גירסת הדפסה   אשכול נעול - לקריאה בלבד
 
   
   
קבוצות דיון סקופים נושא #725663 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 725663
איתי שלום לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 18.9.18
9499 הודעות, 52 מדרגים, 98 נקודות.  ראה משוב
יום חמישי י''ט בטבת תשפ''ב    19:04   23.12.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

גנץ לבג''ץ: יוקם צוות לחקירה של ראשי מועצות ביו''ש בתקציב שהוקצה לאכיפת ההשתלטות הפלשתינית בשטחי C  

 

ננעל בתאריך 23.12.21 בשעה 19:05 על-ידי Mr W. סיבה: מאמר דעה
 
סי החוצפה
שר הביטחון בני גנץ לא התבייש לנצל את התקנים שהוקצו במנהל האזרחי לצורכי אכיפה נגד ההשתלטות הפלשתינית בשטחי C לטובת הפללתם של ראשי רשויות ביהודה ושומרון
יוני רוטנברג
י"ט בטבת תשפ"ב 13:19 23.12.21

לעיתים נדירות קורה שגם מאדם שאין ממנו כל ציפייה – אפשר להתאכזב. גם אחרי שהוביל מדיניות הריסה מיידית של מאחזים, החזיר לתוקף חוק ירדני נגד רכישת קרקעות של יהודים, התעקש שלא לנטוע מחדש כרמים בגבעות שילה ושיתף פעולה עם קמפיין אלימות המתנחלים, התרגיל המסריח שביצע לפני כשבוע שר הביטחון בני גנץ לשר אלקין ולימין כולו הוא שיא חדש ומפתיע של ציניות שקבע האיש שלא דופק חשבון לאף גורם בקואליציה.

האירוע האחרון הוא עוד פרק בסדרה שהעלילה שלה הולכת ומתדרדרת. תקציר הפרקים הקודמים: ערב החתימה על ההסכמים הקואליציוניים הגיע תורו של זאב אלקין להציב תנאי ש"בלעדיו אין ממשלה". אלקין דרש 50 תקנים לפקחים שיפעלו לעצירת ההשתלטות הפלשתינית על שטחי C בתוך מנהלת נפרדת מהמנהל האזרחי. בהכירו את חולאי הגוף הריבון ביו"ש, אלקין התעקש לא מעט על העצמאות של המנהלת מול שר הביטחון גנץ, שרצה שהפקחים יהיו תחתיו. בסופו של דבר אלקין נאלץ לסגת חלקית, ובהסכמים הקואליציוניים נכתב: "הצדדים מסכימים כי יש להבטיח את האינטרס הלאומי בשטחי C. לשם כך יוקצו למנהל האזרחי במשרד הביטחון משאבים ייעודיים לאכיפת הפרות בנייה והשתלטות בלתי חוקית על קרקעות בשטחי C".

בפרק העוקב הפקחים אכן הוקצו במסגרת תקציב המדינה לשנת 2022, אך שאילתא של חברת הכנסת אורית סטרוק גילתה שהייעוד שונה מעט. על פי התשובה של השר במשרד האוצר חמד עמאר רק 20 מהתקנים הוקצו לאכיפת בנייה בלתי חוקית בשטחי C והשאר פוזרו במחלקות השונות של המנהל. השבוע, חודש וחצי מאוחר יותר, הגיעה תשובת המדינה לעתירה של תנועת שלום עכשיו לבג"ץ והדהימה את כולם.

מדובר במצבור של עתירות שיטתיות שמגישה שלום עכשיו כבר עשרות שנים נגד מועצות אזוריות ביו"ש. הבסיס של כולן אחד: בהינתן שהרשויות הללו מתקצבות יישובים צעירים שנמצאים בשטחן אך טרם הוסדרו כחוק ומסייעות להם, הרי שבכך הן משתמשות בכסף ציבורי למטרות לא חוקיות. מדוע, מבקשת העותרת לשאול את המדינה דרך בית המשפט, לא נפתחה עד היום חקירה פלילית נגד ראשי הרשויות ותנועת אמנה, והמבנים שבנו בכספים הללו לא נהרסו?

עשרות העתירות הקנטרניות הללו, שמרחפות באולמות המשפט כבר שנים וזוכות להתעלמות שיטתית של שרי הביטחון המתחלפים, זכו לעדנה מיוחדת אצל השר גנץ. בתשובה שהגישה הפרקליטות התקבל המענה הבא: שר הביטחון כבר הורה להקים יחידה ייעודית שתפתח בחקירה פלילית נגד ראשי הרשויות, והיא תאויש באותם התקנים שהתווספו למנהל האזרחי לצורך המערכה נגד ההשתלטות הפלשתינית על שטחי C.

"שר הביטחון הנחה על הקמת יחידה ייעודית לצורך פתיחה בחקירה פלילית בחשד לעבירות תכנון ובנייה באיו"ש, וקבע כי היא תפעל במסגרת המנהל האזרחי", נכתב בתשובה שהגישו עורכי הדין יצחק ברט ושי כהן ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה. "בעקבות הנחיית שר הביטחון החלה עבודת מטה להקמת היחידה". הם גם מסבירים מהיכן בדיוק יילקחו התקנים: "במסגרת תקציב המדינה לשנת 2022 נקבע כי למנהל האזרחי יתווספו תקני כוח אדם נוספים לתגבור אכיפת הדין באיו"ש .בימים אלו נערכים דיונים באשר לאופן חלוקת תקני כוח האדם האמורים. בתום הדיונים ולאחר שיוחלט על כמות התקנים שתשמש ככוח חלוץ להקמת יחידת האכיפה הפלילית, יפעל המנהל האזרחי לקבלת אישור נציבות שירות המדינה ליצירת התקנים וניתן יהיה להתחיל בתהליכי גיוס עובדים".

צריך לשוב ולעבד את השורות הבלתי נתפסות האלה, שמנוסחות בשפה משפטית לקונית: את אותם התקנים שבני גנץ קיבל במסגרת הסכם קואליציוני לצורך המטרה המוצהרת של עצירת ההשתלטות הפלשתינית על שטחי C הוא הסב למטרה של פתיחת תיקים פליליים לראשי הרשויות ביו"ש שמסייעים להתיישבות הצעירה. שיא חדש של חוצפה.

פרט למרמה הפוליטית והפרת ההבטחות, שכבר הפכו לסמלה המסחרי של הממשלה הנוכחית, קשה להבין מה הרקע למהפך שעבר בני גנץ משר הביטחון המתון שיושב במרכז הפוליטי בממשלה הקודמת לשר הביטחון שפועל בשירות שוברים שתיקה ושלום עכשיו בממשלה הנוכחית. אחרי שיישר קו עם הקמפיין הזדוני של "אלימות המתנחלים" מבית שוברים שתיקה ובצלם, גנץ מתנדב הפעם ליישם באופן תקדימי את הדרישה ההזויה של שלום עכשיו להפליל את הרחבת ההתיישבות. כיצד זה מתיישב עם גנץ של לפני שנה, שכבר סגר עם נתניהו עסקה להכשרת חמישה יישובים בהתיישבות הצעירה במקביל להסדרת יישובים בדואיים?

ולא רק על גנץ תלונתנו: ראש הממשלה נפתלי בנט היה שר הביטחון הראשון שסימן את המלחמה על שטחי C כיעד אסטרטגי, ואף מינה במשרדו פרויקטור מיוחד לשם כך. האם כראש ממשלה המדינה הפלשתינית שנבנית לו מתחת לאף כבר לא טורדת את מנוחתו? ושר השיכון, זאב אלקין, שידע לגרוף את תשואות הימין כשהניח את כל כובד משקלו על תוספת הפקחים, האם כשהפקחים הללו מגויסים להחרבת ההתיישבות זה כבר לא עניינו? שבוע עבר מאז התשובה לבג"ץ. אנחנו נמשיך לעקוב ונמתין עד שישמיעו קול.

מלשכת שר הביטחון נמסר: "שר הביטחון רואה חשיבות רבה בקיום הסכמים בכלל ואת ההסכמים הקואליציוניים בפרט. הקמת יחידת האכיפה הפלילית מהווה חלק בלתי נפרד מכלל פעולת הרשויות לשמירה על הסדר הציבורי ושלטון החוק באזור, ובכלל זה מאמצי האכיפה המכוונים נגד השתלטות על קרקעות באזור. ההחלטה על הקמת היחידה יסודה בסיכום שהושג בין היועץ המשפטי לממשלה ושר הביטחון לשעבר משה יעלון, על רקע הליכים המתנהלים בבית המשפט מזה כעשור, שבמסגרתם התחייבה המדינה להקימה בהקדם ובכפוף למשאבים העומדים לרשותה. יודגש כי יחידת האכיפה הפלילית מיועדת לפעול למול עבירות פליליות מתחום התכנון והבנייה כלפי כלל האוכלוסייה בשטח C".

בלשכת השר אלקין נמנעו מלהתייחס לפניותינו.

https://www.inn.co.il/news/535634 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


__________________________________________________________________________
למנהלים:  שחרר | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול | עריכת אשכול
   
   


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות