להורדת אפליקציה:
החופשה הבאה שלך מתחילה כאן
פורום סקופים וחדשות אשכול 646285

פרש צפוני 02.08.2014:39

הזוגות שזכו במחיר למשתכן ונתקעו ללא יכולת לשלם

הם הרגישו בני מזל כשזכו בדירות מוזלות - אבל המשבר הותיר את זוכי מחיר למשתכן ללא עבודה וללא יכולת לשלם משכנתה • בלשכת עורכי הדין מבקשים ממשרד השיכון לאפשר להם למכור את הנכס מיידית, ולא בתום חמש שנים מהאכלוס
אריק מירובסקי

"לפני כשנה חתמנו על חוזה לרכישת דירה במסגרת מחיר למשתכן בשוהם. קנינו דירת 5 חדרים ב-1.9 מיליון שקל וזה לא היה פשוט. גייסנו מחצית מהסכום מהמשפחה ושילמנו אותה מיד. השנה תכננו לקחת משכנתה בחודש מרץ, ואז כל הקלפים התהפכו. אני הוצאתי לחל"ת, אשתי ששבה מחופשת לידה לא הוחזרה לעבודה והבנק הודיע לנו שהוא מקפיא את האישור למשכנתה". כך החל הסיוט של רמי (42) ואביבית (36) (שמות בדויים), זוג עם שני ילדים קטנים.

ערן (34) ודליה (30), זוג עם ילדה בת שנתיים ועוד אחד בדרך, רכשו דירת 5 חדרים באור יהודה ב-1.7 מיליון שקל. דליה, מנהלת מכירות בחדר כושר, מוצאת לחל"תים ומוחזרת כל אימת שההחלטות הממשלתיות מתהפכות לכאן ולכאן. ערן עושה את הדוקטורט שלו במערכות מידע. "אתה משלם גם משכנתה, גם שכירות, ועוד אלפי שקלים בחודש לגן על הילדים", הוא אומר.

אנחנו נשוב לסיפורים הללו בהמשך ואף לסיפורים נוספים. המשותף ביניהם - זוגות צעירים שהיו בטוחים שעשו את עסקת חייהם כשזכו בדירות מוזלות במסגרת מחיר למשתכן, ואולם מאז שהקורונה פקדה את המדינה - הם מצאו את עצמם בסכנת קריסה כלכלית.
הושב לעבודה, אך בשכר מקוצץ
הם לא היחידים שחשים כך. ביום רביעי האחרון פרסם בנק ישראל את דוח היציבות הפיננסית של משקי הבית בישראל לאור התפשטות הקורונה, והמציאות שתוארה בו הייתה יותר ממדאיגה: "לפי הנתונים שפרסם משרד האוצר, בקרוב לרבע ממשקי הבית שרכשו דירה ראשונה מתחילת 2015 ועד אפריל 2020 (כולל) יש לפחות בן זוג אחד המושבת בשל משבר הקורונה. על סמך מספר העסקאות לרכישת דירה ראשונה בלבד בתקופה זו ניתן להעריך את מספר משקי הבית שיש בהם לפחות מושבת אחד (כלומר כאלה שמתקשים לשלם משכנתה) בכ-49 עד 55 אלפים", כך נכתב בדוח.

הזוגות הצעירים הללו אינם לבד. על פי הדוח, על כ-40% מהמשכנתאות בישראל משלמים הלווים החזרים חודשיים שגבוהים מ-30% מהכנסתם החודשית, כך שאם יקרה משהו לתנאי התעסוקה של משקי הבית - אחד מבני הזוג יפוטר או יוצא לחל"ת או יקוצץ בשכרו - הם יתקשו לעמוד בהחזרי המשכנתאות.

ואולם בחזית הסיכון נמצאים הזוגות הצעירים. הם ברובם משתכרים שכר נמוך יחסית, והתחייבו במשכנתאות גבוהות יחסית לשווי הנכס עם החזרים חודשיים גבוהים יחסית.
רמי, שעובד בחברת ביגוד, הושב לבסוף לעבודתו לאחר חודשיים וחצי של שהייה בחל"ת, אך בשכר מקוצץ. הבנק הודיע לו כי הוא מתיר לו לקחת משכנתה, אבל אז הוא נקלע לפיגורים מול החברה היזמית. הוא מספר בגלוי כי אביבית והוא שוקלים מחדש את מצבם, ובינתיים ביקשו מהחברה לאפשר להם לשלם את יתרת מחיר הדירה בפיגור מסוים. הוא ממתין לתשובה.

תמר (29) מורה ואבי (37), עצמאי, זוג עם 4 ילדים, רכשו דירת 4 חדרים בגדרה, ב-1.2 מיליון שקל עם שיעור מימון גבוה במיוחד, מהם משכנתה של כ-900 אלף שקל: "מלכתחילה החלטנו שלא לעבור להתגורר בדירה, אלא לצורך השקעה ולהתגלגל הלאה. היינו אמורים לקבל את המפתח בעוד כחודשיים, ואולם חלו עיכובים, שחלקם בגלל הקורונה וחלקם בגלל חילוקי דעות בין הוועדה המקומית לבין היזם", מספרת תמר. "הבעיה הגדולה היא שאבי הפסיק לעבוד כמעט מהיום הראשון של מגפת הקורונה. יש לנו היום משכנתה על הראש ושכירות. אני מנסה להגדיל את המשרה שלי כמה שיותר ולהצטמצם. אם נוכל למכור את הדירה בגדרה, נוכל לחשב מסלול מחדש, כי היום אנחנו רואים אחרת את הדברים מאשר לפני הקורונה".

ערן ודליה עליהם סיפרנו בתחילת הכתבה, ממשיכים את המסלול לרכישת הדירה, כי מצבם עדיין מאפשר זאת, אבל ערן מודה שזה לא מה שהם תיארו לעצמם כשרכשו את הדירה. "ברשת הווטסאפ של הזוכים בפרויקט שומעים סיפורים של אנשים שמתחילים להרגיש קשיים. לחלק קיצצו בשכר, חלק הוצאו לחל"ת, ובזמן האחרון נתקלתי במשהו חדש, שצצים לפתע מאכערים, שמציעים לרוכשים חוזים עתידיים, מתחת לשולחן. יודעים שהם לא רשאים למכור את הדירות בשנים הראשונות, ועל כן מציעים לרשום הערת אזהרה על שמם, והתחייבות למכור את הדירה, וכל זה בתמורה למחיר נמוך משמעותית".
הפיגורים במסירה מחמירים את הבעיה

יו"ר ועדת מחיר למשתכן בפורום המקרקעין בלשכת עורכי הדין, עו"ד ליאור לוי מספר, שמשרדו מקבל פניות נואשות רבות בתקופה האחרונה מזוכי מחיר למשתכן שמרגישים שהם נתקעו.

שורש הבעיה, אומר לוי, נעוץ בהחלטת מועצת מקרקעי ישראל שלפיה רוכשי דירות במסגרת מחיר למשתכן יוכלו למכור אותן לפי המוקדם מ-7 שנים ממועד ההגרלה או 5 שנים ממועד קבלת טופס איכלוס (טופס 4). במילים אחרות, הם אינם רשאים למכור את הדירות שלב מוקדם אחרי הרכישה, או לרוב גם אחרי האכלוס, מה שתוקע אותם עם דירה לא נזילה.

בשבוע שעבר אף פרסמנו כאן כי על הנייר, הדירות של הזוכים לו היו יכולים למכור אותן עכשיו, היו נמכרות במחיר הגבוה במאות אלפי שקלים ממחיר הקנייה.

במכתב שכתב לשר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן, כתב עו"ד לוי, כי משבר הקורונה עלול להביא לכך "שרוכשי דירות רבים, לרבות משפחות צעירות שרכשו דירות במסגרת פרויקטים של מחיר למשתכן, ייאלצו למכור את דירתם במועדים מוקדמים יותר מאשר הם התחייבו".

בנוסף מציין לוי כי בפרויקטים רבים של מחיר למשתכן מסתמנים פיגורים ואיחורים, מה שעלול להקשות עוד יותר על מצבם של הרוכשים ואף להביאם בסופו של דבר למצב של חדלות פירעון. "האפשרות למכור את הדירה בטרם המועדים הקיימים כיום בהחלטת המועצה יאפשרו למשקי בית לממש את זכייתם באמצעות מכירת הדירה שרכשו ברווח ותאפשר ‘אוויר’ כלכלי", נכתב במכתבו.

לוי גם גילה בעיות במגזר הקטן יחסית של משפרי הדיור שמשתתפים בתוכנית. אלה מתחייבים למכור את דירותיהם הישנות בתוך שנה מאכלוס הדירה החדשה, אולם השוק כרגע תקוע. הוא מציין כי נגיף הקורונה עצר את שוק מכירת הדירות כמעט לחלוטין ולאור זאת הוא ביקש מהמשרד להאריך את התקופה המוקצבת להם למכור את הדירות שלהם, משנה לשנה וחצי.

מי שמטפל בבעיות שמתעוררות במסגרת התוכנית, אמורה להיות ועדת חריגים של מחיר למשתכן, שבפניה יכולים המשתתפים בתוכנית להעלות בקשות יוצאות דופן לפעול בניגוד לתקנון התוכנית. לוי סבור שהוועדה אינה מתאימה לטיפול בבעיות של רוכשי דירות שנקלעו לקשיים כלכליים.

"קודם כול, הוועדה מטפלת באמת במקרים חריגים. לדוגמה - בני הזוג רכשו דירה במחיר למשתכן והתגרשו במהלך העסקה; מה שמתרחש כיום במגפת הקורונה אינו חריג. זו תופעה נרחבת, שמחייבת התייחסות ממשלתית. מעבר לזה, נניח שפוטרת מהעבודה. אתה לא יכול להוכיח לוועדת החריגים שמצבך הכלכלי הורע, כי אתה יכול להראות לה, שנותרת ללא עבודה חודש-חודשיים. יכולים לומר לך שיש לך אפשרות לדחות את תשלום המשכנתה, לפי ההנחיות של בנק ישראל. אבל הבעיה חמורה ועמוקה בהרבה, כי כל שוק העבודה משתנה".

חוץ מפנייה לוועדת חריגים, רוכשי הדירות יכולים להודיע לקבלן על ביטול העיסקה. במקרה כזה יחויבו בתשלום פיצוי של 2% ממחיר הדירה. אמנם מדובר בקנס נמוך מאוד יחסית למקובל בשוק החופשי, שבו צעד כזה עלול לגרור חיוב של 10% משווי העסקה, ואולם גם כאן הנזק עלול להיות גדול. "במחיר למשתכן רוכשים לקחו משכנתה בגובה של 90% מערך הדירה, במיוחד בפריפריה. יש לי לקוחות בגדרה שרכשו דירה ב-1.4 מיליון שקל ולקחו משכנתה של 1.2 מיליון שקל. המינוף אצל רבים מאוד גבוה, וה-2% הם סכום ניכר עבורם. יש גם כאלה שזה כבר לא אקטואלי עבורם - הם קיבלו את הדירה, ועכשיו הם בבעיות לשלם את המשכנתה. לכן זו אינה אופציה ריאלית עבור רבים", אומר לוי.

"איני מתכוון לאפשר להם למכור את הדירה בעודה על הנייר, אלא להמתין לזה שהדירה תהיה מוכנה", הוא מסביר. "יהיה להם אור בקצה המנהרה. אנשים יגידו לעצמם שהם יחזיקו את עצמם עד לקבלת טופס 4 ואז ימכרו את הדירה".

"לגבי משפרי הדיור, הם תקועים עם הדירות שלהם ולא יכולים למכור אותן. ראינו כבר את רשות המסים שהחליטה להאריך את תקופת מכירת הדירה, בטרם תחייב את משפרי הדיור במיסוי כמשקיעים. משרד השיכון לעומת זאת לא האריך את המועד שנותר, ואנחנו מדברים כבר על כמעט חמישה חודשים שבהם המשק נמצא בקשיים. גם הם יכולים לפנות לוועדת חריגים, אבל הם חותמים על תצהיר שבו הם מתחייבים למכור את הדירה בתוך שנה. החשש במקרה כזה, שהם ייכנסו ללחץ וימכרו את הדירה במחיר רצפה. לכן, גם כאן נדרשת הודעה מסודרת של משרד הבינוי והשיכון".
"משקיעים מאמצים בסיוע לזוכים"
תגובת משרד הבינוי והשיכון: "משרד הבינוי והשיכון משקיע מאמצים ומשאבים רבים במטרה לסייע לזוכים בתוכנית מחיר למשתכן, במיוחד בתקופה זו.

"כך לדוגמה, אפשרנו את הארכת מועדי החתימה על חוזים ל-45 יום ממועד בחירת הדירה והיזם אף מורשה להאריך את המועד גם מעבר לכך. במהלך תקופה זו מתקיימים כנסים באופן מקוון, וניתנו פתרונות לבחירת דירות עבור זוכים מבודדים.

"באשר למכירת הדירה לפני המועד: קיימת ועדה במשרד אשר אליה ניתן להגיש בקשה פרטנית לקבלת אישור לקיצור תקופת המכירה בכפוף לתנאים מסוימים והצגת מסמכים
תומכים. נזכיר כי לזוכים בתוכנית קיימת האפשרות להשכיר את דירתם.

"לעניין הארכת המועדים למכירת דירה יחידה למשפרי דיור, ככל שניווכח שקיים הצורך, המשרד יבחן אופן טיפול במקרים פרטניים של נפגעים ממגפת הקורונה".

https://www.globes.co.il/news/artic...

ראש דשא 02.08.2014:43
1. המדינה במלכוד רציני בתגובה להודעה מספר 0
מצד אחד זוגות שנתקעו וצריך לאפשר להם למכור.
מצד שני זה ייצור הצפה מטורפת של דירות שיורידו את המחירים למטה למטה.
olaf 02.08.2014:44
2. המחירים לא ירדו בתגובה להודעה מספר 1
בוא נתקדם
ראש דשא 02.08.2014:47
6. אתה מוזמן להתקדם... בתגובה להודעה מספר 2
אבל המחירים בהחלט יכולים לרדת
vrs 02.08.2015:15
16. זה יהיה לפרק זמן קצר מאד בתגובה להודעה מספר 6

ערכתי לאחרונה בתאריך 02.08.20 בשעה 15:21 בברכה, vrs

תמיד במגמת עליה כל עוד הריבית 0...מאד פשוט בכלכלה הישראלית..

הרי אין באמת מחסור בדירות היום, זה פיקציה... מה שכן יש זה ביקוש עצום לדירות כי בנוסף לזוגות הצעירים ולמשקיעים יש משפרי דיור שלא מוכרים את דירתם הקודמת כי לא משתלם...
ברגע שהריבית תחזור ל3-4 אחוז... המגדל של מחירי דיור יפול כמו דומינו...הל עוד שזה לא קורה מחירי דיור יהיו בעלייה מתמדת.... ולמדינה אין באמת בעיה עם זה...״שילכו לעזאזל הזוגות הצעירים״ ... יש משקיעים עם כסף.. במיוחד עכשיו אחרי שהרבה שחקנים יצאו משוק ההון ויעברו לנדלן
אינסוף 02.08.2015:35
20. זה הכל עסקים.. כמו שאומרים. בתגובה להודעה מספר 16
העשירים מתעשרים
העניים נשארים עניים

נזכרתי בשירו של לאונרד כהן..
vrs 02.08.2015:40
24. ככה זה בד״כ בדיקטטורות... בתגובה להודעה מספר 20
במדינות מפותחות לדוגמא בOECD שואפים לשוויון בין האזרחים...


בישראל??? ללקק לבעלי ההון כל עוד יש איפה, לאחר מכן ללכת לעבוד אצלם, האזרח???? שיחנק!!!
לך תראה איפה חצי מהאנשים שהיו מעורבים בשוד הגז מועסקים כעת... ניחוש אחד..
olaf 02.08.2017:14
58. התקדמנו בתגובה להודעה מספר 6
גם אם ירד באחוז בודד... בקרוב יעלו ב3 אחוזים
הנבון 02.08.2017:27
61. לא ירדו. בתגובה להודעה מספר 6
יניב ריז 02.08.2018:29
69. מחירי הדירות כנראה לא ישתנו הרבה. מחירי השכירות עומדים לזנק. בתגובה להודעה מספר 61
אנשים ימכרו נכסים כדי לממש הון, או שלא יעמדו בתשלומים וימכרו. אלו שלא היה להם כסף, מראש בשכירות.

השוק הולך להתמלא במשכירים חדשים, ובמקביל כמובן - בעלי ההון ירכשו את הנכסים במחירים נוחים למדי, מס רכישה להשקעה ירד, ובין כה יש כאן כבר הרבה משקיעים בנדלן.

מתכון מושלם, לכל הפחות, שמחירי השכירויות יאמירו. מאוד.

יתכן וגם שנראה עליה במחירי הדיור, בגלל מאבק של משקיעים על נכסים, שכעת מניבים להם יותר תשואה בגלל עליית מחירי השכירות.

העשירים מתעשרים, העניים מעונים?
ראש דשא 02.08.2022:27
74. מחירי השכירות לא יאמירו בתגובה להודעה מספר 69
כי הם צמודים לשכר הממוצע במשק.
שכירות משלמים מה שאפשר, להבדיל מהשקעה שהיא בחלקה ספקולטיבית אז משלמים על פוטנציאל.
עמלץ פלד 02.08.2015:39
23. היום ביררתי בפרויקט של תשובה, בבלית''א.יש לו בניה חדשה. את הרב קומות הקודם לאהכל נמכר בתגובה להודעה מספר 2
נשארו לו דירות בקומות הגבוהות . 4.1מיליון . ל3 חדרים.

ולגבי 4 חדרים יקר יותר.


ביררתי ,בגלל שראיתי שהמקום שומם
giZmo 02.08.2016:14
42. הלוואי והיה לאן להתקדם. פקח עיניים בתגובה להודעה מספר 2
olaf 02.08.2017:15
59. התקדמנו בתגובה להודעה מספר 42
תנו לבעלי הדירות לחיות בשקט
לא כולנו טייקונים , פשוט היינו חכמים לנצל את השוק....
נוזו 02.08.2014:44
3. וזה ברור שאין קונים- כח הקנייה לא קיים עם 20% אבטלה וחוסר עתיד תעסוקתי בתגובה להודעה מספר 1
מי המשוגע שייקח משכנתא ל20 שנה שלא בטוח שמחר יהיה לו אוכל במקרר ואיזה בנק מספיק מופרע לתת מליון שקל לזוג שבני הזוג לא מכניסים משכורת חודשית
השרף 02.08.2015:37
22. אין הרבה כאלה. גם.יש הקפאת משכנתא לשנה בתגובה להודעה מספר 1
FAO 02.08.2016:12
40. רק מציין שלפי הבנתי אלו זוגות שטרם לקחו משכנתא בתגובה להודעה מספר 22
והבנק לא מאשר משכנתא כשהשכר יורד או אם הזוג מובטל או בחל"ת.
FBD 02.08.2016:20
45. המחירים לא עומדים לרדת . הקורונה זמנית ביותר . בתגובה להודעה מספר 1
אלו שרוצים למכור לפני תום 5 שנים , בחלקם מנצלים הזדמנות לעשיית רווח אדיר מבלי ששילמו אפילו את הכסף ... בעיקר כשמדובר בפרוייקטים במרכז הארץ , שם אנשים זכו בדירות בהנחה בפועל של יותר מחצי מיליון שח .
הדבר כמובן שונה לחלוטין במקרה של זוכים בפריפריה .
tristen 02.08.2014:45
4. חייבים לבטל את החוק, אלפי משפחות יכולות לקרוס בתגובה להודעה מספר 0
המדינה הגיעה להסכמות עם הבנקים להכיר בשווי הנכס ולא במחיר הקניה לצרכי מימון משכנתא, לכן רבים הלכו על החוב המקסימלי למימון הדירה עם הון עצמי זעיר וריביות גבוהות.
צפיתי שזה יגיע (מינוף מקסימלי ללא הבנה מינימלית בהתנהלות כספית), רק שהקורונה זירזה את זה.

החוק עשה את שלו, הדירות נקנו לשם דירה ראשונה ולא למסחר. חייב לשחרר את הפקק של הרוכשים המסובכים. אינטרס של הבנקים ושל המדינה.
ראש דשא 02.08.2014:47
7. נכון בתגובה להודעה מספר 4
אבל אז המחירים יירדו חזק כי השוק יוצף בדירות זולות.
זה לא אינטרס של המדינה
לבוב 02.08.2015:04
12. גם אם לא יוכלו לשלם והבנק יפקיע מהם את הדירה המחיר בתגובה להודעה מספר 7
יקרוס וסביר שהנזק הישיר והעקיף יהיה גדול יותר
המקור 02.08.2014:46
5. כתבת פימפום של עוכרי דין, אפשר לבטל עם תשלום קנס של 2 אחוז בלבד בתגובה להודעה מספר 0
לעומת 10 אחוז כמקובל בשוק הפרטי.

אנשים רוצים לעשות סיבוב על המדינה, חוצפנים.
TheRastaMan 02.08.2014:52
9. אחלה ומה יקרה לערך הדירות כשהשוק יוצף בכאלה? יופי, ערך הדירות ירד . בתגובה להודעה מספר 5
הרווח מהמשכנתא שהבנק העמיד לטובת הרכישה יעלם, והדירה אוטומטית תרד בשוויה.
ויהיו הרבה כאלה ואז הבנק לא ירוויח את החלק המוגזם שלו ובעלי הדירות השכנות יספגו ירידת ערך כי השוק יוצף.
ואז המשכנתאות ירדו בהתאם למחירים.
וחזרנו שוב לרווחי הבנק.
ביצה ותרנגולת שהבנק הוא גם הביצה וגם התרנגולת .
המקור 02.08.2015:03
11. לא יקרה כלום לשוק, יש ממתינים בתור למימוש זכיות בתגובה להודעה מספר 9
מחיר למשתכן
FAO 02.08.2016:14
41. במקרה שהבנק נתן לך משכנתא לדירה של 2 מיליון בתגובה להודעה מספר 9
וערכה ירד למיליון וחצי, הבנק ידרוש ממך חצי מיליון עבור ערבון למשכנתא.
FBD 02.08.2016:22
47. לגמרי .. מי שרוצה יכול לבטל את העיסקה בכל מקרה .. בתגובה להודעה מספר 5
בפירוש מדובר בכתבת יחצנות ועבודה בעיניים . גם קיבלו הנחה אדירה וגם רוצים לקבל את ההנחה בצורת מזומן , מבלי שמימשו את רכישת הדירה בפועל .
Foxy 02.08.2014:49
8. 2% קנס והביתה בתגובה להודעה מספר 0
מי שנתקע במשתכן במרכז שיפנה אליי לפרטי..
FBD 02.08.2016:23
48. גם שיתקשר אלי . חרטא ברטא של כתבות לרדודים חסרי הבנה בתגובה להודעה מספר 8
מוכן לקנות היום כל דירה במרכז הארץ במחיר בו זכו הרוכשים ה״עצובים״ ..
טיטו 02.08.2014:56
10. סמאלנים שקרנים!!! ואנרכיסטים!!! נתנו לכם הנחה ואתם רק בוכים בתגובה להודעה מספר 0
איזה דור?
צללפון 02.08.2015:05
13. יאללה מסעודה משדרות,תוציאי את הארנק ו ושלמי על זוגות צעירים שקיבלו דירה שכבר סבסדת בכספך בתגובה להודעה מספר 0
שלום 02.08.2015:10
14. איך בדיעה צלולה אנשים קונים דירות ב 1.9 מליון? בתגובה להודעה מספר 0
זה לא נתפס.
רק כשנפסיק להיות פראיירים ולקנות במחירים כאלה המחירים ירדו.
vrs 02.08.2015:28
17. איך הם קונים מאד פשוט בתגובה להודעה מספר 14
שודדים מההורים איזה 400 אלף שח
לוקחים משכנתא של איזה 25 שנה עם החזר של 8 לחודש וחיים כמו עבדים
רוצים לקנות רכב? אין בעיה , קונים איזה ג׳יפון עם הלוואה ל5 שנים וחיים איכשהו...
קוראים לזה עבדות מודרנית..
עוף החול 02.08.2015:33
19. זה לא עבדות, זה חזירות בתגובה להודעה מספר 17
עיניים גדולות. זה "אני רוצה כאן ועכשיו וכמה שיותר ואחרי המבול". רוצים לחיות ברמת חיים פי שלוש מההכנסות. רוצים להשיג בגיל 30 מה שהוריהם השיגו בגיל 55 אחרי עשרות שנות עבודה, חיסכון והתנהלות כלכלית מחושבת.
יש כאן דור שחושב שהכל מגיע לו ומהר.
vrs 02.08.2015:37
21. איפה אתה חי תגיד? בתגובה להודעה מספר 19
מחירי דיור עלו ביותר מ120% אחוזים בעשור האחרון
משנות ה80 עלו מחירי הדיור בערך פי שלוש ממה שהם היום, ז״א בממוצע אזרח צעיר היום יעבוד פי שלוש יותר זמן ממה שעבדו הוריו עבור דירה
אבא שלי רכש בית קרקע גדול בשנות ה30 לחייו
במציאות של היום? גם אם אזרח ירוויח30 בחודש (פי שלוש מהשער הממוצע) הוא יעבוד 30 שנה עבור קופסת שימורים בבנין בחדרה לדגומא
דור צעיר אבוד ... העיקר אבל שהשליט בכס המלוכה
עמלץ פלד 02.08.2015:41
26. השליט דאג לזה. לא נלחם בטירוף עליית המחירים. בסביבת ריבית נמוכה בתגובה להודעה מספר 21
vrs 02.08.2015:45
28. ירון זליכה אמר זאת לביבי עוד ב2009.. בתגובה להודעה מספר 26
שסטלני הולך להרוג את הדור הצעיר במדינה.. אבל מי יריב עם סטנלי הגאון שיודע הכל... רק שתבין איך קבלת ההחלטות עובדת בבנק ישראל... אבל היום זה לא מדאיג אותו... הוא בארצות הברית עושה חיים בזמן שדור צעיר כאן צריך לחתום עבדות לבנק
עמלץ פלד 02.08.2015:49
29. כואב הלב. מקומם ומרגיז. בתגובה להודעה מספר 28
עוף החול 02.08.2015:51
30. אני חי פה בתגובה להודעה מספר 21
גם אני לא קניתי עדיין דירה ולא יודע מתי זה יקרה, אם יקרה,אז אל תטיף לי. יש דרכים להבטיח שתהיה לך דירה, גם אם רחוקה מדירת חלומותיך או כדי להבטיח שיהיה לך נכס על שמך. אז היה לאנשים רק כמה מאות אלפי שח? לך קנה דירה בחיפה או בבאר שבע, קח עוד משכנתא נסבלת ותשכיר עד שתשלם את עצמה וערכה יגדל, בזמן שאתה חי בשכירות במרכז. זה לא מושלם, זה לא החלום המיידי אבל זה לא שיעבוד מטורף לחלוטין של קרוב למיליון שח או יותר משכנתה.
vrs 02.08.2015:54
33. אפשר גם לחזור לימי הבניים אתה יודע.. בתגובה להודעה מספר 30
לא היה שם כזה רע לחלק מההיסטוריונים...
אנחנו גם יכולים להתחיל להיות מושווים למדינות אפריקה במקום לOECD..(למרות שבחלק מהמדדים הם מעלינו במלא)
הקטע בכלכלה הוא להתקדם אתה יודע... אנחנו הישראלים בעלי כח סבל רב. אבל יש כאלו שלא מוכנים להיות עבדים אתה צריך להבין... חדרה, יבנה, נתניה,גוש דן זה לא מנהטן...
עוף החול 02.08.2016:01
36. עוד כמה סיסמאות שאתה רוצה להוסיף כאן? בתגובה להודעה מספר 33
ימי הביניים? להתקדם? להתקדם איך? מ-0 ל-100 תוך 3 שניות? אתה קורא לזה להתקדם? זוג אידיוטים שיש להם 300, 400, 500 אלף שח קונים דירה ב-1.7-1.9 מיליון? לזה אתה קורה להתקדם? גם אני רוצה להיות רוטשילד. גם אני רוצה להיות ביל גייטס. גם אני רוצה הרבה דברים אבל מה לעשות שאני לא?!? הישראלים מפונקים, ילדותיים ולא מוכנים להקריב כלום! הכל כאן ועכשיו וככה זה נראה.
חינוך כלכלי במדינה הזו שואף לאפס, מלמטה!

ומה אתה רוצה להגיד על גוש דן שזה לא מנהטן? ברור שלא. אתה לא מבין באיזו מדינה אתה חי? אתה לא מבין שיש כמות שטח סופית ושלא יכול להיות מצב ש- 7 מיליון ישראלים יחיו בגוש דן?
אור-וצל 02.08.2015:54
32. התכוונת בטח לשליטה הבילתי שפיטה ואין בלתה בתגובה להודעה מספר 21
שלום 02.08.2017:05
54. והעבדות המודרנית הזאת היא הכרחית? אפשר אולי לשנות אם בתגובה להודעה מספר 17
כולם יפסיקו לקנות דירות במחירים כאלה?
או שזה אבוד?
בארה"ב יש תודעה צרכנית. שמעתי על אנשים שיסעו רחוק כדי לתדלק בתחנת דלק רחוקה יותר ולא בזאת שהעלתה מחירים.
vrs 02.08.2017:08
55. כולם יפסיקו לקנות דירות בתגובה להודעה מספר 54
זה פתרון אבל לא ריאלי... זוג שמשלם כבר 6 אלף לדירה.. מעדיף להגיע למלתעות ולשלם לבנק את ה6 בתקווה קטנה שאולי היא באמת תיהיה שלו אחרי 25 שנה...
27סוט 02.08.2015:41
25. ''פראיירים'' lol.. איך קונים ב1.9? כי בשוק החופשי זה שווה 2.4 וסיכוי גדול שיהיה שווה יותר בעוד כמה שנים בתגובה להודעה מספר 14
עוף החול 02.08.2016:08
37. וזמה שאמרת זו בדיוק המנטליות הישראלית בכמה מילים בתגובה להודעה מספר 25
לא משנה שאני תפרן ויש לי רק 5% מהדירה ואני לוקח 90-95% משכנתה שעליה אני משעבד את עצמי ל-35 שנה הבאות ומשלם על 1.5 מיליון 2-2.5 מיליון חזרה לפחות. העיקר זה שווה על הנייר 2.3 או 2.4 אז "הרווחתי".
אני באמת לא מבין איך אנשים יכולים להיות עד כדי מטומטמים (חלילה לא מכוון אליך).
27סוט 02.08.2016:24
49. ברור שמי שלוקח 90% משכנתא בלי יכולת החזר ועם תשלום של 1.5 שקל על כל 1 שקל מהבנק, אז הוא דביל מוחלט בתגובה להודעה מספר 37
אבל לדעתי רוב הזוכים במחיר למשתכן לא במצב כזה..
אגב שים לב שהזוג עליהם רשמת, שילמו חצי מהסכום בלי משכנתא! ככה שהם בהחלט עשו עסקה לא רעה בכלל
mustawt 02.08.2015:56
34. מדוייק והתשובה מיסים מיסים וערך קרקע שהולך למנהל מקרקעי ישראל בתגובה להודעה מספר 14
לא פלא שחצי מדינה מקורקעת 20 שנה במשכנתא על הזכות לגור בדירת בלוקים
SpinozaB 02.08.2019:50
71. אומר לך הבחור שהשיגו חצי... אז נשאר לו משכנתא קטנה של 950 אלף שמהווה בתגובה להודעה מספר 14
החזר של כ-5000 שח בחודש... לא רציני (למי ישש מקדמה שכזו)
אורון 02.08.2015:12
15. זה הסיבה ששונה מס הרכישה לדירה שניה בתגובה להודעה מספר 0
באבטלה גבוהה יהיו רבים (לא רק הזוכים במחיר למשתכן) שיהיה להם בעיית תשלומי משכנתא. הורדת המיסים לדירה שניה יגרום למשקיעים לשמור על שוק הדירות מקריסה.

כל הכבוד לשר האוצר שרוצה שנה קדימה.
עוף החול 02.08.2015:30
18. לא מפתיע ולא בגלל הקורונה בתגובה להודעה מספר 0
זוגות צעירים שקונים דירה ראשונה 5 חדרים - 5 חדרים!!! בקרוב ל-2 מיליון שח, הייתי אומר שכמעט מגיע להם. אני כבר לא מדבר על זה שאני, כל אחד פה וכל משלם מיסים במדינה מימן לחזירים האלה את החינגה. אנחנו מימננו להם מאות אלפי שקלים מתנה.
שולץ 02.08.2015:45
27. נכון אתה מימנת, נא לכבד את רצון הבוחר. בתגובה להודעה מספר 18
האחר 02.08.2015:51
31. שמע, תראה - המחיר של דירה 3 חדרים במרכז הארץ הוא כבר לא רחוק מהמחיר הזה בתגובה להודעה מספר 18
וחוץ מזה, זוג צעיר שקונה דירה 5 חדרים, סביר להניח שתוך 4-5 שנים גם יביא איזה ילד או שניים. העליה בשכר של אותו זוג לעומת העליה בהוצאות, כבר לא משנה כלום מבחינת קניית דירה גדולה עם תכנון לבניית משפחה.
עוף החול 02.08.2016:16
43. נמאס לשמוע את זה בתגובה להודעה מספר 31
פשוט תירוץ. כל התפיסה שלכל ילד מגיע חדר היא אסון. אנשים כבר לא מוכנים להתחיל ביותר קטן ויותר זול והולכים ישר לטופ כשאין להם איך לממן את זה מלכתחילה. מי שלוקח משכנתה של סכום עתק היום (נגיד קרוב למיליון מלמעלה או מלמטה) למעשה לוקח משכנתה למשך כל חיי העבודה שלו. בנוסף, ככל שהמשכנתה ארוכה יותר, אדם חשוף יותר לתנודות שוק, שינויי ריבית, מיתונים ומה לא. בנוסף 2, זה משתק בני אדם וכמעט מכריח אותם להישאר במקום עבודה ולהסס מלעבור למקום עבודה אחר מהפחד להישאר ללא תעסוקה (בבחינת עדיף הרע המוכר להיות בטוח). אנשים שמים את עצמם מרחק משכורת או 2 מאובדן כלכלי, אובדן בית, אובדן ההון המועט שהיה להם מלכתחילה. אובדן הכל.
FAO 02.08.2016:19
44. מצד שני, לשלם כל שנה עשרות אלפי שקלים לכיסוי המשכנתא של בעל הנכס בתגובה להודעה מספר 43
זה אף יותר אדיוטי מאשר לשלם את המשכנתא שלך עצמך. אנשים תמיד יצטרכו קורת גג.
עוף החול 02.08.2016:26
50. נכון בתגובה להודעה מספר 44
ועדיין, אתה לא משועבד למיליון או 1.5 מיליון שח שזו התאבדות עבור רוב האנשים. ראה באחת התגובות שלי למעלה מה אמרתי שאפשר לעשות במצב כזה שאתה בכל זאת רוצה לקנות דירה ולהבטיח שכספך לא מאבד את ערכו אבל פשוט אין לך מספיק כסף לקנות במרכז. ואני אוסיף למה שאמרתי שם, אפשר גם לקנות באחת מערי המרכז דירה יותר קטנה וישנה עם ההון העצמי ולהוסיף משכנתה שהיא בגבול השפיות ולהשכיר אותה בזמן שאתה ממשיך לגור בדירה יותר גדולה קצת בשכירות ולפי היכולת. יש דרכים להשקיע את הכסף מבלי להתאבד כלכלית.
FAO 02.08.2016:28
51. מסכים. שורה תחתונה: נדל''ן כזה או אחר, במרכז או פריפריה בתגובה להודעה מספר 50
שווה להשקיע, רק בהתאם ליכולות שלך.
Bones 02.08.2017:58
63. משכנתא = הימור ביכולת השתכרות עתידית של הלווים. בתגובה להודעה מספר 44
לקחת משכנתא, זה לבקש מהבנק להמר שיכולת ההשתכרות של הלווה, לא תיפגע לאורך שנים ואולי אף תגדל - עם גדילת המשפחה.

לווה המשכנתא מבקש מהבנק שיסמוך עליו שיעמוד בהימור וישלם את המשכנתא.
הבנק מחשב ושוקל, אם כדאי לו להמר ולאשר, או לא לקחת את הסיכון ולסרב.

* לדעתך אידיוטי לשלם את המשכנתא של בעל הבית.
- קח זוג ששכרו עד לא מזמן והחליטו לרכוש בית.
את הבית שברשותם לרכוש - הם לא רוצים, ואת הבית שכן רוצים - לא ברשותם לרכוש. אין להם מספיק.

מה עושה הזוג? מהמרים על גובה משכנתא ומבקשים מהבנק שיהמר יחד איתם, על יכולת השתכרות עתידית (משותפת) שלהם.

התהיה של המגיבים:
מדוע לווים לוקחים הימור כה גדול, על יכולת השתכרות עתידית?
FAO 02.08.2018:00
64. זה נקרא מינוף בתגובה להודעה מספר 63
הלוואה להגדלת הכנסה, לימודים או נכס או הון, זה מינוף.
עסקים גדולים עושים את זה וגם משקי בית.
הלוואה לצורך טיול בחו"ל, זה מטומטם.
Bones 02.08.2018:01
66. המינוף מתבסס על הימור? הימור משוקלל או לא, זה הימור. בתגובה להודעה מספר 64

ערכתי לאחרונה בתאריך 02.08.20 בשעה 18:06 בברכה, Bones

תיקח מינוף להתפתחות.
אך אם החליטו ללכת על קורה צרה ונפלו, לא לבוא בטענות למה נפלו והקורה כה צרה.
מר מייט 02.08.2018:38
70. אלא אם אתה מצליח לחסוך כמה אלפים כל חודש. בתגובה להודעה מספר 44
להשכיר, ולחסוך. ובעוד 20 שנה לרכוש נכס.
עדיף מאשר לרכוש + משכנתא + ריבית מטורפת לבנק ל-20 שנה.
ישראל_ק 02.08.2015:58
35. ''וללא יכול לשלם משכנתא'' אז ככה, כל הבנקים מאפשרים דחיית תשלומים ובמגוון דרכים. בתגובה להודעה מספר 0
נכון, זה לר הכי משתלם, אבל זה מה שיש כרגע.


כתבת תעמולה קלאסית.
Bones 02.08.2017:14
57. ע''פ התעמולה, אה.. הכתבה; הקורונה ''פקדה את המדינה''. בתגובה להודעה מספר 35
אין קשר לתיירות בינ"ל, אין קשר טיסות בינ"ל, אין קשר למסחר. הקורונה לא גלובלית - היא משבר "מדיני" מקומי הפוקד את ישראל.
ישראל_ק 02.08.2018:00
65. קורונה זה גחמה של ביבי. עושה סגרים בכל העולם הדיקטטור. בתגובה להודעה מספר 57
UnderTaker 02.08.2016:10
38. מה הבעיה ביבי ישלח את כ''ץ, העוקץ ולא נעקץ, לקטוף עוד 6 מיליארד מעץ הכסף ולחלק לכל דיכפין בתגובה להודעה מספר 0
Ajami 02.08.2016:10
39. 1.7 מליון לדירה באור יהודה 🤦🏻‍♂️ בתגובה להודעה מספר 0
אנשים פה אבדו את הדעת.
יובליטו 02.08.2016:58
52. זאת דירה ענקית של 5 חדרים בתגובה להודעה מספר 39
בהתחשב בכך שאני גר בדירה של 3 חדרים במרכז עם 60 מ"ר נטו ששווה 1.7 מיליון שח,
דירה של 5 חדרים שהרבה יותר גדולה ב1.7 מיליון זו עסקה הרבה יותר הגיונית.
עוף החול 02.08.2017:11
56. כן, היא הגיונית למי שיש מספיק הון עצמי ולא צריך לשעבד את כל תקופת חייו בתגובה להודעה מספר 52
המקצועית לבנק ולחיות כל יום באימה שהוא משכורת או שניים לפני חורבן כלכלי.
במבה 02.08.2016:22
46. הסכומים האלה הם הזויים לחלוטין בתגובה להודעה מספר 0
למה לכל הרוחות שמישהו ישלם 1.7 מיליון על דירה באור יהודה ?
ולמה לכל הרוחות, יש מחיר למשתכן בישוב יוקרתי כמו שוהם ?

ומה אנשים חושבים לעצמם כשהם הולכים על כאלה סדרי גודל ?


חוסר היכולת לחשוב כלכלית (גם בלי להיות כלכלן, אלא רק להסתכל חצי מטר קדימה ואז להביט על הארנק) זה פשוט נזעזע כאן בארץ
Bones 02.08.2017:05
53. מהידיעה: ''ואולם מאז שהקורונה פקדה את המדינה(?) - הם מצאו את עצמם בסכנת קריסה כלכלית''. בתגובה להודעה מספר 0
מישהו יכול לעדכן את הכתב/כתבת שהקורונה לא "פקדה את המדינה", הקורונה "פקדה" את העולם.

אכן קשה להביט מעבר לאף ולהבין שזה גלובלי ולא אישי ומכוון ל"ישראל".
דוריטוס 02.08.2017:24
60. על בסיס מה הטענה שניתן להודיע לקבלן על ביטול עסקה? בתגובה להודעה מספר 0
אצלנו בפרוייקט, נכתב בחוזים במפורש שזה נתון להחלטת הקבלן
Mr_soup 02.08.2017:56
62. מאיפוא הקרצת את זה בתגובה להודעה מספר 0
בדמרקר פירסמו ליפני שבוע על אקזיט שעשו כל אלה שקנו דירות במחל
הרוויחו מאות אלפי שקלים
השומרוני הטוב 02.08.2018:01
67. ויש גם זוגות שזכו בתגובה להודעה מספר 0
ואחרי שנתיים + עוד לא פנו אפילו אליהם, תכנית חרטה.
lior1_1 02.08.2018:19
68. קחו 2 מיליון תשלמו 30 שנה..... ותהיו משועבדים. בתגובה להודעה מספר 0
שתגיעו לגיל פרישה יהיה לכם דירה,אולי.
shabor 02.08.2021:52
72. לדעתי, 2 הזוגות הראשונים קפצו מעל הפופיק. בתגובה להודעה מספר 0
זוג עם שני ילדים לא צריך להתחייב חדירת 5 חדרים ב-1.7-1.9 מיליון....
27סוט 02.08.2021:58
73. הם שילמו חצי דירה מהון עצמי.. אם שניהם עובדים ולא היה קורה אירוע של פעם ב100 שנה, זו עסקה מדהימה עבורם! בתגובה להודעה מספר 72
במיוחד אם היו מתנהלים נכון עם המשכנתא ולא מורחים אותה סתם למשך 30 שנה.
אל תשכח שזו הנחה של כמה מאות אלפי שקלים ממחיר השוק.
עוף החול 02.08.2022:39
75. צר לי ידידי אבל אתה טועה בגדול בתגובה להודעה מספר 73
מה זה הם שילמו חצי? ואם היה להם הון עצמי של 2 מיליון והיו לוקחים הלוואה של 2 מיליון? זה לא רק מה שיש לך אלא מה שאתה צריך להלוות.
הקורונה באמת באה כמו בום לא צפוי אבל תמיד יכולים לקרות דברים לא צפויים, בטח בטווח של 20-35 שנה - מיתון כבד ואובדן עבודה - מספיק שאחד מבני הזוג מאבד עבודה ואי אפשר לשלם משכנתה ענקית, בטח לא כשיש לך גם ילדים ושלל הוצאות. חס וחלילה, מחלה שגם גורמת לאובדן עבודה. עליה תלולה של הריבית שיכולה להיות "קטלנית" כשהסכום שאתה לקחת ענק.
27סוט 02.08.2022:53
76. מסכים שעדיף לקנות עם כמה שיותר הון עצמי, אבל בהגרלת מחיר למשתכן אתה לא תמיד יכול לבחור מה שהכי טוב לך בתגובה להודעה מספר 75
50% הון עצמי זה יפה לכל הדעות, גם בעסקה שלא במסגרת מחיר למשתכן..
נכון שיש סיכונים, אבל עסקת מחיר למשתכן באזור מבוקש יכולה להיות הזדמנות מדהימה של 30-40% רווח תוך כמה שנים..
העבר לפורום אחר
העבר לפורום:
סיבה:
תגובה חדשה
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג
עריכת אשכול
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג