גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #621384 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 621384        
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1492 הודעות
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    12:36   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

למה אין לנו מסוקים חמקנים?  

 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 17.04.20 בשעה 12:47 בברכה, miklo
 
מסוקים רגילים טסים לאט ונמוך, מסוגלים להסתתר בוואדיות, ותצורה חמקנית היתה הופכת אותם לנינג'ות עם כנפיים; למה לא משקיעים צבאות בפיתוח כלים שכאלה, במיוחד כשיעילותם הוכחה בעבר - בגיחה בה חוסל אוסמה בן לאדן?לחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב

תודה ציון, אלוף ההטמעות.

שלום, כאן הקברניט; חמקנות היא היכולת להקשות על סורקים שונים - בראשם מכ"מ - לגלות ולזהות אותך, כדי להפתיע את האויב ולהכות בו. מאז פיתחו הנאצים את המטוס החמקן ב-1944 (ובטעות, זה סיפור חמוד) השקיעו מדינות רבות הון עתק כדי לשכלל את היכולת הזאת וכיום ישנם מטוסי קרב, תקיפה ומפציצים חמקנים - אבל מה עם מסוקים? יוק. היום ננסה להבין למה ככל הנראה שאין כבר מסוקים חמקנים, ומי בעצם צריך אותם.

לטורי הקברניט הקודמים:
מאך 3 זה לחלשים: למה מטוסי הקרב של היום איטיים יותר מבאייטיז?
הטייגר של צ'אק נוריס: מטוס הקרב שהפיל את עצמו
טורף הפאנטומים: מיג 21, מטוס קרב אחד ששינה את העולם
טילים, טייסים ופספוסים: מהנדס התעופה שעל שמו נקרא חוק מרפי
החברה שהחליטה שמטוס קרב לא חייב להיות סימטרי
הנסיכה לילי: הגיבורה היהודיה שצדה נאצים בשחקים

לכל הטורים של הקברניט:
https://www.calcalist.co.il/home/0,7340,L-3704-190015,00.html
לערוץ האינסטגרם של הקברניט:
https://www.instagram.com/hakabarnit/

על פני השטח, התשובה לשאלה השנייה היא "אתה רציני? כל צבא שיש לו מסוקים": הרי מסוקי קרב צריכים להניח מארבים לגייסות האויב, וחמקנות תאפשר להתגנב אל תוך שטחו ולהפתיע אותו מוקדם יותר; מסוקי תובלת סער צריכים אף הם לחדור לשטח עוין; והחמקנות הכי קריטית עבור מסוקים במשימות פינוי פצועים. גם צבאות גדולים ועשירים כשל ארה"ב, רוסיה וסין, שמצטיידים במטוסים חמקנים כבר שנים, לא בונים כאלה. אפילו צבאות שפעם ניסו לפתח ואפילו להפעיל מסוק חמקן.

וזה מוזר, כי למסוק חמקן יהיו ביצועי התגנבות טובים יותר משל כל מטוס אפשרי. למה? בגלל הצורה בה מסוקים טסים בדרך כלל: נמוך ולאט.

מסוק אפאצ'י במפגן טיסה צילום: שאטרסטוק


לשם השוואה, בואו נבחן את ה-B2, כלי הטיס החמקן ביותר בעולם. יש לו חתימת מכ"מ של ציפור קטנטנה - אך רק בעבור מכ"מ שסורק אותו מלפנים או מהצד. מה קורה כשסורקים בו זמנית מכמה זוויות, כפי שקורה בכל מערך הגנה שיש בו כמה וכמה סנסורים? מקבלים הרבה חתיכות קטנות.

מערכת השליטה המרכזית של תשתיות הנ"מ מרכיבה מהן פאזל, ומכריזה: גבירותיי ורבותיי, ציבור סוללות הטילים, יש מטוס חמקן בגזרה. ואולם, לוקח זמן להבין היכן בדיוק נמצא הכלי ולאן הוא נע; תיאורטית, בזמן הזה יכול ה-B2 להספיק להגיע לנקודת הביצוע ולשגר טילי שיוט (חמקנים אף הם) או פצצות גלישה.

מפציץ B2 בפעולה צילום: USAF


למסוק חמקן יש מתאר משימה שתיאורטית, מאפשר לו להתגלות מאוחר יותר מה-B2, אם בכלל; בעוד המפציץ משייט בגובה רב, היכן שמכ"מים יכולים לשדר אליו, מסוק יכול לטוס בתוך ואדי, להתחבא בתוך קרחת יער, לטוס לאורך קו רכס כל הדרך אל המטרה וחזרה ועוד.

ומכ"מים - ולו המתקדמים ביותר בעולם - לא יכולים לזהות משהו דרך הר. וכאן אנחנו מדברים על מסוק רגיל לגמרי; לו היה גם חמקן, היה מוגבל רק בתעוזת מתכנני המשימה (וכמובן, בתא השטח; זה לא שאתה מביא איתך ואדי מהבית).

עיצוב קונספט של מסוק חמקני, מבוסס קאמוב 50 צילום: Revell


אז למה אין מסוקים חמקנים בכל צבא? קודם כל, למסוקים יש בעייה מובנית אחת שמקשה על חמקנות: עבור כל סנסור אפשרי, הם מרעישים כמו יציע הפועל בדרבי של תל אביב. צורת הגוף מייצרת החזר שקשה לפספס, רוטור הזנב מייצר תנועה מאוד ייחודית, השלדה קטנה יחסית ואין מקום לפזר בו את חום המנועים, המדחף הראשי מרעיש וכל זה קורה בגובה נמוך מאוד ביחס לשל מטוסים - ולכן, הרבה יותר בולט למכ"מים ומכשור אחר.

הרבה מהבעיות הללו אפשר לפתור: הגוף מעוגל ומחזיר גלי מכ"מ? בונים אותו בצורת יהלום, כדי שיהיה מרחב לספיגת הגלים. כשהגוף באלכסון, אפשר לבנות דופן עבה יותר, ובה חומרים בולעי מכ"מ; רוטור הזנב מייצר חתימת מכ"מ בולטת? כולאים אותו בתוך כלוב שנקרא Fantail וכך גם משפרים את שרידות המסוק; פיזור חום? בונים אגזוז גדול, שגם ישתיק את הרעש קצת, או שמשלבים את פליטת הגזים בזנב במקום הרוטור.

עיצוב קונספט למסוק חמקני, שבוצע בעבור מיזם LHX של ארצות הברית צילום: Italeri


אבל זה לא יהפוך אותו לחמקן, לא בצורה שתוכל באמת לעכב גילוי מוקדם; גם אם גוף המסוק יורכב כולו מחומרים בולעי גלי רדיו, בתצורה אפקטיבית מזוויות שונות - עדיין יש מעליו רוטור. כשאתם ואני רואים רוטור, אנחנו יודעים שאלו להבים דקים וארוכים שמסתובבים. אבל כשהמכ"מ רואה רוטור, הוא רואה צלחת; כל להב דוחק אוויר בתנועתו ומייצר רצף מערבולות כדי להישאר באוויר, והתנועה הזו מחזירה גלי מכ"מ בצורה מאוד ספציפית.

גלי רדיו פוגעים במסוק ומוחזרים אל אנטנת המכ"מ, ושם מנסה אלגוריתם המערכת להבין מה הוא ראה. גם אם הגלים חזרו בצורה מפוזרת, גם אם האות חלש מאוד, הוא עדיין שם והוא עדיין חוזר בצורה מחזורית, בהתאם לסיבובי המדחף. ולא משנה מה יעשו המהנדסים לגוף המסוק, ההחזרים לא יצליחו לשכנע את המכ"מ שהדבר שהוא קלט שם אינו הליקופטר; שום דבר בטבע לא מייצר תנועה כשל רוטור.

לא תעבדו עליו. מכ"מ נגד מטוסים צילום: משאטרסטוק


ואולם, צבאות בכל זאת ניסו לפתח מסוקים חמקנים, ואפילו הצליחו ברמות אלה ואחרות. בשנות השישים עלה בארה"ב דרך צורך ספציפי של ה-CIA: דרישה להנחתת כוח חשאי בעומק צפון וייטנאם, כדי לשתול מכשירי האזנה במתקן תקשורת מרכזי. הוחלט לקחת OH6 קאיוס - מסוק סיור קטן וחמוד - ולהפוך אותו לשקט במיוחד. הפיתוח הצליח: תוספת להבים לרוטור איפשרה סיבוב איטי יותר שלו, וטיסה שקטה. מבצע שתילת המכשור השתבש בהמון דרכים, אבל המסוק עצמו לא התגלה.

הקאיוס המושתק. שימו לב לאגזוז המגודל מתחת לזנב צילום: (Hughes (Boeing


בשנות השבעים החלה חברת סיקורסקי לחשוב על מסוק חמקן אמיתי, כזה שיהיה קשה לגילוי מכ"מי. ראשית, פיתחה את מסוק ה-S75 שעשוי חומרים מרוכבים כסיבי פחמן, אשר מחזירים גלי רדיו בשיעור נמוך בהרבה משל מתכות. שנית, נתנה לו דופן עבה, בה אפשר לשים לוחות של פולימרים שסופגים גלים ולהניח אותם שתי וערב, כך שיהיו אפקטיביים מול גלים שמגיעים מזוויות שונות. ושלישית, בחנה והוכיחה אותו כבעל חתימת מכ"מ נמוכה משל מסוק סטנדרטי בגודל כזה.

ה-S75 של סיקורסקי צילום: (Sikorsky (Lockheed Martin


הפיתוחים הללו לא הבשילו למסוק מבצעי. או לפחות, כך חשבנו עד ליל השני במאי 2011, כשחוסל אוסאמה בן לאדן.

כן, כוח קומנדו אמריקאי נשלח למתחם בפקיסטן בו הסתתר רב המרצחים, והגיע בגרסה מיוחדת של מסוק הבלאק הוק בעלת מבנה זוויתי ומשונה, הליקופטר שנראה כאילו אחד מההורים שלו היה מטוס התקיפה החמקן F117; עיצובו נשען על חמקנות בדגש מבני, וזו היתה תצורת החמקנות הראשונה שפיתחה ארה"ב.

אילוסטרציית המסוק החמקני, ומתחתיו בלאק הוק רגיל צילום: the aviationist


כיום החמקנים פחות מרובעים, ומושם יותר דגש על חומרים בולעי מכ"מ מאשר על צורה שמסיטה גלים. המסוק, כך הוערך, נשען על טכנולוגיה דומה לשל ה-117. פיות הפליטה של המנוע נבנו כך שיפזרו חום על שטח גדול ויצמצמו את החתימה התרמית, והרוטורים הראשי והאחורי קיבלו מין צלחת מעליהם שאמורה לצמצם החזרי גלים מהם ולהפחית קצת את הרעש.

איור הבלאק הוק החמקני מעל למתחם של בן לאדן צילום: Dragon


איך אנחנו יודעים על קיום המסוק הסודי הזה? כי אחד נשאר שם, בגינה של אוסאמה: בבואו לנחות, פגע זנבו בחומת המתחם והוא התרסק. כל אנשי הצוות יצאו בשלום וכידוע, המשיכו את משימתם ושלחו את רב המרצחים למקומו הראוי בגיהנום. זאת, לא לפני שהטמינו מטעני נפץ במסוק שנפל, כדי שסודותיו לא יפלו בידי הפקיסטנים. אבל חלקים ממנו השתמרו לא רע - למשל, כל זנבו - וכך נחשף.

מאז בוצעו בו משימות בודדות, ביניהן מבצע סיכול ממוקד של בכיר דאע"ש בצפון סוריה, במאי 2015. ככל הנראה שהמסוק הזה מוצמד לכוחות מיוחדים בלבד, ושיש בודדים כמותו שטסים, אם בכלל. למה? כי כשחושבים על זה, מסוק חמקן הוא דבר פחות שימושי משנדמה.

דגם של המסוק החמקני, שנבנה בעבור הפקת סרט מלחמתי צילום: the aviationist


בואו נחזור לאותו ביקור בית אצל אוסמה בן לאדן: המטרה במבצע ההוא היתה טיסה בחתימה נמוכה ביותר, כזו שתקשה על מערכי הגנה הפקיסטניים להבין שמסתובבים בשטחם מסוקים של צבא אחר. אבל לפי הערכות, אפשר היה להשיג את אותו אפקט גם עם טיסה נמוכה מאוד כמו שיכול לעשות בלאק הוק רגיל. בנוסף, בגבול אפגניסטן-פקיסטן בוצעו בימים ההם המוני טיסות מסוקים שוטפות, בשל המעורבות האמריקאית באזור; זה לא שהיתה כוננות פקיסטנית מיוחדת. בנוסף, אם היה מתגלה מסוק לא מזוהה, כנראה שהיו חושדים בו כאמריקאי, ולא משגרים לעברו טילים בלי לשאול שאלות.

אז למה נבחרו בלאק הוקים בעלי חתימת מכ"מ מופחתת? כדי לצמצם ככל האפשר את היכולת לעקוב אחר המסוק ולייחס את המתקפה לארה"ב. האמריקאים כנראה הניחו שהפקיסטנים לא יפילו להם את המסוקים, אבל שאפו להימנע מתקרית בינלאומית. לשתי המדינות שותפות ביטחונית, אך היא לא בלעדית: למשל, לפקיסטן יש גם מטוסי F16 וגם מטוסי J7 מתוצרת סין, ותקרית ביטחונית היתה עלולה לדחוף אותה לזרועות הסינים. ובימים ההם עוד התבצעה לחימה אינטנסיבית באפגניסטן, והאמריקאים רצו סיוע פקיסטני מירבי.

פינוי פצועים במסוק בלאק הוק. פעילות שכזו התבצעה כל הזמן בקרבת פקיסטן צילום: US ARMY


יכול להיות שבגבול אחר, בו היתה כוננות פלישה וסכנת יירוט אמיתית, לא היה טעם בבלאק הוק החמקן. ויכול להיות שבתא שטח ובו ואדיות רבים, גם לא היה בו צורך. ואלו שתי הסיבות שאנחנו לא רואים מסוקים חמקנים: שיעור החמקנות היחסית שלהם תמיד יהיה נמוך ביותר ולא יצדיק את המשאבים הנדרשים לפיתוחם, והתגנבות עד המטרה זה משהו שיכולים לעשות גם מסוקים רגילים לגמרי.

ומה על מסוקי קרב? במשך שנים נעשו ניסיונות לפיתוח דגמים עם מאפייני חמקנות. למשל, בפרויקט LHX האמריקאי משנות השמונים, במסגרתו פותח ה-RAH66 קומנצ'י - מסוק סיור חמוש זריז במיוחד שבוטל (ועליו נדבר בטור משלו). אך כיום מבינים צבאות שמסוקים רגילים הם חמקניים דיים ופשוט חבל על הכסף.

מסוק הקומנצ'י מן החזית צילום: USAF


אגב, למסוקים יש עוד מאפיין שאין למטוסים ומסבך את כל עניין החמקנות: פעולה צמודה עם כוחות קרקע, בין השאר במתארי לוחמה בשטח בנוי. הטיסה הזו חושפת אותם לגילוי של הרבה גורמים שאנחנו לא מגדירים כסנסור, אך בהחלט מתפקדים ככאלה: העיניים של האויב.

קחו לדוגמה את תקרית קרב מוגדישו שנערך בסומליה ב-1993 (הסרט הנפלא "בלאק הוק דאון"? זה זה); מתקפה מוסקת נחשפה בגלל תצפיתנים בכפרים הסמוכים לבסיסי האו"ם, אנשים שאין להם מכ"מ וספק אם אי פעם ראו אחד. לא צריך אלגוריתמיקה של תשתית נ"מ ארצית כדי לסמס למישהו "ארבעה בלאק הוקים, נעים צפון מערבה, מלאים חיילים".

בלאק הוק נוחת בשטח בנוי במסגרת תרגיל צילום: USMC


מי יודע, אולי ארה"ב עדיין מפעילה את הסופר-בלאק הוקים הבודדים שלה במשימות חדירה שטרם נחשפו. ואולם, יש שטוענים שקלטה שאין בהם טעם והם לא שווים את הכסף; לפי מקורותיו של שון ניילור, עיתונאי וסופר עם קשרים טובים מאוד בפנטגון, ב-2016 בוטל מיזם הבלאק הוק החמקן.

נראה שבניגוד לכלי טיס חמקניים אחרים, הבינו האמריקאים שהמסוק הזה הוא הימור, ולכן לא בוצעה הצטיידות נרחבת בו. בסופו של דבר, גם מסוק סטנדרטי יכול לעשות את העבודה במקרים רבים, ולהחזיר את הכוחות הביתה בשלום. מסוקי העתיד אמנם יכללו רכיבי עיצוב שיצמצמו את הרעש, חתימת המכ"מ והחתימה התרמית שלהם, אך כנראה שמסוק חמקן ייעודי לא יהיה. טיסה נעימה!

תודה הקברניט.
https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3808497,00.html              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  כי הם מרעישים? Yair 17.04.20 12:37 1
     התגברו על זה מזמן SpinozaB 17.04.20 13:42 6
         אין סיכוי שזה יהיה מושלם בתצורה הקיימת למסוק Rota 18.04.20 08:47 16
             מכיר את הסיפור על חברת המכוניות ''לוטוס'' והאפאצ'י? SpinozaB 18.04.20 10:46 17
                 אני לא.. מה הסיפור? miklo 18.04.20 14:00 18
     בקארין a זה_פשוט 17.04.20 13:43 7
     לא רק. עיינת בטור? miklo 17.04.20 16:19 10
  קומנצ׳י 4 היה משחק מצויין Liran401 17.04.20 13:00 2
     הקומנצ'י מופיע גם במשחק ג'נרלס אם מכיר, משחק ענק. miklo 17.04.20 16:20 11
  כי אין לנו אויבים אמיתיים SpinozaB 17.04.20 13:04 3
     :) miklo 17.04.20 16:22 12
  רק לי זה הזכיר את המסוקים השחורים מגברים בשחור? DBS 17.04.20 13:28 4
     תודה miklo 18.04.20 08:05 13
  כדי להפוך מסוק לחמקן צריך שהוא לא יהיה מסוק Zaguri 17.04.20 13:35 5
  תודה לך קברניט ניקו בליק 17.04.20 13:47 8
  רעש רעש ועוד פעם רעש אחד האדם 17.04.20 14:41 9
     יש ל''א, ויש גם פתרונות לרעש - יש מסוק כזה והוא סודי ביותר כנראה miklo 18.04.20 08:07 14
  ועוד : miklo 18.04.20 08:11 15
  מעניין . תודה על השיתוף yd33 18.04.20 14:05 19

   
   
Yair לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
58939 הודעות, 205 מדרגים, 408 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    12:37   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. כי הם מרעישים?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


"You should be able to be a monster, and then not be one"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
SpinozaB לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.14
40747 הודעות, 146 מדרגים, 267 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    13:42   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. התגברו על זה מזמן  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  


- אין הסקרים מעידים על מה שיהיה אלא על מה ש"ראוי" שיהיה - מארגן המחאה ליצירת אייקון "ערבים" ברוטר -


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Rota לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.4.18
8969 הודעות, 40 מדרגים, 64 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בניסן תש''פ    08:47   18.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. אין סיכוי שזה יהיה מושלם בתצורה הקיימת למסוק  
בתגובה להודעה מספר 6
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
SpinozaB לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.14
40747 הודעות, 146 מדרגים, 267 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בניסן תש''פ    10:46   18.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. מכיר את הסיפור על חברת המכוניות ''לוטוס'' והאפאצ'י?  
בתגובה להודעה מספר 16
 
  


- אין הסקרים מעידים על מה שיהיה אלא על מה ש"ראוי" שיהיה - מארגן המחאה ליצירת אייקון "ערבים" ברוטר -


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1492 הודעות
יום שבת כ''ד בניסן תש''פ    14:00   18.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. אני לא.. מה הסיפור?  
בתגובה להודעה מספר 17
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
זה_פשוט
חבר מתאריך 5.3.17
1912 הודעות, 15 מדרגים, מינוס 11 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    13:43   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. בקארין a  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
יצרו רוטור יחודי למסוק על מנת של ישמעו אותו מתקרב .

כמטבן שלא שמעו מזווית מסויימת , אבל היא מספיק רחבה כדי שהמבצע יצליח וכך גם היה.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1492 הודעות
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    16:19   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. לא רק. עיינת בטור?  
בתגובה להודעה מספר 1
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Liran401 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 23.10.16
4845 הודעות, 42 מדרגים, 72 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    13:00   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. קומנצ׳י 4 היה משחק מצויין  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1492 הודעות
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    16:20   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. הקומנצ'י מופיע גם במשחק ג'נרלס אם מכיר, משחק ענק.  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  

בלתי נראה לאוייב            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
SpinozaB לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.14
40747 הודעות, 146 מדרגים, 267 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    13:04   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. כי אין לנו אויבים אמיתיים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


- אין הסקרים מעידים על מה שיהיה אלא על מה ש"ראוי" שיהיה - מארגן המחאה ליצירת אייקון "ערבים" ברוטר -


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1492 הודעות
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    16:22   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. :)  
בתגובה להודעה מספר 3
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
DBS לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.11.14
2182 הודעות, 16 מדרגים, 32 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    13:28   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. רק לי זה הזכיר את המסוקים השחורים מגברים בשחור?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
כתבה דומה מבטאון חיל האוויר...

https://www.iaf.org.il/535-19141-he/IAF.aspx


"הֵם קִנְאוּנִי בְלֹא אֵל כִּעֲסוּנִי בְּהַבְלֵיהֶם וַאֲנִי אַקְנִיאֵם בְּלֹא עָם..."


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1492 הודעות
יום שבת כ''ד בניסן תש''פ    08:05   18.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. תודה  
בתגובה להודעה מספר 4
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Zaguri
חבר מתאריך 12.3.19
347 הודעות
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    13:35   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. כדי להפוך מסוק לחמקן צריך שהוא לא יהיה מסוק  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אורך הלהב גורם למכ"מ להיות מסוגל לגלות אותו גם כשהגוף נע במהירויות איטיות. (ושלא נדבר על הרעש שנוצר ברגע שקצה הלהב עובר את מהירות הקול).
מצד שני ככל שתקטין את הלהב כושר הנשיאה שלו ירד ואז תצטרך להוסיף להבים.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ניקו בליק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
6197 הודעות, 66 מדרגים, 128 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    13:47   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. תודה לך קברניט  
בתגובה להודעה מספר 0
             תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אחד האדם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.1.15
26659 הודעות, 52 מדרגים, 81 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ג בניסן תש''פ    14:41   17.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. רעש רעש ועוד פעם רעש  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
לשמוע בלקהוק מתקרב ממרחק 20 ק"מ.. כשיפתרו את הבעיה הזו נפתרה בעית החמקנות..
בהיבט המכמי.. מספיק לנחות לרגע.. אבל למסוק קל יחסית להמנע מ"קשר עין" עם מערכת נגד מטוסית.. הבעיה מתחילה ונגמרת ברעש
ונגד דופלר ( התנועה של הרוטור שמכם רואה) יש מה לעשות            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1492 הודעות
יום שבת כ''ד בניסן תש''פ    08:07   18.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. יש ל''א, ויש גם פתרונות לרעש - יש מסוק כזה והוא סודי ביותר כנראה  
בתגובה להודעה מספר 9
 
  
וארה"ב בטח יודעת למה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1492 הודעות
יום שבת כ''ד בניסן תש''פ    08:11   18.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. ועוד :  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
https://www.popsci.com/technology/article/2010-02/video-eurocopter-introduces-silent-rotor-blade-stealth-choppers/


The Stealth Blue Edge Rotor Blade

For all the government conspiracy militia nuts out there, I've got some good news and some bad news. The good news is that there is no such thing as silent, stealth black helicopters. The bad news is that, thanks to Eurocopter's noise-canceling Blue Edge rotor blades, there soon will be.

The extremely loud noise made by helicopter blades results primarily from the blades chopping through eddies in their own wakes, a phenomenon known as blade-vortex interaction. By changing the shape of the rotor blades, Eurocopter manages to pair down the blade-vortex interaction so thoroughly that the sound only reaches the whisper volume of 3 or 4 decibels.

To hear just how drastic the difference between a normal rotor and the Blue Edge rotor is, check out this video.לחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
yd33 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 5.8.10
18583 הודעות, 114 מדרגים, 225 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ד בניסן תש''פ    14:05   18.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. מעניין . תודה על השיתוף  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות