גירסת הדפסה        

קבוצות דיון סקופים נושא #759480 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 759480        
חרוב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.10.21
1957 הודעות, 16 מדרגים, 7 נקודות.  ראה משוב
יום שבת י''ד באלול תשפ''ב    18:58   10.09.22   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

לרגל היום הבינלאומי למניעת התאבדויות: הפרכת מיתוסים על התאבדות עוזרת לעודד חמלה והבנה  

לפעמים אנשים שמתים בהתאבדות מתויגים כאנוכיים, מדוכאים או מחפשים תשומת לב.

מיתוסים כאלה תורמים לסטיגמה שיכולה למנוע מאלה שמתאבדים לבקש את העזרה להם הם זקוקים ומזייפים את ההבנה של המניעים מאחורי ההתאבדות, על פי הברית הלאומית למחלות נפש, או NAMI.

התאבדות היא גורם מוות מוביל בקרב ילדים ומבוגרים, עם כמעט 800,000 אנשים ברחבי העולם מתים מהתאבדות מדי שנה, על פי מחקר נטל המחלות העולמי 2017, שצוטט על ידי הפרסום המדעי המקוון Our World in Data. בשנת 2020, היו 1.2 מיליון ניסיונות ברחבי העולם, אומרת הקרן האמריקאית למניעת התאבדויות.

ביום הבינלאומי למניעת התאבדות ואילך, מודעות למציאות של התאבדות יכולה לעזור לאנשים לראות את מקרי המוות הללו ביתר הבנה וחמלה, להבין את החשיבות של עזרה לאחרים לקבל עזרה, ולטפל בבעיות הנפשיות שלהם אם הם נאבקים, אומר NAMI.

מיתוס: כל מי שמנסה להתאבד סובל ממצב נפשי

מיתוס אחד הוא "שרק אנשים מסוימים חווים מחשבות אובדניות, אנשים עם מצבים נפשיים", אמר הפסיכולוג הקליני מייקל רוסקי, מנהל בכיר של מרכז הבריאות ניופורט למחקר וחדשנות.

"הרבה אנשים לא בהכרח מתאימים לקריטריונים להפרעה נפשית, אבל במצבים מלחיצים מאוד, הם מאבדים עבודה חשובה, הם מגלים על בגידה עם בן זוג ארוך טווח, והם אומרים, ׳אלוהים, אני לא יודע איך אני הולך להמשיך לחיות'".

גורמים אחרים יכולים לכלול גורמי לחץ בחיים כגון עניינים פליליים או משפטיים, רדיפה, פינוי או אובדן בית, או מחלה הרסנית או מתישה, טראומה או משברים אחרים, על פי NAMI.

מיתוס: אנשים שמנסים להתאבד הם אנוכיים

"יש קונוטציה מבזה שמגיעה עם המילה אנוכית, כאילו מישהו מקבל את ההחלטה הזו בדרך כלל מסיבה מענגת", אמר רוסקי.

"אולי קוצר ראייה היא דרך טובה יותר לומר שהמיקוד שלהם הופך להיות מוגבל באמת למה שנמצא מולם והם לא מסוגלים לראות את ההקשר הגדול יותר של תולדות חייהם, מערכות היחסים והממדיות של הדברים".

אנשים שמנסים או מתים בהתאבדות רוצים לעתים קרובות יותר לסיים את המאבקים שלהם או להפסיק לראות את עצמם כנטל על יקיריהם, לפי רוסק.

"זה לא מעשה אנוכי במובן של מישהו שמקבל החלטה לטובת עצמו", הוסיף. "זו החלטה המבוססת על הרעיון ש'אני לא יודע איך לצאת מהרגע הזה. אני מרגישה כל כך המומה. אני מרגיש כל כך לחוץ. אני כל כך עצוב שההזדמנות הזאת לברוח היא מה שאני צריך, ואני לא מרגיש שיש לי ברירה אחרת'".

מיתוס: אנשים שמאיימים בהתאבדות מחפשים תשומת לב

יש אנשים שחושבים שמי שמביע מחשבות אובדניות הם מחפשי תשומת לב, או שהם מודעים לאהדה שהם עלולים לעורר אך אינם מתכוונים למות.

"לא משנה איך אתה מגיב לזה," אמר רוסק, "אתה עדיין צריך לקחת את זה ברצינות שבתוכו יש גרעין של אמת - שהאדם הזה באמת מרגיש שזה (ו) נאבק כל כך".

מיתוס: התאבדות היא בחירה

כמה מומחים טוענים שהתאבדות אינה בחירה אוטונומית, על פי הקרן האמריקאית למניעת התאבדות.

"זו שאלה פילוסופית די גדולה: איפה נכנס הרצון החופשי? האם אנחנו התוצאה של החוויות שלנו?" אמר רוסקי. הלך הרוח של אדם אובדני דומה לזה של מישהו עם הפרעת שימוש בסמים והתקפים כרוניים, אמר.

"הם לא בוחרים בסמים בכוונה על פני הילדים שלהם. הם לא מקבלים את ההחלטה לפגוע בבריאותם הפיזית או להיות עני או לעסוק בהתנהגות בלתי חוקית", אמר רוסקי. בגלל שינויים נוירוכימיים, לאנשים כאלה יש יכולת מוגבלת לבחירה מלאה מבחינת מה שהם חושבים שאפשרי ומה הם יכולים לעשות.

יש רצון מסוים בהתאבדות, אבל מחשבות אובדניות יכולות להיות כל כך מכריעות שהן דוחפות את כל השאר, אמר רוסקי.

מיתוס: דיבור על זה יוביל או יעודד התאבדות

מיתוס אחד "הוא הפחד שאם אתה מדבר על התאבדות, זה יעודד אותה, ולכן אנשים נרתעים מזה", אמר רוסקי. לשאול מישהו על סימני אזהרה ששמתם לב אליהם עלול להרגיש מביך, אבל "זה למעשה לא מוביל להתאבדויות מוגברות", הוא הוסיף.

קיום שיחות כנות על התאבדות יכול לעזור להפחית את הסטיגמה ולהעצים אנשים לבקש עזרה, לחשוב מחדש על האפשרויות שלהם ולשתף את הסיפורים שלהם עם אחרים, על פי NAMI.

מיתוס: מצב רוח משופר פירושו שהסיכון להתאבדות נעלם

אם מישהו מנסה להתאבד אבל נראה שהוא משתפר בימים או חודשים לאחר מכן, אתה עלול לחשוב שהסיכון שלו נעלם אבל המציאות עשויה להיות הפוכה - שלושת החודשים שלאחר ניסיון התאבדות הם כאשר מישהו נמצא בסיכון הגבוה ביותר למות בהתאבדות, כך על פי המשרד למניעת התאבדויות של חטיבת נבאדה לבריאות הציבור וההתנהגות.

"ההסרה לכאורה של הבעיות עשויה להיות שהאדם קיבל החלטה נחרצת למות בהתאבדות ומרגיש טוב יותר בגלל ההחלטה הזו", נכתב.

האינדיקטור הגדול ביותר לסיכון לניסיונות עוקבים הוא ניסיונות התאבדות בעבר או שהיו בני משפחה או חברים שניסו להתאבד, אמר רוסק.

איך יקיריהם ומומחים מגיבים לניסיון התאבדות של אדם עשוי לספק הקלה זמנית או להניע מאמצי תמיכה, הוא הוסיף. אבל מה שהניע את האדם בהתחלה לנסות התאבדות עשוי עדיין להיות משחק.

בנוסף, לפעמים יש "הסלמה בקטלניות של אמצעים", אמר רוסקי.

מיתוס: אתה לא יכול למנוע ממישהו לנסות להתאבד

לפעמים אנשים חושבים שאין טעם לשאול מישהו על התאבדות כי הם יעשו את זה בכל מקרה, אמר ג'סטין בייקר, המנהל הקליני של היוזמה להפחתת התאבדויות וטראומה לחיילים משוחררים במרכז הרפואי וקסנר של אוניברסיטת אוהיו סטייט.

אבל בייקר הוסיף כי כמה מחקרים מצאו שאנשים יכולים לתפוס ניסיונות מופרעים או שרידים כ"חוזה חדש לחיים".

מיתוס דומה הוא "ברגע שאדם מנסה להתאבד, הוא או היא תמיד יישארו אובדניים", לפי האתר של NAMI.

אבל ישנם גורמים שיכולים להשפיע על רמת או ההסתברות של סיכון התאבדות, אמר בייקר. היסטוריה של התנהגות פוגענית עצמית ומבנה גנטי הם גורמים קבועים, בעוד שגורמים דינמיים משתנים ללא הרף מכיוון שהם ספציפיים למצב, אומר NAMI.

התאבדות "היא לעתים קרובות ניסיון לשלוט ברגשות ומחשבות עמוקים וכואבים", נכתב באתר NAMI. "ברגע שהמחשבות הללו יתפוגגו, כך יתפוגג הרעיון האובדני. בעוד שמחשבות אובדניות יכולות לחזור, הן אינן קבועות. אדם עם מחשבות וניסיונות אובדניים יכול לחיות חיים ארוכים ומוצלחים".

אם מישהו שאכפת לך ממנו נאבק, שווה את המאמץ להכיר את הסימנים שיקירך נמצא בסיכון להתאבדות.

"אנשים בדרך כלל עושים מה שהם רוצים לעשות", הודה רוסקי.
"אבל יש דברים שאנחנו יכולים לעשות לאורך הדרך שיעזרו להפחית חלק מהבעיות שקורות להם", אמר. "התחושה הזו של סימנים שונים של פוטנציאל התאבדות בהחלט מועילה״.

מוקד ער״ן 24 שעות ביממה לעזרה נפשית: 1201
המטה הלאומי להגנת ילדים ברשת 24 שעות ביממה: 105

https://edition.cnn.com/2022/09/10/health/suicide-myths-facts-prevention-wellness/index.html

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  אם מישהו נאבק ורוצה לדבר על זה שמחת_זקנתי 10.09.22 20:58 1

שמחת_זקנתי
חבר מתאריך 9.4.21
102 הודעות
יום שבת י''ד באלול תשפ''ב    20:58   10.09.22   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. אם מישהו נאבק ורוצה לדבר על זה  
בתגובה להודעה מספר 0

אני לא מומחה ולא מקצוען אבל אשמח להיות אוזן קשבת לכל מי שמרגיש שהחיים לא מאירים לא פנים מוזמנים לפנות אליי בפרטי

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות