גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #661440 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 661440        
קוד לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.1.16
1225 הודעות, 2 מדרגים, 4 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ט בתשרי תשפ''א    18:25   17.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

עקב שינוי מאזן הכוחות במזה''ת הכדור הפלסטיני עלול לנחות דרך קבע במגרש הטורקי - מחקר אסטרטגי של קבוצת ראות  

 
  
משחקי הכס של המזרח התיכון
מבט מערכתי על התחרות להגמוניה איזורית

כותבים: ערן שישון, עדי לוי, אלכס גרינברג
--
מסקנה מרכזית של המחקר:
- מסמך זה מתריע שכבר בסבב הלחימה המשמעותי הבא בין ישראל לחמאס קיימת סכנה של התנגשות והסלמה חסרת תקדים בין ישראל לטורקיה. טורקיה שינתה את גישתה בשנים האחרונות, והיא מתערבת צבאית בסכסוכים של בנות בריתה באיזור,באופן בולט לאחרונה בסכסוך בנאגורנו קארבאך. היא שואפת לשאת את דגל המאבק הפלסטיני ואפילו העניקה אזרחות טורקית למנהיגי חמאס בגולה.
כלל לא בטוח שטורקיה תסתפק בהתנגדות רטורית לישראל בסבבי הלחימה הבאים מול חמאס.
- ישראל ניצבת גם בפני איום 'איזרור' הסכסוך (הפיכתו לסכסוך איזורי, על משקל בינאום) לכאורה, תרחיש האיום האולטימטיבי והסביר מבחינת ישראל, הוא לחימה בחזית כפולה מול חמאס בעזה וחזבאללה בלבנון. אולם תרחיש מאיים יותר הוא הפיכה בפועל של החזית העזתית לחזית איזורית שבו מעורבות אקטיבית שתיים מהטוענות לכס האיזורי, איראן וטורקיה, תוך שיתוף פעולה ביניהן.
---
תמצית מנהלים: התחרות על ההגמוניה האיזורית והביטחון הלאומי של ישראל

המזרח התיכון חווה תקופה של שינויים טקטונים במאזן הכוחות האזורי, וביתר שאת לנוכח החשת תהליך נסיגתה של ארה"ב מהאזור. מגמה זו הגבירה את התיאבון והתעוזה של מעצמות איזוריות עולות ויצרה מארג מורכב של שיתופי פעולה אד-הוק ובריתות בין גורמים יריבים.

התחרות על ההגמוניה האיזורית מתנהלת בין ארבעה כוחות איזוריים שלהם סדר יום ואידיאולוגיה שונים, כמו גם תומכים מקומיים, מיליציות נאמנות ושכירי חרב: 1) איראן ו'הציר השיעי'; 2) טורקיה וציר האחים המוסלמים; 3) המדינות הערביות הסוניות הפרו-מערביות עם דומיננטיות של סעודיה, איחוד האמירויות ומצרים; 4) האסלאם הג’אהדי המזוהה עם ארגון המדינה האסלאמית ואשר נמצא במגמת בירידה. על אלה נוספת רוסיה אשר לה דריסת רגל משמעותית באזור.

איראן ושלוחיה ממשיכים להוות את האיום האזורי הגדול ביותר על ישראל. איראן משקיעה משאבים רבים לכתר את ישראל ב'מעגל של אש' גם בזמן משבר כלכלי עמוק. בפראפרזה על אימרתו של קיסינג'ר על ישראל, נראה שלאיראן אין מדיניות פנים אלא רק מדיניות חוץ.

הניסיון להמשיג את תפיסת הלוחמה האיראנית נגד ישראל שאנו מכנים 'מלחמה פתוחה ללא גבולות,' מעלה את הדברים הבאים:

ירי של עשרות אלפי טילים ממרחב גאוגרפי שמשתרע מאיראן ותימן עד רצועת עזה במשך תקופה של חודשים, בזמן שלישראל אין יכולת הכרעה, הכלה או התגוננות מול מספר עצום של מטרות איכות הפרוסות על שטח כ"כ גדול ובמרחק רב אחת השנייה.

מעגל האש נועד בראש ובראשונה לאפשר לאיראן 'מכה שנייה' קונבנציונאלית במקרה של התקפה על תכנית הגרעין שלה.

ואולם, התשתית של 'מעגל האש' מייצרת לאיראן אופציה צבאית גם של 'מכה ראשונה' קונבנציונאלית שבראי האיראנים יכול להביא למיטוט ישראל. השגת נשק גרעיני תעניק לאיראן חסינות מפני מתקפה חיצונית משמעותית ותמנע גם את האפשרות התיאורטית לשימוש בנשק כזה על ידי ישראל כתגובה למתקפה איראנית. השילוב בין פגיעה בעורף וברציפות התפקודית לאורך זמן רב, יביא בסופו של דבר להגירה שלילית ולקריסתה של ישראל.

טורקיה וציר האחים המוסלמים, לעומת זאת, מגלים פרגמטיות מעשית בנוגע לישראל בשלב הנוכחי, וישראל אינה נמצאת בראש סדר היום של הציר הזה. אולם השאיפות הטורקיות להגמוניה אזורית הופכות את אפשרות ההסלמה בין ישראל לטורקיה לכמעט ודאית לאורך ציר הזמן.

מסמך זה מתריע שכבר בסבב הלחימה המשמעותי הבא בין ישראל לחמאס קיימת סכנה של התנגשות והסלמה חסרת תקדים בין ישראל לטורקיה. טורקיה שינתה את גישתה בשנים האחרונות, והיא מתערבת צבאית בסכסוכים של בנות בריתה באיזור (באופן בולט לאחרונה בסכסוך בנאגורנו קארבאך) היא שואפת לשאת את דגל המאבק הפלסטיני ואפילו העניקה אזרחות טורקית למנהיגי חמאס בגולה. כלל לא בטוח שטורקיה תסתפק בהתנגדות רטורית לישראל בסבבי הלחימה הבאים מול חמאס.

ישראל ניצבת גם בפני איום 'איזרור' הסכסוך (הפיכתו לסכסוך איזורי, על משקל בינאום) - לכאורה, תרחיש האיום האולטימטיבי והסביר מבחינת ישראל, הוא לחימה בחזית כפולה מול חמאס בעזה וחזבאללה בלבנון. אולם תרחיש מאיים יותר הוא הפיכה בפועל של החזית העזתית לחזית איזורית שבו מעורבות אקטיבית שתיים מהטוענות לכס האיזורי, איראן וטורקיה, תוך שיתוף פעולה ביניהן.

החתירה להגמוניה של טורקיה ואיראן שמה אותן על מסלול של חיכוך תמידי, ופעילותן בעיראק ובסוריה, ולאחרונה גם בחבל נגורנו קאראבך כמעט ויוצרת ביניהן מגע ישיר. כל זאת, על רקע של עוינות היסטורית בין האסלאם הסוני שמייצגת טורקיה לאסלאם השיעי שמייצגת איראן.

אולם, יש בין שתי המדינות מנגנוני הידברות וגם אינטרסים חופפים, שאחד הבולטים שבהן היא התמיכה בתנועת החמאס – חמאס שנולדה כשלוחה עזתית של תנועת האחים המוסלמים במצרים, נתמכת על ידי טורקיה וקטאר מצד אחד, ועל ידי איראן וחזבאללה הלבנוני מצד שני. ולכן יש פוטנציאל גדול יותר מבעבר 'לאיזרור' הקונפליקט בין ישראל לעזה בעקבות ההסלמה המשמעותית הבאה.

למרות דימוי העוצמה הרוסית, ההשפעה שלה מוגבלת באיזור – רוסיה מנצלת את נסיגתה של ארה"ב להתבסס באיזור, אולם אין לה את היכולות או הכוונות להחליף אותה. אין לה בעלות ברית טבעיות באיזור ואפילו השפעתה על משטר אסד השפעתה מוגבלת. למרות אלה, היא הצליחה להפוך לשחקן מפתח ואפילו כמתווכת על בזירה הסורית ובמידה פחותה גם לוב.

האינטרסים הרוסים נמצאים בחיכוך מתמיד עם אלה של ישראל, אך גם עם אלה של יריביה טורקיה ואיראן. רוסיה משתדלת לרוב להימנע מעימות עם ישראל אולם פוטנציאל החיכוך בין שתי המדינות גבוה לנוכח המלחמה שמנהלת ישראל נגד התבססות איראן בסוריה, ומהווה מכשול בפני הרצון הרוסי להוביל את תהליך השיקום הכלכלי והצבאי של סוריה.

למרות מגמת נסיגתה מהאזור שתומכות בה שתי המפלגות הגדולות, להחלטות שמתקבלות בוושינגטון לגבי המזרח התיכון פוטנציאל השפעה גדול יותר מאלה שמתקבלות במוסקבה. כך, לאחר הבחירות שם, למדיניותה של ארה"ב כלפי איראן כמו גם יחסיה עם טורקיה וסעודיה – סוגיות ששני המתמודדים לנשיאות חלוקים עליהן עמוקות – תהיה השפעה עמוקה על יחסי הכוחות במזרח התיכון.

להסכמים המדיניים של ישראל עם איחוד האמירויות ובחריין עשויות להיות השלכות על יכולתה של ישראל להתמודד עם מערך האיומים האיזורי: מעמדה של ישראל צפוי להשתדרג עד כדי הפיכתה באופן מעשי לחברה בגוש המדינות הערביות המתונות. אינטרס מרכזי של ציר זה הוא לבלום את החתירה להגמוניה של טורקיה ואיראן. ריבוי השחקנים והעדר הגמון מובהק בציר זה, יצר פרקטיקה של קואליציות אד הוק סביב נושאים שונים, שבחלקן השתלבה ישראל בפועל עוד לפני ההסכמים האיזוריים.

ההסכמים עשויים לבשר מהפך במעמדה של מדינת ישראל במזרח התיכון - מעבר ליתרונות הביטחוניים, המדיניים והכלכליים הפוטנציאליים, הטאבו על 'הנורמליזציה' עם ישראל בעולם הערבי נשבר. המילה 'נורמליזציה' שהפכה למילת גנאי בערבית, נישאת היום תדיר בפי מנהיגים באזור ללא מבוכה. זהו מהלך חשוב וגם אמיץ מצד מנהיגי המדינות הערביות שעשוי לשבור מחסום פסיכולוגי שמנע עד כה את שילובה של ישראל באיזור.

הסוגייה הפלסטינית נדחקה לקרן זווית, כרגע. נדמה שמדינות ערב איבדו עניין בסוגיה הפלסטינית ואף אינן טורחות כבעבר לשלם מס שפתיים לנושא זה. ההישגים המדיניים של ישראל בזמן כהונת טראמפ, נתפסו כתבוסה פלסטינית שזכתה במקרה הטוב לתגובה ערבית רפה. סירוב הליגה הערבית לגנות את איחוד האמירויות בעקבות הסכם השלום עם ישראל בהשוואה לסילוקה של מצרים מהליגה הערבית לכמה שנים בעקבות הסכם השלום עם ישראל, הן עדות לשינוי הגדול ביחס לסוגיה זו.

ואולם, ישראל עלולה לשלם בעתיד מחיר יקר על ניהול סכסוך כושל עם הפלסטינים – למרות שנדמה שהסכסוך עם הפלסטינים יצא 'להפסקת פרסומות', הסכסוך ימשיך להוות סוגיה אסטרטגית בעלת חשיבות עצומה לעתידה של מדינת ישראל שבלא ספק ימשיך ליצור אתגרים מתמשכים לישראל.

כך למשל, בעקבות תהליך הפיוס הפנים פלסטיני שמובילה טורקיה ולאור תחושת הפלסטינים שהופקרו על ידי הליגה הערבית – הכדור הפלסטיני עלול לנחות דרך קבע במגרש של הציר הטורקי במקום בקואליציית המדינות הערביות. לכך עשויות להיות השלכות משמעותיות על הסכסוך שנדון בהם במסמכים הבאים.

https://www.heb.reutgroup.org/Publications/%D7%9E%D7%A9%D7%97%D7%A7%D7%99-%D7%94%D7%9B%D7%A1-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97-%D7%94%D7%AA%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9F

המסמך המלא:
https://6f176415-e1fd-466e-a7b9-40841e8325ff.filesusr.com/ugd/7c17af_83cff9218c484aa7a9c965fd86b20899.pdf              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  גם תימן וזה לא חדש. ?? ''ישראל עלולה לשלם בעתיד מחיר יקר על ניהול סכסוך כושל עם הפלסטינים'' ?? מנדי 17.10.20 18:42 1
  יש האוהבים להפחיד ולפחד Oliver 17.10.20 19:00 2
  ניתוח מעולה חדה 17.10.20 19:16 3
  קראתי ולא מקבל את הקשקוש הזה למה 17.10.20 19:30 4
  כן.. טורקיה תאיים godfrey 17.10.20 19:32 5
     מעצמה גרעינית? יותר דומה למעצמה גריאטרית נוסטרודמוס 17.10.20 19:43 6
         ישראל מעצמה גרעינית. משה בן אברהם 17.10.20 20:26 9
             מעצמה געינית לא רלוונטי -בהנחה שקראת את המאמר המלא ולא רק את התקציר שהובא לכאן Kayser Soze 18.10.20 09:50 14
  קשקוש של עוד נבואת זעם במחשבה שניה 17.10.20 19:44 7
  מאמר מעניין (לא קשור להפחדה). חסר בו מימד חשוב מאד. קורונה. אנחנו רק בהתחלה שלה וההשפעה היא רב דורית Kayser Soze 17.10.20 20:23 8
     הקורונה תהיה השנה הקרובה היסטוריה. משה בן אברהם 17.10.20 20:33 10
         אחי,ישראל הוציאה 130מיליארד שח ויש לה אבטלה עצומה.משבר הקורונה האמיתי לא התחיל ויהיה מיתון חזק בעולם Kayser Soze 18.10.20 09:49 13
  כן נמסור שטחים לערבים ואז טורקיה לא תאיים עלינו... ישראלצ'יק 18.10.20 01:43 11
  לא סתם שינוי במאזן זהו שינוי באבו אבו מאזן לבוב 18.10.20 01:50 12
  טוב, אין ברירה, חייבים להושיב את השגריר הטורקי על כסא ידידיה 18.10.20 10:18 15
  בכנס הרצליה 2017 נשא הרצאה עמוס גלעד גיל גמש 18.10.20 10:37 16
  זה חדשות שארגון שמאל חושב שהפלסטינים עומדים תמיד במרכז העולם? צללפון 18.10.20 10:44 17

   
   
מנדי
חבר מתאריך 1.1.19
5228 הודעות
יום שבת כ''ט בתשרי תשפ''א    18:42   17.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. גם תימן וזה לא חדש. ?? ''ישראל עלולה לשלם בעתיד מחיר יקר על ניהול סכסוך כושל עם הפלסטינים'' ??  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מאיפה לכם שישראל מנהלת מדיניות כושלת עם הפלסטינים" ?? רלב"ים חייבים להידחף לכל מקום ?
💂            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Oliver לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.8.18
1333 הודעות, 7 מדרגים, 8 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ט בתשרי תשפ''א    19:00   17.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. יש האוהבים להפחיד ולפחד  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
תמיד נמצא אנשים עם דעות על קטסטרופות
תמיד יש את אוהבי החצי הריק של הכוס
וללכת עם פרצוף עקום            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חדה
חבר מתאריך 9.7.17
422 הודעות
יום שבת כ''ט בתשרי תשפ''א    19:16   17.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. ניתוח מעולה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
למה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.12.08
6860 הודעות, 59 מדרגים, 98 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ט בתשרי תשפ''א    19:30   17.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. קראתי ולא מקבל את הקשקוש הזה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
נקודה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
godfrey לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.9.13
2411 הודעות, 20 מדרגים, 40 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ט בתשרי תשפ''א    19:32   17.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. כן.. טורקיה תאיים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
על מעצמה גרעינית..            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נוסטרודמוס
חבר מתאריך 4.9.20
174 הודעות
יום שבת כ''ט בתשרי תשפ''א    19:43   17.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. מעצמה גרעינית? יותר דומה למעצמה גריאטרית  
בתגובה להודעה מספר 5
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
משה בן אברהם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.2.15
11913 הודעות, 50 מדרגים, 88 נקודות.  ראה משוב
יום שבת כ''ט בתשרי תשפ''א    20:26   17.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. ישראל מעצמה גרעינית.  
בתגובה להודעה מספר 6
 
  
ארדואן כבר איים לשלוח את הצי הטורקי וכבר שלח את המרמרה.
טורקיה תנסה להתערב באיזורנו אבל ישראל זאת לא סוריה ולא ארמניה.
אצלינו הם יאכלו הרבה הרבה חצץ.


כך אזדרע שמא גליפא מפורש בארבעין ותרין אתוון דעובדא דבראשית.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Kayser Soze לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
16994 הודעות, 94 מדרגים, 156 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ל' בתשרי תשפ''א    09:50   18.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. מעצמה געינית לא רלוונטי -בהנחה שקראת את המאמר המלא ולא רק את התקציר שהובא לכאן  
בתגובה להודעה מספר 9
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
במחשבה שניה
חבר מתאריך 6.9.15
419 הודעות
יום שבת כ''ט בתשרי תשפ''א    19:44   17.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. קשקוש של עוד נבואת זעם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Kayser Soze
חבר מתאריך 2.4.12
16994 הודעות
יום שבת כ''ט בתשרי תשפ''א    20:23   17.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. מאמר מעניין (לא קשור להפחדה). חסר בו מימד חשוב מאד. קורונה. אנחנו רק בהתחלה שלה וההשפעה היא רב דורית  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מלחמה היא דבר יקר, במיוחד אם אתה טורקיה ואיראן.קורונה תביא איתה משבר כלכלי ארוך טווח וזה שיקול ענק בכל מהלך.
אבל תיאור האיום בהחלט רלוונטי- למי ששכח, אחרי ארה"ב לטורקיה יש את הצבא החזק בנאטו. התנגשות איתם ובעלות בריתם היא סיפור שונה ממלחמת יוה"כ.
ישראל בזבזה כ 15 שנה (מאז לבנון 2 שהיה ברור שהעורף יעד מועדף) בהכנת העורף לפגיעה. אני מדבר בעיקר על מיגון פאסיבי של תשתיות קריטיות כמו תחנות כוח, מקלטים (לא ממ"ד) וכו. כמו כן, התמקדות בחיל יבשה חזק, כזה שימנע פלישה/ יכבוש אדמה ביעילות.
הדוקטורינה שנשענת על הגנה אקטיבית והתקפה שמבוססת חיל אויר תכשל כשלון כואב. מערכות היירוט יוצפו ובמילא יגנו רק על אתרים לאומיים וחיל האויר יתקשה להתמקד בהגנה על העורף. אפשר להבין למה נבחרה הגישה הזו, בעיקר על רקע הרגישות לאובדן חיי חיילים..
אפשר לכתוב עוד רבות על העניין            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
משה בן אברהם
חבר מתאריך 10.2.15
11913 הודעות
יום שבת כ''ט בתשרי תשפ''א    20:33   17.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. הקורונה תהיה השנה הקרובה היסטוריה.  
בתגובה להודעה מספר 8
 
  
אין שום אינדיקציה שההשפעה שלה תהיה יותר ממינימלית לטווח הארוך.
לטורקיה צי ימי חזק אבל ישראל היא לא קפריסין והטורקים יודעים את זה.
ההתערבות שלהם תהיה רק בכח רך או בכיפופי ידים.
לא נראה שבטווח הנראה לעין שנגיע לעימות של ממש.


כך אזדרע שמא גליפא מפורש בארבעין ותרין אתוון דעובדא דבראשית.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Kayser Soze
חבר מתאריך 2.4.12
16994 הודעות
יום ראשון ל' בתשרי תשפ''א    09:49   18.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. אחי,ישראל הוציאה 130מיליארד שח ויש לה אבטלה עצומה.משבר הקורונה האמיתי לא התחיל ויהיה מיתון חזק בעולם  
בתגובה להודעה מספר 10
 
  
במצבי מיתון, מדינות מזרימות כסף לעודד את השוק הפרטי, אבל הפעם מדינות נכמסו לגרעונות עצומים רק כדי לתחזק מצב קיים.
בעוד חצי שנה (בתקווה שהחיסון יהיה זמין ועובד), אותן מדינות לא יוכלו לסייע ויתחיל מיתון ארוך טווח. אגב, בגלל הפגיעה הריאלית בכלכלה (מפעלים נסגרים) נראה חוסרים במוצרים מסויימים, מה שיביא לעליית מחירים. קרי, אינפלציה יחד עם מיתון.
הכי טוב להיות עובד מדינה. כך היה תמיד, והיום זה כל כך חזק            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ישראלצ'יק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
12462 הודעות, 77 מדרגים, 134 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ל' בתשרי תשפ''א    01:43   18.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. כן נמסור שטחים לערבים ואז טורקיה לא תאיים עלינו...  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
חמאס מסרב להכיר בישראל גם אם תהיה נסיגה של 100 אחוז. אז הוא ימשיך להתגרות בנו וזה יוביל לפיצוץ גדול והטורקים יקפצו על המציאה ויכנסו איתנו למלחמה. הי אבל תנו להם שטחים הם אמרו


נשארים בבית!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
לבוב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.11.19
10677 הודעות, 58 מדרגים, 109 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ל' בתשרי תשפ''א    01:50   18.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. לא סתם שינוי במאזן זהו שינוי באבו אבו מאזן  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ידידיה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.5.13
18443 הודעות, 192 מדרגים, 338 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ל' בתשרי תשפ''א    10:18   18.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. טוב, אין ברירה, חייבים להושיב את השגריר הטורקי על כסא  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
הפוך


ישראל חייבת זהות.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
גיל גמש לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.5.16
2003 הודעות, 9 מדרגים, 17 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ל' בתשרי תשפ''א    10:37   18.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. בכנס הרצליה 2017 נשא הרצאה עמוס גלעד  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 18.10.20 בשעה 10:46 בברכה, גיל גמש
 
לדבריו , בזמן שהאחים המוסלמים שלטו במצרים היה חשש גדול לשיתוף פעולה שלהם עם טורקיה כנגד ישראל, אז בינתיים אסיסי השתלט ושולט במצרים ... בינתיים... .
ועוד לא דיברנו על מה יקרה אם המפלגה הפרוגרסיבית המופרעת, שונאת ישראל, תעלה לשלטון בארה"ב.

אין לנו על מי לסמוך אלא על אבינו שבשמיים.


מה ההבדל, שאינו גיאוגרפי, בין אלו שאנו מכנים ערביי ישראל לבין אלו המכנים עצמם פלסטינים?!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
צללפון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.8.13
7767 הודעות, 52 מדרגים, 96 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון ל' בתשרי תשפ''א    10:44   18.10.20   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. זה חדשות שארגון שמאל חושב שהפלסטינים עומדים תמיד במרכז העולם?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות