאלה של הרב אלישיב, ולדבריו: הרב לנדו התעצבן וכרכר כדי לנסות להוכיח בכח שהשאלה לא שאלה...
כמובן שאנשי הפלג לא יקבלו את מרות ה'הנהגה הרוחנית' הזו, כשם שאינם מקבלים בכלל את ההנהגה הליטאית כיום. אבל מבחינת אנשי בית מדרש הגר"א, דוקא הנלחמים בהם הביאו אותם להכרה משמעותית.

אך מה יהיה הלאה? האם יקומו עוד גופים, ובתי מדרש, כדי להעשיר את עולם הישיבות? גופים חיצוניים לישיבות? היכירו בהם ראשי הישיבות? האם יקום גוף 'מתחרה' לבית מדרש הגר"א, כדי לספק תוכן שכן יתאים להשקפת עולמם של ר' דוד כהן או של הפלג הירושלמי?
ימים יגידו.

להרחבה על הדמויות:

הקלטות מ'קוי המערכה' של הפלג הירושלמי, המעודדות את היציאה למלחמה, תוך הסבר על גודל הסכנה בבית מדרש הגר"א
https://drive.google.com/file/d/1Nx4eHLl9Xpy7hJ3FVZEIMciDmEYbvGeD/view
https://drive.google.com/file/d/1Nze40iIgL4iQTjhztiknSOLPOFKRV-_x/view

אתר בית מדרש הגר"א:
http://www.beitmidrashagra.co.il/

הרב צבי ענבל:
https://bit.ly/37BEDf4

הרב יהושע ענבל:
https://bit.ly/39L29bf
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  לא הצלחתי להבין על מה הכתבה ווקי טוקי 17.02.20 15:04 1
     זו סקירה מעניינת על מאבק בעולם הישיבות נקודה למחשבה 17.02.20 15:06 2
         מבחינה חרדית נקודה למחשבה 17.02.20 15:08 3
             תודה על הסקופ שעל תופעה חדשה בעולם הישיבות, שיכולות להיות לו השפעות מרחיקות לכת.מעניין בהחלט אור דוד 17.02.20 15:20 10
                 זה בהחלט סקופ! יש כאן תמיכה של גדולי הדור ברב ענבל, מה שהופך את מתנגדיו לעצנקים יהודי_ישראלי 17.02.20 19:50 40
             יותר סקופ ובעל עניין מסקופים בנושאי כדורגל או ליברמן הנדוש פשטות 17.02.20 16:22 27
     זה אירוע יוצא דופן מאוד דצכ_עדש 17.02.20 15:10 5
         זה איננו ''אירוע'' אלא תהליך, לכן הוא כ''כ משמעותי כמו שכתבת בן ואב 17.02.20 15:47 16
  מרתק דצכ_עדש 17.02.20 15:08 4
     תודה על העידוד נקודה למחשבה 17.02.20 15:14 6
         לא הבנתי. דצכ_עדש 17.02.20 15:14 7
  וזה חדשות, כי?! Big Joe 17.02.20 15:15 8
     אם היתה תופעה חדשה בעולם הנוצרי בישראל זה גם בהחלט יכול להיות סקופ מענין שתעלה ממקור ראשון אור דוד 17.02.20 15:24 11
  מעניין ומרתק. אבל, טובטוב 17.02.20 15:20 9
     התגובה שלך ידידי ממחישה את הצורך ב'סקופים' כאלו נקודה למחשבה 17.02.20 15:29 12
  , לא תמצאו את השלט 'בית מדרש הגר''א' קבוע מבחוץ, או על אחד הקירות? Cortisol 17.02.20 15:32 13
     בקישקע'ס של הציבור החרדי אף פעם לא היתה משמעות לשלטים החיצוניים אלא למה שקורה בפנים בן ואב 17.02.20 15:45 15
     אתה לא מבדיל בין בית כנסת לבית מדרש? נקודה למחשבה 17.02.20 15:52 20
     בית הכנסת הזה קרוי כך עשרות שנים והוא פלאי 17.02.20 15:53 21
  יותר ממה שהמאמר עוסק במהות וביעד ביהמ''ד יותר מכך הוא עוסק בפוליטיקה האופפת את דרכו בן ואב 17.02.20 15:40 14
     בגדול ברור שאתה צודק נקודה למחשבה 17.02.20 15:50 19
         בלי להתייחס לפרטים, לדעתי שורש הבעיה אצל החרדים שכל בעיה שמוצפת היא גם שאלה פוליטית בן ואב 17.02.20 16:23 28
  ידידי- זה חמוד, זה לא מאד מדוייק, וכאן זה לא עצכח. פרשןדתא 17.02.20 15:49 17
  אביו של הרב אוריה ענבל הוא איש מדע חוזר בתשובה mishco 17.02.20 15:49 18
  נשמע כמו התחליף הליטאי ללימוד חסידות תודה רבה 17.02.20 15:56 22
     יש בזה משהו נקודה למחשבה 17.02.20 16:01 24
         כי הדת בהגדרתה חייבת להיות שמרנית תודה רבה 17.02.20 16:05 25
             נגעת בשורש הנושא ומכיון שהציבור הצעיר פחות שמרני הרעיון הנ''ל יכול לחדור בליבם בן ואב 17.02.20 16:25 29
             הכי מדוייק ועדיין יש מקום לבית המדרש הנל אלא שהוא חייב פיקוח שמרני פשטות 17.02.20 16:25 30
                 מסכים עם שניכם כפי שתוכלו להבין מההודעה הראשונה שלי תודה רבה 17.02.20 16:30 32
  מעניין מאד ובהחלט ראוי לכתבה והוא פלאי 17.02.20 15:59 23
  בפעם הבאה שתרצו לפרסם את בית מרקחת שטיינר, תקראו לזה ''פולמוס בית מרקחת שטיינר'' סוף לאדישות 17.02.20 16:21 26
     חבל שאתה מלגלג נקודה למחשבה 17.02.20 16:35 33
  אז מה זה❓ ביריון 17.02.20 16:27 31
     הוא מתכוון שבית המדרש הגר''א נשוא הכתבה אינו משהו פיזי. miror 17.02.20 16:50 34
     שערי חסד לא שערי צדק... נקודה למחשבה 17.02.20 16:59 35
         תודה. אתקן. ביריון 17.02.20 17:09 36
  אולי זר לא יבין, אבל זו פרשייה שמטלטלת את הציבור הליטאי לעומק. שלמי5 17.02.20 19:37 37
  לינקים ל'קו המערכה' נקודה למחשבה 17.02.20 19:38 38
     עילגות שכזו! שלמי5 17.02.20 19:42 39
     זו עילגות מעושה נקודה למחשבה 18.02.20 09:47 42
         אתה רציני? אשתו של ה''קנאי'' הקיצוני היא עורכת דין? שלמי5 18.02.20 10:46 43
  לפורום אברכים. עובדתי 17.02.20 22:56 41
  עדכון קטן נקודה למחשבה 19.02.20 13:30 44
  חשוב לדעת: ענבל ופייבלזון הם בוגרי מכון מנדל קורא מפה 19.02.20 18:44 45

   
   
ווקי טוקי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.6.12
5796 הודעות, 39 מדרגים, 73 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:04   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. לא הצלחתי להבין על מה הכתבה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
זה סקופ? זו מגבית? זו פרסומת?

מה שכן הצלחתי להבין, זו עוד מחלוקת בציבור החרדי.
נו שיהיה.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:06   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. זו סקירה מעניינת על מאבק בעולם הישיבות  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
בכל אופן לא מגבית....            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:08   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. מבחינה חרדית  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  
הקמת 'ועדה רוחנית' של שני ראשי ישיבות מרכזיים - על כזו יוזמה
היא סקופ
מקביל להקמת ועדה בפוליטיקה
אבל אתה צודק שזה ענין פנימי בציבור החרדי ולא משהו שנוגע לכל הציבור
אני מאמין שיש כאלו שזה יענין אותם
ואם יהיה עידוד - אנסה להביא עוד כתבות עומק שמבהירות נושאים
כמו שעושים כאן ירושלמי ציוני בארכיאולוגיה ואחרים בפיזיקה ובמזג אויר            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אור דוד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.11.13
11371 הודעות, 130 מדרגים, 223 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:20   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. תודה על הסקופ שעל תופעה חדשה בעולם הישיבות, שיכולות להיות לו השפעות מרחיקות לכת.מעניין בהחלט  
בתגובה להודעה מספר 3
 
  


רַבִּ֥ים מַכְאוֹבִ֗ים לָרָ֫שָׁ֥ע וְהַבּוֹטֵ֥חַ בַּי-הוָ֑ה חֶ֝֗סֶד יְסוֹבְבֶֽנּוּ׃ (תהילים לב י)


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יהודי_ישראלי
חבר מתאריך 1.4.18
219 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    19:50   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  40. זה בהחלט סקופ! יש כאן תמיכה של גדולי הדור ברב ענבל, מה שהופך את מתנגדיו לעצנקים  
בתגובה להודעה מספר 10
 
  
מעניין מאוד לאן זה יתפתח!


תמיד אני אומר - אולי אני טועה, תקנו אותי, ואבקש סליחה.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פשטות לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 16.10.15
3539 הודעות, 31 מדרגים, 57 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    16:22   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. יותר סקופ ובעל עניין מסקופים בנושאי כדורגל או ליברמן הנדוש  
בתגובה להודעה מספר 3
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דצכ_עדש
חבר מתאריך 21.9.18
186 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:10   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. זה אירוע יוצא דופן מאוד  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
שלאדם חילוני נשמע "סתם" מריבות של חרדים.
למי שמבין ויודע ורואה דברים בפרספקטיבה של שנים - זהו סמל לשינוי שמתחולל ומפעפע בחברה החרדית.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בן ואב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.3.16
3992 הודעות, 26 מדרגים, 34 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:47   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. זה איננו ''אירוע'' אלא תהליך, לכן הוא כ''כ משמעותי כמו שכתבת  
בתגובה להודעה מספר 5
 
  
השאלה כמה רוחב המעגל של האנשים בפנים והאם הם מצליחים לחדור לעבר קהלים חדשים או שמדובר על בודדים שהתאחדו?            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דצכ_עדש
חבר מתאריך 21.9.18
186 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:08   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. מרתק  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מי הכותב?
נשמע שהוא מונח "עמוק" בעניינים..            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:14   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. תודה על העידוד  
בתגובה להודעה מספר 4
 
  
בינתיים ביקש לא לגלות שמו
אולי בהמשך יתגלה...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דצכ_עדש
חבר מתאריך 21.9.18
186 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:14   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. לא הבנתי.  
בתגובה להודעה מספר 6
 
  
אתה כתבת?            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Big Joe לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.9.05
170138 הודעות, 369 מדרגים, 441 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:15   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. וזה חדשות, כי?!  
בתגובה להודעה מספר 0
             תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אור דוד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.11.13
11371 הודעות, 130 מדרגים, 223 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:24   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. אם היתה תופעה חדשה בעולם הנוצרי בישראל זה גם בהחלט יכול להיות סקופ מענין שתעלה ממקור ראשון  
בתגובה להודעה מספר 8
 
  


רַבִּ֥ים מַכְאוֹבִ֗ים לָרָ֫שָׁ֥ע וְהַבּוֹטֵ֥חַ בַּי-הוָ֑ה חֶ֝֗סֶד יְסוֹבְבֶֽנּוּ׃ (תהילים לב י)


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
טובטוב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
1132 הודעות, 9 מדרגים, 18 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:20   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. מעניין ומרתק. אבל,  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
לא נראה לי שהמאבקים בין כל הזרמים הליטאיים הם רק בנושא שיטת הלימוד.
נראה לי שמאחורי הקלעים, המאבק הוא על תקציבים. כסף יעוור עיני חכמים.

כי, אם לא - איך יכול יהודי שלומד תורה להלחם עד חורמה ביהודי אחר שלומד תורה בדרך קצת שונה. הרי לא מדובר בכפירה או רפורמים רחמנא ליצלן.

חרמות ומכות זו לא דרך היהדות ובוודאי לא דרכם של אותם ראשי ישיבות מהדורות הקודמים שהוזכרו בכתבה.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:29   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. התגובה שלך ידידי ממחישה את הצורך ב'סקופים' כאלו  
בתגובה להודעה מספר 9
 
  
מצד אחד, זה כנראה לא היה מספיק ברור ומפורט
מצד שני, אם אתה מסוגל לחשוב שיש כאן קשר לכסף
זה מראה שאתה כל כך רחוק מלהבין מה קורה שם....
אולי זה לא מעניין אותך, וזו כמובן זכותך
אבל יש כאן תהליך, שקשור לאידיאולוגיות, לאמונות, לזרמים
וחברים, לא הכל כסף בחיים...
כאן אין רדיפה עד חרמה, לא מרביצים למישהו מכות, יש ויכוח האם להכניס רעיונות חדשים לישיבות?
אחד אומר: הרב אוריה ענבל הוא מרטין לותר של היהדות, הוא יוצר כאן זרם חדש
השני אומר: לא, צריכים אותו בפנים

ויכוחים מול אנשים מבחוץ היו תמיד, חרדים לא קבלו את ההשקפות הדתיות לאומיות
כאן זה בפנים, האם משנים את הישיבות, או שאסור לגעת

יש כאן כחות מאד חזקים:

ציבור חזונאישניקי
ציבור של הפלג הירושלמי
ובתווך - בחורי ישיבות שיש להם הרבה דומיננטיות

כסף - לא כל כך קשור לכאן
(הוזכרה בכתבה המגבית שהיתה לפני שנה, אבל זה לא רלבנטי כרגע, אספו כסף לממן שיעורים, אין כאן איזה תקציב שמן לריב עליו)

אפילו המריבה בפונוביז', שיש בה צד כלכלי מאד מרכזי, היא בעיקרה על אידיאולוגיה, ולא רק מי יקבל יותר כסף            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Cortisol
חבר מתאריך 31.8.19
473 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:32   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. , לא תמצאו את השלט 'בית מדרש הגר''א' קבוע מבחוץ, או על אחד הקירות?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בן ואב
חבר מתאריך 24.3.16
3992 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:45   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. בקישקע'ס של הציבור החרדי אף פעם לא היתה משמעות לשלטים החיצוניים אלא למה שקורה בפנים  
בתגובה להודעה מספר 13
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:52   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. אתה לא מבדיל בין בית כנסת לבית מדרש?  
בתגובה להודעה מספר 13
 
  
אגב, יש הרבה בתי כנסת שנקראים הגר"א, בירושלים, בתל אביב, ובבני ברק, וגם בוילנא...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
והוא פלאי
חבר מתאריך 1.12.14
3617 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:53   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. בית הכנסת הזה קרוי כך עשרות שנים  
בתגובה להודעה מספר 13
 
  
בגלל שהגר''מ שטרנבוך (רב בית הכנסת) נוהג בהלכות רבות כשיטת סבו הגר''א, ואין לכך קשר לכתבה.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בן ואב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.3.16
3992 הודעות, 26 מדרגים, 34 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:40   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. יותר ממה שהמאמר עוסק במהות וביעד ביהמ''ד יותר מכך הוא עוסק בפוליטיקה האופפת את דרכו  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
כאשר זה נראה שלכותב המאמר יש שמחת ניגוח בכמה אנשים שנקמת העבר מקננת בקרבו כנגדם (דוגמת ר' דוד כהן או אנשי הפלג הירושלמי או השכני'קים).
אינני רואה את זה כמאמר תוכן
אלא להיפך,
ואם מאמר זה משקף את מטרת ביהמ"ד המדובר, אז המסקנה העולה שמדובר על מרדנים ולא על ממציאים, על אופזיציונרים ולא על מקוריים.
או שנולדו כאן צירופי אינטרסים שונים שהולידו את כת רל"ב בתחום החרדי.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:50   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. בגדול ברור שאתה צודק  
בתגובה להודעה מספר 14
 
  
אין 'עובדות'
כל אחד מציג אותן איך שהוא רואה
אבל כל ה'סקופים' וה'חשיפות' של כתבים גם הם לא מוצגים כעובדות יבשות
לא נכון שהכותב שונא את ר' דוד כהן
זו הצגת דברים שמסבירה את שרשי הפולמוס
אם כי אוהדת למדי את הצד של הרב ענבל
כמו שעמית סגל מציג את נתניהו בשונה מאמנון אברמוביץ...
אבל עדיין אין כאן איזו פרופגנדה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בן ואב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.3.16
3992 הודעות, 26 מדרגים, 34 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    16:23   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. בלי להתייחס לפרטים, לדעתי שורש הבעיה אצל החרדים שכל בעיה שמוצפת היא גם שאלה פוליטית  
בתגובה להודעה מספר 19
 
  
ואף מה שמניע אותה זה הפוליטיקה לכאן ולכאן, לכן אני לא רואה באמת אפשרות לייצר שינוי מהותי בדפוס החשיבה ולא משנה איזה בימ"ד ואיזה רעיון יתפתח,
לעולם מה שיזין אותו זה פוליטיקה ומה שילחם נגדו זה פוליטיקה, גם אם יש אחוזים מסויימים של אמת מאחורי כל צד (כמו הרעיון של הבימ"ד האמור שהנך רואה כמה פוליטיקה עומדת מאחריו וכנגדו).
היחיד שהצליח לשנות את סדר היום החרדי זה הרב שטיינמן זצ"ל כאשר הוא יצר סדרי עדיפויות חדשים עבור האדם הפשוט (דוגמת מידות טובות לפני מפלגה וכו')
רק סדר גודל של איש כמוהו שמציף בעיה באופן קבוע יכול לשנות סדרי עולם, הקרקע עצמה כבר טבולה מידי באבק שריפה ואינני רואה מושיע לה (אולי אולי התקוה תבוא מהמגזר האנגלו-סכסי).            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פרשןדתא לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.11.12
14804 הודעות, 116 מדרגים, 229 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:49   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. ידידי- זה חמוד, זה לא מאד מדוייק, וכאן זה לא עצכח.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
mishco לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.11.13
1417 הודעות, 14 מדרגים, 28 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:49   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. אביו של הרב אוריה ענבל הוא איש מדע חוזר בתשובה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 17.02.20 בשעה 16:01 בברכה, mishco
 
צבי ענבל מרצה בכיר בארגון "ערכים" במחלקה האקדמית.
אוריה ענבל הוא גאון נדיר, שאת השקפתו ינק הן מאביו והן מגדולי הדור
השקפת העולם שלו ניזונה ומתבססת על השיטה הליטאית, שהתקבלה ע"י הגאון מוילנה, וחוזקה בארץ ע"י החזון אי"ש ותלמידיו לאחר השואה, זו שיטה קצת שונה מהשיטה הישיבתית שהתגבשה ב150 שנה האחרונות.
הויכוח פה היא נטו השקפה ואידאולוגיה, והתבוננות מושכלת על חיי האדם המאמין.
הסיבה שהפלג הירושלמי נלחם בו בכל תוקף היא בגלל שהוא שומט את כל הבסיס השקרי שעליו הם נשענים, והוא מעקר את הסמכות והשליטה שהם לקחו בכח מתקופת הרב שך ועד להוקעתם מהמיינסטרים החרדי בשנים האחרונות.

אגב קישור לחוברת "במבט בוחן"
חובת קריאה למי שרוצה להבין על מה המהומה

https://www.slideshare.net/mobile/chaymm/ss-65948836            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
תודה רבה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.09
49834 הודעות, 300 מדרגים, 579 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:56   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. נשמע כמו התחליף הליטאי ללימוד חסידות  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


ארץ ישראל שוב בסכנה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    16:01   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. יש בזה משהו  
בתגובה להודעה מספר 22
 
  
אכן החסידות נותנת הרבה מקום לעבודת ה'
אבל החסידות בת ימינו מאד שמרנית גם היא, ולא תסכים לסגנון קצת אחר            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
תודה רבה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.09
49834 הודעות, 300 מדרגים, 579 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    16:05   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. כי הדת בהגדרתה חייבת להיות שמרנית  
בתגובה להודעה מספר 24
 
  
כשמישהו מפרש דברים "בסגנון אחר", זה כי הוא רוצה לקרב את הדברים לאופן שיהיה לו נחמד, ולא שהוא מנסה לבטל את מציאותו בפני נותן התורה ומצווה המצוות.


ארץ ישראל שוב בסכנה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בן ואב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.3.16
3992 הודעות, 26 מדרגים, 34 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    16:25   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. נגעת בשורש הנושא ומכיון שהציבור הצעיר פחות שמרני הרעיון הנ''ל יכול לחדור בליבם  
בתגובה להודעה מספר 25
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פשטות לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 16.10.15
3539 הודעות, 31 מדרגים, 57 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    16:25   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. הכי מדוייק ועדיין יש מקום לבית המדרש הנל אלא שהוא חייב פיקוח שמרני  
בתגובה להודעה מספר 25
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 17.02.20 בשעה 16:33 בברכה, פשטות
 
נראה לי אנחנו מאותו בית מדרש...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
תודה רבה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.1.09
49834 הודעות, 300 מדרגים, 579 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    16:30   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. מסכים עם שניכם כפי שתוכלו להבין מההודעה הראשונה שלי  
בתגובה להודעה מספר 30
 
  
התוכן צריך להיות שמרני, הצורה היא עטיפה. גם לצד לימוד חסידות שמרני יש "התוועדות".


ארץ ישראל שוב בסכנה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
והוא פלאי
חבר מתאריך 1.12.14
3617 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    15:59   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. מעניין מאד ובהחלט ראוי לכתבה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סוף לאדישות לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
1668 הודעות, 15 מדרגים, 30 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    16:21   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. בפעם הבאה שתרצו לפרסם את בית מרקחת שטיינר, תקראו לזה ''פולמוס בית מרקחת שטיינר''  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    16:35   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. חבל שאתה מלגלג  
בתגובה להודעה מספר 26
 
  
אתן לך לינקים למקומות ברשת שם היו ויכוחים סוערים ומרים בחודש האחרון, תקרא ותגיד לי אם זה בית מרקחת או שדה קרב...

http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=51&t=48996

https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=185&p=116088#p116088

https://www.bhol.co.il/forums/topic.asp?cat_id=4&topic_id=3155938&whichpage=4#R_15

https://www.bhol.co.il/forums/topic.asp?cat_id=24&topic_id=3161356&forum_id=1364

8http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=51&t=49041&start=80

https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?p=112977#p112977

ויש עוד, עקובים מ'דם' וירטואלי....

תקשיב ללינקים של 'קוי המערכה' שהעליתי ותבין את עצמת המאבק

ספר לי על בית מרקחת שנמצא בעיצומו של כזה פולמוס

הרב דוד כהן, הרב משה הלל הירש, והרב דב לנדו, הם שלש שמות מהעשיריה הראשונה בציבור החרדי - מאבק ביניהם הוא נושא מאד משמעותי            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ביריון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.9.07
52050 הודעות, 279 מדרגים, 445 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    16:27   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. אז מה זה❓  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 17.02.20 בשעה 17:12 בברכה, ביריון
 
למעשה, אין מקום שנקרא בית מדרש הגר"א, בשום בית כנסת, או ישיבה, לא תמצאו את השלט 'בית מדרש הגר"א' קבוע מבחוץ, או על אחד הקירות.


זה בית המדרש הגר"א בשכונת שערי חסד בירושלים.

לפני קרוב ל40 שנה הייתי מתפלל שם.

(תודה לנקודה למחשבה שהסב את תשומת ליבי לשמה הנכון של השכונה בה נמצא בית הכנסת)            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miror לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.05
1159 הודעות, 16 מדרגים, 32 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    16:50   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  34. הוא מתכוון שבית המדרש הגר''א נשוא הכתבה אינו משהו פיזי.  
בתגובה להודעה מספר 31
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    16:59   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  35. שערי חסד לא שערי צדק...  
בתגובה להודעה מספר 31
 
  
בכל אופן עברו 40 שנה...
המקום נקרא 'בית כנסת הגר"א'
אין מקום שנקרא 'בית מדרש הגר"א'
למרות שרבים מתיימרים ללכת לאורו בציבור הליטאי            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ביריון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.9.07
52050 הודעות, 279 מדרגים, 445 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    17:09   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  36. תודה. אתקן.  
בתגובה להודעה מספר 35
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שלמי5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.3.09
4384 הודעות, 57 מדרגים, 83 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    19:37   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  37. אולי זר לא יבין, אבל זו פרשייה שמטלטלת את הציבור הליטאי לעומק.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


זה הזמן, זה היום, זה הרגע - החופש קורא לי...


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    19:38   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  38. לינקים ל'קו המערכה'  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
יצאו שגויים
מצרף לינקים חדשים
האזנה חובה
https://drive.google.com/open?id=19H886ZSu3Srsy7lku8PtWHZWZfqtae3C            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שלמי5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.3.09
4384 הודעות, 57 מדרגים, 83 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    19:42   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  39. עילגות שכזו!  
בתגובה להודעה מספר 38
 
  


זה הזמן, זה היום, זה הרגע - החופש קורא לי...


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום שלישי כ''ג בשבט תש''פ    09:47   18.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  42. זו עילגות מעושה  
בתגובה להודעה מספר 38
 
  
מדובר באנשים אינטלגנטים, שלא בדיוק 'קנאים' בחייהם האישיים
הם יוצרים מומנטום של אקסטזה דתית, הצעירים של הפלג מחוברים לקוים האלו כמו אינפוזיה
וכך בשעת ה'צורך' שלהם הם יכולים להוציא אותם להפגנות ולהשתוללויות ברחובות
הקוים האלו שולטים על גובה הלהבות
אם הם חושבים שצריכים לעצור את ההפגנה מיד יוצאת הודעה 'ויחזור לתלמודו' וכל המטורפים חוזרים לעמדות
חלק גדול מהמושכים בחוטים הם אנשים בעלי תארים וכסף, שרודים בהמון של תמימים
הם נלחמים ב'אקדמיה' בקצף שנוזל מהשפתיים, אבל אשתו של דבליצקי היא עורכת דין... איפה היא למדה את זה? בסמינר וולף? ... חלק גדול מהם דומים למנהיגי הכתות בארה"ב בשנות ה70 שהטיפו לרכוש שוויוני וגרפו לעצמם בסתר מליוני דולרים... עד שנתנו הוראה להתאבד...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שלמי5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.3.09
4384 הודעות, 57 מדרגים, 83 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ג בשבט תש''פ    10:46   18.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  43. אתה רציני? אשתו של ה''קנאי'' הקיצוני היא עורכת דין?  
בתגובה להודעה מספר 42
 
  
איזו צביעות. לא ייאמן.


זה הזמן, זה היום, זה הרגע - החופש קורא לי...


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עובדתי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.3.16
5227 הודעות, 118 מדרגים, 204 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב בשבט תש''פ    22:56   17.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  41. לפורום אברכים.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נקודה למחשבה
חבר מתאריך 22.1.20
117 הודעות
יום רביעי כ''ד בשבט תש''פ    13:30   19.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  44. עדכון קטן  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אנשים התלוננו שבלינק שנתתי לדברי דבליצקי לא כתוב מה שהבאתי בשמו
זה נכון, דבליצקי הוא מנהל הפורום של הפלג הירושלמי
וכשמתחשק לו הוא מוחק
אבל אחת הדמויות שהוא אוהב להתלוצץ עליהן בעקיצות חריפות הוא הרב דב לנדו
והדברים מופיעים בפורום שלו בהרבה מקומות
ברגע שאשים כאן לינק הוא ימחק גם אותם, כי הוא עוקב אחרי כל אזכור שלו, כך דרכם של מחבלים.... גם בויקיפדיה הוא עורך ראשי ושם הוא עומד על משמר כבודם של הפלג הירושלמי.... ('גרש')            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קורא מפה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.12.18
1020 הודעות, 8 מדרגים, 4 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ד בשבט תש''פ    18:44   19.02.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  45. חשוב לדעת: ענבל ופייבלזון הם בוגרי מכון מנדל  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ההצגה של הפולמוס בנושא כוויכוח בין שמרנים לליברליים הוא ניסוח מטעה!!

כפי שניתן לראות בקובץ המצורף מתוך אלפון בוגרי תכנית "שלוחי ציבור של 'מכון מנדל', ענבל ופייבלזון הם בוגרי מכון מנדל. מכון מנדל נמצא במוקד ויכוח נוקב ומתמיד גם עם חוגים חרדליי"ם כדוגמת הרב טאו, וכן עם גורמים בצד הימני של הפוליטיקה.

היות ונכון לעכשיו הרב טאו לא הצטרף לפלג הירושלמי וגם לא מעביר לתלמידיו את שיעורי הרב שך והוא מתנגד למכון מנדל באופן תקיף מאוד, מסתבר אם כן שלתפיסתו המכון שולח גרורות שאוכלות מבפנים אפילו את החינוך החרדל"י.

גם גורמי הימין שמתעמתים חדשות לבקרים עם מכון מנדל לא שמעו על הפלג הירושלמי, לא על אוריה ענבל ולא על אברהם ישכר קניג. הם טוענים כי המכון שולח זרועות תמנון לצה"ל ולגופים ציבוריים נוספים, במטרה לעצב מחדש את רוח צה"ל וגופים נוספים בעמדות שמאל ופוסט ציוניות מובהקות להציג את הטיעון הרווח כנגד מכון מנדל כאילו הומצא על ידי החרדים הטהרנים, זה זריית חול בעיניים.

אגב, בית כנסת הגר"א שנדון באשכול זה, איננו המיזם היחיד מבית היוצר של בוגרי מכון מנדל המופנה לציבור החרדי, ישנה עוד כמות לא קטנה של גופים שיסודם על ידי בוגרי מכון מנדל, ומטרתם לשנות את החברה החרדית מבפנים.

האם הם מתכננים רק להוציא את החרדים לעבודה, או שהם רוצים ליצור בקרב החרדים קהילה ליברלית שמאלנית "שוחרת זכויות אדם"?

ימים יגידו.
            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות