גירסת הדפסה        
   
קבוצות דיון סקופים נושא #690879 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 690879        
miklo לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
4851 הודעות, 7 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    13:35   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

הרופא הרוצח שהתעלל ביהודים עבור חיל האוויר הגרמני  

 
  
ד"ר זיגמונד ראשר ביצע ניסויים אכזריים בבני אדם במחנה דכאו, במטרה לפתח טיפול בהיפותרמיה שיחולל מהפכה ברפואה האווירית. בפועל, רצח יהודים ואסירים אחרים ללא היגיון. במשך שנים רבות התחולל ויכוח בין חוקרים: האם ניתן להשתמש במסקנותיו הרפואיות להצלת חיים?


לחץ כאן לצפיה דרך יוטיוב

שלום, כאן הקברניט; אכזריות הנאצים בימי מלחמת העולם השנייה זרקה את האנושות כולה למצולות הטירוף. בין השיאים האיומים שלה נמנו בניסויים אכזריים בבני אדם, שנערכו במחנות ריכוז והשמדה. אחד הניסויים המפורסמים ביותר נערך במחנה דכאו בין קיץ 1942 ואביב 1943, ונועד למצוא פיתרון לבעייה קריטית של הלופטוואפה - חיל האוויר הגרמני - בעיה שהעסיקה את כל חילות האוויר בעולם.
––––––––––––––––––––––––
הברון האדום: האמת מאחורי אגדת הטייס הכי מפורסם בעולם
האייפון של מטוסי הקרב: למה טייסי ה-F35 מאוהבים בו?
האוזניות של גודזילה: כך גילו מטוסים לפני המצאת המכ''מ
המפציץ B52 מסרב למות; האם יביס את איראן?
צה''ל בחר מחליף ליסעור - האם זהו המסוק הנכון?

📸לאינסטגרם📸 של הקברניט:
https://www.instagram.com/hakabarnit
––––––––––––––––––––––––
שנים רבות לאחר המלחמה עוד התחולל בנושא ויכוח רגיש מאוד: בקהילה המדעית היו לא מעט קולות שטענו שצריך לנצל את הנתונים והממצאים של ניסויי הנאצים, בעוד רבים אחרים טענו שזה בגדר חילול זכרם של הקורבנות - ואף מתן לגיטימציה לניסויי כפייה בבני אדם. מה מייחד את הניסוי הזה, וכיצד הסתיים הוויכוח?

רופאים נאצים עורכים ניסוי באסיר צילום: ushmm

תחום הרפואה האווירית הינו מורכב ושונה בתכלית מרפואה סטנדרטית, שכן טייסים נמצאים בסביבה שחשיפה אליה גוררת פגיעות קור ולחץ אוויר שלא מתקיימות כמעט באף סביבה אחרת. הכשרת טייסים היא תמיד תהליך ממושך, ולכן שואף כל חיל אוויר להחזיק תשתית רפואית שתאפשר טיפול יעיל והשבה של צוותים פצועים לשירות מבצעי.

זה קריטי במיוחד בעת לחימה ממושכת, ולכן כל הצדדים במלחמת העולם השנייה השקיעו משאבים גדולים בשיפור יכולות הרפואה האווירית.

טייס מסרשמיט גרמני פגוע נוטש את מטוסו צילום: USAF

המפגש הזה הוביל להפלות רבות וכך קרה שמאות ואלפי טייסים החלו לצנוח אל מימי הים הצפוני, ולמות מפגיעות קור. זאת, למרות שלבשו סרבל עבה. במטוסים מסוימים היו גם סירות מתנפחות למקרי נחיתת אונס, אך התרחיש הנפוץ ביותר היה איש צוות שנופל למים ונותר שם שעות.

גם אם הצליחו להגיע אליו כוחות חילוץ - סירות, מטוסי-ים וצוללות - לפני שמת מקור, נגרם לו נזק כה חריף שגם אם שרד, לטיסה קרבית כבר לא שב. הנאצים רצו לפתח טכנולוגיה שתסייע להפשרת טייסים שלקו בהיפותרמיה, בידיעה שבעתיד הקרוב תעבור הלחימה לברית המועצות, ומלבד חיל האוויר יידרשו טיפולי קור מתקדמים גם בשאר גייסות גרמניה.

מפציצי היינקל 111 גרמניים מעל לתעלת למאנש, בדרכם להפציץ את בריטניה צילום: Bundesarchiv


את המשימה לקח על עצמו ד"ר זיגמונד ראשר, רופא צעיר בעל ניסיון של שנתיים באבחון סרטן במסגרת עבודתו בבית חולים במינכן. הוא הצטרף לאס-אס ב-1939 וצוות ליחידת רפואה שעבדה בצמוד עם הלופטוואפה. עבורו, הפרויקט הזה היה דרך טובה להתקדם בארגון, להתבלט, ולמצוא פורקן לאכזריותו.

דרך קשריה של אשתו, הצליח להתחבר לראש האס-אס היינריך הימלר, ולדבר איתו על ענייני רפואה; הוא הציע ליישם ניסויים רפואיים על אסירים ושבויים. הימלר אהב את הרעיון - וראשר קיבל מימון ומעבדה במחנה הריכוז דכאו שבדרום גרמניה.

תצלום אוויר של מחנה דכאו. המספרים הם חלק מפיענוח גיחת צילום אמריקאית צילום: Wikimedia

הניסוי של ראשר כלל מאות אסירים, יהודים אך גם אחרים, שכמעט כולם הוכרחו להשתתף בו ובודדים התנדבו תחת הבטחה שקרית שיחוסו על חייהם.

כל אסיר הוכנס למיכל של מים בטמפרטורה של עד 2 מעלות, לפרקי זמן של עשר עד 14 שעות. חלק מהאסירים הוכנסו למיכלים בהכרה מלאה ואחרים תחת הרדמה, חלקם לבושים בציוד טיסה ואחרים עירומים.

זיגמונד ראשר (מימין) ואחד מקורבנותיו במיכל המים; הגושים הלבנים הם קרח צילום: ushmm


חלקם מתו מההיפותרמיה הממושכת, בעוד השאר הועברו לחלק המחריד של הניסוי: בחינת שיטות הפשרה שונות. הרשומות של ראשר לא הרחיבו עליהן, אף לפי עדויות חלק מהאסירים פשוט הוכנסו למים רותחים ומתו בייסורים אדירים מכוויות קיצוניות, אחרים קיבלו עירוי של מים חמים והוכנסו לתנורים בעוצמות שונות.

שיטות אחרות לא היו טכנולוגיות במיוחד, ונשענו על הצמדת האסיר לאסירים אחרים, כדי לבדוק כמה אפקטיבי הוא חום גוף. מספר הבדיקות המתועד היה גדול ממספר האסירים, כך שהיו קורבנות שעברו את התהליך המפלצתי יותר מפעם אחת. לעיתים עברו האומללים בדיקות פולשניות ללא הרדמה.

אסיר בציוד טיסה בתוך המים המקפיאים צילום: Columbia University


אכזריותם של ראשר ועוזריו באה לידי ביטוי גם בניסויים אחרים בתחום הרפואה האווירית; למשל, בדכאו היו גם תאי לחץ, שנועדו לבחון איך אפשר לטפל באנשים שנפצעו מירידת לחץ אוויר פתאומית. כל הנסיינים, כ-70 עד 80 איש, נרצחו.

האדישות של ראשר עצמו כלפי היהודים שרצח היתה לא פחות ממדהימה; ישנו תיעוד של מקרה בו הגיש בקשה רשמית לעבור עם ניסויי ההיפותרמיה שלו למעבדות של אושויץ; הן היו גדולות יותר, ולטענתו יהיה לו קל יותר להתרכז כשאינו שומע מעבר לקיר את צרחות הייסורים של קורבנותיו.

אסיר מוצא מהמים, לפני העברתו לניסויי ההפשרה צילום: ushmm


הניסויים נעצרו ב-1943 כשראשר בחר להתמקד בתחום מחקרי אחר: עידוד ילודה. לטענתו, אפשר לפתח תרופות שיגרמו לנשים ללדת גם בגיל מאוחר, מה שיקל על העצמת האוכלוסיה הארית. כדוגמה, הציג את אשתו, שהרתה ילד בגיל 48. גם הפעם התלהב הימלר מהרעיון, והציג את משפחת ראשר כדוגמה להיתכנות העניין.

כאן כבר החל להסתבך: ראש האס-אס בנה על הפיתוח הזה, כשלראשר לא היה מה להציג. באפריל 1944 הוא נעצר לאחר שניסה לחטוף תינוק ארי, ונלקח לחקירה. שם גילו הנאצים שראשר רצח בעבר את אחד מעוזריו, זייף נתונים מדעיים ועיוות שורות בתקציב כדי לשתות יותר כסף. הוא נמצא אשם ונאסר במחנה בוכנוולד, משם הועבר למקום מוכר: תא כלא במחנה דכאו. בסוף אפריל 1945, ימים ספורים לפני ששוחרר הבסיס בידי בעלות הברית, הוצא ראשר להורג; לפי עדות של אסירים בתאים סמוכים, סמל בכיר באס-אס ירה בו בתאו ואמר "קיבלת מה שמגיע לך, חזיר שכמותך" - והפקודה הגיעה מהימלר עצמו.

ראש האס-אס, היינריך הימלר, מבקר במחנה דכאו צילום: Bundesarchiv


לאחר המלחמה נמצאו מסמכיו של ראשר והחל הוויכוח על השימושים המדעיים שלהם. בתחילה, טען ד"ר אנדרו איווי, נציג התאחדות הרפואה האמריקאית במשפטי נירנברג, שאין כל ערך מדעי לניסויי ההיפותרמיה של דכאו. רופא בשם ליאו אלכסנדר, שייעץ למינהלת משפטי נירנברג, טען שהתוצאות דווקא מאוד שימושיות, אך שינה בהמשך את דעתו. בנוסף, דוקטור אלכסנדר התמחה בפסיכיאטריה, ולא במשהו שקשור לפיזיולוגיה תעופתית.

ואולם, במרוצת השנים קמו חוקרים שציטטו נקודות מתוך ניסויי דכאו, בטענה שאלו נתונים שלא יכולים להגיע משום מקום אחר; רק מפלצות כמו הנאצים היו יכולים לעשות דבר כזה על אדם חי. לראייתם, על אף העובדה שהניסויים שוברים כל גבול אתי אפשרי, חובה לנצל את מה שנלמד בניסויים.

חלק מממצאי ראשר צילום: ushmm

כמעט מראשיתו התמקד הוויכוח בעיקר בסוגיה האתית הברורה: אם מידע יכול לשפר טיפולים ולהציל חיים, האם יש לפסול אותו רק משום שהגיע בדרך מפלצתית? מחקר מקיף שהתפרסם ב-1990 גילה שזו כלל אינה השאלה הנכונה. הוא ניתח לעומקן את פרקטיקות תיעוד הניסויים של דכאו, שיטות הבדיקה והמעטפת המדעית של הפרויקט וגילה משהו מפתיע; אמנם לנאצים יש דימוי של יעילות, דקדקנות ודייקנות - אך ניסויי ההיפותרמיה נערכו בצורה כאוטית לחלוטין.

חלק מהממצאים נראו שרירותיים למדי. למשל, ראשר כתב שטמפרטורת הגוף הקטלנית לאדם היא 26 עד 27 מעלות, ואז סתרו את עצמו וציין מקרים בהם החזיק הקורבן עד 24 מעלות. גם הבדיקות עצמן היו עקומות: האסירים שהו במים פרקי זמן לא אחידים, ולא היה ניטור מדויק של קצב התקררות הגוף במיכלים.

כמו כן, לא תועדו פרטים קריטיים כמו גילם ומצבם הגופני של האסירים בטרם הניסוי, מדדים חיוניים כמו לחץ דם לא נלקחו, ומדדים אחרים נלקחו לפני ההפשרה אך לא לאחריה. לקינוח, הוזכרו שבע שיטות הפשרה שונות, אך אף אחת לא פורטה במלואה במסמכים; המחקר היה פשוט בלתי שימושי בעליל.

החוקר המוביל, המנתח הקרדיולוג רוברט ברגר מהרווארד, היטיב לסכם את הניתוח: "לניסוי ההיפותרמיה של דכאו יש את כל הרכיבים של הונאה מדעית, ודחיית ממצאיו על בסיס מדעי לחלוטין היא בלתי נמנעת. אין ביכולתם לקדם את מדע הרפואה או להציל חיי אדם".

מה ההיגיון בניסוי שלא יכול להוביל לממצאים מדעיים שניתן ליישם רפואית? למה בכלל להתאמץ ולערוך את הניסוי כשברור שהוא חסר תוחלת? זה נראה כאילו כל המטרה היתה לרצוח יהודים בצורה קצת יותר יצירתית, בעטיפה פסבדו-מדעית.

רופאים נאציים במעבדות אושוויץ צילום: nejm

אין כל מידע על תלונות מצד הלופטוואפה על עיכובים בתוצאות המחקר, או על איכות הממצאים הגרועה; הרי רפואה אווירית התקיימה עוד לפני הנאציזם, ומומחים בגרמניה היו פוסקים ברגע אחד שאין להם מה לעשות עם מה שגילו בדכאו.

כמו כן, העובדה שהנאצים עצמם דנו את ראשר למוות בין השאר על הזיופים הרפואיים שלו מחזקת את ההערכה שמאות אנשים נרצחו בעינויים רק כדי שהוא יוכל להמשיך לקבל תקציבים ולמצוא חן בעיני ראש האס-אס: חיי אדם בשביל כבוד וכסף.

מסרשמיט גרמני שנסחף לחוף לאחר נחיתת אונס

משנה לשנה נמשך חקר השואה ומתגלים עוד ועוד פרטים על הרוצחים ההם; אנשים שנשמו אידיאולוגיה גזענית ונהנו ממנה בעודם מתעשרים. קל לשכוח שגם אם הרייך השלישי קרס והמחנות שלו הפכו למוזיאונים, הגזענות עוד חיה ונושמת. קל לקרוא לגזען "קיצוני" ולשכוח שהוא מסוכן - ולתת לשכמותו להרעיל בארות, אפילו במדינות הכי דמוקרטיות ונאורות. ראינו שגם אנשי מדע אינם מחוסנים, ויכולים להישאב לגזענות ושנאה; ולצערי, עד שלא תלמד האנושות להוקיע את הגזענות, אין הבטחה שזוועות שנות הארבעים לא יחזרו על עצמן.

האנושות הצליחה להסתדר גם בלי רפואת הנאצים; כיום הטיפול בהיפותרמיה נשען על חימום הדרגתי של הגוף דרך מתקן בשם Bair Hugger - מעין שמיכה מתנפחת שמעבירה אוויר חם, לעיתים בשילוב עירוי חמים. השיטה פותחה ללא ניסויים אכזריים בבני אדם, והצליחה להציל חיי רבים.

👨‍✈️הקברניט👨‍✈️:
https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3903341,00.html              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  תודה רבה אמירוס 09.04.21 13:45 1
  אחלה מיקלו-מרתק כרגיל 8 זה בדם 09.04.21 13:52 2
  פשוט בלתי נתפס בויקה 09.04.21 13:54 3
  אין מלים. זוועות של בני אדם. נורא. עוצמה לישראל 09.04.21 13:57 4
     בכתבה רשום שזו היתה התעללות לשמה סנפר 09.04.21 16:45 16
  נאצים ארורים , כמה רוע יש באדם בהינתן התנאים המתאימים האזרח ע 09.04.21 14:08 5
  תודה שהזכרת לנו את הזוועות הנוראיות. חשוב שתמיד, לא רק ביום השואה, נבין ונזכור מה אנו עושים כאן בארץ הזאת. פליצ'ה 09.04.21 14:10 6
  על פרופסור אוגוסט הירט שמעתם? על מחנה ההשמדה האוניברסיטאי נאצוויילר-שטרוטהוף שמעתם? yahee 09.04.21 14:19 7
  נזכור יוסף 09.04.21 14:22 8
  ורק עלי כל הסביבה מלגלגת בגלל סירובי לדרוך על אדמת גרמניה 8 זה בדם 09.04.21 14:24 9
  מזעזע lior1_1 09.04.21 14:25 10
  זוועה! הפוך גוטה 09.04.21 14:30 11
  סיפור מזעזע לפחות קיבל את מה שהגיע לו, באחת התמונות שם אפשר לראות את האימה על הפנים של האיש האומלל שעונה שם Disco 09.04.21 14:48 12
     נראה לי שהתמונות הן אילוסטרציה בולגקוב 09.04.21 17:07 18
         אני חושב שדווקא כן צילמו צפונבון 09.04.21 17:19 19
  איזה רוע!! לא נתפס, לאן בנאדם יכול להגיע. ותיק וחדש 09.04.21 15:02 13
  תודה. מסטר 09.04.21 15:18 14
  ימח שמם וזכרם של כל הנאצים הארורים!! הי''ד של כל הנרצחים ואלו שמתו בייסורים נוראיים!! זנב לאריות 09.04.21 15:43 15
  אחד מהסיפורים האיומים שקראתי על השואה. מחריד. בולגקוב 09.04.21 17:05 17

   
   
אמירוס לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.7.19
1095 הודעות, 14 מדרגים, 28 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    13:45   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. תודה רבה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
8 זה בדם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.2.18
11515 הודעות, 86 מדרגים, 161 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    13:52   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. אחלה מיקלו-מרתק כרגיל  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
שבת שלום לכל עם ישראל            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בויקה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.2.19
1136 הודעות, 5 מדרגים, 10 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    13:54   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. פשוט בלתי נתפס  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
תודה רבה על המידע
👍            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
עוצמה לישראל לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.8.09
15435 הודעות, 88 מדרגים, 175 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    13:57   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. אין מלים. זוועות של בני אדם. נורא.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מסביר את הספר שקראתי בצעירותי וחרט בי טראומה נפשית מאז - 'אושוויץ' . כך שם הספר . באנגלית.
מתואר שם ניסוי נוראי כזה, מצידם של הקורבנות היהודים.
הכניסו אותם לבריכת קור שהפך להיות קפוא, איום ונורא, ולאחר מכן לחום גבוה.
עד עכשיו חשבתי שזו היתה התעללות לשמה, עכשיו הבנתי שזה במסגרת האמונה באלוהי המדע.


גם אני בעד החזרת הבית לחיילים! אתר מעקב גל"צ - www.galaz.022.co.il


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
סנפר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 17.7.16
6651 הודעות, 54 מדרגים, 100 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    16:45   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  16. בכתבה רשום שזו היתה התעללות לשמה  
בתגובה להודעה מספר 4
 
  
שום דבר מדעי לא היה שם            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
האזרח ע לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.10.15
9432 הודעות, 84 מדרגים, 163 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    14:08   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. נאצים ארורים , כמה רוע יש באדם בהינתן התנאים המתאימים  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פליצ'ה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 5.5.17
6383 הודעות, 59 מדרגים, 115 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    14:10   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. תודה שהזכרת לנו את הזוועות הנוראיות. חשוב שתמיד, לא רק ביום השואה, נבין ונזכור מה אנו עושים כאן בארץ הזאת.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
כתיבה יפה מאוד ומדוייקת.
יישר כח ושבת שלום.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
yahee לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.6.14
1626 הודעות, 13 מדרגים, 26 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    14:19   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. על פרופסור אוגוסט הירט שמעתם? על מחנה ההשמדה האוניברסיטאי נאצוויילר-שטרוטהוף שמעתם?  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ועל שרידי 86 היהודים שעד לפני פחות מ-10 שנים עוד המשיכו להשתמש בהם בניסויים באוניברסיטת שטרסבורג שמעתם?
https://www.die-namen-der-nummern.de/index.php/en/            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
יוסף לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.3.18
14867 הודעות, 203 מדרגים, 400 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    14:22   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. נזכור  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
תודה לך איש יקר


מאחל ומייחל שיהיה היום- יום שמח לעם ישראל, לארץ ישראל וכל החפץ בטובתם באמת.


            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
8 זה בדם לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 26.2.18
11515 הודעות, 86 מדרגים, 161 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    14:24   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. ורק עלי כל הסביבה מלגלגת בגלל סירובי לדרוך על אדמת גרמניה  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ועל סירובי לצרוך תוצרת מהמדינה המקוללת הזו.
אין גרמניה אחרת: היו נאצים, נשארו נאצים ויהיו נאצים.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
lior1_1 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.4.08
9644 הודעות, 54 מדרגים, 99 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    14:25   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. מזעזע  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
הפוך גוטה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.3.16
24448 הודעות, 222 מדרגים, 428 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    14:30   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. זוועה!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
ואפילו במונחים נאציים הוא היה מפלצת ורוצח.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
Disco לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 14.5.19
4082 הודעות, 18 מדרגים, 36 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    14:48   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. סיפור מזעזע לפחות קיבל את מה שהגיע לו, באחת התמונות שם אפשר לראות את האימה על הפנים של האיש האומלל שעונה שם  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
מזעזע            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בולגקוב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
14747 הודעות, 116 מדרגים, 229 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    17:07   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  18. נראה לי שהתמונות הן אילוסטרציה  
בתגובה להודעה מספר 12
 
  
זה הסגנון של הסרטונים שלו. לא חושב שמישהו צילם את הזוועה הזו            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
צפונבון לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.8.12
2696 הודעות, 8 מדרגים, 14 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    17:19   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  19. אני חושב שדווקא כן צילמו  
בתגובה להודעה מספר 18
 
  
גם ניסוי מנגלה תועדו לפעמים ע" צילומים            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
ותיק וחדש
חבר מתאריך 20.9.19
620 הודעות
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    15:02   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. איזה רוע!! לא נתפס, לאן בנאדם יכול להגיע.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
מסטר
חבר מתאריך 24.3.17
260 הודעות
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    15:18   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. תודה.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
קשה כ"כ לקרוא דברים כאלה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
זנב לאריות לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 17.5.17
4241 הודעות, 33 מדרגים, 66 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    15:43   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. ימח שמם וזכרם של כל הנאצים הארורים!! הי''ד של כל הנרצחים ואלו שמתו בייסורים נוראיים!!  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
אני חושב שצריך להחרים כל בדל של ממצא מדעי רפואי כזה או אחר לקבור ולא להשאיר זכר לרוע הזה בעולם!            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
בולגקוב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 2.4.12
14747 הודעות, 116 מדרגים, 229 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ז בניסן תשפ''א    17:05   09.04.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  17. אחד מהסיפורים האיומים שקראתי על השואה. מחריד.  
בתגובה להודעה מספר 0
 
  
יהי זכר הנרצחים ברוך. השם יקום דמם.            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

  

תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות