גירסת הדפסה        

קבוצות דיון סקופים נושא #851706 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 851706        
דני מכפר סבא לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 22.8.11
26916 הודעות, 112 מדרגים, 168 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    21:23   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

לא מוותרות: חברות ביטוח מתמרצות סוכנים להחזיר מבוטחים לפוליסות עם כפל ביטוחי.  

https://www.calcalist.co.il/investing/article/hywlceivc#google_vignette

בלעדי
ב-1 ביוני עברו מבוטחים שהיו להם פוליסות עם כפל ביטוחי לפוליסות המבטחות רק ניתוחים פרטיים שאינם מכוסים על ידי הביטוח המורחב של קופות החולים. חברות הביטוח ניסו למנוע את המעבר דרך עמלה לסוכנים שישאירו מבוטחים בביטוח הישן. בהפניקס, מנורה, איילון וכלל ממשיכים לשלם את העמלה. אלמוג עזר, שקד גרין 03.06.24
הפניקס וכלל ביטוח מציעות לסוכני הביטוח עמלה חד פעמית על כל לקוח שיחזור לביטוחי בריאות עם כפל ביטוחים - כך נודע לכלכליסט.

בשבת האחרונה נכנסה לתוקף הרפורמה של משרד האוצר בביטוחי הבריאות שנועדה להעביר את הלקוחות לפוליסות ניתוחים בהן אין כפל ביטוחי. כפי שנחשף בכלכליסט, חברות הביטוח הפניקס, מנורה, כלל ומגדל ניסו למנוע מעבר של לקוחות ותמרצו את סוכני הביטוח להשאיר את לקוחותיהן בפוליסות שעשויות להיות פחות משתלמות עבור רבים מהם - זאת באמצעות תשלום עמלה חד-פעמית.

לרשות המבוטחים שהועברו מהפוליסות שלהן בשבת עומדת שנה שלמה לחזור לביטוח המקורי שלהם באותם תנאים, ללא חיתום מחדש. כעת, לאחר שמלחמת הבלימה של החברות הסתיימה, הן עוברות למתקפה, כאשר כלל, איילון, מנורה והפניקס ימשיכו לשלם עמלה חד-פעמית שיכולה להגיע לאלפי שקלים למבוטח על כל אדם שיבקש לשוב לביטוח המקורי. כלל האריכה את ההצעה לסוכנים עד 14 ביוני, והפניקס, מנורה (שהודיעה מראש שתעשה זאת) ואיילון עד ל-30 ביוני.

בפוליסות הניתוחים שמוכרות חברות הביטוח מבוטחים 3.2 מיליון תושבים. ישנם שני סוגי פוליסות: פוליסות מסוג "משלים שב"ן" ומסוג "שקל ראשון". משלים שב"ן, שבו נמצאים כ־15% מהמבוטחים, כשמו כן הוא: הפוליסה מבטחת רק בפני ניתוחים פרטיים שאינם מכוסים כבר על ידי השב"ן (שירותי בריאות נוספים), שמופעל על ידי קופות החולים (למשל "כללית זהב" או "מכבי שלי"). לעומת זאת, בביטוח שקל ראשון, שבו נמצאים כ־85% מהמבוטחים, הפוליסה מבטחת גם בפני ניתוחים שמכוסים על ידי השב"ן - כלומר תיאורטית, כל מבוטח יכול לבחור האם לתבוע את השב"ן או את חברת הביטוח.

במסגרת הרפורמה, ב-1 ביוני כל המבוטחים בפוליסות ניתוחים מסוג "שקל ראשון" הועברו אוטומטית לפוליסות מסוג "משלים שב"ן", אלא אם כן הצהירו שהם מעוניינים לשמור על הפוליסה שלהם. המטרה היא למנוע מצב של כפל ביטוחים: עד לרפורמה, כ-95% מהמבוטחים בפוליסות פרטיות גם החזיקו בשב"ן. כך, אלו שמשלמים עבור פוליסת שקל ראשון - משלמים על כיסוי שחלק גדול ממנו מסופק כבר ע"י השב"ן. ההערכה היא שמדובר בעלות עודפת של 1,300 שקל למשק בית בשנה, ובסך הכל של 1.3 מיליארד שקל ממנה נהנות חברות הביטוח.

עוד לא ברור כמה מבין 1.8 מיליון המבוטחים בשקל ראשון הועברו בפועל ביום שבת, אך סביר כי מדובר במאות אלפי מבוטחים, לכל הפחות. בעוד שמשרד האוצר עיצב את הרפורמה כך שכמה שיותר מבוטחי שקל ראשון יעברו למשלים שב"ן, הגיעו לידי כלכליסט פניות של חברות הביטוח הפניקס וכלל אל סוכני הביטוח, בהם הודיעו להם שימשיכו לשלם להם עמלה חד-פעמית (המכונה עמלת היקף) על כל מבוטח שיבחר לחזור לפוליסת שקל ראשון. מדובר בעמלה נפוצה בענף במעמד מכירה של מוצר חדש. כך לדוגמה, סוכן ביטוח שעובד עם חברה מסוימת, יקבל ממנה עמלת היקף חד-פעמית על כל מבוטח שהוא מצרף, מעבר לעמלה שוטפת שהסוכן מקבל מדי חודש. לאחר שארבע חברות הביטוח - הפניקס, כלל, מגדל ומנורה - הרחיבו את הפרקטיקה כדי לחתור כנגד הרפורמה של משרד האוצר ולבלום העברת מבוטחים, כעת עולה שחלקן מרחיבות את המאמצים כדי להחזיר מבוטחים לפוליסות הרווחיות יותר עבור החברות.

העמלה מחושבת על בסיס פער המחירים בין פוליסת שקל ראשון טרם הרפורמה ולאחריה - פער שעשוי לעמוד על עשרות אחוזים, במיוחד למבוטחים מבוגרים. בחלק מהמקרים, כתלות בגיל המבוטח ובחברת הביטוח, הפער יכול לעמוד על מאות שקלים בחודש. את הסכום הזה חברת הביטוח מתחייבת להכפיל ב-12, כך שהוא עשוי להגיע לאלפי שקלים שישולמו לסוכן על כל מבוטח.
העמלה החד-פעמית יוצרת תמריץ כלכלי לסוכן הביטוח להמליץ על חזרה לפוליסת שקל ראשון, גם במקרים שבהם זה מנוגד לטובת המבוטח. בצעד הנוכחי, הפניקס וכלל פועלות במישרין כנגד מטרת הרפורמה.

לרגולטור של חברות הביטוח - רשות שוק ההון - ישנה סמכות להגדיר שמנגנון התשלום לסוכן לא יכול להיות להתבסס על הפוליסה שהמבוטח בוחר בה. עם זאת, מדובר בצעד שנתפס כחריג יחסית, כאשר נסיונות להעביר צעדים דומים בחקיקה נבלמו בחוק ההסדרים האחרון, זאת לאחר מאמצים שהפעילה לשכת סוכני הביטוח, שלה מיוחסת פעילות לובי חזקה, במיוחד במפלגת הליכוד.
מכלל ביטוח טרם נמסרה תגובה. בהפניקס מסרו כי "על פי החוק כל המבוטחים הועברו מפוליסת שקל ראשון למשלים שב"ן החל מ-1 ביוני 2024 (רק רוכשי פוליסות מ-פברואר 2016), וכל מבוטח רשאי לחזור לשקל הראשון עד שנה מיום המעבר (31.5.25). החזרה תעשה ללא הצהרת בריאות בהתאם להוראות החוק".

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה         (ניהול: למבזק)        
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  לא ברור אם זה טוב לי או לא. מה זה של קופת החולים?? כשגילו לי גידול בקופת החולים לקח חודשים... בפרטי הוסר הגידול אחרי פחות מחודש avitano 03.06.24 21:32 1
     אז באמת לא הבנת. מדובר בפוליסות שמציעות, מלבד כיסוי לניתוחים במסגרת פרטית, *גם* כיסוי לניתוחים שמכוסים ממילא ע''י המשלימים של הקופות - זבוב על הקיר 03.06.24 21:41 2
         אז לא הבנתי את המעבר למשלים שבן....? מה ההבדל..? avitano 03.06.24 21:48 4
         -- אני חושב שאתה טועה comingback 03.06.24 22:09 7
             בדיוק. גם אני וגם אחי היינו במצב שהקופה מכסה... אבל התורים היו ארוכים. שנינו עברנו ניתוח בפרטי במחצית הזמן שהקופה נתנה.. אם כך אבקש להישאר avitano 03.06.24 22:23 10
     גם אני. יש לי אחלה ביטות בריאות פרטי, ניתוחים, רפואה משלימה, הכל העולם הערב 03.06.24 21:43 3
         חל שינוי אם לא ביקשת אחרת, אבל מה השינוי? לא ברור עד הסוף מקריאה במסמכים ששלחו avitano 03.06.24 21:49 5
         -- אם עשית את הביטוח הפרטי לפני 2016 אין שינוי comingback 03.06.24 22:13 8
             מזתומרת אם עשיתי לפני 2016 אז אין שינוי? מה זה אומר? שלא הועברתי? avitano 03.06.24 22:24 11
     ההסברים פה פישי 03.06.24 21:51 6
  בתור אחד שעובד בתחום וחי את הרפורמות, אסביר בצורה פשוטה: Orelz 03.06.24 22:23 9
     תודה רבה!! avitano 03.06.24 22:26 12
  רכיב הניתוחים שקל ראשון התייקר בצורה משמעותית Risk 03.06.24 22:27 13
     רגע מה? אם אני במשלים שבן והחלטתי על דעת עצמי ללכת למנתח שלא נמצא בהסדר עם קופת החולים אני עדיין יכול ללכת אילו ולתבוע את הביטוח?? ישראלי 03.06.24 22:42 15
  פיתרון: קנס 100 מליון שח לחברה שתעשה ביטוח כפול ללקוח אוטומט 03.06.24 22:30 14

avitano לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 27.5.13
15190 הודעות, 114 מדרגים, 203 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    21:32   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. לא ברור אם זה טוב לי או לא. מה זה של קופת החולים?? כשגילו לי גידול בקופת החולים לקח חודשים... בפרטי הוסר הגידול אחרי פחות מחודש  
בתגובה להודעה מספר 0

יש לי כללית פלטינום
ויש לי ביטוח פרטי של הראל, מהשקל הראשון

עברתי ניתוח פרטי תוך חודש
בעוד בכללית רק הבדיקה הייתה 3 חודשים אחרי...

אז מה זה כפל ביטוחי? קופת החולים לא נחשבת ביטוח שאפשר לסמוך עליו

ועכשיו אני מתלבט אם לחזור לפרטי או להשאיר את זה במשלים שבן..?

לא הבנתי כלום מהרפורמה הזאת

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
זבוב על הקיר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 4.3.18
16307 הודעות, 89 מדרגים, 165 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    21:41   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. אז באמת לא הבנת. מדובר בפוליסות שמציעות, מלבד כיסוי לניתוחים במסגרת פרטית, *גם* כיסוי לניתוחים שמכוסים ממילא ע''י המשלימים של הקופות -  
בתגובה להודעה מספר 1

כלומר הביטוח המשלים של קופת החולים ממילא מכסה את העלות, וחברת הביטוח החיצונית גובה פרמיה נוספת מבלי שהיא תצטרך לשלם שקל...

לא מדובר כלל על ביטול הכיסוי לניתוחים במסגרת פרטית, זה החלק שקיים בשני סוגי הביטוחים.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
חבר מתאריך 27.5.13
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    21:48   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. אז לא הבנתי את המעבר למשלים שבן....? מה ההבדל..?  
בתגובה להודעה מספר 2

comingback לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.8.07
2260 הודעות, 35 מדרגים, 66 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    22:09   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. -- אני חושב שאתה טועה  
בתגובה להודעה מספר 2

מה שתיארת היה המצב עד כניסת הרפורמה.

כעת, אם אתה במסלול "משלים שב"ן" לא תוכל לבצע ניתוח דרך הביטוח הפרטי אם ניתן לבצע אותו דרך קופה"ח שלך.

הפרמיה בביטוח אמנם תהיה מעט יותר זולה משהיתה, אך פרק הניתוחים (הפרטיים) נחתך ממנה בצורה משמעותית.

אתה עדיין יכול להישאר במסלול השקל הראשון (מה שהיה לך עד היום בביטוח הבריאות הפרטי) ולבחור בניתוח פרטי, אבל אז תשלם פרמיה גבוהה יותר מאשר היום.

אני התלבטתי רבות ומעדיף להישאר במסלול השקל הראשון על אף שהתייקר משמעותית, פשוט לא סומך על הרפואה הציבורית והתורים האינסופיים אם חס וחלילה נזדקק לה.

חבר מתאריך 27.5.13
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    22:23   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. בדיוק. גם אני וגם אחי היינו במצב שהקופה מכסה... אבל התורים היו ארוכים. שנינו עברנו ניתוח בפרטי במחצית הזמן שהקופה נתנה.. אם כך אבקש להישאר  
בתגובה להודעה מספר 7

העולם הערב לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.4.23
2895 הודעות, 52 מדרגים, 102 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    21:43   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. גם אני. יש לי אחלה ביטות בריאות פרטי, ניתוחים, רפואה משלימה, הכל  
בתגובה להודעה מספר 1

האם חל בו שינו?
הערה: יש לי גם ביטוח משלים (לא הכי ייקר אלא מדרגה שניה ״כסף״) של קופת החולים

חבר מתאריך 27.5.13
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    21:49   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. חל שינוי אם לא ביקשת אחרת, אבל מה השינוי? לא ברור עד הסוף מקריאה במסמכים ששלחו  
בתגובה להודעה מספר 3

comingback לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.8.07
2260 הודעות, 35 מדרגים, 66 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    22:13   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. -- אם עשית את הביטוח הפרטי לפני 2016 אין שינוי  
בתגובה להודעה מספר 3

אם עשית אחרי ואתה רוצה להמשיך בכיסוי הנוכחי שיש לך (מה שנקרא - "מהשקל הראשון"), תשלם יותר.

כברירת מחדל, הועברת למסלול "משלים שב"ן", שהוא אמנם זול מעט יותר, אבל בו לא תוכל לבצע ניתוחים דרך הביטוח הפרטי כל עוד קופה"ח שלך יכולה לבצע את הניתוח

חבר מתאריך 27.5.13
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    22:24   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. מזתומרת אם עשיתי לפני 2016 אז אין שינוי? מה זה אומר? שלא הועברתי?  
בתגובה להודעה מספר 8

פישי
חבר מתאריך 23.5.17
394 הודעות
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    21:51   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. ההסברים פה  
בתגובה להודעה מספר 1

Orelz לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 8.7.17
1929 הודעות, 7 מדרגים, 10 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    22:23   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. בתור אחד שעובד בתחום וחי את הרפורמות, אסביר בצורה פשוטה:  
בתגובה להודעה מספר 0

עולם ביטוחי הבריאות בישראל מחולק לשלושה רבדים לפי היררכיה.

1. הביטוח הבסיסי ביותר הוא מכוח הביטוח בריאות ממלכתי, שחוקק ע"י חיים רמון והוא מקנה שירותי רפואה בסיסית כגון רפואת משפחה, טיפולים וניתוחים בבתי חולים ציבוריים, תרופות בסל הבריאות ועוד. כמובן, כל השירותים ניתנים בחינם וכל עובד בישראל משלם "מס בריאות" בתלוש השכר שלו. כולנו מבוטחים באחת מקופות החולים (מכבי/כללית/לאומית/מאוחדת) והם מקנים לנו את השירותים הנ"ל

2. שירותי הבריאות הנוספים של קופות החולים (מכבי שלי/זהב, כללית פלטינום/מושלם וכו'), שלא נתבלבל, זה לא ביטוח למרות שכולם חושבים שכן. השב"נים נזהרים מאוד מלהגדיר את עצמם כביטוח למרות שהשפה וההתנהגות שלהם היא לכאורה ביטוחית.
השירותים האלו הם בתשלום נוסף, פרטי, שכל אחד משלם באמצעי תשלום פרטי. הם כוללים שירותי רפואה פרטיים כגון ניתוחים בישראל, טיפולי פיזיותרפיה מעבר למה שכלול בחוק הבריאות הממלכתי, טיפולי שיניים וכו' (כל קופה ושירותיה, ובהתאם למסלול שנרכש).

3. ביטוח בריאות מסחרי (הראל/פניקס,כלל/מנורה וכו')- אלו ביטוחים פרטיים שנרכשים כמוצר פרטי שנותן החזר כספי בגין הוצאות רפואיות או שירותים רפואיים (כגון, מימון ניתוחים, תרופות, ושירותי רפואה נוספים).

רוב אזרחי ישראל, מרגע היוולדם, מבוטחים בסבירות גבוהה בשלושת התוכניות/ביטוחים שפירטתי מעלה. האם זה מוצדק? כנראה שלא..

מה הסיפור של הרפורמה הנוכחית?

נתחיל מזה שהרפורמה מתייחסת רק לביטוחי הבריאות המסחריים של החברות הפרטיות.
ראשית, השוק הזה לא יציב כבר עשור. כל מס' שנים חוקי המשחק משתנים.

בתחילה, ניתן היה לממן ניתוח פרטי באמצעות חברת הביטוח הפרטית והשב"ן. הדבר גרם למבוטחים כאב ראש גדול בגלל בירוקרטיה נוראית, את החלק הזה חברות הביטוח מימנו, חלק אחר המבוטח שילם, חלק אחר השב"ן מימן. מבוטחים שהיו גם ככה מודאגים ממצבם הרפואי, לא באמת צריכים להתעסק בזה.

בשנת 2016, הפיקוח על הביטוח החליט שרק גורם אחד יממן ניתוחים פרטיים מעתה, או שב"נים או חברות ביטוח פרטיות.
עכשיו, בשוק הביטוח הפרטי יש 3 מוצרי ניתוחים, אפשר לבחור מוצר אחד בלבד:
1. ניתוחים מהשקל הראשון- הניתוח ימומן ע"י חברת הביטוח.
2. ניתוחים משלים שב"ן- הניתוח לכאורה יבוצע בשב"ן, בהשתתפות עצמית של המבוטח, אותה תחזיר חברת הביטוח הפרטית אחרי הניתוח. אם השב"ן לא מכסה את הניתוח, מסיבותיו, חברת הביטוח תכסה את הניתוח.
3. ניתוחים עם השתתפות עצמית- בדומה לסעיף 2, רק שאם הניתוח ימומן לבסוף ע"י חברת הביטוח הפרטית, המבוטח ישלם ה"ע של כמה אלפי שקלים.

נוצר מצב שמבוטחים רבים רכשו את הביטוח הראשון (שקל ראשון) שמאפשר להם לקבל מחב' הביטוח את כל ההוצאות לניתוח, אך בכול זאת החליטו לבצע את הניתוח בשב"ן, ואז נשאלת השאלה, למה צריכים את הביטוח היקר הזה? ולא להסתפק בביטוח של סעיף 2?

כעת, החליט הפיקוח על הביטוח להעביר את כל המבוטחים שיש להם ביטוח מסעיף 1, לביטוח של סעיף 2, ובכך לייצר מצב שבו למי שיש שב"ן, לא יחזיק גם בכיסוי ניתוחים כפול בחברת ביטוח. אלא בביטוח שבו השב"ן יממן את הניתוח, וחברת הביטוח תחזיר את ההשתתפות העצמית.

כמובן שמאחורי הקלעים, הדברים יותר מורכבים, אבל עבור המבוטח, זה פחות או יותר, מה שהוא צריך לדעת.

חבר מתאריך 27.5.13
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    22:26   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. תודה רבה!!  
בתגובה להודעה מספר 9

Risk
חבר מתאריך 25.7.19
378 הודעות
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    22:27   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  13. רכיב הניתוחים שקל ראשון התייקר בצורה משמעותית  
בתגובה להודעה מספר 0

ההבדל בין שני המוצרים זה תהליך התביעה.
בניתוחים משקל ראשון תובעים ישירות את חברת הביטוח (חייב שהרופא יהיה בהסדר איתם) , לעומת פוליסת משלים שבן שקודם צריך לתבוע את המשלים של הקופה (במשלימים יש ניתוחים פרטיים).
למרות ההבדל בין המוצרים , מבחינת גובה החזר הוא שווה בין שניהם.
בתביעה של השבן יש השתתפות עצמית לניתוח פרטי (בערך 10%) . את הסכום הזה מקבלים בחזרה מהפוליסה של חברת הביטוח.
מה שרבים לא יודעים שאם המנתח לא נמצא בהסדר של קופת החולים אז המבוטח יכול לתבוע ישירות את חברת הביטוח (ללא תשלום של השתתפות עצמית ) למרות שיש לו משלים שבן .

הפרש של 30-40% במחיר הביטוח.
שגם מתייקר בכל שנה .

ישראלי לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 24.10.12
30212 הודעות, 111 מדרגים, 180 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    22:42   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  15. רגע מה? אם אני במשלים שבן והחלטתי על דעת עצמי ללכת למנתח שלא נמצא בהסדר עם קופת החולים אני עדיין יכול ללכת אילו ולתבוע את הביטוח??  
בתגובה להודעה מספר 13

אוטומט לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 21.7.14
18756 הודעות, 85 מדרגים, 158 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ו באייר תשפ''ד    22:30   03.06.24   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  14. פיתרון: קנס 100 מליון שח לחברה שתעשה ביטוח כפול ללקוח  
בתגובה להודעה מספר 0

לבד תראו איך חברות הביטוח עושות חסימה על האפשרות לבטח בכפל ביטוחי

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות