גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #688284 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 688284        
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    14:22   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

האוזניות של גודזילה: כך גילו מטוסים לפני המצאת המכ''מ  

 
  
מתקנים מפלצתיים וצלחות שלובשים על הראש, שופרות שתוקעים באוזן ואפילו זוכה פרס נובל שפיתח סופר-אוזניות בגודל טיטאני; "הקברניט" מציג: סיבוב בממלכה הביזארית של גילוי על בסיס השמיעה


לחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב

שלום, כאן הקברניט; המכ"מ הוא המצאה מדהימה, שהועילה לאנושות בתחומים רבים. למשל, היכולת לעקוב אחר כלי טיס מהקרקע למרחקים גדולים איפשרה נתיבי טיסת נוסעים ארוכים ובטוחים, בלי המוני קונקשנים או מטוסים שאובדים לבלי שוב, איתור ענני סערה מסוכנים ועוד. ושימושיו ממש לא מוגבלים לכלי טיס; תשאלו כל מי שחטף דו"ח על נהיגה במהירות מופרזת.

איך עובד מכ"מ? שידור רדיו כיווני (1) שפוגע בעצם מעופף (2) מוחזר לאנטנה (3) ומזוהה כמטוס (4) שמופיע על המסך (5) עם נתוני מרחק, כיוון התקדמות, גובה ומהירות
––––––––––––––––––––––––
המפציץ B52 מסרב למות; האם יביס את איראן?
צה''ל בחר מחליף ליסעור - האם זהו המסוק הנכון?
כך מפילים דיקטטור עם מטוס אחד וטיל אחד
לגו אפאצ'י: הכירו את מסוק התקיפה המפתיע של איראן
כך הקים דונלד טראמפ את חברת התעופה הכי מקורית בעולם

📸לאינסטגרם📸 של הקברניט:
https://www.instagram.com/hakabarnit
––––––––––––––––––––––––
הראשון שחשב על השיטה הגאונית הזאת היה מר כריסטיאן הילסמאייר, ב-1904, אך רק ב-1935 הפך המכ"מ למציאות בשטח. וזה מוזר, כי הצורך לאתר כלי טיס מרחוק היה קיים הרבה לפני כן. חיגרו חגורות, אנו ממריאים לטיול ביזארי מהרגיל.

הוא מתחיל ב-1910, עם פתיחת ראשוני הנתיבים להטסת נוסעים, שהתבססו על ספינות אוויר קשיחות - מה שמכונה צפלין. עשירי אירופה ואמריקה נהנו מפינוקים ברמה של ספינת פאר, וטסו בבטחה ובמהירות חסרת תקדים ליעדם. רק מה? ספינות האוויר איחרו כל הזמן, וגם אם הגיעו ליעדן, חלף זמן רב עד שירדו מהן הנוסעים.

נחיתה רכה, רק מה? ארוכה. ספינת אוויר בישורת אחרונה צילום: Wikimedia

מדובר בכלי טיס שלא יכולים לנחות ללא היערכות מורכבת מאוד על הקרקע; מישהו צריך לתפוס את הכבלים שהספינה משלשלת, לחבר לעוגנים מתאימים ואז למשוך ולהצמיד אותה למגדל עגינה. רק אז אפשר לכבות מנועים ולהתחיל להוריד נוסעים. צוות עגינת ספינת אוויר גדולה יכול להיות גם 40 איש, כך שכדאי שכולם יהיו מראש במקום המתאים.

תקשורת רדיו (מורס ובהמשך גם מלל) איפשרה לספינה לדווח שהיא מתקרבת - אך לעיתים קרובות הקשה מזג האוויר על אומדן מרחק, ואף על ידיעת המיקום; עד כדי כך, שספינות אוויר נשאו סל עם חבל, בו הורד תצפיתן לגובה נמוך - שיחפש כבישים וסימני זיהוי שהעננים מסתירים.

בלון תצפית צבאי נגרר לנחיתה. שימו לב כמה אנשים יש על הקרקע צילום: australian war memorial


איך יאותרו הספינות, כדי שהנוסעים לא יתמרמרו? באמצעות האוזניים; סביב היעדים הוקמו עמדות בהן ישבו תורנים עם חצוצרות-אוזן גדולות; משפך מתכת שממקד גלי קול לשיפור את השמיעה, שהומצא במאה ה-17 עבור מתחרשים. כל מאזין החזיק מצפן, כדי לדווח מאיזה כיוון מגיע רעש המנועים.

מהר מאוד החל שימוש בטכנולוגיית הטופופון - המצאה מהמאה ה-19 שנועדה לאתר צופרי ספינות בערפל, ובה יש שתי חצוצרות אוזן שכוונו באלכסון, כדי שיהיה קל יותר להבין מאיזה כיוון מגיע הרעש. כשהוצלב עם המיקום עליו דיווח צוות ספינת האוויר, אפשר היה להעריך מתי תגיע.

אוזנינו על כתפינו, ראשינו קשובים: רישום פטנט הטופופון צילום: USPO


במלחמת העולם הראשונה הפך הצורך באיתור מוקדם לקריטי וחורץ גורלות: ספינות אוויר הגיעו והפציצו ערים, ואחריהן גם המפציצים הכבדים הראשונים. ומן הסתם, הפעם לא התקשרו לדווח שהם מתקרבים. כל מדינות אירופה הרימו אינספור עמדות האזנה, והחל פיתוח נרחב מאוד של טכנולוגיות איתור.

קסדת האזנה אישית שהופעלה בגרמניה ב-1917 צילום: IWM

למשל, ערכת ההאזנה האישית - קסדה אליה מחוברות חצוצרות אוזן, ועיניות כהות שמאפשרות מבט גם אל תוך השמש. המלחמה הפכה את הצורך לראות את התוקפים לקריטי; יש הבדל בין כוח של ארבעה מפציצים ובין כוח של ארבעים, ורעש "חזק מאוד" לא מעיד על מספר או סוג כלי הטיס.

פיתוח נוסף היה עמדת ההאזנה הניידת; חצובה ועליה מספר חצוצרות אוזן, שאפשר למקם במפקדות ומחנות קדמיים ולדעת כשהאויב מתקרב.

חצוצרות אוזן על גלגלים. ניידת האזנה צילום: NARA


מהר מאוד הבינו כל הצדדים הלוחמים שעמדות ההאזנה הן פיתרון גרוע: אם המאזין נמצא בשטח הררי, יעצים ההד את הצליל ויקשה על זיהוי הכיוון. כמו כן, גובה הטיסה הלך ועלה, עד לרמה בה בקושי אפשר לשמוע את האווירון.

וכזכור, אנחנו מדברים על מלחמה עצומה: מצב בו אלף תותחים כבדים יורים יום שלם בגזרה סמוכה היה די סטנדרטי; לך תאזין למטוסים עם כזאת מין תזמורת פיצוצים.

מפציצי גותה גרמניים מפציצים את לונדון צילום: aerohispanoblog


למעשה, גם בתנאים אופטימליים סיפקו עמדות האזנה רק התראה של כמה דקות על מטוסים שמתקרבים, ועל כיוון כללי. כאן הפך הצורך בהתראה מוקדמת לדרישה כלכלית-אסטרטגית; חיילים בשטח יכולים לרוץ בהינתן פקודה ולתפוס מחסה גם בהתראה של דקות; מה יעשו אלף פועלים במפעל תחמושת? פשוט מאוד: יישארו בבית עם המשפחה, או יעברו לגור במקלטים. רק עם כלי שיאפשר גילוי מוקדם אפשר להבטיח את שלום העובדים והמשק כולו. ובלעדיו? ובכן, הניצחון פשוט בלתי אפשרי.

ולכן, לאחר המלחמה התנפלו ממציאים רבים על שולחנות השרטוט, כדי להמציא שיטה טובה יותר למצוא מטוסים באוויר. כמעט כולם שרטטו חצוצרות-אוזן יותר ויותר מתקדמות - משום שזו היתה השיטה הבדוקה היחידה.

חצוצרות אמריקאיות עצומות מ-1921 צילום: NARA


את הפיתוח הכי יצירתי הוביל הצרפתי ז'אן ספטיסט פרין, זוכה פרס נובל. היתה זו מטריצה שמורכבת משש קבוצות של שש חצוצרות אוזן, כשבכל קבוצה קוטר קצת שונה. הרעיון היה ליצור הפרדה של רמות צליל, כשכל קבוצה היא בעצם ערוץ.

כך נוצר מצב בו צליל של מפציץ נשמע צלול יותר בקבוצה אחת, צליל של ספינת אוויר - בשנייה, של מטוס קרב בשלישית וכן הלאה. ועדיין, הקונסטרוקציה של פרין לא ידעה לספר בכמה כלים מדובר. כמו כן, היתה מאוד עדינה ולא התאימה למלחמה ניידת.

עמדת ההאנה של פרין צילום: douglasself


חברת גוארז הצ'כית פיתחה עמדת האזנה בה במקום קונוס, הצליל נקלט דרך צלחת. הרעיון היה מוצלח, אך הביצוע בעייתי: המאזין קיבל צליל ללא הפרדה אמיתית, מה שהקשה להבדיל בין רעשים ולנחש מה שלח האויב.

ב-1922 בחן הצבא ההולנדי את המתקן הזה, והחליט לוותר עליו, לטובת חצוצרות פחות הרפתקניות.

העמדה של גוארז צילום: douglasself


ב-1935 אימצו ההולנדים מערכת שהיתה בעצם עגלה עם מושב ושתי אפרכסות גדולות, אליה התווספו בהמשך גם זרקור והתקן תצפית.

העמדה שפותחה בידי ואן-סואט צילום: aviationhumor,lakesidehistory


יפן הקיסרית בנתה על מלחמה התקפית מתגלגלת, ולכן שמה דגש על האזנה ניידת. בתמונה הזאת, מתחילת שנות השלושים, אפשר לראות את כבוד הקיסר הירוהיטו סוקר את מערך ההגנה האווירית - ומבקר בגדוד האזנה. נראה כאילו מישהו בנה לגודזילה חצוצרה.

צילום: Wikimedia

דרך חצוצרות אלה התאפשר זיהוי כלי הטיס ולא רק נוכחותו, אך לא בגלל צורת הכלי; תרבות פרפקציוניסטית ואימונים קדחתניים הפכו את קציני ההאזנה של יפן לטובים ביותר בעולם. עד כדי כך, שמערכות ההאזנה של יפן הוצבו גם על כל הספינות בצי הקיסרי; המאזינים ידעו לבודד את רעשי המטוס מרחש הגלים, המנועים והחיים בתוך אוניה.

גרמניה הנאצית הפעילה עמדות האזנה אלקטרוניות, בעלות מיקרופונים להעצמת הצליל ועיצוב דמוי טבעת שאיפשר ניוד נוח (בגרמנית, רינגטריכטריכטוגשורר; שמות האמל"ח הגרמני הם כמעט עוד פשע מלחמה לאוסף).

עמדת האזנה נאצית צילום: Bundesarchiv

העיצוב הזה היה חכם יותר מהחידוש הצ'כי, ושולב בו זרקור; היה זה כלי האיתור הכי מוצלח מסוגו, עם טווח של עד 12 ק"מ בתנאים אופטימליים, ומרווח טעות של שתיים-שלוש מעלות. לצוותי ההאזנה של גרמניה היו הרבה מאוד הזדמנויות לנסות ולשפר את הציוד; מפציצים בריטיים היכו באירופה הכבושה כל לילה בראשית המערכה, ועד מהרה הצטרפו אליהם רבבות מפציצים אמריקאיים.

האמריקאים פיתחו את עמדת ההאזנה הכי מסובכת בעולם, M2 שמה. היא התבססה על שלוש חצוצרות ובהן מיקרופונים, ומנגנון מכני שידע לאמוד עוצמת צליל כדי להפיק כיוון מדויק וזווית מהקרקע - מחשב פרימיטיבי. בנוסף, ה-M2 התחברה לזרקור חיצוני ענק, שקיבל אוטומטית את נתוני עמדת ההאזנה כדי להקל על גילוי חזותי בלילה. כך התאפשר טווח גילוי של 7.3 ק"מ בתנאים אופטימליים.

עמדת האזנה צילום: ג'יימס האטון, National Geographic Society

ומה עם הבריטים? ובכן, בממלכה המאוחדת אהבו מראות-צליל. אלו הן צלחות בגובה ארבעה-חמישה מ' שעשויות בטון, ומוקמו על החוף המערבי לגילוי טיסה מעל לתעלת למאנש. בנוסף, נבנתה חומה אקוסטית - חמישה מ' גובהה ו-70 אורכה - ואיפשרה אף היא לקלוט צלילים מרוחקים.

צלחת בטון בריטית. לא מה שאתם חושבים צילום: webodysseum


ממציאי מראות הצליל והחומות הללו רצו למקם אלפים מהן לאורך החוף, אך ב-1935 קרה משהו ששינה את העולם: המכ"מ הראשון נבחן במדינה, והבריטים החליטו להפסיק להסתמך על חומות וצלחות מבטון.

האמריקאים היו סקפטיים מאוד כשבריטניה סיפרה להם על המכ"מ; גייסות ארה"ב המשיכו להפעיל עמדות האזנה במקביל למכ"מ עד סוף המלחמה, בתור גיבוי. זאת, למרות שהוכח בשטח שגילוי אלקטרוני הוא אמין, והופך את ההאזנה למיותרת לחלוטין. שיעור מר בתחום התקבל בבוקר ה-7 בדצמבר 1941: עמדת מכ"מ בפרל הארבור קלטה מצוין את כל מטוסי גל התקיפה הראשון של יפן, וצוות המפעילים שלח אזהרה לבסיסי הוואי. אף אחד לא לקח אותה ברצינות, וטען שזה אולי כוח מפציצים אמריקאי באימון.

עמדת המכ"מ בפרל הארבור צילום: visitpearlharbor


גם הבריטים המשיכו להשתמש במראות צליל ועמדות האזנה, אך בעיקר בתור הטעייה: בסוף שנות השלושים, טכנולוגיית המכ"מ היתה הסוד הכי קריטי של הממלכה. זה לא שהגרמנים לא ידעו מהו מכ"מ. למעשה, פיתחו את כזה בעצמם ואף חיברו אותו בהמשך ישירות למערכי הנ"מ שלהם. אבל לא ידעו שכל קו החוף המזרחי של בריטניה מרושת באנטנות מכ"מ, תשתית גילוי שנקראה צ'יין הום.

לנאצים לא היה מושג שהאנגלים יכולים לגלות את מטוסיהם מטווחים גדולים, וממש מכל זווית בה יפלשו. וכל עוד הנאצים לא ידעו מה פשר האנטנות, המשיכו לתהות כיצד מצליחים טייסי חיל האוויר המלכותי לתפוס את המפציצים שלהם כל פעם באוויר.

רשת המכ"מים צ'יין הום צילום: Wikimedia

עם הזמן אימצו כל הצדדים הלוחמים את המכ"מ, ובנו כאלה יותר ויותר קטנים. טכנולוגיית אומדן מרחק על בסיס רדיו איפשרה את המצאת מרעום הקירבה - כלי שהפך את תותחי הנ"מ לאפקטיביים בהרבה. בימי המלחמה האחרונים עוד נעשה שימוש בהתקני האזנה למיניהם, בעיקר בגזרות נידחות בהן לא שווה להרים תשתית מתקדמת.

החריגה היחידה היתה ברית המועצות; הסובייטים השתמשו במערכות האזנה כגיבוי וסיוע ממש עד הסוף. הסיבה היא שרוב תשתיות הפיתוח בתחום ישבו בלנינגרד ופוזרו בין גזרות אחרות עם פלישת הנאצים. לכן, לקחו הרוסים כל מערכת גילוי אפשרית - קצת פיתוחים מקומיים, כ-2,600 עמדות מכ"מ שקיבלו משותפיהם בארה"ב וכן - גם מערכי מיקרופונים.

עמדת האזנה ברוסיה צילום: douglasself

עד כה דיברנו על איתור מטוסים מהקרקע; מה לגבי איתור באוויר? איך ידעו טייסים שהאויב מתקרב אליהם? שלוש אפשרויות: או שראית את האויב והזהרת את שאר מטוסי המבנה במכשיר הקשר, או שמישהו אחר ראה והזהיר אותך, או שאף אחד לא ראה והאויב פשוט הכריז על נוכחותו בכך שפוצץ כמה מהמטוסים סביבך. ראיה טובה במיוחד הפכה לנכס חיוני; גם לצבא שרצה ניצחונות באוויר וגם לטייס שרצה למשיך לחיות.

מי ראה מסרשמיט? מטוסי הארקיין בריטיים בפעולה צילום: Wikimedia


והעניין היה כל כך ברור, ששימש לאחת ההונאות הכי צבעוניות בהיסטוריה: בתחילת המלחמה, רצתה בריטניה להסתיר את קיום המכ"מ שלה - בדגש על ניסויים ראשונים במכ"מים מוטסים - אז הפיצה כרזות שקוראות לאנשים לאכול הרבה גזר, משום שבכוחו לשפר את הראייה בלילה "כמו של הלוחמים שלנו".

כשמרגלים דיווחו על כך לגרמניה, סברו הנאצים שהירק הכתום פשוט נותן לבריטים ראיית לילה משובחת ואף החלו לבנות תוכניות להצטייד בו. למעשה, משם נולדה הסברה שגזר זה טוב לעיניים. זה לא בלוף מוחלט; גזר הוא מקור לוויטמין A שמועיל לראייה - אבל זה נכון גם לגבי ביצים, כרוב ושמן דגים.

אחת מכרזות הקמפיין צילום: NARA


לאחר המלחמה קיבל המכ"מ שימושים אזרחיים רבים, והפך לכלי חיזוי מזג אוויר, בטיחות טיסה, ניווט ועוד. הוא אינו חף ממגבלות ובהקשרים צבאיים מדובר בסנסור בעייתי ובמובן מסוים אף גרוע (על כך אסביר בטור נפרד) - אך עדיין עדיף מכל מה שבא לפניו.

מרתק לחשוב מה יבוא אחריו; נערכים ניסויים בפיתוח מערכות שירחיבו את יכולות הגילוי של המכ"מ הוותיק, ביניהן סנסור לייזר שידע לזהות מערבולות באוויר, מצלמות אינפרא-אדום לטווחים עצומים ועוד. ימים יגידו איזו צורה ילבש איתור המטוסים בעתיד - ואילו טריקים מגניבים יפותחו כדי להתחמק מגילוי כזה. טיסה נעימה!
👨‍✈️הקברניט👨‍✈️:
https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3895470,00.html


---

הפינה הפטריוטית

גלגלים בוערים

סיפור הגבורה של סרן נתנאל לסרי וסגן תומר עמרי: "גלגלים בוערים"
"בסוף אתה פה בשביל להגן על האזרחים, לא משנה מה קורה, גם אם זה מסכן אותי ואת
הצוות. יש פה מחבלים שנמצאים בתוך שטח מדינת ישראל, ופשוט צריך לנטרל אותם כמה שיותר מהר עם אפס דילמות"


מנעו פיגוע גדול בשטחי מדינת ישראל באמצעות נחישות וחתירה למגע של הלוחמים ושיתוף פעולה של כוחות מגדוד הסיור המדברי, גדוד של חיל השריון וכוחות חיל האוויר.



לחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב

🇮🇱עם ישראל חי🇮🇱

שבת שלום רוטר



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  וואו יהודי אמיתי 19.03.21 14:29 1
     החיילים? חופשי.. בכיף ידידי miklo 19.03.21 15:33 12
  מרתק, תודה רבה לך :) ilanka 19.03.21 14:39 2
     לא יודע, אבל אולי מישהו פה ירחיב. ד''א קבל תגובה מכלכליסט (תקרית פרל הארבור) miklo 19.03.21 15:03 5
         מרתק, תודה רבה. נאפו 20.03.21 06:53 33
     פה עוד מידע ותמונות.. miklo 19.03.21 15:20 11
  מרתק עץ או פלי 19.03.21 14:47 3
  מעניין כמו תמיד. תודה דידי 19.03.21 14:56 4
     :) miklo 19.03.21 15:14 8
  נראה עינוי להיות במשמרת 4 שעות מחובר לדברים האלו Reflektor 19.03.21 15:05 6
     אבן קטנה - שבוע טינטון miklo 19.03.21 15:15 9
  כמדומני פורסם popay 19.03.21 15:05 7
     בכיף פופאי! אבל אני חושב שהכל ''פורסם'' הרי מאיפה אתה לקחת את המידע? miklo 19.03.21 15:18 10
  מדורג כל פעם חיובי מחדש קפסולה 19.03.21 15:38 13
     זה בכיף :) miklo 19.03.21 16:11 20
  ושוב תודה על השקעתך והבאתך לנו ידיעות מאלפות!!! בלאגן 19.03.21 15:38 14
     בכיף חבר :) הכתבה על החייל (רחמים) ריגשה אותי כ'כ באותו בוקר. לא יכולתי שלא להביא, יהי זכרו ברוך. miklo 19.03.21 16:13 21
         +++ בלאגן 19.03.21 16:21 25
             :) miklo 19.03.21 16:45 27
  אחלה מיקלו- מרתק כרגיל 8 זה בדם 19.03.21 15:38 15
  מ ר ת ק.👍🏽 ביריון 19.03.21 15:48 16
  מרתק. למישהו יש המלצה לסרט קולנוע שמצלמים שם את כל ההתנהלות עם המערכות האלו ישראלצ'יק 19.03.21 15:52 17
     מצטרף miklo 19.03.21 16:18 22
  תודה, כתבות מעניינות כרגיל :) Alfajor 19.03.21 15:58 18
     בכיף miklo 19.03.21 16:19 23
  וואוו. החכמתי. תודה אלברט 19.03.21 16:07 19
     תענוג. תיהנה :) miklo 19.03.21 16:20 24
  מעניין אם אפשר פוגי 19.03.21 16:21 26
     אני מאמין שכן Beatman 20.03.21 00:39 29
  תודה Beatman 20.03.21 00:33 28
  מרתק , תודה רבה כיסא 20.03.21 00:51 30
  מרתק כרגיל Dumbledore 20.03.21 01:21 31
  מעניין מאוד, תודה רבה! אשכנזון 20.03.21 01:33 32
  רק לחשוב שכל המצאה כזו נחשבה בזמנה לפאר הטכנולוגיה... ומה הקשר של הרדאר, המלחמה והשמש? יגאל פת-אל 20.03.21 08:29 34
  ואוו תודה רבה Pori 20.03.21 09:36 35
  פתאום המתקפה על נמל הפנינים ניראת באור אחר לחלוטין... ישות נצחית 20.03.21 10:32 36
  מעולה תודה רבה..וחג שמח. ליאונרדו 20.03.21 11:09 37
  מרתק , תודה רבה ! yd33 20.03.21 12:00 38
  תמיד היו חכמים שמואל יצחקי 21.03.21 10:39 39

   
   
יהודי אמיתי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.4.17
2406 הודעות, 13 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    14:29   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. וואו  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
תודה רבה



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:33   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. החיילים? חופשי.. בכיף ידידי  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ilanka לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 25.4.02
107118 הודעות, 261 מדרגים, 426 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    14:39   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. מרתק, תודה רבה לך :)  
בתגובה להודעה מספר 0
 

מה זה בדיוק התקן "טוקופון" (חצוצרות אלכסוניות וכו') שהוזכר בסרטון (בערך כעבור דקה וחצי)?



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:03   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. לא יודע, אבל אולי מישהו פה ירחיב. ד''א קבל תגובה מכלכליסט (תקרית פרל הארבור)  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 19.03.21 בשעה 15:32 בברכה, miklo
 
1.תוספת לגבי הזיהוי בפרל הארבורבאתם למובא ב- Wiki באנגלית, (כולל מקורות), מפקד תחנת הזיהוי, מסיבה של סודיות, לא יכל לגלות לשני המפעילים כי צפוי להגיע מטס של ששה מפציצים, ומאחר והם לא העבירו בדיווח אליו את כמות הנקודות שהתגלו - הוא יצא מתוך נקודת הנחה שאלו המפציצים החוזרים.

חאג'

*טופופון - יש פסקה עליו



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
נאפו
חבר מתאריך 23.11.15
479 הודעות
יום שבת ז' בניסן תשפ''א    06:53   20.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  33. מרתק, תודה רבה.  
בתגובה להודעה מספר 5
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:20   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. פה עוד מידע ותמונות..  
בתגובה להודעה מספר 2
 
  
https://iw.gensdecoeur.com/12325-military-tubes-or-how-the-approach-of-enemy-aircraft.html



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עץ או פלי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 9.8.14
1045 הודעות, 40 מדרגים, 80 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    14:47   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. מרתק  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
שבת שלום



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
דידי
חבר מתאריך 20.2.21
34 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    14:56   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. מעניין כמו תמיד. תודה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:14   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. :)  
בתגובה להודעה מספר 4
 
  



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Reflektor לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.6.15
20869 הודעות, 100 מדרגים, 196 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:05   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. נראה עינוי להיות במשמרת 4 שעות מחובר לדברים האלו  
בתגובה להודעה מספר 0
 



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:15   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. אבן קטנה - שבוע טינטון  
בתגובה להודעה מספר 6
 
  



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
popay לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.9.09
29520 הודעות, 287 מדרגים, 559 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:05   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. כמדומני פורסם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

https://rotter.net/forum/scoops1/157614.shtml

כמו רוב הדברים האחרים .....

למיקלו תודה


popayyap@gmail.com


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:18   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. בכיף פופאי! אבל אני חושב שהכל ''פורסם'' הרי מאיפה אתה לקחת את המידע?  
בתגובה להודעה מספר 7
 
  
או הקברניט?

האשכולות שלך תענוג ידידי.



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קפסולה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.6.20
2299 הודעות, 16 מדרגים, 32 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:38   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. מדורג כל פעם חיובי מחדש  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אלוף .



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    16:11   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. זה בכיף :)  
בתגובה להודעה מספר 13
 
  



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בלאגן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.10.20
2414 הודעות, 17 מדרגים, 26 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:38   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. ושוב תודה על השקעתך והבאתך לנו ידיעות מאלפות!!!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    16:13   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. בכיף חבר :) הכתבה על החייל (רחמים) ריגשה אותי כ'כ באותו בוקר. לא יכולתי שלא להביא, יהי זכרו ברוך.  
בתגובה להודעה מספר 14
 
  



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בלאגן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.10.20
2414 הודעות, 17 מדרגים, 26 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    16:21   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  25. +++  
בתגובה להודעה מספר 21
 
  
חבל שחסמת דירוגים לך ;) הינך אחד הגולשים הראויים לכך מכל!



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    16:45   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  27. :)  
בתגובה להודעה מספר 25
 
  



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
8 זה בדם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.2.18
11466 הודעות, 86 מדרגים, 161 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:38   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. אחלה מיקלו- מרתק כרגיל  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
שבת שלום לכל עם ישראל



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ביריון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.9.07
73249 הודעות, 326 מדרגים, 550 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:48   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. מ ר ת ק.👍🏽  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ישראלצ'יק לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
13352 הודעות, 81 מדרגים, 142 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:52   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. מרתק. למישהו יש המלצה לסרט קולנוע שמצלמים שם את כל ההתנהלות עם המערכות האלו  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
חדש לי לגמרי . ראיתי המון סרטי מלחמה מעולם לא נתקלתי בסרט שמתעד את השימוש במערכות המוזרות האלה.


מענקי הרמטכ"ל (מיליארדים) אינם חוקיים!! https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001358433


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    16:18   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. מצטרף  
בתגובה להודעה מספר 17
 
  



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Alfajor
חבר מתאריך 26.11.20
784 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    15:58   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. תודה, כתבות מעניינות כרגיל :)  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    16:19   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. בכיף  
בתגובה להודעה מספר 18
 
  



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אלברט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.11.14
12467 הודעות, 139 מדרגים, 274 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    16:07   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. וואוו. החכמתי. תודה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
miklo
חבר מתאריך 2.4.12
4818 הודעות
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    16:20   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  24. תענוג. תיהנה :)  
בתגובה להודעה מספר 19
 
  



שלדג https://youtu.be/IAEYStljnS8


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פוגי
חבר מתאריך 26.11.20
1377 הודעות, 8 מדרגים, 0 נקודות.  ראה משוב
יום ששי ו' בניסן תשפ''א    16:21   19.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  26. מעניין אם אפשר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
בעזרת טכנולוגיה משופרת של הכלים האלה. לאתר מטוסי חמקן?וכתבמים חמקניים?



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Beatman לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.12.13
23597 הודעות, 158 מדרגים, 311 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ז' בניסן תשפ''א    00:39   20.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  29. אני מאמין שכן  
בתגובה להודעה מספר 26
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Beatman לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 11.12.13
23597 הודעות, 158 מדרגים, 311 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ז' בניסן תשפ''א    00:33   20.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  28. תודה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מרתק!



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
כיסא
חבר מתאריך 13.12.13
511 הודעות
יום שבת ז' בניסן תשפ''א    00:51   20.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  30. מרתק , תודה רבה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Dumbledore
חבר מתאריך 10.1.17
450 הודעות
יום שבת ז' בניסן תשפ''א    01:21   20.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  31. מרתק כרגיל  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
האשכול החביב עליי



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אשכנזון
חבר מתאריך 17.10.20
441 הודעות
יום שבת ז' בניסן תשפ''א    01:33   20.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  32. מעניין מאוד, תודה רבה!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יגאל פת-אל לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.12.11
29004 הודעות, 204 מדרגים, 358 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ז' בניסן תשפ''א    08:29   20.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  34. רק לחשוב שכל המצאה כזו נחשבה בזמנה לפאר הטכנולוגיה... ומה הקשר של הרדאר, המלחמה והשמש?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
הבריטים ראו יום אחד, שהמכם שלהם משתבש ומראה לכאורה התקפה מסיבית של מטוסים. תופעה זו חזרה בזריחה של השמש ואז הבינו, לראשונה, שהשמש רוחשת פעילות אלקטרומגנטית בתחום גלי הרדיו, מה שהתעצם הודות לשיא הפעילות של כתמי השמש באותה שנה, 1942.



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Pori
חבר מתאריך 27.7.18
81 הודעות
יום שבת ז' בניסן תשפ''א    09:36   20.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  35. ואוו תודה רבה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
חידשת לי המון! כתבה מעולה



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ישות נצחית לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.1.21
1584 הודעות, 4 מדרגים, 4 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ז' בניסן תשפ''א    10:32   20.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  36. פתאום המתקפה על נמל הפנינים ניראת באור אחר לחלוטין...  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
נ.ב.
אצלינו כמיעט וחוסלה ההנהגה הצבאית והמדינית בעיקבות כשל של מכ"ם כאשר שני מיגים כסופים לא מסומנים חלפו בגובה נמוך מזרחית לקיבוץ דן וירו שני טילים על מסוקם ורק הודות לתושיתו של הטייס שצלל לאחד הוואדיות הם ניצלו...



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ליאונרדו לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.3.09
9056 הודעות, 29 מדרגים, 58 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ז' בניסן תשפ''א    11:09   20.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  37. מעולה תודה רבה..וחג שמח.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
yd33 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 5.8.10
19739 הודעות, 120 מדרגים, 236 נקודות.  ראה משוב
יום שבת ז' בניסן תשפ''א    12:00   20.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  38. מרתק , תודה רבה !  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
שמואל יצחקי
חבר מתאריך 21.3.21
77 הודעות
יום ראשון ח' בניסן תשפ''א    10:39   21.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  39. תמיד היו חכמים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  



            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד



תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות