גירסת הדפסה        

קבוצות דיון סקופים נושא #637876 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 637876        
רשימו
חבר מתאריך 18.4.20
276 הודעות
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    12:23   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

הישראלים בורחים מניו יורק: ''משפחות נעלמות מהיום להיום''  

עלויות מחיה גבוהות, קיפאון כלכלי, נשיא לא צפוי ומהומות ברחובות גרמו להיי-טקיסטים ישראלים בניו יורק לעזוב הכל ולעלות על טיסה חזרה הביתה ■ חלקם מתכננים להישאר פה עד שהדברים יתבהרו, אחרים כבר מצהירים שחזרו לצמיתות

לפני שנה החליטו רועי ויעל גליץ מגבעתיים לעבור לניו יורק. יעל, רופאת אף אוזן גרון, קיבלה הצעה להתמחות בבית החולים של אוניברסיטת ניו יורק, והזוג, עם ארבעת ילדיהם, תיכנן להישאר בעיר הגדולה שנתיים או שלוש. אלא שבמארס הגיע נגיף קורונה והתוכניות השתנו: על רקע המצב הקשה בניו יורק, שנוצר כתוצאה מהמגפה, הם החליטו לקצר את השהות ולחזור לארץ.

"המצב בניו יורק מבאס מאוד", אומר גליץ, צלם אתרים אקזוטיים ובעל בית ספר לצילום בישראל. "לילדים אין בית ספר ממארס, בקיץ אין פעילויות, ולא ברור מה יהיה בספטמבר. אנחנו חיים בדירה קטנה במנהטן. הבייביסיטר הברזילאית שלנו ברחה הביתה עם פרוץ המגפה. היא לא ידעה כמובן שהמגפה תגיע גם לברזיל, ובגדול. אז אני נמצא עכשיו לבד עם הילדים ואשתי עובדת בבית החולים".

עם הגעתם לניו יורק ניסה גליץ להקים חברה לטיולי הרפתקה באזורים מרוחקים, וכבר היו תוכניות לטיולים, אבל הן התבטלו או נדחו. גם הרצאות שהחל להעביר על המסעות שלו לאזורים פראיים בוטלו. "עברתי להרצות אונליין, אבל התשלום על הרצאה הוא רבע ממה שמקבלים על הרצאה פרונטלית", הוא אומר. בהתמחות של יעל הדברים השתבשו גם כן. "היא טיפלה בחולי קורונה בבית החולים הניו יורקי, אבל המחקר הרפואי שלה נתקע", אומר גליץ. "הכל בהקפאה. ועכשיו עם ההפגנות, המהומות וההתפרעויות בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד, זה מחמיר. ואם כל זה לא מספיק, אז מצפים לגל שני של קורונה בגלל אי-שמירה על ריחוק חברתי ואי-שימוש במסכות בהפגנות". מבחינתם, המצב בישראל הרבה יותר טוב, ולכן החליטו לחזור.

בני הזוג גליץ כבר הצליחו למצוא תעסוקה בארץ: יעל התקבלה לעבודה במחלקת אף אוזן גרון בבית החולים קפלן ברחובות ותעבוד גם במרפאה פרטית, ורועי מתכוון לחזור לעסקיו. "בישראל אני יכול לחזור ולארגן את בית הספר שלי, שעבר למתכונת אונליין".

"המצב בניו יורק מבאס מאוד. לילדים אין בית ספר ממארס, בקיץ אין פעילויות, ולא ברור מה יהיה בספטמבר. אנחנו חיים בדירה קטנה במנהטן. אני נמצא עכשיו לבד עם הילדים, ואשתי עובדת בבית החולים"

שירלי, סמנכ"לית כספים בחברה לפיזיותרפיה, מתגוררת זה 20 שנה בניו יורק עם בן זוגה, שעובד בבנק. לזוג שלושה ילדים, בני 12, 9 ו-2.5. לפני כמה ימים הם הגיעו לארץ לחופשה בת חודשיים, והם מתכננים לחזור בסיומה לניו יורק. "למרות המשבר, בעלי ואני שמרנו על מקום עבודתנו, אם כי עברנו לעבוד מהבית, ולכן פחות נפגענו", היא אומרת. "אמנם הילדים בבית מאז מארס, ולא ברור מתי, אם בכלל, יחודשו הלימודים, אבל כבר רשמנו אותם לבתי ספר בניו יורק לשנה הבאה".

שעתה האפלה של אמריקה
שירלי מבינה את מצוקתם של אלה שאיבדו את מקום עבודתם, ואומרת שללא מקום עבודה מסודר בלתי אפשרי לשרוד בניו יורק: "ביטוח בריאות פרטי למשפחה מגיע ל-3,000 דולר לחודש. מי שאין לו עבודה ונאלץ לממן את זה מכיסו, פשוט לא יכול". היא מספרת שלמרות הסגר שעליו הוחלט בניו יורק, האכיפה היתה פחות נוקשה מזו שבישראל: "גני השעשועים אמנם היו סגורים, אבל הפארקים נותרו פתוחים. ביקשו מאתנו לשמור על מרחק אבל לא חילקו קנסות, גם לא על אי-עטיית מסכות".

לגבי חזרה אפשרית הביתה היא אומרת: "המשבר מציף ביתר שאת שאלות שתמיד עולות, אבל אני לא מכירה כאלה שהחליטו לחזור רק בגלל המשבר. ממה שאני מכירה, מי שחזר הביתה, חשב לעשות זאת ממילא. משבר יש גם בישראל ובכל מקום, לא רק בארה"ב".

גם שני קורבלניק הגיעה ארצה מניו יורק עם שלושת ילדיה, בני 9, 7 ו-4. היא נחתה בארץ לפני כשלושה שבועות, ונמצאת עתה בבידוד בבית הוריה ביבנה. בעלה נפתלי כהן, דוקטור למתמטיקה שעוסק בבינה מלאכותית, נשאר בדירתם באפר ווסט סייד. "הוא ימשיך לעבוד מהחדר של הילדים בניו יורק עבור בנק ההשקעות ג'יי פי מורגן", היא אומרת.

"היינו סגורים בדירה הקטנה שלנו במשך שלושה חודשים", מספרת קורבלניק. "בעלי עבד מהבית. אני עושה דוקטורט בתרפיה בתנועה וצריכה להשלים את התזה בעבודה אינטנסיבית, ועם שלושה ילדים על הצוואר זה לא היה קל. כדי להתאוורר יצאנו מדי ערב לטיול בפארק. ניו יורק המהממת שכולם מכירים לא קיימת היום. כדי להקל על המצב, נסענו לפנסילבניה לחודש, אבל כמה אפשר לטייל? זה גם עולה המון. לא יכולתי להישאר בניו יורק. הילדים טיפסו על הקירות. עכשיו אנחנו עדיין בבידוד וזה אמנם קשה, אבל יש לנו כאן חצר והילדים יכולים לרוץ ולהשתולל. התוכנית היא לשוב לניו יורק בסוף הקיץ, נראה מה יהיה".

את טל כהן מהעיירה דמרסט שבניו ג'רסי, אזור שבו מתגוררים ישראלים רבים, תפסנו בהכנות לקראת החזרה לארץ. היא, בעלה ושני הילדים בני ה-13 וה-11 חיים בארה"ב כבר 13 שנה. "בדרך כלל אנחנו מגיעים ארצה באוגוסט. השנה נגיע מוקדם יותר, בסוף יוני, ונישאר זמן ארוך יותר", היא אומרת. כהן עבדה בעיקר מהבית בסטארט-אפ ישראלי, ובעלה עבד גם הוא מהבית בחברה טכנולוגית גדולה, וכך יעשו גם בארץ. "בניו ג'רזי יש לנו בית נוח, אבל הכל מושבת ולוחץ, אז החלטנו להקדים את בואנו. התוכנית היא להישאר בארץ עד תחילת ספטמבר, אבל זה תלוי במה שיקרה בניו יורק ובניו ג'רזי בחודשים הקרובים". כהן מוטרדת מקצב האירועים ומחוסר היציבות: "המצב לא ברור. ישראל התחילה לחזור לשגרה והכל נראה בסדר, אבל עכשיו יש גידול במספר החולים. מצד שני, כעת מתחילים לפתוח את החנויות בניו ג'רזי. המצב נזיל מאוד. אולי נישאר יותר בארץ ואולי לא".

"תחושה של מערב פרוע"

כחלק מגל הרילוקיישן שהחל לפני עשור, הגיעו בשנים האחרונות אלפי ישראלים לארה"ב, ולניו יורק בפרט. אוכלוסייה זו מורכבת ברובה מהיי-טקיסטים ובעלי מקצועות חופשיים, שרצו לנצל את מגוון האפשרויות הרחב שמציעה העיר התוססת ויצרו קהילת היי-טק שהלכה וגדלה. מרביתם אמנם הצהירו מראש שהגיעו לזמן מוגבל, אבל היו גם כאלה שלא פסלו את האפשרות להישאר לזמן ממושך, אם דברים יסתדרו.

"צריך הרבה כסף כדי להרגיש מלך בניו יורק. בהרבה מקרים החלום מתנפץ. עכשיו, עם הקורונה והמהומות, התחושה היא שהכל מתרסק"

אלא שמשבר הקורונה טרף את הקלפים. מי שטס בימים אלה מארה"ב לישראל במעט הטיסות שעוד נותרו בקו, יגלה שהן מלאות בישראלים חוזרים. חלקם מגיעים לפה עד שהדברים יתבהרו, אחרים כבר מצהירים שהם חוזרים לתמיד. בין האחרונים יש כאלה שהתקשו לשרוד בלי קשר לקורונה: חלקם פוטרו, אחרים פשוט לא הצליחו להתרומם. חזרה לארץ נחשבת כישלון במושגים ישראליים, והקורונה מהווה תירוץ שמקהה מעט את התחושות הקשות.

מתווך הדירות אליעד בן ארי, פעיל בקהילה הישראלית בעיר, מעריך כי כ-30% מהישראלים חוזרים עתה לארץ לצמיתות. המספר הזה חוזר שוב ושוב בשיחות עם פעילים בעולם ההיי-טק הישראלי בניו יורק.

"נהיה עצוב מאוד כאן, עם הקורונה ואחר כך עם המהומות", אומר בן ארי. "חברים עוזבים, משפחות נעלמות מהיום להיום. לא נשאר לי אף חבר בעיר. מי שלא חוזר לארץ - יוצא מהעיר. יש לי חברים שגרו בניו יורק ועזבו לניו ג'רזי, אחרים עזבו לפלורידה ואפילו לצפון קרוליינה. אני לא מבין מה יש להם לחפש שם. יש לי חברים שנסעו לדאלאס להתאוורר והחליטו להישאר. אנשים קונים דירות ובתים מחוץ לעיר בלי לראות אותם. יש אפילו תחרות בין קונים ושוכרים על דירות מחוץ לעיר. אני מכיר ישראלים שנסעו לארץ לקיץ כי לא רצו לשלם שכר דירה, והחליטו שאם יישארו בישראל, הם ישכרו מישהו שישלח להם את החפצים. ישראלים רבים נמצאים בלחץ קשה: חשבון הבנק מצטמק והם תקועים עם שכר הדירה הגבוה. הדירות בניו יורק קטנות, ולא קל לעבוד כך חודשיים, בעיקר אם יש משפחה וילדים. הכל דחוס ואינטנסיבי".

בן ארי אומר כי יש תחושה שהעיר מתפרקת. "אתה רואה את החנויות בשדרות הגדולות של ניו יורק, שחלונות הראווה שלהן כוסו בדיקטים. המון דירות להשכרה התפנו. לא יודעים בשלב זה מה בדיוק המצב. האווירה נוראית. התחושה היא של מערב פרוע. מצב הנדל"ן המסחרי נורא".

לדבריו, חלק מהישראלים בעיר היו רוצים לחזור ארצה, אבל החליטו להישאר בכל זאת. "אמנם יש להם אישורי עבודה, אבל הם חוששים שעם השינויים בתקנות ההגירה, שמתרחשים לעתים קרובות, תהיה להם בעיה להיכנס בחזרה לארה"ב. הם היו רוצים לחזור לישראל לקיץ, אבל הם אינם מוכנים לקחת את הסיכון".

החשש גובר לאור העובדה שהנשיא דונלד טראמפ חתם השבוע על צו נשיאותי המשעה זמנית מתן סוגים רבים של אשרות עבודה לארה"ב, כולל H1B - אשרות זמניות הפופולריות בחברות היי-טק. הנימוק להשעיית האשרות הוא האבטלה המזנקת בארה"ב בעקבות משבר הקורונה. "אשרות עבודה מהוות איום בלתי רגיל לתעסוקה של עובדים אמריקאים", נאמר בהודעת הנשיא. עם זאת, מי שכבר מחזיק באשרה כזאת לא ייפגע.

על פי הערכות, בארה"ב יש כ-1,200 סטארט-אפים וחברות היי-טק הרשומים כישראליים או בבעלות ישראלית. מרבית חברות ההיי-טק בעלות הדנ"א הישראלי מתרכזות בחוף המערבי, כולל עמק הסיליקון, וכן באזור ניו יורק (כ-400) ובאזור בוסטון (כ-200). על פי הערכות אנשי מקצוע, מספרן יקטן ב-50%-30% עקב מגפת הקורונה. נוסף על כך, על רקע החשש שקרנות הון סיכון לא יסייעו ולא ישקיעו בחודשים הקרובים, צפויה ירידה תלולה גם במספרם של הסטארט-אפים הישראליים שמהגרים לארה"ב.

לדברי בן ארי, הצמצומים, הפיטורים והמעבר לעבודה מהבית גרמו לשינויים באופן הפעילות של בעלי חברות היי-טק, ובתוכם הישראלים. אלה סגרו משרדים רבים, ומנסים להשתחרר מהסכמי השכירות. "החברות מוותרות על המודל הישן של שכירת משרדים. העבודה מהבית נוחה להם. לעובדים הסגורים לבד בבית זה פחות נוח, אבל אין להם ברירה".

"ניו יורק המהממת לא קיימת היום. לא יכולתי להישאר בניו יורק. עכשיו אנחנו עדיין בבידוד וזה אמנם קשה, אבל יש לנו כאן חצר והילדים יכולים לרוץ ולהשתולל. התוכנית היא לשוב לניו יורק בסוף הקיץ, נראה מה יהיה"

לפעמים קורים גם דברים טובים. ישראלי העובד בחברת היי-טק בתחום השירותים סיפר כי יום אחד קיבל טלפון מבעלת הבית שלו. "אני בטוחה שאתה עובד עכשיו בבית וצפוף לך עם האישה והילדים", אמרה לו. "יש לי בבניין דירה אחרת שעומדת ריקה, ואני לא מאמינה שאוכל להשכיר אותה בזמן הקרוב. אם אתה רוצה, אתה מוזמן להשתמש בדירה השנייה כמשרד". הישראלי קיבל את ההצעה בהתלהבות.

רעות רונן-נתנאל, שמתגוררת עם משפחתה בניו יורק בשמונה השנים האחרונות, נהפכה למומחית ברילוקיישן, ומקיימת הרצאות (פרונטליות ואונליין) בתחום. גם היא חזרה באחרונה לישראל עם ארבעת ילדיה, ובעלה טל צבי נתנאל, היזם מאחורי מתחם שואופילד, יישאר בניו יורק. מגפת הקורונה השביתה את המתחם, והחברה פיטרה חלק גדול מהעובדים והעבירה את עסקיה למרחב הדיגיטלי. הוא חלה בקורונה והחלים, ואז הגיעו המהומות. "בלילה הראשון ממש ניצלנו", הוא מספר. "החנות שלנו נותרה שלמה, אבל חנויות רבות בסביבה נפגעו. למחרת מיגנו את החנות בקורות עץ והבאנו אמן שיצייר עליהן. עכשיו אנחנו עובדים על פתיחת החנות השנייה במיאמי. אני מתכנן להגיע לבקר בארץ בזמן הקרוב, אבל אחזור לניו יורק. כאן העבודה שלי".

נתנאל יישאר בארץ שבועות אחדים, רעות והילדים יישארו בין חודש לשלושה חודשים, תלוי במצב. רעות מספרת כי הופתעה ממחירי השכירות הגבוהים בישראל: "ביקשנו לשכור בית במושב ינוב שליד נתניה, ומבקשים עליו 13 אלף דולר לחודש", היא אומרת. "אלה המחירים של הרצליה פיתוח על המים. אז כרגע ההורים שלי מפנים לי את ביתם בבת חן, ליד כפר ויתקין, ואני מקווה שנגור בו".

רונן-נתנאל אומרת כי חלק גדול מקהילת ההיי-טק הישראלית בניו יורק רוצה לחזור ארצה לזמן מה או אפילו להישאר בארץ. רבים מהם כבר נמצאים בישראל, אחרים יחזרו לארץ עד יולי-אוגוסט. היא מאמינה שהישראלים יחזרו למודל שבו פעלו עד לפני כמה שנים: בן הזוג האחראי על גידול הילדים יחיה בארץ, ובן הזוג העובד יהיה על הקו לניו יורק.

כשבני הזוג עברו לניו יורק, רונן-נתנאל עבדה בסטארט-אפ שנמכר לחברת הענק יוניליוור. לאחר מכן עבדה בסלינה, רשת אכסניות נוער למטיילים צעירים, שספגה מהלומה קשה עם פרוץ מגפת הקורונה ונאלצה לסגור את פעילותה בעיר. "בשמונה השנים שבהן חייתי ועבדתי בניו יורק, דיברתי עם מאות אנשים שביקשו עצה בנוגע לרילוקיישן לארה"ב, ובעיקר לניו יורק. צריך הרבה כסף כדי להרגיש מלך בניו יורק, ובמקרים רבים החלום מתנפץ. עכשיו, עם הקורונה והמהומות, התחושה היא שהכל מתרסק. הישראלים שחיים כאן, בעיקר אלה שגרים בניו יורק, תקועים בחודשים האחרונים בבית. הקיץ מתקרב ונראה שרוב הקייטנות התבטלו, אז אין להם מה לחפש כאן. חלקם שכרו בתים בניו ג'רזי ובקונטיקט, אחרים הרחיקו לווירג'יניה, טנסי ואריזונה. אנשים לא תקועים רק עם תשלומי השכירות, אלא גם עם תשלומים לבית הספר או לגן הפרטי. רבים פוטרו, לאחרים קיצצו את המשכורת ב-30%. הורים שעובדים מהבית נעזרים במטפלות, אבל הם חוששים שהן יביאו עמן את הנגיף".

רונן-נתנאל מציינת שלא כל אחד יכול להרשות לעצמו לחזור לארץ ולשמור על מקום העבודה. "בחברות כמו אמזון (-2.24% 2692.87) וגוגל (-5.45% 1362.54) חייבים לקבל אישור מיוחד כדי לעבוד מהארץ. בעיה מיוחדת ניצבת בפני נשים שרק ילדו: הן לא יכולות לחזור לארץ כי אין לילדים שלהן דרכונים אמריקאיים או ישראליים, וקשה מאוד להוציא דרכון בימים אלה. היו ישראלים שתיכננו להגיע לניו יורק לטיול הכנה בפסח, לקראת מעבר. הקורונה טרף את כל הקלפים: מה יקרה אם הנגיף יחזור, והם יהיו תקועים בבית במשך כמה חודשים? הם שואלים את עצמם אם רילוקיישן הוא הצעד הנכון כעת".

אבישי נכון, ממנהליה של חברת קימאמה המפעילה מחנות קיץ לישראלים ולאמריקאים בישראל ומחוצה לה, אומר כי החברה תיכננה לפתוח שלושה מחנות קיץ בחוף המזרחי על רקע הגידול הדרסטי במספרם של הישראלים, רבים מהם היי-טקיסטים, באזור. בגלל מגפת הקורונה וחזרתם של הישראלים לארץ, נאלצה החברה לבטל את התוכנית, ובמקום זאת הוחלט לקיים מחנה קיץ יומי בבית ינאי לילדיהם של הישראלים החוזרים עתה מארה"ב.

אלון אלרואי, מנכ"ל ביזאבו, פלטפרומה לארגון אירועים שבסיסה בניו יורק, מספר כי הוא ובני משפחתו לא שהו במהלך כל תקופת הקורונה בעיר. "באופן כללי, היתרונות של ניו יורק לא קיימים היום", הוא אומר. "יצאנו לחמישה שבועות בפוקנוס, פנסילבניה. חזרנו לעיר ואנחנו נוסעים בקרוב לישראל עם הילדים". לדבריו, ליזמים קל לקום, לעזוב ולעבוד ממרחק. "יש לי עובדים אמריקאים שחזרו לגור ליד ההורים שלהם, מחוץ לניו יורק, כי הם חוששים להיות בעיר. גם אם נפתח מחדש את המשרדים, לא בטוח שהם יחזרו למשרד".

"אני חי בהובוקן, ניו ג'רזי. חודשיים לא הייתי בניו יורק, ואני לא מוכן לנסוע לשם. אני ממליץ לכל הישראלים שרוצים לבוא לניו יורק - תישארו בשלב זה בבית"

אלרואי מספר כי הרגיש היטב את ההשלכות הכלכליות של המשבר. "הקורונה פגעה בכולם, ובכלל זה בנו", אומר אלרואי. "עם פרוץ המגפה, אירועים התחילו להתבטל בזה אחר זה. הוצאנו 25% מ-120 העובדים לחל"ת, והשאר עברו לעבוד מהבית. שינינו את הכיוון של החברה לכנסים וירטואליים, ונוצרה לנו הזדמנות עסקית חדשה".

נועה קולפ, מנהלת אי.די.בי טק, חטיבת בנקאות הטכנולוגיה והסטארט-אפים בדיסקונט ניו יורק, מודה כי בתחומים רבים קהילת ההיי-טק הישראלית מדממת. "יש שלוש קבוצות של חברות שאנחנו רואים בעת הזאת: חברות שהמשבר פגע בהן, והן מצמצמות פעילות ומפטרות עובדים; חברות שיושבות על הגדר וממתינות לראות כיצד יתפתחו הדברים; ויש גם לא מעט חברות שממשיכות להתקדם, לצמוח ולגייס. המשבר יצר עבורן הזדמנויות שלא היו להן בעבר, או שמראש היה להן מוצר או שירות מעולה ורלוונטי שיש לו שוק גדול. אני רואה תחומים מסוימים שמשגשגים במיוחד בעת הזאת, כמו סייבר סקיוריטי בעולמות הרפואה והתרופות, סטארט-אפים שמתעסקים ברפואה מרחוק, אדיוקיישן טק, גיוס עובדים ומשאבי אנוש מרחוק ועוד".

"לא מבזבזים כסף, כי הכל סגור"

אחד מאלה שיכול לחייך הוא גיל איל, שמכר דווקא בימי הקורונה את החברה שלו, הייפר, למתחרה שלה, ג'וליוס. שתיהן עוסקות בטכנולוגיית אוטומציה להפעלת משפיעני רשת. הייפר פעלה בסילברטק, חממה טכנולוגית שאירחה סטארט-אפים ישראליים רבים. את סכום העסקה הוא לא יכול לפרסם. המשא ומתן התחיל עוד לפני הקורונה, והמגפה שיכנעה את הצדדים שכדאי להתמזג. במקביל עובד איל עם שחקן הכדורסל קיירי אירווינג מקבוצת ה-NBA ברוקלין נטס להקמת קרן השקעות לספורטאים בתחומי ההיי-טק. ואיך הוא רואה את המצב באופן כללי בניו יורק? "אני חי בהובוקן, ניו ג'רזי", הוא מספר. "חודשיים לא הייתי בניו יורק, ואני לא מוכן לנסוע לשם. אני ממליץ לכל הישראלים שרוצים לבוא לניו יורק - תישארו בשלב זה בבית. האמת היא שכרגע אין עם מי לעשות עסקים".

ירדן תדמור, מנכ"ל חברת לייב קיק המספקת אימוני התעמלות שונים אונליין, דווקא מסתדר היטב עם משבר הקורונה. "אני לא מבין על מה אנשים מתלוננים. שקט מאוד מסביב, עד כדי כך שאפשר לפתוח את החלונות בבית. אתה לא מבזבז כסף כי הכל סגור. אין מסעדות, אין חנויות. הוצאתי את המכונית מהחניה של הבניין, כי היא יקרה מאוד. בימי שיא הקורונה, השוטרים לא רשמו דו"חות".

ואיך העסקים? "נהדרים", משיב תדמור. "חודש שלם לא ישנתי מרוב עבודה. הייתי במקום הנכון ובזמן הנכון. כאשר משבר הקורונה התחיל, העסק גדל פי עשרה. אין לי מה להתלונן".

יש כאלה שעזבו את העיר עם פרוץ הקורונה ועכשיו דווקא חוזרים לניו יורק. יותם ראובני, 27, הגיע לניו יורק לפני כשנה ושב עם פרוץ המגפה הביתה, לערד. "עזבתי את ניו יורק כי הרגשתי שכאן המצב הרבה יותר גרוע מאשר בישראל", אומר ראובני, המשמש יועץ אסטרטגי לגופים ציבוריים ובנקים, וקבלן משנה של חברות כמו דה לויט ומיד סיטי לאב. "הרשויות לא נערכו. הבנתי שהולך להיות כאן רע ושאין טעם לגור בסביבה אורבנית. החלטתי לחזור למשפחה ולשוב לניו יורק כאשר המצב יתבהר. בערד היו רק 19 חולים. הייתי במדבר והרגשתי בטוח. לאחר מכן ביליתי בתל אביב כמה שבועות. היה שם כיף".

עכשיו ראובני בניו יורק. "אני כאן לא מפני שרציתי, אלא בגלל מגבלות רגולטוריות שחייבו אותי להיות בארה"ב, כי אני עובד על פרויקטים עם הרשויות. ניו יורק של היום היא לא המקום הכי כיפי בעולם, אבל העבודה מחייבת. ובכל זאת, אני ממשיך ליהנות כאן. החיים נמשכים. היה קשה בתקופת ההפגנות. עכשיו הכל נרגע. לאט-לאט חוזר לניו יורק הקסם שלה. העיר מתעוררת לאט-לאט".

https://www.themarker.com/coronavirus/.premium-MAGAZINE-1.8947599

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  ''נשיא לא צפוי'' חח מדגדג להם את קצה ה... עזבו מהפחד מהקורונה ו/או מצב כלכלי שנגרם בעקבותיה. SWITCH 28.06.20 12:25 1
     בגלל ראש העיר השמאלני שמבטל שם את היחידה למניעת פשיעה וכנופיות חוגגות ברחובות פרופט 28.06.20 12:28 2
     אם הליברלי לא אמר משהו נגד הנשיא הוא לא ירגיש טוב כל היום בהיר 28.06.20 14:06 15
  גם ישראל הפכה למדינה אדומה. תכף קצב של 1000 ביום יעבור ליד האוזן תשבץ 28.06.20 12:30 3
  ''נשיא לא צפוי'', זה בטח לא קשור להתפרעויות האלימות של המפגינים הלא אלימים Djin 28.06.20 12:32 4
  אני מוזמן לאירוע משפחתי חשוב בעוד כ 3 שבועות וכבר שקלתי טיסה פרטית שיקאגו 28.06.20 12:40 5
     תגיד תודה שלא הזמנת חופשה של חודש ברחבי אירופה מלפני שנה לעכשיו, כמו כמה אנשים שאני מכיר. Liranush 28.06.20 12:43 7
  ואי ואי vrs 28.06.20 12:43 6
  יש לי קרובי משפחה בקליפורניה. ג'רי 28.06.20 12:47 8
  מי אמר נפולת של נמושות? אברהם 28.06.20 12:52 9
  בורחים מבידוד שם לבידוד פה? אהרון5 28.06.20 13:22 10
     תעשה אחד ועוד אחד ותבין שזה לא בגלל הקורונה פרופט 28.06.20 13:41 13
  זו הזדמנות של המדינה-להשיב בנים הביתה.ולא להקשות אליהם! jw 28.06.20 13:26 11
  לשקול אם לקבל אותם מי שברח כשלא טוב כאן שלא יבוא כשרע לו... זופ-ניק 28.06.20 13:29 12
     הלו, אנחנו לא בכת פה. מי שרוצה לשפר חיים להרחיב אופקים ולחיות במקום אחר זכותו. גם לחזור לכאן זכותו. Spook 28.06.20 13:51 14
         +++ SlevinKelevra 28.06.20 14:12 16
         איך זה קשור לכת? מי שבחר לברוח כשהיה פחות טוב במקום לנסות לעזור שלא יגיע כשיותר טוב ואז לנצל את המשאבים זופ-ניק 28.06.20 14:18 19
             הם אזרחים ישראלים, אתה יכול לקרוא להם לא להגיע והם יכולים לשים קצוץ על הבקשה הזאת winter1 28.06.20 15:56 23
         👍 H01 28.06.20 17:47 26
  יש להם חרא של מושל וחבורה בסגנון של AOC Yair 28.06.20 14:13 17
     הראש עיר דפוק גם Blackbird 28.06.20 15:16 21
  יהודים יקרים, ברוכים הבאים/השבים! shabor 28.06.20 14:16 18
  יפה לגליץ לעשות ככה פרסומת על הדרך. אלימלך זורקין 28.06.20 15:00 20
  ארוך ומיגע,עבר זמנה של עיתונות כזו FactsOnly 28.06.20 15:54 22
     למה? זה עובד יפה בצפון קוראה אז למה זה לא יעבוד בישראל? הברלינאי 28.06.20 17:52 27
  אחים יקרים! לא משנה מה אתם חושבים ולמה אתה חושבים שכך וכך... Yehudah770 28.06.20 16:15 24
  רמאי ''הארץ'' ודומיהם מסתירים את הביקורת על המושל וראש העיר הדמוקרטים בניו יורק בנוגע לקורנה אקטואלי 28.06.20 16:21 25
  רק מזכיר ש''כשיש דם ברחובות, קנו נדל''ן'' SpinozaB 28.06.20 17:52 28
  כתבה מגמתית חסרת שחר KABUKIM 28.06.20 18:38 29
     זה לא רק ישראלים פיניקית 28.06.20 18:41 30
         הישראלים שחיים בניו יורק ועוד עוקבים אחרי התקשורת בארץ צוחקים על הכתבות האלה KABUKIM 28.06.20 18:50 31
             לא רק בארצות הברית אלה גם פה ובמקומות אחרים באירופה וגם במזרח הברלינאי 28.06.20 19:37 32

SWITCH לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.9.19
3364 הודעות, 17 מדרגים, 33 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    12:25   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. ''נשיא לא צפוי'' חח מדגדג להם את קצה ה... עזבו מהפחד מהקורונה ו/או מצב כלכלי שנגרם בעקבותיה.  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
פרופט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.5.17
4190 הודעות, 21 מדרגים, 42 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    12:28   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. בגלל ראש העיר השמאלני שמבטל שם את היחידה למניעת פשיעה וכנופיות חוגגות ברחובות  
בתגובה להודעה מספר 1

עלק נשיא בעייתי.
כולם בורחים שם ממדינות דמוקרטיות למדינות רפובליקנית.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
בהיר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.2.19
5715 הודעות, 25 מדרגים, 46 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    14:06   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. אם הליברלי לא אמר משהו נגד הנשיא הוא לא ירגיש טוב כל היום  
בתגובה להודעה מספר 1

תשבץ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.10.04
65827 הודעות, 302 מדרגים, 593 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    12:30   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. גם ישראל הפכה למדינה אדומה. תכף קצב של 1000 ביום יעבור ליד האוזן  
בתגובה להודעה מספר 0

מה שכן הרפואה מסובסדת וביטחון הפנים בגטאות היהודיים מצוין

Djin לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.1.20
2637 הודעות, 18 מדרגים, 36 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    12:32   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. ''נשיא לא צפוי'', זה בטח לא קשור להתפרעויות האלימות של המפגינים הלא אלימים  
בתגובה להודעה מספר 0

תשקורת פח

שיקאגו לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
3585 הודעות, 16 מדרגים, 32 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    12:40   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. אני מוזמן לאירוע משפחתי חשוב בעוד כ 3 שבועות וכבר שקלתי טיסה פרטית  
בתגובה להודעה מספר 0

אבל ראיתי את הווייה דלרוסה שעובר אזרח ישראלי כאשר הוא מגיע לארץ שברח לי החשק חד משמעי וכרגע פורסם שתוקף הבידוד יוארך.אז...אני נשאר כאן.

Liranush לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.12.13
3869 הודעות, 46 מדרגים, 67 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    12:43   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. תגיד תודה שלא הזמנת חופשה של חודש ברחבי אירופה מלפני שנה לעכשיו, כמו כמה אנשים שאני מכיר.  
בתגובה להודעה מספר 5

ללא אופציית ביטול.

vrs לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.1.08
4358 הודעות, 54 מדרגים, 104 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    12:43   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. ואי ואי  
בתגובה להודעה מספר 0

חכה יפתחו יד שנייה להשכיר דירה חח או לקנות אוטו..
😂😂😂😂

ג'רי
חבר מתאריך 2.2.15
8607 הודעות
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    12:47   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. יש לי קרובי משפחה בקליפורניה.  
בתגובה להודעה מספר 0

הם אומרים שהרבה אנשים בעיירה שלהם נעלו את הבית, אטמו את החלונות כדי שלא ינפצו אותם וברחו למדינות רפובליקניות.

אברהם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.6.16
12952 הודעות, 57 מדרגים, 60 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    12:52   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. מי אמר נפולת של נמושות?  
בתגובה להודעה מספר 0

אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
55293 הודעות, 231 מדרגים, 400 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    13:22   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. בורחים מבידוד שם לבידוד פה?  
בתגובה להודעה מספר 0

קורונה זה קורונה בכל העולם.

רוצה להציל את העולם? שאל אותי כיצד: https://normot.000webhostapp.com

פרופט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.5.17
4190 הודעות, 21 מדרגים, 42 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    13:41   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. תעשה אחד ועוד אחד ותבין שזה לא בגלל הקורונה  
בתגובה להודעה מספר 10

זה בגלל איבוד השליטה של מדינות שמאלניות

jw לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.8.06
14699 הודעות, 86 מדרגים, 150 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    13:26   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. זו הזדמנות של המדינה-להשיב בנים הביתה.ולא להקשות אליהם!  
בתגובה להודעה מספר 0

כי לפי השמועות-הממשלה והאוצר מחפשים חיים קלים-להקשות על כולנו את החיים והפרנסה!
תנו קודם להתאושש

זופ-ניק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.4.12
7237 הודעות, 101 מדרגים, 181 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    13:29   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. לשקול אם לקבל אותם מי שברח כשלא טוב כאן שלא יבוא כשרע לו...  
בתגובה להודעה מספר 0

Spook לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 9.12.12
17158 הודעות, 114 מדרגים, 224 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    13:51   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. הלו, אנחנו לא בכת פה. מי שרוצה לשפר חיים להרחיב אופקים ולחיות במקום אחר זכותו. גם לחזור לכאן זכותו.  
בתגובה להודעה מספר 12

SlevinKelevra
חבר מתאריך 2.4.12
13649 הודעות
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    14:12   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. +++  
בתגובה להודעה מספר 14

זופ-ניק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.4.12
7237 הודעות, 101 מדרגים, 181 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    14:18   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. איך זה קשור לכת? מי שבחר לברוח כשהיה פחות טוב במקום לנסות לעזור שלא יגיע כשיותר טוב ואז לנצל את המשאבים  
בתגובה להודעה מספר 14

ולהכביד על המערכת..

winter1
חבר מתאריך 19.6.17
22490 הודעות
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    15:56   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. הם אזרחים ישראלים, אתה יכול לקרוא להם לא להגיע והם יכולים לשים קצוץ על הבקשה הזאת  
בתגובה להודעה מספר 19

H01 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.8.14
1199 הודעות, 5 מדרגים, 10 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    17:47   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. 👍  
בתגובה להודעה מספר 14

Yair לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
61958 הודעות, 216 מדרגים, 430 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    14:13   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. יש להם חרא של מושל וחבורה בסגנון של AOC  
בתגובה להודעה מספר 0

שמחרבנת להם את המדינה.

"You should be able to be a monster, and then not be one"

Blackbird לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.2.17
943 הודעות, 4 מדרגים, 8 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    15:16   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. הראש עיר דפוק גם  
בתגובה להודעה מספר 17

עשה כל טעות אפשרית, הורג את העיר.

shabor לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.11.03
22396 הודעות, 137 מדרגים, 274 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    14:16   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. יהודים יקרים, ברוכים הבאים/השבים!  
בתגובה להודעה מספר 0

ומי שלא, לא מעניין אותי.

אלימלך זורקין לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.11.13
28427 הודעות, 163 מדרגים, 250 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    15:00   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. יפה לגליץ לעשות ככה פרסומת על הדרך.  
בתגובה להודעה מספר 0

FactsOnly לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.12.19
1969 הודעות, 4 מדרגים, 6 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    15:54   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. ארוך ומיגע,עבר זמנה של עיתונות כזו  
בתגובה להודעה מספר 0

מדוע צריך פירוט של כל מקרה ומקרה?

הברלינאי
חבר מתאריך 4.5.19
600 הודעות
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    17:52   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. למה? זה עובד יפה בצפון קוראה אז למה זה לא יעבוד בישראל?  
בתגובה להודעה מספר 22

Yehudah770 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.12.15
7449 הודעות, 70 מדרגים, 134 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    16:15   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. אחים יקרים! לא משנה מה אתם חושבים ולמה אתה חושבים שכך וכך...  
בתגובה להודעה מספר 0

חזרו לארץ ישראל, כל עוד שזה יהיה מבחינתם בחסד וברחמים.

אקטואלי
חבר מתאריך 2.4.12
47341 הודעות
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    16:21   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. רמאי ''הארץ'' ודומיהם מסתירים את הביקורת על המושל וראש העיר הדמוקרטים בניו יורק בנוגע לקורנה  
בתגובה להודעה מספר 0

מחדל בתי האבות וכד' היה קטלני, ואין לו קשר לטראמפ. צריך לזכור שהמושל וראש העיר הם האחראים על עניין הסגר, ויש להם איזה חלק בכך שניו יורק חטפה פי כמה משאר מדינות ארה"ב

##בהיעדר פיקוח על חדשות חוץ, התקשורת הישראלית מסלפת ומטעה באופן יותר גרוע מאנשים שעוקצים קשישים.

SpinozaB לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.7.14
43079 הודעות, 152 מדרגים, 279 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    17:52   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. רק מזכיר ש''כשיש דם ברחובות, קנו נדל''ן''  
בתגובה להודעה מספר 0

- אין הסקרים מעידים על מה שיהיה אלא על מה ש"ראוי" שיהיה - מארגן המחאה ליצירת אייקון "ערבים" ברוטר -

KABUKIM לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 9.8.15
1032 הודעות, 3 מדרגים, 6 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    18:38   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. כתבה מגמתית חסרת שחר  
בתגובה להודעה מספר 0

מציגה את המצב כתופעה, דבר שהוא לא נכון.

א. לא חוזרים הרבה.ץ (יחסית ללפני הקורונה).
ב. אלה שחוזרים, ברובם תכננו לחזור בקרוב וקיצרו שהות. תמצאו מעטים אם בכלל של אנשים שעוזבים בגלל קורונה למרות שתכננו לחיות בארה"ב.
ג. אם הכתבה הייתה רצינית, עם תחקיר ולא רק יחסי ציבור למשרד החוץ, היו פה מספרים. למה לא סיפרו לשם השוואה כמה חוזרים בדר"כ וכמה עכשיו? כמה מהם תכננו לחזור בכל מקרה? כמה עברו לניו יורק בזמן הזה וכמה חזרו משם? (מידיעה, יותר עזבו לשם מאשר חזרו).
את המספרים לא מביאים כי הם לא מציגים את רצון הכותב ואת המגמתיות של הכתבה.
זאת עיתונות זולה שרק מעבירה מסרים של דוברים מבלי לחקור כלום.
תפסיקו להאמין לתקשורת שהמצב בארה"ב כ"כ קשה. אמנם המספרים של הקורונה גבוהים באזורים מסויימים אבל אנשים בארה"ב בתוך שגרת קורונה כמו בישראל ואפילו פחות מישראל. החיים בארה"ב נמשכים!
גם ההפגנות היו נקודתיות ו99% מתושבי ארה"ב לא הרגישו בהם.

ארהב בשגרה ועיתונות זולה מציירת תמונה אחרת.
פייק ניוז.

פיניקית לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.10.13
29219 הודעות, 115 מדרגים, 215 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    18:41   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. זה לא רק ישראלים  
בתגובה להודעה מספר 29

ויש הרבה מאמרים על זה בשבועות האחרונים

https://www.google.com/amp/s/www.foxbusiness.com/features/coronavirus-insane-exodus-nyc.amp

בלי קשר, בשנים האחרונות יש עזיבה של העיר. המצב הנוכחי עודד עוד אנשים לעזוב

KABUKIM לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 9.8.15
1032 הודעות, 3 מדרגים, 6 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    18:50   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. הישראלים שחיים בניו יורק ועוד עוקבים אחרי התקשורת בארץ צוחקים על הכתבות האלה  
בתגובה להודעה מספר 30

סיוון רהב מאיר כבר הפכה לבדיחה אצל הישראלים בארה"ב עם הדיווחים ההזויים שלה.
חיה פה 7 חודשים בקהילה לא מעורבבת, חזרה לארץ בגלל הקורונה (קיצרה קצת את השהות) ומוצגת כמומחית לארה"ב בדיווחי הפייק שלה.
שימי לב שבכותרת של הכתבה הזאת כתוב שההייטקיסטים חוזרים אבל בפועל מראיינים בכתבה אנשים והם לא הייטקיסטים.
המצב בישראל לא יותר טוב מהמצב בארה"ב.
תאמיני לי, מידיעה ולא מקריאה באתר חדשות, כתבות מגמתיות. פייק ניוז!

הברלינאי
חבר מתאריך 4.5.19
600 הודעות
יום ראשון ו' בתמוז תש''פ    19:37   28.06.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. לא רק בארצות הברית אלה גם פה ובמקומות אחרים באירופה וגם במזרח  
בתגובה להודעה מספר 31

כל הכתבות שקר האלה רק מצחיקים אותנו ומושא ללעג בכל מקום. בפועל לא רק שאף אחד לא רוצה לחזור לישראל, אלה כולם מנסים לחלץ את הקרובים והחברים שלהם מישראל. אישית יש לי כמה חברים שבוכים לי כל היום שהם תקועים בארץ ואסור לצאת לשום מקום כי סגרו את הגבולות. בשניה הראשונה שיפתחו את הגבולות, אם זה יקרה בכלל, תהיה הסתערות למטוס. הרבה היו כבר בתהליכי ירידה מהארץ והם נתקעו בארץ.

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות