להורדת אפליקציה:
סקופים
08/03/2021 בשעה 02:28:29
רפורמת החקלאות | שר האוצר ונציגי "העבודה" הגיעו להסכמה שללא הבנות עם הנהגת החקלאים - חוק ההסדרים לא יקודם.
מחר בבוקר יפגשו הנציגים שוב, במטרה להגיע להסכמות

https://twitter.com/glzradio/status...
תגובה מהירה
|
שתף
|
25 תגובות
סקופים
08/03/2021 בשעה 02:27:33
https://twitter.com/Likud_Party/sta...

בנט לפיד וליברמן מעלים את מחירי התחבורה הציבורית כדי לממן את הממשלה שלהם.

ליברמן אמר הערב: "רב-קו זה משהו חד פעמי, זה לא לצעירים ולא לגימלאים".

ככה נראית ממשלה מנותקת. ממשלה שמעלה מיסים ומעלה מחירים כדי לשמר את ההישרדות של עצמה.

מנותקים. נפיל אתכם מהר

https://twitter.com/netanyahu/statu...
תגובה מהירה
|
שתף
|
86 תגובות
סקופים
08/03/2021 בשעה 02:25:11
תגובה מהירה
|
שתף
|
180 תגובות
סקופים
08/03/2021 בשעה 02:23:46
לפי תיקון של "צו פיקוח הסעה מיוחדת", שהוכנס לחוק ההסדרים ברגע האחרון, כל גוף יוכל להגיש בקשה למשרד התחבורה ולקבל אישור להפעלת הסעות אוטובוסים או מיניבוסים בתשלום. ההסעות לא יוגדרו כתחבורה ציבורית, לא יקבלו מימון ממשלתי - ויוכלו לפעול בשבת

אמש, בלילה שבין ראשון לשני, אושרו על ידי הממשלה הרפורמות בתחבורה יחד עם אישור התקציב. על רוב הרפורמות כבר נכתבו הררי מילים, אך סעיף אחד קטן ונטול כותרת שהתווסף לחוק ההסדרים ברגע האחרון מחביא בתוכו מהפכה של ממש שתאפשר לכל גוף שיקבל אישור לכך להפעיל תחבורה בתשלום – גם בשבת.

הסעיף עוסק בתיקון של "צו פיקוח הסעה מיוחדת", ומשמעותו היא שכל גוף, למטרות רווח או לא למטרות רווח, יכול להגיש בקשה למשרד התחבורה ולקבל אישור להפעיל הסעות של אוטובוסים או מיניבוסים בתשלום. מפני שההסעות הללו לא יוגדרו כ"תחבורה ציבורית" והן לא ייזכו לסבסוד ממשלתי, אז אלו יוכלו לפעול גם בשבת לאחר שיקבלו את ברכת משרד התחבורה.

קשה להפריז במשמעות של הצעד, שיוביל לפתיחה של שוק ההסעות לכל גוף שמעוניין בכך ויקבל את אישור המשרד. בין היתר, הצעד יוביל לכך שעיריות כמו תל אביב יוכלו לגבות תשלום על שירותי תחבורה ציבורית-עירונית בשבת, מה שעד עכשיו החוק לא התיר להן. יתרה מכך, גופים עסקיים או חברתיים יוכלו להפעיל תחבורה בתשלום בשבת גם אם העיריות לא יהיו מעוניינות בכך.

יישומים נוספים של תיקון הצו כוללים מתן אפשרות לחברות עסקיות להפעיל שאטלים בתשלום לעובדיהן, מה שעד היום היה לא חוקי. לצורך העניין מפעל יוכל לגבות תשלום של 5 שקלים מכל עובד שיבחר להצטרף לשאטל ולוותר על הרכב הפרטי. כמו כן יתאפשר למספר חברות מאותו אזור להתאגד ולהציע שאטל משותף. מלבד זה, תיקון הצו גם יאפשר ליזמים להפעיל קווי תחבורה מסחריים על בסיס הביקוש, בין אם מדובר בנסיעות למקומות בילוי, אתרי תיירות או איזורי תעסוקה.

תיקון הצו יאפשר גם לחברות של תחבורה חכמה ושיתופית להפעיל שירותי נסיעה ביתר קלות. באופן הזה ניתן יהיה להפעיל שירותי הסעה כמו באבל או תיקתק באופן עצמאי, ללא מפעיל תחבורה ציבורית צמוד, בניגוד למצב הנוכחי שהוביל את חברות הטכנולוגיה ויה ומוביט לשתף פעולה עם חברות כמו אגד, דן וקווים.
גורמים במשרדי האוצר והתחבורה אישרו את הדיווח.
https://www.calcalist.co.il/local_n...

תגובה מהירה
|
שתף
|
5 תגובות
סקופים
08/03/2021 בשעה 02:21:09
בגלל הגדלת ביקוש לנשק בשנים אחרונות
בארה״ב נוצר מחסור בכדורים
בשנה שעברה נמכרו בארה״ב 20 מיליון כלי נשק חדשים
8 מיליון אזרחים רכשו נשק בפעם הראשונה
כמות משקי בית שמחזיקים נשק גדל בשנים האחרונות מ 32 אחוז ל 39 אחוז
בארה״ב הגדלת קניות של כדורים מדרום קוריאה רוסיה ויצרנים אירופאים הגיעה ל 225 אחוז בשנתיים
אבל זה עדיין לא מחסה את הביקוש הגובר
לתחמושת בשוק אמריקאי
מחסור הכי כבד נוצר בכדורים לרובים

https://rossaprimavera.ru/news/fd4a...
תגובה מהירה
|
שתף
|
11 תגובות
סקופים
08/03/2021 בשעה 02:19:53
מיכאלי: ״אני מודיעה לכם חד-משמעית: כמו שביטלנו הבוקר בחוק ההסדרים את מונופול הכשרות – ככה הגיע הזמן לבטל לחלוטין את המונופו לשל הנישואין".

"איש לא העלה על דעתו שאפשר יהיה לבטל את מונופול הכשרות. וראו זה פלא, ממשך תכף שנעביר אותה בכנסת – פשוט לא יהיה מונופול על הכשרות" אמרה מיכאלי, "ככה יש בדעתינו לפעול לביטול מונופול הנישואין. גם בכנסת הזו נמשיך לפעול למען ביטול מונופול הנישואין בישראל משום שהגיע הזמן שכל אחת וכל אחד יוכל להתחתן לפי אמונתו".
תגובה מהירה
|
שתף
|
267 תגובות
סקופים
08/03/2021 בשעה 02:18:10
משמעות החנינה המפתיעה היא שחדד, שריצה כמעט ארבע שנות מאסר בכלא התאילנדי, כבר לא נחשב אסיר ברישיון ויוכל להסתובב ללא הגבלות. "הייתי בהלם כשקיבלתי את ההודעה הזו. איפה המלך היה כל השנים?".

נתי חדד, שריצה כמעט ארבע שנות מאסר בכלא התאילנדי בגין החזקת אקדח ותרופות שלא כחוק, קיבל בימים האחרונים הודעה שמלך תאילנד העניק לו חנינה.
לפני כשנה וחצי חדד שוחרר מהכלא בתאילנד לאחר שמשרד המשפטים הסכים שהוא ירצה את המשך מאסרו בכלא הישראלי וזאת מחשש לחייו. הוא ריצה את שאר עונשו בכלא חרמון עד שוועדת השחרורים קיצרה את העונש אך קבעה שהוא יישאר אסיר ברישיון במשך שנה וחצי נוספות.

לפני כמה ימים חדד הופתע לקבל הודעה לפיה מלך תאילנד העניק לו חנינה וקיצר את עונשו לשנתיים ותשעה חודשים. משמעות הדבר היא כי החל מאתמול חדד אדם חופשי ללא הגבלות ואינו עוד אסיר ברישיון, 10 חודשים לפני המועד המתוכנן.
"הייתי בהלם כשקיבלתי את ההודעה הזו. איפה המלך היה כל השנים? למה אז כשישבתי בכלא לא דאגו לתת לי חנינה ולשחרר אותי. למה נתנו לי סתם לסבול כל השנים האלה. בתנאים שגרמו לי כמעט למות. הרי כולם יודעים בתאילנד ובישראל שתפרו לי תיקים בגלל שידעתי דברים סודיים על בכירים במדינה ובמשטרה", אומר חדד בשיחה עם mako

חדד, 37, תושב טבריה נעצר לפני למעלה מארבע שנים בקוסומי על ידי המשטרה המקומית בפשיטה שעשו על מרפאה שפתח ואשר העניקה טיפול רפואי ראשוני לאלפי תיירים ישראלים שלא היה להם ביטוח רפואי. רשויות האכיפה במדינה טענו כי חדד ניהל את המרפאה שלא כחוק, החזיק באקדח ובתרופות שלא במרשם.
הוא הכחיש את החשדות נגדו וטען שתפרו לו תיק בגלל שסירב להפליל את ראש ארגון הפשע, ניבי זגורי ששהה באי ולטעון שהאקדח שנמצא במרפאה שייך לו.
"היה לי קשה מאוד עם התנאים המגבילים", מוסיף חדד, "חבל שמלך תאילנד נזכר עכשיו. מדינת ישראל תיקנה את העוול שנגרם לי על ידי נציגה בארץ ובחו"ל. גרמו לי לעוגמת נפש רבה, כולם ידעו שאני לא עבריין. יש לי חומרים סודיים ושיחות מוקלטות של שוטרים מתאילנד שסיפרו לי הכול".

https://mobile.mako.co.il/men-men_n...
תגובה מהירה
|
שתף
|
14 תגובות
סקופים
08/03/2021 בשעה 02:17:07
תגובה מהירה
|
שתף
|
74 תגובות
סקופים
08/03/2021 בשעה 02:08:53
ארגון חוננו:

*הגן על משפחתו מפני ערבי שחדר לבית, ונלקח לחקירה*

*אב לילדים משכונת שמעון הצדיק הגן על משפחתו מפני ערבי שחדר לביתם הבוקר, ואף נאלץ לירות לעברו. אולם במשטרה בחרו לקחת דווקא את אב המשפחה לחקירה באזהרה. עו"ד עדי קידר מארגון חוננו "משטרת ישראל ממשיכה להפקיר יהודים"*

תושב שכונת שמעון הצדיק, נשוי ואב לילדים, הגן על משפחתו מפני ערבי שחדר לביתם הבוקר. בני המשפחה, כולל ילדים, שהו באותה העת בבית. אב המשפחה ירה לכיוון הרצפה, והפורץ נפצע ברגלו מאחד הנתזים.

אולם, המשטרה בחרה לקחת דווקא את אב המשפחה לחקירה. הוא נחקר הבוקר באזהרה והשתחרר. עורכי הדין עדי קידר ונתי רום מסייעים לאב המשפחה מטעם ארגון חוננו.

עו"ד עדי קידר תקף את התנהלות המשטרה "משטרת ישראל בחסות מדינת ישראל ממשיכה להפקיר יהודים, ונוטלת חלק וצד משמעותי בניסיון ההשתלטות של ערבי ישראל על הביטחון והטריטוריה".
תגובה מהירה
|
שתף
|
96 תגובות
סקופים
08/03/2021 בשעה 02:06:46
משה גפני קורא לבנט "רוצח" ולמתן כהנא "אנטיוכוס", אבל בכירים אחרים במגזר נושאים ונותנים בכיף עם הממשלה החדשה
כשמשה גפני עלה ביום שלישי בלילה לדוכן הכנסת וכינה את נפתלי בנט "רוצח", זו לא הייתה פליטת פה. גם לא עידנא דריתחא. גפני אומנם חזר בו מהביטוי לפי בקשת יו"ר המליאה אחמד טיבי, אבל ארסנל המילים הקשות של יו"ר יהדות התורה מכה בשבועות האחרונים במחשבה תחילה: לא אובדן שליטה רגשי אלא מאמץ מחושב להשאיר את טמפרטורת העוינות לממשלה בשיא, מול יותר ויותר חרדים שמשתפים איתה פעולה בערוצים שונים.

את שר הדתות מתן כהנא הוא מקפיד לכנות "אנטיוכוס"; אבל חבר סיעתו מאיר פרוש נפגש עם אנטיוכוס ואף הצטלם איתו. בפגישה השתתפו גם בנו ישראל פרוש, ראש עיריית אלעד, וחברו מאיר רובינשטיין, ראש עיריית ביתר־עילית. הם באו לדאוג למתווה הטיסות לאומן ולעוד כמה עניינים דחופים, ושהליטאים יתפוצצו. גם בדגל התורה הקו לא אחיד: בשעה שח"כ פינדרוס הוציא הודעה נזעמת על פסילת חוק שימנע מרשימות שיסיתו נגד החרדים להתמודד לכנסת, ח"כ יעקב אשר בישר על שיתוף פעולה ב"חוק ההסתה" עם שר המשפטים גדעון סער.

פרטי ההצעות לא חשובים כמו העובדה שיותר ויותר גורמים ברחוב החרדי מפקפקים ביעילות החרם על הממשלה. רפורמת הכשרות למשל עודכנה בכמה סעיפים בעקבות הערות של הרב הראשי דוד לאו, שנפגש עם שר הדתות והעביר לו מכתב ענייני ומפורט עם נקודות התורפה של התוכנית. הוא עדיין מתנגד לה, אבל הצליח לצמצם כמה פגיעות חשובות. עמיתו הראשון לציון הרב יצחק יוסף עדיין מחרים.

לקראת חקיקת התקציב וחוק ההסדרים, הוויכוח הפנים־חרדי מתחדד: הקואליציה, בקושי ובעמל ובמשמעת ברזל, ואולי גם באמצעות כמה תופינים לרשימה המשותפת, כנראה תעביר אותו על חודו של קול, אך תסכים לשלם בנדיבות תמורת קיצור ההליך והגדלת מרחב הביטחון. המגזר החרדי זקוק לתקציבים ולשיפורים, ודאי כל עוד הוא היחיד שלא מיוצג בממשלה: יש בה ימין ושמאל, כיפות סרוגות, חילונים ואפילו רב רפורמי, ובאופן חסר תקדים גם מפלגה ערבית. רק חרדים אין.

בחלק מההחלטות, כמו ועדת החקירה לאסון מירון והחלטת שר התקשורת יועז הנדל לשים קץ לחסימות האוטומטיות והסיטונאיות של קווי טלפון בהוראת ועדת הרבנים לענייני תקשורת, העסקונה החרדית מפסידה אבל הפרט החרדי דווקא מרוויח. אבל יש גם גזרות, כמו קיצוץ הסבסוד למעונות היום. בחורי הישיבות החרדים שנוהגים לפקוד את יציע המליאה בלילות אולי ייהנו מעוד נאום חריף והתכתשות על הדוכן בדיוני התקציב, אבל בשביל עשרות אלפי המשפחות החרדיות שירגישו היטב את הקיצוץ, ייתכן שטקטיקה אחרת הייתה מועילה יותר.

ההחלטה על מתן מנת חיסון שלישית למבוגרים היא ההימור הגדול ביותר של נפתלי בנט מאז כניסתו ללשכת ראש הממשלה. הימנעות הממשלה מהגבלות למרות העלייה בתחלואה מקפלת בתוכה סיכון שבתרחיש הגרוע ביותר עלול להידרדר לסגר כללי, אבל זה לפחות ניסוי בינלאומי שמתרחש כעת בכמה מדינות מחוסנות במקביל. מבריטניה הגיעו בימים האחרונים סימנים מעודדים על בלימת זן הדלתא למרות הסרת המגבלות, וגרף המאומתים בישראל בינתיים נצמד לגרף הבריטי באיחור של כמה שבועות.

אלא שישראל היא עדיין הראשונה בעולם בשיעור המתחסנים, כך שאין לאן להסתכל ולהשוות. בנט מהמר שזה או סגר או בוסטר; ובעצת המומחים כאן הוא בוחר באפשרות השנייה עוד לפני אישור ה־FDA האמריקני. העולם כולו יכריע על בסיס הנתונים של ישראל. וישראל – אין לה על מי להישען מלבד על אביה שבשמיים.

ראש הממשלה עצמו, בן 49 בלבד, לא נמצא בקבוצת הגיל המתאימה, ולכן לא יוכל לתת דוגמה אישית. בעולם פוליטי מתוח פחות, בנט היה יכול להזמין למרפאה את ראש האופוזיציה. בנימין נתניהו נמצא בראשית העשור השמיני לחייו, והוא איש שיווק מהשורה הראשונה ותומך נלהב של החיסון השלישי.

נתניהו המנוסה, אולי גם על בסיס הידע שצבר והקשרים עם בכירי מערכת הבריאות וחברות התרופות, פצח בקמפיין לזריקת חיסון שלישית כבר לפני שבועות. כמי שעד לאחרונה היה אמון על קבלת ההחלטות, ומודע לפער שבין העלאת סרטון לתהליך האישור מול הגורמים הרפואיים, הוא עשה בנט לבנט. ראש הממשלה הקודם והנוכחי נכנסו בסערה זה לנעליו של זה. הם החליפו תפקידים ובעיקר זירות פעולה: בנט שקוע כולו בעשיית הממשלה, נתניהו נאבק לשתק את הכנסת. מבטיהם נפגשים לעיתים בהצבעות, אבל הם כמו חיים בשני יקומים מקבילים. הוורוד בממשלה והאפור בכנסת.

צמרת הממשלה מקפידה להפגין את אושרה. בנט עסוק בקורונה ובענייני ביטחון, ראש הממשלה החליפי לפיד פורח בפגישות מדיניות, ומרבית השרים שוקעים בענייני משרדיהם בחדווה, וממעטים בגיחות לשדה הקרב בכנסת. מרביתם אינם נדרשים ללילות הלבנים במליאה, בחסות החוק הנורווגי, ורואים בנעשה מעבר לכביש לא בעיה סופנית אלא מטרד גרידא – זירת התשה מייגעת שח"כים צעירים ורעבים נשלחים אליה, לשכב בשוחות המליאה לילות שלמים.
אבל זו טעות. נתניהו יודע שהפלת חוקים יחידים לא תפיל את הממשלה, אך היא משמרת את אווירת הלחימה ואת מעמדו כמנהיג, שלמרות התבוסה הגדולה יודע להוביל ניצחונות. המטרה אינה פרלמנטרית אלא תודעתית, לקבע את דימוי הקואליציה הרעועה ככזו שעל סף התמוטטות תמידית.

שבוע החקיקה החולף מוכיח זאת: חוק הדיינים עבר ואיש כמעט לא שמע על כך, אבל בציבור הרחב תיזכר הטעות של יו"ר הכנסת מיקי לוי, שהפילה אותו בפעם הקודמת. גם חוק יסוד הממשלה, המבטיח את ה
 • יות ואת מעמדו של לפיד כראש ממשלה עתידי אושר ברוב של 61, יותר מהתומכים בעצם הקמת הממשלה, אבל בתודעה הציבורית תיחקק המפלה בחוק הקנביס, מתנת חינם לאופוזיציה.

  שרן השכל, שרואה בחוק הזה את שיא פעילותה הציבורית, התעקשה להעלות אותו בהפתעה למרות התנגדות חבריה. בקואליציה ידעו שהם עשויים להפסיד, אך לא נעמדו על הרגליים האחוריות. הפסד צורב אחד עכשיו, ויש להם שקט מנושא הקנביס לחצי שנה. איש מהם לא שקל את המחיר התדמיתי.

  בכלל, נדמה שחזית הכנסת נזנחת בידי צמרת הממשלה. יו"ר הקואליציה עידית סילמן מימינה חולקת את התפקיד עם סגנה בועז טופורובסקי מיש עתיד, ועל שניהם מפקד השר המקשר בין הממשלה לכנסת זאב אלקין מתקווה חדשה. ריבוי המעורבים אינו מעיד על טיפול טוב. הקואליציה מנוהלת על ידי ועדה, האופוזיציה סרה למשמעתו של אדם אחד.

  מפלגת העצמאים של גדעון סער שוב מסתמנת כנקודת תורפה קואליציונית. כולם בוחנים את הקצוות האידיאולוגיים ברע"ם ובימינה, והם גם סופגים את חיצי האופוזיציה, בזמן שאנשי תקווה חדשה נהנים משקט. באופן אירוני, הם יוכלו כנראה לחזור לחיק המחנה הלאומי בעידן שאחרי נתניהו בקלות רבה יותר מבנט ושקד. לכל אחד מהחברים שם יש אג'נדה עצמאית משלו, סיעה של סיעות יחיד. השכל והקנביס, סער והצעת החוק שתמנע מנתניהו להתמודד (בניגוד לעמדה הרשמית של ימינה), ועל כולם עולה שרת החינוך יפעת שאשא־ביטון, שמובילה קו עצמאי בתחום הקורונה.

  דיון זה טוב ודעות שונות זה חשוב, אבל כשהממשלה מקדמת מנת חיסון שלישית למבוגרים, ושרת החינוך מתקשה לשחרר מילה חיובית על המנה הראשונה והשנייה לילדים, יש פה בעיה. מלבד התנגדותה לחיסון הילדים בשטח בתי הספר ("פשע" כהגדרתה), היא גם דורשת לקצר את חובת הבידוד במערכת החינוך ל־48 שעות. אם הוויכוח היה ענייני – ניחא. אבל התדרוכים המכוערים על ד"ר שרון אלרעי־פרייס ותדרוכי הנגד על שאשא־ביטון משפיעים על איכות החיים של הממשלה.

  דווקא אצל החשוד המיידי השני בערעור הקואליציה נרשמה רגיעה: שר הביטחון בני גנץ, שנחשב לאחד האגוזים הקשים לפיצוח בעניין התקציב, הגיע להבנות מהירות עם בנט וליברמן וסגר את הסוגיה הכבדה ביותר בפגישה לילית אחת. גנץ עדיין מסתובב בכנסת כמועמד הליכוד לראשות הממשלה: בכל רגע מזכירים לו שותפיו לממשלה הקודמת שהוא יכול להפוך לראש הממשלה. האופוזיציה תתמוך באי אמון קונסטרוקטיבי, יחד עם שיקלי יש 61, רק תעשה סימן קטן.

  אבל יו"ר כחול לבן יודע שזו הצעה פיקטיבית. זיכרון התעלולים מהממשלה ה
 • ית, שעשו אותם שליחים שהיו אמונים על מירור חייו, טרם עבר. הוא מבין שמוצע לו תואר בלי שום שליטה, ויודע גם שסיעתו אינה ניצבת מאחוריו בעניין הזה. ועדיין, ההצעות מזמזמות כמו יתוש טורדני שממתין להזדמנות לעקוץ.

  https://www.makorrishon.co.il/opini...

 • תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  38 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:59:43
  דפנה ליאל | צ׳אט הכתבים
  ראש הממשלה בנט הבוקר לשרים: "אנחנו רואים הכפלה בחולים הקשים כל עשרה ימים. היינו ב-50, עברנו ל-100, כעבור 10 ימים ל-200 והצפי הוא שבעוד 10 ימים - יהיו 400 חולים"
  https://mobile.mako.co.il/news-repo...

  דפנה ליאל | צ׳אט הכתבים
  עוד אמר בנט כפי שפרסמנו ב"מהדורה המרכזית": "אנחנו עושים מאמץ גדול לעודד התחסנות, שוקלים להרחיב את החיסון השלישי לצעירים יותר ומקווים לראות בלימה. אנחנו עם האצבע על הדופק כל הזמן, ייתכן שנידרש לצעדים כואבים"
  https://mobile.mako.co.il/news-repo...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  88 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:57:52
  הם מוסיפים שפעילים פרסמו ברשתות החברתיות פוסטים אודות ירוט כלי הטיס. וכתבו "שהכלי חשוד ככלי טיס ישראלי או טורקי."
  https://twitter.com/rh_albasha/stat...

  https://twitter.com/Tiger_forces_/s...

  https://www.almayadeen.net/news/pol...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/03/2021 בשעה 01:54:22
  מאות או אלפי סרטים הופקו במהלך ההיסטוריה על הנאצים והשואה, זוועות שטרם נראו כמותם בהיסטוריה וניסים שהתרחשו לפני כן רק באגדות.

  לפני כמה שנים תהיתי איך זה שמעולם לא קרה, צפיתי או שעמעתי סיפור על נאצים, שלאחר המלחמה גנבו בקלות רבה, זהות של יהודים בגילם שזה עתה רצחו, והיגרו לישראל או למדינות אחרות לבדם או עם משפחתם כדי לחמוק מעונש או גרוע מכך, לסיים את המשימה שהוטלה עליהם - לפגוע בעם היהודי הפצוע מבפנים?

  אם נעשה סטטיסטיקה של מאות אלפי מקרים פוטנציאליים כאלה, הסיכוי שזה מעולם לא קרה שואף לאפס. אין סיכוי שלא קרה ולו מקרה אחד כזה מפורסם ותקנו אותי אם אני טועה.
  סוף מלחמת העולם השניה. אותם נאצים בדיוק הובסו במלחמה, פשעיהם הולכים להחשף והעונשים שלהם קרבים. מצד שני היהודים שזה עתה רצחו בעצמם, הולכים לקבל חמלה ועזרה מהעולם. מקלה עליהם העובדה שגם הנאצים וגם היהודים נראים חיצונית די דומים, וגם דוברים את שפתם. כמעט בלתי אפשרי יהיה לעלות על ההונאה הזו, מה גם שמשפחתם של היהודים שנרצחו כנראה נרצחו אף הם, כך שלא יהיה איש שיצליח לעלות על ההונאה הזאת כביכול.

  עד ש.... צצו להם אנשים שטוענים שהם יהודים - חיים מסביב לעולם (גורג סורוס?) או אפילו בישראל (לא צריך שמות).
  אותם אנשים יכולים להיות בכל תפקידי המפתח ולהמשיך את המשימה שהטילו עליהם הוריהם והסבים שלהם ועושים זאת בצורה ״נקיה״ ובלי חשד.

  היכול להיות שאותם נאצים הם ה״יהודים״ שאנחנו לא מאמינים שיש יהודים שאי פעם יבגדו בבני עמם?

  האם יש כאן אלפים כאלו? סוג של כת סודית שנאמנה רק לעצמה ולפתרון הסופי?

  האם הם נמצאים במוקדי שלטון, חינוך, בתי משפט, ואפילו בכנסת?

  האמת שחשבתי על האופציה הזאת לפני שנים רבות בעקבות סיפורים על אנשים שמגדירים עצמם יהודים אך רמת השנאה שלהם כלפי הדת היהודית והיהודים לא רחוקה מרמת השנאה של גדולי הנאצים. חלקם אפילו די מזכירים את הטקטיקות שנהגו להשתמש בזמן השואה.

  אני מעלה זאת כאן בהתאם לאירועים הנוכחיים.
  איך ייתכן שמעולם לא נתפס אף אחד שיכל לעשות זאת בקלות?
  אולי כדי להשתיק את אלפי המקרים של אנשים שמסתובבים סביבנו ועדיין מבצעים את תפקידם?
  כנראה שלעולם לא נקבל תשובה.

  בשורות טובות לכולם.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  25 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:54:01
  גוגל חושפת פרטים ראשונים על צמד המכשירים החדשים שלה: Pixel 6 ו-Pixel 6 Pro. הפרטים המלאים ייחשפו רק בעוד מספר שבועות, אבל כוכב חדש כבר יש: מעבד Tensor

  יניב אביטל 20:40

  הפתעה הפתעה: גוגל חשפה ללא התראה מוקדמת את צמד מכשירי הדגל שלה ל-2021: פיקסל 6 ופיקסל 6 פרו. אבל לא רק המועד מפתיע – גם דרך החשיפה, וגוגל בחרה בטקטיקה מעניינת, שנועדה כנראה להשיג כמה שיותר כיסוי תקשורתי ולהקדים את ההדלפות.
  במקום לערוך אירוע חשיפה מרכזי בסביבות אוקטובר, היא חשפה הרבה פרטים על המכשירים ואפשרה לקומץ עיתונאים וסוקרים טכנולוגים להתנסות במכשיר לזמן מוגבל במשרדיה, מבלי שיוכלו לסקור אותם בתנאי שטח. עם זאת, היא לא שפכה עדיין את כל השעועית, ופרטים רבים נשארו במגירות. אז מה בכל זאת חשפה החברה?

  עיצוב פרימיום מוכר

  נתחיל בעיצוב וכאן ניתן לזהות מייד את הקו הפיקסלי המוכר, שבמקום להסוות, מדגיש את מערך הצילום. המכשיר, לפחות על פי התמונות שגוגל שחררה, נראה פרימיומי עם גב זכוכית.


  נתחיל בפיקסל 6 פרו שיגיע עם מסך 6.7 אינץ’ ברזולוציית +QHD עם קצב ריענון מסך יפה של 120Hz. המסך מעוגל קלות בקצוות, כלומר תשכחו מתצוגות ה”מפל” שאפיינו מסכים של סמסונג או וואווי, והוא מוקף במסגרת אלומיניום בצדדים.
  https://mobile.twitter.com/madebygo...
  מערך הצילום של המכשיר כולל 3 מצלמות: מצלמה מרכזית עם עדשה רחבה; מצלמה עם עדשה רחבה במיוחד; ומצלמת טלפוטו עם זום אופטי 4X. גוגל לא חושפת עדיין פרטים נוספים על חיישן הצילום, מעבר לעובדה שהוא קולט 150 אחוז יותר אור מפיקסל 5.
  הפיקסל 6 הרגיל מגיע עם מסך קטן יותר ושטוח בגודל 6.4 אינץ’ ורזולוציית +FHD. גם קצב הריענון של המסך צנוע יותר ועומד על 90Hz. מעבר לזה, אנחנו יודעים שמערך הצילום דומה, אך מגיע ללא מצלמת הטלפוטו. הבדל נוסף, על פי גוגל, יהיה בזיכרון ה-RAM של דגמי המכשיר השונים, אולם עוד לא ידוע כמה RAM יהיה בכל אחד מהם.  חיישן טביעות האצבע של המכשירים יוטמע, כנהוג בימים אלו, מתחת למסך.
  עד כאן, נחמד, אבל בעיקר מפרט יבש. החידוש האמיתי מגיע מכיוון המעבד של המכשיר.

  גוגל רוצה מעבד כמו באייפון

  הן דגם הפרו והן הדגם הרגיל של הפיקסלים מתבססים על מעבד, או יותר נכון מערכת-על-שבב חדשה – Tensor SoC – שמפתחת גוגל בעצמה והייתה מוכרת בשם הקוד “Whitechapel”. כל מי שמתעסק בלמידת מכונה יזהה כמובן את המותג Tensor, שמוכר מ-TensorFlow, פלטפורמת למידת המכונה בקוד פתוח שפיתחה גוגל.
  כבר מספר שנים שגוגל מפתחת שבב TPU או Tensor Processing Unit, שמיועד לעבודה בדאטה-סנטרים של החברה ומיועד ספציפית למשימות AI ו-ML. בפיקסלים החדשים משלבת גוגל גרסת מובייל של הצ’יפ, שתעזור במשימות שדורשות עיבוד כבד כמו צילום או זיהוי קולי והכתבה של טקסט בזמן אמת.
  https://mobile.twitter.com/madebygo...
  
  עם הטמעת צ’יפים בפיתוח עצמי גוגל עושה צעד נוסף, כדי להידמות לאפל, שמתבססת באייפונים ובאייפדים על סדרת מעבדי ה-A שלה, או סמסונג עם אקסינוס ו-וואווי עם מעבד ה-Kirin שלה. צעד נוסף – אבל עדיין לא כל הדרך – משום שגוגל עדיין נעזרת בחברה חיצונית שתתכנן, כלומר תעשה את ה-Design של ה-CPU וה-GPU שמרכיבים את ה-SoC (מערכת על שבב) שלה. גוגל אמנם לא חושפת מי זו החברה הזו, אבל על פי הדיווחים זו סמסונג. חוץ מה-SoC, המכשירים יגיעו עם צ’יפ האבטחה Titan M2 – גם הוא בפיתוח עצמי של גוגל.
  מעבר לזה, גוגל – בונקר. כלומר, אנחנו לא יודעים את המימדים של המכשיר, פרטים לגבי הטעינה וההספקים שלה, קיבולת הסוללה, פיצ’רים תוכנתיים ייחודיים לפיקסל וכמובן הפרטים החשובים ביותר, מתי הפיקסלים החדשים יהיו זמינים ומה יהיה מחירם. על פי ההערכות, גם בגזרת המחיר, גוגל מתקנאת באפל, ומחירו של הדגם היקר יותר צפוי להיות גבוה יותר מ-1,000 דולר.
  בכל מקרה, גוגל מבטיחה שכל הפרטים ייחשפו באירוע ההכרזה שלה – אי שם באוקטובר – למרות שבואו, גוגל כבר מוכרת בזכות הרקורד המפוקפק מאוד שלה בשמירה על סודות.

  https://www.geektime.co.il/google-i...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  20 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:52:17
  אלופנו האולימפי ארטיום דולגופיאט הביא לניגון ההימנון שלנו באולימפיאדה, כשכל העולם צופה בכך. מדליית זהב בהתעמלות זה בהחלט ענין מכובד ופופולרי.

  בהודו זה גרם לסערה ברשתות החברתיות, כאשר התברר ששיר ידוע שלהם - מסרט משנת 1996 - מחקה בחלקים משמעותיים שלו את התקווה. אני לא בטוח כי ההינדית שלי לא משהו, אאבל נראה לי שהשיר המדובר - 'מרה מולק מרה דש' - קשור איכשהו ליום העצמאות ההודי (או לפחות שיר פטריוטי); מה שכמובן מגביר את האירוניה.

  החשיפה הובילה לסערה של ממש ברשתות החברתיות בהודו, כפי שניתן לראות בדיווחים על הנושא:

  https://www.indiatvnews.com/trendin...
  https://www.hindustantimes.com/ente...

  מגיבים שונים הציעו לתת למלחין מדליית זהב בגניבה מוזיקלית; ואחרים קצת עקצו את ישראל - שלקח לה כל כך הרבה שנים לקבל מדליית זהב, ולהביא את החשיפה (כנראה שהביקור "ההיסטורי" של ראש ממשלתנו דאז, מר בנימין נתניהו, בהודו, לא הביא למספיק צופים שהאזינו לטקס קבלת הפנים, ולניגון הימנון התקווה אז).

  תשפטו בעצמכם:

  https://www.youtube.com/watch?v=7SP...


  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  53 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:51:17


  לאחר הסערה: הכללים לא מחייבים להגיד אדוני היו"ר לאחמד טיבי. שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "החובה להשעות מידית את אחמד טיבי"

  השבוע סערה הכנסת בעקבות האירוע בו עלה בן גביר לדוכן המליאה בזמן שחבר הכנסת אחמד טיבי ניהל את הישיבה. בן גביר שהתחיל לדבר על האיפה ואיפה בהר הבית בו נאסר עליו להיכנס ללא תיאום בעוד שדבר זה הותר לחבר הכנסת אחמד טיבי הופסק על ידי אחמד טיבי בטענה שהינו מסרב לקרוא לו אדוני היושב ראש.
  בן גביר דרש ממנו את הסעיף בתקנון המחייב דבר זה ושזה לא הגיב המשיך בנאומו. אך חבר הכנסת טיבי אסר עליו, בינתיים בן גביר קרא לו 'מחבל', והוא הרחיקו מהמליאה.

  אין שום סעיף בתקנון הכנסת שדורש להגיד אדוני למי שמנהל את הישיבה, בטח לא אם הוא מחבל שהיה היועץ של ערפאת וצריך להיות בפרלמנט סוריה. טיבי השתמש שלא כדין בסמכותו כדי להוציא אותי ולכן דרשתי מיו"ר הכנסת להדיח את סגנו טיבי. מי שמשתמש בסדרנים ככלי לניגוח פוליטי לא יהיה סגן יו"ר הכנסת. pic.twitter.com/135k6cNBX4

  — איתמר בן גביר (@itamarbengvir) July 26, 2021

  בעקבות סירובו להגיד אדוני היו"ר הגיש ארגון בצלמו תלונה כנגדו ליו"ר הכנסת במטרה לברר האם אכן ישנו חיוב כזה להגיד אדוני היו"ר. במענה מפורט שניתן על דעת יועמ"ש הכנסת נמסר שיו"ר הכנסת מצר על התנהלות ח"כ בן גביר .
  יחד עם זאת הודה יו"ר הכנסת שהתקנון לא מחייב להגיד אדוני היו"ר. אלא רק לציין תואר גביר, כגון השר או סגן השר. בסיום דבריו ציין יו"ר הכנסת שהנושא יועבר לוועדת האתיקה ברגע שתקום.
  שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר כי: " אחרי שיו"ר הכנסת קבע חד משמעי שהתקנון לא מחייב להגיד אדוני היו"ר מוכח שהוא לא הפר את התקנון. ולכן הרחקתו הייתה לא חוקית וסתימת פיות. אנחנו בטוחים שועדת האתיקה שאליה פנינו תעניש את טיבי בהשעייה ממושכת למשך חצי שנה. האיש סותם באופן קבוע פיות לאנשי הימין ובעבר הוריד מהדוכן גם את ח"כ משה פייגלין השר זאב אלקין ועוד".  https://www.20il.co.il/%d7%90%d7%93...

  ערוץ 20
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  102 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:50:35
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  153 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:44:59
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  18 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:44:33
  כך הושג שחרור הישראלים מניגריה

  הישראלים ששוחררו מהכלא הניגרי רצו רק לצלם סרט על שבט יהודי נידח, אך נחשדו בתמיכה במורדים. שר החוץ הניגרי רצה להוציא אותם להורג.

  תגיות: ניגריה איוב קרא

  שמעון כהן - ערוץ 7 

  לפני ימים אחדים שוחררו ממעצר בן שלושה שבועות בניגריה שלושה ישראלים שנטען כי חברו לארגון מתנגד שלטון במדינה, בעוד כל מטרת ביקורם במדינה היה צילום סרט על שבטים יהודים נשכחים.
  מי שהיה בקשר עם גורמי שלטון ניגרים בימי המעצר ההם הוא השר לשעבר איוב קרא המספר בראיון לערוץ 7 על המהלכים לשחרור השלושה.

  "הגעתי מקטאר לתוך הידיעה ששלושה ישראלים נעצרו אחרי שיצאו מבית כנסת באזור ביאפרה, אזור שמצהיר על עצמו כיהודים. כולם שם מתנהגים כיהודים, יש להם בתי כנסת, הם הולכים עם כיפות וכו',, מספר קרא.

  "מדובר בשלושה צעירים שהגיעו לתעד את התושבים ונעצרו על ידי כוחות הביטחון בטענה שהם משתפי פעולה עם שבט הקינו, הטוען שהוא מבני גד. מדובר במיליונים שמתנהגים כמו יהודים לכל דבר, אבל הם רוצים עצמאות ולכן מי שבא איתם במגע נחשב על ידי השלטונות כמו מי שבא במגע עם חמאס מבחינת ישראל".
  על הבחירה לפנות אליו אומר איוב קרא: "ידעו שיש לי קשר חזק גם עם הנביא של אפריקה וגם עם הכנסיה הגדולה ביותר שם, שמאחוריה מיליוני מאמינים אפריקאים. מקטאר הגעתי לניגריה, התחלנו להפעיל את כל העולם. הייתה דרישה לעשות את הכול בשקט כי היו גורמים נוספים שמעורבים בעניין. לצערי במקום יומיים זה נמשך שלושה שבועות בגלל שירדנו למחתרת כפי שביקשה המשפחה, אבל אני שמח שבסופו של דבר הם אצל המשפחות שלהם. זה לא מובן מאליו אחרי ששר החוץ של ניגריה טען שמדובר במחבלים שצריך להוציא אותם להורג".
  על הגורמים השונים שהופעלו למען העצורים מספר קרא: "יש שם השפעה גדולה מאוד של כנסיית האלוהים שיש לה מיליוני חברים והשפעתה היא על מאות מיליונים. עוזר האפיפיור האפריקאי היה מעורב בכך. בנוסף עירבתי גם את אנשי הנביא, וגם בממשל היו עוד חברי פרלמנט ושרים שפעלו אבל לא רצו שידעו שהם משתפים איתנו פעולה בגלל הרגישות".

  עוד מציין קרא כי בשל האזרחות הצרפתית של אחד העצורים הייתה גם מעורבות צרפתית ואף אמריקאית במאמצים להביא לשחרור השלושה. "הכול נעשה דרך המשפחה שהכתיבה לאן להפנות את כובד המאמץ. זהלא מובן מאליו בג'ונגל הזה. שם אין ערך לחיים ולבני אדם, רואים שם בצידי הדרכים מיליונים שחיים שם בלי אוכל, ולא קל לחשוב שערך חיי שלושה חשוב כל כך לישראל".
  עם זאת, המאבק לא הסתיים. "יחד עם השלושה נעצרה יהודיה שאימא שלה פורטוגלית ואביה מביאפרה. אנחנו מנסים לשחרר אותה. היא נחשבת מקומית, ולכן השאירו אותה שם. מונה לה עורך דין על ידי הקהילה המקומית ואני מנסה להפעיל קשרים שם כדי לשחרר אותה".
  "זה לא היה פשוט בגלל השנאה התהומית של השלטונות כלפי ביאפרה", אומר קרא. "הסרט אמור להציג אותם כיהודים תמימים שרוצים עצמאות ובעיני השלטונות זה נראה כמו סיוע, אבל היה כאן תום לב של שלושה חבר'ה מוכשרים".
  על הקשר היהודי לביאפרה מרחיב מעט השר לשעבר ומציין כי באזור ביאפרה כולו חיים כשבעים מיליון בני אדם כאשר הפלג השליט שם הוא זה הרואה בעצמו כצאצאי שבט גד וכול כמה מיליונים. "הם הדומיננטיים שם, ורואים בעצמם כבעלי הקרקע שהובטחה להם עוד בתקופת השבטים. כשניגריה קיבלה עצמאות מבריטניה הם ביקשו עצמאות שלא ניתנה להם. הם חושבים שכבני גד הם התיישבו בביאפרה, שיש בה הכי הרבה אוצרות טבע באפריקה אבל יש הזנחה ואין מי שיפתח ויטפל בכך".

  עוד מציין קרא כי אין בקרב תושבי האזור תקוות להגיע לארץ ישראל, אלא בעיניהם האזור בו הם צריכים לחיות הוא בביאפרה עצמה. עם זאת תפיסתם המדינית היא תומכת ישראל.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  27 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:42:41
  השופטים דנים בערעור תושבי השכונה הערבים, אחרי שערכאות קודמות קבעו כי בתיהם נמצאים בבעלות יהודית: "אם יפנו אותנו, יהרסו חיים של 500 בני אדם". השופט יצחק עמית הציע הסדר "פרקטי" שבו תוכר הבעלות היהודית, אך הדיירים יהיו מוגנים מפינוי.

  בירושלים. הדיון, שנדחה מחודש מאי עם פרוץ מבצע "שומר החומות" והעימותים במזרח העיר, מתקיים לאחר שהתושבים פנו לבית המשפט וביקשו למנוע את פינויים מהדירות בהן הם מתגוררים במתחם נחלת שמעון סמוך לקבר שמעון הצדיק.

  בתי המשפט בערכאות הנמוכות יותר הכריעו כי הבתים שייכים לחברת "נחלת שמעון" שטענה כי רכשה כדין את הזכויות על הקרקע לפני 1948, ואף חידשה את הרישום ב-1972. בחודש יוני החליטה המדינה שלא לקחת חלק בהליך המשפטי, לאחר הכרעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בעניין.

  במהלך הדיון השופט יצחק עמית ניסה להציע פשרה, במטרה להגיע "להסדר פרקטי בלי הצהרות כאלו ואחרות שמעניינות את התקשורת". לפי הצעתו, "המשיבה תצהיר שרכשה את הבעלות, בעלי הדירות מאושררים כדיירים מוגנים - וכל משפחה תתן שם אחד שניתן לראות אותם כדור ראשון של דיירים מוגנים. זה ייתן לנו מרחב נשימה של כמה שנים טובות. עד אז או שיהיה הסדר מקרקעין או שיגיע השלום. תהיו קצת אופטימיים. האם ניתן להסכים על העניין זה? דמי השכירות יופקדו כמו שצריך שמדברים על דיירות מוגנת".

  עורך הדין של חברת נחלת שמעון ענה: "לא קוימו פסקי דין קודמים. הם לא שילמו שכירות 12 שנה. הם לא משלמים ובונים פי שלושה מהנכס. אנחנו צריכים הצהרה שהם יודעים שאנחנו הבעלים. אני לא מבקש מה שלא היה".

  עורך הדין של המשפחות אמר: "אנחנו לא מכירים שהבעלים של הנכנסים מוכנים לקבל את המעמד של הדיירים מוגנים תוך שמירה על זכויותינו. היה הסכם עם ממשלת ירדן שכולל זכויות אחרות. נבקש הכרה בזכות הבעלות שלנו שממשלת ירדן נתנה לנו. שלא יהיו אשליות שאנחנו לא מתחרים איתם בטענת בעלות בהסדר עתידי".

  הדיון הנוכחי מגיע לאחר שבית המשפט המחוזי בירושלים דחה בפברואר את ערעורם של שמונה תושבי מזרח העיר, וחייב אותם בהוצאות משפט בסך 80 אלף שקלים. בדיון טענו המערערים, בעלי תעודות זהות ישראליות, כי הם רכשו את הבתים שנבנו על ידי משרד השיכון הירדני ב-1956, וגרים בהם מאז. לטענתם, הם או אבותיהם חתמו על הסכמים לפיהם ויתרו על תעודת פליט ובתמורה קיבלו לרשותם את הדירות. עם זאת, בית המשפט פירט בפסק הדין כיצד "נחלת שמעון" רכשה את הזכויות מבעלים קודמים – "ועדת עדת הספרדים בירושלים" ו"הוועד הכללי של כנסת ישראל לצדקה".

  קודם לכן, בערכאה הראשונה, קבע בית משפט השלום בירושלים כי המערערים הם פולשים, וקיבל את תביעת הפינוי שלהם. זאת, על בסיס טענת "נחלת שמעון" שמדובר ב"טיעונים דמיוניים". נציג החברה טען כי אין הסכם אחד שאותו הציגו העותרים, וכי אין שום מסמך מרשות ירדנית שקושר את העותרים לנכסים. "הם לא גרים שם והם משכירים בתים לאחרים", נטען בשם החברה. "הירדנים לא מאשרים שיש להם זכויות".


  https://www.ynet.co.il/news/article...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  73 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:28:07
  בדיוני התקציב לא שכחנו את הקהילה הגאה, הקהילה שלי. יחד עם חברתי השרה מירב כהן הבאנו תקציב תקדימי של 90 מיליון שקל, שיושקע כולו בקהילת הלהט"ב בכל הארץ. מרצ התחייבה, מרצ דרשה זאת בהסכם הקואליציוני, ומרצ מקיימת.

  https://twitter.com/nitzanhorowitz/...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  105 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:21:40
  ליברמן: לא תהיה העלאת מיסים, אלא ניסיון לשנות דפוסי התנהגות
  שר האוצר התייחס בריאיון לחדשות 13 לגזירות החדשות וטען כי "לא המצאנו את הגלגל - זה עובד בכל העולם". לגבי הביקורת של יו"ר האופוזיצה על התקציב שאושר: "נתניהו לא רלוונטי - מרחם עליו"

  שר האוצר, אביגדור ליברמן, התייחס הערב (שני) בריאיון לחדשות 13 לאישור התקציב במששלה וטען כי "לא מדובר בגזירות, אלא בהרקבה בשורות. יש פה ניסיון לשנות דפוסי התנהלות, כמו למשל הסוכר במשקאות הממותקים - כאשר ישראל היא שיאנית בצריכת הסוכר בעולם. יש לנו 600 אלף חולי סכרת, ואחוז גבוה מאוד מתוכם חולים קשים".

  עוד הוסיף לומר ליברמן בנושא: "מעבר לכך, הסוכר יוצר מעמסה כלכלית כבדה על מערכת הבריאות. מי צורך את זה בעיקר הם צעירים והשכבות חלשות, ולכן צריך לשנות את זה". עוד התבטא בנושא התקציב: "זה שהממשלה המורכבת הזאת אישרה את התקציב פה אחד - זה הישג בפני עצמו".

  הראיון בערוץ 13:
  https://twitter.com/newsisrael13/st...

  הראיון בערוץ 12
  https://mobile.mako.co.il/news-repo...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  63 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:19:47
  https://t.me/lieldaphna/18440
  "השמאל אוהב את עם ישראל לא פחות מהימין"
  "אם זה היה תלוי בכם היינו עכשיו בבחירות חמישיות"
  "שלוש שנים מסיבות לא עניניות ישראל התנהלה ללא תקציב"
  "זה התקציב של הישראלים, שעומדים בפקקים שהזנחתם"
  "במבחן התוצאה 12 שנה בעזה הבלגתם מול רקטות ועוד רקטות"
  "ירשתם לבנון והשארתם לבנון עם פי 10 טילים"
  "תקציב ביטחון בא על חשבון דברים אחרים"
  "מאמין שעוצמתה הצבאית של ישראל צריכה להיות כמה דרגות מעל אויבינו"
  "איראן בשלב הכי מתקדם בפרוייקט הגרעין שלה
  זאת המורשת שלכם ואנחנו נטפל"
  " לריב עם ירדן על כלום ולאבד את נהריים זו לא מדיניות"
  "הפער הבלתי נסבל שנפער בבניין הכוח של צהל אנחנו משלמים בתקציב הזה"
  "מכרתם את הנגב אנחנו נסדיר"
  "אין ישראל הראשונה וישראל השניה -יש ישראל אחת"

  https://twitter.com/kann_news/statu...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  174 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:19:34
  תמונת מצב מעודכנת נכון לשעה: 22:16


  שינויים באשכול העוגן

  האשכול יפתח מדי יום כעוגן הסגור לתגובות גולשים, אך רק לזמן קצר ו\או לאחר שנסיים להעלות את עדכוני הבוקר והדו"חות. לאחר מכן האשכול יהיה מסומן בפלוס (+) ופתוח לתגובות גולשים (דיווחים נוספים, דיונים וכו').

  רק נבקש שהתגובות יהיו מתחת לתגובות המנהלים על מנת שהעדכונים יישארו בראש וגם כדי שיהיה ניתן לשרשר אליהם עדכוני ערב ולילה

  מידע נוסף אודות נתוני הקורונה, מבצע החיסונים ודוברויות של משרד הבריאות ובתי החולים בתגובות לאשכול

  קובץ נתוני תמונות המצב, הרמזור ונתונים נוספים: https://bit.ly/2F5WS3K

  מפת התחסנות לפי יישובים: https://experience.arcgis.com/exper...

  איתור מקומות חשיפה לקורונה (עד 14 יום אחורה): https://coronaupdates.health.gov.il

  מפת מיקומים שהיו בהם חולי קורונה: https://imoh.maps.arcgis.com/apps/w...

  לוח בקרה: https://datadashboard.health.gov.il...

  ערוץ הטלגרם של משרד הבריאות: https://t.me/MOHreport

  האשכול הקודם:
  https://rotter.net/forum/scoops1/70...

  מוגש ע"י avi-ran ו-Xeneize
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  103 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:18:51
  לראשונה בישראל: מס פחמן.
  ישראל עולה מדרגה בהפחתת פליטות מזהמות ומיישרת קו עם המדינות המפותחות. לפחמן יש מחיר. נתחיל לגבות אותו. זו התחייבות שלי בקווי היסוד שאישרנו יחד עם התקציב הבוקר.
  בנוסף 700 מליון שקל למאבק במשבר האקלים בתקציב המשרד להגנ"ס. משבר האקלים כאן. נילחם בו

  https://twitter.com/tamarzandberg/s...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  168 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:16:34
  ראש היחידה למחלות זיהומיות בשיבא אומרת בריאיון לאולפן ynet: "אנחנו רואים ירידה גדולה ברמת הנוגדנים - החיסון השלישי קריטי". פרופ' גליה רהב גם יוצאת נגד התבטאויות שרת החינוך בעניין החיסונים: "צריך לחסן בתוך בתי הספר - אלה החלטות שמשרד הבריאות צריך לקבל" (אלכסנדרה לוקש)

  מספר החולים הקשים בעלייה וגם מספר המונשמים עולה: "אם לפני עשרה ימים היו לנו כשמונה מאושפזים ביום, עלינו עכשיו ל-23 חולים קשים ולפחות שניים מונשמים", מדווחת הבוקר (ב') לאולפן ynet פרופ' גליה רהב, ראש היחידה למחלות זיהומיות בביה"ח שיבא. פרופ' רהב ממפה את התחלואה בגל הרביעי: "החולים המבוגרים יותר שמגיעים אלינו הם מחוסנים והצעירים שחולים קשה אלו בעיקר לא-מחוסנים".

  עד כמה המנה השלישית יכולה לסייע למצב הנוכחי?

  "אני חושבת שהחיסון קריטי. אנחנו רואים שככל שמתרחקים ממנת החיסון, החיסוניות יורדת. יש ירידה משמעותית ברמת הנוגדנים ואנחנו לומדים שיש קשר בין רמת הנוגדנים המנטרלים לבין תחלואה חוזרת, ולכן אני חושבת שמאוד-מאוד חשוב להתחסן במנה השלישית.

  "אנחנו לא מצפים שזה ימנע הדבקות או יקטין את מספר המאומתים, אבל כן את מספרם של החולים קשה. מצד אחד, חשוב מאוד לתת את המנה השלישית לאוכלוסייה של גיל 60 ומעלה ומצד שני, חשוב לא פחות ואולי יותר, לחסן במנה הראשונה והשנייה את מי שעדיין לא חוסן. לא מקובל עליי שמיליון ו-100 אלף אנשים בישראל לא מחוסנים. זו נקודה שחייבים לפתור אותה".

  בקבינט הקורונה וגם בממשלה נושאים בימים אלה עיניים למצב העומס בבתי החולים, כמדד לפיו ייקבע האם יוטלו הגבלות נוספות. "אף אחד לא יודע מהי נקודת הקסם הזאת שבה צריך לעלות מדרגה. קשה לקבל את החלטות כאלה - כי לא רוצים לשתק את המשק. אני חושבת שבאמת רוצים לעשות את הכול כדי לא להגיע למקומות האלה. לא רוצים סגרים, לא רוצים לשמוע את המילה הזאת, ורוצים לפתוח את בתי הספר.  "אני בטוחה שבינתיים המנה השלישית תוריד את התחלואה הקשה. דבר שני, צריך לכסות את כל האיים האלה של מי שלא מחוסן, להתארגן לפתיחת בתי ספר, בדיקות, ולהמשיך לתו ירוק כולל, זאת אומרת גם ילדים לא מחוסנים".

  במצב הזה אנחנו עלולים להגיע לסגר בחגים? זו מילה שכבר נשמעת.

  "כן, אני לא רוצה להגיד אותה. אני מאוד מקווה שלא. החיסון השלישי גם עובד מהר, כי זו פעם שלישית אז הגוף כבר מכיר. אני מאוד מקווה שההשפעה של המנה השלישית תהיה מהירה ותאפשר למנוע. אנחנו עושים מבצעים גדולים מאוד, עושים מחקר גדול בקרב האוכלוסייה הקשישה, ללמוד את מערכת החיסון שלה, לראות כמה מהר הם מגיבים, איזה אחוז מגיבים, ואני מאוד מקווה שנוכל ללמוד מזה".

  את אופטימיות, פסימית, באמצע?

  "אני אופטימית נורא מהכיוון של החיסון השלישי. אני רואה את העבודה בשטח שהיא מדהימה. ההתלהבות של הקשישים, שיתוף הפעולה של כל המוסדות - אני חושבת שהיא נהדרת, ואני מאוד מאמינה שזה כן יוריד לנו את התחלואה הקשה. הבעיה שיש לנו הרבה חורים של לא-מחוסנים וזה בהחלט מטריד אותי. אני חושבת שצריך לקבל החלטות מהירות על מערכת החינוך, חייבים לחסן במערכת החינוך, בתוך בתי הספר".

  כשאת שומעת את שרת החינוך ממש מגדירה את זה "פשע" לחסן במערכת החינוך, מה דעתך?

  "כמובן שאני לא מסכימה לזה ואני לא חושבת ששרת חינוך צריכה להגיד משפט כזה. אני חושבת שמי שאחראי על הבריאות זה משרד הבריאות ולא משרד החינוך, אז אלו החלטות שצריכות להתקבל במשרד הבריאות".

  https://www.ynet.co.il/health/artic...

  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  157 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:16:26
  *הודעה משותפת*
  *משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון*

  *שר האוצר ושר הבינוי והשיכון סיכמו על תוספות לתחומי הדיור הציבורי וההתחדשות העירונית*

  *במסגרת דיוני התקציב שהתקיימו הלילה, הגיעו שר האוצר, אביגדור ליברמן ושר הבינוי והשיכון, זאב אלקין לסיכום הכולל בין היתר תוספות משמעותיות לתחומי הדיור הציבורי וההתחדשות העירונית.*

  להלן עיקרי ההסכמות:

  תחום הדיור הציבורי:
  1. תתוקצב רכישה של 1,700 דירות חדשות לדיור הציבורי בשנים 2021-2023.
  2. תתוקצב בנייה של 3,000 יח"ד בסיוע הסוכנות היהודית, בבית "גיל הזהב" לזכאים.
  3. במסגרת פיילוט תכנית "שכירות בטוחה", תיושם שכירות ארוכת טווח לעשר שנים עבור לפחות 200 משפחות זכאי הדיור הציבורי. כ- 200 דירות להשכרה יאותרו בארבע ערים ברחבי הארץ, והן יושכרו לתקופה של 10 שנים, כאשר ניהול ותחזוקת הדירות יבוצעו ע"י יזם שיתקשר עם משרד הבינוי והשיכון.
  4. בסיס התקציב של משרד השיכון יוגדל ב עד 16 מלש"ח לצורך השוואת סיוע בשכ"ד לנכי רדיפות הנאצים לנכי המלחמה בנאצים.
  5. התקציב לתחזוקת הדיור הציבורי ושיקום שכונות יתוגבר בשנת 2021 ב- 170 מלש"ח ובשנת 2022 ב- 196 מלש"ח. התקצוב יהיה חד פעמי.
  6. מכרז חדש להפעלת בתי גיל הזהב בשנים 2021-2025 יתוקצב ב ב-150 מלש"ח.

  התחדשות עירונית:
  יוקצו חצי מיליארד שקל לשנים 2021-2022 לטובת חתימת הסכמי מסגרת התחדשות עירונית.

  *שר האוצר, אביגדור ליברמן:* "זהו מהלך היסטורי שלא נעשה שנים רבות לרכישת 1,700 דירות לדיור ציבורי ו-3,000 יחידות דיור בבתי גיל זהב לאוכלוסייה הזכאית המבוגרת. צעד זה יביא למענה לממתינים לדיור הציבורי בטווח הקצר. נמשיך לקדם תכניות אשר יביאו מענה מותאם לאוכלוסייה באמצעות שכירות ארוכת טווח לזכאים. מודה לשר השיכון על שיתוף פעולה פורה".

  *שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין:* "אני גאה בכך שלאחר שנים של מאמצים לחדש מלאי הדיור הציבורי במדינת ישראל, הצלחנו בסיכום הנוכחי להביא בשורה של 4,700 יחידות דיור חדשות בדיור ציבורי - הישג שלא היה כדוגמתו כבר שנים רבות. זה מהלך חברתי בעל חשיבות עצומה עבור האנשים הכי חלשים בחברה שלנו. אני מודה לשר האוצר, שללא שיתוף פעולה איתו החזון הזה לא היה מתממש ואני אמשיך להיאבק למען הרחבת פתרונות דיור עבור החלשים והצעירים בחברה הישראלית".

  *מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אביעד פרידמן:* "הסיכום התקציבי שהושג הלילה מהווה בשורה משמעותית לאלפי משפחות הממתינות שנים ארוכות לדיור ציבורי, לזוגות הצעירים הממתינים לרכישת דירה ראשונה ולקידום תחום ההתחדשות העירונית המהווה מנוע צמיחה משמעותי לשוק הדיור בישראל. התקציבים נותנים בידנו כלים לפעול לטובת הציבור בישראל, ואנו נעשה כל שביכולתנו על מנת לטפל בבעיות הבוערות ביותר בחברה הישראלית, הן בתחום השיכון והן בתחום הדיור".
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  11 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:12:39
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  3 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 01:09:58
  לאחר שהתחזה לנער, לכד פדופילים - סחט אותם, ונעצר, עורכת דינו של אלעד בן נון מגיבה בשמו לראשונה בפוסט בפייסבוק, ותוקפת את המדינה. "לוקח אחריות על מעשיו - הפרקליטות מגוננת על חלאות"

  ג'ולי אלל עורכת דינו של "צייד הפדופילים" אייל בן נון, ביקרה היום (שני) בחריפות את מעשי הפרקליטות בפרשה ואמרה כי זו "עושה הכול בשביל להכפיש את אלעד ולגונן על חלאות המין האנושי האלו". עוד אמרה עורכת הדין כי "משטרת ישראל חקרה מעל 100 פדופילים שלכאורה הגיעו למפגש מיני עם קטינים" והוסיפה כי "כל מי שהיה מוכן להתלונן נגד אלעד באשמת סחיטה נכנס אל הכתב אישום, וכל השאר שוחרו הביתה לאחר חקירה מבלי שיעשו להם שום דבר".

  לדברי עורכת הדין, בן נון לוקח אחריות מלאה על מעשיו "והוא ישלם את חובו לחברה באהבה". אך עם זאת, "הוא לא סחט חסרי ישע אלא פדופילים שבאו לפגוע בילדים קטנים" ומסבירה כי עשה זאת בשל "החלטה לקחת את החוק לידיים וחוסר האמונה במשטרת ישראל ובאנשים בכלל, אותם העניש אותם בדרכו שלו". וזאת, לאחר טראומה אישית שעבר כילד. "אם באמת היה מגיע ילד למקום המפגש ואלעד לא היה נמצא שם, מה היה קורה?", הוסיפה אלל.

  כזכור, הפרליקטות הציעה חיסיון מוחלט ל-30 מעורבים בפרשת הפדופיליה בתמורה לעדותם נגד מי שלכאורה סחט אותם, כך פורסם בחדשות 13. המעורבים הם בכירים בעולם הרפואה, ביטחון ועסקים שקבעו להיפגש עם אלעד בן נון שהגדיר עצמו "צייד פדופילים" והתחזה לבן 15. בפגישה הוא חשף את עצמו וגרם להם לשלם לו ולעמותות נבחרות, כספים רבים.

  נגד בן נון מתנהל משפט ב-3 השנים האחרונות במסגרתו הפרליקטות מבקשת לגזור עליו עונש של 10 שנים בכלא. לעומת זאת, אותם הבכירים אשר הגיעו לפגישה עם ה"נער", לא הוענשו לעולם.


  https://13news.co.il/item/news/dome...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  49 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:53:31
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  38 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:52:14
  ברהנו טגניה:
  מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה מודיע על צעדי מחאה בתגובה לדחיית העלאת 3,000 יהודים מאתיופיה בשנתיים. יו"ר המטה, אורי פרדניק: "איננו מרוצים מההחלטה ונתחיל לנקוט בצעדי מחאה, בעוד שמדי שנה עולים לישראל בין 20 ל-30 אלף עולים מרחבי תבל, יש צמצום של העלייה מאתיופיה. במקום למצוא פיתרון קבע לסוגיית הממתינים, שעזבו את כפריהם, ויתרו על כל רכושם ומצויים בסבל קרועים ממשפחותיהם, יש הנצחה של מצוקתם"
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  34 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:48:47
  *דוברות המשטרה (כנרת):*

  משטרת ישראל פתחה בחקירה בחשד לביצוע מעשים מגונים ע"י מורה למוסיקה בן 47 בבית ספר בצפון.

  חוקרי המשטרה פתחו בחקירה, בעקבות תלונה של 2 צעירות בנות 19 לפיה, לפני כשלוש שנים, בזמן שהיו תלמידות בבית ספר המורה למוסיקה ביצע בהן מעשים מגונים.

  לפני כשלוש שעות, במסגרת החקירה המורה נעצר ומחר יובא לדיון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו בבית משפט בעכו.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  28 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:48:19
  שיעור האבטלה בשבועיים הראשונים של יולי חזר לעלות, וטיפס מעט - ל-9%, לאחר שבשבועיים האחרונים של יוני הגיע ל-8.8% בלבד. הנתונים עולים מסקר כוח אדם של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

  העלייה באבטלה מפתיעה במיוחד על רקע העובדה שבתחילת יולי הופסקו תשלומי דמי האבטלה לעובדים שהיו בחל"ת.

  בחודשים האחרונים היתה מגמת ירידה באבטלה, אבל כעת שיעור האבטלה חזר לטפס. 

  לפי נתוני הלמ"ס, בישראל היו 384 אלף מובטלים בתחילת יולי. נתון זה כולל את דורשי העבודה, עובדים בחופשה ללא תשלום בגלל הקורונה וכן "מתייאשים" - אנשים שכלל אינם מחפשים עבודה לאחר שהופסקה עבודתם במהלך משבר הקורונה.

  באופן מפתיע חל גידול במספר העובדים בחופשה ללא תשלום בנסיבות הקשורות בקורונה ומספרם מגיע כעת לכ-55 אלף. גם בקרב המתייאשים חל גידול.


  הציפיות של מובילי המדיניות היתה כאמור שבתחילת יולי תירשם ירידה חדה בשיעור האבטלה. עם זאת, ככל הנראה ביטול תשלומי האבטלה עדיין לא השפיע באופן מלא. האפשרות החמורה יותר היא שיש בעיה מבנית חריפה בשוק העבודה ואין ביקוש לעבודה לאותם מובטלים שמנסים לחזור כיום לעבוד. 

  https://www.themarker.com/news/.pre...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  68 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:43:28
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  111 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:42:23
  הוועדה, בראשותה של נשיאת העליון לשעבר מרים נאור, חוקרת את נסיבות האסון שאירע בל"ג בעומר, בו נספו 45 בני אדם ונפצעו יותר מ-100. מטרת הסיור היא "להתרשם באופן בלתי אמצעי מהתשתיות באתר". בודדים שהתאגדו במקום: "לא ניתן לכם להוציא את הרשב"י מהידיים של החרדים"

  ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון הר מירון ערכה היום (שני) סיור ראשון במקום. 45 בני אדם נספו באסון, שאירע ב-30 באפריל בהילולה השנתית בל"ג בעומר של רבי שמעון בר יוחאי, וכן יותר ממאה נוספים נפצעו. חברי הוועדה התקבלו בקריאות על ידי קבוצה של חרדים בודדים שהתאגדו באתר, ובין היתר צעקו: "לא נתן לכם להוציא את הרשב"י מהידיים של החרדים".

  מהוועדה נמסר כי מטרת הסיור היא "להתרשם באופן בלתי אמצעי מהתשתיות באתר, וולקבל רקע על קיום ההילולה השנתית", ואף הודגש כי הוועדה לא תאפשר "שמיעת טענות באתר מעבר להכרת השטח". בראשות הוועדה עומדת מרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, וחברי הוועדה הנוספים הינם אלוף במיל' שלמה ינאי, מפקד פיקוד דרום לשעבר, והרב מרדכי קרליץ, ראש העיר בני ברק לשעבר.

  קבוצת החרדים שהתאספה במקום הפנתה ביקורת פרטנית כלפי הרב קרליץ, כשקראה לו שלא לשתף פעולה "להוצאת מירון" מידיהם.
  קבוצת החרדים שהתאספה במקום הפנתה ביקורת פרטנית כלפי הרב קרליץ, כשקראה לו שלא לשתף פעולה "להוצאת מירון" מידיהם.
  news.walla.co.il

  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  38 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:36:03
  "הגל הרביעי בו אנחנו נמצאים מחייב אותנו לשים דגש גדול על אכיפה", אמר מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בעת חשיפת הדו"ח על הרשויות המקומיות מהן עלה כי לא הייתה אכיפה אפקטיבית

  מבקר המדינה מתניהו אנגלמן קיים הבוקר (שני) במשרד מבקר המדינה בירושלים כנס לחשיפת דוח הביקורת של השלטון המקומי לשנת 2021.

  במהלך דבריו התייחס אנגלמן לנושא אכיפת בידודים ועטיית מסכה ברשויות המקומיות. "הגל הרביעי בו אנחנו נמצאים מחייב אותנו לשים דגש גדול על אכיפה", אמר. "בשבועיים האחרונים קבינט הקורונה קיבל שתי החלטות: להחזיר חלקית את התו הירוק ולהחזיר את חובת עטיית המסכות בחללים סגורים. עם קבלת ההחלטה, אסור לממשלה להסתפק בכך ועליה לאכוף את החלטתה.

  פרסמנו לפני חודש דו"ח על התנהלות הרשויות המקומיות בעת משבר הקורונה. עלו ממצאים על אכיפה חלקית ביותר שלא היתה אפקטיבית. גם משעה שהטילו קנס על מפרי בידוד ועל אי עטיית מסכה – כמעט לא אכפו את תשלום הקנס. ברשויות שנבדקו נמצא כי ניתנו קנסות בגובה של 7.3 מיליון ש"ח, אבל נגבו רק 1.3 מיליון, המהווים 18%, נכון ל- 1 בדצמבר 2020. העדר אכיפה פוגע במאבק בקורונה".

  אנגלמן המליץ להגביר את שיתוף הפעולה באכיפה בין המשטרה לפקחי הרשויות. כמו כן המליץ שהשלטון המרכזי ישלב את נציגי הרשויות המקומיות בגיבוש המדיניות ויבחן את הרחבת עצמאותן וגמישותן הניהולית של הרשויות, ובפרט בעת חירום.

  הוא ציין כי "ניתן לראות כיצד ביקורת המדינה אפקטיבית ורולוונטית. המסקנות שפורסמו לפני חודש רלוונטיות ביותר לימים אלו".

  https://mobile.srugim.co.il/article...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  24 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:33:43
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  7 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/03/2021 בשעה 00:27:21
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  8 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:26:10
  *שר הביטחון גנץ במליאת הכנסת: "מאות כטב"מים איראנים נמצאים ברחבי המזרח התיכון – נבוא חשבון עם כל מי שמבקש לפגוע בנו בזמן, במקום ובדרכים שמשרתות את ביטחון ישראל"*

  שר הביטחון בני גנץ נשא הערב (ב') דברים במליאת הכנסת במסגרת דיון 40 חתימות שיזמה האופוזיציה בנושא הביטחוני-מדיני.

  *גנץ התייחס לתקיפות האיראנית במרחב ואמר:* "איראן תחת התליין ראיסי שייכנס לתפקידו השבוע, תהיה מסוכנת יותר לעולם משהייתה עד כה, הרסנית יותר לאזור משהייתה עד כה, ותשאף להפוך לאיום קיומי על ישראל. אנחנו נפעל להסיר כל איום כזה. התוקפנות של איראן באזור בכלל ובחזית הימית בפרט, הולכת ומחריפה: בשנה האחרונה היו לא פחות מחמש פגיעות של איראן בספינות בינלאומיות, חלקן באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים מתאבדים תוצרת התעשייה הצבאית האיראנית. מל"טים איראנים תקפו גם את מפעלי הנפט בסעודיה. התקיפה האחרונה של המרסר סטריט שהביאה לרצח של שני אזרחים שלא היו מעורבים בלחימה, בניגוד לחוק הבינלאומי ולמוסר האנושי, היא עליית מדרגה. זו בדיוק הסיבה *שחייבים לפעול כעת מול איראן שלא רק חותרת לגרעין צבאי, אלא גם מביאה למירוץ חימוש מסוכן,* ומפוררת את היציבות במזרח התיכון למיליציות טרור *שמחזיקות מאות כטב"מים - באיראן, בתימן, בעיראק ובמדינות נוספות.* כולם תוצרת התעשייה האיראנית. כולם מאיימים על המרחב- ביבשה, באוויר ובים. *ישראל מחזיקה במגוון כלים ואפשרויות בכדי להגן על אזרחיה, ונבוא חשבון עם כל מי שמבקש לפגוע בנו, בזמן, במקום ובדרכים שמשרתות אותנו ואת ביטחוננו."*

  *גנץ הוסיף:* "זה לא עניין ישראלי בלבד, העולם כולו שרואה את תוצאות התוקפנות של איראן, חייב לפעול, *וכל הסכם עם איראן חייב להתייחס גם להסרת האיום שלה על המרחב, ופגיעתה בחפים מפשע* ובכלכלה העולמית."

  *תקשורת שר הביטחון*
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  18 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:25:36
  "לכל מבקריי ומבכריי,
  החלטתי לא להעלות יותר על הכתב את מחשבותי או דעותי בנושאים המעסיקים את העולם בתקופה הזאת.
  אינני עושה זאת מתוך פחד חלילה, כי לא אהפוך את עורי (ודבריי נותרו חרוטים) אלא מפני שאני חש שגרמתי לכעס בקרב חלק מהציבור, והפועל היוצא מכך הוא שיסוי בחברה ולא לכך פיללתי.
  לכן, אתרכז בהפצת המוסיקה שלי ומדי פעם אוסיף הגיגים משעשעים.
  הלוואי שכולם יהיו בריאים וטובים.
  מתי כספי."

  https://www.facebook.com/Caspi.Matt...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  81 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:16:22
  הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, שוחח היום עם מפקד סנטקום, הגנרל פרנק מקנזי. השניים דנו באירועים האחרונים במזרח התיכון ובשיתוף הפעולה בין המדינות

  https://twitter.com/idfonline/statu...

  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  46 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:11:56
  *דוברות המשטרה (צפון):*

  *2 חשודים בחוליית ירי נלכדו על ידי שוטרי מחוז צפון, כשהיו בדרכם לאסוף את נשק הקרלו שלהם*

  כח משטרתי שהיה בפעילות סמויה כנגד עבריינים החשודים בעבירות אלימות וירי בכפר בענה, במטרה למנוע רצח בסכסוך הדמים בין שתי משפחות בכפר, לכד היום בשעות הבוקר שני חשודים (24, 23) תושבי הכפר, בשעה שעשו דרכם למקום המסתור של הנשק - מסוג קרלו. על פי החשד, החוליה הייתה בדרכה לביצוע ירי באמצעות הנשק שנתפס.

  *משטרת ישראל, על כוחותיה השונים ויחדותיה המגוונות, משקיעה מאמצים רבים – גלויים וסמויים – בכדי לשמור על החשודים בסחר ושימוש באמלח – בין כוונותיה של המשטרה. מטרת המשטרה להגיע לאותם עבריינים ולתפוס אותם על חם.*
  *נשק שנתפס היום - לא יירה מחר!*

  מאמץ זה מצטרף לשורה של פעולות שמבצעת המשטרה במוקדים שונים במחוז הצפוני בכדי לתפוס כלי נשק. בין היתר נתפסו:

   היום בחיפוש בביתו של תושב כפר מנדא, נתפס נשק מסוג קרלו ולצידו מחסנית וקופסת הכדורים. זהות החשוד ידועה ובמשטרה פועלים למעצרו.

   בסוף השבוע, בכביש סמוך לעיר עראבה, שוטרים זיהו רכב חשוד ומשלא נענה לקריאתם לעצור, דלקו אחריו. הרכב נמצא בסמוך ובו נמצאה מחסנית אקדח. אחד החשודים אותר ברפת ביישוב סמוך ולצידו צידנית ובה אקדח תופי ויותר מ-140 כדורי 9 מ"מ. הוא נעצר ונחקר

  מתחילת השנה ועד היום, במהלך תקופה של כ- 7 חודשים בלבד במחוז הצפוני נתפסו מאות אמצעי לחימה :
   359 רובים ואקדחים
   191 רימונים
   55 מטענים
   399 בקבוקי תבערה
   305 כוורות זיקוקים.

  *איתור ותפיסת כלי הנשק הבלתי חוקיים שנמצאים בישובים הערבים היא משימה בעדיפות העליונה של שוטרי המחוז הצפוני במשטרת ישראל.*

  *מתחילת השנה במחוז הצפוני נעצרו 1310 חשודים בעבירות שקשורות לאמצעי לחימה לא חוקיים והוגשו כנגד 235 חשודים כתבי אישום ובקשות למעצר עד תום ההליכים בעבירות אמצעי הלחימה.*

  מצ"ב תמונות לשימושכם, קרדיט דוברות המשטרה   תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  14 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:09:00
  שר החוץ של ארה"ב על תקיפת הספינה: "אנחנו בתיאום קרוב עם בריטניה ישראל ורומניה - תהיה תגובה משותפת" @Trachtenchen

  https://twitter.com/newsisrael13/st...

  שר החוץ האמריקני בלינקן: אנחנו מתייעצים עם בריטניה רומניה וישראל כדי שתהיה תגובה משותפת להתקפה האיראנית על הספינה

  https://twitter.com/BarakRavid/stat...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  62 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/03/2021 בשעה 00:07:02
  מה עובר על הרב אליעזר מלמד?
  אני מציע לקורא לא ללכת שולל אחר הסברים פתלתלים שינסו לרבע את המעגל ולהסביר למה אין פה כל שינוי בדעותיו. גם משיחות עם כמה מתלמידיו ומתושבי הר ברכה, עולה כי זה אכן "לא הרב מלמד שהכרנו"

  הרב מתניה אריאל
  02.08.21 11:50 כ"ד באב תשפא
  מה עובר על הרב אליעזר מלמד?

  בשנים האחרונות, ובפרט בחודשים האחרונים, הרב אליעזר מלמד מפרסם דעות ופסקים שמעוררים גלים בציבור. דומה שאין מי שיכול להישאר אדיש לתופעה זו. בקרב רבני הציבור הליברלי וה"לייטי", הדברים מעוררים שמחה, וביטויי סיפוק ולפעמים אף התרגשות. לעומת זאת, בקרב רוב רבני הציבור הדתי לאומי, הדברים מעוררים לא פחות מזעזוע, ולצד זאת לפעמים גם שאט נפש ותחושת בוז.


  עוד באותו נושא
  הרב אליעזר מלמד: תומך בתכנית של מתן כהנא  על אף התגובות הקוטביות הללו, יש תמימות דעים והסכמה מקיר לקיר: הרב אליעזר מלמד עבר, או עובר, שינוי משמעותי מאוד, קיצוני ומרחיק לכת. תופעה שכמעט ואין לה תקדים בעולם הרבנות.

  מותר, ואף כדאי, שאדם יבחן את דרכו מפעם לפעם, זה טבעי, ובדרך כלל גם מבורך. אין לנו ציפייה שאדם יישאר כפי שהוא לעד, וישנם שינויים הכרחיים שהם תוצאה של גיל, ועוד. כך למשל "בן ארבעים לבינה, בן חמישים לעצה", סימן שלפני כן יש פחות בינה ועצה, אבל לא מדובר על שינויים כל כך קוטביים.  מה כל כך קוטבי? הרב אליעזר היה בעבר סמל וסמן קיצוני של חרד"ליות בלתי מתפשרת. הוא הקים את סניף בני עקיבא הנפרד הראשון, תוך מאבק עיקש בהנהלת תנועת בני עקיבא, וכהמשך לכך היה ממקימי תנועת הנוער אריאל, הדוגלת בהפרדה בין בנים ובנות, ואף היה המזכ"ל הראשון שלה.

  דוגמה בולטת נוספת היא מאבקו הבלתי מתפשר כנגד כפיה על חיילים לשמוע שירת נשים, תוך עימות חזיתי חסר תקדים עם שר הביטחון דאז, אהוד ברק, עימות שהגיע עד כדי ביטול מעמד ישיבתו כישיבת הסדר למשך כמה שנים. הדוגמאות האלה לא היו מקרי קצה מיוחדים ביחס לכלל עמדותיו, והן שיקפו נאמנה את האופן בו הרב אליעזר היה מוכר בעיני הציבור.


  עוד באותו נושא
  הרב עמאר: הרב מלמד נפל לבור תחתית; להתפלל עליו
  לכתבה המלאה בסרוגים >

  https://www.srugim.co.il/508584-%d7...

  מכאן ועד הפיכתו לסמן בולט של ליברליות, כגון בהכרה ברפורמים ובזכותם להתפלל סמוך לכותל כרצונם, תמיכה במאבק רבנים ליברלים נגד הרבנות הראשית בענייני כשרות וגיור, יחס סלחני ללהט"ב, פסקים מרחיקי לכת ששונים מאד מצורת פסיקתו בעבר, ועוד, המרחק רב, רב מדי.

  אני מציע לקורא לא ללכת שולל אחר הסברים פתלתלים שינסו לרבע את המעגל ולהסביר למה אין פה כל שינוי בדעותיו. גם משיחות עם כמה מתלמידיו ומתושבי הר ברכה, עולה כי זה אכן "לא הרב מלמד שהכרנו". ולכן עולה השאלה המתבקשת – מה קרה לרב מלמד? איפה הטעות? במה שחשב בעבר, או במה שהוא חושב היום?


  עוד באותו נושא
  הרב חיים שטיינר על סערת הרב מלמד: "זה אסור"
  לכתבה המלאה בסרוגים >


  מה קרה שפתאום הרב אליעזר גילה את האור? ומה גרם לשאר הרבנים לא לגלות את האור, ולהישאר בחושך? ואם כל כך הרבה שנים הרב מלמד היה חשוך, אז למה שנסמוך עליו כיום? ואולי עוד כמה שנים הוא יגלה אור חדש, או שמא יחזור לחושך הקודם? אז אולי פשוט נחכה שיחליט סופית ורק אז נשמע את דעתו? כי אמנם זכותו של אדם לעבור בינו לבין עצמו שינויים ותופעות מרחיקי לכת, אבל אין שום הצדקה לכך שתהליכים כאלה ישפיעו על כלל הציבור.

  לאור זאת עלינו לקרוא לרב אליעזר מלמד להכריז על תקופת צינון בה יפסיק לפרסם לציבור הדרכות ופסקים, ושבמהלכה הוא יחליט על דרכו באופן סופי. במידה שהיא תישאר כפי שהיא היום, הרי שעליו לנהוג בהגינות, ולהדגיש לציבור את ההבדלים בין דרכו הנוכחית לדרכו בעבר, וכי דעתו נוגדת את רוח בתי המדרש בהם גדל, ואת דרכם של רבותיו, ושל רוב ככל רבני הציבור הדתי לאומי.

  ===

  הרב מתניה אריאל הוא ראש הישיבה הקטנה 'דרך חיים' בשעלבים (כעת בשבתון)
  https://www.srugim.co.il/586300-%d7...

  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  2 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:06:45
  דובר צה"ל:

  כלקח ממבצע ׳שומר החומות׳, מתווספת העיר אשקלון לרשימת הערים המפוצלות בהיבט ההתרעה. בעיר יופעלו מעתה שני אזורי התרעה.

  בנוסף, השתנו אזורי ההתרעה בחיפה ובירושלים - ומעתה בכל אחת מהערים יש חמישה אזורי התרעה

  11 ערים גדולות בישראל פוצלו עד כה למספר אזורי התרעה אשר בכל אחד מהם ניתן לקבל התרעה בנפרד, ולחסוך ליתר תושבי העיר כניסה למרחב המוגן כשאין בה צורך

  התרעות פיקוד העורף ניתנות באופן ממוקד לכל יישוב בנפרד ומופעלות רק באזורים שנשקפת בהם סכנה לאוכלוסייה, במטרה לצמצם את כמות ההתרעות ולאפשר שגרת חיים גם במצב החירום

  לבדיקת שם אזור ההתרעה ומשך הזמן לכניסה למרחב המוגן:
  https://t.co/mJ2sfFqTcy

  למידע נוסף על קבלת התרעה ממוקדת:
  https://t.co/yWvhWDVUpC

  למידע נוסף על אמצעי ההתרעה של פיקוד העורף:
  https://t.co/xWl2MZHD6r  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  7 תגובות
  סקופים
  08/03/2021 בשעה 00:05:02
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  84 תגובות
  סקופים
  08/02/2021 בשעה 23:52:16
  *דוברות מד"א:* בשעה 18:04 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב ירקון על פצוע ברחוב חיים גרינברג בפתח תקווה. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח בילינסון גבר כבן 53 במצב קשה עם פציעה חודרת. טימור  דוברות המשטרה(מרחב שרון):

  רח' גרינברג פ.בן ציון גליס בפתח תקווה, דיווח ראשוני על פצוע דקירה בתחנת אוטובוס. הפצוע (60) פונה באורח קשה לבי"ח בילינסון.
  כוחות משטרה במקום. נסיבות המקרה בבדיקה.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  18 תגובות
  יש לי מה לומר
  08/02/2021 בשעה 23:50:53
  צוֹלֶלֶדָקָר -
  ©️נiגה


  כְּבָר הֻעֲמַדְתִּי
  בַּאֲפֵלַת יְמֵי הַבֵּינַיִם
  בְּאֶרֶץ מְרָתַיִם
  מוּל כִּתַּת יוֹרִים וְתַלְיָנִים
  הֻלְבְּנוּ פָּנִים

  כְּבָר נֶעֱקַדְתִּי
  בְּעַשְׁתְּרוֹת קַרְנַיִם
  בְּכִבְשַׁן רִשְׁעָתַיִם
  נִצְלַבְתִּי בִּלְשׁוֹנוֹת צַלְיָנִים
  חִדְלַת אוֹנִים

  כְּבָר יֻקַּדְתִּי
  בִּמְרֵרַת גְּבָעוֹת מֹאזְנַיִם
  בְּחֶבְלֵי רֶכֶב וְרֵחַיִם
  נִסְקַלְתִּי בְּדִבַּת מְדָנִים
  בִּמְאֵרַת פְּתָנִים

  וְאֵינִי הַיּוֹם
  אֶלָּא מֻרְסָה
  רְמוּסָה
  צוֹרַחַת לַדְּמָמָה שֶׁהוּבְסָה
  לַזְּרִיחָה שֶׁקָּרְסָה
  אֶת כְּאֵב הַדְּרִיסָה  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  2 תגובות
  יש לי מה לומר
  08/02/2021 בשעה 23:50:21
  הֲלָצָטַיְמֵר -
  ©️נiגה


  בַּדֶּרֶךְ אֶל הַזִּקְנָה
  כְּשֶׁאֲנִי צָרִיךְ חִבּוּק קַל,
  מְרֻקָּן מִטְּעִינָה
  וְיֵשׁ הַפְסָקַת חַשְׁמַל,

  אֲנִי עוֹלֵה לִסְפִינָה
  נוֹדֵד לְאַרְצוֹת הַחֹם הַמּוּצָל,
  הַרְחֵק מִסַּכָּנַת הַקְּרִינָה
  הַיְשֵׁר לְחִבּוּק מְנַחֵם בְּעַרְסָל.

  וְאָז אֲנִי מְגַלֶּה בְּלֵב יָם,
  שֶׁהַסּוֹלְלָה הִתְרוֹקְנָה לְגַמְרֵי,
  שֶׁסִּירַת הַנְּיָר סוּפֶּר סְתָם,
  וְקוֹלִי לֹא קוֹרֵא וְדָבָר לֹא יִקְרֶה.

  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  2 תגובות
  סקופים
  08/02/2021 בשעה 23:49:05


  הפורום החילוני וחדו"ש פנו לכוכבי בדרישה לאפשר לחיילים לצרוך מזון לא כשר מחוץ לחדרי האוכל • במכתב טענו כי הרבנות הצבאית חורגת מתפקידה, ושאין שום סיבה שלא לאפשר לחיילים לחמם ולאכול מזון לא כשר בצורה מסודרת • יו"ר חדו"ש מאיים: "אם רשויות הצבא יסרבו להכיר בכך – לא נהסס לפנות לבתי המשפט כדי להעמידם על איסור הכפייה הדתית"

  חנן גרינווד

  2/8/2021, 12:35, עודכן 2/8/2021, 14:37

  ארגון חדו"ש והפורום החילוני פנו לרמטכ"ל אביב כוכבי בדרישה לאפשר לחיילים לצרוך מזון שאינו כשר מחוץ למטבחים, זאת לטענתם לאור פניות רבות שהתקבלו מחיילים שהלינו על איסורים, "מגבלות בלתי סבירות והתנכלויות מצד מפקדים והרבנות הצבאית נגד חיילים המבקשים לאכול מזון לא כשר מחוץ לחדרי האוכל הצה"ליים".

  על פי פקודות הצבא כיום, מותר להכניס לבסיסי צה"ל מזון פרטי ואף לאכסן אותו במקרר במטבחונים בכלי אטום. אולם לצד זאת חל איסור מוחלט לחמם מזון שאינו כשר, אפילו באמצעות שימוש בציוד פרטי. לטענת הארגונים, ביחידות שונות אוסרים המפקדים והרבנות הצבאית על החזקת מזון פרטי שאינו כשר במטבחים שבחדרי המגורים או המשרדים, ולחמם אותו במיקרוגל או בטוסטר פרטי. את איסור זה אוכפים בצה"ל באמצעות ביקורות ואוכל שנתפס בביקורות אלו נזרק לפח.

  לטענת אנשי הארגונים, שפנו לרמטכ"ל באמצעות עורך הדין שגיא אגמון, הפקודות שאוסרות על חימום מזון לא כשר במטבחונים הוצאו בחוסר סמכות ואינן חוקיות, "וכך אף האיסור על החזקת מזון פרטי בחדרי מגורים ובמשרדים וחימומו בציוד פרטי, לרבות בשבת". לדבריהם, ריבוי התלונות מלמד על כך שהמציאות בשטח מחמירה אף יותר מאשר הפקודות, וגורמי הרבנות והמפקדים בבסיסים שונים מוצאים לנכון להטיל איסורים על פעולות שאין חולק שהן מותרות, כגון עצם הבאת מזון מחוץ לבסיס.

  "אין חולק על חשיבות שמירת הכשרות ועל חובתו של צה"ל לספק מזון כשר לכל חייל המעוניין בכך, בהתאם לאמונתו הדתית", הודגש במכתב, "אולם הקפדה מחמירה על כשרות המזון המוגש לחיילים אינה מחייבת פגיעה בזכויותיהם של חיילים אשר אינם מעוניינים לצרוך מזון כשר דווקא. כאשר חייל אינו מצוי בתחומי חדר האוכל, אין צה"ל רשאי לאסור עליו אכילת מנה שאינה כשרה, אכילת שניצל תוך שתיית קפה בחלב, או לכפות עליו כל איסור הלכתי אחר".

  במכתב נטען כי סמכות הרבנות הצבאית מוגבלת למזון שמוגש לחיילים, ולא לכפות עליהם כללי כשרות כשהם אוכלים מזון פרטי משלהם מחוץ לחדרי האוכל – במטבחונים, בחדרי המגורים או במשרדים. "המצב הקיים, בו הרבנות הצבאית קובעת ללא סמכות מגבלות ואיסורים ביחס לשימוש במטבחונים ובחדרי המגורים, פוגע בזכויות יסוד של החיילים שאינם שומרים כשרות (יהודים ושאינם יהודים). לפיכך, נדרשת התערבות פיקודית לביטול ההנחיות הפסולות ולשמירת זכויותיהם של חיילים אלה".

  בארגונים הציעו להציב במטבחונים אמצעי חימום כשרים ולא כשרים ולדאוג לסימון בולט כדי שיהיה ניתן להבחין בהם, וכך לא לפגוע בחיילים שומרי הכשרות. במקומות שמצויים מספר מטבחונים בסמיכות, הם מציעים, חלקם יוגדרו ככשרים ובאחרים לא יאכפו את דיני הכשרות. הצעה נוספת היא להתיר שימוש למזון שאינו כשר בציוד פרטי בלבד.

  "גם לחיילי וקציני צה"ל יש זכות ליהנות מעקרון חופש הדת והמצפון המובטחים במגילת העצמאות", אמר הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל ארגון חדו"ש. "יש לכבד את זכויותיהם של חיילים חילוניים ואחרים, לרבות לא-יהודים, לא פחות מאשר את זכויותיהם של שומרי הכשרות והשבת, ואם רשויות הצבא יסרבו להכיר בכך – לא נהסס לפנות לבתי המשפט כדי להעמידם על איסור הכפייה הדתית ועל מגבלות כוחם".

  "אין שום הצדקה שחייל או חיילת חילוניים לא יוכלו לצרוך אוכל לא כשר מחוץ לחדר האוכל, או לבשל לעצמם אוכל, כשר או לא, כולל בשבת", הוסיף רם פרומן, יו"ר הפורום החילוני. "האבסורד הוא שהרבנות מנסה להתערב בבישול כזה, אפילו כשהוא מבוצע באמצעות מכשירים פרטיים של החיילים כמו טוסטר או מיקרוגל שהובאו מהבית. אנחנו מקווים שהצבא או בית המשפט יעשו סוף להשתוללות הזו".

  מארגון תורת לחימה נמסר בתגובה: "מאז היווסדו צה''ל שומר על כשרות כאבן יסוד לזהות היהודית של הצבא היהודי היחיד בעולם. גם הפקודה הצבאית היתה ברורה ואסרה להכניס מזון טרף למתקני הצבא באשר הם, ודתיים, חילוניים ומסורתיים חיו באידיליה זו 70 שנה".


  "דא עקא, בשנים האחרונות, ארגונים פרוגרסיביים שאינם יודעים שובעה מכרסמים השכם והערב בכל סממן של יהדות בצה"ל, בהיבטי שבת, כשרות, קבורה ובמעמדה החשוב של הרבנות הצבאית, במקביל למלחמתם נגד יהדותה של מדינת ישראל כולה (שם הם אף חוברים לארגונים אנטי ציוניים שנלחמים נגד צה''ל, דוגמת עדאללה). לצערנו, הפרקליטות הצבאית עושה איתם יד אחת. אנו קוראים לרמטכ"ל אביב כוכבי לדחות בשאט נפש נסיונות אלו, שמטרתם לפורר את לכידות צה''ל, לסכסך, ולהחליש את זהותו של הצבא כצבא יהודי מנצח".  https://www.israelhayom.co.il/milit...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  105 תגובות
  סקופים
  08/02/2021 בשעה 23:43:47
  "לא נתמוך בתקציב שמעמיק את הכיבוש, את ההתנחלויות, מייקר את החשמל ואת הדלק, מעלה את גיל הפרישה לנשים ומחליש את המחולשים", מוחמד מג'אדלה, צ'אט הכתבים N12
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  19 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/02/2021 בשעה 23:43:33
  *בתגובה לאישור 90 מליון שקלים להנגשת תחבורה ציבורית, בארגון בצלמו ברכו ומסרו זכויות אדם גם בתחבורה.*
  הלילה בתקציב המדינה אושרו 90 מליון שקלים להנגשת תחבורה ציבורית.
  ארגון בצלמו שפועל רבות לקידום נגישות בתחבורה, במבני דת ובמרחב הציבורי מסר:
  חובה על מדינת ישראל לפעול בכל כוחה להנגשת המרחב הציבורי עבור אנשים עם מוגבלות.
  אנחנו מברכים את שרת התחבורה מירב מיכאלי שנענתה לפנייתנו. מעתה גם תחבורה ציבורית בינעירונית תהיה נגישה.
  נפעל ביחד עם שאר הארגונים
  להמשיך לקדם נגישות בכל מקום.
  לפרטים דוברות בצלמו
  0533328447
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  6 תגובות
  סקופים
  08/02/2021 בשעה 23:34:46
  מבזק בערוץ 7: פ"ת: בן 53 נפצע קשה מדקירה, הרקע נבדק
  http://ch7.io/hdiNv
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  7 תגובות
  סקופים
  08/02/2021 בשעה 23:31:37
  אחרי ההחלטה הדרמטית של הפרקליטות לנהל משפט חוזר לרומן זדורוב, בפרקליטות מתכוונים לבצע כמה פעולות חקירה לצורך בסיס הראיות הקיימות והשגת ראיות חדשות • פרקליטו של זדורוב, עו"ד ירום הלוי: "התנהלות הפרקליטות מלמדת על רדיפה, על פאניקה ועל כמות עצומה של ציניות"

  קירה בפרשת רומן זדורוב, הנאשם ברצח תאיר ראדה ז"ל, לקראת המשפט החוזר. החקירה המחודשת הועברה מימ"ר צפון ליאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה) כדי שלא יהיה קשר בין החוקרים אז להשלמות החקירה המתבצעות כיום. החקירה המחודשת תנסה להשיג חיזוק לראיות הקיימות ולהשיג ראיות חדשות אם יתאפשר‎.

  "במסגרת היערכות המאשימה לניהול המשפט החוזר", נכתב בהודעת הפרקליטות, "ובהינתן האמור בהחלטת כבוד השופט מלצר שהורה על המשפט החוזר בסעיף 189 ולפיה: '... טרם קיום המשפט החוזר - הפרקליטות תחזור ותבדוק את הראיות שהובאו לצורך הרשעת המבקש באספקלריה של העילות שהתקבלו כאן...' עלה צורך בביצוע מספר פעולה. על כן, מודיעה המאשימה לבית המשפט הנכבד על כוונתה לבקש ממשטרת ישראל ביצוע מספר פעולות חקירה".

  סנגורו של רומן זדורוב, עו"ד ירום הלוי, תקף את ההחלטה: "התנהלות הפרקליטות מלמדת על רדיפת רומן ופאניקה, ולמעלה מכך, על כמות עצומה של ציניות. כב' השופט מלצר 'שלח' אותה לבדוק את עצמה בעקבות הראיות המדעיות שמזכות את רומן, במובן של בדיקת האפשרות לזכותו, ואילו היא עושה מניפולציה, לדבריו, כדי לפעול הפוך, בניגוד לזכותו של רומן להליך הוגן".

  "מצד אחד היא הכריזה כי היא תנהל משפט חוזר כי הראיות שבידה יובילו להרשעתו בפעם השלישית, ומצד שני היא פותחת ב'מקצה שיפורים' ל'ראיות שבכוחן להרשיעו'... וכל זאת שלושה חודשים לאחר שכתב האישום כבר 'הוגש' אוטומטית מחדש. במקביל לחידוש החקירה היא גם מעזה לבקש את המשך מעצרו, כאילו שהוא נעצר אתמול, ולא יושב כבר 15 שנה במעצר בגלל מחדליה ומחדלי המשטרה. אוי לנו. בושה וחרפה".‎

  בחודש שעבר הודיעה הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בנצרת כי פרקליט המדינה עמית איסמן החליט לנהל בשנית את משפטו של זדורוב, הנאשם ברצח תאיר ראדה ז"ל בדצמבר 2006. הודעה על כך נמסרה גם לסנגורו של זדורוב ולאמה של תאיר ז"ל, אילנה ראדה.

  בעקבות החלטת המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר, שקיבל את הבקשה לערוך משפט חוזר בעניינו של זדורוב, הקים פרקליט המדינה צוות פרקליטים ותיקים ומנוסים, ממחוזות שונים, אשר לא היו מעורבים בכל שלב שהוא בניהול תיק זדורוב.

  לאחר שהצוות בחן את כלל חומרי החקירה לעומקם, כמו גם את הטענות השונות שהעלה סנגורו של זדורוב, עו"ד ירום הלוי, בפגישתו עם פרקליט המדינה, המליץ הצוות בפני פרקליט המדינה לנהל את התיק בשנית. המלצה זו עולה בקנה אחד גם עם המלצתם של המשנה הפלילי לפרקליט המדינה, מנהלת המחלקה הפלילית וכן צוות הפרקליטים שטיפל בתיק במסגרת הבקשה למשפט חוזר.

  https://mobile.mako.co.il/news-law/...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  8 תגובות
  סקופים
  08/02/2021 בשעה 23:24:45
  ב-8.7.2021 פירסם וואיינט כתבה תחת הכותרת:

  משרד הבריאות אישר: תרסיס הקוטל כמעט לגמרי את ריכוז נגיף הקורונה באף .
  כאן הפתיח:
  "התרסיס, שפותח על-ידי מדענים ישראלים וקנדים, במקור נגד שפעת, הראה יעילות של עד 99% בקטילת נגיפים באף, כולל נגיף הקורונה. האף מהווה אתר חדירה והתרבות מרכזי לנגיפים שונים העוברים בנשימה. השמדה של הנגיפים כשהם עדיין באף מבטיחה למנוע כמעט לגמרי הידבקות בהם

  פיתוח כחול לבן מבטיח לסייע בבלימת הקורונה: מדענים מישראל ומקנדה פיתחו תרסיס אף חדש, שמבטיח לחסל את נגיף הקורונה ולמנוע הידבקות ממנו בחלל האף בתוך שלושה ימים ביעילות כמעט מלאה. משרד הבריאות אישר את שיווקו של התכשיר בישראל, והוא אמור לעלות למדפים בימים הקרובים."

  הכתבה אבל הוסרה בינתיים והמחבר, איתי גל, אינו מגיב לשאלה מדוע זה נעשה.

  את המאמר ניתן אבל לקרוא באתר של מיקרוסופט בעברית:
  https://bit.ly/3fpcJdf

  התרסיס שבינתיים ניתן לרכישה גם בישראל עבר בהצלחה כבר שני מחקרים קליניים והדבר התפרסם בכלי תקשורת מסביב לעולם וגם בכמה אתרים ישראליים.

  ראוי לציין שישנו תרסיס ישראלי אחר בשם טאפיקס הזוכה גם הוא להצלחה בעולם ונמכר בישראל. גם כאן נעשה מחקר למשל בבני ברק ואף אחד מהמשתמשים בו באירוע המוני לא נדבק בקורונה, לעומת אחרים שכן נדבקו.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  29 תגובות
  סקופים
  08/02/2021 בשעה 23:24:33
  'איגוד תעשיות המזון בהתאחדות התעשיינים' ואיגוד לשכות המסחר, הביעו התנגדות עזה להטלת מס זה על צריכת משקאות קלים ◄ נשיא איגוד לשכות המסחר, עורך דין לין; "הצעתי היא לבטל את הכוונה להטיל מסים על משקאות קלים" ◄ יושב ראש איגוד תעשיות המזון, התאחדות התעשיינים מר דודי מנביץ: "כל אשר אנו מבקשים, איגוד המזון והתאחדות התעשיינים הוא יישום הצהרת ראש הממשלה, לפעול על פי עובדות ונתונים".
  משה נעים, כאן ישראל

  איגוד תעשיות המזון בהתאחדות התעשיינים ו’ארגון העסקים הגדול בישראל – איגוד לשכות המסחר’ מתנגדים בכל העוצמה להטלת מס על צריכת משקאות קלים. שני הגופים שלחו ופרסמו בסוף השבוע שחלף, נייר עמדה של איגוד תעשיות המזון בהתאחדות התעשיינים בנושא; “חוק ההסדרים – מיסוי משקאות” וכן מכתב מאת נשיא איגוד לשכות המסחר, עורך דין אוריאל לין, אל שר האוצר, מר אביגדור ליברמן, בנושא; ‘הטלת מס קניה על משקאות קלים’.

  לפני מספר ימים, נחשפה בתקשורת הארצית, כוונת אגף התקציבים האגף בכיר ב’משרד האוצר‘ להכליל במסגרת ‘חוק ההסדרים‘ הצעה להטלת מס על משקאות קלים מכל סוג שהוא.

  “הטלת מס מיוחד על משקאות קלים, ומכל סיבה שתהיה, מהווה רגרסיה ונסיגה לעומת תפיסות היסוד לגיבוש מערכת מסים יעילה ופשוטה יותר בישראל” – כתב נשיא איגוד לשכות המסחר, עורך דין לין, אל שר האוצר, מר ליברמן,

  מר לין, הוסיף; “בשנת 1976, הוחלט להנהיג מס צריכה חדש שהוא מס ערך מוסף. היסודות היו מס בשיעור אחיד, על רכישת כל מוצר או שירות. כאשר מס הערך המוסף, נועד להחליף את כל מסי הצריכה שהיו נהוגים עד אז.

  מערכת המסים בישראל עד אז, היתה נקוּבה ככְּבָרָה באין ספור מסי צריכה למיניהם, כמו; מס קניה על שירותים, מס נסיעות מיוחד, מסי קניה מטורפים על ציוד ביתי והכל כמובן פרי חשיבה של הבירוקרטיה מה חשוב יותר או מה חשוב פחות בשביל הציבור.

  אנו שאפנו לפשט את מערכת המיסוי, להעביר מס שלם, שווה וכבד משקל שיפתור אותנו מכל מסי הצריכה הרבים שהשחיתו את מערכת המס. אסור לחזור שוב למצב ששרר בעבר”.

  מטעם איגוד לשכות המסחר מסרה אחראית קשרי עיתונות הגב’ הילית נעמת – מרילוס, לפורטל ’כאן ישראל | כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה’ כי עורך דין לין, מאשים; “אם פורצים את השער, אפשר למצוא עוד עשרות ואולי אף מאות סיבות נוספות על איזה עוד מוצרים או שירותים רצוי להטיל מס קניה.

  הטלת מס צריכה סלקטיבי הוא פסול מיסודו, חוץ מחריגים מאד מיוחדים כמו מס על סיגריות ומשקאות משכרים ובוודאי שאין זה נכון להרחיב את רשימת החריגים.

  על כן, הצעתי היא לבטל את הכוונה להטיל מסים על משקאות קלים. סיכם והתריע במכתבו נשיא איגוד לשכות המסחר, עורך דין לין, אל מר שר האוצר מר ליברמן.

  █ דודי מנביץ, התאחדות התעשיינים; “צריכת סוכר מוסף במזון ומשקאות בישראל, היא הנמוכה ביותר מבין כל המדינות המערביות…”
  ייאמר מיד; בעוד משרד האוצר מבלי לפגוע, לא בדיוק הכין את שיעורי הבית כפי שנדרש בנושא ה-מִסּוּי על משקאות קלים הרי ניכר היה כי איגוד לשכות המסחר, והתאחדות התעשיינים, גילו חריצות והציגו פרטים העלולים להעמיד באור מגוחך את הסבריהם.

  דר’ רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים, דחה על הסף ומיד את הסברי תכנית משרד האוצר, על הטלת מס צריכה סלקטיבי זה. ומציין, כי בין הסיבות שהוזכרו בסקירת הרקע להטלת המס היה השמנת יתר הנובעת מהרגלי תזונה בעיתיים, בהם צריכה מוגברת של סוכר.

  דר’ תומר, מבקר ולועג; “לא רק זאת אלא שפרסומי המשרד (האוצר) מדגישים, כי צריכת הסוכר המוסף ממזון ומשקאות בישראל, היא הגבוהה בעולם ומכאן המסקנה שהוא המקור לבעיית ההשמנה במדינת ישראל. מן הראוי לבחון תחילה טענה זאת שהיא המקור לדרישה להטלת המס“.

  דודי מנביץ, יושב ראש איגוד תעשיות המזון, התאחדות התעשיינים ברקע: משקאות מומתקים | עיבוד צילום: שולי סונגו ©דודי מנביץ
  יושב ראש איגוד תעשיות המזון, התאחדות התעשיינים מר דודי מנביץ, המכהן 40 שנה בפעילות בתעשיית מוצרי צריכה, מתוכם 27 שנים בתעשיית המזון, מוסיף, כי; “צריכת סוכר מוסף במזון ומשקאות בישראל, על פי נתוני הגופים הרשמיים בישראל ובעולם, כולל נתוני מחקרי משרד הבריאות, מצביעים על אנומליה קיצונית בין הנתונים אותם מציג משרד הבריאות לבין נתוני הגופים הרשמיים בישראל ובעולם.

  הממצאים והנתונים ממחקרים אלו וביניהם; סקר בריאות ותזונה לאומי של משרד הבריאות, מגלים, כי; צריכת סוכר מוסף במזון ומשקאות בישראל, היא הנמוכה ביותר מבין כל המדינות המערביות והמדינות המפותחות בעולם (למעט יפן) ואחת הנמוכות מכל מדינות העולם!!!

  בעוד משרד הבריאות, מדווח על צריכה של 170 גרם לנפש ביממה, הנתון האמיתי עומד על כ-75 גרם לנפש ליום כמחצית מן הכמות שמשרד הבריאות מדווח ועל סמך נתון שגוי זה של צריכת סוכר מוסף במזון ומשקאות (מעל כפול מהנתון העובדתי) מבקשים להטיל את מיסוי הסוכר במשקאות.

  אין הגיון והצדקה כלכלי ובריאותי לאישור חוק מיסוי סוכר במשקאות בישראל. אבקש לסיים בציטוט של ראש ממשלת ישראל מר נפתלי בנט, בהצהרה לתקשורת במהדורת חדשות הערב מיום חמישי, 22 ביולי; “אנחנו הממשלה הנוכחית פועלים רק ע”פ עובדות ונתונים”.

  כל אשר אנו מבקשים, איגוד המזון והתאחדות התעשיינים הוא את יישום הצהרת ראש הממשלה, לפעול על פי עובדות ונתונים. סיכם יושב ראש איגוד תעשיות המזון, התאחדות התעשיינים מר דודי מנביץ.

  על כל היתר, היכנסו לסיפור הלא מתוק, בקישורים המופיעים כאן:

  ◄ נייר עמדה של איגוד תעשיות המזון בהתאחדות התעשיינים בנושא; פניה של איגוד תעשיות המזון אל שר האוצר בנושא מיסוי משקאות:
  https://kanisrael.co.il/wp-content/...

  ◄ מכתב מאת נשיא איגוד לשכות המסחר, עורך דין אוריאל לין, אל שר האוצר, מר אביגדור ליברמן, בנושא; הכוונה להטיל מס קניה על משקאות קלים:
  https://kanisrael.co.il/wp-content/...

  מקור:
  https://kanisrael.co.il/%D7%90%D7%9...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  44 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/02/2021 בשעה 23:05:47
  קריסטינה צימנווסקאיה העבירה ביקורת על ההחלטה לרשום אותה למקצה נוסף, ללא ידיעתה | בסרטון שהצליחה לצלם אמרה: "אני מבקש מהוועד האולימפי הבינלאומי להתערב" | היא מוגנת על-ידי משטרת יפן בשדה התעופה

  להמשך: https://www.davar1.co.il/324601/

  ...והוועד האולימפי הבינ"ל אכן התערב.
  במובן מסוים, העניין הזה מתחיל להזכיר את סיפורו של הג'ודוקא האיראני, סאעיד מולאי:
  https://twitter.com/iocmedia/status...
  https://twitter.com/iocmedia/status...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  8 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 22:41:25
  בפרשה נאמר ואכלת ושבעת וברכת , ומכאן למדים שאם אכלת - אתה צריך לברך .

  השאלה היא האם בכל יום אתה מצווה לאכול פת - כדי לברך ברכת המזון או שאין חובה לאכול פת?
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  3 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 22:27:32
  מבחינה הלכתית ומבחינה פרקטית.

  בשנת השמיטה הקודמת לא עשיתי כלום ורכשתי פירות וירקות מהסופר.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  5 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 22:26:29
  שלום לכולם.
  מה קורה אם בן אדם שתה כוס מים והתחייב בברכת נפשות ובמקביל לזה הוא אוכל דבר שברכתו האחרונה היא גם נפשות כמו המים . בעיקרון הוא מברך נפשות פעם אחת ופוטר את שתיהם.רק מה,הוא רוצה להמשיך עכשיו לשתות מים במשך כמה שעות ולא להמשיך לאכול.

  השאלה היא כיצד ינהג.
  האם יברך נפשות עכשיו על המאכל כדי שלא יעבור לו הזמן של הברכה אחרונה כי זה שממשיך לשתות מים לו עוזר לו כי זה לא סעודה.וא"כ האם יכול לפטור בנפשות רק את המאכל ולא את המים שהוא מעוניין להמשיך לשתות או שאין כזה דבר והוא פוטר את שתיהם ויברך שוב שהכל על המים.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  9 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 19:39:18
  צהריים טובים לכל הרבנים המופלאים
  רציתי לשאול האם צריך להטביל כלים חשמליים כמו קומקום או מצנם
  המשך יום נפלא
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  14 תגובות
  יש לי מה לומר
  08/02/2021 בשעה 19:17:50
  שוב ושוב העליתי את הנקודה הזו וזכיתי ללעג.
  עכשיו זה כבר מוכח:
  https://rotter.net/forum/scoops1/70...
  חדשות 12 דיווחו על מעבר של משאיות ממצרים לעזה.

  זה ברור לכל מי שעיניו בראשו שזהו רק קצה הקרחון.

  אני שוב יתריע:
  האמת שמסתירים מכם: החמאס מקבל את כל הנשק דרך מצרים! בחסות הסכם השלום! בידיעת המצרים!

  כל הנשק ואמצעי ייצור הנשק וחומרי החבלה מועברים ממצרים באמצעות מנהרות וכן במעברי הגבול בין מצרים לרצועת עזה.
  משתיקים את זה!
  אם מצרים הייתה רוצה היא יכולה להפסיק כליל את חימושו של חמאס.
  היא לא רוצה לעשות זאת. וישראל לא דורשת זאת. מדוע? כנראה כדי לא לפגוע בהסכמי ה"שלום".

  איך הגעתי למסקנה הזו?
  היגיון פשוט:


  מהאוויר- לא מגיע אמלח.
  מהים - אנחנו שולטים בים מכל הכיוונים המקיפים את עזה. השגחה ופטרולים ללא הפסקה של ספינות קרב ומכמ"ים. זאת אומרת שגם אם הם מצליחים להבריח אז זה לא יכול להיות בממדים גדולים.

  מהיבשה-
  במעברי הגבול מישראל לרצועת עזה יש השגחה ופיקוח קפדניים. ושוב , גם כאן , אם הם מצליחים להבריח אז זה לא יכול להיות בממדים גדולים.

  מה נשאר?
  נשארה רק אפשרות אחת. ממצרים. מעל ומתחת לציר פילדלפי. מרפיח המצרית לרפיח העזתית.

  חמאס מתחמש בגלל חוסר המעש של המצרים! מדוע ישראל לא דורשת מהמצרים לעצור כליל את הברחות הנשק לעזה?
  מדוע מורידים את הנושא הזה מסדר היום הציבורי?
  מישהו דואג מאוד שזה לא יעלה לסדר היום הציבורי.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  3 תגובות
  יש לי מה לומר
  08/02/2021 בשעה 14:11:55
  הבנתי את הרמז, משטרת ישראל ראויה לכבוד של אשכול פירגון שלם לכבודה. יפתח את האשכול אחר כבוד...

  https://rotter.net/forum/scoops1/47...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  414 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 13:17:05
  בס"ד

  *אור החיים יומי*
  *מתורת רבינו חיים בן עטר הקדוש זצוקללה"ה*

  *יום טוב ומבורך. יום שני כד' מנחם אב התשפ"א*

  *'קושיות בלימוד - נובעים מקליפות שנוצרו מחטאיו של האדם'*

  *רבינו האור החיים הקדוש* כתב בשם רבותינו זכרונם לברכה, וזה לשונו: *'מי שהוא בעל עבירות, שערי דעת התורה ננעלים בפניו. ותמצא, כי שערי פתחי ההבנה בדברי התורה הם הקושיות שיעמדו בפני האדם, והם סוד הקליפות המתהוים מעבירות האדם.* עד כאן לשונו.

  ולפי זה מפרש רבינו הקדוש את הפסוק *'שְׁמֹר וְשָׁמַעְתָּ אֵת כָּל הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּךָּ'.* כי *'ושמעת'* מתפרש גם מלשון הבנה והתבוננות, ואומרת התורה שאם תשמור על מצוות ה' לעשותם בשלימות, וגם שלא לעשות דברים נגד רצון ה', יפתחו לפניך שערי דעת, ותבין את התורה בקלות בלי קושיות.

  ובספרו *'ראשון לציון'* על הפסוק *'תָּשׁוּבוּ לְתוֹכַחְתִּי הִנֵּה אַבִּיעָה לָכֶם רוּחִי אוֹדִיעָה דְבָרַי אֶתְכֶם'* כתב רבינו הקדוש, וזה לשון קודשו: *'על דרך 'ומגלין לו רזי תורה', כי הנה האדם בהכעיסו לבוראו ויצא מדרך הטוב אין לו תורה, והרי היא לפניו כחזון הסתום, מה שאין כן בהיותו ירא שמים, תאיר הנשמה אורה, אז תבין תורת ה'. וזהו 'אודיעה דברי' שהיא התורה, כאומרו 'וידבר אלקים את כל הדברים האלה'.*

  *[אור החיים ראה פרק יב פסוק כח. ראשון לציון משלי פרק א פסוק כג]*

  *בשורות טובות לכל בית ישראל*

  *התענוג היומי שלי*
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/02/2021 בשעה 12:45:53

  מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, מודה לראש הממשלה, מר נפתלי בנט על הבטחת התקציב להמשך פעילות הפנמ"צ אור עציון ומברך על הכנסת סעיפי התקציב המרכזיים של החמ"ד לבסיס תקציב המדינה.

  מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא מודה לרה"מ נפתלי בנט על התגייסותו למען תיקצוב הפנמ"צ אור עציון מה שמבטיח את המשך הפעילות השוטפת של הפנימיה הצבאית הדתית. יו"ר המרכז הרב חיים דרוקמן ומנכ"ל הרשת אלחנן גלט הביעו סיפוק מהתגייסות רה"מ לנושא ופעולו לפתרון המשבר.

  עוד הוסיפו כי בהכנסת סעיפי התקציב של החמ"ד לבסיס תקציב המדינה עשתה הממשלה "תיקון של עוול היסטורי" גלט הוסיף עוד "אנחנו מודים על האוזן הקשבת וההתגייסות למען חינוך דור העתיד במסגרת עולם הערכים בו אנחנו מאמינים הן במסגרת הפנמ"צ והן בעשרות מוסדות הרשת ברחבי הארץ כולה."


  https://www.inn.co.il/news/500843?u...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 10:11:35
  *בס"ד*
  לרפואה שלמה למאיר בן זוהרה מלכה אמן ואמן

  *כוחו של לימוד תורה*

  יהודי תמים מקראקא שכן בסמוך לרב העיר - רבי שמעון סופר. באחד הלילות תקפה קדחת את בנו הקטן וחומו עלה. אובד עצות יצא היהודי מביתו לרחובה של העיר לחפש ישועה. כשהבחין שבביתו של הרב שמעון עדיין לא כבה הנר, ניגש והקיש על דלתו.

  כשפתח הרב את הדלת החל היהודי לשפוך דמעותיו במר ליבו על בנו החולה, וביקש בתחנונים ישועה. הקשיב רבי שמעון והשיב: "וכי רופא חולים אני?"

  אך היהודי בשלו: "רבי, הצילהו! חכמת אלוקים בקרבך, הן איש צדיק אתה, צווה נא כי יבריא בני ומן השמים יקיימו את רצונך…"

  נטל רבי שמעון את הצעיף הכרוך על צווארו שהיה ספוג זיעה כולו, נתנו לאבי הילד, ציווהו לכסות בו את הילד, ולהשיבו לו למחרת בבוקר. "השם הטוב ישלח לו רפואה שלמה מן השמים" הוסיף הרב. לקח האיש את הצעיף ועשה כדברי הרב.

  למחרת עם עלות השחר שב האיש אל הרב ואמר לו: "רבי, ברגע שהנחתי את הצעיף על הילד מיד הוטב לו, חומו ירד ועתה הוא בריא כבתחילה".

  לאחר שהביע את שמחתו וברכתו, ביקש ממנו הרב: "דבר אחד אבקש ממך, אל נא יגונב לאזני איש את שהתרחש כאן הלילה. במשך כל היום כולו הנני יושב ופוסק הלכות לבני העיר, עוסק בצרכי ציבור, טרדותיי רבות ואין לי את הזמן להקדיש ללימוד תורה. רק בלילה בעת שהכל נמים את שנתם יש בידי לשבת ולעסוק בתורה. מחמת המאמץ שבלימוד מתמלא הצעיף שלצווארי בזיעה, ובזכות הזיעה הזו שבאה מלימוד התורה הקדושה נושע בנך.

  אולם אם תפרסם את הדבר בכל העיר הרי שיבואו להטרידני ולבקש את ברכתי גם בלילה, ואז לא יהיה לי פנאי ללמוד כלל ושוב לא תהיה זכות זיעת הצעיף עוד…"

  דבר מצוי הוא שרבים הם ההולכים אל קברות צדיקים וגדולי הדור כדי להתברך ולבקש ישועה.
  מדוע לא הולכים לבקש ברכה וישועה מגדולי האומה? ממלכי עולם ושליטי עמים?

  את התשובה כולם יודעים - מה שנותן כוח לרב להביא מזור וישועה היא התורה שלמד ועמל בה.

  בכוח התורה לשנות את הטבע. מדוע?

  אמר שלמה המלך: "וָאֶהְיֶה אֶצְלוֹ אָמוֹן וָאֶהְיֶה שַׁעֲשֻׁעִים יוֹם יוֹם מְשַׂחֶקֶת לְפָנָיו בְּכָל עֵת" (משלי ח', ל')

  פירש המדרש: "'אמון' – אומן. התורה אומרת: 'אני הייתי כלי אומנותו של הקב"ה' - הקב"ה הביט בתורה וברא את העולם" (בראשית רבא א')

  התורה היא הטבע, בכוחה לשנות את הטבע משום שעל פיה נוצר הטבע. אדם העוסק בה, לומד ומקדיש מזמנו כדי להגות בה יכול אף הוא, בכוח התורה לשנות את הטבע, להביא ישועה ומזור לו ולזולתו.

  קיבלנו מתנה אלוקית, ספר היצירה בידיים שלנו, למה נלמד את כל חוקות הגויים, דתות זרות, מנהגים של איזה שבט נידח בהודו ולא נעסוק ראשית בספר שברא בעצם את כולם...?

  אמר רבי טרפון: "אם למדת תורה הרבה, נותנים לך שכר הרבה. ונאמן הוא בעל מלאכתך שישלם לך שכר פעולתך, ודע מתן שכרן של צדיקים לעתיד לבוא" (אבות ב', טז')

  יש בידנו אוצר, יתכן שנניח אותו בקרן זווית...? (רונן קרתא)

  *יום טוב ובשורות טובות*
  *לגאולת והצלחת עם ישראל ברחמים רבים. אמן!*
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 10:05:02
  מכתב מהרבי מליובאוויטש לאחד שמצב פרנסתו הלך וירד:

  במענה על מכתבו .. בו כותב אשר מצב הפרנסה אינו כמו שהיה לפני זה כי נגרע מאז.

  והנה ידוע מאמר הקדוש ברוך הוא "ובחנוני נא בזאת". והוא בענין הצדקה שיהיה "עשר בשביל שתתעשר". וידוע גם כן שבצדקה אמרו "לפום גמלא שיחנא".

  ומילא, מה הפלא אם כשאין נזהרים בענין הצדקה כדבעי שהוא לכל הפחות מעשר ומה טוב יותר מזה שעל ידי זה הנה נגרע מצב הפרנסה.

  אבל לאידך גיסא, מזה גופא נודע שהדבר בידו הוא. שאם יוסיף תכף ומיד בעניני הצדקה כהנ"ל ועוד יותר, הרי בטוח הוא השם יתברך למלאות הבטחתו וכנ"ל.

  אלא שכיון שבכל דבר צריכה להיות סייעתא דשמיא, הרי צריך לקבוע שיעור בלימוד תורת הנגלה ותורת החסידות נוסף על שלשת השיעורים השוים לכל נפש מתקנת כבוד קדושת מורי וחמי אדמו"ר זצוקללה"ה נבג"מ זי"ע בחומש תהלים ותניא הידועים.

  והשם יתברך יצליחו לבשר טוב בכל הנ"ל ויהי רצון שיהיה זה בהקדם.

  מקור: אג"ק ח"ח אגרת ב'תצו

  *לע"נ בתנו הטהורה חיה-מושקא ע"ה בת יבדלט"א חיים יהושע יהודה ובת-חן*
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 10:02:03
  באמצעות היישומון סלולרי

  הִלְכּוֹת בְּרָכוֹת

  יהִלְכּוֹת בְּרָכוֹת. מִצְוַת עֲשֵׂה אַחַת, וְהִיא לְבָרַךְ אֶת שְׁמוֹ אַחַר אֲכִילָה. וּבֵאוּר מִצְוָה זוֹ בִּפְרָקִים אֵלּוּ.י

  הִלְכּוֹת בְּרָכוֹת פֵּרֶק א
  י(א) מִצְוַת עֲשֵׂה מִן הַתּוֹרָה לְבָרַךְ אַחַר אֲכִילַת מָזוֹן, שֶׁנֶּאֱמָר "וְאָכַלְתָּ, וְשָׂבָעְתָּ וּבֵרַכְתָּ אֶת-ה' אֱלֹהֶיךָ" (דברים ח,י). וְאֵינוּ חַיָּב מִן הַתּוֹרָה, אֵלָא אִם שָׂבַע, שֶׁנֶּאֱמָר "וְשָׂבָעְתָּ וּבֵרַכְתָּ", וּמִדִּבְרֵי סוֹפְרִים, שֶׁאַפִלּוּ אָכַל כַּזַּיִת, מְבָרֵךְ אַחֲרָיו.י

  י(ב) וּמִדִּבְרֵי סוֹפְרִים, חַיָּב אָדָם לְבָרַךְ עַל כָּל מַאֲכָל תְּחִלָּה, וְאַחַר כָּךְ יֵהָנֶה מִמֶּנּוּ. וְכֵן אִם הֵרִיחַ רֵיחַ טוֹב, יְבָרַךְ וְאַחַר כָּךְ יֵהָנֶה בּוֹ. וְאַפִלּוּ נִתְכַּוַּן לֶאֱכֹל אוֹ לִשְׁתּוֹת כָּל שְׁהוּא, מְבָרֵךְ וְאַחַר כָּךְ נִהְנֶה, וְכָל הַנִּהְנֶה מִן הָעוֹלָם בְּלֹא בְּרָכָה, מָעַל. וְכֵן מִדִּבְרֵי סוֹפְרִים, חַיָּב אָדָם לְבָרַךְ אַחַר כָּל שֶׁיֹּאכַל, וְכָל שֶׁיִּשְׁתֶּה וְהוּא שֶׁיִּשְׁתֶּה רְבִיעִית, וְהוּא שֶׁיֹּאכַל כַּזַּיִת. וּמַטְעֶמֶת אֵינָהּ צְרִיכָה בְּרָכָה, לֹא לְפָנֶיהָ וְלֹא לְאַחֲרֶיהָ: עַד רְבִיעִית.י

  י(ג) וּכְשֵׁם שֶׁמְּבָרְכִין עַל הַהֲנָיָה כָּךְ מְבָרְכִין עַל כָּל מִצְוָה וּמִצְוָה, וְאַחַר כָּךְ יַעֲשֶׂה אוֹתָהּ. וּבְרָכוֹת רַבּוֹת תִּקְּנוּ חֲכָמִים דֶּרֶךְ שְׁבָח וְהוֹדָיָה, וְדֶרֶךְ בַּקָּשָׁה, כְּדֵי לִזְכֹּר אֶת הַבּוֹרֵא תָּמִיד, אַף עַל פִּי שֶׁלֹּא נִהְנָה וְלֹא עָשָׂה מִצְוָה.י

  י(ד) נִמְצְאוּ כָּל הַבְּרָכוֹת כֻּלָּן, שְׁלוֹשָׁה מִינִין: בִּרְכוֹת הַהֲנָיָה, וּבִרְכוֹת הַמִּצְווֹת, וּבִרְכוֹת הַיִּרְאָה שְׁהֶן דֶּרֶךְ שְׁבָח וְהוֹדָיָה וּבַקָּשָׁה, כְּדֵי לִזְכֹּר אֶת הַבּוֹרֵא תָּמִיד וּלְיִרְאָה מִמֶּנּוּ.י

  י(ה) וְנֹסַח כָּל הַבְּרָכוֹת, עֶזְרָא וּבֵית דִּינוֹ תִּקְּנוּם. וְאֵין רָאוּי לְשַׁנּוֹתָן, וְלֹא לְהוֹסִיף עַל אַחַת מֵהֶן, וְלֹא לִגְרֹעַ מִמֶּנָּה, וְכָל הַמְּשַׁנֶּה מִמַּטְבֵּעַ שֶׁטָּבְעוּ חֲכָמִים בַּבְּרָכוֹת, אֵינוּ אֵלָא טוֹעֶה. וְכָל בְּרָכָה שְׁאֵין בָּהּ הַזְכָּרַת הַשֵּׁם וּמַלְכוּת, אֵינָהּ בְּרָכָה אֵלָא אִם כֵּן הָיְתָה סְמוּכָה לַחֲבִרְתָּהּ.י

  י(ו) כָּל הַבְּרָכוֹת כֻּלָּן, נֶאֱמָרִין בְּכָל לָשׁוֹן: וְהוּא, שֶׁיֹּאמַר כְּעִנְיַן שֶׁתִּקְּנוּ חֲכָמִים, וְאִם שִׁנָּה אֶת הַמַּטְבֵּעַ, הוֹאִיל וְהִזְכִּיר אַזְכָּרָה וּמַלְכוּת וְעִנְיַן הַבְּרָכָה, וְאַפִלּוּ בִּלְשׁוֹן חֹל, יָצָא.י

  י(ז) כָּל הַבְּרָכוֹת כֻּלָּן, צָרִיךְ שֶׁיַּשְׁמִיעַ לְאָזְנוֹ מַה שְׁהוּא אוֹמֵר, וְאִם לֹא הִשְׁמִיעַ לְאָזְנוֹ, יָצָא בֵּין שֶׁהוֹצִיא בִּשְׂפָתָיו, בֵּין שֶׁבֵּרַךְ בְּלִבּוֹ.י

  י(ח) כָּל הַבְּרָכוֹת כֻּלָּן, לֹא יַפְסִיק בֵּין הַבְּרָכָה וּבֵין דָּבָר שֶׁמְּבָרְכִין עָלָיו בִּדְבָרִים אֲחֵרִים. וְאִם הִפְסִיק, צָרִיךְ לַחְזֹר וּלְבָרַךְ שְׁנִיָּה, וְאִם הִפְסִיק בִּדְבָרִים שְׁהֶן מֵעִנְיַן דָּבָר שֶׁמְּבָרְכִין עָלָיו, אֵינוּ צָרִיךְ לְבָרַךְ שְׁנִיָּה. כֵּיצַד: כְּגוֹן שֶׁבֵּרַךְ עַל הַפַּת, וְקֹדֶם שֶׁיֹּאכַל אָמַר הָבִיאוּ מֶלַח, הָבִיאוּ תַּבְשִׁיל, תְּנוּ לִפְלוֹנִי לֶאֱכֹל, תְּנוּ מַאֲכָל לַבְּהֵמָה, וְכַיּוֹצֶא בְּאֵלּוּ אֵינוּ צָרִיךְ לְבָרַךְ, וְכֵן כָּל כַּיּוֹצֶא בְּזֶה.י

  י(ט) כָּל הַבְּרָכוֹת כֻּלָּן, מֻתָּר לְטָמֵא לְבָרַךְ אוֹתָן, בֵּין הָיָה טָמֵא טֻמְאָה שְׁהוּא יָכוֹל לַעֲלוֹת מִמֶּנָּה בּוֹ בַּיּוֹם, בֵּין טֻמְאָה שְׁאֵינוּ יָכוֹל לַעֲלוֹת מִמֶּנָּה בּוֹ בַּיּוֹם. וְאָסוּר לַמְּבָרֵךְ לְבָרַךְ כִּשְׁהוּא עָרֹם, עַד שֶׁיְּכַסֶּה עֶרְוָתוֹ. בַּמֶּה דְּבָרִים אֲמוּרִים, בְּאִישׁ, אֲבָל אִשָּׁה יוֹשֶׁבֶת וּפָנֶיהָ טוּחוֹת בַּקַּרְקָע, וּמְבָרֶכֶת.י

  י(י) כָּל הַבְּרָכוֹת כֻּלָּן, אַף עַל פִּי שֶׁבֵּרַךְ וְיָצָא יְדֵי חוֹבָתוֹ, מֻתָּר לוֹ לְבָרַךְ לַאֲחֵרִים שֶׁלֹּא יָצְאוּ יְדֵי חוֹבָתָן, כְּדֵי לְהוֹצִיאָן חוּץ מִבִּרְכַת הַהֲנָיָה שְׁאֵין בָּהּ מִצְוָה, שְׁאֵינוּ מְבָרֵךְ לַאֲחֵרִים אֵלָא אִם כֵּן נִהְנֶה עִמָּהֶן. אֲבָל בִּרְכַת הַהֲנָיָה שֶׁיֵּשׁ בָּהּ מִצְוָה כְּגוֹן אֲכִילַת מַצָּה בְּלֵילֵי הַפֶּסַח, וְקִדּוּשׁ הַיּוֹם הֲרֵי זֶה מְבָרֵךְ לַאֲחֵרִים וְאוֹכְלִים וְשׁוֹתִים, אַף עַל פִּי שְׁאֵינוּ אוֹכֵל וְשׁוֹתֶה עִמָּהֶן.י

  י(יא) כָּל הַשּׁוֹמֵעַ בְּרָכָה מִן הַבְּרָכוֹת מִתְּחִלָּתָהּ וְעַד סוֹפָהּ, וְנִתְכַּוַּן לָצֵאת בָּהּ יְדֵי חוֹבָתוֹ יָצָא, וְאַף עַל פִּי שֶׁלֹּא עָנָה אָמֵן, וְכָל הָעוֹנֶה אָמֵן אַחַר הַמְּבָרֵךְ, הֲרֵי הוּא כִּמְבָרֵךְ וְהוּא, שֶׁיִּהְיֶה הַמְּבָרֵךְ חַיָּב בְּאוֹתָהּ הַבְּרָכָה. הָיָה הַמְּבָרֵךְ חַיָּב מִדִּבְרֵי סוֹפְרִים, וְהָעוֹנֶה חַיָּב מִן הַתּוֹרָה לֹא יָצָא יְדֵי חוֹבָתוֹ: עַד שֶׁיַּעֲנֶה, אוֹ יִשְׁמַע מִמִּי שְׁהוּא חַיָּב בָּהּ מִן הַתּוֹרָה כְּמוֹתוֹ.י

  י(יב) רַבִּים שֶׁנִּתְוַעֲדוּ לֶאֱכֹל פַּת, אוֹ לִשְׁתּוֹת יַיִן, וּבֵרַךְ אֶחָד מֵהֶן, וְעָנוּ כֻּלָּן אָמֵן הֲרֵי אֵלּוּ מֻתָּרִין לֶאֱכֹל וְלִשְׁתּוֹת, אֲבָל אִם לֹא נִתְכַּוְּנוּ לֶאֱכֹל כְּאֶחָד, אֵלָא זֶה בָּא מֵעַצְמוֹ וְזֶה בָּא מֵעַצְמוֹ אַף עַל פִּי שְׁהֶן אוֹכְלִין מִכִּכָּר אֶחָד, כָּל אֶחָד וְאֶחָד מְבָרֵךְ לְעַצְמוֹ. בַּמֶּה דְּבָרִים אֲמוּרִים, בְּפַת וְיַיִן בִּלְבָד, אֲבָל שְׁאָר אֹכָלִין וּמַשְׁקִין, אֵינָן צְרִיכִין הֲסִבָּה, אֵלָא אִם בֵּרַךְ אֶחָד, וְעָנוּ כֻּלָּם אָמֵן הֲרֵי אֵלּוּ אוֹכְלִין וְשׁוֹתִין, אַף עַל פִּי שֶׁלֹּא נִתְכַּוְּנוּ לְהָסֵב כְּאֶחָד.י

  י(יג) כָּל הַשּׁוֹמֵעַ אֶחָד מִיִּשְׂרָאֵל מְבָרֵךְ בְּרָכָה מִכָּל הַבְּרָכוֹת כֻּלָּן אַף עַל פִּי שֶׁלֹּא שָׁמַע הַבְּרָכָה כֻּלָּהּ מִתְּחִלָּתָהּ וְעַד סוֹפָהּ, וְאַף עַל פִּי שְׁאֵינוּ חַיָּב בְּאוֹתָהּ הַבְּרָכָה חַיָּב לַעֲנוֹת אָמֵן, וְאִם הָיָה הַמְּבָרֵךְ גּוֹי, אוֹ מִין, אוֹ כּוּתִי, אוֹ תִּינוֹק הַמִּתְלַמֵּד, אוֹ שֶׁהָיָה גָּדוֹל וְשִׁנָּה מַטְבֵּעַ הַבְּרָכָה אֵין עוֹנִין אַחֲרֵיהֶן אָמֵן.י

  י(יד) כָּל הָעוֹנֶה אָמֵן לֹא יַעֲנֶה לֹא אָמֵן חֲטוּפָה, וְלֹא אָמֵן קְטוּפָה, וְלֹא אָמֵן קְצָרָה, וְלֹא אָמֵן אֲרוּכָה, אֵלָא בֵּינוֹנִית, וְלֹא יַגְבִּיהַּ קוֹלוֹ, יָתֵר מִן הַמְּבָרֵךְ. וְכָל מִי שֶׁלֹּא שָׁמַע הַבְּרָכָה שְׁהוּא חַיָּב בָּהּ, לֹא יַעֲנֶה אָמֵן בִּכְלַל הָעוֹנִים.י

  י(טו) כָּל הַמְּבָרֵךְ בְּרָכָה שְׁאֵינָהּ צְרִיכָה, הֲרֵי זֶה נוֹשֵׂא שֵׁם שָׁמַיִם לַשָּׁוְא, וַהֲרֵי הוּא כְּנִשְׁבָּע לַשָּׁוְא, וְאָסוּר לַעֲנוֹת אַחֲרָיו אָמֵן. הַתִּינוֹקוֹת, מְלַמְּדִין אוֹתָן הַבְּרָכוֹת כְּתִקְנָן, וְאַף עַל פִּי שְׁהֶן מְבָרְכִין לְבַטָּלָה בְּשָׁעַת לְמִידָה, הֲרֵי זֶה מֻתָּר. וְאֵין עוֹנִין אַחֲרֵיהֶן אָמֵן, וְהָעוֹנֶה אַחֲרֵיהֶן אָמֵן, לֹא יָצָא יְדֵי חוֹבָתוֹ.י

  י(טז) כָּל הָעוֹנֶה אָמֵן אַחַר בִּרְכוֹתָיו, הֲרֵי זֶה מְגֻנֶּה, וְהָעוֹנֶה אַחַר בְּרָכָה שְׁהִיא סוֹף בְּרָכוֹת אַחֲרוֹנוֹת, הֲרֵי זֶה מְשֻׁבָּח כְּגוֹן אַחַר בּוֹנֵה יְרוּשָׁלַיִם בְּבִרְכַת הַמָּזוֹן, וְאַחַר בְּרָכָה אַחֲרוֹנָה שֶׁל קִרְיַת שְׁמַע עַרְבִּית. וְכֵן בְּסוֹף כָּל בְּרָכָה שְׁהִיא סוֹף בְּרָכוֹת אַחֲרוֹנוֹת, עוֹנֶה בָּהּ אָמֵן אַחַר עַצְמוֹ.י

  י(יז) וְלָמָּה יַעֲנֶה אָמֵן בְּבוֹנֵה יְרוּשָׁלַיִם, וַהֲרֵי אַחֲרֶיהָ בִּרְכַת הַטּוֹב וְהַמֵּטִיב מִפְּנֵי שֶׁבְּרָכָה זוֹ בִּימֵי חַכְמֵי מִשְׁנָה תִּקְּנוּהָ, וּכְאִלּוּ הִיא תּוֹסֶפֶת, אֲבָל סוֹף עִיקַר הַבְּרָכוֹת שֶׁל מָּזוֹן, הִיא בּוֹנֵה יְרוּשָׁלַיִם. וְלָמָּה לֹא יַעֲנֶה אָמֵן אַחַר אַהֲבַת עוֹלָם, מִפְּנֵי שְׁהִיא סוֹף בְּרָכוֹת רִאשׁוֹנוֹת. וְכֵן כָּל כַּיּוֹצֶא בָּהּ, מִבְּרָכוֹת שֶׁמְּבָרְכִין אוֹתָן תְּחִלָּה לְדָבָר, כְּגוֹן בְּרָכוֹת שֶׁמְּבָרְכִין לִפְנֵי קְרִיאַת מְגִלָּה, וְהַדְלָקַת נֵר חֲנֻכָּה לֹא יַפְסִיק בְּאָמֵן בֵּין הַבְּרָכָה, וּבֵין דָּבָר שֶׁבֵּרַךְ עָלָיו.י

  י(יח) וְלָמָּה לֹא יַעֲנֶה אָמֵן אַחַר בִּרְכַת הַפֵּרוֹת וְכַיּוֹצֶא בָּהּ, מִפְּנֵי שְׁהִיא בְּרָכָה אַחַת, וְאֵין עוֹנֶה אָמֵן אֵלָא אַחַר בְּרָכָה אַחֲרוֹנָה, שֶׁקָּדְמָה אוֹתָהּ בְּרָכָה אַחֶרֶת, אוֹ בְּרָכוֹת, כְּגוֹן בִּרְכוֹת מֶלֶךְ, וּבִרְכוֹת כּוֹהֵן גָּדוֹל, וְכַיּוֹצֶא בָּהֶן לְהוֹדִיעַ שֶׁכְּבָר הִשְׁלִים כָּל בִּרְכוֹתָיו, וּלְפִיכָּךְ עוֹנֶה אָמֵן.י

  י(יט) כָּל הָאוֹכֵל דָּבָר הָאָסוּר, בֵּין בְּזָדוֹן בֵּין בִּשְׁגָגָה אֵינוּ מְבָרֵךְ עָלָיו לֹא בַּתְּחִלָּה, וְלֹא בַּסּוֹף. כֵּיצַד: הֲרֵי שֶׁאָכַל טֶבֶל, וְאַפִלּוּ טֶבֶל דְּדִבְרֵיהֶם, אוֹ שֶׁאָכַל מַעֲשֵׂר רִאשׁוֹן שֶׁלֹּא נִטְּלוּ כָּל תְּרוּמוֹתָיו, אוֹ מַעֲשֵׂר שֵׁנִי וְהֶקְדֵּשׁ שֶׁלֹּא נִפְדּוּ כְּהִלְכָּתָן אֵינוּ מְבָרֵךְ, וְאֵין צָרִיךְ לוֹמַר, אִם אָכַל נְבֵלוֹת וּטְרֵפוֹת, אוֹ שָׁתָה יֵין נֶסֶךְ, וְכַיּוֹצֶא בָּהֶן.י

  י(כ) אֲבָל אִם אָכַל דֳּמַאי, אַף עַל פִּי שְׁאֵינוּ רָאוּי אֵלָא לַעֲנִיִּים, אוֹ מַעֲשֵׂר רִאשׁוֹן שֶׁנִּטְּלָה תְּרוּמָתוֹ, אַף עַל פִּי שֶׁלֹּא נִטַּל מִמֶּנּוּ חֶשְׁבּוֹן תְּרוּמָה גְּדוֹלָה שֶׁבּוֹ וְהוּא שֶׁהִקְדִּימוֹ בַּשִּׁבֳּלִים, אוֹ מַעֲשֵׂר שֵׁנִי וְהֶקְדֵּשׁ שֶׁנִּפְדוּ, אַף עַל פִּי שֶׁלֹּא נָתַן אֶת הַחֹמֶשׁ הֲרֵי זֶה מְבָרֵךְ תְּחִלָּה וָסוֹף, וְכֵן כָּל כַּיּוֹצֶא בָּהֶן.י


  הִלְכּוֹת בְּרָכוֹת פֵּרֶק ב
  י(א) סֵדֶר בִּרְכַת הַמָּזוֹן כָּךְ הוּא רִאשׁוֹנָה בִּרְכַת הַזָּן, שְׁנִיָּה בִּרְכַת הָאָרֶץ, שְׁלִישִׁית בּוֹנֵה יְרוּשָׁלַיִם, רְבִיעִית הַטּוֹב וְהַמֵּטִיב: בְּרָכָה רִאשׁוֹנָה, מֹשֶׁה רַבֵּנוּ תִּקְּנָהּ, וּשְׁנִיָּה, תִּקַּן יְהוֹשׁוּעַ, וּשְׁלִישִׁית, תִּקַּן דָּוִיד וּשְׁלֹמֹה בְּנוֹ, וּבְרָכָה רְבִיעִית, חַכְמֵי מִשְׁנָה תִּקְּנוּהָ.י

  י(ב) הַפּוֹעֲלִים שֶׁהָיוּ עוֹשִׂין מְלָאכָה אֵצֶל בַּעַל הַבַּיִת, וְאָכְלוּ פִּתָּן אֵין מְבָרְכִין לְפָנֶיהָ. וּמְבָרְכִין לְאַחַר סְעוֹדָתָן שְׁתֵּי בְּרָכוֹת בִּלְבָד, כְּדֵי שֶׁלֹּא יִבָּטְלוּ מִמְלֶאכֶת בַּעַל הַבַּיִת: בְּרָכָה רִאשׁוֹנָה כְּתִקְנָהּ, שְׁנִיָּה פּוֹתֵחַ בְּבִרְכַת הָאָרֶץ, וְכוֹלֵל בּוֹנֵה יְרוּשָׁלַיִם בְּבִרְכַת הָאָרֶץ, וְחוֹתֵם בְּבִרְכַת הָאָרֶץ. וְאִם הָיוּ עוֹשִׂין בִּסְעוֹדָתָן בִּלְבָד, אוֹ שֶׁהָיָה בַּעַל הַבַּיִת מֵסַב עִמָּהֶן מְבָרְכִין כְּתִקְנָן אַרְבַּע בְּרָכוֹת, כִּשְׁאָר כָּל אָדָם.י

  י(ג) בִּרְכַת הָאָרֶץ צָרִיךְ לוֹמַר הוֹדָיָה בִּתְחִלָּתָהּ וּבְסוֹפָהּ, וְחוֹתֵם בָּהּ עַל הָאָרֶץ וְעַל הַמָּזוֹן, וְכָל שֶׁלֹּא אָמַר אֶרֶץ חֶמְדָּה טוֹבָה וּרְחָבָה בְּבִרְכַת הָאָרֶץ, לֹא יָצָא יְדֵי חוֹבָתוֹ. וְצָרִיךְ לְהַזְכִּיר בָּהּ בְּרִית וְתוֹרָה, וּלְהִקְדִים בְּרִית לַתּוֹרָה: שֶׁהַבְּרִית הַזֹּאת שֶׁאוֹמְרִין בְּבִרְכַת הָאָרֶץ, הִיא בְּרִית מִילָה שֶׁנִּכְרְתוּ עָלֶיהָ שְׁלוֹשׁ עֶשְׂרֵה בְּרִיתוֹת, וְהַתּוֹרָה כֻּלָּהּ נִכְרְתוּ עָלֶיהָ שָׁלוֹשׁ בְּרִיתוֹת, שֶׁנֶּאֱמָר "אֵלֶּה דִבְרֵי הַבְּרִית . . . מִלְּבַד הַבְּרִית, אֲשֶׁר-כָּרַת אִתָּם בְּחֹרֵב" (דברים כח,סט), וְכָתוּב "אַתֶּם נִצָּבִים . . . לְעָבְרְךָ, בִּבְרִית ה'" (דברים כט,ט-יא).י

  י(ד) בְּרָכָה שְׁלִישִׁית פּוֹתֵחַ בָּהּ רַחֵם ה' אֱלֹהֵינוּ עַל יִשְׂרָאֵל עַמָּךְ וְעַל יְרוּשָׁלַיִם עִירָךְ, אוֹ נַחֲמֵנוּ ה' אֱלֹהֵינוּ בִּירוּשָׁלַיִם עִירָךְ, וְחוֹתֵם בָּהּ בּוֹנֵה יְרוּשָׁלַיִם, אוֹ מְנַחֵם עַמּוֹ בְּבִנְיַן יְרוּשָׁלַיִם וּלְפִיכָּךְ נִקְרֵאת בְּרָכָה זוֹ נֶחָמָה. וְכָל מִי שֶׁלֹּא אָמַר מַלְכוּת בֵּית דָּוִיד בִּבְרָכָה זוֹ, לֹא יָצָא יְדֵי חוֹבָתוֹ, מִפְּנֵי שְׁהִיא עִנְיַן הַבְּרָכָה, שְׁאֵין נֶחָמָה גְּמוּרָה אֵלָא בַּחֲזָרַת מַלְכוּת בֵּית דָּוִיד.י

  י(ה) בְּשַׁבָּתוֹת וְיָמִים טוֹבִים, מַתְחִיל בְּנֶחָמָה וּמְסַיֵּם בְּנֶחָמָה, וְאוֹמֵר קְדֻשַּׁת הַיּוֹם בָּאֶמְצָע. כֵּיצַד: מַתְחִיל נַחֲמֵנוּ ה' אֱלֹהֵינוּ בְּצִיּוֹן עִירָךְ, אוֹ רַחֵם ה' אֱלֹהֵינוּ עַל יִשְׂרָאֵל עַמָּךְ וְעַל יְרוּשָׁלַיִם עִירָךְ, וּמְסַיֵּם מְנַחֵם עַמּוֹ בְּבִנְיַן יְרוּשָׁלַיִם, אוֹ בּוֹנֵה יְרוּשָׁלַיִם. וְאוֹמֵר בָּאֶמְצָע בַּשַּׁבָּת, אֱלֹהֵינוּ וֵאלֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ רְצֵה וְהַחֲלִיצֵנוּ בְּמִצְווֹתֶיךָ וּבְמִצְוַת יוֹם הַשְּׁבִיעִי הַזֶּה, וְנִשְׁבֹּת בּוֹ וְנָנוּחַ בּוֹ כְּמִצְוַת רְצוֹנֶךָ, וְאַל תְּהִי צָרָה וְיָגוֹן בְּיוֹם מְנוּחָתֵנוּ. וּבְיָמִים טוֹבִים אוֹמֵר, יַעֲלֶה וְיָבוֹא . . ., וְכֵן בְּרָאשֵׁי חֳדָשִׁים, וּבְחֻלּוֹ שֶׁל מּוֹעֵד, מוֹסִיף בָּאֶמְצָע בְּרָכָה שְׁלִישִׁית, יַעֲלֶה וְיָבוֹא.י

  י(ו) בַּחֲנֻכָּה וּפוּרִים, מוֹסִיף בְּאֶמְצַע בִּרְכַת הָאָרֶץ, עַל הַנִּסִּים . . ., כְּדֶרֶךְ שֶׁמּוֹסִיף בַּתְּפִלָּה. וְיוֹם טוֹב אוֹ רֹאשׁ חֹדֶשׁ שֶׁחָל לִהְיוֹת בַּשַּׁבָּת, מַזְכִּיר רְצֵה וְהַחֲלִיצֵנוּ תְּחִלָּה, וְאַחַר כָּךְ יַעֲלֶה וְיָבוֹא, וְכֵן רֹאשׁ חֹדֶשׁ טֵבֵת שֶׁחָל לִהְיוֹת בַּשַּׁבָּת, מַזְכִּיר עַל הַנִּסִּים בְּבִרְכַת הָאָרֶץ, וּרְצֵה וְהַחֲלִיצֵנוּ וְיַעֲלֶה וְיָבוֹא בְּנֶחָמָה.י

  י(ז) בְּרָכָה רְבִיעִית, צָרִיךְ לְהַזְכִּיר בָּהּ שָׁלוֹשׁ מַלְכִיּוֹת. וּכְשֶׁמְּבָרֵךְ הָאוֹרֵחַ אֵצֶל בַּעַל הַבַּיִת, מוֹסִיף בָּהּ בְּרָכָה לְבַעַל הַבַּיִת. כֵּיצַד מְבָרְכוֹ אוֹמֵר יְהִי רָצוֹן שֶׁלֹּא תֵבוֹשׁ בַּעַל הַבַּיִת בָּעוֹלָם הַזֶּה, וְלֹא תִכָּלֵם לָעוֹלָם הַבָּא, וְיֵשׁ לוֹ רְשׁוּת לְהוֹסִיף בְּבִרְכַת בַּעַל הַבַּיִת, וּלְהַאֲרִיךְ בָּהּ.י

  י(ח) וּכְשֶׁמְּבָרְכִין בְּבֵית הָאָבֵל, אוֹמֵר בִּבְרָכָה רְבִיעִית, הַמֶּלֶךְ הַחַי הַטּוֹב וְהַמֵּטִיב אֵל אֱמֶת דַּיָּן אֱמֶת שׁוֹפֵט בְּצֶדֶק שַׁלִּיט בְּעוֹלָמוֹ לַעֲשׂוֹת בּוֹ כִּרְצוֹנוֹ, שֶׁאֲנַחְנוּ עַמּוֹ וַעֲבָדָיו וּבַכֹּל אָנוּ חַיָּבִין לְהוֹדוֹת לוֹ וּלְבָרְכוֹ, וּמְבַקֵּשׁ רַחֲמִים עַל הָאָבֵל לְנַחֲמוֹ, כְּפִי מַה שֶׁיִּרְצֶה, וְגוֹמֵר הָרַחֲמָן . . .י

  י(ט) בְּבֵית חֲתָנִים, מְבָרְכִין בִּרְכַת חֲתָנִים אַחַר אַרְבַּע בְּרָכוֹת אֵלּוּ, בְּכָל סְעוֹדָה וּסְעוֹדָה שֶׁאוֹכְלִין שָׁם, וְאֵין מְבָרְכִין בְּרָכָה זוֹ לֹא עֲבָדִים, וְלֹא קְטַנִּים. וְעַד כַּמָּה מְבָרְכִין אוֹתָהּ אִם הָיָה אַלְמוֹן שֶׁנָּשָׂא אַלְמָנָה, מְבָרְכִין אוֹתָהּ בְּיוֹם רִאשׁוֹן בִּלְבָד, וְאִם הָיָה בָּחוּר שֶׁנָּשָׂא אַלְמָנָה אוֹ אַלְמוֹן שֶׁנָּשָׂא בְּתוּלָה, מְבָרְכִין אוֹתָהּ כָּל שִׁבְעַת יְמֵי הַמִּשְׁתֶּה.י

  י(י) בְּרָכָה זוֹ שֶׁמּוֹסִיפִין בְּבֵית חֲתָנִים, הִיא בְּרָכָה אַחֲרוֹנָה מִשֶּׁבַע בְּרָכוֹת שֶׁל נִּשּׂוּאִין. בַּמֶּה דְּבָרִים אֲמוּרִים, בְּשֶׁהָיוּ הָאוֹכְלִים הֶן שֶׁעָמְדוּ בְּבִרְכַת נִשּׂוּאִין, וְשָׁמְעוּ הַבְּרָכוֹת, אֲבָל אִם הָיוּ הָאוֹכְלִין אֲחֵרִים שֶׁלֹּא שָׁמְעוּ בִּרְכַת נִשּׂוּאִין בְּשָׁעַת נִשּׂוּאִין, מְבָרְכִין בִּשְׁבִילָן אַחַר בִּרְכַת מָזוֹן שֶׁבַע בְּרָכוֹת, כְּדֶרֶךְ שֶׁמְּבָרְכִין בְּשָׁעַת נִשּׂוּאִין וְהוּא שֶׁיִּהְיוּ עֲשָׂרָה, וַחֲתָנִים מִן הַמִּנְיָן.י

  י(יא) שָׁכַח וְלֹא הִזְכִּיר בַּשַּׁבָּת אוֹ בְּיוֹם טוֹב קְדֻשַּׁת הַיּוֹם אִם נִזְכַּר קֹדֶם שֶׁיַּתְחִיל בִּבְרָכָה רְבִיעִית בַּשַּׁבָּת אוֹמֵר בָּרוּךְ אֲשֶׁר נָתַן שַׁבָּת מְנוּחָה לְעַמּוֹ יִשְׂרָאֵל לְאוֹת וְלִבְרִית קֹדֶשׁ, בָּרוּךְ אַתָּה ה' מְקַדֵּשׁ הַשַּׁבָּת, וּבְיוֹם טוֹב אוֹמֵר בָּרוּךְ אֲשֶׁר נָתַן יָמִים טוֹבִים לְעַמּוֹ יִשְׂרָאֵל לְשָׂשׂוֹן וּלְשִׂמְחָה, בָּרוּךְ אַתָּה ה' מְקַדֵּשׁ יִשְׂרָאֵל וְהַזְּמַנִּים. וּמַתְחִיל בִּבְרָכָה רְבִיעִית, וְגוֹמֵר. וְאִם נִזְכַּר אַחַר שֶׁהִתְחִיל בִּבְרָכָה רְבִיעִית פּוֹסֵק וְחוֹזֵר לָרֹאשׁ, שְׁהוּא בִּרְכַת הַזָּן.י

  י(יב) בְּרָאשֵׁי חֳדָשִׁים, שָׁכַח וְלֹא אָמַר יַעֲלֶה וְיָבוֹא אִם נִזְכַּר קֹדֶם שֶׁיַּתְחִיל בִּבְרָכָה רְבִיעִית אוֹמֵר בָּרוּךְ שֶׁנָּתַן רָאשֵׁי חֳדָשִׁים לְעַמּוֹ יִשְׂרָאֵל לְזִכָּרוֹן, וְאֵינוּ חוֹתֵם בָּהּ, וּמַתְחִיל בִּבְרָכָה רְבִיעִית, וְגוֹמֵר. וְאִם נִזְכַּר אַחַר שֶׁהִתְחִיל בִּבְרָכָה רְבִיעִית גּוֹמֵר אוֹתָהּ, וְאֵינוּ חוֹזֵר, וְכֵן בְּחֻלּוֹ שֶׁל מּוֹעֵד. וּבַחֲנֻכָּה וּבְפוּרִים, אִם שָׁכַח וְלֹא הִזְכִּיר הָעִנְיָן בְּבִרְכַת הַמָּזוֹן אֵינוּ חוֹזֵר.י

  י(יג) מִי שֶׁאָכַל וְשָׁכַח וְלֹא בֵרַךְ אִם נִזְכַּר קֹדֶם שֶׁיִּתְאַכַּל הַמָּזוֹן בְּמֵעָיו, חוֹזֵר וּמְבָרֵךְ, וְכֵן אִם נֶעְלָם מִמֶּנּוּ, וְלֹא יָדַע אִם בֵּרַךְ אוֹ לֹא בֵרַךְ, חוֹזֵר וּמְבָרֵךְ וְהוּא, שֶׁלֹּא נִתְאַכַּל הַמָּזוֹן בְּמֵעָיו.י


  הִלְכּוֹת בְּרָכוֹת פֵּרֶק ג
  י(א) חֲמִשָּׁה מִינִין הֶן הַחִטִּים, וְהַשְּׂעוֹרִים, וְהַכֻּסְּמִין, וְשִׁבֹּלֶת שׁוּעָל, וְהַשִּׁיפוֹן: הַכֻּסְּמִין, מִמִּין הַחִטִּים, וְשִׁבֹּלֶת שׁוּעָל וְהַשִּׁיפוֹן, מִמִּין הַשְּׂעוֹרִים. וַחֲמֵשֶׁת הַמִּינִין הָאֵלּוּ כִּשְׁהֶן שִׁבֳּלִים, נִקְרָאִין תְּבוּאָה בְּכָל מָקוֹם, וְאַחַר שֶׁדָּשִׁין אוֹתָן וְזוֹרִין אוֹתָן, נִקְרָאִין דָּגָן, וּכְשֶׁטּוֹחֲנִין אֶת אֶחָד מֵהֶן וְלָשִׁין אֶת קִמְחוֹ וְאוֹפִין אוֹתוֹ, נִקְרָא פַּת. וְהַפַּת הַנַּעֲשֵׂית מֵאֶחָד מֵהֶן, הִיא הַנִּקְרֵאת פַּת בְּכָל מָקוֹם, בְּלֹא לְוָיָה.י

  י(ב) הָאוֹכֵל פַּת חַיָּב לְבָרַךְ לְפָנֶיהָ, בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, הַמּוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ. אָכַל דָּגָן שָׁלוּק כְּמוֹת שְׁהוּא מְבָרֵךְ לְפָנָיו, בּוֹרֵא פְּרִי הָאֲדָמָה, וּלְאַחֲרָיו, בּוֹרֵא נְפָשׁוֹת רַבּוֹת. אָכַל קֶמַח מְבָרֵךְ לְפָנָיו, שֶׁהַכֹּל, וּלְאַחֲרָיו, בּוֹרֵא נְפָשׁוֹת רַבּוֹת.י

  י(ג) קֶמַח שֶׁל אֶחָד מֵחֲמֵשֶׁת הַמִּינִים, שֶׁקָּלָהוּ וְעֵרְבוֹ בַּמַּיִם אוֹ בִּשְׁאָר מַשְׁקִין אִם הָיָה עָבֶה כְּדֵי שֶׁיִּהְיֶה רָאוּי לַאֲכִילָה וּלְעָטוֹ מְבָרֵךְ עָלָיו בַּתְּחִלָּה, בּוֹרֵא מִינֵי מְזוֹנוֹת, וְאִם הָיָה רַךְ כְּדֵי שֶׁיִּהְיֶה רָאוּי לִשְׁתִיָּה מְבָרֵךְ עָלָיו בַּתְּחִלָּה שֶׁהַכֹּל, וּלְבַסּוֹף בּוֹרֵא נְפָשׁוֹת רַבּוֹת.י

  י(ד) קֶמַח שֶׁל אֶחָד מֵחֲמֵשֶׁת הַמִּינִים שֶׁבִּשְּׁלוֹ בַּקְּדֵרָה, בֵּין לְבַדּוֹ בֵּין שֶׁעֵרְבוֹ עִם דְּבָרִים אֲחֵרִים כְּגוֹן לְבִיבוֹת וְכַיּוֹצֶא בָּהֶן, וְכֵן הַדָּגָן שֶׁחִלְּקוֹ אוֹ כְּתָשׁוֹ וּבִשְּׁלוֹ בַּקְּדֵרָה כְּגוֹן הָרִיפוֹת וְגֶרֶשׁ הַכַּרְמֶל וְכַיּוֹצֶא בָּהֶן, וְכָל זֶה הוּא הַנִּקְרָא מַעֲשֵׂה קְדֵרָה, וְכֵן כָּל תַּבְשִׁיל שֶׁעֵרַב בּוֹ אֶחָד מֵחֲמֵשֶׁת הַמִּינִים, בֵּין קֶמַח בֵּין פַּת בַּתְּחִלָּה, מְבָרֵךְ עָלָיו בּוֹרֵא מִינֵי מְזוֹנוֹת.י

  י(ה) בַּמֶּה דְּבָרִים אֲמוּרִים, בְּשֶׁהָיָה אוֹתוֹ הַמִּין חָשׁוּב אֶצְלוֹ, וְלֹא הָיָה טְפֵלָה, אֲבָל אִם הָיָה אֶחָד מֵחֲמֵשֶׁת הַמִּינִים שֶׁעֵרַב טְפֵלָה אֵינוּ מְבָרֵךְ אֵלָא עַל הָעִיקָר, וּפוֹטֵר אֶת הַטְּפֵלָה. וְזֶה כְּלָל בַּבְּרָכוֹת כָּל שְׁהוּא עִיקָר וְעִמּוֹ טְפֵלָה, מְבָרֵךְ עַל הָעִיקָר וּפוֹטֵר אֶת הַטְּפֵלָה, בֵּין שֶׁהָיְתָה הַטְּפֵלָה מְעֹרֶבֶת עִם הָעִיקָר, בֵּין שֶׁלֹּא הָיְתָה מְעֹרֶבֶת.י

  י(ו) כֵּיצַד הִיא הַטְּפֵלָה הַמְּעֹרֶבֶת: לֶפֶת אוֹ כַּרּוּב שֶׁבִּשְּׁלוֹ וְעֵרַב בּוֹ קֶמַח שֶׁל אֶחָד מֵחֲמֵשֶׁת הַמִּינִים כְּדֵי לְדַבְּקוֹ אֵינוּ מְבָרֵךְ עָלָיו בּוֹרֵא מִינֵי מְזוֹנוֹת, שֶׁהַלֶּפֶת הוּא הָעִיקָר וְקֶמַח זֶה טְפֵלָה: שֶׁכָּל דָּבָר שֶׁמְּעָרְבִין אוֹתוֹ כְּדֵי לְדַבַּק, אוֹ כְּדֵי לִתֵּן רֵיחַ, אוֹ כְּדֵי לִצְבֹּעַ הַתַּבְשִׁיל הֲרֵי זֶה טְפֵלָה לוֹ, אֲבָל אִם עֵרַב כְּדֵי לִתֵּן טַעַם בַּתַּעֲרֹבֶת, הֲרֵי הוּא עִיקָר. לְפִיכָּךְ מִינֵי דְּבַשׁ שֶׁמְּבַשְּׁלִין אוֹתָן וְנוֹתְנִין בָּהֶן חֵלֶב חִטָּה כְּדֵי לְדַבַּק, וְעוֹשִׂין מֵהֶן מִינֵי מְתִיקָה אֵינוּ מְבָרֵךְ עָלָיו בּוֹרֵא מִינֵי מְזוֹנוֹת, מִפְּנֵי שֶׁהַדְּבַשׁ הוּא הָעִיקָר.י

  י(ז) כֵּיצַד הִיא הַטְּפֵלָה שְׁאֵינָהּ מְעֹרֶבֶת: הֲרֵי שֶׁצָּרַךְ לֶאֱכֹל דָּג מָלִיחַ, וְאָכַל הַפַּת עִמּוֹ כְּדֵי שֶׁלֹּא יַזִּיק הַמָּלִיחַ גְּרוֹנוֹ וּלְשׁוֹנוֹ מְבָרֵךְ עַל הַמָּלִיחַ וּפוֹטֵר אֶת הַפַּת, מִפְּנֵי שֶׁהַפַּת טְפֵלָה לוֹ, וְכֵן כָּל כַּיּוֹצֶא בְּזֶה.י

  י(ח) הַפַּת שֶׁפָּתַת אוֹתָהּ פִּתִּים, וּבִשְּׁלָהּ בַּקְּדֵרָה אוֹ לָשָׁהּ בְּמָרָק אִם יֵשׁ בַּפְּתִיתִין כַּזַּיִת, אוֹ שֶׁנִּכָּר שְׁהֶן פַּת וְלֹא נִשְׁתַּנָּת צוּרָתָהּ מְבָרֵךְ עָלֶיהָ בַּתְּחִלָּה, הַמּוֹצִיא, וְאִם אֵין בָּהֶן כַּזַּיִת, אוֹ שֶׁעָבְרָה צוּרַת הַפַּת בַּבִּשּׁוּל מְבָרֵךְ עָלָיו בַּתְּחִלָּה, בּוֹרֵא מִינֵי מְזוֹנוֹת.י

  י(ט) עִיסָה שֶׁנֶּאֱפָת בַּקַּרְקָע כְּמוֹ שֶׁהָעֲרָבִיִּים שׁוֹכְנֵי מִדְבָּרוֹת אוֹפִים, הוֹאִיל וְאֵין עָלֶיהָ צוּרַת פַּת, מְבָרֵךְ עָלֶיהָ בַּתְּחִלָּה, בּוֹרֵא מִינֵי מְזוֹנוֹת, וְאִם קָבַע סְעוֹדָתוֹ עָלֶיהָ, מְבָרֵךְ הַמּוֹצִיא. וְכֵן עִיסָה שֶׁל שָׁהּ בִּדְבַשׁ אוֹ בְּשֶׁמֶן אוֹ בְּחָלָב, אוֹ שֶׁעֵרַב בָּהּ מִינֵי תְּבָלִין וַאֲפָיָהּ, וְהִיא הַנִּקְרֵאת פַּת הַבָּאָה בְּכִסְנִין אַף עַל פִּי שְׁהִיא פַּת, מְבָרֵךְ עָלֶיהָ בּוֹרֵא מִינֵי מְזוֹנוֹת, וְאִם קָבַע סְעוֹדָתוֹ עָלֶיהָ, מְבָרֵךְ הַמּוֹצִיא.י

  י(י) אֹרֶז שֶׁבִּשְּׁלוֹ, אוֹ שֶׁעָשָׂה מִמֶּנּוּ פַּת בַּתְּחִלָּה מְבָרֵךְ עָלָיו בּוֹרֵא מִינֵי מְזוֹנוֹת, וּלְבַסּוֹף בּוֹרֵא נְפָשׁוֹת רַבּוֹת: וּבִלְבָד שֶׁלֹּא יְהֶא מְעֹרָב עִם דָּבָר אַחֵר, אֵלָא אֹרֶז לְבַדּוֹ. אֲבָל פַּת דֹּחַן, אוֹ פַּת שֶׁל שְׁאָר מִינֵי קָטְנָיוֹת בַּתְּחִלָּה מְבָרֵךְ שֶׁהַכֹּל, וּלְבַסּוֹף בּוֹרֵא נְפָשׁוֹת רַבּוֹת.י

  י(יא) כָּל שֶׁמְּבָרְכִין עָלָיו בַּתְּחִלָּה הַמּוֹצִיא, מְבָרְכִין לְאַחֲרָיו בְּסוֹף בִּרְכַת הַמָּזוֹן כְּסִדְרָהּ אַרְבַּע בְּרָכוֹת, וְכָל שֶׁמְּבָרְכִין עָלָיו בַּתְּחִלָּה בּוֹרֵא מִינֵי מְזוֹנוֹת, מְבָרְכִין לְאַחֲרָיו בְּסוֹף בְּרָכָה אַחַת מֵעֵין שָׁלוֹשׁ חוּץ מִן הָאֹרֶז.י

  י(יב) בַּמֶּה דְּבָרִים אֲמוּרִים, שֶׁאָכַל מִכַּזַּיִת וָמַעְלָה, אֲבָל הָאוֹכֵל פָּחוּת מִכַּזַּיִת, בֵּין מִן הַפַּת בֵּין מִשְּׁאָר אֹכָלִין, וְהַשּׁוֹתֶה פָּחוּת מֵרְבִיעִית, בֵּין מִן הַיַּיִן בֵּין מִשְּׁאָר מַשְׁקִים מְבָרֵךְ בַּתְּחִלָּה בְּרָכָה הָרְאוּיָה לְאוֹתוֹ הַמִּין, וּלְבַסּוֹף אֵינוּ מְבָרֵךְ כְּלָל.י

  י(יג) וְזוֹ הִיא בְּרָכָה אַחַת שֶׁמֵּעֵין שָׁלוֹשׁ: בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, עַל הַמִּחְיָה וְעַל הַכַּלְכָּלָה וְעַל אֶרֶץ חֶמְדָּה טוֹבָה וּרְחָבָה שֶׁרָצִיתָ וְהִנְחַלְתָּ אֶת אֲבוֹתֵינוּ, רַחֵם ה' אֱלֹהֵינוּ עַל יְרוּשָׁלַיִם עִירָךְ וְעַל צִיּוֹן מִשְׁכַּן כְּבוֹדָךְ, וְהַעֲלֵנוּ לְתוֹכָהּ וְשַׂמְּחֵנוּ בְּבִנְיָנָהּ וּנְבָרֶכְךָ עָלֶיהָ בִּקְדֻשָּׁה וּבְטַהְרָה, בָּרוּךְ אַתָּה ה', עַל הָאָרֶץ וְעַל הַמִּחְיָה. וּבְשַׁבָּתוֹת וּבְיָמִים טוֹבִים, אוֹמֵר בִּבְרָכָה זוֹ בִּכְלָלָהּ מֵעֵין קְדֻשַּׁת הַיּוֹם, כְּדֶרֶךְ שֶׁמַּזְכִּיר בְּבִרְכַת הַמָּזוֹן.י

  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  19 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/02/2021 בשעה 08:45:17
  חילול בתי כנסת בצלבי קרס – משה פייגלין: "יש קשר עמוק בין שריפת בתי הכנסת במהלך הפרעות בלוד לבין המקרה המזעזע הזה"

  בעקבות אירוע השחתת בית הכנסת "ישראל הצעיר" בבני ברק טוען חכ"ל משה פייגלין כי "המשותף לאספסוף הערבי המצית, ולאספסוף היהודי המחלל, הוא האנטישמיות. אלה כאלה, לא רוצים פה מדינה יהודית".

  משה פייגלין: "עשרה בתי כנסת נשרפו לפני כחודשיים, והמשטרה סגרה באופן רשמי את כל התיקים. שום וועדת חקירה לא הוקמה. קל לדמיין כיצד היתה פועלת המשטרה אילו 10 מסגדים בערים המעורבות היו מוצתים ונשרפים כליל על ידי פורעים יהודיים. יש קשר עמוק בין ההצתות שבוצעו על ידי אספסוף ערבי לבין צלבי הקרס שצויירו על ידי אספסוף יהודי. פעם, ציור צלבי קרס על בתי כנסת בישראל היה מניע פה את אמות הסיפים, פעם הצתה לאומנית של בתי כנסת במרכז הארץ היתה עוצרת את המדינה מלכת, היום מזכים המעשים הללו את הציבור הערבי בתגמול של עשרות מיליארדים וביד בוטחת על הגה השלטון. הקשר שבין האספסוף הערבי המצית, והאספסוף היהודי המחלל, הוא האנטישמיות. שניהם לא רוצים פה מדינה יהודית. אלה לא רוצים פה יהודים ואלה – לא רוצים פה – יהדות. בתי הכנסת לא היו נשרפים וצלבי הקרס לא היו מופעים בבני ברק, ללא שנים של זריעת שנאה אוטואנטישמית שהפכה את הזוועה הזו ללגטימית.

  https://www.inn.co.il/News/Flash.as...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  3 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/02/2021 בשעה 08:36:52
  לא קונים מנאצים, לא קונים מאויבי ישראל, לא קונים מהמשת"פים של השמאל, ולא קונים משמאלנים.

  זיכרו זאת בעיקר בנוגע לפירות וירקות, עכשיו בהקשר מחאת החקלאים.
  הבוגדים מנסים למכור לנו תוצרת נאצית של מבקשי נפשנו מעזה.

  שימו לב גם לתוצרת טורקיה בחנויות.
  האויב ארדואן מנסה להציף את ישראל בתוצרת כדי לגרום נזק כלכלי ליהודים.

  אל תעזרו לו!
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  13 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/02/2021 בשעה 07:12:24
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 04:58:29
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  2 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 04:58:02

  הרב אפרים זלמן מרגליות - מתוך ויקיפדיה

  תאריך לידה 27 בנובמבר 1760 י"ט בכסלו ה'תקכ"א
  תאריך פטירה 4 באוגוסט 1828 (בגיל 67) כ"ד באב ה'תקפ"ח
  תחומי עיסוק תלמוד, הלכה

  חיבוריו "מטה אפרים", "טיב גיטין", "למעלות היוחסין", "שו"ת בית אפרים", עוללות אפרים, שערי אפרים, זרע אפרים

  הרב אפרים זלמן מרגליות (י"ט בכסלו ה'תקכ"א, 27 בנובמבר 1760 - כ"ד באב ה'תקפ"ח, 4 באוגוסט 1828) היה רב מחכמי ה"קלויז" בברודי, מחבר ספרות תורנית פורה ומחשובי הפוסקים בדורו.

  נודע גם בעשירותו המופלגת ממסחר ביהלומים. בעקבות ספרו הגנאלוגי "למעלות היוחסין" מוכר ייחוסה של משפחת מרגליות לרש"י ובעקבותיו לדוד המלך.

  קורות חייו
  נולד לרב מנחם מאניש מרגליות, בן למשפחה מיוחסת מצאצאיו של הרב אלכסנדר סנדר שור. למד אצל דודו הרב אלכסנדר סנדר מרגליות וכן בישיבתו של הרב יצחק אייזיק מקוריץ. בצעירותו כיהן תקופה קצרה ברבנות אוהנוב (היבניב). לאחר שהתעשר בעסקי היהלומים, התמסר ללימוד התורה אך סירב לקבל על עצמו משרה רבנית. עושרו נתן בידיו כוח ותוקף להילחם בעירו נגד גבירים שהשתמטו מתשלום מיסים שלא כדין.

  מבין חיבוריו נפוצו בייחוד ספרו על דיני קריאת התורה "שערי אפרים" ויצירתו "מטה אפרים" העוסקת בהלכות הימים הנוראים. ספרים אלה הפכו לספרי יסוד בתחומם ויצאו במהדורות רבות, שלכמה מהן צורפו הערות ונספחים מאת חכמים שונים.

  היה אחד מאלה שהסמיכו להוראה את הרב חיים הלברשטאם.

  אחיו היה הרב חיים מרדכי מרגליות מחבר הספר שערי תשובה על השולחן ערוך. הסכים על הספר ליקוטי מוהר"ן. אחד מחתניו היה רבי יעקב יהושע הורוביץ, נכדו של רבי פנחס הורוביץ בעל ה"הפלאה".

  עוגן בעצי משפחה רבניים
  בספרו מעלות היוחסין, חקר ומצא קשרי משפחה לשושלות רבנים חשובים שחיו כעשרה דורות לפניו כמו הרב משה איסרליש (הרמ"א), וכן לבעלי התוספות מתחילת ימי הביניים, ובראשם רבנו תם נכדו של רש"י. לפי מסורת שהייתה למשפחתו של רבנו תם, הם מיוחסים עד דוד המלך, והספר מביא את השושלת המשוערת לפי מסורת זו של בית דוד. בספרו גם מצא קשרים עם שושלות רבניות שחיו קרוב לימיו, כמו קשרים עם צאצאי הרב נפתלי כ"ץ מחבר הספר 'סמיכת חכמים' (חי כמאה שנה קודם לרב מרגליות), שאף הוא היה בעל מסורת על היותו משושלת בית דוד.

  משפחת מרגליות הייתה משפחת רבנים ידועה, ומשפחות רבניות נטו לחפש קשרי נישואין ביניהן לבין עצמן, בייחוד אם נודע שיש להן "יחוס" לבית דוד. כך נוצרה קבוצה של "שושלות רבניות" המיוחסות לבית דוד, רבים מהם דרך קשרי נישואין עם צאצאי הרב מרגליות או קרובי משפחתו. משפחות אדמורים ורבנים מדפיסים ומציגים גם כיום ספרי יוחסין, ובהם רשימות עד הקשר למשפחת מרגליות, ומשם לפי העץ שבספר מעלות היוחסין, עד דוד המלך. בין משפחות אלו נמנים משפחת רוקח (שושלת אדמורי בלז), משפחת קוק בעקבות משפחת יפה, משפחת ברנדוויין (שושלות אדמורי סטרטין ופֶלשטין), בידרמן (שושלת אדמורי ללוב) ועוד.

  חיבוריו
  שו"ת בית אפרים חלק אורח חיים, באתר HebrewBooks
  שו"ת בית אפרים חלק אבן העזר, באתר HebrewBooks
  שו"ת בית אפרים חלק חושן משפט, באתר HebrewBooks
  שו"ת בית אפרים חלק יורה דעה, באתר HebrewBooks
  שו"ת בית אפרים החדשות, באתר HebrewBooks
  מטה אפרים, באתר HebrewBooks (מנהגי חודש אלול והימים הנוראים)
  ראש אפרים, באתר HebrewBooks (חיבור על הלכות טריפות)
  יד רמ"א, באתר HebrewBooks
  טיב גיטין, באתר HebrewBooks (ביאור שמות הגיטין של ה"בית שמואל")
  יד אפרים - ביאור על המגן אברהם ועל הטורי זהב והשפתי כהן.
  עוללות אפרים, באתר HebrewBooks
  שערי אפרים - על הלכות קריאת התורה.
  זרע אפרים - שני פירושים על פסיקתא רבתי.
  מעלות היוחסין, באתר HebrewBooks - ספר הדן בגנאלוגיה וכולל את מגילת היחוס של משפחתו, עד בית דוד
  מקנה וקניין מתרץ את השגות רבי יעקב לורברבוים על סבו רבי אלכסנדר סנדר שור בהלכות מכירת חמץ.
  חיבוריו ההלכתיים מפורסמים ומצוטטים על ידי הפוסקים שבאו אחריו.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  1 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 04:57:14
  ב"ה

  דבר תורה לאור המקדש

  פרשת עקב - פרשת המקדש

  ברכת יצחק ליעקב ולעשיו – איזו מהן גדולה?
  עשיו זכה לברכה גדולה משל יעקב – ואם כן גניבת הברכות למה?

  הרב ישראל אריאל שליט"א
  ראש ישיבת המקדש
  וראש ומייסד מכון המקדש

  מעיון בשתי הברכות שברך יצחק את יעקב ואת עשיו מתברר, לכאורה, שעשיו יצא נשכר. שכן, ליעקב נאמר (בראשית כז, כח): "וְיִתֶּן לְךָ הָאֱלֹהִים מִטַּל הַשָּׁמַיִם וּמִשְׁמַנֵּי הָאָרֶץ וְרֹב דָּגָן וְתִירֹשׁ", ומפרש רש"י, שכיון ש'אלקים' ענינו מדת הדין, ממילא יקבל יעקב את הברכה המובטחת לו רק אם יימצא ראוי לה על פי הדין.

  לעומתו עשיו מקבל את הברכה ביד רחבה ובשפע, בלא חשבון של מידת הדין, ככתוב: (כז, לט): "וַיַּעַן יִצְחָק אָבִיו וַיֹּאמֶר אֵלָיו: הִנֵּה מִשְׁמַנֵּי הָאָרֶץ יִהְיֶה מוֹשָׁבֶךָ וּמִטַּל הַשָּׁמַיִם מֵעָל". נמצא עשיו נשכר בברכת יצחק יותר מיעקב?

  ראה בפירושו של רש"י: "'האלהים' - מהו 'האלהים?' [ב'ה' הידיעה?] – בדין! - אם ראוי לך יתן לך, ואם לאו - לא יתן לך. אבל לעשו אמר: 'משמני הארץ יהיה מושבך', בין צדיק בין רשע יתן לך. וממנו למד שלמה כשעשה הבית וסידר תפלתו [באומרו]: ישראל - שהוא בעל אמונה ומצדיק עליו את הדין - לא יקרא עליך תגר, לפיכך: 'ונתת לאיש - ככל דרכיו אשר תדע את לבבו', אבל נכרי - מחוסר אמנה, לפיכך אמר שם: 'ואתה תשמע השמים... ועשית ככל אשר יקרא אליך הנכרי' - בין ראוי בין שאינו ראוי - תן לו, כדי שלא יקרא עליך תגר". (וראה תנחומא – תולדות יד).

  ראה גם אליהו רבה יד, על הפסוק שנאמר בעשיו "וישא קולו ויבך": "בשכר שתי דמעות שהוריד עשו - נתנו לו את הר שעיר, שאין גשמי ברכה פוסקין ממנו לעולם". נמצא שבבכייתו לפני יצחק זכה לברכת גשמים שישראל לא זכו לה.

  שכן, ישראל נאמר בהם: "והיה אם שמוע תשמעו אל מצוותי… ונתתי גשמיכם בעתם… השמרו לכם פן יפתה לבבכם… ועצר את השמים ולא יהיה מטר", נמצא שהגשם מותנה במעשיהם.

  לאור האמור, על מה ולמה טרח יעקב את הטרחה הגדולה סביב גניבת הברכות?

  התורה באה ללמדנו, שכאשר שם אלקים נקרא על ישראל ושמו מצוי בקרבם - ברכה זו די בה ואינה צריכה ברכה אחרת, ואילו עשיו שאין שם אלוקים נקרא עליו – איזו ברכה שלא יברכו אותו – אין זו אלא קללה.

  ראה מה שאמרו חז"ל בענין הזכרת שם ה' על האור (בראשית רבה ג, ו): "'ויקרא אלהים לאור יום'... לעולם אין הקב"ה מייחד שמו על הרעה אלא על הטובה: 'ויקרא אלהים לאור יום' – 'ולחושך קרא אלהים לילה' - אין כתיב כאן, אלא – 'ולחושך קרא לילה'". הווה אומר: כשם שאין הקב"ה משרה את שמו על החושך, כך אינו משרה את שמו על עשיו.

  כן מובא גם במדרש חסירות ויתירות, שעשיו נזכר בתורה חסר 'יו"ד': 'עשו', שכן, אין הקב"ה רוצה להשכין שמו עליו.

  מכאן יובנו דברי המדרש בבראשית רבה (ב, ג) שניתן לכנותו 'מדרש פליאה': "'ויקרא אלהים לאור יום' - זה יעקב, 'ולחשך קרא לילה' - זה עשו', ולכאורה מה הקשר בין פסוקי הבריאה ליעקב ולעשיו? אלא שיעקב דומה לאור והקב"ה משכין שמו עליו – ויתן לך האלהים', ואילו עשיו דומה לחושך ולכן אין שם ה' נזכר לא בשמו ולא בברכתו.


  שבת שלום
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  1 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 04:56:43
  חידון המקדש
  מבית מכון המקדש

  חידת השבוע - פרשת עקב

  יש לשלוח את תשובתכם עד יום שלישי.
  מבין כל המשיבים נכונה,
  יוגרל פרס מבית מכון המקדש – אחת לחודש.

  ביום הכיפורים הכה"ג מזה מדם הפר ומדם השעיר בקודש הקדשים וכנגד הפרוכת.
  מה הדין במקרה והתערבו שתי כוסות הדם, והכה"ג לא מבחין ביניהן?

  להגשת התשובה לחץ על הקישור שמצ"ב

  https://bit.ly/3eUbVwI

  התשובה תפורסם באתר ביום רביעי.
  הפרס לזוכה יישלח בדוא"ל.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  בית המדרש
  08/02/2021 בשעה 02:40:24
  מכתב מהרבי מליובאוויטש לאיש שחווה קושי בעניני שלום בית וחוסר הסכמות בינו לאשתו:

  קבלתי את מכתבו, בו כותב אודות היחסים המשפחתיים [המורכבים בינו לאשתו].

  בדרך כלל, רואים מהנסיון במקרים כאלה, שקורים בשנים הראשונות לאחר החתונה, שהדרך הטובה ביותר כדי להחליק [הענין] ולייצב שלום לשנים רבות, לשביעות רצון שניהם - היא על ידי *העדר* שימת-לב לאי ההסכמה, שבטח הוא רק דבר זמני, וככל שממעטים להתייחס לזה. וכל אחד מצידו ממשיך עם הטוב, כך ממהרת לבוא היציבות ו[הענינים] משתווים.

  מובן מאליו, שבאופן המתאים אנסה לעשות בזה מה שאפשר, אבל הנני מקוה שגם הוא מצידו יהיה כפי האמור לעיל וידוע מה שכתוב, כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם. ובפרט, שמדובר בין איש לאשתו וחכמינו זכרונם לברכה אמרו שהאשה דמעתה מצוי׳, [לכן] יש להיות זהירים ביחס אליה, להיות מתון ובדרכי נועם.

  והשם יתברך יצליח שבקרוב ממש יבשר על שינוי לטובה לטובת שניהם ושניהם יגדלו את בנם שי׳ לתורה ולחופה ולמעשים טובים.

  בברכה - המחכה לבשורות טובות.

  מקור: תרגום מאגרות קודש חי"ד ע' סב

  *לע"נ בתנו הטהורה חיה-מושקא ע"ה בת יבדלט"א חיים יהושע יהודה ובת-חן*
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/01/2021 בשעה 23:16:25
  1. כל השנים, כשבגלי צה"ל שמעו רק את קול השמאל, היה הייתה פרה קדושה שאסור לגעת בה

  2. מאז שנכנס איש ימין, לאזן, והתכנית שלו מאד פופולרית - היא הפכה מפרה קדושה לנחש מסוכן שצריך לרוצץ את מוחו

  3. כך מקיים בנט את ההבטחה הגדולה שלו להיות 'עשר מעלות ימינה'
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  6 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/01/2021 בשעה 23:13:18
  *ביבי נתניהו בפוסט עצבני, תביאו חיסונים:*

  אני רוצה להסביר לכם על מחדל החיסונים של ממשלת ההונאה. זה מידע מציל חיים ולכן אני מבקש מכם לשתף את הפוסט הזה. הממשלה חייבת להתעורר.
  **
  אנחנו כבר ניצחנו את הקורונה פעם אחת, הבאנו מיליוני חיסונים לפני כל מדינה אחרת, ויצאנו ראשונים בעולם מהקורונה.

  כדי שישראל תמשיך לנצח את הקורונה צריך להביא מייד עוד 2 מיליון חיסונים למדינת ישראל ולאפשר לאזרחי ישראל מעל גיל 50 לקבל את החיסון השלישי.

  זה יציל חיים, ישמור על הבריאות וישמור על הכלכלה פתוחה ומשגשגת.
  **
  תבינו — אנחנו כבר שילמנו בשביל החיסונים הללו. קנינו מיליוני חיסונים. למדינת ישראל יש מיליוני חיסונים שיושבים עכשיו באירופה והממשלה לא מביאה אותה לישראל.

  זה מחדל לא יאומן. כשיחליטו להביא אותם זה יקח זמן ועד אז אנשים יידבקו במחלות קשות, אחרים ימותו.

  צריך להביא את החיסונים הללו עכשיו ולתת את החיסון השלישי לקבוצות הסיכון ולאוכלוסייה המבוגרת.
  **
  גם אם הממשלה רוצה לחכות לעוד אישורים, אין סיבה לא להביא את החיסונים כבר עכשיו כדי לחסוך זמן (שבועות ארוכים - אלפי חולים ומתים) ולתת את החיסונים מיידית כשאפשר.
  **
  במקום לתת ג׳ובים במקום להביא שיטפון נורבגי לכנסת, הממשלה חייבת לעשות את הדבר הנכון ולהביא את החיסון השלישי.

  למה הם מחכים למען השם?

  תביאו את מיליוני החיסונים — עכשיו
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  9 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/01/2021 בשעה 23:11:20
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  29 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/01/2021 בשעה 23:07:09
  להם אסור הכל, לערבים מותר הכל.
  במלחמה הבאה הנשק הסודי של הערבים מבחוץ,
  יהיה הערבים מבפנים!
  הם מכירים את בסיסי חיל האוויר כמו את כף ידם.
  מטוסים יחובלו וטייסים ישחטו במיטותיהם.
  כבישים יחסמו ואי אפשר יהיה להעביר כוחות.

  https://www.youtube.com/watch?v=_Wg...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  4 תגובות
  בית המדרש
  08/01/2021 בשעה 19:30:32
  סיפור חסידי

  מסופר על חסיד של האדמו"ר הזקן, עשיר ובעל צדקה גדול שירד מנכסיו, ולא עוד, אלא שהפך לבעל חוב גדול. הוא הגיע לאדמו"ר הזקן, שטח בפניו בבכי את כל שעבר עליו, וסיפר כמה התחייבויות של צדקה נשארו לו ואינו יודע מה לעשות עכשיו.
  ענה לו האדמו"ר הזקן: "עד עכשיו אמרת מה אתה צריך, חשבת פעם בשביל מה צריכים אותך?", כשהחסיד שמע זאת, הבין במה טעה. הוא הבין שהעצבות שלו נבעה מישות. הוא לא חשב מה נדרש ממנו, אלא מה הוא רוצה לעשות. כששמע את התשובה התעלף, ולאחר מכן, כשהתעורר- החליט לשנות את המצב, נשאר בבית המדרש ולמד תורה בשמחה גדולה. לאחר כמה שבועות קיבל ברכה מהאדמו"ר הזקן לשוב למסחר, והתעשר בחזרה.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  בית המדרש
  08/01/2021 בשעה 18:57:13
  בס"ד

  *אור החיים יומי*
  *מתורת רבינו חיים בן עטר הקדוש זצוקללה"ה*

  *יום טוב ומבורך. יום ראשון כג' מנחם אב התשפ"א*

  *'לימוד התורה - תענוג מופלא, ומי שלא לומד - מפסיד לעצמו'*

  *'אֶת הַבְּרָכָה אֲשֶׁר תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹת ה' אֱלֹקיכֶם אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם, וְהַקְּלָלָה אִם לֹא תִשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹת ה' אֱלֹקיכֶם'*

  מפרש *רבינו האור החיים הקדוש* את הפסוק *'אֶת הַבְּרָכָה אֲשֶׁר תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹת ה' אֱלֹקיכֶם'* שעצם הדבר שאדם זוכה לשמוע דברי תורה, זה הברכה בעצמה ואין צריך לברכות נוספות, וכל השאר זה רק בונוסים. והאדם צריך לא לצפות לשום שכר, ואדרבה האדם צריך לשלם לה' על התורה המתוקה שנתן לנו.

  ולהיפך, מי שלא שומע ולומד תורה, זה הקללה הכי גדולה שיכולה להיות עבור האדם, כי הוא מפסיד תענוג עולמי ומפסיד את חיות נפשו. ואין צורך לקלל אותו, כי הוא מקלל את עצמו בזה שאינו שומע תורה.

  ובלשון קודשו של רבינו הקדוש: *'השמיעה בתורה הוא תענוג מופלא ומחיה הנפש, כאומרו 'שמעו ותחי נפשכם, והמרגיש בטעם התורה תשיחנו נפשו, כי עליו לשלם גמול טוב לנותן מתנה טובה מופלאת, ואין צריך לומר שאין לתבוע שכר עליה'.*

  ובפרשת ואתחנן לאחר שכותב רבינו הקדוש על שכר המצוות שה' יתברך נתן לנו, כותב רבינו הקדוש, וזה לשון קודשו: *'והגם שכפי האמת, עלינו לשלם שכר לאלוקינו בה', שהטעימנו עריבות נעימות ומתיקות אהבתו בלבנו, מתוקים וערבים לאין תכלית, אלא שיטול האדם שכר על התעצמותו עד שהשיג טעם בחיים'.* עד כאן לשון קודשו. 

  כלומר: אחרי שהאדם זכה להשיג את טעם התורה והמצוות, לא מגיע לו שכר, כי זה השכר והתענוג הגדול עלי אדמות, והשכר שהאדם מקבל הוא על ההתמודדות והיגיעה עד שהגיע לטעם המתוק.

  *[אור החיים ראה פרק יא פסוק כו. ואתחנן פרק ו פסוק כה]*

  *בשורות טובות לכל בית ישראל*

  *התענוג היומי שלי*
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/01/2021 בשעה 18:41:50

  שבועיים לתחילת האולימפיאדה, וכשראשוני הספורטאים יוצאים ליפן, זה זמן טוב לבחון את המשלחת, לנתח את המטרות, הסיכויים והצפי.

  הרכב המשלחת:

  ישראל מוציאה לטוקיו משלחת עצומה - 89 ספורטאים. המספר קצת משקר, כי 24 ספורטאים הם מענף קבוצתי - מנבחרת הבייסבול, אבל גם בלעדיהם זו המשלחת הגדולה אי פעם (השיא עד היום - 47 בריו). החלוקה בין הענפים:
  24 - בייסבול
  15- שחייה (12 רגילה, 2 אומנותית, 1 מים פתוחים)
  12 - ג'ודו
  10 - התעמלות (אומנותית ומכשירים)
  9 - אתלטיקה
  5 - שייט
  4 - רכיבת סוסים
  2 - תריאטלון, אופניים, בדמינטון (כל ענף 2)
  1 - קליעה, חץ וקשת, טאקוונדו, גלישת גלים

  מטרות המשלחת:

  הועד האולימפי הציב כיעד להגיע לכ 2-3 מדליות (השיא עומד על 2 מדליות - ברצלונה 92, אתונה 04, ריו 16), ולהגיע לכ10 גמרים. גמר נחשב התברגות במקומות 1-8 (השיא הוא 9 גמרים, בסידני 2000, האולימפיאדה המוצלחת ביותר מבחינת הישגים).

  ניתוח הסיכויים:

  אני אעבור על כל ענף בקצרה לראות איפה יש סיכוי להישגים ממשיים (מבחינתי אני מתייחס לסיכויים להגיע לגמרים ולא רק למדליות).

  בייסבול - הענף היחיד שבו ישראל כבר הבטיחה גמר - רק 6 נבחרות העפילו לאולימפיאדה. יש סיכוי מסויים למדליה, אבל לדעתי הוא לא גבוה.
  צפי: גמר 1.

  שחייה:
  כאן היהלום של המשלחת היא אנסטסיה גורבנקו, רק בת 17 אבל כבר אלופת אירופה. סיכוי ממשי לגמר (התוצאה שלה באליפות אירופה, רק לפני חודשיים, שווה מקום 5 בריו, מקום 6 באליפות העולם האחרונה), אבל למדליה כנראה היא תחכה לפריז.
  צפי: גמר 1

  ג'ודו:
  רבים נושאים עיניים למשלחת הג'ודו (לקראת האולימפיאדה ארחיב עליהם יותר. יש לי חיבה לג'ודו, וזה גם אחד הענפים היחידים שאני יכול לצפות גם בגברים וגם בנשים בלי בעיות צניעות). אכן, זו משלחת איכותית, אבל אני פחות אופטימי ממה שהייתי לפני הקורונה. עדיין, ישראל שולחת 12 ספורטאים, מתוכם 6 (5 בגברים ו1 בנשים) שמגיעים כמדורגים בשמינייה הראשונה. באופן טבעי כל אחד מהם מועמד להגיע ל1-8. למרות זאת, קשה לי לראות את אורי ששון לדוגמא עושה את זה. גם לגבי האחרים זה תלוי גם בהגרלות. לגבי מדליות- המועמדים הבולטים הם שגיא מוקי (ששנת הקורונה פגעה בו ובסיכויים שלו למדליה) ופיטר פלצ'יק. גם ברוך שמאילוב וטוהר בוטבול יכולים להגיע לקרבות המדליה. למרות זאת אני אשמח מאוד אם תהיה אפילו מדליה אחת מהג'ודו.
  צפי: 4 גמרים, 0-1 מדליה.

  התעמלות:
  יחד עם הג'ודו, הענף הבולט של ישראל באולימפיאדה. כאן הסיכויים להתברגות בשמינייה הראשונה גבוהים מאוד- גם אצל לינוי אשרם, גם אצל הנבחרת וגם של ארטיום דולגופיאט (במכשירים). לגבי מדליות - אשרם ודולגופיאט שניהם מועמדים חזקים (אשרם קצת יותר, למרות שגם היא נפגעה מעט מהקורונה). אם באולימפיאדה היו מדליות על כל מכשיר (כמו באליפות העולם)השאלה לא היתה אם תהיה מדליה, אלא כמה. אבל יש מדליה רק בקרב רב ולכן זה מצב נזיל. מי שהרויחה מהקורונה היא הנבחרת, שהתקדמה מאוד בשנה האחרונה. עדיין מדליה תהיה הפתעה אבל לא סנסציה.
  צפי: מדליה 1, 3 גמרים.

  אתלטיקה:
  כאן יש לא מעט מרתוניסטים, אבל היחידה שבאמת מסוגלת להגיע רחוק היא לונה צ'מטאי סלפטר, שהשיגה תוצאה מדהימה לפני שנתיים. היא כמעט לא התחרתה מאז הקורונה וקשה לדעת את הכושר שלה, ולכן אני סקפטי לגבי מדליה, אבל התברגות בשמינייה גם תהיה הישג גדול.
  צפי: 0-1 גמרים.

  שייט:
  הענף שהביא לנו לא מעט מדליות בעבר (וגם זהב יחיד), חוזר לאט לאט לקדמת הבמה. בענף הזה, חד משמעית ישראל הרויחה מהקורונה. קטי ספיצ'קוב ביססה את עצמה בצמרת העולמית (פעמיים רצוף סגנית אלופת העולם), ויואב כהן פרץ בשנה האחרונה (אלוף אירופה, מקום 5 באליפות העולם) והשיג את הכרטיס ברגע האחרון. אני מאוד מאמין בספיצ'קוב - היא שומרת על יציבות בתחרויות גדולות, והתחרתה כמה פעמים ביפן בשנים האחרונות.
  צפי: מדליה אחת, 2 גמרים.

  שאר המשלחת:
  אין מועמדים רציניים למדליות, אבל יש כמה שבהחלט יכולים להפתיע ולהיות שם בסביבה (סרגיי ריכטר בקליעה שבטוקיו סיים 9, אבישג סומברג בטאקוונדו, אלופת אירופה. בטאקוואנדו הקושי הגדול הוא להעפיל לאולימפיאדה - רק 16 משתתפים. מה שאומר שניצחון 1 מספיק בשביל רבע גמר).
  צפי:ללא מדליות, גמר 1.

  סיכום צפי:
  2-3 מדליות (כמו היעד)
  12-13 גמרים (קצת יותר מהיעד).
  אבל ניסיון העבר שלי מלמד, שאני תמיד קצת יותר אופטימי מהתוצאה הסופית...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  30 תגובות
  ביקורת תקשורת
  08/01/2021 בשעה 13:58:13
  ערוץ 7 הפך ל'תאום בנט'- ולכן הם ממליצים לנו, לצאת לסופ"ש בג'נין.

  https://www.inn.co.il/news/499331

  "חיכיתי שנה שלמה לעשות פה קניות": ג'נין חוזרת לחיים

  וכמובן, לא שוכחים לעדכן אותנו, מי החבר החדש שנכנס במר"צ (בחוק הנורבגי).
  https://www.inn.co.il/news/499170

  שירת בצה"ל, למד באוניברסיטה העברית: הכירו את ח"כ עלי סלאלחה

  ****
  אין כבר מה לומר.
  הערוץ הפך לכלי תעמולה, על מלא. והוא שכח לשים מסננת על הידיעות שעולות באתר.
  חבל מאוד, שכך עלה לאתר- שהיה פעם 'פה', לאלפים ורבבות.

  אך כואב יותר- המהפך המלא. כשהם עשו 'מעשה בנט'- נטשו את כל ערכי הימין, וזרקו לפח.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  5 תגובות
  יש לי מה לומר
  08/01/2021 בשעה 13:17:39
  בִּקְרָבַי אֲרַטֵּשׁ -
  ©️נiגה


  וְיֵשׁ אֲנָשִׁים
  שֶׁחַיֵּיהֶם רְצוּפִים
  בְּמִיתוֹת.
  מִיתוֹת מְשֻׁנּוֹת.
  וְהֵם חַיִּים יוֹתֵר מִדַּי פְּעָמִים
  רַק בִּשְׁבִיל לָמוּת כָּל יוֹם מֵחָדָשׁ,
  כָּל פַּעַם מֵחָדָשׁ.
  וּכְשֶׁהֵם לֹא מַטִּים וּמוּמָתִים
  מִקְּרוֹבֵיהֶם לְהִתְנַקֵּשׁ,
  הֵם מְמִיתִים עַצְמָם
  בְּאָהֳלָהּ שֶׁל מָרָה.  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  1 תגובות
  בית המדרש
  08/01/2021 בשעה 13:12:41
  *בס"ד*
  *בוקר טוב... חיזוק יומי... כג' אב*

  *הכרת הטוב לא רק על ניסים*

  אחד מיהודי ירושלים נקלע לצרה גדולה, חששות ליוו את ימיו עד שבחסדי שמים נושע מצרתו.

  חשב היהודי איך להשיב להקב"ה טובה על ישועתו ולעשות לו נחת רוח, בתמורה לנס שנעשה עימו.

  בתחילה חשב להקים ארגון גמ"ח, או לזכות את הרבים במצוות, אך לא ידע מה להחליט.

  למחרת הלך אל רבו, הרב הקדוש בעל ה"נתיבות שלום" מסלונים זי"ע ושטח בפניו את הרעיון.

  השיבו הרבי בחיוך: "אם תשמע בקולי, אל תעשה דבר! עם ההרגשה הזאת שאתה חייב לקב"ה תמשיך כל ימי חייך, תישאר חייב לו, אל תפטור את עצמך בעשייה כלשהי מהחובה התמידית להכיר בכל עת בטובתו של הקב"ה!" ('יגדיל תורה')

  ספר "קב הישר" מביא בשם הספר "חרדים": "ומי אשר האיר עליו הקב"ה חוט של חסד והצילו מכל הפגעים, יהיה לו לזיכרון תמיד חסדי ה', ולא יהיה כפוי טובה. ולא זו בלבד, אלא כל מי שמשפיע עליו הקב"ה שפע של ברכה שזכה לישב בביתו בהשקט ובביטחה ופרנסתו בנקל, צריך ליתן שבח והודיה לבורא, שזוהי מצוות עשה, לא להיות כפוי טובה..."

  אם אדם היה עושה לך טובה סביר להניח שהיית זוכר זאת ומחזיר לו בעין יפה, אם רופא היה מרפא אותך ממחלה קשה היית זוכר לו זאת כל ימי חייך, אם חבר היה מציל את חייך היית מקריב את חייך למענו, זוהי הכרת הטוב...

  בורא עולם שנותן לך חיים, בריאות, ילדים, פרנסה, לא כל שכן שאתה צריך להכיר לו תודה וטובה?!

  לא צריך לחכות לנס כדי להודות ולהכיר טובה לבוראך, בכל רגע שאתה חי ונושם, אוכל ומתהלך באופן רגיל ותקין תכיר טובה ותודה לבורא.

  אתה תכיר לו טובה ותשמע אל מצוותיו, תכיר לו תודה ותשיר לו שיר והלל, שמור לו את הטובה הזו כל ימי חייך, והוא ברחמיו יתן לך ברכה וישועה, שנה טובה ומוצלחת.
  הכרת הטוב... אין טוב ממנה... (רונן קרתא)

  *יום טוב ובשורות טובות*
  *לגאולת והצלחת עם ישראל ברחמים רבים. אמן!*
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/01/2021 בשעה 11:19:07
  ההטרלה של ח"כ מעוז ל"מהפכת הכשרות" של השר כהנא | כל הפרטים

  ח"כ מעוז על תוכניתו : "מערכת המשפט סובלת מעומס ומונופול – המהפכה שלי היא בשורה אדירה לשוחרי הצדק והדמוקרטיה"

  עתי שלו

  י״ב באב ה׳תשפ״א (21/07/2021) | 19:29

  התכנית של ח"כ מעוז

  אחרי רפורמת כהנא בכשרות, מציג היום (ד') יו"ר מפלגת נעם, וחבר סיעת הציונות הדתית ח"כ אבי מעוז את "רפורמת מעוז במערכת המשפט". לדבריו, במערכת המשפט פגמים רבים והרפורמה צפוייה לחזק את מערכת המשפט ולהגביר את האמון הציבור במערכת.

  ח"כ מעוז מציג את התכנית

  את הרפורמה הוא הציג בהודעה מיוחדת מהכנסת "לאזרחי ישראל מגיעה מערכת משפט טובה יותר" פתח מעוז את דבריו, "מערכת המשפט הנוכחית סובלת מבעיות עומס, עינוי דין ואף טעויות שיפוט, אשר עולות לעיתים לכדי משפטים חוזרים. כמו כן, סובלת מערכת המשפט ממונופול, שממנה את עצמו ודבר זה גורם לפגיעה באמון הציבור במערכת המשפט", הוסיף הח"כ.
  מעוז הסביר כי המהפכה והתחרות שהוא מציע להביא למערכת המשפט תחזק את אמון הציבור במערכת המשפט "היום אנחנו עושים צעד לעבר מערכת משפט טובה יותר, המהפכה במערכת המשפט שאני מציע, תחזק את מערכת המשפט, תשפר את האכויות ותייצר תחרות ואף תגביר את האמון של הציבור במערכת המשפט".

  יו"ר נעם ציין כי תוכניתו מבוססת על עקרונות השר כהנא למהפכה במערכת הכשרות "המהפכה שאני מציע, מבוססת על אותם עקרונות בדיוק של מהפכת הכשרות שפרסם אתמול השר מתן כהנא. רפורמת בתי המשפט יוצאת לדרך ואין לי ספק שהיא תביא בשורה אדירה לשוחרי הצדק והדמוקרטיה במדינת ישראל." סיכם מעוז.

  "רפורמת מעוז" במערכת המשפט כוללות ששה עקרונות מרכזיים :
  (1) בית המשפט העליון יקבע סטנדרטים לשיפוט הגון.
  (2) מפקח על בתי המשפט מגדיר את הסטנדרטים להגינות שיפוטית +מאשר תאגידים.
  (3) תאגידי שיפוט עסקיים / מלכ"רים שאושרו מעניקים שירותי שיפוט לאזרח + בקרה.
  (4) וועדת "פיקוח עליונה" של בית המשפט העליון תפקח על התאגידים.
  (5) רשיון שיפוט תאגידי יציין שהתאגיד עומד בפיקוח בית המשפט העליון.
  (6) תאגיד שיפוטי יוכל לקבוע קוד שפיטה וסטנדרטים נמוכים יותר להבאת הראיות ולהכרעת הדין, ובתנאי שסטנדרטים אלו יאושרו על ידי שלושה שופטי בית משפט עליון מכהנים או שופטים בדימוס.

  ח"כ מעוז עם פרטי התכנית שלו
  נקודות נוספות שמציע חה"כ מעוז בתוכניתו:
  • תאגידי השיפוט חייבים יהיו לפרסם את נהלי השפיטה והקריטריונים לצדק בו הם עומדים.
  • בראש כל תאגיד יעמוד שופט שהוסמך לשיפוט על ידי הוועדה לבחירת שופטים.
  • התאגיד הוא המעסיק של השופטים.
  • כל בעל דין יקבע את התאגיד השיפוטי בו הוא מעוניין להישפט.
  • לא תיפגע עצמאותם של השופטים וחתירתם לאמת

  תוכניתו של מעוז כאמור מגיעה כהטרלה לתוכניתו של השר כהנא, ומבוססת אחת לאחת על תוכניתו של השר לרפורמה במערכת הכשרות. מטרת המהלך היא להמחיש כי מהלכי השר כהנא יפגעו במערכת הכשרות בישראל ולא יביאו לחיזוקה של מערכת הכשרות בישראל.


  https://bit.ly/2ToNf7S
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  21 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/01/2021 בשעה 10:56:12
  מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא וועד הורי הפנמ"צ אור עציון קוראים לרה"מ בנט "מנע האפלייה התקציבית ע"י משרד הביטחון"

  מזה מספר שנים שהפנמ"צ אור עציון מתנהלת מתיקצוב של האגף הביטחוני חברתי במשרד הבטחון ומתקציבים קואליציוניים. חלוקת התקצוב באה לאחר מאבק בהחלטת שר הבטחון לפני כארבע שנים שביקש לסגור את הפנמצ.

  עתה משאין תקציב מדינה הודיע משרד הבטחון כי לא יכול להתחייב עוד להעביר את התקציב הדרוש מה שמאיים על המשך פעילות הפנמ"צ. במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא הדגישו כי 100% מבוגרי הפנמ"צ בחרו בשירות קרבי ומילאו תפקידים פיקודיים והביעו אכזבה מכך שפנמ"צ החילונית בחיפה זוכה לתקצוב מלא ואילו הפנמ"צ הדתית אור עציון מופלה לרעה. בוועד ההורים ציינו כי יחד עם יו"ר המרכז הרב חיים דרוקמן נעשו פניות לשר הבטחון וזה האחרון טרם השיב. על כן מפנים עתה ההורים את הבקשה לראש הממשלה בנט בנושא בתקווה שזה יתגייס למענם ויפסיק את ההפלייה המתקיימת במשרד הבטחון.  https://www.kipa.co.il/%D7%97%D7%93...
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  08/01/2021 בשעה 09:58:16
  אדון סער מנסה לחוקק חוק שיאסור על מי שנאשם בפלילים להרכיב ממשלה.

  https://rotter.net/forum/scoops1/70...

  נראה שבנט וגם ליברמן תומכים בחוק הזה.

  ואני שואל, איך הם יכולים להיות כל-כך תמימים?? נגדם הם לא חושבים שיוגש כתב אישום??

  "אין לי מה לדאוג, לא ביצעתי עבירה בחיים!"
  אוקי, ולריבלין זה עזר?? הגישו נגדו כתב אישום כאילו היה בכיר המאפיונרים בארץ!

  (על ריבלין ושאר דוגמאות לשימוש בכתבי אישום לסיכול פוליטי של הימין בעיקר - מאתר "ידע")
  https://tinyurl.com/cbt8ktem

  או שאולי, אין לסער / בנט / ליברמן שאיפות לרוץ שוב לראשות הממשלה?
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  25 תגובות
  יש לי מה לומר
  08/01/2021 בשעה 09:18:55

  .רָצוּי שֶׁיָּנוּחוּ בְּשָׁלוֹם עַל מִשְׁכָּבָם .מָה נַעֲשֶׂה בְּכָל זִכְרוֹנוֹתֵינוּ
  לְטוֹבָתֵנוּ.
  כך פותח חיים גורי את השיר "ההתכנסות ההיא" ( "אני מלחמת אזרחים",
  .(15
  בוקר אחד במרס 2020 הלכנו לישון בעולם אחד, וקמנו אל עולם אחר.
  קשה לנו היום לעכל שהעולם הישן שהיה נח בשלום על משכבו, לא ישוב
  יותר. הכללים השתנו, התדרים השתנו, העולם השתנה.
  אנחנו חיים בעולם החדש שנתיים. החיים עברו תמורה ברגע אחד שבו
  התפרץ נגיף הקורונה ( 19 covid ( לחיינו והוא כנראה, לא יעזוב אותנו
  לעולם. הכללים בעולם השתנו בבת אחת, ולא קיבלנו על כך אתראה
  מוקדמת.
  לפני חודשיים, נדמה היה לנו שהקורונה חלפה בזכות שני החיסונים. הייתה
  תחושה שהכוכבים חזרו למסלולם. התחלנו לחגוג במסיבות. כמהנו לחזור
  לְמה שהיכרנו. אולמות בתי הקולנוע והתיאטראות נפתחו, אבל במהירות
  גילינו שהחיים אינם כמו שקיווינו שיהיו. חשבנו שהמסכות מאחורינו, אך
  התברר שהעבר מאחורינו, ועלינו לחפש לנו עתיד חדש: החופש שהיינו
  רגילים אליו לשבת פשוט באולם ללא מסכה לא יהיה, כנראה, נחלתנו
  בשנים הקרובות. הכוכבים אינם חוזרים לסדר הקודם.
  מדוע זה קרה לנו? כיצד הגענו למצב הזה? האם צריך לחפש אשמים כמו
  שמנסים כעת לפחות בהצהרת כוונות מנהיגי העולם לגלות מי הוביל
  לקטסטרופה העולמית הזאת.
  מומחי אקלים הזהירו במשך שנים מפני תרחישים קיצוניים של ההתחממות
  הגלובאלית. בהדרגה חלחלה בנו חומרתו של משבר האקלים, ואז לאחר כל
  ההפחדות הללו, מתחת לרדאר של כל הקטסטרופות הצפויות הופיע לפתע
  הוירוס קוביד 19 .
  ברגע שהחלו גלי התמותה, כולנו התפכחנו: זוהי קטסטרופה בינלאומית:
  אובדן של מיליוני אזרחים ברחבי העולם, שנספו במגיפה. המגיפה תקפה
  מדינות בכל רחבי העולם ללא רחמים, ועדיין קיימים מחוזות רבים בעיקר
  באזורים נידחים ונחשלים שלא חזרו לחיים של שגרה, כי המגיפה עדיין
  מכלה באוכלוסייה המקומית, למשל בהודו, בברזיל, במקסיקו, וכן גם
  .רָצוּי שֶׁיָּנוּחוּ בְּשָׁלוֹם עַל מִשְׁכָּבָם .מָה נַעֲשֶׂה בְּכָל זִכְרוֹנוֹתֵינוּ
  לְטוֹבָתֵנוּ.
  כך פותח חיים גורי את השיר "ההתכנסות ההיא" ( "אני מלחמת אזרחים",
  .(15
  בוקר אחד במרס 2020 הלכנו לישון בעולם אחד, וקמנו אל עולם אחר.
  קשה לנו היום לעכל שהעולם הישן שהיה נח בשלום על משכבו, לא ישוב
  יותר. הכללים השתנו, התדרים השתנו, העולם השתנה.
  אנחנו חיים בעולם החדש שנתיים. החיים עברו תמורה ברגע אחד שבו
  התפרץ נגיף הקורונה ( 19 covid ( לחיינו והוא כנראה, לא יעזוב אותנו
  לעולם. הכללים בעולם השתנו בבת אחת, ולא קיבלנו על כך אתראה
  מוקדמת.
  לפני חודשיים, נדמה היה לנו שהקורונה חלפה בזכות שני החיסונים. הייתה
  תחושה שהכוכבים חזרו למסלולם. התחלנו לחגוג במסיבות. כמהנו לחזור
  לְמה שהיכרנו. אולמות בתי הקולנוע והתיאטראות נפתחו, אבל במהירות
  גילינו שהחיים אינם כמו שקיווינו שיהיו. חשבנו שהמסכות מאחורינו, אך
  התברר שהעבר מאחורינו, ועלינו לחפש לנו עתיד חדש: החופש שהיינו
  רגילים אליו לשבת פשוט באולם ללא מסכה לא יהיה, כנראה, נחלתנו
  בשנים הקרובות. הכוכבים אינם חוזרים לסדר הקודם.
  מדוע זה קרה לנו? כיצד הגענו למצב הזה? האם צריך לחפש אשמים כמו
  שמנסים כעת לפחות בהצהרת כוונות מנהיגי העולם לגלות מי הוביל
  לקטסטרופה העולמית הזאת.
  מומחי אקלים הזהירו במשך שנים מפני תרחישים קיצוניים של ההתחממות
  הגלובאלית. בהדרגה חלחלה בנו חומרתו של משבר האקלים, ואז לאחר כל
  ההפחדות הללו, מתחת לרדאר של כל הקטסטרופות הצפויות הופיע לפתע
  הוירוס קוביד 19 .
  ברגע שהחלו גלי התמותה, כולנו התפכחנו: זוהי קטסטרופה בינלאומית:
  אובדן של מיליוני אזרחים ברחבי העולם, שנספו במגיפה. המגיפה תקפה
  מדינות בכל רחבי העולם ללא רחמים, ועדיין קיימים מחוזות רבים בעיקר
  באזורים נידחים ונחשלים שלא חזרו לחיים של שגרה, כי המגיפה עדיין
  מכלה באוכלוסייה המקומית, למשל בהודו, בברזיל, במקסיקו, וכן גםבארצות הברית המגיפה בשיאה. האם ככל שהתקדמנו טכנולוגית, פגענו
  בחוקים של היקום והובלנו לקטסטרופה הזאת?
  התפשטות המגיפה וגם היעדר היכולות לחזות מה יקרה, מובילים אותנו
  להרהורים על החיים שהשתנו ולא ישובו בקרוב למה שהיכרנו. ילדינו אולי
  לא יזכו להכיר באמת ובתמים את העולם הישן שאנחנו היכרנו.
  במקום להגיש תביעת נזיקין נגד העבר, בואו נחשוב איך לתקן את העתיד.
  והפעם מדובר בתיקון אישי, אך גם בתיקון חברתי. אפשר להפליג ולומר,
  שעלינו לחתור לקראת תיקון עולם.
  -
  ננסה להיות אופטימיים ונחשוב כיצד להשתנות בעקבות השינוי. עלינו
  לשאול את עצמנו: האם אנחנו צריכים להישאר מקובעים בחשיבה שלנו על
  כל מה שידענו והכרנו. אולי עלינו לשנות את הכול וגם את עצמנו.
  למשל, בית הספר. מבנה בית הספר הקלאסי שצמח לממדים עצומים צריך
  להשתנות לחטיבות קטנות אזוריות. כיתות קטנות במרכזים שכונתיים.
  המונח "קפסולה" שנכנס לעולמנו צריך להיות קבוע ולא זמני. חלוקה קבועה
  לקבוצות קטנות, כדי להקטין נזקים. זה יקל על המורים, אך גם על
  התלמידים: קשר אישי עם קבוצה קטנה של ילדים וטיפוחם יעצים אותם,
  וגם הקשרים החברתיים יזכו להעצמה.
  בתחום התיירות, ניכר שתיירות הפְּנים צריכה להיות בעדיפות עליונה. צריך
  לעודד ולתת מענקים ולהרבות בה. בשנות השישים הייתה הסיסמה "סנוב,
  באילת כבר היית?", היום אפשר לגוון ולשאול: " בטבריה, בנתניה, כבר
  היית?" המדינה שופעת ערים ואתרים שמייחלים לבילוי ולהיכרות. כך נפנים
  כולנו את ערך הטיולים הללו בסביבה המקומית.
  התיקון הגדול ביותר שאנו מייחלים לו הוא התיקון בתחום הדו –שיח בין
  תרבויות, בין בני אדם ברחבי היקום. התרגלנו לקיים את המפגשים בשיח
  בין יוצרים ואנשי מדע וטכנולוגיה, כדי לקרב בין תרבויות, בין שפות, ובין
  דתות ועמים. היום, בעידן שעלינו להסתגר יותר בגבולות של לאומים
  ומדינות, יהיו פחות פגישות פנים אל פנים. היום יש נסיגה בחזון של
  גלובאליזציה ושל תרבות גלובאלית. במובן מסוים, יש לכך גם יתרון: נקיים
  את הקשר ברשתות החברתיות ובאינטרנט, ונשמור על הידברות מתמדת.
  המגפה גרמה לעמים ומדינות לשמור על המסגרת של לאומים. גם אנו
  כיהודים בישראל, שהוטרדנו לא פעם שתיפגע זהותנו הייחודית, בעקבות
  המגפה אנו שומרים על הבית הלאומי ועל התרבות המקורית שלנו. איננו
  נבלעים עתה בתוך הכפר הגלובאלי. בעקבות המגפה, הגבולות חזרו,
  הזהויות המבדילות נראות ברורות יותר, ועתה ננהל את הדו שיח עם
  העולם כולו, אך נדע לשמור על זהותנו היהודית והישראלית.

  צורם ואפילו מעורר סלידה הפער שנוצר בין המעמד של טייקונים שהם
  נפילים, ובין המין האנושי בכללותו. ראו למשל, את הדגשת הפערים של
  עשירי העולם שממריאים לחלל בסך הכול לעשר דקות בעלות של מיליוני
  דולרים בפרויקטים שאפתניים שהם יוצרים לעצמם. הקיטוב בין עשירי
  העולם לעניי העולם הולך ומתחדד בימים אלה. התחרות מי יהיה הראשון
  בחלל זועקת לשמים עד כמה העיוורון וחטא הגאווה ("היבריס") עלה
  למדרגה גבוהה.
  מה הקשר בין ההמראה לשחקים של סר ריצ‘רד ברנסון מורג׳ין, ג'ף בזוס
  ואילון מאסק?. שלושתם מנציחים את הפערים החדים של העולם הזה.
  בכוחנו ליצור את השינוי ולהיות רגישים לחברה שלנו. האם בעולם החדש
  תהיה אטימות למצוקות החלשים והעניים בעולם. מה לרעבים ולנרדפים
  במדינות העולם השלישי ולתחרויות הללו?
  הרגישות לשינויים מותנית ברצון שלנו ליצור עולם טוב יותר. אנו אלה
  שצריכים לקבוע אם הקיטוב הזה מתאים לנו כבני אדם, אם הרגישות
  החברתית שלנו יכולה לשאת פערים כה גדולים.
  האם נדע להפוך את העולם שלנו לעולם טוב יותר, או שהגיעה השעה
  לאחר שהרסנו את חוקיו ואת משאביו של העולם, להיפרד ממנו? קיבלנו
  עולם מתוקן וטוב שהורישו לנו הדורות הקודמים לנו. נחשב את דרכנו: האם
  שמרנו עליו? קיבלנו אתראות רבות מגיאוגרפים, ומומחי אקלים והתעלמנו
  מהן.
  האם נחפש לנו נחלה אחרת בחלל, או שנתקן את היקום הקיים? למדנו מן
  הדור שקדם לנו, שאם משהו מתקלקל מתקנים אותו ולא נוטשים אותו.
  כנראה שזו השעה.
  כשאלוהים ברא את העולם הוא הנחיל לאדם מסר ברור וחד:
  "בשעה שברא הקב"ה את האדם הראשון
  נְטלו והחזירוֹ לפני כל אילנֵי גן עדן-
  ואמר לו: ראה מעשַׂיי, כמה משובּחים הֵמָה!
  וכל מה שבּראתי, בשביל בּראתי.
  תֵן דעת,
  שלא תקלקל ותחריב את עולָמי,
  שאם קלקלתָ, אין מי שיתקן אחרֶי." (קוהלת רבה ט)
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  יש לי מה לומר
  08/01/2021 בשעה 01:58:40
  מַגְדִּילֵי עָקֵב -
  ©️נiגה


  גֵּוֵי נָתַתִּי לַמַּכִּים
  וּלְחָיַי לַמּוֹרְטִים,
  לֹא הִסְתַּרְתִּי פָּנַי מֵחֲרוֹק
  לַעֲגֵי מָעוֹג, כְּלִמּוֹת וָרוֹק.
  וֶאֱלוֹהַי לֹא יַעְזְרֵנִי
  מִסּוֹד מְרֵעִים לֹא יַסְתִּרֵנִי,
  עַל כֵּן שַׂמְתִּי פָּנַי כַּחַלָּמִישׁ
  וְעוֹר לִבִּי כְּגָבִישׁ לֹא יָמִישׁ,
  לְמַעַן לֹא אֵבוֹשׁ וְאֶכָּלֵם
  וְכִסֵּא כָּבוֹד אַנְחִילֵם.
  מִי בָּכֶם נִדּוֹשׁ בְּעִקְבֵי עָרִיצִים
  נֶאֱכָל בְּשָׂרוֹ בִּמְעָרַת פָּרִיצִים
  קַדְרוּת לָבְשׁוּ שָׁמָיו
  וְשַׂק הוּשְׂמוּ כְּסוּיוֹתָיו.
  מִי בָּכֶם חֲרָבוֹת מֵחִים
  שׁוֹמֵעַ שִׁכּוּלַי,
  אֲשֶׁר הָלַךְ חֲשֵׁכִים
  הֻמְעֲדוּ קַרְסֻלַּי,
  וְאֵין נֹגַהּ לוֹ
  יִבְטַח בְּשֵׁם ה'
  וְיִשָּׁעֵן בֶּאֱלֹהָיו.
  מִי.
  הֵן כֻּלְּכֶם קֹדְחֵי אֵשׁ
  מְאַזְּרֵי זִקּוֹת,
  לַחַמְכֶם הִבְאִישׁ הַבְאֵשׁ
  עֶדְרֵיכֶם שְׁרִיקוֹת,
  בְּאוּר אֶשְׁכֶם תִּמְעָדוּן
  וּבְמַעֲצֵבָה תִּשְׁכְּבוּן.
  וְאָנֹכִי לֹא מָרִיתִי,
  אָחוֹר לֹא נְסוּגוֹתִי.


  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  2 תגובות
  בית המדרש
  07/31/2021 בשעה 23:03:12
  רבי חיים הלוי סולובייצ'יק - מתוך ויקיפדיה

  תאריך לידה 25 במרץ 1853 ט"ו באדר ב' ה'תרי"ג וולוז'ין, האימפריה הרוסית
  תאריך פטירה 30 ביולי 1918 (בגיל 65) כ"א באב ה'תרע"ח אוטבוצק, ממלכת פולין
  מקום קבורה בית הקברות היהודי, ורשה
  מקום פעילות וולוז'ין, סלוצק, בריסק (ליטא)
  השתייכות שיטת בריסק
  תחומי עיסוק חינוך
  תפקידים נוספים משנה לראש ישיבת וולוז'ין* רבה של בריסק

  רבותיו הבית הלוי
  תלמידיו הרב שמעון שקופ
  הרב יצחק זאב סולובייצ'יק
  הרב אלחנן ווסרמן
  הרב יחזקאל אברמסקי
  הרב משה סולובייצ'יק
  הרב ברוך בער לייבוביץ
  הרב איסר זלמן מלצר ועוד
  חיבוריו חידושי רבנו חיים הלוי
  שם השושלת סולובייצ'יק
  אב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק
  צאצאים
  יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק
  משה סולובייצ'יק
  הרב חיים הלוי סולובייצ'יק (מכונה "רֶבּ חיים מבריסק" או בקצרה "רֶבּ חיים"; ט"ו באדר ב' ה'תרי"ג, 1853 – כ"א באב תרע"ח, 30 ביולי 1918) היה מגדולי הדמויות הרבניות של המאה ה-20 ואבי שיטת בריסק בלימוד התורני.

  ביוגרפיה
  נולד בוולוז'ין כבן שני לרב יוסף דב (יושע בער) סולובייצ'יק, משנה לראש ישיבת וולוז'ין, ולצירל לבית עפרון. על פי השמועה למד אצל מלמד חסיד סלונים שממנו שאב את עיקר שיטתו הלימודית אך במשפחת סולובייצ'יק מכחישים את השמועה. במשפחתו מקובל שבתקופת רבנות אביו בסלוצק בהיותו נער בן 12, למד אצל הרב מנדל מסלוצק. נישא לליפשא, בתו של ר' רפאל שפירא, חתנו של ראש ישיבת וולוז'ין - הנצי"ב.

  רבי חיים הלוי עבר זמנית לסלוצק בעקבות אביו שנאלץ לפרוש מהישיבה. אך הוא חזר ב-1873. כמה שנים אחר כך, בגיל 27 נהיה ראש ישיבה כמשנה לנצי"ב. ב-1892, עם סגירת הישיבה נעשה לרב העיר בריסק, אם כי לא התעסק בפסיקת הלכה יומיומית. כרב עיר עסק בענייני הציבור. עסק רבות בחסד, וביתו היה פתוח לרווחה לעניים ומסכנים.

  היה ידוע בהחמרות מרובות, ביניהן גישה מחמירה לעניין פיקוח נפש. בעקבות גישה זו, הקל מאוד בשמירת צומות לאלו שהיו חולים. כאשר טענו כנגדו על כך שהוא מקל בדיני הצומות, אמר שהוא מחמיר בדיני פיקוח נפש. מסופר גם שבאחד מלילות יום כיפור כשנדרש כסף לפדיון שבויים משלטון הצאר, הורה שלא יתחיל בתפילה עד שהכסף ייאסף מהציבור, והציבור נדרש להביא אותו במזומן בליל יום כיפורים עצמו.

  יחסו לחסידות היה מעורב. למרות היותו ליטאי, ומתלמידי תלמידיו של הגאון מווילנה, הכיר בחיוניותה, אף שהוא בעצמו לא התנהג לפיה.

  השפעתו הציבורית הייתה רבה והתנגדותו לציונות הייתה חריפה. בשנת 1900 נמנה עם הרבנים שמכתבם התפרסם בקונטרס "אור לישרים" שנכתב "נגד השיטה הציונית". על אף קנאותו היה ידוע כרחב לב גם כלפי הרחוקים מדרכו, אם כי לא לאידאולוגיה שהם ייצגו.

  בציווי הרופאים, שהה במשך כמה שנים מדי קיץ בליבוי, שם רחץ בים וטייל על החוף. מכיוון שנאסר עליו מטעמי בריאות לעסוק בתורה בשהותו בנופש, היה משוחח אז בנושאים שונים, ועוסק במתמטיקה, פיזיקה ועוד.


  אוהל קברי רבי חיים והנצי"ב, בבית הקברות היהודי בוורשה
  רבי חיים סולובייצ'יק נפטר באוטבוצק בכ"א באב תרע"ח, 30 ביולי 1918, והובא לקבורה ליד סב אשתו, הנצי"ב, בבית הקברות היהודי בוורשה.

  בנו השני, רבי משה סולובייצ'יק היגר לארצות הברית והיה לאחד מראשי ישיבה יוניברסיטי ובעל השקפה דתית מודרנית. בנו של רבי משה סולובייצ'יק, הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק (מבוסטון) נמנה עם גדולי רבני דורו והיה מראשי תנועת המזרחי. בנו השלישי, הרב יצחק זאב סולובייצ'יק, שמילא את מקומו ברבנות בריסק, ונכדו הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק, היו רבנים מפורסמים ביותר גם כן, ונחשבים כממשיכי שושלת בית בריסק.

  הוא עצמו העלה על הכתב רק מעט מחידושיו ואלו התפרסמו אחרי מותו. חידושיו ה"רשמיים", שאותם הגיה ובירר היטב, מכונים חידושי רבנו חיים הלוי, ואילו חידושים אחרים שלו, שלא עברו את הגהתו, הודפסו על ידי תלמידי בנו במכונת כתיבה, ומכונים חידושי הגר"ח (סטנסיל).


  קברו של רבי חיים מבריסק הנמצא בבית הקברות היהודי בוורשה. הקבר נמצא לצד קבר הנצי"ב
  מורשתו הלמדנית – שיטת בריסק
  השפעתו על שיטות הלימוד הנהוגות כיום בישיבות מכרעת. הוא ותלמידיו נהגו לנתח כל גורם בסוגיה התלמודית לחלקיו, בדרך כלל ל"שני דינים" שונים המעורבים בו. בדרך זו נתנו מימד חדש של עומק לתלמוד ולרמב"ם, ונפתחה הדרך להוסיף ולהעמיק בשאלות ובתירוצים.

  אופיינית לו החלוקה בין "חפצא" לבין "גברא" - אם ההלכה נאמרה לגבי החפץ או לגבי האדם. למשל, החובה לבער חמץ ערב פסח - האם פירושה שלאדם לא יהיה חמץ או שמא שהחמץ יתבער. לכאורה נראית זו שאלה עקרה. למעשה ניתן להבין על ידה הבדל חשוב בדין. אם העיקר הוא שלאדם לא יהיה חמץ, אין זה משנה כיצד הוא יבער אותו. ממילא כל דרכי ביעור החמץ כשרות. אם הדגש הוא על כך שהחמץ יתבער, ייתכן שיש דווקא דרכים מסוימות שבהן עליו להתבער.

  כיוצא באלו הוא תוהה על הבנת מושגים הלכתיים רבים, ומתווה דרך לשיטת החקירה הישיבתית הליטאית הרווחת היום.

  אחת ההשלכות של שיטתו על הישיבות בימינו היא ההתמקדות המעמיקה בסוגיות והעדפתה על רכישת ידע ושליטה רחבים בתלמוד. על כך נמתחה ביקורת על ידי רבנים וראשי ישיבות, בהם הרב עובדיה יוסף.

  חוג בריסק, המתאפיין בין היתר בדקדוק במצוות והקפדה על "חומרות", עוצב במידה רבה בידי בנו, רבי יצחק זאב סולובייצ'יק.

  ספריו וכתביו
  חידושי רבנו חיים הלוי - חידושיו על הרמב"ם. נכתב והוגה על ידו.
  חידושי הגר"ח (סטנסיל) - חידושיו על הש"ס. הועתק מזיכרון מכתבי תורתו שלא היו מוגהים. בהוצאות חדשות נוספו גם חידושים משמו ממאספים תורניים ומפי השמועה.
  מגנזי הגר"ח - שיעורים שנכתבו על ידי אחיינו הרב ישראל סולובייצ'יק.
  שיעורי רבינו חיים הלוי מכת"י - שיעורים שהעביר בישיבת וולוז'ין, בעריכת נכד נכדו הרב יצחק ליכטנשטיין
  כמו כן יצאו ספרי ליקוטים רבים המבוססים על הספרים האמורים ואחרים.

  מתלמידיו
  מלבד בני משפחתו נמנו בין תלמידיו:

  הרב ברוך בער לייבוביץ - מחבר ספר ברכת שמואל ראש ישיבת קמניץ
  הרב איסר זלמן מלצר - מחבר ספרי אבן האזל על הרמב"ם, בצעירותו הרב של סלוצק וראש הישיבה שם, ובערוב ימיו ראש ישיבת עץ חיים בירושלים. שיטת לימודו הייתה שונה קצת משיטת רבו.
  הרב שמעון שקופ - ראש ישיבת שער התורה ומחבר ספר שערי ישר. הרב יצחק זאב סולובייצ'יק מנה אותו בין תלמידי אביו, על אף ששיטת לימודו שונה משל רבו.
  הרב אלחנן וסרמן - מחבר ספר קובץ שיעורים.
  הרב שלמה פוליצ'ק (העילוי ממייצ'יט) - ראש ישיבת רבנו יצחק אלחנן.
  הרב גבריאל דבראשוילי - רבה של סוראמי שבגאורגיה.
  משפחת סולובייצ'יק
  ילדיו
  הרב ישראל גרשון, נרצח בשואה עם רוב משפחתו. בנו היה הרב משה סולובייצ'יק מציריך.
  הרב משה.
  הרב יצחק זאב.
  שרה ראשה אשת רבי צבי הירש דב גליקסון ראש ישיבת תורת חיים בוורשה. בתם צירל נישאה לרב אברהם מאיר פינקל (בנו של הרב אליעזר יהודה). נרצחו בשואה עם משפחתם.
  ילד נוסף, תאומה של שרה ראשה, נפטר בילדותו.
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  בית המדרש
  07/31/2021 בשעה 22:10:09
  סיפרה הרבנית הצדקנית מרת חנה ע"ה על בעלה, הגה"ח המקובל רבי לוי יצחק שניאורסאהן זצ"ל:
  בא' מערבי השבתות, בשנות גלותו של רבי לוי יצחק, לא היה בבית מאומה, פשוטו כמשמעו, לא לחם ולא יין לקידוש, לא פרי ולא ירק.
  לא היתה שום אפשרות לעשות קידוש ולטעום משהו במשך השבת.
  בליל שבת היתה הרבנית בצער גדול. היא ידעה שגם בעלה יודע מהמצב, ולא היה לאל ידה להושיע.
  הרב סיים את תפילת קבלת שבת וערבית, השולחן היה ריק והרבנית לא ידעה את נפשה.
  אך כשהרימה את עינה, נדהמה לראות את בעלה מתהלך בחדר, שקוע בשרעפיו,
  כולו קורן מאושר ומפזם בלשון חז"ל: "תבלין אחד יש לנו, ושבת שמו" (שבת קיט, א)

  ~מוגש ע"י 'מעגל הסיפור החסידי',

  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  בית המדרש
  07/31/2021 בשעה 21:58:19
  סיפרה הרבנית הצדקנית מרת חנה ע"ה על בעלה, הגה"ח המקובל רבי לוי יצחק שניאורסאהן זצ"ל: בא' מערבי השבתות, בשנות גלותו של רבי לוי יצחק, לא היה בבית מאומה, פשוטו כמשמעו, לא לחם ולא יין לקידוש, לא פרי ולא ירק.
  לא היתה שום אפשרות לעשות קידוש ולטעום משהו במשך השבת.
  בליל שבת היתה הרבנית בצער גדול. היא ידעה שגם בעלה יודע מהמצב, ולא היה לאל ידה להושיע.
  הרב סיים את תפילת קבלת שבת וערבית, השולחן היה ריק והרבנית לא ידעה את נפשה.
  אך כשהרימה את עינה, נדהמה לראות את בעלה מתהלך בחדר, שקוע בשרעפיו, כולו קורן מאושר ומפזם בלשון חז"ל: "תבלין אחד יש לנו, ושבת שמו" (שבת קיט, א)
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  1 תגובות
  בית המדרש
  07/31/2021 בשעה 21:55:18
  בס"ד

  *אור החיים יומי*
  *מתורת רבינו חיים בן עטר הקדוש זצוקללה"ה*

  *יום טוב ומבורך. יום השישי כא' מנחם אב התשפ"א*

  *וְהָיָה עֵקֶב ְִמְען אֵת הְִַָטִים הָאֵֶה:*

  ידוע שכל אדם נמצא במלחמה תמידית עם יצר הרע עד הרגע האחרון בחייו, ולכן אין לאדם לשמוח במשך חייו ולבטוח בצדקתו ובמעשיו הטובים, וכבר אמרו על יוחנן כהן גדול ששימש בכהונה שמונים שנה ולבסוף נעשה צדוקי. ורק כשהגיע האדם לסוף ימיו ותכלית חייו, יכו לשמוח.

  וגם כשזוכה האדם לקיים מצוות, אין ראויה להיות שמחתו שלימה בקיום חלקי של המצוות, אלא רק אם יזכה ויקיים את כל התורה כולה מתחילה ועד סוף.

  ומבאר רבינו האור החיים הקדוש שזה מה שרמז הפסוק: *והיה* - אין 'והיה' אלא לשון שמחה. *עקב תשמעון* - 'עקב' לשון סוף, כמו העקב שהיא ברגל בסוף גוף האדם, כלומר רק כשיגיע האדם לסוף חייו, וקיים את כל המצוות כראוי אז יוכל האדם לשמוח.

  וזה לשון קודשו: *אדון הנביאים, בא בנועם דבריו להעיר במוסר נעים, כי אין לאדם לשמוח אלא כשישמור לעשות את כל אשר ציוה ה' לעשות, אז ישמח ויגל כבודו, אבל כל עוד שיחוש, שחסר אחת מכל מצוות ה', עליו אמר שלמה 'ולשמחה זו מה זה עשה'. וכל שלא הגיע לזה אין לו מקום לשמוח, כי אין נכון לשמוח מי שהוא עתיד לעמוד בבושה וכלימה לפני מלך גדול'.*

  *[אור החיים עקב פרק ז פסוק יב]*

  *שבת שלום ומבורך, ובשורות טובות לכל בית ישראל*

  *התענוג היומי שלי*
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  1 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  07/31/2021 בשעה 11:43:55
  https://www.kan.org.il/item/?itemid...

  לאורך כל התוכנית הם מנסים ליצור את הרושם שהוא בעצם נוכל,
  אבל מבלי לומר זאת במפורש.

  לאורך כל התוכנית הם מנסים להימנע מדיון אמיתי על האידיאולוגיה שלו, ובמקום זאת מתארים את מעשיו כ"פרובוקציות" וכו', כאילו אין לו כוונה אמיתית מאחורי מעשיו, כאילו לא כואב לו על המתרחש בארצנו.

  הסיבה היא פשוטה:
  אם הם ידברו על האידיאולוגיה שלו, הם בעצם יאלצו להודות שהם משקרים.
  שלא מדובר בכלל בגזענות, אלא בתורת ישראל. כהנא בסה"כ ניסה ליישם את הלכות התורה.

  ואז מה הם יאמרו?
  שהם שונאים את תורת ישראל?
  שהם חושבים שתורת ישראל היא גזענית?
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  45 תגובות
  פוליטיקה ואקטואליה
  07/31/2021 בשעה 11:15:07
  הדרישה של טיבי, עוזרו האישי של הארכי מחבל יאסר ערפאת מבן גביר לקרוא לו "אדוני", הזכירה לי הבוקר את הסיפור הבא:

  מסופר על הרב מרדכי אליהו שנשלח לאחר מלחמת ששת הימים לטפל במערת המכפלה.
  כשהיו במערה, נכנסו לשם החיילים בפעם הראשונה אחרי הקרבות.
  החיילים היו פצועים, רעבים ועייפים לאחר כמה ימים של לחימה, וכשראו שטיחים נשכבו וישנו עליהם.

  לפתע יצא השייח' של המערה והחל לצעוק על המפקדים והחיילים - "תצאו מהמערה הזאת! אתם לא מכבדים אותה! אנחנו, כשבאים לכאן, רוחצים את הידיים חמש פעמים. מורידים את הנעליים ומכבדים את המקום!
  אתם לא מכבדים, ישנים פה ואוכלים פה, ועולים על השטיחים עם הנעליים המלוכלכות שלכם. אין לכם כבוד למקום הקדוש הזה, צאו החוצה!!".

  כולם שתקו, חוץ מאחד.
  הרב מרדכי אליהו ניגש אליו וענה: "תקשיב יא-שייח'. אם יבוא משרת לפני המלך עם בגדים מלוכלכים, ויגיש לו אוכל עם מגש מלוכלך לפני כל השרים ועבדי המלך, אחת דתו להמית. אבל אם הבן של המלך, שלא היה בבית אבא ואמא הרבה שנים, ואבא שלו דאג לו ואמא שלו בכתה עליו בלילות - אם הבן הזה יבוא אחרי עשרים שנה של נדודים בלי להזמין תור, יבוא עם בגדים קרועים ומאובקים, ייכנס לאמצע ישיבת השרים ויאמר: אבא, חזרתי!! - אבא ואמא שלו יחבקו אותו עם הבגדים הקרועים והמאובקים. זה הבן שלהם.

  תקשיב, יא שייח'!! אברהם זה אבא שלנו. שרה זאת אמא שלנו. אנחנו מתנהגים פה כמו בבית. אתם בני אל-פטמה, בני השפחה, בני הגר. אתם מתנהגים כמו שראוי למשרת להתנהג, אנחנו מתנהגים כמו שראוי לבנים להתנהג!!".

  השייח' של המערה האדים כולו מבושה. גם סתמו את פיו וגם קראו לו 'איבן-אל-פטמה' - בן השפחה. הוא נעלב, הסתובב על מקומו וחזר לחדרו בכעס גדול.

  הקצינים בכירים שהיו שם פנו לרב מיד ואמרו לו - "מה עשית? אנחנו רוצים דו-קיום איתם! למה הרגזת אותו?". אמר להם הרב: "צריך לומר להם את האמת. רק כך הם מבינים!".

  כך נמשך הוויכוח כמה דקות, עד שהדלת של השייח' נפתחה. הוא יצא מחדרו כפוף כולו, ניגש לרב ואמר לו בחנופה: "יא חכם, יא סידי, בבקשה. סליחה". הרב לא פנה אליו ולא ענה לו. הוא רק פנה אל אותם מפקדים בכירים ואמר להם: "אתם רואים איזו שפה הם מבינים? אני גדלתי ביניהם מאז היותי ילד בעיר העתיקה בירושלים. תאמר את האמת והם יבינו".

  זכר צדיק וקדוש לברכה
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  26 תגובות
  יש לי מה לומר
  07/31/2021 בשעה 03:30:15
  אפשר להתחיל מזה שבימים האחרונים פתאום נחת שקט על עזה. צהל לא תקף על הבלונים בתחילת השבוע, הפסיקו הבלונים בסוף השבוע , שליחים מקאטר וממצרים הגיעו לרצועה עם הצעות לשיקום והוגדל שטח הדייג .

  מי שראה את זה שאל למה .

  היו כמה אפשרויות שאלו בפורומים הערבים/ישראלים
  א. הגיעו להסדרה .
  ב. בנט ...(לא מאמין בזה . גם בנט וגם ביבי בענייני ביטחון הקשיבו למערכת הביטחון)
  ג. היה פרסומים שהערבים הציבו דד לין של 72 שעות להגעה להסדרה . (הוכחשו על ידי גורמים דיי רצינים אעפ שכרגע נשמע שזה מה שהיה באמת)

  לא משנה מה הסיבה מה שמשנה השינוי כרגע .

  בשעות האחרונות עוד ועוד דיוחים עולים שמחר חוזרים הבלונים . ושחמאס מפסיק לשבת על הגדר .
  *הדיוחים התחילו לאחר הפרסום תקיפת הספינה עי אירן*

  כך שלדעתי אנחנו לקראת התחממות בעזה .
  או מהסיבה שבאמת לחמאס נמאס לשבת על הגדר (בשבוע האחרון הוחלט על עוד בניין רוב קומות שנפגע בשומר חומות . שצריך להרוס כי היא אפשר לתקן - הרחוב בעזה עדין מרגיש את המלחמה האחרונה)
  או מהסיבה (לדעתי פחות נראת הגיונית) אירן מחממת את האזור.

  מקור לבלונים מחר .
  עזה now
  https://t.me/gazaalannet/18663
  זה חלק מהאיומים בשעות האחרונות .
  הרבה זמן לא היה כאלה דברים


  בל נשכח גם את החום שהולך להיות בשבוע הקרוב באזור ....
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  ביקורת תקשורת
  07/31/2021 בשעה 00:42:14
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  0 תגובות
  יש לי מה לומר
  07/30/2021 בשעה 20:10:22

  נא לא להגיב לאשכול עצמו, ולשמור אותו לעדכון מסודר של הכר את הגולש
  ניתן להגיב לתגובות
  תגובה מהירה
  |
  שתף
  |
  114 תגובות