גירסת הדפסה        

קבוצות דיון סקופים נושא #660519 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 660519        
OffTheRecord
חבר מתאריך 9.4.19
2871 הודעות
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    12:48   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

לראשונה מזה עשור: ירידה משמעותית במספר מתווכי הנדל''ן הסיבה: הקושי למכור דירות בתקופת הקורונה + מחיר למשתכן  

לראשונה מאז 2013 חלה ירידה במספרם של מחזיקי רישיון תיווך המקרקעין בישראל. לפי נתוני משרד המשפטים שהגיעו לידי "גלובס" כיום רשומים בישראל 19,839 מתווכי מקרקעין ברישיון, מה שמצביע על ירידה של כ-10% לעומת סוף שנת 2019.
יודגש כי לא כל מי שמחזיק ברישיון תיווך אכן עובד בפועל בתחום, או שעובד בתחום כמקצוע עיקרי. בדיקה של מספר המתווכים לאורך השנים מעלה, כי מ-2009 ועד 2019 מספרם כמעט הוכפל.
המספרים מלמדים על מגמה ברורה, כשלמעט שנת 2013 שאז חלה ירידה של קלה במספרם, הגידול היה עקבי לאורך כל השנים, עד עכשיו.

השינוי במספר המתווכים הרשומים הוא מאזן בין המתווכים החדשים שנכנסים לתחום, לבין ותיקים שנוטשים.
בכל שנה מתווכים נוטשים את הענף, דבר שבא לידי ביטוי בכך שהם מפסיקים לחדש את תשלום הרישוי השנתי לאגף רשמת המתווכים שבמשרד המשפטים, שנכון ל-2019 עמד על 217 שקל בלבד.
לפי הנתונים שבידינו, השנה נטשו למעלה מ-3,500 מתווכים את הענף - מספר שגבוה ממספר המתווכים שנטשו ב-2018 וב-2019 ביחד.

דיווח על מתווכים במצוקה כלכלית

יו"ר לשכת המתווכים, איציק לוי, מצביע על מגפת הקורונה כגורם המרכזית שמשפיע על הירידה במספר המתווכים. "ענף הנדל"ן ותחום תיווך הנדל"ן בישראל ספגו מכה קשה מאוד עקב משבר הקורונה, ברבעון השני של השנה חלה ירידה חדה בשיעור 40% לעומת השנה שעברה במכירת דירות חדשות ודירות יד שנייה", כתב לוי בשבוע שעבר בנייר עמדה שנשלח ליו"ר שדולת העסקים בכנסת, לבקשתו של ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו).
כן כתב לוי כי, "אנו נתקלים בלא מעט לקוחות שנמצאים כעת במצוקת זמן ממשית כדוגמת בעלי נכסים אשר רכשו דירות וחייבים למכור את דירתם, קונים שחייבים לקנות לאחר שמימשו ומכרו את הנכס שלהם, משכירי נכסים אשר עומדים ריקים ושוכרים אשר חייבים למצוא מקום מגורים. מתווכים לא רשאים לצאת ולעבוד עם לקוחות, קונים או מוכרים, ואף לא להגיע למשרדים... מספר לא מבוטל של מתווכים נקלעו למצוקה אמיתית ומשפחותיהם נזקקות לעזרה במחייה וצרכים בסיסיים".

בעלי רשת התיווך רי/מקס, ברנרד רסקין מסביר כי הירידה במספר המתווכים אמנם קשורה לקורונה, אך נובעת בעיקר מבעיה בירוקרטית שזו יצרה. לדבריו רשמת המתווכים, אתי מויאל, הורתה על ביטול שתיים מתוך ארבע בחינות הרישוי השנתיות במרץ וכעת באוקטובר, דבר שהפחית באופן טבעי את מספר המתווכים.

סיבה אחרת שעשויה להסביר את עזיבת הענף היא תוכנית מחיר למשתכן שפגעה בצורה עקיפה במתווכי המקרקעין. התוכנית עודדה צעירים לרכוש דירות חדשות, דבר שמפחית את "כמות הפונים למתווכים. כפי שאנו למדים מנתוני אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, התוכנית מביאה בין היתר, לצמצום בהיקף הדירות שרוכשים משפרי הדיור, שהם אולי הלקוח החשוב ביותר עבור המתווכים.

לוי מסכים שתוכנית מחיר למשתכן הבריחה לקוחות פוטנציאליים, אך לדבריו דווקא אחרי הסגר הראשון, אפשר היה לראות גם אותם חוזרים לשוק, לרבות שוק היד שנייה. "דיברתי עם משרדי תיווך ורשתות תיווך וכולם אמרו שזו הייתה תקופה פורחת, חלקם אפילו אמרו שהפורחת ביותר", מסביר לוי.

בטווח הארוך יצטרפו מתווכים לענף

לדברי לוי הקורונה הרפואית אמנם גורמת לשיתוק ולבעיות בענף התיווך, אך הקורונה הכלכלית המסתמנת תביא דווקא לעלייה במספר המתווכים הרשומים. זאת כיוון שרבים שנפלטים למעגל האבטלה וחלק מבעלי העסקים שנאלצו לסגור אותם, ינסו לעשות הסבה לתיווך.

ברנרד רסקין מסכים. לדבריו בקורס התיווך האחרון שערכה הרשת נרשם מספר שיא של משתתפים (כמאה), מה שמלמד על פוטנציאל המקצוע. "מהעולם אנו לומדים, שבמקומות עם אחוזי אבטלה גבוהים, יש הרבה מתווכים, וזה צפוי להיות כך גם בישראל" הוא אומר. רסקין, שידוע כמי שתומך ביוזמה לבטל את מבחני הרישוי לתיווך, רואה בסיפור הנוכחי עוד עדות לחוסר הנחיצות שלהם. "מבחני התיווך הם דוגמה כיצד ממשלה צריכה לקחת צעד אחד אחורה ולא קדימה, כדי לתת לאנשים להתפרנס. את כל המאמץ צריך להשקיע בפיקוח על המתווכים, ולדאוג לכך שיעבדו בצורה הוגנת, במקום לפקח על חתיכת הנייר הזה. תגביר את הפיקוח אבל שחרר את המדינה מהבחינה הזו, שמונעת מאנשים להתחיל לעבוד".

https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001345390&after_registration

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  זה לא באמת הסיבה מי שמכיר את התחום.. יש הרבה שמחדשים את הרישיון כי זה זול יחסית boynet 13.10.20 12:51 1
     בגלל המשבר קשה לשלם בערך 200 ש''ח בשנה לחידוש רישיון? OffTheRecord 13.10.20 12:58 3
         אני אזרום עם החשיבה הלכת למדת עשית קורסים התחלת לעבוד במשרד boynet 13.10.20 13:02 4
     אחרי כמה שנים צריך לחדש? DragonFly 13.10.20 13:05 7
         כל שנה פשוט וחד 13.10.20 13:10 8
             אני יודע. היה לי רישיון ולא חידשתי כבר 4 שנים. DragonFly 13.10.20 13:12 9
                 זכור לי 5 שנים אבל לא בטוח בכלל boynet 13.10.20 13:13 11
                     תודה. אני אבדוק DragonFly 13.10.20 13:13 12
  וואלה לא יודע איך להגיב לזה, אי אפשר לקנות בית היום כל דירה המתווכים האלה לקחו rccool 13.10.20 12:57 2
     המתווכים שאני נתקלתי בהם סתם מייקרים את מחיר הדירה ולא חידשו לי שום דבר OffTheRecord 13.10.20 13:02 5
         ממש ככה! בדירה שקניתי המתווך קיבל 35 אלף והעו''ד 10 אלף אבל יובליטו 13.10.20 13:13 13
             בסוף המתווך הוא זה שמייצר את העסקה פשוט וחד 13.10.20 13:20 16
     הכל שאלה עם מי עובדים פשוט וחד 13.10.20 13:15 14
  יופי. באריאל יש 5 או יותר. פעם היה 1 והסתדרנו. Spike 13.10.20 13:03 6
  כל תחום הנדל''ן בארץ צריך לעבור פירוק והרכבה מחדש, לא הגיוני שבמשבר כלכלי מחירי הדירות יישארו ללא שינוי Liranush 13.10.20 13:12 10
  איך המקצוע הזה עוד לא נעלם בעידן האינטרנט ERIK85 13.10.20 13:15 15
     בדרך כלל אנשים מבוגרים או כאלו שעסוקים ואין להם זמן וכוח להתעסק עם קונים/שוכרים. OffTheRecord 13.10.20 13:21 17
  ''תיווך'' זה סוג של נוכלות ברישיון. מר מייט 13.10.20 13:21 18
  שיבואו לנתיבות, יש בשפע דרומית25 13.10.20 13:39 19

boynet לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.4.12
4706 הודעות, 22 מדרגים, 44 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    12:51   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. זה לא באמת הסיבה מי שמכיר את התחום.. יש הרבה שמחדשים את הרישיון כי זה זול יחסית  
בתגובה להודעה מספר 0

למרות שהם לא מתווכים בפועל כי "מי יודע מתי תיפול עסקה שווה בידיים"(אחרי כמה שנים שלא משלמים צריך לעבור את המחבן שוב אז הרבה פשוט משלמים)
כנראה בגלל המשבר הרבה החליטו לא לשלם השנה..
רובם לא באמת מתווכים פעילים

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
OffTheRecord לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 9.4.19
2871 הודעות, 10 מדרגים, 20 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    12:58   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. בגלל המשבר קשה לשלם בערך 200 ש''ח בשנה לחידוש רישיון?  
בתגובה להודעה מספר 1

חוצמזה בכתבה מתוארים סיפורים מהמשרדים על קושי במכירת דירות.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
חבר מתאריך 1.4.12
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:02   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. אני אזרום עם החשיבה הלכת למדת עשית קורסים התחלת לעבוד במשרד  
בתגובה להודעה מספר 3

או שנה שעברה עבדת ועשית כסף טוב ועכשיו התחיל הקורונה, בגלל חצי שנה של קושי אתה הולך ומבטל את התשלום של 200 שקל? לא יותר הגיוני לדוגמא להפסיק לעבוד בתחום ולחזור אליו כשהכל יגמר?

יותר הגיוני שמי שהפסיק את התשלום זה כל אלפי המתווכים על הנייר בלבד שפעם למדו והמשיכו לשלם רק למקרה של.. ועכשיו שהמצב קשה מתחילים לקצץ הוצאות אז כן למה לא להפסיק לשלם 200 כל שנה?

נגיד בכתבה מצוטט ברנרד הבעלים של רימקס.. באוגוסט הוא פרסם שהיה להם את האוגוסט עם הכי הרבה מכירות מאז שהם קיימים

DragonFly לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.12.13
3068 הודעות, 28 מדרגים, 56 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:05   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. אחרי כמה שנים צריך לחדש?  
בתגובה להודעה מספר 1

ידוע לך?

פשוט וחד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 23.8.15
2061 הודעות, 26 מדרגים, 47 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:10   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. כל שנה  
בתגובה להודעה מספר 7

עם ישראל מצפה לגאולה!

חבר מתאריך 18.12.13
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:12   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. אני יודע. היה לי רישיון ולא חידשתי כבר 4 שנים.  
בתגובה להודעה מספר 8

רציתי לדעת אחרי כמה שנים אם אני לא אחדש, אני אצטרך להיבחן שוב

חבר מתאריך 1.4.12
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:13   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. זכור לי 5 שנים אבל לא בטוח בכלל  
בתגובה להודעה מספר 9

חבר מתאריך 18.12.13
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. תודה. אני אבדוק  
בתגובה להודעה מספר 11

rccool
חבר מתאריך 8.2.12
575 הודעות
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    12:57   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. וואלה לא יודע איך להגיב לזה, אי אפשר לקנות בית היום כל דירה המתווכים האלה לקחו  
בתגובה להודעה מספר 0

לא רוצה לשלם עמלת תיווך , אני מחפש לבד למה שאשלם!?

חבר מתאריך 9.4.19
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:02   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. המתווכים שאני נתקלתי בהם סתם מייקרים את מחיר הדירה ולא חידשו לי שום דבר  
בתגובה להודעה מספר 2

לא מבין איך מתווך מקבל יותר מעו"ד - מבחינת אחוזי העסקה.
מבחינתי העו"ד עושה עבודה מקצועית שאני פחות מבין בה כאשר המתווך בסך הכל עושה לי טיול בדירה ומספר לי חצאי אמיתות.

יובליטו לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
2551 הודעות, 12 מדרגים, 24 נקודות.  ראה משוב
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. ממש ככה! בדירה שקניתי המתווך קיבל 35 אלף והעו''ד 10 אלף אבל  
בתגובה להודעה מספר 5

אבל העו"ד עבד יותר קשה ובצורה הרבה יותר מקצועית.
למתווך בכלל היה מזל,את הדירה השנייה שהראה לי כבר לקחתי. אז זמן עבודה חצי שעה נטו ועוד קצת נדנודים בוואטספ.. שלושה ביקורים בדירה עד החתימה. זהו.
אפס התעסקות במסמכים, אפס ליווי וייעוץ. אפס תרומה מעבר ל"שידוך".
על זה 35 אלף שח?
יותר הגיוני שיהיה הפוך.

חבר מתאריך 23.8.15
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:20   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. בסוף המתווך הוא זה שמייצר את העסקה  
בתגובה להודעה מספר 13

אם הוא מתווך מקצועי הוא אמור להחזיר לך במו"מ ובייעוץ את העמלה והרבה מעבר.

ובעצם זה שהוא מוצא לך את מה שחיפשת הוא כבר עשה את מה שהיית צריך. בלעדיו רוב הסיכויים שמישהו אחר היה לוקח את העסקה.

עו"ד יש המון והעבודה שלהם היא בעיקר ברמת הבירוקרטיה. הם בדר"כ מעתיקים את נוסח החוזה ברובו מחוזים קודמים ולא משקיעים בך יותר מדי בעסקה.

מתווך מקצועי גם מגיש לעו"ד את העסקה מוכנה עם לוח תשלומים, פינוי, תכולה וכו' סגורים
וגם עוזר ללקוח בתכנון העלויות הנלוות בעסקה, הפניה לייעוץ משכנתא, חישוב מיסוי, הערכת עלויות שיפוץ והמלצה על בעלי מקצוע מקומיים, פירוט על סביבת הנכס יתרונות וחסרונות וכו'

עם ישראל מצפה לגאולה!

חבר מתאריך 23.8.15
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:15   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. הכל שאלה עם מי עובדים  
בתגובה להודעה מספר 2

הבדיחה אומרת שזה סתם 99% מהמתווכים שעושים שם רע לכל השאר..

אבל ברצינות, מתווך הוגן ומקצועי עם מאגר גדול של נכסים/לקוחות ושיתופי פעולה עם שאר המתווכים בעיר יכול להציל את הלקוח מלעשות עסקה לא טובה או יכול לחסוך לו הרבה מאוד כסף

בסוף רוב הלקוחות עושים עסקאות פעם בכמה שנים, בעסקה היקרה ביותר שאדם עושה בחייו כדאי שיהיה לצידו איש מקצוע אמין ומקצועי לאורך כל התהליך, מהתחלה ועד הסוף. שייצג רק את הצד שלו בעסקה ושיובטח לו מראש שצועדים יחד לאורך כל התהליך ככה שהוא באמת יעזור ללקוח להגיע לעסקה האופטימלית עבורו

עם ישראל מצפה לגאולה!

Spike לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.12.14
16185 הודעות, 36 מדרגים, 58 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:03   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. יופי. באריאל יש 5 או יותר. פעם היה 1 והסתדרנו.  
בתגובה להודעה מספר 0

אחרי שהגיעו התחילו למכור דירות לכל עבר ללא כל התחשבות בשכנים. העיקר למכור.

Liranush לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.12.13
4838 הודעות, 59 מדרגים, 70 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:12   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. כל תחום הנדל''ן בארץ צריך לעבור פירוק והרכבה מחדש, לא הגיוני שבמשבר כלכלי מחירי הדירות יישארו ללא שינוי  
בתגובה להודעה מספר 0

ולא הגיוני שעל דירת 2.5 חדרים בת יותר מ-30 שנה באיזור נידח בחיפה צריך לשלם 900,000 ש"ח, לא הגיוני שעל דירת 3 חדרים בעפולה צריך לשלם חצי מליון שקל. להפך, מי שמוכן לגור בעפולה צריך לשלם לו.
ובכלל אין טעם להתייחס לאיזור תל אביב והמרכז, כידוע תל אביב היא אחת הערים היקרות ביותר בעולם.

ERIK85 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.10.08
12090 הודעות, 88 מדרגים, 172 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:15   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. איך המקצוע הזה עוד לא נעלם בעידן האינטרנט  
בתגובה להודעה מספר 0

"ובאמת ההויה היא טובה מאד, כשהאדם המסתכל בה, פועל בקרבה וחי עמה, הוא טוב" (הראי"ה קוק)

חבר מתאריך 9.4.19
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:21   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. בדרך כלל אנשים מבוגרים או כאלו שעסוקים ואין להם זמן וכוח להתעסק עם קונים/שוכרים.  
בתגובה להודעה מספר 15

מר מייט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.12.18
5608 הודעות, 23 מדרגים, 32 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:21   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. ''תיווך'' זה סוג של נוכלות ברישיון.  
בתגובה להודעה מספר 0

בעיקר אלה שעוסקים בשכירויות. אלה הגרועים ביותר. צריך להוציא אל מחוץ לחוק מבחינתי, הם חלק מהגורמים ליוקר המחיה כאן

דרומית25 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.6.15
26160 הודעות, 233 מדרגים, 462 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ה בתשרי תשפ''א    13:39   13.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. שיבואו לנתיבות, יש בשפע  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות