גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #660691 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 660691        
doroneli לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 9.5.19
2355 הודעות, 9 מדרגים, 18 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    03:36   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

ד''ר אמנון פרידברג, מגדולי חוקרי החרקים בישראל, נפטר מקורונה בגיל 75  

 
  
ביום שבת הלך לעולמו תושב הרצליה ד"ר אמנון פרידברג, מגדולי האנטומולוגים בישראל, מומחה עולמי לזבובאים וחוקר במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב במשך יותר מ-40 שנה. ד"ר פרידברג, שהתגורר כ-30 שנה בהרצליה הצעירה, נפטר פחות מחודש לאחר שחגג יום הולדת 75, לאחר שנדבק בווירוס הקורונה לפני כשבוע. ביום ראשון אחר הצהריים ליוו אותו בני משפחתו ומוקיריו בדרכו האחרונה בהלוויה מרגשת שהתקיימה בבית העלמין החדש בהרצליה ובה הופיע הזמר דוד ד'אור והרב ישראל מאיר לאו נשא דברים. הוא הותיר אחריו את אשתו פנינה, שתי בנותיו ורד וליאת, ושלושה נכדים.

ד"ר פרידברג פרסם יותר מ-150 פרסומים מדעיים – מאמרים, ספרים, פרקים בספרים, קטלוגים ותקצירי הרצאות. תלמידים רבים הכירו אותו כמרצה בקורסים אקדמיים, בהם הקורס "פאוניסטיקה של חרקים", והוא הנחה דורות של סטודנטים לתארים מתקדמים, רבים מהם כיום חוקרות וחוקרים בכירים בעצמם. הוא היה אחראי גם על האוספים האנטומולוגיים של אוניברסיטת תל אביב, שהרבה בזכותו מוכרים כחשובים ברמה בינלאומית. מאות מיני חרקים תוארו על סמך עבודתו של ד"ר פרידברג וישנם 99 מינים ושלושה סוגים של חרקים שחוקרים בחרו לקרוא בשם מדעי על שמו. הוא גם אחראי על לא מעט שמות עבריים של חרקים בהם אנו משתמשים כיום.

"אמנון היה איש טבע בכל רמ"ח איבריו, היה אדם מאוד מדויק ובעל אופקים רחבים", מספר לייבעלע פרידמן, שכונה השולייה שלו ועבד איתו צמוד במשך 25 שנה, "הוא היה חוקר חרקים וההתמחות שלו היתה בזבובים, במשפחה שנקראת פרי זבובים. הוא היה מומחה בקנה מידה עולמי והוא היה אחד מעמודי הטווח של מחקר הפרי זבובים בעולם. בארץ הוא הכיר את הפאונה, את החי של הארץ, את החרקים ובמיוחד הזבובים, את בעלי החיים ואת הצמחים בצורה יוצאת מן הכלל, הרבה מעבר לנדרש לתפקידו ומחקרו. הוא נסע בכל הארץ לצורך תפקידו ואין כמעט מקום שהוא לא היה בו. בכל מקום שאליו הוא הגיע הוא בדק את המקום, בחן את החרקים וחיפש את הזבובים שלו. הוא נסע בכל העולם לצורך מחקר וכל מה שהוא אסף נמצא באוסף הלאומי של החרקים במוזיאון הטבע על שם שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב, שיש לו חשיבות עולמית.

"אמנון היה תלמיד של פרופ' יהושע קוגלר שהקים את האוספים באוניברסיטה והוא המשיך את מלאכתו של קוגלר ועשה עבודה מפוארת. אמנון היה אספן חרקים כביר. בשנה אחת הוא היה מסוגל לאסוף 20 אלף פרטים של כל מיני דברים שחלקם היו נדירים ומינים חדשים ועשה אבחנה תוך כדי. אמנון גם היה איש נדיב ותמיד היה מוכן לשתף פעולה עם כל אחד ולהתחלק במידע ובחומר, כולל עם אנטומולוגים מארצות אויב. הוא היה איש צנוע ולא היה זקוק לשום פרסים. הוא אמר שהפרס הכי גדול שלו זה לעבוד על זבובים – מה שהוא אהב וידע לעשות. זה בשבילו היה הכי חשוב".

פרידמן מוסיף: "הוא עבד הרבה גם על הקמת המוזיאון לטבע, שנפתח לציבור הרחב לפני שנתיים. בשנים האחרונות כשהוא יצא לפנסיה, קיווינו אמנון ואני שיהיה לו יותר זמן ופנאי כי הוא כבר לא היה צריך להדריך תלמידים ולא היה צריך להיות האוצר של אוסף החרקים והוא יכול היה לעבוד רק על נושאים שקרובים ללבו. קיווינו שהוא יעבוד יותר על אוסף הזבובים שהוא אסף מכל מיני מקומות בעולם, ושיוכל לטייל ולהביא עוד זבובים מעניינים לאוסף. אבל החל החל לסבול מדמנציה אז היה לו קשה לעבוד, אבל לא זה מה שהכריע אותו. בשבוע שעבר הוא נדבק בקורונה והועבר למרכז הרפואי שהם בפרדס חנה ואמרו לנו שהתסמינים יחסית קלים – החום לא גבוה והמצב שלו יחסית טוב ויכול להיות שהוא תכף יחלים ויחזור ופתאום בשבת בבוקר המצב שלו החמיר והוא נפטר בצהריים".

פרידמן מספר גם שפרידברג השפיע על תלמידים רבים שלימד. "אנחנו צוות גדול של ממשיכי דרכו – תלמידים שלו וקולגות שלו. כיום אוצרת האוסף הראשית היא תלמידה שלו לשעבר. במידה רבה כולנו תלמידים שלו כי הוא היה מורה דגול. הוא העמיד דורות של תלמידים. במשך שנים הוא לימד קורס על חרקים שהוא ירש מהמורה שלו פרופ' יהושע קוגלר. כל שנה היו בקורס הזה מתריסר עד עשרות תלמידים והם קיבלו את מיטב המידע ונסעו בכל הארץ בשביל להדגים בתי גידול של חרקים ולדגום את החרקים עצמם. אני פוגש היום אנשים עם שיער שיבה שאומרים שהיו תלמידים שלו לפני 40 שנה. גם הרבה אנשים שעובדים היום בחקלאות ואנשי תברואה שונים מתגלים כתלמידים של אמנון לשעבר. הקורס שינה להם את החיים והם חזרו משם אנשים אחרים, חלקם אפילו שינו ממש את כיוון החיים שלהם והחלו לעסוק בזואולוגיה או באנטומולוגיה בצורה זו או אחרת. הוא חגג יום הולדת 75 בראש השנה והוצאנו לכבודו חוברת מיוחדת של עיתון החברה האנטומולוגית הישראלית והמאמרים כולם היו מוקדשים לו, וברובם היו תיאורי מינים לכבודו שנקראו על שמו. במשך כ-30 שנה אמנון היה אוסף חרקים בגבעה ליד ביתו, 'גבעת הפרחים', ומצא שם די הרבה חרקים נדירים. לפני שנה הציבו שם תמונות של חרקים והסברים עליהם, ולוח עם כמה דברים של אמנון על המקום שאימץ. הוא תכנן להוציא מאמר על הפאונה של הגבעה הזו ולצערנו לא הספיק ואולי עכשיו אנחנו נשלים את זה".

"רצו לשפץ בהרצליה את 'גבעת הפרחים' ברחוב הנשיא ואנחנו מאוד פחדנו שיהרסו את הגבעה כי רצו לעשות שם בטון וכל מיני מתקנים לילדים", מוסיפות בנותיו של של ד"ר פרידברג, ורד וליאת, "הוא דאג לזה שישמרו את הגבעה באופן טבעי כי הוא חקר שם את הגבעה במשך הרבה שנים וגילה שם הרבה מינים של חרקים. תלמידה שלו לקחה פיקוד ודאגה ביחד עם העירייה שיעשו שיפוץ שהוא מינימלי ומאוד טבעי. עשו שם משהו מהמם ויש מין אנדרטה שרשומה עליה פסקה על אבא. יש שם דוגמאות של ארונות החרקים של האוספים שלו באוניברסיטה והם מוטבעים בתוך ספסלי הבטון שמקיפים את השמורה הזו. מאז השמורה הזאת שינתה מאוד את אופיה ואם באים לשם ביומיום היא מפוצצת באנשים כשקודם זו היתה שמורת טבע שפחות עלו אליה לרגל.

"אבא היה כולו נתון בעבודה והיה עובד סביב השעון גם בשבתות", הן מספרות, "מצד שני, הוא היה מאוד מעורב ומשפיע במשפחה והיינו מאוד קרובות אליו. דעתו היתה הכי חשובה לנו. הוא היה בן אדם שאפשר להתייעץ איתו והוא היה עושה שיקולים מאוד חדים. היינו מתייעצות איתו מבחירת חבר ועד הלימודים באוניברסיטה. לא הלכנו בדרכו אבל שתינו למדנו ממנו ללכת אחרי התשוקה שלנו".

ורד מוסיפה: "אני למדתי אדריכלות ואני עוסקת באמנות ויש לי גלריה בתל אביב וליאת אחותי עוסקת בתחום המוזיקה – זמרת, ראפרית ומפיקה. שתינו למדנו לצלם ממנו. יש לי גלריה בתל אביב של צילומים שלי שבדיעבד פתאום קלטתי שקיבלתי מאבא שלי את האהבה לצילום. הוא תמיד טייל בטבע עם מצלמה והנציח כל דבר וגם אני בעקבותיו המשכתי את זה.

"את רוב זמנו אבא בילה בעבודה ובנסיעות ארוכות לחו"ל, לכל מיני מקומות בעולם. לפני 30 שנה נסענו המון לחו"ל כשזה עוד לא היה מקובל. היינו בקניה ובארצות הברית. הצטרפנו אליו בארה"ב לשנה אחת של שבתון ושנה אחת של שליחות כשהוא עבד וחקר במוזיאון המדע בוושינגטון הבירה סמית'סוניאן. הציעו לו גם עבודה שם והוא בחר לחזור לארץ כי הוא מאוד אהב את ישראל. הוא קרא למינים של זבובים על שמנו ועל שם אמא שלו ואמא שלנו. גם אחרי שפרש הוא המשיך לעבוד ועד לפני שנה הוא עוד נסע לאוניברסיטה והמשיך לעבוד.

"הוא היה חולה בדמנציה בשנים האחרונות אבל הוא היה יכול לחיות עוד הרבה שנים עם המחלה הזאת. הוא היה בבית אבות סיעודי בחודש וחצי האחרונים והמצב שלו מאוד השתפר בעקבות הטיפולים שקיבל שם אבל מצד שני זה גם מה שלקח אותו בסופו של דבר. הוא נדבק מאחד האחים שם. הוא נפטר שבוע אחרי שהוא נדבק וההידרדרות היתה ממש ביומיים האחרונים. הוא היה בן אדם מאוד חיובי ואופטימי והוא לא התלונן אף פעם וגם אם היה לו קושי הוא אמר שהוא לא רוצה להעיק עלינו עם הדברים. הוא לא שיתף, הוא היה מתבדח בעיקר. באמבולנס בדרך למרכז הרפואי המטפל שהיה איתו סיפר שהוא התבדח איתו. הוא היה מאוד צנוע למרות שהוא ממשפחה מכובדת מחיפה והוא היה גבוה, מרשים ומעורר כבוד".

https://www.tzomet-hrz.co.il/news/41024              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  יהי זכרו ברוך ביריון 14.10.20 03:59 1
  יהי זכרו ברוך . _בץ_ 14.10.20 04:03 2
  כבוד על העשייה רבת השנים FuNatic 14.10.20 04:05 3
  בד״ה Baznoded 14.10.20 07:30 4
  עצוב. יהי זכרו ברוך Hermon 14.10.20 07:32 5
  לא חדשות ובטח לא סקופ'. אסייתי 14.10.20 08:03 6
     הוא לפחות עשה משהו בחייו ראנץ 14.10.20 08:05 8
         אז אתה רומז שבירוחם בעיקר מגרבצים חוצה גם באדום 14.10.20 08:10 10
             אני רומז שכותב התגובה הניבזית על ירוחם ראנץ 14.10.20 08:25 13
     היה אדם חשוב ומשמעותי היד החזקה 14.10.20 08:06 9
         כתבתי את דעתי באופן מכובד ולא מזלזל, אנשים נפטרים בכל יום ובכל מקום ומכל העדות... אסייתי 14.10.20 08:32 14
  יהי זכרו ברוך. עצוב שיש כאן גולשים שבאופן קבוע כותבים: מה אכפת? 90% מהנפטרים הם מעל גיל 60 אלפקה-מן 14.10.20 08:04 7
  יהי זכרו ברוך. עוד אחד מקורבנות השווא . ש-עצמון 14.10.20 08:15 11
  מי יחקור את החרקים? LA-V 14.10.20 08:15 12

   
   
ביריון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.9.07
64888 הודעות, 309 מדרגים, 511 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    03:59   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. יהי זכרו ברוך  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
_בץ_ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.3.16
3800 הודעות, 33 מדרגים, 46 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    04:03   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. יהי זכרו ברוך .  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
נשמע שהשאיר מורשת מכובדת לשמו ולשאחריו בתחומו.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
FuNatic לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 17.12.13
4552 הודעות, 15 מדרגים, 28 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    04:05   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. כבוד על העשייה רבת השנים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מאמין שמרבית החרקים אותם אסף במשך השנים, נכחדו מנוף הארץ.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Baznoded לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
17712 הודעות, 84 מדרגים, 164 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    07:30   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. בד״ה  
בתגובה להודעה מספר 0
             תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Hermon לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.8.02
33190 הודעות, 86 מדרגים, 171 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    07:32   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. עצוב. יהי זכרו ברוך  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אסייתי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.2.20
1491 הודעות, 13 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    08:03   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. לא חדשות ובטח לא סקופ'.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מה עכשיו, שנתחיל לפרסם אנשים שנפטרים בירוחם ?

למרות זאת, משתתף בצער המשפחה.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ראנץ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.10.17
7976 הודעות, 59 מדרגים, 117 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    08:05   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. הוא לפחות עשה משהו בחייו  
בתגובה להודעה מספר 6
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חוצה גם באדום לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 12.5.07
7217 הודעות, 87 מדרגים, 167 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    08:10   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. אז אתה רומז שבירוחם בעיקר מגרבצים  
בתגובה להודעה מספר 8
 
  


הניק שלי מעורר אנטגוניזם? מה זאת אומרת?? אולי זה עולמכם שצר כנמלה? בלי קשר, מחפש ספונסר לשרת VPS ג'יגה RAM ומעלה הממוקם בישראל/אירופה, תמורת באנרים/תמיכה


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ראנץ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 31.10.17
7976 הודעות, 59 מדרגים, 117 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    08:25   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. אני רומז שכותב התגובה הניבזית על ירוחם  
בתגובה להודעה מספר 10
 
  
לא עשה יותר מידי            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
היד החזקה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.6.19
1117 הודעות, 3 מדרגים, 6 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    08:06   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. היה אדם חשוב ומשמעותי  
בתגובה להודעה מספר 6
 
  
חולק עליך וחושב שכן צריך להודיע על כך כאן
חוץ מזה - אתה יכול לכתוב בצורה יותר מכבדת/לפנות למנהלים בפרטי...
רבו האמצעים והדרכים ואתה בוחר
א. לזלזל באדם שעשה דברים חשובים בחיים למען כולם
ב. לזלזל באנשי ירוחם

ודי לחכימא            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אסייתי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 20.2.20
1491 הודעות, 13 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    08:32   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. כתבתי את דעתי באופן מכובד ולא מזלזל, אנשים נפטרים בכל יום ובכל מקום ומכל העדות...  
בתגובה להודעה מספר 9
 
  

לדעתי לא כאן המקום לפרסומים מסוג זה, למעט אנשים ממש מפורסמים ולכל בר דעת.

בוקר טוב ויום טוב !            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אלפקה-מן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.20
3636 הודעות, 24 מדרגים, 46 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    08:04   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. יהי זכרו ברוך. עצוב שיש כאן גולשים שבאופן קבוע כותבים: מה אכפת? 90% מהנפטרים הם מעל גיל 60  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אַל תַּשְׁלִיכֵנִי לְעֵת זִקְנָה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ש-עצמון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.4.16
46088 הודעות, 195 מדרגים, 355 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    08:15   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. יהי זכרו ברוך. עוד אחד מקורבנות השווא .  
בתגובה להודעה מספר 0
 


דֶּרֶךְ שְׁתֵּי נְקֻדּוֹת עוֹבֵר רַק קַו יָשָׁר אֶחָד-יהודה עמיחי,20 שנה לפטירתו


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
LA-V לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.4.17
12948 הודעות, 144 מדרגים, 265 נקודות.  ראה משוב
יום רביעי כ''ו בתשרי תשפ''א    08:15   14.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. מי יחקור את החרקים?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


"עדיף לאהוב ולאבד מאשר לא לאהוב בכלל." - אלפרד טניסון


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  

תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות