גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #647521 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 647521        
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
3079 הודעות
יום שבת י''ח באב תש''פ    12:56   08.08.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

היעד החדש של המיליציות שעוזבות את סוריה | רוסיה, טורקיה וה'מילציות' בשלוש חזיתות  

 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 08.08.20 בשעה 13:36 בברכה, miklo
 
היעד החדש של המיליציות שעוזבות את סוריה, אלו המדינות שבאמת מוציאות את הכוחות מהמדינה - ראש בראש: רוסיה וטורקיה נלחמות בשלוש חזיתות


את הכוחות שהן מפעילות בסוריה שולחות שתי המדינות להילחם עבורן בלוב ועכשיו כל אחת גם בחרה צד בעוד סכסוך גבול ומדמם. אלו יחסי הכוחות בין הצבאות והגרורות של פוטין וארדואן, שמאיימים להבעיר עוד מלחמה בים התיכון


----
עוד כתבה בנושא :
סוכנים חשאיים של רוסיה חוסלו במארב בסוריה
ארבעה קציני יחידת הביון FSB שהשתתפו במבצע חשאי בסוריה איבדו את חייהם
https://www.mako.co.il/pzm-magazine/Article-49fe607a5501071027.htm
----


יחסים מוזרים יש לרוסיה וטורקיה. מצד אחד ארדואן קונה מפוטין סוללות טילי s-400 בעסקה שמהעבר השני שלה טורקיה מפסידה את מטוסי ה-35-F חמקן שיוצרו עבורה וטייסיה הוכשרו להטיס. שני המנהיגים אף נפגשים יחד רק בחודש שעבר ואפילו מוסרים הצהרה משותפת יחד עם איראן נגד הפעילות שמיוחסת לישראל בסוריה.

מצד שני, כבר תקופה ארוכה עושה רושם שמנהיגי רוסיה וטורקיה נמצאים על מסלול התנגשות בכל הקשור לכוחות הצבאיים שהם מפעילים במזרח התיכון. מה שהחל בהתגוששות בזירה הסורית התפשט משם גם ללוב ולאחרונה נפתחה זירה שלישית בגבול בין אזרבייג'ן בתמיכת טורקיה, לארמניה לה מסייעת רוסיה.

בכל אחד מהמקומות האלו הרוסים והטורקים תפסו צדדים מנוגדים, שבכמה מקרים כבר הביאו לעימותים צבאיים.

פוטין שולח אותם לאן שבא לו. חייל רוסי בסוריה | צילום: DELIL SOULEIMAN/AFP via Getty Images

רוסיה מעולם לא הסתירה את השאיפות האזוריות שלה גם לא את הרצון לחזור לימים הגדולים של ברה"מ. במקרה הטורקי ארדואן כבר מזמן החליט להיפרד מהמדיניות המסורתית של ניטרליות לצד התנתקות יחסית מהקשרים עם ארה"ב ומדינות מערביות נוספות, כחלק מהרצון שלו להחזיר את טורקיה לימי הזהב של האימפריה העות'מנית.


במקרה של הרוסים, פוטין שולח לכל מקום אפשרי את ה"יועצים" שלו יחד עם אנשי מודיעין, יחידות מיוחדות וצבאות רפאים. בעיקר קבוצת וגנר הידועה.

חיל האוויר המתעצם בעולם

גם הרוסים וגם הטורקים לא רוצים לראות את החיילים שלהם נהרגים על אדמות זרות. לכן עיקר הלחימה מבוצעת מהאוויר ובאמצעות כוחות "פרוקסי" - מיליציות מקומיות ושכירי חרב שהם מפעילים.

בחינה של התחום האווירי מראה בלי שום ספק שלטורקים אין סיכוי אמיתי בהתמודדות מהסוג הזה. כבר ב-17 באוגוסט 2007 הכריז ולדימיר פוטין, שחזר להיות נשיא רוסיה, שמפציצים של חיל האוויר הרוסי יחזרו לטוס ברחבי העולם ושחיל האוויר שלו יקבל תקציבים רבים לצורכי התעצמות ופיתוח.

מאז, חיל האוויר הרוסי שאמנם עדיין סובל מלא מעט בעיות כלכליות התעצם משמעותית, תוך כדי העלאת אחוזי השמישות והיכולת של מאות כלי טיס. חיל האוויר הרוסי נחשב לשני בגודלו בעולם, 4,163 מטוסים ומסוקים נכון לדצמבר 2019. סך כולל של 8 אחוזים מכלי הטיס הצבאיים בעולם. מהם כמה מאות מטוסי מיג 29 וסוחוי 27, ששווים ביכולתם למטוסי ה-F-15 וה-F-16.

בימים אלו מיוצרים מטוסי ה- SU-57 החמקנים שכבר נבחנו על ידי טייס חיל האוויר. לצד אלו לרוסים מפציצים אסטרטגיים לטווחים ארוכים כמו ה- TU-160 או ה TU-22M שמסוגלים לשאת טונות רבות של חימוש כולל טילים ארוכי טווח למרחק של אלפי ק"מ.

איום עתידי? החמקן שמפתחת רוסיה | צילום: Oleg Nikishin, GettyImages


על פי מגזין פורבס, רוסיה הציגה את הצמיחה הגדולה ביותר בכלי טיס צבאיים מבצעיים בשנת 2018-19, גידול של 4 אחוזים. את כלי הטיס שלה היא שלחה לסוריה ולאחרונה מטוסי קרב רוסים הגיעו גם ללוב. על פי פרסומים בתקשורת הזרה הרוסים שלחו ללוב מיג 29, סוחוי 24 ומטוסי יירוט מסוג סוחוי 35.

חיל האוויר הטורקי נחשב כיום לאחד מהגדולים והחזקים בעולם. אולם קטן משמעותית מהרוסי וכזה שסובל מבעיות קשות מאז ניסיון ההפיכה הכושל נגד ארדואן. ניהול לא נכון ובעיקר טיהור נרחב של השלטון אחרי ניסיון ההפיכה, הביא למחסור חמור במאות טייסים, עד כדי כך שאין מספיק כאלו כדי להטיס את כל המטוסים.

לחיל האוויר הטורקי 1,275 מטוסים בהם כ-200 מטוסי קרב מסוג F-16. שאר מטוסי הקרב של חיל האוויר הטורקי מאוד מיושנים, בהם כ-150 מטוסי פנטום שכשליש מהם עברו שדרוג על ידי התעשייה האווירית בישראל. גם רוב הצי של מסוקי הקרב שלהם מפעיל כלים מיושנים מסוג קוברה.

לכך יש להוסיף עובדה נוספת - לטורקים מחסור חמור בטייסים - מאומנים ובכלל. כ- 600 עד 716 אנשי צוות אוויר שנגרעו מהסד"כ של חיל האוויר הטורקי אחרי ניסיון ההפיכה. עד ינואר 2017 היה לחיל האוויר הטורקי מחסור ב-1,154 טייסים. הערכה היא שמאז המצב החמיר כאשר המחסור בטייסים גדל בכל שנה בכ-80 עד 100 טייסים.

די ברור אם כן, שבתחום האווירי לטורקים אין שום דרך להתמודד מול העוצמה הרוסית אם אלה יחליטו לפעול מול הכוחות שלהם בכל הכוח, בין שבסוריה או בלוב.
ארדואן לא נשבר אבל פוטין רק מגביר

הסיכוי שנראה קרבות בין יחידות צבא רוסיות לטורקיות בסוריה או בלוב די שואף לאפס. מאבק כזה יתנהל בין המיליציות הנאמנות וכמובן על ידי ארגוני הביון של הצדדים בצללים. למעשה, בסוריה וגם בלוב זה דבר שכבר קורה בפועל. מדי פעם יש התנגשויות בין הצדדים דרך אותן מליציות, מה שהביא ללא מעט הרוגים, בעיקר מהצד הטורקי.

בתחילת השנה אף נרשמה החמרה במצב, כאשר ולדימיר דז'ברוב, סגן ראש בית העליון ברוסיה בוועדה לעניינים בינלאומיים בפרלמנט, אמר ש"כל פעולה צבאית שתבוצע בהיקף מלא על ידי הצבא הטורקי באידליב, תסתיים רע מאוד עבור אנקרה עצמה".

את הדברים הוא אמר אחרי שמיליציות נאמנות וצבא אסד וככל הנראה גם חיל האוויר הרוסי, הרגו 35 חיילים טורקים בצפון-מערב סוריה.

גם בלוב הטורקים סופגים אבדות מהמיליציות שלהם אך גם אנשי צבא טורקים ובנוסף, לא מעט מטוסים ללא טייס של טורקיה הופלו על ידי נשק שהרוסים סיפקו.

מנגד יש לציין שהטורקים מצליחים להשמיד את מיטב התוצרת של מערך ההגנה האווירית מתוצרת הרוסים גם בסוריה וגם בלוב.

עדיין, היתרון נמצא לצד הרוסים. לכוחות הפרוקסי שהם מפעילים בסוריה יש עליונות מוחלטת בשטח וגם סיוע אווירי נרחב מצבא אסד ומחיל האוויר הרוסי בעצמו. הם כבר נמצאים בשלב שבו הם למעשה הכריעו את מלחמת האזרחים והשיגו ניצחונות גדולים, עכשיו הם רק עסוקים בניקוי של השטח.

מהצד השני לכוחות הפרוקסי של הטורקים יש אמנם סיוע צבאי מצד הצבא וחיל האוויר הטורקי. כמו גם אספקה של נשק רב וחדיש. עדיין, הם סופגים אבדות כבדות הן לארגוני המורדים והן לצבא הטורקי שאיבד בחודשים האחרונים עשרות חיילים וקצינים.

למרות כל זאת ארדואן לא מראה סימני שבירה ובחלק מהזירה הצבא הטורקי הוביל מתקפות קשות נגד צבא אסד שגרמו להם לאבדות קשות מאוד. טורקיה גם הפיצה תיעוד של מטוסי הקרב שלה כשהם משמידים סוללות נ"מ סוריות מתוצרת רוסית.

כמו כן, צבא טורקיה והארגונים שנאמנים לו כבשו שטחים בצפון סוריה. עדיין, ארדואן מקפיד שהצבא שלו לא יפעל מעבר לרצועה מאוד צרה שם.

בלוב המצב שונה והצד בו תומכים הטורקים גורף יותר הצלחות. למעשה, המעורבות הטורקית בלוב שינתה את כיוון המלחמה כאשר מתקפה נרחבת של הגנרל חפתר, שנתמך על ידי מצרים, רוסיה והאמירויות, נהדפה על ידי הממשל בטריפולי בזכות תמיכה ישירה של טורקיה ששלחה לשם מטוסים ללא טייס, יועצים צבאיים ומאות מורדים שהגיעו מסוריה.

אבל הרוסים ראו את הניצחון הזה, וממש לא חשבו לוותר. זה הוביל אותם בחודשים האחרונים להזרים ללוב כמויות של נשק, אנשי צבא ואפילו יחידות של הצבא הרשמי כולל מטוסי קרב ומפציצים. גם הטורקים מתגברים שם את הכוחות שלהם, אבל אין להם יכולת אמיתית להתמודד עם המאסה הרוסית.

אמנם הצד בו הטורקים תומכים ממשיך לרשום ניצחונות. אבל הלחץ הרוסי עושה את שלו והם סופגים אבדות קשות. די ברור שהמלחמה שם רחוקה מאוד מלהסתיים.

מתגברים כוחות אבל לרוסיה יש מאסה. הטורקים | צילום: Chris McGrath, gettyimages

לזה גם צריך להוסיף את החשש מפני מעורבות מצרית שבלי ספק תפגע קשה בצד הטורקי של המשוואה. מצרים שגובלת בלוב קידמה כוחות לאזור הגבול ומאיימת להכניס לשם את הצבא הענק שלה עם ציוד מתקדם במיליונים שיופעל נגד הכוח הטורקי.

רוסיה וטורקיה מגבירות את סד"כ הכוחות בלוב, כאשר לאחרונה גם הרוסים החלו לשלוח שכירי חרב מסוריה. לוחמים סורים עוברים הכשרה בבסיס שבחומס לפני שהם נשלחים ללוב. ככל הידוע הם מקבלים משכורת של אלף עד 2,000 דולר בחודש.

בצד הטורקי כבר דווח שסורים רבים שנשלחו ללוב על ידי טורקיה, לא קיבלו את השכר שהובטח להם. מה שגרם לעריקות ופגע ברוח הלחימה. העברת הלוחמים אל לוב היא הפרת אמברגו הנשק של האו"ם, מה שממש לא מעניין את הרוסים, ששלחו לשם למעלה מאלף לוחמים של כוח וגנר הידוע.

מדובר במאבק ענקים לשינוי סדרי עולם בו יש יתרון לרוסים, אבל אם יש דבר אחד שאפשר להגיד בביטחון מלא, זה שמי שסובל באמת מהמאבק הזה הם האזרחים התמימים של אותן מדינות. שני הצדדים פועלים באגרסיביות וכמעט שלא נשמעים לחוקי המלחמה והדין הבינלאומי.


לסרטון בכתבה: Mako
https://www.mako.co.il/pzm-military/Article-b4727fb79f3c371027.htm✡OrderOfElite ✡ https://bit.ly/3faHhfR


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  ראוי לציין שחילות האויר התורכים והרוסים לא משתמשים בהרבה מטוסים בזירות האלה... שמשון הגיבור3 08.08.20 16:40 1

   
   
שמשון הגיבור3
חבר מתאריך 16.5.19
13518 הודעות
יום שבת י''ח באב תש''פ    16:40   08.08.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. ראוי לציין שחילות האויר התורכים והרוסים לא משתמשים בהרבה מטוסים בזירות האלה...  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
כך שיתרון כמותי רוסי לא בא לידי ביטוי
לעומת התורכים שמפעילים הרבה מלטים שהביאו להם הישגים לא מבוטלים....            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות