גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #654389 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 654389        
אילנד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.4.19
2283 הודעות, 50 מדרגים, 94 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:13   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

תחקיר בשבע: סערת גילוח הזקנים של החיילים בצה''ל ובגולני  

 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 11.09.20 בשעה 09:32 בברכה, אילנד
 
מתגלחים עליהם

לוחמי גולני צלחו את המבחן ההלכתי המאתגר לצורך קבלת פטור זקן, אבל זה לא עצר את המפקד מלהורות להם להתגלח

תגיות: בשבע 911 אסף משניות
אסף משניות , כ"א באלול תש"פ 10/09/20 11:20

"
כמו ריטואל קבוע, בחודשים האחרונים מתנהל שוב מאבק אימתני בצה"ל על סוגיית גידול הזקנים של החיילים. גם הפעם, בדיוק כמו בשורת הפעמים הקודמות שבהן התעוררה הפרשה, חל שינוי בפקודת הזקנים, ומאז החלו שלילות מאסיביות של פטורי גידול זקן ברחבי צה"ל. בחלק מהאירועים חיילים אף נענשו בריתוק לאחר שסירבו לגלח את זקנם.

האירועים הבולטים ביותר מתרחשים בשבועות האחרונים בחטיבת גולני, ובמיוחד בבא"ח החטיבה. גורמים צבאיים בכירים מוסרים ל'בשבע' שבעקבות 'רוח מפקד' שהגיעה ממח"ט החטיבה, אל"מ ברק חירם, שנכנס לתפקידו בתחילת חודש אוגוסט, החליט מפקד הבא"ח סא"ל סיוון בלוך להחמיר מאוד את הדרישות לקבלת פטור זקן ממניעים דתיים. עוד אומרים הגורמים הבכירים שבלוך מחזיק באג'נדה חריפה כנגד גידול זקנים, ועל כן הוא פועל ככל יכולתו לצמצום התופעה. מעדויות שהגיעו לידי 'בשבע' עולה כי בלוך אף אמר שמכיוון שאין שום מצווה דתית לגדל זקן, אין מקום לתת פטור זה. בלוך, אגב, מגדיר עצמו כאדם דתי.

ש' הוא חייל בבא"ח גולני. הוא התגייס בגיוס אוגוסט האחרון לחטיבה, לאחר שנה באחת מהמכינות הדתיות הגדולות. עם גיוסו הונחתה הפקודה לשלול את פטורי הזקן ולהורות לחיילים להתגלח. במסגרת הנהלים החדשים שניתנו על ידי מפקד הבא"ח, עבר ש' מבחן בשורת נושאים הלכתיים מורכבים אצל רב הבא"ח. לאחר המבחן, המליץ הרב לאשר לו פטור זקן. אלא שמפקד הבא"ח התעלם מההמלצה, וחייב אותו להתגלח.


"הדרך שש' עבר בשנה שלו במכינה הייתה פשוט מרשימה. הוא עלה והתקדם ברמה הרוחנית ככל שהשנה עברה, למרות כל האתגרים שכולנו יודעים שהיא הביאה", אומר מ', ר"מ במכינה שבה למד ש'.

למרות שמ’ הוא אזרח חופשי כבר שנים רבות, הוא בוחר להתראיין בעילום שם, לבקשת תלמידו. "הפחד שלו הוא שאם יזהו בבא"ח שהוא או מישהו שקרוב אליו דיבר בתקשורת זה יסבך אותו מאוד. זה לא פחד תלוש מהמציאות. הנושא הזה הוא הנושא הכי מרכזי בבא"ח מאז שהוא התגייס, וחברים שלו שסירבו להתגלח קיבלו עונשי ריתוק ארוכים. הוא לא רוצה לעבור את אותו דבר".

אז למה בכל זאת אתה מדבר איתנו?

"כי צריך שהציבור ידע מה קורה כרגע בצה"ל. הצבא שורף מאמצים רבים על נושא שאין כמעט אף אזרח במדינה שמבין למה הוא מטריד מישהו. זה מגיע לידי כך שמשפילים חיילים. המסר שש' קיבל מהמפקדים שלו הוא שהוא לא מספיק דתי בשביל לקבל את פטור הזקן. הוא לא היחיד שנשלל ממנו הפטור. מדובר בעוד תלמידים ממכינות אחרות וגם מישיבות גבוהות, שעברו מבחן שאני לא בטוח שכל הרבנים יכולים לעבור, קיבלו אישור מהרב שהם ראויים לפטור, והמפקדים מעליהם פשוט התעלמו לחלוטין מההמלצה ולא אישרו את הפטור, וככה חיילים חויבו להתגלח".

מדיניות ברמת המג"ד

מ' מצביע על אחת הבעיות המרכזיות בפקודת הזקנים החדשה, שנכנסה לתוקפה לפני כחודשיים. הפקודה, כך אמר בפומבי הרב הצבאי הראשי, אל"מ הרב אייל קרים, תיטיב עם החיילים הדתיים ותפחית את הסרבול שנוצר בפקודה הקודמת, שנכתבה בשנת 2018. בפועל, מהר מאוד התגלתה 'פרצה' בפקודה, שלמעשה מאפשרת לכל מג"ד עם אג'נדה בנושא למנוע מחיילים לקבל פטור זקן. בפקודה אין רשימת תנאים מסודרת ואחידה שיוצרת זכאות לקבלת הפטור, וכמו כן, לרבנים הצבאיים, הגורם הדתי היחיד ביחידות, יש רק סמכות כממליצים שאין שום צורך לקבל את המלצתם.

"לרבנות הצבאית אין הרבה איך לעזור, כי בסוף קיצצו להם את הכנפיים והם רק בתקן של יועצים. אבל בעוד הצבא מקבל המלצות של יועצים אחרים - את ההמלצות שלהם לא, וזה חמור ופוגע ביכולת של הרבנות הצבאית לפעול", אומר מ'.


ברבנות הצבאית הכחישו בהתחלה שישנה בעיה בבא"ח גולני, ואף אמרו שאין חיילים שגולחו בפועל. גורמים המעורים בפרטים מספרים ל'בשבע' שברבנות הצבאית אף פעלו על מנת לגייס את הרבנים הבכירים במגזר הדתי כדי שיצאו במכתב תמיכה בהם, ויורו לחיילים שלא לפנות לארגונים חיצוניים שמטפלים בנושאים כאלה, דוגמת 'צו אחד'.

בשיחות סגורות מודים בכירי הרבנות שבבא"ח גולני ישנה בעיה חמורה בנושא, ואכן יש חיילים שחויבו להתגלח. עוד אומרים ברבנות הצבאית שהרבצ"ר עצמו עסק בנושא והעביר רשימה שמית למפקד הבא"ח ובה שמות כל החיילים שנשלל מהם האישור. על פי אותם בכירים, כל השמות ברשימה קיבלו מחדש את פטור הזקן. לעומת זאת, מבדיקה שקיימנו עם מספר חיילים מבא"ח גולני עולה שהפטור לא הוחזר לרבים מהם.

בתשובה לשאלה האם נערך תחקיר בעקבות המקרה, כנהוג באירועים כאלה, הודו ברבנות שלא נערך תחקיר ולמעשה אף אין אפשרות לערוך אחד כזה, שכן המח"ט ומפקד הבא"ח טוענים כי הם פועלים לפי הפקודות וכי אין שום הפרה. גורמים אחרים שדיברנו איתם מתקשים לקבל את הטיעון. "יש אינספור תחקירים שהצד המואשם בהם טוען שהוא התנהל בדיוק לפי הפקודות. זה לא מנע אף פעם תחקיר. ההסבר הזה רק מעיד על היחס כלפי הרבנות", אומרים אותם גורמים.

לא רק לדתיים

סוגיית גידול הזקנים בצה"ל שבה ועולה בשנים האחרונות פעם אחר פעם, וזה תקופה ארוכה שיכולת קבלת ההחלטות של הרבנות הצבאית ניטלה מידיה. הרבנים הצבאיים מספרים שהנושא גוזל מהם זמן יקר, ושביותר מדי פעמים, למרות מאמצים נרחבים, הדרג הפיקודי שמעליהם פשוט מתעלם מהם. "זה סיפור שכבר שנים קורה. זה קרה לי כרב הצבאי של בית הספר להנדסה צבאית כבר לפני 5 שנים", אומר סרן (במיל') הרב אביעד גדות. "חיילים חויבו להתגלח, וניהלתי מאבק ארוך מאוד כדי למנוע את זה. אז ראיתי עד כמה בעייתית היא העובדה שהרבנות היא לא זאת שמחליטה".

כשאתה מדבר עם רבנים צבאיים היום, הם מתארים לך מציאות דומה?

"כמובן, ואפילו קשה יותר. כוח האדם בקרב אנשי הקבע הצטמצם משמעותית בעקבות תר"ש גדעון, וזה העמיס עוד יותר עבודה על הרבנים הצבאיים. העיסוק בסוגיית פטורי הזקן, עם כל הביורוקרטיה והמבחנים שנדרשים היום, לוקחים להם חלק עצום מהזמן שגם ככה חסר להם. הם אומרים לי שוב ושוב שזה מונע מהם לדאוג לצורכי הדת בצבא ולצורכי החיילים הדתיים. יש שם הרבה תסכול בנושא".


מבחני הדת שנערכים לחיילים הדתיים, שזכו לכינוי 'הדתומטר', יוצרים אפליה בין יחידות שונות, וגורמים לכך שבעוד חיילים דתיים בבסיס הדרכה מסוים מקבלים פטורים, חבריהם מבסיסים אחרים לא זוכים לאישור. "לכל רב יש ה'דתומטר' שלו, שהרבה פעמים נושב מרוח המפקד שמעליו. זה יוצר מצב בלתי אפשרי של חוסר אחידות וחוסר צדק. החיילים סובלים בגלל גחמות ונהלים לא ברורים, וכל זה בפקודה מיותרת להפליא", אומר גדות.

גורמים בדרגים הגבוהים ביותר ברבנות הצבאים אומרים ל'בשבע' כי בעקבות הפרשה בגולני, ואירוע נוסף בגבעתי שנפתר מהר יותר, החליטו ברבנות לצאת למאבק במטרה לשנות את הפקודה, או לכל הפחות להוביל להוראות ברורות שיבהירו ששיקול הדעת של המפקדים השונים מוגבל. אותם גורמים מוסרים שהדרישות הללו יתורגמו בזמן הקרוב לפעולות מעשיות.

הבעיה המדוברת בסוגיית גידול הזקנים בצה"ל היא זו של החיילים הדתיים, אך מאות חיילים חילונים סובלים ממנה לא פחות, ואולי אף יותר. הסיבה לכך היא שבעוד לחיילים הדתיים יש פרמטרים מוגדרים במידה מסוימת, לחיילים החילונים שמבקשים פטור זקן על בסיס אישי, אין. ההגדרה של פטור אישי מנוסחת בצורה אמורפית למדי, וקובעת שפטור כזה יינתן למי ש"גורם מוסמך ימצא שגידול הזקן מטעמים אישיים מהווה חלק מדמותו, מהווייתו או מזהותו של החייל".

ע' הוא רב־סמל פלוגתי באחד מבסיסי ההדרכה בארץ. בחודשיים האחרונים נשללו ממנו ומעוד 200 חיילים בבסיסו אישורי הזקן מטעמים אישיים, ואף נרמז להם שלא רבים הסיכויים שההחלטה תשונה בערעור שהגישו למז"י (מפקדת זרוע יבשה). בשיחה עם 'בשבע' מתאר ע' את האירועים. "במשך הרבה מאוד זמן לאף אחד לא באמת הייתה בעיה עם זה שחיילים מגדלים זקנים מסודרים. לכולנו היה פטור מאושר. ואז, ביום אחד הודיעו לנו שמפקד הבה"ד הורה לאסוף את כל האישורים ולבטל אותם, ושכולם צריכים להתגלח. לחלק מאיתנו, במיוחד המפקדים, לא הייתה ברירה אלא להתגלח, אבל לשאר החיילים נתנו הארכה עד לתחילת אוקטובר. בינתיים הגשנו ערעור על ההחלטה, אבל אנחנו לא מאוד אופטימיים. הבנו מראש שאין הרבה סיכוי".

מה התחושות שיש כרגע ביחידה?

"כעס. הרבה מאוד כעס. אנחנו יודעים שזאת לא פקודה שהרמטכ"ל נתן, כי מחברים שלנו מבסיסים אחרים בכלל לא ביקשו את האישורים חזרה, והם ממשיכים כאילו לא קורה כלום. במקומות אחרים לקחו, ומיד החזירו כמעט לכולם. זה מתנהל בצורה שרירותית, לפי החלטות של מפקדי הבסיס שאין מאחוריהן שום היגיון או אחידות".


לא כל החיילים בבסיסו של ע' חויבו להתגלח. למעשה, מתוך כלל האישורים שנאספו, שלושה הוחזרו. השלושה הם הנגדים הבכירים ביותר בבה"ד. "כשאתה רואה את זה אתה מבין שלא מדובר פה במשהו ענייני, אלא בסוג של שחיתות. הממונים נותנים למפקדים הבכירים, שהם חברים שלהם, הטבות, ודופקים את כל שאר החיילים. זה פשוט מרתיח. אבל זאת לא ההוכחה היחידה שקיבלנו לכך שלא מדובר בהתנהלות עניינית. אם זה היה ענייני, היית מצפה שמפקד הבה"ד יבדוק כל בקשה. זה לא מה שקורה. בפועל הוא נתן הוראה לפקידה שלו לשלול את כל הבקשות. אני ראיתי במו עיניי שמי שחותם הוא לא המפקד, אלא הפקידה שלו".

לאמץ את מודל מג"ב

סיפורו של ע' אינו היחיד. ס' הוא לוחם בשריון, והוא מתאר התנהלות דומה להפליא. "לפני כמה חודשים הרמטכ"ל אמר שהוא רוצה לראות את החיילים בלי זקן, אבל הוא לא הוריד את זה כפקודה, אלא יותר כעיקרון. אבל המג"ד שלנו לקח את זה רציני, והחליט לשלול לכולנו את האישורים. לי היה אישור במשך שנה וארבעה חודשים על בסיס אישי, אבל כשהגשתי שוב את הבקשה הוא אמר שהוא לא יאשר. בלי שום הסבר או נימוק למה לא לאשר לי משהו שכבר אושר לי במשך כמעט שנה וחצי. ואני ממש לא היחיד, אנחנו עשרות חיילים באותו סיפור".

אילו מחשבות עלו לכם כשנשללו מכם האישורים?

"שמפקדים בכירים בצה"ל עושים מה שהם רוצים רק בגלל שיש להם כוח בידיים לעשות את זה, בלי שאכפת להם מהחיילים עצמם. לראות מערכת אטומה כל כך על נושא כזה, זה מתסכל מאוד".

בנה של יוכי ברוך סבל מההתנהלות הצה"לית בסבב הקודם של הפרשה, לפני כשנתיים. בעקבות האירועים ההם היא החליטה לפתוח במאבק לשינוי הפקודה, וזאת כדי לאפשר לכל חייל שמעוניין בכך לגדל זקן. "מאות חיילים מאבדים בימים אלה את פטור הזקן שלהם ונאלצים להתגלח. המלחמה שצה"ל מנהל כנגד חייליו ומפקדיו לא מובנת ולא הגיונית. מדובר בפקודה לא רלוונטית והגיע הזמן לשנות אותה", אומרת ברוך ל'בשבע'.

יש לחיילים מה לעשות נגד זה?

"כיום לא. המערכת מנותקת ולא מקשיבה להם ולרצונות שלהם, בלי להבין שזה רק פוגע בחיילים ובמוטיבציה שלהם. זאת הסיבה שבגללה החלטנו לעתור לבג"ץ ולנסות להביא לשינוי. הבעיה היא שעתירה כזאת עולה לא מעט כסף, ולכן ממש בימים אלו יצא קמפיין הדסטארט לגיוס כסף לעתירה. לדעתי, כל מי שרוצה שחיילי צה"ל ירגישו שמתחשבים בהם צריך לתמוך בזה. זה לא מאבק על אירוע שולי, אלא מלחמה עבור כל החיילים שחשים, ובצדק, שמתעלמים מהם, וכל זה בנושא שאין לו שום הצדקה".

"יש איזו תפיסה ארכאית בצה"ל שזקן מראה על חוסר משמעת", אומר גדות. "זאת תפיסה שהתקבעה רק בשנים האחרונות, כי במשך עשרות שנים אלופים הסתובבו עם זקנים מפוארים. לא ממש ברור לי מאיפה זה נולד פתאום, אבל משום מה צה"ל רואה בזה את פסגת המאבק בנושא המשמעת בצה"ל. עכשיו, שלא תבין אותי לא נכון, דיגום ומשמעת הם נושאים חשובים מאוד. כרב צבאי אף דיברתי על כך אינספור פעמים. העניין הוא שלזקן אין שום קשר לזה. רוב הישראלים מגדלים זקן כזה או אחר. אין לזה שום קשר למשמעת. יותר מזה, הרי משמעת היא הקשבה להוראות, אבל בצה"ל הורו בשנת 2016 לא לאפשר לחיילים מזוקנים להשתתף במשמרי כבוד, למרות שיש להם אישור לגידול זקן. זה מראה שלא מדובר פה בעניין משמעתי, אלא בתפיסה מעוותת של צה"ל מלכתחילה. במקום להמשיך ולהילחם צה"ל צריך פשוט לאמץ את המודל שקיים במג"ב".

יש הבדל בנושא בין מפקדים בדרגים נמוכים למפקדים בכירים?

"בוודאי. מפקדים בדרגים נמוכים מבינים הרבה יותר שמדובר בנושא מיותר שעצם ההתעסקות בו פוגעת בחיילים. אני יכול לספר לך שבאירוע אצלי, המ"פ של החיילים סירב לקחת להם את הפטורים ואמר שהוא מוכן לקבל עונשים על זה. הבעיה היא, ואת זה כבר כתב האלוף בריק בדוחות שלו כקצין קבילות החיילים, שיש נתק בין דרגת הפיקוד הבכיר לבין השטח, וזה מוביל להוראות כאלה. פקודת הזקנים שונתה ב־2013, ב־2014, ב־2016, ב־2018 ועכשיו, ב־2020. כשאתה משנה את אותה פקודה שוב ושוב, סימן שהיא פשוט לא רלוונטית ומנותקת מהשטח".

***

תגובת דובר צה"ל:

בהתאם להוראה המעודכנת לגידול זקן בצהל, על פי הפקודה על כללי ההופעה והלבוש, חלה חובה על כלל החיילים בצה״ל לגלח את פניהם לשמירה על הסדר והמשמעת בצה״ל וליצירת אחידות בקרב כלל המשרתים.

במקרים חריגים, יינתן היתר לגידול זקן או שפם בנסיבות שונות, ביניהן מטעמים דתיים ואישיים. הגורם המוסמך אשר יכול לתת היתר חריג לגידול זקן או שפם הוא מפקד יחידת החייל, בדרגת סא״ל לפחות.

בהיתר מטעמים אישיים- דתיים, מפקד יחידת החייל יוועץ עם הרב הצבאי ביחידה.

כלל חיילי צה״ל, וביניהם חיילי חטיבת גולני, קיבלו הנחייה להגיש בקשה לפטורי הזקן על פי פקודת אגף כוח האדם. חטיבת גולני חורטת בדגלה את ערך המקצועיות והמשמעת ותעמוד בכל פקודה אשר תקבל כלשונה.

באשר לבקשות הפטור בבה״ד 20, הבקשות התקבלו וטופלו בהתאם ע"י הגורמים המוסמכים.

הרבנות הצבאית פועלת יחד עם המפקדים לנתינת מענה מתאים בהתאם לפקודות הצבא.

https://www.inn.co.il/news/450166              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  הצעתי לחיילים הדתיים לא להתנדב לגולני שיחפשו חיילים לגולני בתל אביב והסביבה בטוחתני שימצא שם מספיק מועמדים Baznoded 11.09.20 09:25 1
     לא יעזור ללכת ליחידות אחרות, זו מדיניות רמטכל בכל צהל פתשגן 11.09.20 09:31 3
         אבל כתוב שזה ברמת המג״ד? Baznoded 11.09.20 09:39 10
             הבנתי שזה בכל צה''ל. התחיל בגולני אילנד 11.09.20 09:53 16
     מכתב liozc 11.09.20 11:36 29
         זה חבל זה יהיה לא חוקי פשוט לסרב פקודה שאינה חוקית בעליל Baznoded 11.09.20 11:40 30
  שמישהו יסביר לי קורא מפה 11.09.20 09:29 2
     נראה לי שהבעיה כאן היא כפייה על הגילוח אילנד 11.09.20 09:32 4
     פיקדתי על מחלקת ביינישים לפני כ30 שנה חלוץ שפוי 11.09.20 09:34 6
         יכול להיות שהמציאות השתנתה ממה שהיה לפני 30 שנה?.... אילנד 11.09.20 09:36 8
             אתה מתכוון האופנה? חלוץ שפוי 11.09.20 10:09 19
                 דברים משתנים אילנד 11.09.20 10:51 28
         אז בגלל שלך היו במחלקה סך הכל 5 עם זקן, זה אומר שכך היה בכל צה''ל? מלול דיגיטלי 11.09.20 10:15 22
             לא חלוץ שפוי 11.09.20 10:21 24
                 יכול להיות, בכל מקרה זקן זה סממן יהודי ואחוז הדתיים בצבא גבוה יותר מתקופתך מלול דיגיטלי 11.09.20 10:23 26
     אכן, זו לא בעיה רק של דתיים ולא רק בעיה דתית, הנראות.של האדם מבטאת את הזהות שלו, ברגע שאתה כופה עליו נראות פתשגן 11.09.20 09:35 7
         אחת מהמטרות של הטירונות חלוץ שפוי 11.09.20 10:11 20
     מה זה משנה? ראשוני 11.09.20 09:45 12
     גם לחילונים צריכה להיות אפשרות לגדל זקן. הגיוני שבקרב גברים יהיו הרבה מזוקנים צללפון 11.09.20 09:52 14
  טירוף מעל כל דמיון אבישי 11.09.20 09:33 5
  מי שחשוב לו הזקן, שייכנס לכלא. לבינתיים לא רוצחים בצבא את מי שלא מגלח. שיחליטו האם הזקן יותר קדוש, או המדינה יהודי 6וב 11.09.20 09:37 9
     המדינה חד משמעית Aleph 11.09.20 10:04 18
  תהיה התנצלות בפני צו 1? אקווריום 11.09.20 09:39 11
  צבא השטויות של מדינת ישראל. יוסף כץ 11.09.20 09:46 13
  במקום שצהל יגיד Aleph 11.09.20 09:53 15
     יפה מאוד! אילנד 11.09.20 09:58 17
     הבעיה היא בכוכבי. רמטכ''ל חלש מאוד אבישי 11.09.20 10:14 21
         אני דווקא מעריך את כוכבי Aleph 11.09.20 10:17 23
  אני הוצאתי פטור זקן מטעמי מצפון עוד שלא הייתי דתי. עץ זית 11.09.20 10:21 25
  30 שנה הייתי בצבא Kiwi 11.09.20 10:33 27
  שיסרבו להתגייס מטעמי מצפון חד וחלק Bold eagle 11.09.20 11:50 31

   
   
Baznoded לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
17542 הודעות, 84 מדרגים, 164 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:25   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. הצעתי לחיילים הדתיים לא להתנדב לגולני שיחפשו חיילים לגולני בתל אביב והסביבה בטוחתני שימצא שם מספיק מועמדים  
בתגובה להודעה מספר 0
 

אפשר במקום להתנדב לצנחנים\גבעתי\נח"ל או שיריון וכו' מי אמשר שחייבים ללכת לגולני?            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פתשגן
חבר מתאריך 14.5.20
542 הודעות
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:31   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. לא יעזור ללכת ליחידות אחרות, זו מדיניות רמטכל בכל צהל  
בתגובה להודעה מספר 1
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Baznoded לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
17542 הודעות, 84 מדרגים, 164 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:39   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. אבל כתוב שזה ברמת המג״ד?  
בתגובה להודעה מספר 3
 

זה קורה בכל היחידות?            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אילנד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.4.19
2283 הודעות, 50 מדרגים, 94 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:53   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. הבנתי שזה בכל צה''ל. התחיל בגולני  
בתגובה להודעה מספר 10
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
liozc לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.6.16
8222 הודעות, 179 מדרגים, 229 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    11:36   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. מכתב  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 11.09.20 בשעה 12:18 בברכה, liozc
 


"תנער זדים מזבולך"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Baznoded לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
17542 הודעות, 84 מדרגים, 164 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    11:40   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. זה חבל זה יהיה לא חוקי פשוט לסרב פקודה שאינה חוקית בעליל  
בתגובה להודעה מספר 29
             תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קורא מפה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.12.18
2536 הודעות, 24 מדרגים, 26 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:29   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. שמישהו יסביר לי  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
חוץ מזקנים הכל מהודר בצה"ל? זה הבעיה היחידה שיש לחיילים הדתיים בצה"ל, אמנם זה סממן יהודי, אבל זה לא מצווה מדאורייתא וגם לא מדרבן, כאשני מסתובב במעוזי הציונות הדתית לא ראיתי כמעט אף נער או בחור עם זקן וודאי לא לפני שזה נהיה אופנתי, לפתע כל החיילים מוכרחים זקן ונלחמים על זה כאילו מדובר במלחמה דתית

לא שאני מצדיק את צה"ל, להיפך, אבל עם כבר נלחמים למה מטאטאים את הבעיות האמיתיות ומתעסקים בזוטות?!            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אילנד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.4.19
2283 הודעות, 50 מדרגים, 94 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:32   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. נראה לי שהבעיה כאן היא כפייה על הגילוח  
בתגובה להודעה מספר 2
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חלוץ שפוי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.12.15
32647 הודעות, 160 מדרגים, 283 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:34   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. פיקדתי על מחלקת ביינישים לפני כ30 שנה  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  
פחות מ5 היו עם זקן            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אילנד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.4.19
2283 הודעות, 50 מדרגים, 94 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:36   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. יכול להיות שהמציאות השתנתה ממה שהיה לפני 30 שנה?....  
בתגובה להודעה מספר 6
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חלוץ שפוי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.12.15
32647 הודעות, 160 מדרגים, 283 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    10:09   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. אתה מתכוון האופנה?  
בתגובה להודעה מספר 8
 
  
או שהמצוות וההלכות הן גמישות ונתונות לשינוי?            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אילנד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.4.19
2283 הודעות, 50 מדרגים, 94 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    10:51   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. דברים משתנים  
בתגובה להודעה מספר 19
 
  
פעם גם היינו בגלות.
לשיטתך אסור היה לצאת משם כי זו אופנה חדשה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מלול דיגיטלי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.1.12
13002 הודעות, 93 מדרגים, 178 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    10:15   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. אז בגלל שלך היו במחלקה סך הכל 5 עם זקן, זה אומר שכך היה בכל צה''ל?  
בתגובה להודעה מספר 6
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חלוץ שפוי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.12.15
32647 הודעות, 160 מדרגים, 283 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    10:21   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. לא  
בתגובה להודעה מספר 22
 
  
אבל היות שהם היו מישיבות שמרניות יחסית אני מניח שהם ייצגו את רוח התקופה פחות או יותר            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מלול דיגיטלי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.1.12
13002 הודעות, 93 מדרגים, 178 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    10:23   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. יכול להיות, בכל מקרה זקן זה סממן יהודי ואחוז הדתיים בצבא גבוה יותר מתקופתך  
בתגובה להודעה מספר 24
 
  
לכן סביר להניח שכמות הבקשות לזקן תגדל בהתאם.

ואגב אני חושב שזקן נראה רבה יותר לוחמני מפרצוף מגולח ומן הראוי לאשר לכל מי שמבקש, כולל חילונים - אבל זה דיון אחר            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פתשגן
חבר מתאריך 14.5.20
542 הודעות
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:35   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. אכן, זו לא בעיה רק של דתיים ולא רק בעיה דתית, הנראות.של האדם מבטאת את הזהות שלו, ברגע שאתה כופה עליו נראות  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  
שונה אתם בעצם פוגע בזהות שלו, מצדי שגם חילונים יקבלו אישור זקן, כמו שמציעים בכתבה לאמץ את מודל מגב, זקן משדר קרביות ולוחמנות כמו שלוחם בצבא צריך להיות.
חייל מגולח עם בייבי פייס משדר רכיכות, אין באמת קשר בין זקן למשמעת והראיה היא שיש מלא עם אישורי זקן ולא ראינו מלא בעיות משמעת דווקא אצל מגדלי זקן, אני מסכים שזה צריך להיראות מסודר ולא פרוע            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חלוץ שפוי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.12.15
32647 הודעות, 160 מדרגים, 283 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    10:11   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. אחת מהמטרות של הטירונות  
בתגובה להודעה מספר 7
 
  
היא ביטול הזהות האישית והפיכה מאנדיבדואל לחלק ממכלול            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ראשוני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.10.08
5878 הודעות, 35 מדרגים, 60 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:45   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. מה זה משנה?  
בתגובה להודעה מספר 2
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
צללפון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.8.13
7551 הודעות, 52 מדרגים, 96 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:52   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. גם לחילונים צריכה להיות אפשרות לגדל זקן. הגיוני שבקרב גברים יהיו הרבה מזוקנים  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  
פעם כל כוח לוחם היה נראה כך, רק הסריסים היו מגולחים            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אבישי
חבר מתאריך 14.7.20
466 הודעות
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:33   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. טירוף מעל כל דמיון  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מציע לאמץ את הפתרון של השר ביטון ולאפשר לכולם זקן

https://hm-news.co.il/83762/            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יהודי 6וב
חבר מתאריך 17.10.07
12320 הודעות
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:37   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. מי שחשוב לו הזקן, שייכנס לכלא. לבינתיים לא רוצחים בצבא את מי שלא מגלח. שיחליטו האם הזקן יותר קדוש, או המדינה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


חתימה 1. סמולני, הוא הכי לא אחי ! חתימה 2. ערבי? שלא תעיז להתקרב אל אחותי!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Aleph
חבר מתאריך 24.7.20
152 הודעות
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    10:04   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. המדינה חד משמעית  
בתגובה להודעה מספר 9
 
  
אבל, לא כל החלטה של איזה זאטוט עם דרגות היא קדושה
וקל מאוד להבדיל בין החלטות מבצעיות, החלטות עם היגיון, להחלטות חסרות שחר שמבטאות רק את המאווים הרגעיים של אותו מפקד

בתור מפקד לשעבר בצבא, אני ראיתי מקרוב את אופן קבלת ההחלטות, ואני לא מסכים עם הגישה שאומרת שאם זה צבא אז מפקדים הם אלוהים של החיילים ויכולים להחליט על גופם ועל נפשם ללא שום סיבה

שורה תחתונה - צריך לאפשר לכל החיילים לגדל זקן מסודר ותקני            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אקווריום
חבר מתאריך 2.7.20
680 הודעות
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:39   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. תהיה התנצלות בפני צו 1?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
בשיחות סגורות מודים בכירי הרבנות שבבא"ח גולני ישנה בעיה חמורה בנושא, ואכן יש חיילים שחויבו להתגלח            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יוסף כץ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.12.15
22238 הודעות, 76 מדרגים, 135 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:46   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. צבא השטויות של מדינת ישראל.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


רוטמן: "נתניהו אשם במצבו. כשמערכת המשפט עזרה לו להפטר מיריבים פוליטיים, הוא זרם איתה וחיזק אותה"


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Aleph
חבר מתאריך 24.7.20
152 הודעות
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:53   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. במקום שצהל יגיד  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
"די, גם ככה הרוב לא רוצה לשרת, גם ככה החיילים פה סובלים וקשה להם, אולי אפסיק לבזבז משאבים על נושא חסר תועלת כמו לחייב חיילים להוריד את זקנם ולפגוע להם במוטיבציה" - יש מפקדים טמבלים כמו זה שמדובר עליו בכתבה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אילנד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.4.19
2283 הודעות, 50 מדרגים, 94 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    09:58   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. יפה מאוד!  
בתגובה להודעה מספר 15
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אבישי
חבר מתאריך 14.7.20
466 הודעות
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    10:14   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. הבעיה היא בכוכבי. רמטכ''ל חלש מאוד  
בתגובה להודעה מספר 15
 
  
לא מסוגל לעשות סדר. מסורס ווקסנר            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Aleph
חבר מתאריך 24.7.20
152 הודעות
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    10:17   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. אני דווקא מעריך את כוכבי  
בתגובה להודעה מספר 21
 
  
חושב שהוא רמטכל מקצועי וענייני
הבעיה היא לא בו, זה לא שברטמכלים קודמים לא הייתה הבעיה הזו

הרי תחת אייזנקוט החליט חגי טופולנסקי לשלול מכולם את פטורי הזקן ולאשר אותם רק ברמה של כמה אלופי משנה בכל צהל

עכשיו החליטו להוריד את הרמה למפקד בדרגת סאל, שלכאורה זה טוב יותר כי הסאל מכיר טוב יותר את חייליו ויכול לאשר להם בלי הצורך בבירוקרטיה ארוכה
אבל יש לזה גם חסרון - שאם הסאל לא אוהב שערות על הפנים אז החיילים שלו נדפקו            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עץ זית לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.12.15
1757 הודעות, 31 מדרגים, 58 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    10:21   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. אני הוצאתי פטור זקן מטעמי מצפון עוד שלא הייתי דתי.  
בתגובה להודעה מספר 0
 

מי שמאמין בדת אלוקיי המדינה וכפוף אליה שיידע לאן הוא הולך.


אין שום יאוש בעולם כלל


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Kiwi
חבר מתאריך 7.2.17
529 הודעות
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    10:33   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. 30 שנה הייתי בצבא  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
דיייייי כבר עם השטות הזאת חבורת משועממים ,זה רק מראה שיש מלא אנשים שאין להם מה לעשות חוץ מלהתעסק בשטויות !!!
לעזאזל מי שרוצה זקן שיגדל לפי פקודת הזקן ,מי שלא רוצה שיתגלח , מעולם לא הפריע לי חיילים עם זקן או בלי זקן ,הגיע הזמן להתקדם מהשטות הזאת מצידי שכל חיילי צה"ל יהיו עם זקנים ,כן דתי לא דתי מספיק כבר .            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Bold eagle לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.6.17
4833 הודעות, 36 מדרגים, 64 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ב באלול תש''פ    11:50   11.09.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. שיסרבו להתגייס מטעמי מצפון חד וחלק  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות