גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #689395 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 689395        
האופטימי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 10.7.20
7185 הודעות, 50 מדרגים, 79 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    02:02   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

בין פחד מהפשיעה המשתוללת לעוני והייאוש בכפרים הבדואים: מסע בנגב הפרוע  

 
  
"בלילה נועלים את הדלתות שלוש פעמים ומגיפים תריסים", אומרים בכפר רתמים שבנגב בעקבות הפשיעה שהגיעה לשיא עם אונס הילדה בת ה-10 והירי של אריה שיף בפורץ. תושבי הכפרים הלא-מוכרים דורשים טיפול מהממשלה: "הפשיעה מגיעה בגלל ההזנחה של האוכלוסייה הבדואית". "בלילה כולנו נועלים את הדלתות שלוש פעמים ומגיפים את התריסים. זאת כמובן החרדה של כל הורה שייכנסו אליו הביתה כשהוא ישן ויפגעו בילדים שלו. זה פגע בתחושת הביטחון של הילדים שלנו. הם מראים סימני חרדה: נכנסים אלינו למיטה, מפחדים להתקלח לבד". הפשיעה והאלימות המשתוללות ברחבי הנגב מביאות את זעקת התושבים - יהודים ובדואים כאחד - שמבקשים, שלא לומר דורשים, מממשלת ישראל: עזרי לנו. כתב ynet יצא למסע בעקבות גל הפשיעה בנגב.

הנקודה הראשונה בסיור שערכנו היא כפר רתמים - מושב שיתופי-דתי שהוקם על חורבות קיבוץ רתמים ב-1983 וננטש ב-1994. כמעט כל התושבים שעמם דיברנו עזבו את בתיהם בהתנחלויות ביהודה ושומרון ועברו לנגב מסיבות אידיאולוגיות, וכדי לחיות חיים פסטורליים ללא אלימות. אלא שגל הפשיעה הנוכחי סדק את כיפת הזכוכית וגרם למתחים רבים, בעיקר בקרב אימהות.


ביישוב סמוך לרתמים התרחש אונס של הילדה בת 10, בזמן שישנה בביתה. אורית הרוש, יו"ר מזכירות רתמים, אומרת: "תוצאות האירוע חדרו אלינו חד-משמעית. תחושת הביטחון האישי נפגעה. בכל ערב כשאני הולכת לישון אני עושה סיור בבית - האם נעלתי את כל הדלתות? הסרטים רצים בראש על מה שעלול לקרות, אבל הסדקים היו כבר קודם. הנגב הופקר. אנחנו כאזרחי הדרום מופקרים ברמת ביטחון אישי ותשתיות. הסיפור פה זה היעדר משילות. מי אוכף כאן את החוק?". הרוש הוסיפה: "גם על הכבישים המצב גרוע. מכל כיוון חותכים אותך מכוניות בלי לוחות זיהוי, שנוסעים בפראות, עוברים קו לבן; ממש טירוף לנסוע פה. זה מאוד מפחיד. בכל פעם שמישהו מאחר אני בחרדות שאולי קרה לו משהו". יש טעם לדווח למשטרה?
"מאז המקרה של חבר שלנו שנהרג בתאונה עם גמל משוטט, כולנו מאוד עירניים ומדווחים על כל דבר אבל זה לא עוזר". רבים מתושבי רתמים מצביעים על היישוב הבדואי הסמוך ביר הדאג' כגורם מרכזי לפשיעה והאלימות הגואה באזור. מעצרם המתוקשר של צעירים תושבי ביר הדאג', החשודים באונס המפורסם, שחרר תיבת פנדורה של חרדות וכעסים שמאיימת להרוס את יחסי השכנות הרעועים גם ככה בין היישובים השכנים. אנחנו מנסים להבין מדוע דווקא עכשיו מתפרצת האלימות. "בכל לילה אני מתפללת שדבר לא יקרה"
גם נילי זיוון, שחזרה לאחרונה להתגורר ברתמים עם משפחתה לאחר שליחות בקנדה, מתקשה להסתגל למציאות החדשה שנכפתה עליה. "פעם, כשהייתי נועלת את הדלת בלילה, בעלי היה צוחק עליי", היא אומרת. "'מה כבר יקרה?', הוא היה שואל, 'רתמים זה כמו קיבוץ'. לאחרונה גם הוא נועל את הדלת, במיוחד בגלל האונס ביישוב הסמוך. אני רוצה להביא כלב שיישן עם הילדים. כיום, בכל לילה, אני מקפידה להשאיר אור ונושאת תפילה קטנה שדבר לא יקרה". כמו רבים מתושבי הנגב, גם זיוון מתלוננת על הנסיעה הפרועה של השכנים שלהם מהיישוב הבדואי הסמוך ביר הדאג'. "לא מזמן נסעתי בכביש 222 והבן שלי היה חגור מאחורה ופשוט ממאה לאפס רכב עצר באמצע הכביש. במזל בלמתי כי כמעט נכנסתי בו - והוא פשוט פנה למדבר. השוטרים עובדים מאוד קשה, אבל אם יקרה משהו ייקח להם 45 דקות להגיע, כי יש רק ניידת אחת שמפטרלת באזור הזה שיש בו רמת פשיעה כל כך גבוהה. יש לנו פה חקלאים, שכדי לעבוד בחוץ הם צריכים לשלם פרוטקשן או להתמודד עם גניבות".

"הקורונה לא עשתה טוב לסיפור הזה", היא מוסיפה. "הצעירים שם בלי מסגרות המון זמן. אני בטוחה שהכסף שמגיע מהחממות לגידול קנאביס שפזורות באזור - תורם לתחושת ההפקרות". יצא לך לראות חממת קנאביס?
"כן, יש פה מסביב ליישוב. כשמסתובבים פה בשטח רואים. המשטרה מעדיפה להעלים עין ובינתיים הם מתחמשים וממשיכים עם העסקים וזה מטורף. המציאות שלנו לא נורמטיבית - זאת מציאות משוגעת שהולכת להתנפץ לנו בפנים". כדי לשמוע גם את הצד השני, אנחנו נוסעים כמה מאות מטרים מרתמים בדרך עפר משובשת, חוצים ברכב שטח את נחל רביבים אל ביר הדאג', היישוב הבדואי הסמוך שהבנייה בו הוכשרה על-ידי הממשלה בדיעבד בשנת 2012. מדובר בשטח חולי רחב ומאובק שבו פזורים בערבובייה עשרות רבות של צריפים, אוהלים, מכלאות עיזים ומזבלות - וללא תשתית בסיסית של כבישים מים וחשמל.

סלים דנפירי, חבר ועד ביר הדאג', ממתין לנו בכניסה לאוהל האירוח המסורתי, לדנפירי עשרה ילדים ואחד מבניו הגדולים, שסיים לאחרונה שירות צבאי ומאז לא מוצא עבודה, מכין לנו קפה מסורתי על האש ודנפירי מספר לנו על תולדות היישוב.

"אנחנו שבט אל-עזזמה", הוא אומר. "הגברים פה משרתים בצבא ותורמים את דמם למדינת ישראל. חיינו פה עוד מלפני קום המדינה, הממשל הצבאי העביר אותנו לרמת חובב (אתר להטמנת פסולת רעילה שגרם לתושבי האזור לחלות בסרטן - א"ק). בגלל הזיהום והמחלות שקיבלנו שם - חזרנו לאדמות שלנו כאן. מאז האוהל שלי עומד באותו מקום 27 שנה". לאחר גינוי מוחלט לאונס המזעזע, דנפירי לוקח אותנו לסיבוב קצר בצריף הרעוע ובדיר העיזים הקטן הצמוד אליו. קשה להאמין שבשנת 2021 אזרח ישראלי מתגורר עם בני משפחתו המורחבת בתנאים כה קשים - ללא חשמל ומקרר וללא שירותים ומקלחת.

"אנחנו מוזנחים במדינה הזאת", אומר בייאוש דנפירי. "שירתנו אותה מכל הלב. כשהיו צריכים אותנו - השתמשו בנו. עכשיו האוכלוסייה גדלה ומזניחים אותה. האנשים כאן מתוסכלים: אין עבודה, רמת החינוך אפס. אין לנו אנשים עם השכלה, אין לנו בנקים, אין לנו כלום. השאלה שצריך לשאול היא למה המדינה מזניחה את הבדואים במשך שנים ועכשיו אומרת שיש פשיעה בדואית". אני משתף את דנפירי בשיחה שקיימתי עם צביקה בלומשטיין, מזכיר כפר רתמים, שהראה לנו במשרדו תצלום אוויר של האזור משנת 1994 ובו אין סימנים להתיישבות הבדואית באזור, ותצלום אוויר נוסף משנת 2001 שבו השטח נראה מלא בצריפים ומכלאות צאן. "מי שטוען שסבא של סבא שלו גר כאן - אז ממש לא", הוא אומר. "הפזורה של ביר הדאג' התחילה מכמה משפחות ולמעשה התפרסה פה בכל השטח. בביר הדאג' יש לא מעט אנשים טובים. עם זאת יש לא מעט פשיעה. הבעיה כאן היא חוסר משילות, חסרה פה הנוכחות המשטרתית".

דנפירי כועס: "גרנו פה כל חיינו. תושבי רתמים באו להתנכל לנו. ביר הדאג' הוא יישוב מוכר עם תוכנית מתאר מאושרת לדיור כפרי, והימין הקיצוני ותנועת רגבים רק רוצים לדפוק את הבדואים המסכנים - האוכלוסייה הכי חלשה במרחב. תשב באוהל שלי עוד שעה ותראה משטרה, תראה מסוק. המשטרה 'נופלת' רק עלינו 24 שעות ביישוב; אז אני יכול לנסוע באוטו בלי חגורה? בלי טסט?". "אין פה תקווה"
אנחנו קובעים להיפגש עם רס"ן (במיל') סלמה אבו עדיסן, קצין גששים בכיר בגמלאות ואחד מראשי ביר הדאג' בבית הקפה המקומי שבבעלותו. במהלך הנסיעה הקצרה אנחנו עדים למרדף משטרתי בשידור חי: מסוק רודף אחרי רכב שטח שמעלה אבק בנסיעה פראית במדבר, כשעל הגבעה עשרות בדואים סקרנים עם רכבי שטח יוקרתיים מתבוננים בהצגה. ברחבה המאובקת של בית הקפה יש כמה גברים שמעשנים נרגילות. אבו עדיסן זועם על התקשורת הישראלית.

"ראשית, אני מגנה את האונס הנורא", הוא אומר. "גל הפשיעה משפיע על כולנו במרחב ובטח גם עליי. אני מאמין שהמשטרה תמגר את הפשיעה, אבל לצערנו זה נראה כאילו כל הפשע בישראל מתנקז לדרום. כאילו אין פשיעה במקומות אחרים במדינה. זו הגזמה". אבו עדיסן מוסיף: "פה אף אחד לא רוצה להיות פושע. יש פה פשיעה, אבל זה לא מצב קטסטרופלי. מאיפה הגיעה הפשיעה ליישוב הזה? תסתכל על הצעירים כאן - אין להם מקור תעסוקה. שיא הפשיעה מגיע בגלל ההזנחה של האוכלוסייה הבדואית. ביר הדאג' הוא יישוב מוזנח, אין פה כלום, אפילו אין כאן פחי אשפה. במדבר יש פחי אשפה למטיילים שבאים פעם בשנה וכאן בישוב של 10,000 איש אין פח זבל אחד. אנחנו כהנהגה חסרי אונים ולא יכולים לשפר את המצב. אני קצין במילואים ונתתי את חלקי. כאן האזרחים הם דרג ב'. אין פה תקווה".

את הלילה המדברי הקפוא העברנו בנעימים בחאן בארותיים המפנק שסמוך ליישוב עזוז, יחד עם קבוצת תיירים מהמרכז שלטענתם לא ממש מודעים לאירועים האלימים המתרחשים באזור בחשכת הליל - ולפעמים גם באור יום. יובל דר, תושב ירושלים, שהגיע לחופשה מדברית קצרה עם משפחתו, טוען כי לא שמע על אירועי פשיעה מיוחדים בדרום.

"אנחנו מאוד נהנים כאן", הוא מספר. "שקט ונעים לנו פה - והילדים יכולים להתרוצץ בלי שנחשוש". עם זאת, הוא אומר: "כשהייתי צעיר פרצו לי לרכב כאן באזור. בנסיעה לפה רואים את הבתים של הבדואים. מדובר בתנאי מחייה קשים של עוני והזנחה שמזכירים עולם שלישי. צריך למצוא לבדואים פתרונות תשתיתיים".

למרות החמימות של אש המדורה והחיוך המרגיע של צוות העובדים, הפאניקה של תושבי האזור והחרדה המוחשית מפני אלימות ופשע בלילות הייתה מדבקת ומאוד מטרידה. הצלם הקפיד להעביר את כל ציוד הצילום מהרכב לחדר ובדקנו לפחות פעמיים, כל אחד בנפרד, שדלת החדר סגורה על מנעול ושאי אפשר לפתוח את החלון מבפנים. לאורך הלילה שמענו יריות ממרחק.

"בלי פתרון לאוכלוסייה הבדואית - הפשיעה תימשך"
כדי להבין את גודל התופעה והבעייתיות של החיים בפזורה הבדואית ביישובים לא מוכרים, מאיר דויטש, מנכ"ל עמותת "רגבים" העוסקת ב"קביעת סדר יום יהודי וציוני למדינת ישראל בהיבטי קרקע, סביבה וזכויות אדם", הזמין אותי להצטרף אליו לסיור רכוב ברכב שטח לעומקה של הפזורה הבדואית באזור נבטים ממזרח לבאר שבע. רבים מכירים את הצריפים ומכלאות הצאן של הבדואים לאורך הכבישים בדרום, אבל רק אם נכנסים פנימה עם רכב שטח ניתן לחוש בעומקה וגודלה של התופעה, הכוללת מאות כפרים, צריפים ומאחזים לא מוכרים, סוג של מבוך פתלתל לאורך עשרות קילומטרים שבהם מתגוררת אוכלוסייה נחשלת בתנאים קשים, ללא חיבור לחשמל ומים ותשתיות בסיסיות על רקע נוף מדברי עוצר נשימה.

באחד הכפרים הלא מוכרים אנחנו מבקשים לעצור ולצלם עדר גמלים שרועה ליד פחון, אבל דויטש בעל הניסיון נכנס ללחץ ואוסר עלינו להוציא את המצלמה ומזהיר מפעולת נקם ואלימות של המקומיים. על פסגת רכס בודד המשקיף על שדה התעופה הצבאי נבטים אנחנו מטפסים לתצפית מרשימה על המדבר ועל מטוסי חיל האוויר השונים כגון F-35, מטוסי חמקן ומטוסי ביון גדולים שבמסגרת האימונים הם ממריאים ונוחתים מולנו ולא צריך משקפת כדי לראות את הנעשה בתוך הבסיס.

"כל מה שאתה רואה מסביב, 360 מעלות, זו בנייה לא חוקית של הבדואים בנגב. מי שעומד פה על הגבעה יכול לראות בדיוק מתי מטוס ממריא, איזה מטוס נוחת איפה מחנים את המטוסים. בכל אירוע בטחוני יושבים פה אנשי האויב ומסתכלים ומדווחים לאויב". כיוון שבאנו לדבר על ביטחון אישי ולא על סכנות ביטחוניות ברמה הלאומית, דויטש מדגיש את ההקשר: "מדובר בנקודות משיקות - אובדן המשילות ברובד האישי הוא גם אובדן משילות ברובד הלאומי. אף אחד במדינת ישראל לא יודע מי נמצא במבנים הרבים שסביב. אין פה שליטה של המדינה. ההערכות מדברות על 40 אלף שוהים בלתי חוקיים. הם לא אזרחים של מדינת ישראל והמעבר מפה להר חברון (מעבר לקו הירוק - א"ק) הוא יום יומי. יש פה גברים שיש להם אישה אחת פה ואישה אחת בדרום הר חברון - ילדים פה ושם. הנושא הזה גורם באופן ישיר לאובדן המשילות ואובדן הביטחון האישי".

כדי להתרשם מעוצמת התופעה של הכפרים הלא מוכרים, "עמותת רגבים" מזמינה אותנו לטיסה קצרה במטוס קל מעל שטחי הפזורה הבדואית. הטייס הוא סא"ל (במיל') חיים ורצקי, תושב דימונה ואנחנו ממריאים משדה התעופה המקומי - שדה תימן. "אנחנו רואים מאופק עד אופק המון יישובים בדואים על שטח מטורף. זה לא היה ככה לפני עשר שנים זה היה הרבה יותר מצומצם. כל פעם שאני טס אני רואה עוד נקודה ועוד נקודה. זה מתחיל מצריפון אחד ופתאום אתה רואה סביבו עוד שלושה צריפים כשהוא מביא את החמולה לידו".

בגובה הנמוך של הטיסה, לא צריך להיות מומחה צבאי לפענוח תצלומי אוויר כדי לראות את כמות המבנים ובתי החווה הקטנים ששולטים על כל השטח. מעל העיירה הבדואית לאקיה אנחנו מבחינים בעשרות מגרשים ריקים עם תשתית שמחכים לתושבים.

ורצקי טוען כי "המדינה השקיעה כסף ויש תשתיות, אבל בגלל תביעת בעלות בהתאם לחוקי הבדואים, אף אחד לא מעיז לבנות - כי הבני דודים יהרגו אותו. צריך לתת להם פתרון, הם אזרחי מדינת ישראל. אם לא יהיה פתרון הם ימשיכו לגנוב ולסחור בסמים".

בחזרה לקרקע. ירון קדוש - מזכיר הוועד המוניציפלי במושב נבטים, הסמוך לשדה התעופה הצבאי, לוקח אותנו לסיור סביב הגדר החשמלית המקיפה את היישוב. "אנחנו ממש מוקפים פה ביישובים בדואים של הפזורה ובשביל למנוע את המעבר של רכבים ורכוש החוצה אז יש לנו תעלת נ.ט. תקנית צה"לית וגדר חשמלית-אינדוקטיבית שנותנת התרעה".

מדובר בסידורי ביטחון קפדניים שיותר מתאימים לבסיס צבאי סודי ולא ליישוב חקלאי, אבל קדוש מדגיש שמדובר בסידורי ביטחון הכרחיים: "היינו רוצים ליצור דו קיום עם השכנים שלנו אבל אנחנו סובלים מהתנכלויות של פריצות וגניבות של רכוש חקלאי ופרטי".

הוא מצביע על שורת מבנים ופחונים הצמודה לגדר היישוב. "אלה מגורים שנוספו פה בשנים האחרונות. הם התחילו עם אוהל נוודים שעצר, עכשיו אנחנו רואים פה בתי קבע, חלקם בנויים מבטון - בטוח שלאף אחד אין היתרים או אישורים אבל זאת המציאות ואנחנו חייבים לשמור על עצמנו בעניין הזה. "בחיים לא אצא בלילה אם אשמע רעשים, אין סיכוי"
בגינת המשחקים של נבטים שניתן לראות ממנה את הגדר החשמלית, אנחנו פוגשים את אמלי נחמיה, תושבת היישוב, שמשתפת אותנו בחיים בצל הפחד מאלימות ופשיעה בדואית. "בזמן האחרון יש במושב הרבה פריצות למכוניות, פריצות לגדר, לבתים והרבה גניבות מהרכבים. לפני כמה ימים הייתה פה השחתה של בית העלמין שלנו. בדואים שברו מצבות והעלו וידאו לטיקטוק".

חברתה, שולי סוסנה, תושבת דימונה הסמוכה, טוענת כי רמת הפשיעה עלתה מאוד והיא חוזרת שוב למקרה האונס הנורא ולמעצרו המתוקשר של אריה שיף, תושב ערד שירה למוות בפורץ בדואי שניסה לגנוב את רכבו.

"עצם העובדה שאבא שהילדה שלו נאנסת והוא לא יכול לעשות כלום בגלל שהוא חושש שחס וחלילה יפגעו בו, זה מאוד מפחיד", היא אומרת. "המדינה לא מתמודדת עם הפשיעה הבדואית. כל יום הם חוגגים לך פה".

אנחנו מאתגרים את נחמיה ושואלים: אם באמצע הלילה תשמעי רעשים חשודים שאולי גונבים לך את הרכב, תצאי החוצה לבדוק? היא משיבה: "בחיים לא אצא לראות מה קורה. אין סיכוי!".

כל מי שדיברנו איתו במהלך היומיים הטעונים בדרום, מאמין כי המשטרה לבדה לא יכולה לפתור את התסבוכת ודרושה התערבות מסיבית של המדינה. דנפירי מחבק את בנו הצעיר ליד המדורה, הוא מאוד מודאג לעתידו ומסכם את עיקר הבעיה.

"ביישוב יהודי אני רואה חשמל, דשא, ילדים נקיים", הוא אומר - וממשיך בכאב: "פה אני אוכל חול. הבן שלי סיים צבא לפני שנה ולא נותנים לו רישיון נשק לעבודת אבטחה. למה? הוא פושע? היהודים אומרים, 'הוא בדואי - הוא יגנוב אותך'. אין לו שריטה בעבר. מה הוא יכול לעשות? הוא יישב באוהל וישתעמם כמה שנים ואז הוא יסטה מהנתיב". תגובות
ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל מנהלת כל העת מאבק נחוש ובלתי מתפשר בפשיעה החמורה באזור, ובפרט במחוללי הפשיעה, הבריונות והאלימות. באזור הדרום פועלים מגוון יחידות, כוחות ואמצעים משטרתיים, ולאחרונה הוקמו כוחות משימה ייעודיים הפועלים בעיר באר שבע, ברהט ובצירי התנועה המרכזיים למיגור ומאבק בפשיעה. המאבק הנחוש בעבריינים ובפשיעה מתבצע נגד כל עבריין וכל מי שידו בפשע, זאת ללא קשר למוצאו, דתו או זהותו.

"בתוך כך, כל תלונה או דיווח המתקבלים במשטרה ומעלים חשד לביצוע עבירה פלילית מטופלים מיד, ביסודיות ובמקצועיות, זאת במטרה לסכל ולחקור מקרי פשיעה ולמצות את הדין עם העבריינים. במקביל, המשטרה פועלת בכל שעות היממה באופן יזום והתקפי נגד תופעות פשיעה שונות המטרידות ופוגעות בתושבי האזור, במישור הגלוי והסמוי, במטרה לאתר ולהעמיד לדין את מחוללי הפשיעה באשר הם".

במשטרה מסרו עוד כי "המאבק המשטרתי המתמשך בעבירות הרכוש, הנשק, האלימות והבריונות בכביש, הניב לאחרונה מעצרים וכתבי אישום רבים שהוגשו נגד העבריינים שפוגעים בציבור וברכושו. הלכה למעשה, פעילות המשטרה באזור מונעת מקרי פשיעה רבים, ומתבטאת בין היתר בתפיסות של אמצעי לחימה בלתי חוקיים, רכוש גנוב, נהגים המשתוללים בכבישים ועבריינים שמנסים לפגוע באזרחים וברכושם. לצד המשך האכיפה המשטרתית והעמקתה, יודגש כי בכדי לטפל בתופעות שונות הגורמות לחלק מהפשיעה באזור ולמגרן לחלוטין - דרוש טיפול רב מערכתי ושינוי שורשי עמוק שהוא מעבר לאכיפה משטרתית.

"המשטרה פועלת ותמשיך לפעול לריכוז מאמץ וכוח משטרתי למאבק נחוש, יום יומי ובלתי מתפשר נגד עבריינים ופורעי חוק באזור, הכל בכדי להגן על שלטון החוק ולשמור על שלום הציבור, בטחונו ורכושו".

מהרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב נמסר: "הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב היא רשות ממשלתית הפועלת בתוך משרד הכלכלה והתעשייה, אשר הוקמה בעקבות החלטת ממשלה בשנת 2007. מנכ"ל הרשות הוא יאיר מעיין. בעבר פעלה הרשות בתוך משרד החקלאות עד להעברתה בשנת 2020 לאחריות משרד הכלכלה והתעשייה.

יעדי הרשות הם להסדיר את תביעות הבעלות על הקרקע של הבדואים, להסדיר מגורי קבע לאוכלוסייה הבדואית ולסייע להם להשתלב בתעסוקה ולקדם את החינוך והרווחה. רשות הבדואים לא עוסקת כלל באכיפה, וכל טענות בעניין זה בטלות. היישוב ביר הדאג' כולו באדמות מדינה, ללא אישור והיתר כלשהו ובניגוד לחוק, המדינה מתנהלת מול התושבים אך מרבי התושבים לא מעוניינים להסדיר את ההתיישבות, ולכן גורמי האכיפה החלו בהוצאת צווי פינוי". https://m.ynet.co.il/articles/59051140#autoplay              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  מה הבעיה לשים שם כמה פלוגות של לוחמים Kalderaro 29.03.21 02:04 1
     הבדואים לא באמת משתפים פעולה מחושמל 29.03.21 02:57 8
         שיתוף פעולה עם המשטרה הוא לא תנאי The Humanist 29.03.21 07:00 13
     ומה הבעיה לצאת בתוכנית לצמצום הילודה שם ובמגזרים אחרים שמגזימים בילודה ולא נותנים לילדיהם סיכוי הוגן לחיים הרואה 29.03.21 08:19 20
  חבל שבן גוריון מכר להם את החזון הרומנטי של הפרחת השממה. הנגב היה צריך להיות שטח צבאי וציר אסטרטגי winter1 29.03.21 02:11 2
  ''עוני'' בוחרים לגור בפחונים במדבר הופכים עולם כדי להישאר שם ואז מתלוננים על עוני ופשע הטכנאי 29.03.21 02:14 3
     בול. חיים בזבל , לא לומדים עושים מלא ילדים בלי יכולת לפרנס ואז מאשימים את ציבור משלמי המיסים במצבם 4X6GX 29.03.21 15:15 22
  דרוש טיפול שורש עמוק ויסודי בפשיעה הערבית בכל הארץ כל יום שעובר מעמיק את הבעיה יותר. אוהבחדשות 29.03.21 02:29 4
     1+ ממש חדש 29.03.21 15:12 21
  בדיוק קראתי את זה בפייסבוק hutznik 29.03.21 02:53 5
  אבו יאיר אבו יאיר עננו בזכותיה דאבו יאיר פרש טורקי 29.03.21 02:56 6
  לפי התשקורת ברור שהיאהוד אשם, גם בפשיעה הערבית, גם בפשיעה הבדואית Djin 29.03.21 02:57 7
     איזו חוצפה להאשים את ישראל בפשעים של האוכלוסייה הבדואית. סובלים מעוני? לכו לעבוד Shm 29.03.21 07:20 16
  יותר חשוב, מתי נקבל כבר חקיקה אפקטיבית נגד הפוליגמיה הבדואית? AbstractClass 29.03.21 04:33 9
  תוך עשור נושמד אהרון5 29.03.21 04:43 10
  הם בונים תשתית, טוביה 29.03.21 05:04 11
  כל הזמן מזכירים את שירותם הצבאי צדק יחסי 29.03.21 06:23 12
     אחוז המשרתים שם יותר נמוך משל חרדים ג'ינג'ים עם משקפיים צללפון 29.03.21 07:17 15
     משרתים בצבא ! היום הם מיותרים בצבא אהל 29.03.21 07:58 18
  כמה צפוי. ווינט. 'יהודים ובדווים כאחד סובלים' ומי אשם במצב? רק המדינה. אין תוקף וקורבן. כולם קורבנות של ביבי. פליצ'ה 29.03.21 07:16 14
  ושום מילה על בתי המשפט... עזיזה 29.03.21 07:32 17
  ביום שיתנו לכוחות שלנו לעבוד באמת אז אולי יהיה שקט...כתבה שלמה על כמה הם מסכנים בלי לדבר בר-כוכבא 29.03.21 08:09 19
  נתניהו. לא. יודע. למשול. הוא. איש. חלש. מאד. חדשות ומידע 29.03.21 15:34 23

   
   
Kalderaro
חבר מתאריך 7.7.14
187 הודעות
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    02:04   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. מה הבעיה לשים שם כמה פלוגות של לוחמים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
עד שינקו את השטח ויעשו סדר
אם המשטרה לא מצליחה אז יש צבא.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מחושמל לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.6.18
2731 הודעות, 9 מדרגים, 18 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    02:57   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. הבדואים לא באמת משתפים פעולה  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
אם הפשיעה היתה מטרידה אותם הם היו משתפים פעולה עם המשטרה והמשטרה היתה עושה את עבודתה.

אבל כשחלק גדול מהציבור בכלל לא מעוניין בשלטון החוק, אז אכן קשה להשליט חוק וסדר. הם מעדיפים ככה.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
The Humanist לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.4.19
3338 הודעות, 44 מדרגים, 85 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    07:00   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. שיתוף פעולה עם המשטרה הוא לא תנאי  
בתגובה להודעה מספר 8
 
  
המתנחלים לא שיתפו פעולה עם המשטרה וגם החרדים לא משתפים פעולה. זה לא הפריע למשטרה לעשות את עבודתה ואם ציבור גדול מתקומם אז נוקטים בפעולות קיצוניות כמו מעצרים מנהליים נרחבים כפי שהיה בהתנתקות כשילדות בנות 14 נעצרו לחודשים ארוכים ללא משפט בגין חסימת כביש.
הבעיה היא לא המשטרה, שעושה רק את מה שמתיר בית המשפט אלא העובדה שהמערכת המשפטית לא רק שלא מחמירה עם הבדואים אלא בכוונה מקלה איתם ובעצם עושה הכול כדי להימנע מלהעניש אותם על גזילת קרקעות מדינה ועבירות רבות אחרות.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
הרואה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.8.14
8219 הודעות, 40 מדרגים, 33 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    08:19   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  20. ומה הבעיה לצאת בתוכנית לצמצום הילודה שם ובמגזרים אחרים שמגזימים בילודה ולא נותנים לילדיהם סיכוי הוגן לחיים  
בתגובה להודעה מספר 1
 
  
איכותיים יותר?            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
winter1
חבר מתאריך 19.6.17
38300 הודעות
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    02:11   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. חבל שבן גוריון מכר להם את החזון הרומנטי של הפרחת השממה. הנגב היה צריך להיות שטח צבאי וציר אסטרטגי  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
לים האדום, עם תשלום פרוטקשן לבודאים בשביל שקט תעשייתי (והקמת גבול שימנע הגירה מסיני לישראל). אבל נוותר לו כי הוא תרם לגירוש הרבה מערביי הקו הירוק, מה שנתן לנו מרווח נשימה דמוגרפי ממנו אנו נהנים עד היום.

אני לא רואה איך במצב המשטרי והחברתי של ישראל בימינו אפשר יהיה לפתור את הבעיה זאת. שבטים הם בעיה שדיקטטורות מתקשות להתמודד איתה, קל וחומר דמוקרטיות.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
הטכנאי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 6.7.14
5852 הודעות, 43 מדרגים, 61 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    02:14   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. ''עוני'' בוחרים לגור בפחונים במדבר הופכים עולם כדי להישאר שם ואז מתלוננים על עוני ופשע  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אנשים חולים שצריך לגרש לירדן            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
4X6GX לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.9.16
2446 הודעות, 9 מדרגים, 18 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    15:15   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  22. בול. חיים בזבל , לא לומדים עושים מלא ילדים בלי יכולת לפרנס ואז מאשימים את ציבור משלמי המיסים במצבם  
בתגובה להודעה מספר 3
 
  
ומצדיקים את הפשע - ממש עבריינים חסרי אחריות וערכים מינימליים. ישארו בזבל גם אם ישפכו עליהם מליונים


When you're alive they won't care what you said


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אוהבחדשות לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
48841 הודעות, 245 מדרגים, 473 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    02:29   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. דרוש טיפול שורש עמוק ויסודי בפשיעה הערבית בכל הארץ כל יום שעובר מעמיק את הבעיה יותר.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


חיים פה בלופ, במקום לעקור את הטרור מהשורש פעם אחת, רק גוזמים אותו כל פעם קצת.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ממש חדש לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.4.09
28237 הודעות, 134 מדרגים, 262 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    15:12   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  21. 1+  
בתגובה להודעה מספר 4
 
  


מכובדי, שימוש במונחי שואה ללא הקשר לשואה הינה זילות של השואה. בברכה, ממש חדש


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
hutznik לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
11604 הודעות, 124 מדרגים, 248 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    02:53   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. בדיוק קראתי את זה בפייסבוק  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

לחץ כאן לצפיה דרך Facebook            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פרש טורקי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.8.14
20136 הודעות, 141 מדרגים, 269 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    02:56   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. אבו יאיר אבו יאיר עננו בזכותיה דאבו יאיר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אל תדאגו תיכף נתניהו יביא עלכם שקט ושלווה כמו עם החמאס.את החמאס הוא קנה בכסף פרוטקשין. את הבדואים הוא יקנה בהמשך הבניה הבלתי חוקית/הכשרת ישובים לא חוקיים ועוד ועוד            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Djin לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.1.20
5303 הודעות, 34 מדרגים, 68 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    02:57   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. לפי התשקורת ברור שהיאהוד אשם, גם בפשיעה הערבית, גם בפשיעה הבדואית  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
דיי כבר עם כתבות יח"צ לפושעים            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Shm
חבר מתאריך 19.10.20
251 הודעות
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    07:20   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. איזו חוצפה להאשים את ישראל בפשעים של האוכלוסייה הבדואית. סובלים מעוני? לכו לעבוד  
בתגובה להודעה מספר 7
 
  
ערכתי לאחרונה בתאריך 29.03.21 בשעה 07:38 בברכה, Shm
 
לאנוס, לשדוד ולרצוח זה לא בקשת עזרה- אלו פשעים שאין להם מקום.
אבל כרגיל, הפושע הוא הקורבן, והקורבן אשם בכך שהיווה גורם לפגיעה ולא זיהה את מצוקת התוקף.


צילומי מסך מתוך הכתבה. ההדגשה בצהוב- במקור!
            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
AbstractClass לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 28.1.20
1130 הודעות, 3 מדרגים, 2 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    04:33   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. יותר חשוב, מתי נקבל כבר חקיקה אפקטיבית נגד הפוליגמיה הבדואית?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
57513 הודעות, 239 מדרגים, 412 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    04:43   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. תוך עשור נושמד  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  

הכול בסדר.


תרבות ערב: https://normot.000webhostapp.com/tarav.html


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
טוביה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
4279 הודעות, 118 מדרגים, 226 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    05:04   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. הם בונים תשתית,  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
לתביעה בהכרה בהם כמדינה.
כמו השכנים שלהם ובני דודיהם הרחוקים.
בקרוב ממש נצטרך להתמודד עם שתי חזיתות תביעה להכרה ועניינים בבית הדין בהאג.

דווקא להם סיכוי רב יותר מאשר כנופיית הרשעים ביו"ש ועזה. להם כן יש רקע משותף, שפה, תרבות. למהגרי העבודה ביו"ש אין.


ב'תמ"ט חטא המרגלים; ה'תש"ח הקמת רשות השידור. כ- 3,300 שנה של לוזריות . לא שומע תקשורת תבוסתנית!


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
צדק יחסי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 3.12.17
2292 הודעות, 13 מדרגים, 22 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    06:23   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. כל הזמן מזכירים את שירותם הצבאי  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
כאילו זה עלה התאנה שמכסה את הפשעים הארורים שהם עושים.
לא מדובשם ולא מעוקצם.
בחור נורמלי שמשתחרר מהצבא לא צריך ללכת לחזור לחיות בביר הדאג' .
יש סל ללוחמים שהשתחררו , ללימודים ,עבודה בשירותי בטחון קצונה , או סתם לעבור לבאר שבע לשכור דירה וללמוד באוניברסיטה . לעבוד בעבודת סטודנטים בינתיים.
יש מילגות לוחמים , אימפקט וכו'.
הכי קל זה לפרוץ לבתים לגנוב , פרוטקשן וכל השאר            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
צללפון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 30.8.13
8902 הודעות, 54 מדרגים, 100 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    07:17   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. אחוז המשרתים שם יותר נמוך משל חרדים ג'ינג'ים עם משקפיים  
בתגובה להודעה מספר 12
 
  
יש בסך הכל מאות בדואים שמתגייסים בכל שנה, רובם בכלל מהצפון.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
אהל לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 9.1.17
1794 הודעות, 12 מדרגים, 23 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    07:58   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. משרתים בצבא ! היום הם מיותרים בצבא  
בתגובה להודעה מספר 12
 
  
מגזר מיותר כולל בצבא , מה התרומה שלהם בצבא !? פעם תרמו היום הם גונבים גם בצבא            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פליצ'ה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 5.5.17
6216 הודעות, 57 מדרגים, 111 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    07:16   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. כמה צפוי. ווינט. 'יהודים ובדווים כאחד סובלים' ומי אשם במצב? רק המדינה. אין תוקף וקורבן. כולם קורבנות של ביבי.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ווינט תמיד היו שקרנים. ותמיד יהיו שקרנים.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עזיזה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.12.16
2482 הודעות, 19 מדרגים, 38 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    07:32   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. ושום מילה על בתי המשפט...  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בר-כוכבא לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.11.14
17359 הודעות, 110 מדרגים, 204 נקודות.  ראה משוב
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    08:09   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. ביום שיתנו לכוחות שלנו לעבוד באמת אז אולי יהיה שקט...כתבה שלמה על כמה הם מסכנים בלי לדבר  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
על העובדה הפשוטה שהם יכולים לחשוף פעולה ובוחרים שלא.
וכמובן.... שרים וראיש מפלגות שהבטיחו טיפול? אייכם?
קל להאשים אחרים...
שופטים אייכם?


אמונה יש עכשיו עובדים על חיזוק הביטחון


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
חדשות ומידע
חבר מתאריך 17.1.21
465 הודעות
יום שני ט''ז בניסן תשפ''א    15:34   29.03.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  23. נתניהו. לא. יודע. למשול. הוא. איש. חלש. מאד.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  


אשתדל להביא מידע מעניין, שיהיה לכם על מה להתווכח אהבתם? דרגו! לא אהבתם? אשמח להשתפר.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות