גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #628515 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 628515        
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1550 הודעות
יום ששי כ''א באייר תש''פ    14:36   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

אגדת הסיגנוס A12: הכירו את הציפור הכי שחורה  

 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 15.05.20 בשעה 15:34 בברכה, miklo
 
המטוס הכי מהיר בעולם הוא לא ה-SR71 כפי שנהוג לחשוב, אלא אחיו - גרסת ספורט סודית ביותר שקדמה לו. זהו מטוס ריגול שפותח במיוחד עבור ה-CIA, ושיאי המהירות והגובה שלו סודיים עד היום. איך נולד, מדוע, ולמה בוטל פחות משנה לאחר שנכנס לשירות, על אף הצלחות עולמיות?לחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב

העלה ליוטיוב: ZionLight

לטורי הקברניט הקודמים:
מה כל כך מסוכן בלוויין החדש של איראן?
למה לא הפציצו מהאוויר את (קרב) גבעת התחמושת?
הטייסים היהודים של הפושע הנאצי הרמן גרינג
למה אין לנו מסוקים חמקנים?
מאך 3 זה לחלשים: למה מטוסי הקרב של היום איטיים יותר מבאייטיז?
הטייגר של צ'אק נוריס: מטוס הקרב שהפיל את עצמו

לכל הטורים של הקברניט:
https://www.calcalist.co.il/home/0,7340,L-3704-190015,00.html
לערוץ האינסטגרם של הקברניט:
https://www.instagram.com/hakabarnit/

שלום, כאן הקברניט; כבר סיפרתי לכם לא פעם על ה-SR71, מטוס הריגול שידוע כזה שטס הכי גבוה והכי מהר בעולם. אך הפלא המעופף הזה לא היה בן יחיד, ולמעשה - אפילו לא הבן הכי מרשים במשפחת הציפורים השחורות. היו לו עוד כמה אחים פחות מפורסמים, שאחד מהם הוא-הוא השיאן האמיתי. פחות משנה אחת פעל המטוס המופלא עליו נדבר היום, מטוס שטייסיו צחקו על אנשי הציפור השחורה באומרם שה-SR71 הוא חתיכת עגלה, בעוד הם טסים בדבר האמיתי. ולדבר הזה קראו A12 סיגנוס.

כאן גרים בכיף: משפחת הציפורים השחורות

זה לא היה שם רשמי; בתוך חברת לוקהיד, היצרנית, קראו לפרויקט ארכאנג'ל, "מלאך עליון". הטייסים וצוותי הקרקע חשבו שזה שם יומרני, וקראו לו על שם קבוצת הכוכבים ברבור. והמטוס הזה היה יותר סודי מהציפור השחורה, תיכף תבינו למה.

נתחיל בהתחלה: איך זה שיש יותר מציפור שחורה אחת? ובכן, כשחברת לוקהיד קיבלה על עצמה את פיתוח המטוס הזה - כלי שיטוס בגובה 85,000 רגל ובמהירות מסחררת של יותר ממאך 3, עדיין לא החליטו בפנטגון מי ישלוט במטוס ובמשימות שלו.


לא היה ספק בנחיצותו: עוד ב-1957 היה ברור שמטוסי הריגול מדגם U2, שטסים גבוה-גבוה מעל לשטח סובייטי ומספקים מודיעין חיוני להתראה מפני פלישה רוסית למערב אירופה, אינם בלתי פגיעים. מטוסי יירוט אמנם לא היו יכולים להגיע אליהם, אך טכנולוגיית הטילים הסובייטית הלכה והשתפרה ואנליסטים סברו שחיסול U2 בעזרת טיל הינו עניין של זמן. ב-1960 זה קרה: הופל מטוס U2 וטייסו נשבה, מה שיצר משבר בינלאומי רגיש ביותר בין שתי המעצמות.

גובה רב אינו מספיק. מטוס הביון U2 באוויר צילום: Lockheed Martin


הנשיאים אייזנהאוור וחרושצ'וב נפגשו, והראשון הבטיח לאחרון שלא יהיו יותר טיסות מאוישות מעל שטח רוסיה. אבל מה? לוקהיד כבר כמעט השלימה את פיתוח מטוס העל שלה - משהו שיכול לטוס מהר יותר מטיל, והפרויקט היה סקסי מכדי לוותר עליו. ובכלל, יש מספיק מקומות סופר-מוגנים וסופר-סובייטיים שאפשר לבלוש אחריהם מהאוויר.

והפעם, היה זה מטוס חסין מוות. כשהיה במהירות ובגובה השיוט שלו, לא היה שום דבר בעולם שמסוגל לגעת בו. ועם ציוד הריגול המתאים, הדבר הזה היה יכול לראות כל דבר מתחתיו; האח הכי גדול.

פס ייצור של מטוסי הציפור השחורה


הפרויקט היה יקר ומסובך ביותר - המטוס נבנה ברובו מטיטניום, חומר שאף אחד לא ידע איך לעבד כמו שצריך בשנות החמישים, וארה"ב המציאה עבורו מאפס טכניקות עיבוד חומרים חדשות. וכאן התחילו העניינים להסתבך גם פוליטית: חיל האוויר האמריקאי רצה מטוס שיוכל לייצר סוג אחד של מודיעין ואילו ה-CIA רצה סוג אחר, וההבדלים היו גדולים.

אז לוקהיד אמרה חבר'ה, לא צריך לריב; יש לשניכם מספיק כסף כדי לקבל גרסאות קסטום, ואני במקרה אוהבת כסף. אז לצד גרסה קרבית וגרסה נושאת מל"טים (עליהן אספר לכם בטורים משלהן), פותחו שני מטוסי ריגול.

מימין: מטוס הריגול A12, מטוס הריגול SR71 צילום: NASA


הראשון הוא זה שכולם מכירים: ה-SR71: יש לו טייס ומפעיל מערכות, והוא נועד לספק מודיעין גזרתי עם מכ"מים סורקי צד, שהחזרי הגלים שהם משדרים יוצרים תמונת איתורים מפורטת; בעוד מכ"מ רגיל מספק מידע כמו מיקום מתעדכן של משהו וכיוון תנועה שלו, המכ"מ המדובר מספק גם את הצורה שלו. התוצאה: תמונה של שטח גדול מאוד, יותר ממה שמאפשרת עדשה של מצלמה.

החיסרון הוא שמכ"מ כזה צריך לשדר ולקבל תמונת החזרים אחידה, מה שאומר שאינו מסוגל לנטר עצמים בתנועה (כיום הוא כבר יכול, אבל אנחנו מדברים על הסיקסטיז). ומפעיל המערכות במטוס הפעיל את הציוד הזה, ביחד עם מכ"מים אחרים ומצלמות - מערך תצפית מאוד מורכב. כל מעבר של ה-SR71 מעל לשטח ייצר המון מודיעין, שכל גורמי מערכת הביטחון האמריקאית היו יכולים לקבל ולנתח.

תמונה שיוצרה בידי מכ"מ דימות בתצורת SAR


אבל ה-CIA לא הסתפק בדבר כזה. לא, לסוכנות הביון היו תוכניות אחרות; היא דרשה מטוס שמספק מודיעין נקודתי. לשפיונים שם אין צורך בתוצר מודיעין שמספק מידע כללי על גזרה רחבה מאוד; הם רצו כלי שמסוגל להביא תמונה ברזולוציה סופר-גבוהה של מבנה בודד, של בור בקרקע שאולי מסמל תחילת חפירה של מקלט אטומי, של לימוזינה אחת שאולי מצביעה על ביקור גנרלים בבסיס טילים.

ובשביל דבר כזה לא צריך מכ"מ חוזי, רק מצלמה מאוד גדולה. גם לא צריך איש צוות נוסף שיפעיל את הציוד. וכשמסירים את שני אלה, מקבלים מטוס קל יותר בצורה מאוד מורגשת. ה-A12 סיגנוס היה בעצם גרסת ספורט של המטוס הכי מהיר בעולם.

ה-A12 בטיסת הבכורה שלו צילום: Lockheed Martin


ה-SR71 הגיע למהירות של 3,540 קמ"ש? הסיגנוס עקף אותו עם 3,600 ושיא המהירות הסופית שלו לא נחשף מעולם; המטוס היה קל יותר ועם חוזק מבני דומה, ויש טענות לא מאומתות שהתקרב ל-4,000 קמ"ש. הגובה המקסימלי ב-SR71 היה 85,250 רגל? הסיגנוס טיפס לתשעים אלף ויותר.

שיאי הציפור השחורה המפורסמים הם אלו שהותרו לפרסום; הסיגנוס היה פשוט יותר ציפור, יותר שחורה ובמחשבה שנייה, השם ארכאנג'ל דווקא התאים לא רע.

סיגנוס באוויר צילום: USAF


המצלמה העיקרית היתה בעלת עדשת 457 מ"מ, וסיפקה תמונות ברזולוציית 200 שורות, כשכל אחת מייצגת בערך 33 ס"מ על הקרקע. וזה, מגובה של עשרים ושישה ק"מ ובמהירות של שלושת אלפים ושש מאות קילומטרים בשעה. היא גם היתה סופר-פשוטה לתפעול: היה לה רק כפתור שליטה אחד עם שלושה מצבים: כבוי, פועל ומצב למזג אוויר קשה, שהדליק מערכת ייצוב תמונה. ועם סליל פילם באורך ק"מ וחצי, היה אפשר לצלם הרבה מאוד תמונות ולעבור בין כמה יעדים.

נמל תעופה שצולם מהאוויר במטוס הביון צילום: CIA


אגב, כשלא היה טס מהר יותר מכדור של רובה ובגובה ממנו רואים כוכבים גם ביום, היה המטוס מוגבל להדהים. הגוף היה מאוד דק וקל; לא היו בו יותר מדי תמוכות חיזוק, רק הרבה מאוד דלק (37 אלף ליטר), קצת מכשור-מטוס, מצלמה וזהו.

כל הפניות והתמרונים בו בוצעו בעדינות אינסופית, משום שלא היה מסוגל לעמוד בלחץ של יותר מ-3G חיובי לשניות ספורות. כמה זה 3G? ובכן, רכבת הרים ממוצעת מפעילה על אנשים יותר מזה. הציפורים השחורות היו, במובן זה, חלשות בהרבה מהטייסים שלהן.

ליין מטוסי A12 בבסיס אזור 51, נבאדה צילום: Lockheed Martin


כרונולוגית, הסיגנוס עלה לאוויר לפני ה-SR71, למרות שפיתוחם התבצע במקביל. וכשנכנס לשירות מבצעי, ב-CIA רצו לשיר משמחה: סוף סוף יש להם ביד כלי איסוף מודיעין בלתי פגיע; מטוס עם IDDQD.

ומי הטיס את המטוס הזה? טייסים מנוסים שגויסו ל-CIA, ובעצם איבדו את החיים שלהם. הם עברו אימונים די איומים - תרגילי שבי ממושכים, מבחני סיבולת ופסיכולוגיה ועוד. חמישה ימים בשבוע שהו בבסיס אזור 51 בנבאדה, ובסופי שבוע הטיסו אותם לראות את המשפחות. כל משימה בחו"ל - אימון או מבצע - נמשכה שישה עד שמונה שבועות. ואף אחד - לא במשפחה, לא בבסיס ובוודאי שלא בסביבה החברתית - היה יכול לדעת מה הם עושים.

טייס A12 באוויר צילום: USAF


באביב 1967 נשלחו צוותי הסיגננוס לזירה החמה ביותר של ארצות הברית: דרום מזרח אסיה, בה השתוללה מלחמת וייטנאם. הם הוצבו באוקינאווה, כ-2,300 ק"מ משטח האויב - טיסה של פחות משעה לכל כיוון. שם קיבל המטוס כינוי חדש: האבו, על שם נחש ארסי זריז במיוחד.

בסוף מאי המריא A12 ראשון לטיסת ריגול מבצעית. המטרה: להשיג מודיעין ממוקד על מערך הטילים הצפון וייטנאמי. הכל עבד לפי התוכנית: הסיגנוס טס כל כך מהר שהאויב לא הצליח לעקוב אחריו, להבין לאן הוא מתקדם, ובוודאי שלא לשלוח משהו ליירט אותו. 15 משימות עברו בצורה מושלמת, ואז קלטו הווייטנאמים עם מה יש להם עסק והתחילו לשגר טילים אל מטוסי הביון - טילים שהלכו והתקרבו ממשימה למשימה.

ירי טיל נ"מ SA2 צילום: CDS


באוקטובר 1967 המריא הטייס דניס סאליבן ב-A12 למיפוי סוללות נ"מ בלב שטח האויב, וכרגיל נחת בשלום. צוותי הקרקע שבדקו את המטוס הופתעו, ביחד עם ה-CIA כולו (לפחות, מי שהרשו לו לדעת מה קרה): בכנף ימין היה תקוע רסיס - חתיכה של טיל SA2 שהתפוצץ ופגע. הסיגנוס טס כל כך מהר, שגל ההלם מפיצוץ הטיל לא הזיז אותו ממסלולו, וטבעי שסאליבן לא שמע פיצוץ בקרבתו; הוא נע הרבה יותר מהר מהקול עצמו.

נפגע ואפילו לא שם לב צילום: fighterjetsworld (osprey


בינואר 1968 צצה הזדמנות להשתמש ב-A12 ככלי ריגול ממוקד לתגובה מיידית: ה-CIA איבד קשר עם ספינת הריגול פואבלו בקרבת צפון קוריאה; צוות הספינה דיווח על התקפה מצד כוחות לא ידועים, ונושאת המטוסים אנטרפרייז הוכוונה לגזרה - אך הסיוע האווירי לא הגיע בזמן.

הפואבלו, עליה מערכות ביון רגישות ביותר וחמור מכך - סוכני CIA עם גישה למידע מסווג ביותר - נעלמה. מטוס סיגנוס שנשלח מאוקינאווה מצא אותה בקלות, כשהיא נגררת לנמל וונסאן בצפ' קוריאה. הקוריאנים והסובייטים לא היו יכולים להכחיש את החטיפה; לך תתווכח עם תמונה כמו שאפשר לראות כאן, בעידן שלפני הפוטושופ.

תמונות הספינה פואבלו שצילם המטוס. וזה, מגובה של יותר משמונים אלף רגל, ובמהירות מאך 3 צילום: CIA


על אף ההצלחות, מטוסי ה-A12 לא השתתפו בטיסות ריגול נוספות מעל וייטנאם. או בעצם, מעל אף שטח אויב; למעשה, עוד בדצמבר 1966 הוחלט לבטל את הסיגנוס של ה-CIA, אפילו לפני שהושק מבצע מגן שחור. מקבלי ההחלטות הודיעו לסוכנות שהיא מוזמנת להקצות משימות איסוף ל-SR71 ולהסתפק בכך; גם במדינה הכי עשירה במערב אין עצים של כסף - ול-CIA יש תקציב במידת אקסטרה-אקסטרה-גודזילה גם בלי מטוסים בלעדיים.

בנוסף, הוכח שטילים קיימים יכולים להגיע אל הסיגנוס, וטילי הדור הבא אולי יוכלו גם להשמיד אותו בסבירות גבוהה. ומי צריך את המיגרנה הזאת כשיש מעבר לפינה חידוש בדמות לווייני ריגול. ה-SR71 המשיך לטוס עוד שנים רבות, ואף אחד לא הופל באש אויב, כך שנראה שלא היתה הצדקה לקיום ה-A12 מלכתחילה. כבר ביוני 1968 הועברו הסיגנוסים לאחסנה, שם ישבו 20 שנה לפני שהופצו בין מוזיאונים.

מטוס A12 באנדרטה של ה-CIA. שני הכוכבים על החומה מסמלים שני טייסים שנהרגו בתאונות בשירות הסוכנות צילום: CIA


למה בכלל רצו ב-CIA מטוס ביון משל עצמה? כדי שאף אחד מחוץ לסוכנות לא ידע אחר מה היא בולשת. ב-CIA היו נהלי ביטחון מידע מאוד קפדניים, שנתפסו בעיניה כבלתי חדירים לחלוטין.

ספרו על כך לאיימס אלדרידג', סוכן בכיר בארגון שעבד שנים עבור הסובייטים, ולכל הסוכנים שחקרו דליפות מידע שמקורן בקבלניה החיצוניים. אין דבר כזה, "בלתי חדיר", בעולם המודיעין; אם מישהו מוכן להשקיע מספיק כסף וזמן, יצליח לפצח כל דבר וזה נכון גם בעידן הסייבר המודרני. על כל פנים, ה-CIA רצתה מטוס משלה במחשבה שכך תשפר את ביטחון המידע. ואף אחד לא ידע זאת כשהוגשה דרישת התקציב. וזו הנקודה המרכזית פה, אף אחד לא ידע שצריך לשאול.

מטוס הביון U2, אותו נועדו הציפורים השחורות להחליף צילום: USAF


במשך שנים רבות התקיימה בארה"ב מדיניות תקצוב מטורללת, במסגרתה היית מקבל מה שבא לך כל עוד הסתרת את הפרויקט עמוק מספיק מתחת לחוקי סודיות ומידור ולחשושי ביטחון לאומי. מטוסי ריגול נחשבו בשנות החמישים לנכס קריטי לאיתור מתקפות ומהלכי אויב, אך בהמשך התגלה שהיריב לא שש לפצוח במלחמה גרעינית, ושאולי כדאי לשים גבולות גזרה לדרישות הכספים של מערכת הביטחון.

הסיפור מלמד אותנו על חשיבותה של ביקורת ציבורית גם בסעיפי תקציב שלכאורה, סודיים מכדי להגיע לידיעת הציבור. ישנן דרכים לתאר פרויקט גם בלי לחשוף את היכולות הספציפיות שמפותחות דרכו. אפשר לומר "שורה עשרים בתקציב? זה מטוס ריגול מאוד מתקדם ומהיר. ושורה עשרים ושש? עוד אחד" ולא לקבור את שתיהן תחת שורת "שונות".

ונקנח ב-U2, מטוס הביון שהסיגנוס וה-71 נולדו להחליף: הם עומדים שניהם במוזיאונים, בעוד הוא עומד על המסלול ועדיין משרת; מערכות תצפית ארוכות טווח וכלי לוחמה אלקטרונית הפכו אותו לרלוונטי גם יותר מ-60 שנה לאחר שנכנס לשירות - לאט אבל בטוח. טיסה נעימה!


הקברניט:
https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3822430,00.html              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  הטור הכי טוב שקראתי מעולם, תענוג :-) נוזו 15.05.20 14:49 1
     Oh Yeah! Darth Vader 15.05.20 15:56 6
         זה צ'יטים של Doom, לא? מר מייט 12.06.20 16:20 20
             נס גלוי ilanka 12.06.20 23:21 23
     למטוס לא היה נשק אז הוא לא צריך האיש מן הבקעה 16.05.20 08:54 14
  אגב המכונית שיושבת ליו2 על הזנב זה מכונית שאמורה לעזור לטייס לנחות בשלום.... למטוס אחמש 15.05.20 15:24 2
     מדהים. איך הוא נשאר מאוזן אחרי שהוא מאט ועוצר? קפטן הוק 15.05.20 15:46 5
         הוא לא. באמת. זבוב על הקיר 15.05.20 19:32 11
  לא הספקתי לערוך, כתבה קשורה:כך הביס מלך המיגים את המטוס המהיר בעולם miklo 15.05.20 15:39 3
  מעניין ישראלצ'יק 15.05.20 15:44 4
  Orale Miklo אגנוסטיקן 15.05.20 16:46 7
     :) miklo 16.05.20 21:00 16
  בהחלט אחד הנפלאים חם פה 15.05.20 18:18 8
  בסוף שנות השבעים שהתחילו לצאת הצילומים של הציפור השחורה עכביש 15.05.20 18:34 9
     יש אומרים מעוצב ומבוסס על טכנולוגיות שמצאו מכל מיני מבקרים שנחתו באזור 51 נוני 15.05.20 23:31 12
         לא בוסס על טכנולוגיות שהשאירו מבקרים באזור 51, אלא יוצר על ידיהם. עד היום יש שם מפעל עובדי כפיה חוצנים. תמהוני 16.05.20 21:04 17
             חחח miklo 16.05.20 21:32 18
  מענין. מה שידעתי על הA12 זה שהוא היה דגם ירוט(!) ומקנמרה חיסל אותו אחד האדם 15.05.20 18:50 10
  אוהב את הפינה הזאת +. קונדסון 16.05.20 01:01 13
     שבוע טוב. miklo 16.05.20 20:59 15
  יצא לי לצלם את אח שלו O-A 17.05.20 03:54 19
     מדהים. miklo 13.06.20 08:32 25
  נראה שתקופה ארוכה אסור היה בכלל לדבר על A12 ולפתע הרשת מלאה סיפורי טייסים שלו. מטוס מדהים אחד האדם 12.06.20 16:36 21
     אחד הידענים :) miklo 13.06.20 08:33 26
  רק אמריקאים יודעים לייצר מטוסים כאלה ׳סקסיים׳ למראית, איזו טכנלוגיה, מדהים אבי_85 12.06.20 17:44 22
  מאוד מעניין. תודה:) goproei 12.06.20 23:31 24
  חבר'ה זה אשכול של שבוע שעבר, הנה של השבוע: miklo 13.06.20 08:34 27
     חודש* miklo 13.06.20 10:08 28

   
   
נוזו לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.2.17
2171 הודעות, 17 מדרגים, 30 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''א באייר תש''פ    14:49   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. הטור הכי טוב שקראתי מעולם, תענוג :-)  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מטוס עם IDDQD... יש גם את IDKFA למי שמכיר, אבל זה מסגיר את הגיל של הכותב בשנייה אחת :-)            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Darth Vader
חבר מתאריך 15.7.14
527 הודעות
יום ששי כ''א באייר תש''פ    15:56   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. Oh Yeah!  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
זר לא יבין את התקפי הלב בלשחק בלי צ׳יט בשעות הלילה המאוחרות...
אכן משחק מכונן            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מר מייט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.12.18
4242 הודעות, 13 מדרגים, 16 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ' בסיון תש''פ    16:20   12.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. זה צ'יטים של Doom, לא?  
בתגובה להודעה מספר 6
 
  
היה גם אחד שעובר קירות, IDSPISPOPD, או באיזור...            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ilanka לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 25.4.02
100261 הודעות, 241 מדרגים, 386 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ' בסיון תש''פ    23:21   12.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. נס גלוי  
בתגובה להודעה מספר 20
             תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
האיש מן הבקעה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.1.14
2072 הודעות, 29 מדרגים, 58 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ב באייר תש''פ    08:54   16.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. למטוס לא היה נשק אז הוא לא צריך  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
IDKFA
אכן טור מרתק!            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אחמש לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.5.19
606 הודעות, 3 מדרגים, 6 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''א באייר תש''פ    15:24   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. אגב המכונית שיושבת ליו2 על הזנב זה מכונית שאמורה לעזור לטייס לנחות בשלום.... למטוס  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

מטוס הביון U2, אותו נועדו הציפורים השחורות להחליף צילום: USAF

למטוס אין כני נחיתה נורמליים שיאפשרו לו גישה לנחיתה כמו כל מטוס... ולכן נדרש מכונית שתעקוב אחריו במהלך הנחיתה ותאזן את הטייס בקשר אם הוא מאוזן..
מה שמוביל לזה שהמסלול נחיתה הנדרש חייב להיות ארוך יותר מהמינימום אם היה לו כני נחיתה נורמליים.

https://youtu.be/nTFCFNHDY_I

https://youtu.be/14nTR2QbS-g            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קפטן הוק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.8.11
10502 הודעות, 51 מדרגים, 97 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''א באייר תש''פ    15:46   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. מדהים. איך הוא נשאר מאוזן אחרי שהוא מאט ועוצר?  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  


צֶדֶק צֶדֶק תִּרְדֹּף


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
זבוב על הקיר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.3.18
4888 הודעות, 40 מדרגים, 80 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''א באייר תש''פ    19:32   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. הוא לא. באמת.  
בתגובה להודעה מספר 5
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 15.05.20 בשעה 19:38 בברכה, זבוב על הקיר
 
כשהמטוס מאט מספיק קצה אחת הכנפיים פשוט נוגע בקרקע. בהמראה, המטוס מצוייד בגלגלי עזר קטנים בכנפיים לשמירת היציבות.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1550 הודעות
יום ששי כ''א באייר תש''פ    15:39   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. לא הספקתי לערוך, כתבה קשורה:כך הביס מלך המיגים את המטוס המהיר בעולם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מטוס הריגול האמריקאי SR71 טס בשנות השבעים והשמונים ברחבי העולם פי שלושה ממהירות הקול כשהוא בלתי פגיע, בעודו מצלם ומנטר שטחים מסווגים - עד שיום אחד הפסיקו להשתמש בו. למה? בגלל מטוסי המיג 31, ומשימה מאוד מיוחדת בה הוכיחו הסובייטים לארה"ב שמהירות על היא לא פטור מחיסול

https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3754224,00.html?AF=3822430            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ישראלצ'יק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
11922 הודעות, 75 מדרגים, 130 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''א באייר תש''פ    15:44   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. מעניין  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


נשארים בבית!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אגנוסטיקן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.5.16
9666 הודעות, 56 מדרגים, 103 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''א באייר תש''פ    16:46   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. Orale Miklo  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
Vatos Locos Forever            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1550 הודעות
יום שבת כ''ב באייר תש''פ    21:00   16.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. :)  
בתגובה להודעה מספר 7
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חם פה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.6.16
10837 הודעות, 136 מדרגים, 272 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''א באייר תש''פ    18:18   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. בהחלט אחד הנפלאים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
תודה רבה ושבת שלום            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עכביש לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 17.9.15
10928 הודעות, 85 מדרגים, 162 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''א באייר תש''פ    18:34   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. בסוף שנות השבעים שהתחילו לצאת הצילומים של הציפור השחורה  
בתגובה להודעה מספר 0
 

זה היה נראה משהו חייזרי. מי שחשב שסוברו 79 זה אחד הדברים היפים שיוצרו,
לראות משהו כזה היה בלתי נתפס.
לדעתי עד היום לא יצרו מטוס יפה מזה.


טיבי: גנץ אסור לך לעשות שום צעד לפני אישור שלי.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נוני
חבר מתאריך 9.5.19
676 הודעות
יום ששי כ''א באייר תש''פ    23:31   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. יש אומרים מעוצב ומבוסס על טכנולוגיות שמצאו מכל מיני מבקרים שנחתו באזור 51  
בתגובה להודעה מספר 9
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
תמהוני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.3.19
2880 הודעות, 26 מדרגים, 47 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ב באייר תש''פ    21:04   16.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. לא בוסס על טכנולוגיות שהשאירו מבקרים באזור 51, אלא יוצר על ידיהם. עד היום יש שם מפעל עובדי כפיה חוצנים.  
בתגובה להודעה מספר 12
 
  


אמרות קצרות מארון הספרים היהודי: https://twitter.com/p3eeKNM1SRcGPuf


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1550 הודעות
יום שבת כ''ב באייר תש''פ    21:32   16.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. חחח  
בתגובה להודעה מספר 17
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אחד האדם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.1.15
28009 הודעות, 53 מדרגים, 83 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''א באייר תש''פ    18:50   15.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. מענין. מה שידעתי על הA12 זה שהוא היה דגם ירוט(!) ומקנמרה חיסל אותו  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קונדסון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.5.18
3352 הודעות, 35 מדרגים, 66 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ב באייר תש''פ    01:01   16.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. אוהב את הפינה הזאת +.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1550 הודעות
יום שבת כ''ב באייר תש''פ    20:59   16.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. שבוע טוב.  
בתגובה להודעה מספר 13
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
O-A לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.6.17
1092 הודעות, 4 מדרגים, 8 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ג באייר תש''פ    03:54   17.05.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. יצא לי לצלם את אח שלו  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1550 הודעות
יום שבת כ''א בסיון תש''פ    08:32   13.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. מדהים.  
בתגובה להודעה מספר 19
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אחד האדם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.1.15
28009 הודעות, 53 מדרגים, 83 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ' בסיון תש''פ    16:36   12.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. נראה שתקופה ארוכה אסור היה בכלל לדבר על A12 ולפתע הרשת מלאה סיפורי טייסים שלו. מטוס מדהים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 12.06.20 בשעה 16:42 בברכה, אחד האדם
 
ההבדל החיצוני הוא רוחב ה"שרוול" הצוארי שמוביל מהחרטום עד לשרשי הכנפיים. בA12 היתה רק מצלמה אחת ( גדולה) בדיוק כמו שנכתב.
בSR71 היו מצלמות גם בשני הצדדים של הצואר הרחב הזה.
אכן כשרואים תדרוך של טייס A12 הוא מזלזל בקצה הפה בSR71 ובסיפור שיצרו סביבו תוך רמיזות על ביצועי שיוט גבוהים בכ10000 רגל ומהירות גבוהה בהרבה.
וגם טילי אויר אויר היו בשלב מסויים חלק מהענין ..אם כי הדגם של הטילים AIM 47 היה גרוע מאד ( למי שקצת היכיר ומבין בתחום).
ושני "דרונים"- מלטים נישאים מעל הגוף.( אחד למטוס)
השיגור של מלט כזה היה מאד מסוכן בגלל הקרבה של קצות הכנפים שלו למייצבי הכיוןן של המשגר            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1550 הודעות
יום שבת כ''א בסיון תש''פ    08:33   13.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. אחד הידענים :)  
בתגובה להודעה מספר 21
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אבי_85 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.12.13
40304 הודעות, 139 מדרגים, 242 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ' בסיון תש''פ    17:44   12.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. רק אמריקאים יודעים לייצר מטוסים כאלה ׳סקסיים׳ למראית, איזו טכנלוגיה, מדהים  
בתגובה להודעה מספר 0
             תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
goproei לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.1.15
10418 הודעות, 111 מדרגים, 222 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ' בסיון תש''פ    23:31   12.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. מאוד מעניין. תודה:)  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
הטיטניום שארצות הברית השתמשה בו לייצור המטוסים הגיעו מ... ברית המועצות. ה cia פתח חברות קש באירופה כדי לקנות את הטיטניום מברית המועצות. המטוס הזה ומטוסים נוספים מעניינים אחרים נולדו בסדנת הבואשים. חברה סודית בתוך לוקהיד. קלי ג'ונסון
יש תוכנית מאוד מעניינת בערוץ ההיסטוריה שנקראת סודות בשחקים. מומלץ ביותר.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1550 הודעות
יום שבת כ''א בסיון תש''פ    08:34   13.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. חבר'ה זה אשכול של שבוע שעבר, הנה של השבוע:  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

https://rotter.net/forum/scoops1/634262.shtml            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
1550 הודעות
יום שבת כ''א בסיון תש''פ    10:08   13.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. חודש*  
בתגובה להודעה מספר 27
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות