גירסת הדפסה        

קבוצות דיון סקופים נושא #624541 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 624541        
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1497 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    13:43   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

למה לא הפציצו מהאוויר את (קרב) גבעת התחמושת?  

בזמן שהשתולל הקרב העיקש לכיבוש המוצב הירדני, תקפו מטוסי חיל האוויר את המוצבים באוגוסטה ויקטוריה, רק ק"מ וחצי משם. מדוע לא חיסל חיל האוויר את התנגדות האויב בגבעת התחמושת? האם מכת אש ממעל היתה יכולה להציל את חיי הצנחנים?

לחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב

שלום, כאן הקברניט; בשישי ביוני 1967 היה האוויר ההרים הירושלמי אפוף עשן וריח גופרית, ומלא שאון פיצוצים; חיילי צה"ל החלו לסגור על הליגיון הירדני, בדרכם לשחרר את הבירה. בשעה חמש ועשרה בבוקר הצטרף למהומה רעש סילונים: ארבעה מטוסי אורגאן של חיל האוויר עטו על מוצב הירדנים בקרבת מנזר אוגוסטה ויקטוריה. פצצות תבערה הציתו סופת אש, והניסו את הירדנים לכל עבר.

חיל האוויר מפציץ את מתחם אוגוסטה ויקטוריה צילום: (deror_avi (Wikimedia

לטורי הקברניט הקודמים:
הטייסים היהודים של הפושע הנאצי הרמן גרינג
למה אין לנו מסוקים חמקנים?
מאך 3 זה לחלשים: למה מטוסי הקרב של היום איטיים יותר מבאייטיז?
הטייגר של צ'אק נוריס: מטוס הקרב שהפיל את עצמו
טורף הפאנטומים: מיג 21, מטוס קרב אחד ששינה את העולם
טילים, טייסים ופספוסים: מהנדס התעופה שעל שמו נקרא חוק מרפי

לכל הטורים של הקברניט:
https://www.calcalist.co.il/home/0,7340,L-3704-190015,00.html
לערוץ האינסטגרם של הקברניט:
https://www.instagram.com/hakabarnit/

קילומטר וחצי משם, זחלו לוחמי חטיבת הצנחנים, שטופים בדם חבריהם, וטיהרו את הבונקרים של גבעת התחמושת בעוד המטוסים נעלמים אל מעבר לאופק. מזה שלוש שעות שנלחמו בכוח ירדני עיקש, ולהם אף אחד לא בא לעזור מן השמיים. עד היום נשאלת השאלה: מדוע לא הופצצה גבעת התחמושת? האם הפצצה שכזו היתה יכולה לחסוך את חיי 37 הגיבורים שנפלו בתעלות המוצב?

לא סתם קיבל הקרב הזה מעמד מיתי: היתה זו גבעה עגולה עליה נבנה מערך בונקרים עוד בשנות השלושים, במקור כמחסן נשק עבור בית הספר לשוטרים שעמד בסמוך. עם הזמן הפכה לתשתית הגנה אזורית מלאה בתעלות קשר, עמדות אש, ובונקרים כפולים - כאלה בהם חדר בתוך חדר, ביניהם חרך למקלע; עמדות שכאלה יכולות לחטוף אש טנקים ישירה, ולהמשיך לפעול.

צנחנים במתחם גבעת התחמושת צילום: לע"מ (אתר גלעד)

במלחמת ששת הימים המטרה היתה שחרור מהיר של ירושלים, לפני שלחץ בינלאומי יאלץ את ישראל להניח את נשקה.

גבעת התחמושת שלטה על נתיב מרכזי להגעה אל תוך העיר, דרכו נדרשה חטיבת הצנחנים לנוע - והפריצה הוטלה על גדוד 66. כשהחל הקרב נראה שהירדנים קמו על צד שמאל: כשהתקדמו כוחותינו אל בית הספר לשוטרים, נתקלו בהתנגדות, שהפכה מינימלית עם הכניסה למבנה. האזור ספג הרעשה ארטילרית, והניחו שלפחות חלק ממגיני המוצב נטשוהו.

תכנון הקרב של מתחם גבעת התחמושת צילום: ארכיון צה"ל

משם החלה תנועה אל גבעת התחמושת, והכל הלך והסתבך: התעלות היו כה צרות שרק לוחם אחד היה יכול לעמוד ולירות קדימה; מאחוריו אי אפשר היה לירות (כדי שלא לפגוע בו) ואפילו להחליף מחסניות היה קשה. מחלקות הלכו לאיבוד והתקדמו בתעלות לא-נכונות, חיילים הגיעו לאזורים מרושתים באש מקלעי האויב, וחילוץ הפצועים היה קשה ביותר.

כשזרחה השמש, הפכה גבעת התחמושת למטווח: תחת חסות החשכה עוד היו יכולים הצנחנים להתקדם ולירות, אך אור הבוקר חשף אותם לאש ורבים נפגעו. הלחימה היתה ממש מעמדה לעמדה, כשלא פעם נאלץ צנחן להרוג את הירדני שמולו ממש בידיים. עוד ועוד מעשי גבורה נרשמו בקרב הזה, עד שפוצצו אחרוני הבונקרים והגבעה טוהרה.

חיילי צה"ל בשעת לחימה בגבעת התחמושת צילום: (deror_avi (Wikimedia

וקשה שלא לשאול: האם כל זה היה יכול להימנע, אם רק היה חיל האוויר מקצה כמה מטוסים וכמה פצצות, ומשטח את גבעת התחמושת? זה לא שהיו חסרים מטוסים; חיל האוויר אמנם עדיין ביצע תקיפות עומק ומשימות אחרות ביום השני ללחימה, אך מטוסים היו זמינים. עד כדי כך, שלמחרת אותה תקיפה של אוגוסטה ויקטוריה, בוצע עליה יעף נוסף - הפעם ממטוסי סופר מיסטר.

מטוסי אורגאן (אילוסטרציה) צילום: אתר חיל האוויר הישראלי+USAF

גם איום מצד מטוסי אויב לא היה בתמונה. זו מלחמת ששת הימים, זוכרים? ביום השני שלה ישבו רוב טייסי חיל האוויר של ירדן במקלט, שיחקו שש-בש ושתו קפה שחור; קשה להשתתף במלחמה אחרי שהיהודים באו ביום הראשון ופיצלחו לך את המטוסים על הקרקע.

ואיומי נ"מ? היו זניחים ביותר. השטח הצפוף של ירושלים וסביבותיה לא איפשר הגעה נוחה של שריון, ולכן כל אמצעי לחימה כבד יותר מקלשניקוב הוקצה ליצירת אש רתק - ביניהם תותחים נגד מטוסים. רבים מהם מוקמו בנקודות בהן יוכלו לשלוט על צירי תנועה, וכלל לא הוצבו על כן שמתאים לירי במטוסים. וטילי נ"מ לא היו בגזרה בימים ההם, למרבה המזל.

קשה להעלות מטוסים לאוויר כשצה"ל משמיד אותם על הקרקע צילום: לע"מ (CC BY-SA 4.0

אז למה לא סייע חיל האוויר בכיבוש גבעת התחמושת? ישנן מספר סיבות, בראשן המגבלות הבסיסיות בהפצצה אווירית. מתחם גבעת התחמושת כלל 40 בונקרים ועמדות אש; אם לא השמדת את הבונקרים -לפחות את כל הבונקרים בגזרה אחת - לא היה טעם בסיוע אווירי. כל בונקר הצריך פגיעה ישירה של פצצה כדי ליפול.

ובונקר שגודלו פחות מחמישה על חמישה מ' אינו מטרה שקל לפגוע בה מהשמיים כשנעים במאות קילומטרים בשעה; להזכירכם, השנה היתה 1967 וחימוש מונחה אמנם הומצא אי שם מעבר לים, אך טרם עלה ארצה. לא, כדי לפגוע היה צורך בטייס מאוד מיומן עם חושים של נינג'ה בחזקת עוד נינג'ה, המטיל פצצה טיפשה - חבית חומר נפץ עם זנב. קשה שלא להחטיא, ושכונת מגורים נמצאת ממש מעבר לפינה.

אם לא הושמדו הבונקרים, אין טעם במתקפה אילוסטרציה: (yahoo+USAF+גלעד)

ומה עם חימוש אחר, שמצריך פחות דיוק? לא הייתי ממליץ. חימוש תבערה היה יכול לטהר את הבונקרים, אבל גם להגיע בקלות לבתי השכונה הסמוכה דרך משב רוח קיצי. רקטות היו פוגעות בסביבת הבונקר והיה צורך בהרבה מהן כדי להשיג אפקט וגם בהרבה יעפים, והסיכוי להחטאה ונזק סביבתי היה עולה.

ויעפי תותחים לא היו עושים דבר; איך אמר השיר של יורם טהרלב? גם בזוקה רק עשתה כמה שריטות בבטון, ופגזי מטוסים חלשים בהרבה.

הפצצת נפלם בחיל האוויר האמריקאי צילום: warrelics

עכשיו, טייסי חיל האוויר היו מסוגלים לבצע הטלה מדויקת דיה, ולשתק כך כמה מהבונקים בגזרה אחת, מה שהיה מקל על פריצת כוחות חי"ר. ואולם, כל זה היה חייב להתבצע בלילה - שהרי ביום יהיו חיילינו מטרות קלות למקלענים הירדנים בגבעה. מטוסי חיל האוויר מסוגלים להפציץ ולהשמיד מטרות מסוימות לאור נורי תאורה, אך לא די בכך כדי לזהות את הבונקרים בדייקנות ולא לפגוע, למשל, באיזה מבנה סמוך ולקפד משפחה.

והדיוק משחק תפקיד: כל גבעת התחמושת היתה מלאה בתעלות קשר עמוקות, וגם אם פצצה נפלה ממש בסמוך לתעלה כזו, הלוחמים בתוכה לא ייפגעו. אם היו אלה חיילים ירדניים רגילים, אולי היו נבהלים ונסוגים, כפי שקרה בעמדות אחרות - אך בגבעת התחמושת הוצבו לוחמים מנוסים, כוח עילית ירדני שלא בורח רק בגלל שנפלה פצצה ליד הבונקר שלו.

מיסטרים ישראליים מעל לאזור ירושלים. אילוסטרציה צילום: theblueprints+ארכיון צה"ל

עוד אלמנט קריטי הוא עניין בטיחות התקיפה. אי אפשר להפציץ אויב מהאוויר בלי לשמור על מרחק מינימלי מדברים שאנחנו לא רוצים שתיפול עליהם פצצה בטעות. במתאר תקיפה שכזה, הוגדר מרחק המינימום כ-500 מ', וסביב גבעת התחמושת עמדו מבני מגורים גם במרחק של מאה ומשהו מ'.

מה כבר יכול לקרות? ובכן, גם אם הטייס זיהה את המטרה בול, הטיל את הפצצה בול ופגע בגג הבונקר בול, היא לא תגיע בזווית של 90 מעלות. לא, היא מגיעה הרבה יותר שטוח, ולפעמים אפילו נשברת על גג היעד ומנתרת הלאה - ואז מתפוצצת מאות מטרים משם. ולהזכירכם, מתחם גבעת התחמושת מוקף מבנים, והפצצה אווירית היתה יכולה להביא את מניין הנפגעים למאות.

פינוי פצועים בעת הקרב על ירושלים צילום: ארכיון צה"ל

אז למה באוגוסטה ויקטוריה בוצעה תקיפה? משום שמצב השטח היה שונה: גבעה חשופה ובולטת, ומטרות גדולות שקל יותר לפגוע בהן, ולא להחטיא ולהדליק איזה בית.

אך ישנה עוד סיבה מרכזית לכך שחיל האוויר לא השתתף בלחימה על גבעת התחמושת: שיקולי זמן ומרחב. צה"ל נדרש לטהר את גבעת התחמושת כמה שיותר מהר ולפרוץ את הדרך אל עומק ירושלים. היה ברור שבגלל הרגישות הדתית שמייחס כל העולם לעיר, יהיה לחץ בינלאומי עצום להגיע להפסקת אש כמה שיותר מהר, ולכן כל מטר שלא ישוחרר היום אולי לא ישוחרר גם בעתיד.

מטוס מיסטר וחימושו צילום: teambhp

ולכן, אי אפשר היה לחכות לחיל האוויר שיתקוף באור, או שישבו הגנרלים וימצאו פיתרון יצירתי יותר לשילוב בין כוח חי"ר וסיוע האווירי. כל עיכוב היה מעלה את הסיכוי שהאויב יתגבר את כוחותיו, ינצל את העצירה למתקפת נגד, או ייערך לצעד הבא של צה"ל - יבלום אותו ויישאר במקומו לאחר הפסקת האש.

חיילי צה"ל בירושלים המשוחררת צילום: ארכיון צה"ל

שנים רבות נמשך הוויכוח: טייסים ותיקים סיפרו שעל אף האתגר שבדבר, תקיפה אווירית היתה יכולה להתבצע. אך בפועל, כנראה שהביצוע שנבחר לבסוף היה התוכנית הטובה ביותר. חטיבת הצנחנים קצרה ניצחונות במערכה ולפי כל ההערכות, למתקפה לילית של גדוד 66 היה הסיכוי הטוב ביותר להפתיע את הירדנים ולשמר את המומנטום. על אף טעויות שנעשו בשטח במהלך הלחימה, כנראה שגם במקרה אופטימלי היה מחכה לכוחותינו קרב קשה ביותר, בו נפגעים ואבדות. ובמבחן התוצאה, הצליחו הגיבורים להביס את האויב ולשחרר את העיר - עם או בלי עזרה מלמעלה.

עד היום, עם כל הטכנולוגיות והכלים החדשים, עדיין מתחייסים צבאות העולם לסיוע אווירי כאל מאמץ עזר נהדר, אך לא פיתרון קסם, וברור שאינו מתאים לכל מבצע. החימוש נהיה כה מדויק שאפשר לפגוע בחרך ירי ספציפי של בונקר ממאות קילומטרים, צבאות יכולים לקבל תמונת מיקום כוחות מדויקת בהרבה ולדעת בכל רגע היכן נמצאים החיילים, וקל יותר לפגוע רק היכן שצריך. ואולם, יש דברים שלא משתנים: פצצות עדיין יכולות להישבר על גג מטרה ולגלח את המרפסת בבית השכן, אפילו כשהן מונחות ליזר. בסופו של דבר, רק חי"ר יכול לטהר שטח מחי"ר כמו שצריך - במיוחד כשזה שטח בנוי.

https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3812530,00.html

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  פעם זה היה קרב הירואי של גבורה ומופת עם שיחזורים ובלדות. היום זה היה מינימום ועדת חקירה טוק דוגרי 28.04.20 13:45 1
     זה לא סותר. סתם קרבות מוצלחים בדרך כלל לא נשמרים בזיכרון הציבורי. מה יהיה לספר? אסטריקס ושות' 28.04.20 13:58 3
         אני מתכוון לשינוי שחל אצלנו בחברה, היום חלילה חלילה קרב עם 37 אבידות טוק דוגרי 28.04.20 14:23 9
             אין ספק. אבל זה גם קשור לאופי הלחימה שמאוד השתנה. מלחמות גדולות מול צבאות סדירים אסטריקס ושות' 28.04.20 14:28 14
                 אכן, פעם אלו היו מלחמות שמד. כנראה פה טמון ההבדל טוק דוגרי 28.04.20 14:33 16
     פעם מדינת ישראל לפחות האמינה שהיא צודקת Law 28.04.20 15:45 23
         זה כל כך נכון סתם אחת 28.04.20 15:49 24
             את צודקת. Law 28.04.20 16:01 27
                 אתה כל כך צודק וזה מייאש אני ואנוכי 28.04.20 18:20 32
                     אני יהודי מאמין Law 28.04.20 18:24 34
                         הלוואי שגם אני הייתי מאמין אני ואנוכי 28.04.20 18:35 37
                             חזרנו לנחלת אבותינו מגלות בת 2000 שנה כנגד כל היגיון היסטורי והקמנו מדינה Law 28.04.20 18:42 38
                             יהיה בסדר, OutsideTheBox 29.04.20 00:44 52
  סתם כך... בגלל 'גאווה' של כמה מפקדים, שהם יכולים לשלוח חיילים לעשות את העבודה... בלשן 28.04.20 13:46 2
     ישמעו אוזניך מה פיך דובר. לא רצו להתגרות בירדנים אז במקום לשלוח להם מטוסים שלחו אליהם חי''ר? אסטריקס ושות' 28.04.20 13:59 5
         בדיוק... בצירוף גאווה מטופשת ויהירה של 'כוחי ועוצם ידי'. את מחיר הטימטום הזה, שילמו החיילים בדם שלהם... בלשן 28.04.20 14:13 8
             שוב, איך בדיוק שליחת גדוד חי''ר לכיבוש שטח היא פחות התגרות מהפצצה מהאוויר?! אסטריקס ושות' 28.04.20 14:27 12
                 ניסו להימנע מהפעלת חיל האוויר באיזור ירושלים, כדי לאותת על הכוונה להימנע ''בטעות'' מפגיעה במקומות הקדושים בלשן 28.04.20 15:18 19
                     להימנע מכיבוש ירושלים אבל לשלוח גדוד לכבוש את גבעת התחמושת ובית ספר לשוטרים. אתה מבין שזה חסר כל היגיון פנימי? אסטריקס ושות' 28.04.20 15:23 21
                         הפיקוד 'נגרר' לכבוש ולשחרר את ירושלים... 'הר הבית בידינו' לא היה ב'תכנון' של דיין. ולכן הוא מיהר 'להיפטר' ממנו בלשן 28.04.20 16:05 28
                             +++ Law 28.04.20 22:44 45
                     ציינו שבאוגוסטה ויקטוריה כן פעלו מטוסים. כך שזו לא הסיבה חושב_פעמיים 28.04.20 18:33 36
     מסכים איתך. התרוצים שמביא בעל המאמר נשמעים תירוצי בדיעבד. קסדו 28.04.20 14:43 17
     וכשהמטוסים הפציצו כקילומטר וחצי משם זו לא הייתה התגרות מצידנו..? נשמע מעט לא סביר, SomeonElse 28.04.20 21:59 41
  אם ואם מה שהיה היה צריכים ללמוד ולהיסתכל קדימה blackjack 28.04.20 13:59 4
     אכן. חוכמת הבדיעבד. אין כזה דבר מלחמה של 100% מהלכים נכונים. מה שכן, במקרה הזה הוא לא רק שואל אלא גם עונה אסטריקס ושות' 28.04.20 14:01 6
  למה לא הפציצו ומחקו את כל דרום לבנון בקיץ2006? למה לא שיטחו את ג'נין ב2002? לוחם_ישראל 28.04.20 14:06 7
     אז קיבלת תשובה ברורה בסוף ההסבר הארוך. לכבוש שטחים אפשר רק עם חי''ר אסטריקס ושות' 28.04.20 14:26 11
     אין שום קשר בין כל הדוגמאות שהבאת למלחמת ששת הימים. חובב 28.04.20 14:27 13
     חיילי ח״יר צריכים להכנס לשטח ירוסלם 28.04.20 14:30 15
  גבעת התחמושת נראית כיום ירוסלם 28.04.20 14:25 10
     נכון. קשה לדמיין, הי''ד, יהי זכרם ברוך miklo 28.04.20 17:46 29
  תודה על הדברים. גם הרעיון להשאיר אותם עד שיכנעו לא לקח בחשבון את עיראק אל-מנשייה עפרנח 28.04.20 14:59 18
  למה לא הפעילו אטום ב73? קרידו 2 28.04.20 15:23 20
     היינו במרחק של 12 שעות מהפעלת אטום לוחם_ישראל 28.04.20 15:51 25
     כנגד מי, למשל (וכמה זמן היה חולף עד שהנשורת היתה מגיעה אלינו)? ilanka 28.04.20 15:56 26
         עיירה קטנה בקצה סוריה קרידו 2 29.04.20 19:49 54
  הסיבה היא טהרנות ופחד ממה שיגיד העולם. את המחיר שילמו החיילים שלנו ומשפחותיהם. סוויץ 28.04.20 15:34 22
  השאלה לעניין , אבל התשובה אינה מניחה את הדעת. זראטוסטרא 28.04.20 18:10 30
  הסיבה האמיתית היא אחרת לגמרי- שבירת האוייב אה1 28.04.20 18:14 31
     לא נכון. בספר 'המלחמה על ירושלים', מצוין שאם היו משתמשים במטוסים כמו שעשו אחר כך, היו נחסכים חיי הרבה חיילים בלשן 28.04.20 18:26 35
         מטוסים לא היו שוברים מורל כמו קרב פנים אל פנים אה1 28.04.20 18:44 39
             זה רק תירוץ... במקום לפתוח את הפצע, ולחטא את המוגלה (להודות בשיקולים הזרים ובמשחק בחיי החיילים). חבל. בלשן 28.04.20 21:41 40
                 יש מי שמנהל את מלחמות ישראל אה1 28.04.20 22:30 44
                 במלחמות של היום אתה צריך תמיד לחשוב איך יראה הסרטון בפייסבוק שיתפרסם בעוד 5 דקות serendipity 28.04.20 23:29 48
  קשור לא קשור עוף החול 28.04.20 18:22 33
     לשמחתי לא הייתי במלחמה. אבל כל הסביבה שלי היתה כל המפקדים שלי בקורסים היו בוגרים ובמילואים הייתי עם כל פגועי מחניודה 28.04.20 22:21 42
         תשמע, אני לא מצליח להשתחרר ממה ששמעתי אתמול עוף החול 28.04.20 22:46 46
     הקריאות לעזרה של מקס ממן ז''ל הם מחרידות גם אחרי 47 שנים לוחם_ישראל 29.04.20 00:20 49
         אכן, הם חלק מההקלטות שהשמיעו עוף החול 29.04.20 00:42 51
  כילד ירושלמי היה לי הזכות לראות מבנים של רביעיות עוברים בדרכם להפציץ בינהם גם פוגות. לי היה זכות מחניודה 28.04.20 22:29 43
  למה לא הזהירו או פינו את התושבים בסמוך neoray 28.04.20 23:21 47
     השכונה הכי קרובה היתה סנהדריה ששכנה כ800 מטר בקו אווירי משם, לוחם_ישראל 29.04.20 00:21 50
  אני יודע כנען 29.04.20 08:05 53

טוק דוגרי
חבר מתאריך 29.4.12
21849 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    13:45   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. פעם זה היה קרב הירואי של גבורה ומופת עם שיחזורים ובלדות. היום זה היה מינימום ועדת חקירה  
בתגובה להודעה מספר 0

וַיְהִי יָדָיו אֱמוּנָה עד בא הַשָּׁמֶשׁ: וַיַּחֲלֹשׁ יְהוֹשֻׁעַ את עֲמָלֵק וְאֶת עַמּוֹ לְפִי חָרֶב

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
אסטריקס ושות'
חבר מתאריך 19.11.14
11051 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    13:58   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. זה לא סותר. סתם קרבות מוצלחים בדרך כלל לא נשמרים בזיכרון הציבורי. מה יהיה לספר?  
בתגובה להודעה מספר 1

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
טוק דוגרי
חבר מתאריך 29.4.12
21849 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:23   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. אני מתכוון לשינוי שחל אצלנו בחברה, היום חלילה חלילה קרב עם 37 אבידות  
בתגובה להודעה מספר 3

היה גורר תגובה ציבורית נזעמת, הדחות בשדרה הפיקודית, התקשורת הייתה נזעקת האם היה שווה לכבוש את היעד במחיר הזה
וכו' וכו'.
אני לא כותב את זה ברמה שיפוטית( כמובן שיש צדדים חייובים בדאגה לחיי אדם), אלא ברמה של כיצד אני מכיר את החברה הישראלית ב2020.

וַיְהִי יָדָיו אֱמוּנָה עד בא הַשָּׁמֶשׁ: וַיַּחֲלֹשׁ יְהוֹשֻׁעַ את עֲמָלֵק וְאֶת עַמּוֹ לְפִי חָרֶב

אסטריקס ושות'
חבר מתאריך 19.11.14
11051 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:28   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. אין ספק. אבל זה גם קשור לאופי הלחימה שמאוד השתנה. מלחמות גדולות מול צבאות סדירים  
בתגובה להודעה מספר 9

אל מול סבבי הכרעה מול כוחות גרילה

טוק דוגרי
חבר מתאריך 29.4.12
21849 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:33   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. אכן, פעם אלו היו מלחמות שמד. כנראה פה טמון ההבדל  
בתגובה להודעה מספר 14

Law
חבר מתאריך 4.10.18
4532 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    15:45   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. פעם מדינת ישראל לפחות האמינה שהיא צודקת  
בתגובה להודעה מספר 1

היום (מאז אוסלו הקיצוני על כל נספחיו) מדינת ישראל עצמה אומרת שלארץ ישראל יש עם ולאום ילידי אחר והוא הצודק.

כאשר אתה לא צודק, אתה לא יכול לנצח.

"Good man must not obey the laws too well"

סתם אחת
חבר מתאריך 3.8.18
5653 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    15:49   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. זה כל כך נכון  
בתגובה להודעה מספר 23

ולצערנו לא נוכל לנצח עוד כמו בעבר,בשל העובדה שאנחנו לא מאינים עוד,בצדקת דרכנו.וזה בלשוו המעטה...ייתכן אף שנספוג מהלומות קשות, פנים וחוץ,בשל כך..

Law
חבר מתאריך 4.10.18
4532 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    16:01   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. את צודקת.  
בתגובה להודעה מספר 24

לתפיסתי המלחמה האמיתית של מדינת ישראל היא מלחמת הזהות בינה לבין עצמה, מדינה יהודית או מדינת כל אזרחיה?

העם המומצא שטוען שמולדתו היא ארצנו הוא סימפטום עלוב ותו לא לעומת צדקתו וכוחו של העם היהודי שלא מעיז להתמודד עם המציאות המורכבת בארצו היחידה בעולם.

לצערי על הממסד הפקידותי של מדינת ישראל שולטים אנשים המאמינים באג׳נדה של מדינת כל אזרחיה, ביחוד במערכת המשפט, הפרקליטות והתקשורת, המציאות בסה״כ בהתאם...

רק חבל שבכנסת ישראל לא קיימת אפילו מפלגת ימין אחת, בשנים הקרובות לצערי לא יקרה שום שינוי מהותי.

אני ואנוכי
חבר מתאריך 7.12.17
689 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    18:20   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. אתה כל כך צודק וזה מייאש  
בתגובה להודעה מספר 27

מה יהיה לדעתך עוד חמישים שנה?

Law
חבר מתאריך 4.10.18
4532 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    18:24   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  34. אני יהודי מאמין  
בתגובה להודעה מספר 32

ואני יודע שעם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה...

אני ואנוכי
חבר מתאריך 7.12.17
689 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    18:35   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  37. הלוואי שגם אני הייתי מאמין  
בתגובה להודעה מספר 34

Law
חבר מתאריך 4.10.18
4532 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    18:42   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  38. חזרנו לנחלת אבותינו מגלות בת 2000 שנה כנגד כל היגיון היסטורי והקמנו מדינה  
בתגובה להודעה מספר 37

אני בוחר להאמין שלבסוף יקום הדור שיעשה נורמליות ושלום במדינת ישראל על ארץ ישראל.

אין ספק שזה ייקח זמן, בייחוד כאשר תודעת העם כרגע מהונדסת ומעוותת מיסודה, אבל אני בכל זאת בוחר להאמין ולהישאר אופטימי.

OutsideTheBox
חבר מתאריך 24.3.19
12931 הודעות
יום רביעי ה' באייר תש''פ    00:44   29.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  52. יהיה בסדר,  
בתגובה להודעה מספר 37

הדמוגרפיה פועלת כנגד הזויי השמאל,
ואת מספר הילדים שנולדו כאן ב- 18 השנים האחרונות ולאיזה מגזרים הם משתייכים השמאל כבר לא יוכל לשנות.

השמאל נלחם מלחמת מאסף אבודה, הם יודעים שהם בדקה ה- 91 מבחינתם ולען שופכים כל-כך הרבה כסף ומאמצים.

כרגע הקרב תם, הם רק לא מבינים זאת.

השמאל הישראלי עדיין שבוי בקונספציה שאם רק יצליחו להעיף את ביבי הכל יהיה נפלא מבחינתם.
הם לא מבינים שהכל יהיה נורא מבחינתם.
אם יצליחו לזרוק את נתניהו אז גם ליברמן ואפילו יעלון חוברים מיד בחזרה למחנה הימין,
והסקרים מראים להם שאין להם תקומה בבחירות רביעיות.
הם ניסו כבר הכל, 3 רמטכ"לים ביחד ולא הצליח להם לעבוד על העם הזה.

בעוד 3-4 שנים בוודאי שייווצר מצב בלתי הפיך.

בלשן
חבר מתאריך 2.4.12
3983 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    13:46   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. סתם כך... בגלל 'גאווה' של כמה מפקדים, שהם יכולים לשלוח חיילים לעשות את העבודה...  
בתגובה להודעה מספר 0

הייתה מחלוקת, האם לשלוח מטוסים, או שזו תהעה ''התגרות'' בירדנים, שטסים מהל הק הבית... או משהו בסגנון...

רק לאחר שראו את הנזק הנורא בגבעת התחמושת, שינו את ההחלטב והביאו מטוסים.

זו האמת... שמנסים להסתיר כבר הרבה שנים...

אסטריקס ושות'
חבר מתאריך 19.11.14
11051 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    13:59   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. ישמעו אוזניך מה פיך דובר. לא רצו להתגרות בירדנים אז במקום לשלוח להם מטוסים שלחו אליהם חי''ר?  
בתגובה להודעה מספר 2

בלשן
חבר מתאריך 2.4.12
3983 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:13   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. בדיוק... בצירוף גאווה מטופשת ויהירה של 'כוחי ועוצם ידי'. את מחיר הטימטום הזה, שילמו החיילים בדם שלהם...  
בתגובה להודעה מספר 5

לא הייתי מעחה את זה, לולא היה הטמטום הזה ממשיך ''להנחות'' את המפקדים גם בכח המלחמות והמבצעים מאז ועד היום...

שיקולים זרים, שעולים בחיי אדם.

אסטריקס ושות'
חבר מתאריך 19.11.14
11051 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:27   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. שוב, איך בדיוק שליחת גדוד חי''ר לכיבוש שטח היא פחות התגרות מהפצצה מהאוויר?!  
בתגובה להודעה מספר 8

בלשן
חבר מתאריך 2.4.12
3983 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    15:18   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. ניסו להימנע מהפעלת חיל האוויר באיזור ירושלים, כדי לאותת על הכוונה להימנע ''בטעות'' מפגיעה במקומות הקדושים  
בתגובה להודעה מספר 12

או בהפרת הריבונות הירדנית בטיסה מעליהם.. משהו כזה...

זה היה חלק מהחלטה כוללת, להימנע מכיבוש ירושלים (כמו שנמנעו באופן מכוון מכיבוש ירושלים במלחמת השיחרור).

אסטריקס ושות'
חבר מתאריך 19.11.14
11051 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    15:23   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. להימנע מכיבוש ירושלים אבל לשלוח גדוד לכבוש את גבעת התחמושת ובית ספר לשוטרים. אתה מבין שזה חסר כל היגיון פנימי?  
בתגובה להודעה מספר 19

זאת פעולה מלחמתית לא פחות מהפצצת חיל האוויר

בלשן
חבר מתאריך 2.4.12
3983 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    16:05   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. הפיקוד 'נגרר' לכבוש ולשחרר את ירושלים... 'הר הבית בידינו' לא היה ב'תכנון' של דיין. ולכן הוא מיהר 'להיפטר' ממנו  
בתגובה להודעה מספר 21

Law
חבר מתאריך 4.10.18
4532 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    22:44   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  45. +++  
בתגובה להודעה מספר 28

כיף לקרוא אדם שכותב דברים נכונים

חושב_פעמיים
חבר מתאריך 1.8.17
3282 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    18:33   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  36. ציינו שבאוגוסטה ויקטוריה כן פעלו מטוסים. כך שזו לא הסיבה  
בתגובה להודעה מספר 19

קסדו
חבר מתאריך 16.9.18
871 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:43   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. מסכים איתך. התרוצים שמביא בעל המאמר נשמעים תירוצי בדיעבד.  
בתגובה להודעה מספר 2

סביר שהיה מחדל או טעות של הפיקוד.

SomeonElse
חבר מתאריך 26.6.18
2552 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    21:59   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  41. וכשהמטוסים הפציצו כקילומטר וחצי משם זו לא הייתה התגרות מצידנו..? נשמע מעט לא סביר,  
בתגובה להודעה מספר 2

לצערי יותר סביר כשל מודיעיני ומבצעי..

blackjack
חבר מתאריך 17.4.19
1831 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    13:59   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. אם ואם מה שהיה היה צריכים ללמוד ולהיסתכל קדימה  
בתגובה להודעה מספר 0

אסטריקס ושות'
חבר מתאריך 19.11.14
11051 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:01   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. אכן. חוכמת הבדיעבד. אין כזה דבר מלחמה של 100% מהלכים נכונים. מה שכן, במקרה הזה הוא לא רק שואל אלא גם עונה  
בתגובה להודעה מספר 4

לוחם_ישראל
חבר מתאריך 16.6.05
6521 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:06   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. למה לא הפציצו ומחקו את כל דרום לבנון בקיץ2006? למה לא שיטחו את ג'נין ב2002?  
בתגובה להודעה מספר 0

למה לא מחקו את רמאללה באוקטובר 2000? לה לא מחקו את סג'עיה בקיץ 2014?

למה לצה"ל ולמנהיגים במדינה , יש מוסר חולני כאילו הם בשטייטל עם הפריץ?

אסטריקס ושות'
חבר מתאריך 19.11.14
11051 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:26   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. אז קיבלת תשובה ברורה בסוף ההסבר הארוך. לכבוש שטחים אפשר רק עם חי''ר  
בתגובה להודעה מספר 7

וכל מי שחושב שאפשר לנצח במלחמות בהפצצות מהאוויר שילך לדבר על זה עם אחד, דן חלוץ..

חובב
חבר מתאריך 12.3.19
1574 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:27   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. אין שום קשר בין כל הדוגמאות שהבאת למלחמת ששת הימים.  
בתגובה להודעה מספר 7

בלי להיכנס לשאלה האם צריך היה לפעול אחרת בלבנון,עזה וג'נין, שם הלחימה הייתה בקרב אוכלוסייה אזרחית. בגבעת התחמושת זה לא היה רלוונטי, וזו לא הייתה הדילמה

ירוסלם
חבר מתאריך 2.7.19
1020 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:30   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. חיילי ח״יר צריכים להכנס לשטח  
בתגובה להודעה מספר 7

לאחר הפצצות אוויריות ושיטוח איזורים ולצוד מחבלים שבורחים כמו עכברושים.

ירוסלם
חבר מתאריך 2.7.19
1020 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:25   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. גבעת התחמושת נראית כיום  
בתגובה להודעה מספר 0

מקום כה פסטורלי עד שקשה להאמין כי התרחשו שם קרבות עקובים מדם.

יהי זכר הנופלים ברוך.

miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1497 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    17:46   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. נכון. קשה לדמיין, הי''ד, יהי זכרם ברוך  
בתגובה להודעה מספר 10

עפרנח
חבר מתאריך 16.4.09
13080 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    14:59   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. תודה על הדברים. גם הרעיון להשאיר אותם עד שיכנעו לא לקח בחשבון את עיראק אל-מנשייה  
בתגובה להודעה מספר 0

במלחמת השחרור ניתקו חטיבה מצרית שהמשיכה לעשות צרות למשך חודשים ארוכים.

במלחמת העצמאות במאי 1948, זמן קצר לאחר הכרזת העצמאות נתפס הכפר על ידי חטיבה 9 המצרית שהתבססה באזור הכפר והעיירה אל-פאלוג'ה הסמוכה.

ב-16 באוקטובר 1948 עם תחילתו של "מבצע יואב" הותקפה עיראק אל-מנשייה. הכוח התוקף הורכב מהגדוד השביעי של חטיבת הנגב ומגדוד הטנקים של חטיבה 8. לא היה ניסיון בתקיפה משולבת של חיל רגלים ושריון. כוח הרגלים נתקל בהתנגדות קשה ונאלץ לסגת. המצרים החלו להפגיז את הכוח התוקף בתותחים. תוך זמן קצר נגרמו אבידות כבדות והחלה נסיגה מבוהלת. ארבעה טנקים מסוג "הוצ'קס" נפגעו וגם האחרים יצאו מכלל שימוש.

ב-22 באוקטובר עם סיומו של "מבצע יואב" נותקה חטיבה 9 המצרית משאר הצבא המצרי שהיה בעזה ונשארה בשטח שנודע כ"כיס פלוג'ה". הכיס כלל בחלקו המערבי את העיירה פלוג'ה ובחלקו המזרחי את הכפר עיראק אל-מנשייה.

ב-28 בדצמבר 1948 הותקף הכפר עיראק אל-מנשייה על ידי חטיבת אלכסנדרוני במסגרת "מבצע חיסול". ההתקפה נהדפה באבידות כבדות – 87 הרוגים.

במסגרת הסכם שביתת הנשק בין ישראל ומצרים, שנחתם ב־24 בפברואר 1949, פונו הכוחות המצריים מכיס פלוג'ה חזרה לאזור עזה.

ישראל, כל מה שחטא היה גם כן ברצון ה' יתברך (רבי צדוק הכהן) https://bit.ly/2HYcS91 https://bit.ly/fE2B5

קרידו 2
חבר מתאריך 26.11.19
2255 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    15:23   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. למה לא הפעילו אטום ב73?  
בתגובה להודעה מספר 0

לוחם_ישראל
חבר מתאריך 16.6.05
6521 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    15:51   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. היינו במרחק של 12 שעות מהפעלת אטום  
בתגובה להודעה מספר 20

ilanka
חבר מתאריך 25.4.02
99193 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    15:56   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. כנגד מי, למשל (וכמה זמן היה חולף עד שהנשורת היתה מגיעה אלינו)?  
בתגובה להודעה מספר 20

קרידו 2
חבר מתאריך 26.11.19
2255 הודעות
יום רביעי ה' באייר תש''פ    19:49   29.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  54. עיירה קטנה בקצה סוריה  
בתגובה להודעה מספר 26

סוויץ
חבר מתאריך 10.4.11
7073 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    15:34   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. הסיבה היא טהרנות ופחד ממה שיגיד העולם. את המחיר שילמו החיילים שלנו ומשפחותיהם.  
בתגובה להודעה מספר 0

דומה הדבר לקרב בבינת ג'בל ובקרב בסג'עיה. שלחו חיילים ללא ריכוך או סיוע בזמן.

ומעבר לכך, יש להחליף את שיטת השלטון ולפרק את בג"ץ.

זראטוסטרא
חבר מתאריך 22.7.14
4142 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    18:10   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. השאלה לעניין , אבל התשובה אינה מניחה את הדעת.  
בתגובה להודעה מספר 0

הפיקוד העדיף כיבוש הירואי הכולל הרבה הרוגים , זה בלתי נסלח.
מטוסים היו עושים את המלאכה קלה , במינימום נפגעים.

אה1
חבר מתאריך 12.1.09
3335 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    18:14   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. הסיבה האמיתית היא אחרת לגמרי- שבירת האוייב  
בתגובה להודעה מספר 0

בלי משים, עצם הקרב פנים אל פנים והכרעתו הברורה, גרם ללגיון הירדני לברוח מהעיר העתיקה ולמעשה למחרת ניתן היה לכבוש ולשחרר את העיר בלא התנגדות משמעותית.
לולי הקרב על הגבעה, היו החיילים נאלצים להלחם כמו שנעשה בגבעת התחמושת, גם בכל סימטאות העיר העתיקה.
שבירת המורל לערבים (במבצע מוקד ובגבעת התחמושת) היא הסיפור הגדול של המלחמה ההיא.

בלשן
חבר מתאריך 2.4.12
3983 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    18:26   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  35. לא נכון. בספר 'המלחמה על ירושלים', מצוין שאם היו משתמשים במטוסים כמו שעשו אחר כך, היו נחסכים חיי הרבה חיילים  
בתגובה להודעה מספר 31

למיטב זכרוני. ..

אה1
חבר מתאריך 12.1.09
3335 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    18:44   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  39. מטוסים לא היו שוברים מורל כמו קרב פנים אל פנים  
בתגובה להודעה מספר 35

ברור שזה נודע רק בדיעבד, אך נחסכו חיי חיילים רבים בשחרור העיר העתיקה, שהיתה מבוצרת ומסובכת פי מאה מאשר הקרב על הגבעה.
כשמטוס מפציץ זה אמנם מפחיד אך יש הרגשה של מוגנות כשנמצאים בעיר צפופה ומיושבת.
כשחיילי הליגיון שמעו על נפילת מעוזם, הם נהגו כמו שעשו אבותיהם הקדמונים (הפלישתים אחרי מות גולית)- נסו.

בלשן
חבר מתאריך 2.4.12
3983 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    21:41   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  40. זה רק תירוץ... במקום לפתוח את הפצע, ולחטא את המוגלה (להודות בשיקולים הזרים ובמשחק בחיי החיילים). חבל.  
בתגובה להודעה מספר 39

ה''טעויות'' האלו ממשיכות ללוות אותנו בכל המלחמות וה'מבצעים' השונים....

מפקירים חיי חיילים בשביל שיקולים לא ענייניים (קשורים ברובם ל''חשש'' מ''מה יאמרו הגויים...'')

אה1
חבר מתאריך 12.1.09
3335 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    22:30   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  44. יש מי שמנהל את מלחמות ישראל  
בתגובה להודעה מספר 40

והוא לא יושב ב"בור".
לכל מערכה יש כוונת מכוון, כשרק בדיעבד אנו מגלים מדוע ארועים מסויימים התנהלו כפי שהיו.
כמובן, שזה לא מוריד בכהוא זה מהאחריות שיש לכל מנהיג ומפקד בלוודא שאף חייל לא יינזק חלילה.
כבר היו מפקדים שלא נפקד מהם חייל באף קרב ויש מי שהותיר אחריו חללים רבים.

serendipity
חבר מתאריך 2.4.20
495 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    23:29   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  48. במלחמות של היום אתה צריך תמיד לחשוב איך יראה הסרטון בפייסבוק שיתפרסם בעוד 5 דקות  
בתגובה להודעה מספר 40

עוף החול
חבר מתאריך 27.3.19
5062 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    18:22   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. קשור לא קשור  
בתגובה להודעה מספר 0

מישהו כאן הקשיב לרשת ב אתמול בלילה?
הלכתי לישון עם הרדיו שהיה פתוח כל היום (וגם היום). היתה תוכנית בת לפחות שעתיים עם הקלטות בזמן אמת של הלוחמים במעוזים בסיני ב-73.
כל מה שאני יודע על המלחמה ההיא שהיתה לפני זמני זה ממה שקראתי, שמעתי, ראיתי, צפיתי, מכל המיתוסים סביב המלחמה האיומה ההיא אבל תשמעו, לשמוע את הקלטות האמת זה לא כמו לקרוא את התמלילים. זה אחד הדברים הטראומטים שקרו לי. לשמוע את הלוחמים שלנו בזמן אמת שם עם כל הגהינום שנחת עליהם זה משהו שקשה לתאר במילים.

מחניודה
חבר מתאריך 18.3.20
582 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    22:21   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  42. לשמחתי לא הייתי במלחמה. אבל כל הסביבה שלי היתה כל המפקדים שלי בקורסים היו בוגרים ובמילואים הייתי עם כל פגועי  
בתגובה להודעה מספר 33

ההלם עם שריטות שרק המילואים שמר עליהם שפויים.
הסיפורים ששמעתי וכל הדור שלי יגרום לכך שבולשביקים לא יחזרו לשלוט.
מספרים מעט מדי על המחדל
שהיה.

עוף החול
חבר מתאריך 27.3.19
5062 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    22:46   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  46. תשמע, אני לא מצליח להשתחרר ממה ששמעתי אתמול  
בתגובה להודעה מספר 42

החיילים הקדושים שלנו נצורים במעוזים במדבר וכל הזמן מבקשים בקשר חיפוי אווירי שלא מגיע ומתארים איך המוני טנקים מצרים הולכים ומתקרבים אליהם ועונים להם בקשר כל הזמן בקול רגוע ש"זה בטיפול". מבעית ממש.
אני לא מצליח להשתחרר מזה.

לוחם_ישראל
חבר מתאריך 16.6.05
6521 הודעות
יום רביעי ה' באייר תש''פ    00:20   29.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  49. הקריאות לעזרה של מקס ממן ז''ל הם מחרידות גם אחרי 47 שנים  
בתגובה להודעה מספר 33

גם קולו הרגוע של מפקד המוצב,(נהרג אחרי כמה שעות) שאומר " הם עולים עלינו לאט לאט ובביטחון" נשמעות מאיזה סרט אימה

עוף החול
חבר מתאריך 27.3.19
5062 הודעות
יום רביעי ה' באייר תש''פ    00:42   29.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  51. אכן, הם חלק מההקלטות שהשמיעו  
בתגובה להודעה מספר 49

זוועה איומה.

מחניודה
חבר מתאריך 18.3.20
582 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    22:29   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  43. כילד ירושלמי היה לי הזכות לראות מבנים של רביעיות עוברים בדרכם להפציץ בינהם גם פוגות. לי היה זכות  
בתגובה להודעה מספר 0

לראות את ההפצצה ברכס גילה.והצלחתי למצוא דרגות ירדנים בגבעת התחמושת.
לא להאמין איזה חוויות עברנו

neoray
חבר מתאריך 2.6.15
2755 הודעות
יום שלישי ד' באייר תש''פ    23:21   28.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  47. למה לא הזהירו או פינו את התושבים בסמוך  
בתגובה להודעה מספר 0

לוחם_ישראל
חבר מתאריך 16.6.05
6521 הודעות
יום רביעי ה' באייר תש''פ    00:21   29.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  50. השכונה הכי קרובה היתה סנהדריה ששכנה כ800 מטר בקו אווירי משם,  
בתגובה להודעה מספר 47

כנען
חבר מתאריך 8.11.17
1722 הודעות
יום רביעי ה' באייר תש''פ    08:05   29.04.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  53. אני יודע  
בתגובה להודעה מספר 0

כמובן שעדיף היה להפציץ. וזה לא היה פשוט, בגלל הקרבה ל"בתי פאג"י" הנקראים היום "שמואל הנביא".
אבל למעלה ריחף החשש מהפסקת אש. מועצת הבטחון כבר התכנסה.
ועוזי נרקיס, אלוף פיקוד מרכז, שהשתתף בפריצות לעיר העתיקה ב 48, ושנים רבצה עליו ה"קללה": "איך איבדתם את העיר העתיקה !?".
לא היה מוכן לקחת את הסיכון שבדחיה של 12 שעות.
כמובן, גם לא ידעו שזה הולך להיות קשה כל כך.
קשה לשפוט.
המקור: קראתי ראיון איתו בשנותיו האחרונות.

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות