להורדת אפליקציה:
החופשה הבאה שלך מתחילה כאן
פורום סקופים וחדשות אשכול 679549

אבישי 22.01.2115:37

בית המשפט התערב בהחלטת הרמטכ''ל, וביטל הדחה של קצין בדרגת רס''ן מצה''ל

ההחלטה החריגה של בית המשפט המחוזי בתל־אביב להתערב ולבטל את הדחתו של רב־סרן גלעד פרנקן, לשעבר מפקד בסיס מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) בבאר־שבע, תהדהד עוד שנים רבות בצה"ל.
מלבד העובדה שההחלטה היא מכה קשה לרמטכ"ל אביב כוכבי ולראש אכ"א אלוף מוטי אלמוז, מדובר גם במכה נוספת לאמון הציבור בצה"ל, וגם לאמון הקצינים והחיילים במפקדם, כאשר הם רואים כיצד – על פי פסיקת השופטת ארנה לוי – סומן קצין כשעיר לעזאזל "רק בשל תחושה סובייקטיבית וכעס על עצם האירוע והתעלמות מוחלטת מהעובדות והתחקירים".
הבעיה השנייה, מבחינת צה"ל, היא שהפנייה הזו לבית המשפט המחוזי צפויה לגרום לגל עתירות של קצינים שהודחו ושכעת יערערו על החלטות פיקודיות לבתי משפט אזרחיים. בכיר במטכ"ל אמר אמש: "בית המשפט למעשה לוקח מהמפקדים את הסמכות לקבוע מהי אחריות פיקודית, וזהו תקדים בעייתי".
העתירה שהגיש רס"ן פרנקן, באמצעות עורכי הדין מטעם הסנגוריה הצבאית אלוף־משנה (מיל') שלומי ציפורי וסרן אריאל חברון, נגעה להחלטה להדיחו מכל תפקיד פיקודי ולעכב את קידומו, על רקע התאבדותו של רב"ט ניב לובטון ז"ל, לוחם גבעתי ששם קץ לחייו בינואר 2019 לאחר שרכזי מודיעין של מצ"ח ניסו לגייסו כסוכן.
נגד שני רכזי המודיעין הוגשו כתבי אישום לבית הדין הצבאי, בעבירות של ידיעות כוזבות, אי־קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת. לעומת זאת את מפקדם, רס"ן פרנקן, החליט ראש אכ"א, אלמוז, להדיח על אחריותו הפיקודית לאירוע. הרמטכ"ל, כוכבי, אימץ את ההחלטה.
אלא שהשופטת הפכה את ההחלטה ולא היססה לבקר את התנהלות ראש אכ"א והרמטכ"ל. "ההתרשמות העולה היא, למרבה הצער, כי נעשה מאמץ 'בכל מחיר' למצוא, כמטרה שסומנה בשיהוי רב ובשרירות, אחראי נוסף לאירוע הכואב והטרגי, מעבר לשני רכזי המודיעין שהיו מעורבים אישית באירוע, ובלבד שיהיה זה מישהו בדרגה בכירה יותר מהם", כתבה.
"ההחלטה אינה תואמת את העובדות שנאספו ואת ממצאי אותם גופים שחקרו את האירוע. לא ניתנה כל הנמקה מדוע הוחלט לקבל החלטה הסוטה מממצאי וממסקנות גופים אלו. העובדות והראיות בתיק זה אינן יכולות, ולו בדוחק, לבסס את ההחלטות. דומה שההחלטה להדיח את העותר מתבססת על תחושה סובייקטיבית וכעס על עצם האירוע, בהתעלמות מוחלטת מהעובדות הרלוונטיות ומכל התחקירים וועדות הבדיקה שמונו.
"לא הוסבר מהי התשתית העובדתית שעליה נסמכת ההחלטה. המילים המוטחות בעותר שוב ושוב הן כלליות, בבחינת סיסמאות ומסקנות ערטילאיות בלבד: אי־מימוש אחריות פיקודית, היעדר הליכי פיקוח ובקרה, אווירה שאיפשרה לתקלה לצמוח, נורמות פסולות ועוד מסקנות כלליות. לא פורטו מעשים קונקרטיים, שנמצאו במסגרת שלב איסוף העובדות, אשר מבססים מסקנות כלליות אלו ביחס לעותר".
משפטנים צבאיים העריכו אתמול בעקבות ההחלטה, שהיא תקשה מאוד מעתה על נקיטת צעדים פיקודיים נגד קצינים, אלא רק במקרה שבו יוכלו המפקדים להראות שיש אשם או פגם מהותי בהתנהלותם, ולא ניתן יהיה עוד להסתפק בהטלת אחריות פיקודית, כפי שהיה עד היום.
גורמים בכירים בצה"ל השמיעו אמש דברים קשים יותר. "אם נקבל את דברי השופטת צריך לסגור את בה"ד 1 ולפזר את הצוערים", אמרו.
האומנם?
השופטת הבהירה למה התערבה: "היה על המשיב (צה"ל), במסגרת החלטתו, לנמק מדוע מתקבלת, באופן חריג, החלטה שאינה מבוססת על העובדות, על התחקירים ועל המלצות מפקדי העותר ואף מנוגדת להם. בהיעדר הנמקה כזו מדובר בהחלטה חריגה, המצדיקה התערבות של בית המשפט".
במילים אחרות, השופטת קבעה סטנדרט – שנדמה לנו שהיה קיים – שלפיו כל החלטה על הדחה או בכלל חייבת להיות מנומקת ולא שרירותית.

https://m.facebook.com/story.php?st...
הלטאה 22.01.2115:44
1. אז במי אתם תומכים - בבית המשפט או בבוגרי וקסנר? בתגובה להודעה מספר 0
Brave_Jew 22.01.2115:50
3. האמת היא שזכות השאלה שלך הגעתי למסקנה שזה ירי בתוך הנגמ''ש בתגובה להודעה מספר 1
רד_ג'ון 22.01.2116:13
12. בהחלט ירי בתוך נגמש נעשה כאן בתגובה להודעה מספר 3
יומס 23.01.2101:39
72. 20 שכיבות סמיכה לשופטת בתגובה להודעה מספר 12
ואח״כ בעיטה....
parker 23.01.2109:46
81. למה ? בתגובה להודעה מספר 72
קראת את הכתבה ? נעשה צדק, נעשה עוול לאדם שבחרו להתעלם מעובדות ותחקירים שצה"ל בעצמו ביצע על מנת להפוך אותו לשעיר לעזאזל. אם לא היה בוחר ללכת לבית משפט הצדק לא היה נעשה, ואם זה היה אח שלך לא היית מגיב כך.
זלמן 23.01.2112:32
83. אתה צודק. ניתן היה לבקש מהצבא להגיש נימוק מדוע יש לפטרו על אף האמור בתחקירים לפני שהיא מחליטה בתגובה להודעה מספר 81
לעקוף את הפיקוד הצבאי.
השופטת כשלה מלהבין את התוצאה של החלטתה ויכלה ללכת בדרכים אחרות שלא יביכו אף אחד.
אבל הנה, השם שלה בכותרות ויש לה סיכוי לקידום
עבד לעם קדוש 23.01.2120:24
85. צודק בכל מילה בתגובה להודעה מספר 83
פתשגן 22.01.2115:55
4. וואווו, זו חתיכת החלטה, זה אירוע משמעותי, אני לא נכנס לפרטי האירוע הזה ספציפי אבל אני מקווה שזה יציב תמרור בתגובה להודעה מספר 1
אדום לצה"ל לעשות טיפולי עומק בתחקור ולא לרדת על הש.ג.
חלוץ שפוי 22.01.2123:29
69. lol בתגובה להודעה מספר 1
בן יהודה 23.01.2109:08
79. ''בית המשפט למעשה לוקח מהמפקדים את הסמכות לקבוע מהי אחריות פיקודית'' בתגובה להודעה מספר 1
אם הבחירה היא בין בית המשפט לבין הקרן להשמדת ישראל, עדיף שבית המשפט יחליט.
em28 22.01.2115:48
2. השופטת הבהירה למה התערבה: בתגובה להודעה מספר 0
"היה על המשיב (צה"ל), במסגרת החלטתו, לנמק מדוע מתקבלת, באופן חריג, החלטה שאינה מבוססת על העובדות, על התחקירים ועל המלצות מפקדי העותר ואף מנוגדת להם.
בהיעדר הנמקה כזו מדובר בהחלטה חריגה, המצדיקה התערבות של בית המשפט".
ראשוני 22.01.2115:57
6. רמטכ''ל צריך להיות בעל הבית. לא בית המשפט בתגובה להודעה מספר 2
gandalf 22.01.2115:59
7. לא כשהמפקדים שלך תוקעים לך סכין בגב (מטאפורית) בתגובה להודעה מספר 6
וגם לי זה קרה
הלטאה 22.01.2116:09
11. הצבא של המדינה, לא של הרמטכ"ל בתגובה להודעה מספר 6
בחלם 22.01.2116:39
18. והשופטים ה''עליונים''? בתגובה להודעה מספר 11
הלטאה 22.01.2116:50
24. שופטת מחוזי בתגובה להודעה מספר 18
בחלם 22.01.2116:54
26. עם גב של ה''עליון'' בתגובה להודעה מספר 24
הלטאה 22.01.2117:00
29. אני לא אנהל דיון עם משאלות הלב שלך בתגובה להודעה מספר 26
בחלם 22.01.2117:01
30. אם אין משהו חכם לרשום, אתה יכול לוותר. סתם מספים וחבל בתגובה להודעה מספר 29
ש-עצמון 22.01.2119:14
50. יש בצהל מערכת משפטית. ושאלה מאד כבדה אם בית משפט אזרחי יכול להתערב בתגובה להודעה מספר 11
בהחלטות פיקודיות.
למעשה בית המשפט האזרחי מייתר את המערכת המשפטית הצבאית.
נושא שצריך לעבור ליבון.
הלטאה 22.01.2120:21
57. זו הדחה. לא העברה ליחידה אחרת. זה מעבר להחלטה פיקודית בלבד, הוא חזר לאזרחות בתגובה להודעה מספר 50
זבוב על הקיר 23.01.2109:24
80. זה ממש לא בגלל זה - פשוט מערכת המשפט בצה''ל מקבילה לבית משפט פלילי, לא אזרחי או תעסוקתי. בתגובה להודעה מספר 57
בוגו 23.01.2121:38
88. הדחה זה לא שחרור בתגובה להודעה מספר 57
parker 23.01.2109:47
82. והוא עשה עוול לחייל בתגובה להודעה מספר 6
בית המשפט עשה צדק.

תקרא את הכתבה
סטודנט 22.01.2115:56
5. כוכבי צריך לסוע להיכל הצדק, להניח שם את הדרגות ולהגיד להם, קחו, תנהלו את הצבא. בתגובה להודעה מספר 0
מה השלב הבא? עתירה של חייל שנשאר שבת על הפקרת נשק?
עתירה על שעות ביציאה?
כנעני 22.01.2116:02
8. לגמרי. אתמול על הבוקר! בתגובה להודעה מספר 5
WB 22.01.2116:03
9. כבר קבע פרופ' אהרון ברק שהוא מבין הכל והתגלה כלא אמין! בתגובה להודעה מספר 5
. אני לא רופא, אבל יש לי כלים לדעת מתי רופא התרשל. אני לא טייס, אבל יש לי כלים לדעת מתי טייס התרשל. אני לא רמטכ”ל, אבל יש לי כלים לדעת מתי רמטכ”ל ביצע את תפקידו באופן לא ראוי. זה המקצוע שלי.
כך אמר נשיא בית-המשפט העליון לשעבר אהרן ברק, ותמצת באחת את הכשל הגדול של שיטתו: המחשבה כי ניתן להכריע בשאלות פרקטיות, הנושאות סיכונים וגובות מחירים, באמצעות מערכת ערכים מופשטת ומנותקת מן ההבנה בביצוע. “זכויות אדם”, “איזון ערכים” ו”מידתיות” אפשרו לו לרדד כל דילמה לבעיה מוסרית/אתית פסאודו-מתמטית. ארגז הכלים האקטיביסטי נתן לו את הכוח לפקד על המערכה
פרופ' אהרון ברק טרם לקח אחריות על מעשיו ולא הביע חרטה
החלטתו השגויה שלא לפסול את השופטת ורדה אלשיך הוביל לחיסול תשלובת פיקנטי על 1064 עובדיה ויוקר מחייה מטורף, בעלה הישיש של השופטת מונה לדירקטור באסם וכך גם חברה קרובה של פרופ' ברק.
הטענה שאפשר לערער הפכה לטענה מגוחכת והנה דוגמא: פרופ' אהרון ברק נשיא בית המשפט העליון לשעבר נחשב בעיני עצמו ובעיני השופטים כמומחה לשיפוט...אך במבחן התוצאה הוא שופט שאינו מבחין בין אמת לשקר, עיוור משפטי , בעוד שמכונת תעמולה הכניסה לראשי האנשים שמדובר בשוחד גאון... מבין... ולכן גם ישר... אבל העובדות שונות...ולמצער אין דרך לתבוע אותו על טעויותיו כשופט רשלן...רופא מנתח רשלן ניתן לתבוע למרות שבניתוח הוא עובד תחת לחץ וההחלטות מתקבלות מידיות... לאהרון ברק כנשיא בית משפט העליון הוגש ערעור ע"י פיקנטי לפסילת השופטת ורדה אלשיך בגלל קשריה הקרובים עם מנהל באסם...אלשיך שיקרה והכחישה...ברק הפתי האמין והעובדות שהתגלו לאחר שנים שאלשיך קרובה למנהל באסם, ומקבלת מהם כסף רב ! מי יפצה על מחדלי השופט פרופ' אהרון ברק שאינו מבחין בין אמת לשקר... מי יפצה על אבדן 1064 מקומות עבודה שאבדו... מי ייקח לברק את הפנסיה הענקית על חשבון הציבור? אם ברק טועה כשופט והורס חברה שההרס מועיל לחברה אחרת האם הוא פעל בתום לב ...? או בשיטת ורדה אלשיך ומכר משפט בכסף? אין ספק שבאם אלשיך הייתה נפסלת ע"י הצדיק ברק, תשלובת המזון פיקנטי הייתה קימת ומחירי המזון היו מחצית מהיום...הקשר פרופ' אהרון ברק אלשיך אסם מטריד בעיקר שמסתבר שבסמוך להחלטה זו חברתו הקרובה מונתה גם היא לדירקטור באסם...!

בבית המשפט לשופטים זה אחרת לא מפרסמים ולא מנמקים... תיבת הפנדורה של מישאל חשין
על אלו מקרים חמורים מזיוף פרוטוקולים הוא מדבר - קבלת שוחד, גניבה, הטיית משפט למקורבים? הציבור כבר לא יידע
חשין נשאל מה דעתו על פיטוריה של השופטת הילה כהן, שנתפסה בזיוף פרוטוקולים. תשובתו מדהימה ומקוממת: "ישבתי במשפטי משמעת קודמים. הם פשוט לא הודלפו. היו מקרים יותר גרועים מזה, שעברו בלא כלום, נגמרו באזהרה ואף אחד לא יודע, לא שומע. ככה צריכים להיגמר דברים, כי ברגע שאתה מפרסם דבר כזה - באותו הרגע השופט נשרף"
מדברים ברורים אלו עולה כי יש שופטים בישראל שמאמינים שהם מעל לחוק. הוא מעיד בעצמו כי על שולחן בית-הדין למשמעת של השופטים נידונו מקרים רבים קשים וחמורים בהרבה מזיוף פרוטוקולים. מה יכול להיות חמור יותר משופט שמזייף מסמכים? קבלת שוחד? הטיית משפט למקורבים? שופט שגנב? או אולי שופט שברח ממקום בו ביצע תאונת דרכים?
השיטה הרצויה ביותר, לדעת חשין, היא למנוע שקיפות ציבורית של מעשי השחיתות של שופטים. הרי אם המקרים החמורים נגמרו באזהרה מוועדת השופטים, משמע שהיו דברים בגו, ואותו שופט אכן עשה את מה שעשה. האם אין זכות לציבור לדעת את הדברים?
בזכות הפה חסר הרסן של השופט חשין, נפתחה עבורנו סוף-סוף תיבת הפנדורה של שופטי ישראל. החומות הבצורות בהן הקיפו עצמם השופטים מפני ביקורת ציבורית חשפו בעת האחרונה עוד שורת שערוריות, בראשן תופעת הנפוטיזם במערכת המשפט ובמשרד המשפטים: נשותיהם של שופטים שזוכות לקידום מטאורי, העלמת עין ממחדלים של שופטים המקורבים לבית-המשפט עליון, תפירת מכרזים לילדים של בכירי המערכת, ומסלול קידום מהיר למי שהעליון חפץ ביקרו.
פרשה זו מחייבת שתי פעולות דחופות: יש לדרוש שקיפות מלאה של כל פסקי הדין שיוצאים מבית-הדין למשמעת של שופטים; זכות הציבור לדעת מתחילה בדיוק שם - אצל אלו המטיפים לה. שנית, מערכת השיפוט צריכה להתאים עצמה לעידן המידע הטכנולוגי, ולאפשר פתיחות כלפי הציבור וכיבוד זכות הציבור להכיר את האנשים שמאחורי הגלימה השחורה.
https://www.ynet.co.il/articles/0,7...


סטודנט 22.01.2116:36
17. משה, אני חייב להודות שאתה היית הראשון לזהות. כשזה עוד היה עניין פיקנטי. שבת שלום איש יקר. בתגובה להודעה מספר 9
Volter 22.01.2117:42
38. חחחח טוב אתה בתגובה להודעה מספר 17
סטודנט 22.01.2120:59
60. בדיחות של זקני רוטר :). אבל אני באמת מתכוון לזה הוא היה הראשון שפקפק בשופטים וחשף את ערוותם בתגובה להודעה מספר 38
מחדד עפרונות 22.01.2121:33
64. שאפו! בתגובה להודעה מספר 17
הינשוף 22.01.2117:05
32. לפני שמטפלים בפוליטיקה צריך לטפל בבית שימוש העליון. אין מילים אחרות להגדיר את מה שקורה שם בתגובה להודעה מספר 9
הסייר 22.01.2121:16
63. +++ בתגובה להודעה מספר 5
Aleph 23.01.2101:51
73. מדובר באיש קבע שפוטר מעבודתו הקבועה בתגובה להודעה מספר 5
ללא תנאים וללא כלום

גם "הצבא הקדוש" שלנו צריך סיבות ראויות לפיטורים ולא מסיבות שרירותיות ללא היגיון

מבורך שבית המשפט התערב והגיע הזמן שבית המשפט יציב לצבא סטנדרטים גבוהים יותר בכל הקשור לטיפול בכוח אדם בצבא שהוא בסטנדרט הנמוך ביותר שיש במדינה הזו.
ולהזכירכם, למשרתי צה"ל אין את הזכות להתאגד, כך שניתן להתעמר בהם באין מפריע.
סנטמוריץ 22.01.2116:04
10. לא מבין. לצבא יש ערכאות שיפוטיות משלו בתגובה להודעה מספר 0
בשדה קוצים 22.01.2116:15
13. לא מופתע בתגובה להודעה מספר 0
בצה"ל יש מדיניות עקבית לטפל בקצינים (כל עוד הם זוטרים יחסית) על מנת להראות שהם לא לוקים בתסמונת הש.ג.
על פניו החלטה טובה של השופטת.
Serge 22.01.2118:46
41. אתה חושב שהיא טובה, מישהו אחר חושב שהיא גרועה בתגובה להודעה מספר 13
הבעיה היא עצם העובדה שמערכת המשפט מתערבת בעניינים כאלה.
נניח אגב שהרמטכ"ל טעה ובית המשפט תיקן אותו (בית המשפט הוא הרי אלוהים אשר יודע הכול ומותר לו לתקן את כולם) נשאלת שאלה חשובה - מי יטפל בבעיות הקיימות בבית המשפט? כפי שהרמטכ"ל יכול לטעות גם נשיאת בית המשפט העליון יכולה לטעות. כפי שיש שחיתות ובעיות וסחבת וביורוקרטיה ונפוטיזם בצבא מעצם העובדה שזה ארגון גדול אשר מקבל כסף מהמדינה - אותו דבר בדיוק אפשר לטעון על מערכת המשפוט. אז מי יכול להצביע על בעיות מערכת המשפט? למי הסמכות לבטל החלטות הזויות של מערכת המשפט? מי מפקח על המערכת הזאת? מי יכול לבקר אותה? מי יכול לתקן אותה? מי יכול להעניש את בכיריה (שהם כולם משפחה אחת גדולה אשר שומרת על עצמה)?
בשדה קוצים 22.01.2121:05
61. זה בסדר לחשוב שונה בתגובה להודעה מספר 41
לא תמצא ממני הרבה מילים טובות על המערכת הזו, אם בכלל. עדיין אני חושב שעניינית השופטת פה צודקת.ראיתי את המגמה הזו קוראת לא פעם ולא פעמיים במהלך שירותי הצבאי.
Aleph 23.01.2101:54
74. השנאה שלכם לבית המשפט בתגובה להודעה מספר 41
העליון מסיבות פוליטיות גורמת לכם לעיוורון מוחלט! תפקיד בית המשפט הוא עשיית צדק, מניעת עוולות.
אם לאזרח נגרם עוול על ידי גוף כלשהו, שבמקרה הספציפי הזה הוא הצבא, לאן הוא אמור לפנות אם לא לבית המשפט? ואם בית המשפט לא יתערב ולא יעשה צדק אז מה שווים חיינו במדינה דמוקרטית?
Bold eagle 22.01.2116:16
14. למי שחשב שהמשפטיזציה תישאר בגבולות הצבא ותרסק רק מבפנים.. בתגובה להודעה מספר 0
kalatch 22.01.2116:31
15. ואני, בור כמותי, כמדומה הייתי שהדרג הפיקודי העליון בצבא הוא ראש המטה הכללי... בתגובה להודעה מספר 0
חיליק 22.01.2116:35
16. צבא נבזי בתגובה להודעה מספר 0
YA-20826 22.01.2116:41
19. כל הפרות הקדושות כביכול נשחטו. סכנה לישראל מצד בתי המשפח , הפרקליטות , השמאל ההזוי. בתגובה להודעה מספר 0
בחלם 22.01.2116:41
20. רציתם את שלטון בג''ץ, הכל בגיץ, קיבלתם בתגובה להודעה מספר 0
Aleph 23.01.2101:55
75. הכל שפיט! בתגובה להודעה מספר 20
וככה זה צריך להיות! אף אחד הוא לא מעל החוק. אף אחד לא יכול לקבל החלטות שרירותיות כאוות נפשו, בשום גוף, בפרט אם הגוף אינו פרטי אלא ציבורי! ובית המשפט צריך לעשות צדק בכל מקרה שיבוא לפתחו.
El-Duderino 23.01.2106:33
77. האמת שאני מסמפט את המשפט הזה, למרות מסוכנותו הפשיסטית בתגובה להודעה מספר 75
כי גם השופטים, אם כך, שפיטים. החלטותיהם - שפיטות. מעשיהם - שפיטים. הפרקליטות - שפיטה. גורמים זרים - שפיטים. כו-לם וכ-ל מעשיהם - שפיטים.

תזכור את המשפט הזה "הכל שפיט" כשהאמת תצא לאור. כשאנשי האור יחזרו לשלוט בהיכל. תזכור את המשפט הזה.
אור דוד 22.01.2116:45
21. קראתי נכון- בתגובה להודעה מספר 0
התאבדותו של רב"ט ניב לובטון ז"ל, לוחם גבעתי ששם קץ לחייו בינואר 2019 לאחר שרכזי מודיעין של מצ"ח ניסו לגייסו כסוכן.
סוכן נגד מי?
KuPPa 22.01.2116:56
28. סוכן הכוונה לשוטר סמוי בתוך היחידות בתגובה להודעה מספר 21
ארבע אותיות 22.01.2116:46
22. מעולה, נימוק מושלם של בית המשפט, להעיף קצין בכיר לא פוטר את הריקבון בצבא בתגובה להודעה מספר 0
Serge 22.01.2118:47
42. נימוק אשר מבוסס על איזה חוק? ומי בדיוק יפתור את הריקבון במערכת המשפט? בתגובה להודעה מספר 22
הצבא לפחות מנסה לטפל בבעיות הקיימות אצלו, מערכת המשפט לא עושה אפילו את המינימום הזה.
בוגו 22.01.2116:50
23. איך בית דין אזרחי משפיע על משהו בצבא???? בתגובה להודעה מספר 0
את זה עוד לא הבנתי
הלטאה 22.01.2116:51
25. צה"ל, בנתיים, כפוף לחוקי המדינה בתגובה להודעה מספר 23
רדיקל חופשי 22.01.2117:23
33. אותי רק מעניין אם בית המשפט כפוף למשהו. נראה כאילו הלכה למעשה כל הסמכויות כולן הועברו לבתי המשפט להם בתגובה להודעה מספר 25
ההחלטה האחרונה בכל נושא.

השאלה כאן היא לא אם ההחלטה של המפקדים הייתה מוצדקת או לא, אלא מי צריך לקבל החלטות כאלה, מפקדים או שופטים?
הלטאה 22.01.2117:38
37. מפקדים, שנותנים את הדין לצבא, שנותן את הדין לרשויות המדינה - ובהן הממשלה, הכנסת ובתי המשפט בתגובה להודעה מספר 33
אתה מדבר על בית המשפט כאילו שזו איזו ישות עצמאית (ותחסכו ממני את הסיפורים על אהרון ברק כרגע, לא מדובר כאן בחוקי יסוד והתגברות על מעשי הכנסת), אבל למעשה היא שלב הכרחי בתרגום של חוקי ותקנות המדינה למעשים בשטח.
Serge 22.01.2118:52
43. כל עוד מערכת המשפט לא נותנת שום דין לאף אחד ויש לה את הכוח לתפור תיק (והיא אכן עושה זאת) בתגובה להודעה מספר 37
אין מה לדבר על חוק ואין מה לדבר על דמוקרטיה.
החלטת מערכת המשפט כאן לא התבססה על שום חוק. מסמכותו של הרמטכ"ל לפטר את הקצין, גם אם ההחלטה הזאת לא פותרת את כל הבעיות שיש בצבא.
יש כאן רשות אחת אשר מתפקדת בפועל כרשות מחוקקת, שופטת ומבצעת וזאת מערכת המשפט. היא נמצאת מעל ומעבר לכל ביקורת או פיקוח. אין אף גורם במדינה אשר מסוגל לבלום או לאזן אותה. יש לה סמכות עליונה, מילה אחרונה ומונופול מוחלט בכל נושא שרק אפשר להעלות על הדעת. המערכת הזאת ורק המערכת הזאת קובעת מה מותר, מה אסור, מה חובה, מי יענש, מי לא יענש, מי יקודם, מי לא יקודם וכולי. ואת ההחלטות האלה היא יכולה לקבוע על סמך אג'נדה, אינטרס אישי של שופט, אידאולוגיה וכולי. חוקי הכנסת משמשים במקרה הטוב המלצה בלתי מחייבת או איזושהי טיוטה ראשונית שהשופט רשאי ללוש כרצונו, לפרש לכל קיצוניות אפשרית, להתעלם ממנה, לעוות אותה כרצונו וכולי.
אם היה לך מושג על הנעשה במערכת המשפט (ולי אישית יש מושג) היית מדבר אחרת.
רדיקל חופשי 22.01.2119:24
52. במילים אחרות, המילה האחרונה בכל נושא (!) שייכת לבית המשפט. אין אף אחד שיכול לקבל החלטה שבית משפט לא יכול בתגובה להודעה מספר 37
להפוך.

אני מתייחס לבית המשפט בדיוק כפי שהוא, ישות שלטונית שאמורות להיות לה סמכויות מסויימות ושיש להגביל אותה כמו כל רשות אחרת.
אתה לעומת זאת מתייחס לבית המשפט כאל גוף אידיאלי וכמעט אלוהי שאין לך בעיה להפקיד את כל (!) הסמכויות במדינה בידיו.
דרומית_ARM 23.01.2103:53
76. לא... התבלבלת... הצבא נותן דין וחשבון אך ורק לממשלה. בתגובה להודעה מספר 37
חמש חמש 22.01.2119:50
53. לא הוא לא. במדינה למשל אין חוק נגד התחצפות בתגובה להודעה מספר 25
למפקד. בצבא אתה יכול להישפט על זה ולהיענש.
אז מה? תעתור לבית המשפט ותגיד שזה לא חוקי?
בגדול לצבא יש מערכת חוקים משלו.
Mr W 22.01.2116:55
27. אני לא יכול להביע מספיק את החלחלה שלי בתגובה להודעה מספר 0
האקטיביזם השיפוטי הרגע הפך למפלצתי הרבה יותר. איזו סמכות בכלל יש לכל הרוחות לבית משפט מחוזי או אפילו עליון - בתי דין אזרחיים - על משהו שלגמרי קשור לניהול הצבא?!

מה זה הדבר הזה?? איך בכלל קיבלו את העתירה הזו לדיון??

וזה לא משנה כלל אם נעשה עוול או לא נגד הקצין הזה. זה פשוט מופרך שבית משפט אזרחי יתערב בזה בכלל.
הלטאה 22.01.2117:36
36. זה קשור לניהול הצבא בדיוק כמו שזה קשור לחיים האישיים של הקצין המודח בתגובה להודעה מספר 27
בתפר הזה בית המשפט יכול להתערב - כמו שניתן לתבוע את המדינה על נזק שקרה בשירות.
Serge 22.01.2118:59
47. הדחה וקידום הם עניין צבאי נטו שאין לשום שופט מושג קלוש בו. אין כאן מקום להתערבות וזה תקדים מסוכן. בתגובה להודעה מספר 36
אגב, מעניין מי מטפל בהדחה או קידום "לא הוגן" במערכת המשפט. או שהמערכת הזאת פשוט נמצאת מעל החוק ואין מי שיפקח עליה. נניח ששופט בג"ץ יגרום לאזח עוול, למי האזרח הזה יכול לפנות?
הלטאה 22.01.2122:13
65. לפי השטף שלך כאן צריך מחר לפתוח את התאים בבתי הסוהר ולעבור למודל של לינץ׳ על ידי הקהילה בתגובה להודעה מספר 47
אני באמת לא מבין מה אתה רוצה. שיבטלו את מערכת המשפט? מערכת משפט אחרת? יש לך דוגמא? למנות את בועז ביסמוט לנשיא העליון? לפני שביבי עמד למשפט זה בכלל עניין אותך (אולי, אבל בבחירות של 2015 מערכת המשפט הייתה חלק מזערי, אם בכלל, בשיח הבחירות).

קח, מאמר על איך בית המשפט האמריקאי התערב בהחלטת הצבא להדיח קצינה לסבית, מ1994. https://www.latimes.com/archives/la...


המון טרוניות, מעט מאוד מהות, ואיכשהו - איכשהו! - כולם הפסיקו לישון בלילה בגלל מערכת המשפט רק לאחר שביבי הואשם.

גינת אגוז 22.01.2117:03
31. אפשר לבטל את בתי הדין הצבאיים את השופטים הצבאיים ולהעביר לרשות האזרחית השופטת בתגובה להודעה מספר 0
בזיון
eli_s 22.01.2117:29
34. הזיה. אני בטוח שגם הרמטכל טועה, וגם יכול להיות מנייאק לפעמים. אבל ההתערבות של בית המשפט בכל פיפס מזעזעת בתגובה להודעה מספר 0
מטורפת, הזויה וחבלנית. אין מספיק מילים לתאר את זה.

לצבא אמור להיות תפקיד אחד ומשם הכל צריך להיגזר. למרבה הצער זה כבר מזמן לא המצב, והפסיקה הזו היא עוד דוגמא לכך.
הלטאה 22.01.2117:35
35. לא התערבו בנעשה בתוך הצבא בלבד, אלא על הדחה, התפר שבין האישי לציבורי בתגובה להודעה מספר 34
לאן אתה רוצה שיפנה קצין שמודח שמרגיש שנעשה לו עוול על ידי הצבא?
ברגע שהקצין הזה הודח הוא אזרח ובית המשפט הוא בדיוק הערכאה לפנות אליה.

אגב, היה עדיף אם הסיפור הזה היה נסגר בפשרה אבל כנראה שאחד הצדדים רצה ללכת עד הסוף - אני בספק אם זה היה הקצין.

Serge 22.01.2118:53
44. דבר כזה לא אמור להיות בסמכות בית המשפט בתגובה להודעה מספר 35
קידום או הדחה הם עניין צבאי נטו.
מעניין למי אפשר לפנות אם אדם הונח שלא בצדק בתוך מערכת המשפט עצמה.
eli_s 22.01.2118:58
46. ולאיפה יפנה אזרח שמרגיש שנעשה לו עוול בבית המשפט העליון? שיפנו שניהם לאותו מקום. בתגובה להודעה מספר 35
הצבא מוכוון מטרה והיא הגנה מקסימלית על מדינת ישראל, לא יעלה על הדעת ששופטים מכיסא חם ונח, בלי שום אחריות לתוצאה, ומאג'נדה נסתרת - יהיו אלו שיורידו הוראות לצבא.
הלטאה 22.01.2122:15
66. גם מס הכנסה הוא ארגון ממשלתי מוכוון מטרה (מקסימום הכנסות למדינת ישראל) וגם לו השופטים מורידים הנחיות בתגובה להודעה מספר 46
אף אחד במדינת ישראל לא נמצא מעל החוק, ואת החוק מיישמים דרך בתי משפט (לא המצאנו את זה בישראל). אתה רוצה שיטה אחרת? אשמח לשמוע.

ש-עצמון 22.01.2119:19
51. יש בית דין צבאי לערעורים בתגובה להודעה מספר 35
מעינין לעינין אחר לחלוטין.
האם החייל אלאור אזריה היה יכול לפנות לבית המשפט העליון לאחר שטופל והואשם בשתי ערכאות בצבא?
האם קצין שלא מקודם בצבא מכל סיבה שהיא יכול לפנות לבית משפט אזרחי?
האם חייל שרותק לשבת יכול לפנות לבית משפט השלום?
באר שבעי 22.01.2123:36
70. כל התשובות הן לא מכיוון שבמקרים האלה החיילים נשארו בצהל בתגובה להודעה מספר 51
פה מדובר על אדם שהודח וכבר לא חייל
ממש חדש 22.01.2118:13
39. היום הוא יום היסטורי !!! היום היתה הפיכה משפטית במדינת ישראל. בתגובה להודעה מספר 0
בית המשפט הוא הרשות השופטת, המבצעת והמבטל חקקתית.
בזמן שהפוליטקאים ישנו , אהרון ברק ביצע הפיכה במדינת ישראל.
הפוליטיקאים צריכים לבטל את הבחירות ולהחזיר את המשכורות לעם.
הם סיימו את תפקידם ההיסטורי במדינת ישראל !
תרופה לקורונה 22.01.2118:34
40. כל הכבוד לשופטת ולבית המשפט המחוזי בתגובה להודעה מספר 0
גם צה"ל והרמטכ"ל הם לא מעל החוק של מדינת ישראל וכדאי שיתאפסו על עצמם. מקווה שגם בעתירה לבג"ץ נגד דיקטטורת הזקנים בית המשפט העליון יפסוק נגד הצבא והרמטכל, ישפיל אותם בפסיקתו, ויפסיק את ההשפלה של חיילי צהל על ידם.
Serge 22.01.2118:58
45. היחידים שהם מעל החוק הם בכירי מערכת המשפט שהרי הם היחידים במדינה הזאת אשר נדרשים להעניש את עצמם בתגובה להודעה מספר 40
כל האנשים הבכירים במדינה הזאת, מכל המערכות, מכל הגופים, מכל הרשויות נתונים לאיזושהי ביקורת חיצונית ובלתי תלויה. הייוצאים מהכלל היחידים הם בכירי מערכת המשפט. זאת המערכת היחידה אשר נדרשת כביכול לתקן ולהעניש את עצמה. כמובן שזה פשוט לא עובד. גם המשטרה בעבר נדרשה לחקור את עצמה עד שהבינו שזה פשוט לא עובד והקימו את מח"ש. אף שוטר פשוט לא העיז לחקור את המפכ"ל. היה צורך בגורם חיצוני.
אהבתי גם את ההכללה שלך נגד הצבא. מבחינך כל בכירי הצבא הם רודנים זדוניים ושטניים אשר רק מחפשים להשפיל חיילים ואילו כל בכירי מערכת המשפט הם כולם פיות טובות, מלאכי שרת ואמא תרזה. בפועל - זה בדיוק הפוך.
על איזה חוק בדיוק השופטת הזאת הסתמכה בפסיקה שלה? או שזה סתם פסיקה "הוגנת" שמשרתת אותך ולכן אתה בעדה.
הדחה וקידום הם עניין צבאי נטו ולמערכת המשפט אין שום מושג קלוש בעניינים צבאיים שכאלה.
פריווילגית 22.01.2119:02
48. ++ בתגובה להודעה מספר 40
ש-עצמון 22.01.2119:12
49. שאלה-האם בית משפט אזרחי יכול להתערב בעיניני הצבא? בתגובה להודעה מספר 0
מפיץ האמת 22.01.2120:00
55. תשובה - כן. צהל כפוף לדין המנהלי. בתגובה להודעה מספר 49
מחר הוא יקבע שהבן שלך לא מתאים לצבא - לאן פונים? בית משפט.
i_lan 22.01.2119:58
54. מעתה כל המשך שירותו של הקצין וקידומו יצלחו? בתגובה להודעה מספר 0
כנראה שיפשוט מדיו במהירה.
מפיץ האמת 22.01.2120:02
56. מה לא? ישימו לו מקלות בגלגלים כי התביעה שלו התבררה כמוצדקת? בתגובה להודעה מספר 54
כי אתה רומז שבצה"ל משרתים חארות שנוטרים טינה ולא מקבלים החלטות על בסיס מקצועי - ואז זה עוד הסבר למה השופטת צודקת.
MechanicalMan 22.01.2120:25
58. אני שמח על ההחלטה בתגובה להודעה מספר 0
לא כי אני חושב שהצבא צודק או טועה כאן.
אלא כי זה עוד סדק גדול שנפער בחומת הלגיטימציה של מערכת המשפט.
הפעם גם הצבא יפנה את נשקו המטאפורי (ובתקווה גדולה שגם לא רק את המטאפורי), נגד מערכת המשפט.
מערכת המשפט צריכה להפסיק להתערב בניהול המדינה. מערכת המשפט צריכה להפוך להיות נון-פקטור. נון-פקטור בכל מה שקשור למעגל המדיניות ומקבלי ההחלטות במדינה. משפטן סורר שפועל נגד מדיניות המערכת צריך להיענש ואני שמח מאוד על כך שעכשיו גם הצבא ובתקווה גם משרד הביטחון נפגע, זה אמנם סוג של ירי בנגמ"ש, אבל אולי זה יגרום להם להתהפך על מערכת המשפט גם כן.
הלטאה 22.01.2122:19
67. ומה יקרה ביום שאחרי שצה"ל, כדבריך, יפנה את נשקו כנגד בית המשפט? בתגובה להודעה מספר 58
יש לך דוגמא למדינה כזו שבה משפטנים נזהרים מלפעול כנגד המדיניות, לה היית רוצה שנידמה? יש לי את כל הדוגמאות הרגילות (רוסיה, ונצואלה, וכו׳) אבל בטח לא לזה פיללת.


פליצ'ה 23.01.2120:53
86. הצבא הוא מערכת שיש לה את הכלים לבדוק את עצמה ולשפר את עצמה ולשפוט את עצמה בתגובה להודעה מספר 67
ואם לדעת הרשות המבצעת המערכת הזו לא מתפקדת היטב, שר הביטחון יכול ואף צריך להדיח את הרמטכל.

אבל ברור לגמרי שאסור להתערב נקודתית בהחלטות של המערכת הזו. מערכת עצמאית לא זקוקה לבייביסיטר.

נניח (היפוטתית) שהצבא החליט שבכל מקרה של מוות של חייל חייב מפקד בדרג פיקודי בכיר יחסית לתת את הדין.
פשוט בשביל להמחיש את העיקרון שקיים דבר כזה שנקרא אחריות הפיקודית. (דבר שקצת נשכח במערכות אזרחיות.)

החלטה כזו של הצבא תהיה החלטה ערכית ועקרונית ולגיטימית.
ולכן אין כאן בכלל מקום לברר את השאלה בדיוק מה היו העובדות והפעולות או המחדלים של אותו קצין שגרמו במישרין למקרה המוות.
אולי אפשר לטעון שזה לא צודק, אבל זו שאלה ערכית.
והצבא כבר הכריע בשאלה הערכית הזו בהחליטו שיש מקרים קיצוניים (כמו מוות של חייל) שחייבת להיות בהם אחריות פיקודית.

ואם קופץ פתאום בית משפט אזרחי ומשנה פסיקה כזו, המשמעות היא סירוס של *כל* המערכת הצבאית וביטול של כל העצמאות שלה ושל כל האחריות שלה.

MechanicalMan 24.01.2109:29
106. קודם כל יכול להיות שיש כזאת מדינה ויכול להיות שאין ואז נוכל לייצר תקדים - המוח היהודי ממציא פטנטים בתגובה להודעה מספר 67
זה לא רלוונטי מבחינתי בכלל לפסול או להכשיר מתווה פעולה מסוים רק כי עשו אותו במדינה מסוימת. זה במידה רבה כשל לוגי, סוג של רדוקטיו אד-היטלרום (כשאומרים שגם הנאצים עשו ככה וככה אז בשביל לא להיות נאצי, אל תעשה כמוהם). יש דברים נכונים וטובים שעושים גם רודנים אלימים במדינות טוטליטריות. יש שגיאות קשות ומסוכנות שעושים גם מנהיגים במדינות הכי ליברליות ומתקדמות. כל דבר צריך להיבחן לפי הקונטקסט של הרלוונטיות שלו למקרה נתון, לא על סמך מה אחרים עשו או עושים.

ולגבי מה יקרה ביום שאחרי? מאוד פשוט, השופטים יפסיקו להיות פוליטיקאים, ויחזרו להיות טכנאי חוק שמצייתים לפקודות והנחיות הכנסת הקרויים חוקי מדינת ישראל ככתבם וכלשונם. עם מרווח פרשנות מינימליסטי ככל הניתן. ובא לציון גואל.
נבל עשור 22.01.2120:52
59. החונטה ביססה את ההשתלטות על הכנסת בתגובה להודעה מספר 0
ועברה עכשיו להשתלט על הצבא
כשאין מי שיעצור אותם כך זה נראה
וזה נורא
ברור כשמש 22.01.2121:15
62. בית המשפח....כיאה לפח. בתגובה להודעה מספר 0
חממה של זבל רדיקלי
אסייתי 22.01.2123:23
68. טירוף מערכות טוטאלי בישראל. בתגובה להודעה מספר 0
Snake 23.01.2107:48
78. אולי טירוף בצבא..... בתגובה להודעה מספר 68
שוכחים שמדובר בקריירה של בנאדם ורוצים להרוס אותה על אשמה של אווירה כללית, צבא ישראל הוא לא צבא רומאי והמפקד לא יכול תהרוג את מי שבא לו....מזל שיש בתי משפט.
סייר 22.01.2123:53
71. מי שיתעמק מעט במקרה, יגלה שמאחורי ההחלטה להדיח את הרס''ן עמד אלוף אילוז בתגובה להודעה מספר 0
והרמטכ"ל קיבל המלצתו, מבלי להתעמק בנושא, וחתם עליה.
זה מציג את שניהם באור שלילי. אילוז "תפר" אשמה נגד הרס"ן, אף שהרס"ן שפעל בהתאם לכול הפקודות והנהלים, ושני רכזי המודיעין, שלחצו על החייל שהתאבד, הפרו פקודות ונהלים שחודדו ע"י הרס"ן באותו שבוע בו החייל התאבד.
תחקיר שנערך ע"י מפקדי הרס"ן אישרו שאינו אשם בהתאבדות החייל, משום שההתנהלות מול החייל הוסתרה מהרס"ן ע"י הרכזים.
הרמטכ"ל חתם בפזיזות על המלצת האלוף אילוז, מבלי לרדת לעומק העניין.
פסיקת ביהמ"ש צודקת ובמקומה.
בני מרום 23.01.2119:38
84. השופטת תפסה שהעיפו את הרס''ן כדי למנות פרוטקציונר (הכתמה + ללא פנסיה)עכשיו הרמטכ''ל צריך להעיף את אילוז בתגובה להודעה מספר 0
מיטוכונדריה 23.01.2121:12
87. ואז ? יתנו לרב סרן לנקות שירותים של טירונים בתגובה להודעה מספר 0
נגמר הפזם שלו בצבא .לא יסלחו לו .
יוסף כץ 23.01.2122:18
89. באופן תקדימי, בית משפט ביטל את החלטת הרמטכ''ל להדיח קצין מצ''ח, בפרשת התאבדות הלוחם ניב לובטון (כפול, למזג) בתגובה להודעה מספר 0
https://www.inn.co.il/news/465326

בית המשפט הפך השבוע באופן חריג את החלטת הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי שהחליט על הדחתו של רב-סרן גלעד פרנקן, לשעבר מפקד בסיס מצ"ח בבאר שבע.

פרנקן הודח על רקע התאבדותו של לוחם גבעתי סמל ניב לובטון לאחר שרכזי מודיעין של מצ"ח ניסו לגייסו כסוכן.

"צעדים אלו צריכים לעמוד בנהלי הצבא ובכללי המשפט המנהלי. הם צריכים להיות סבירים, מידתיים, ומבוססים על תשתית עובדתית מספקת, להבדיל מתחושה אישית, במיוחד כאשר נערכו תחקירים מקצועיים ופיקודיים לאירוע. הם צריכים להיות מנומקים", כתבה השופטת אורנה לוי.


תגובות

יו"ר ימינה ושר הביטחון לשעבר נפתלי בנט הגיב "בית משפט שמתערב בהחלטת הרמטכ"ל להדיח קצין זה דבר הזוי. מפקד הצבא הוא הרמטכ"ל ולא שופטי בית המשפט, והרמטכ"ל נושא באחריות מלאה לצה"ל. זו עוד חציית קו של בית המשפט, דבר שמביא את כלל מערכות המדינה לשיתוק. סמכות בלי אחריות. נטפל".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' הגיב "אם נמשיך לאפשר לבית המשפט להשתולל ולהתערב בכל מה שנראה לו, נמשיך לקבל עוד ועוד פסקי דין הזויים ועוד ועוד פגיעה בצה"ל ובביטחון המדינה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בעקבות מותו של לוחם צה"ל, רב-טוראי ניב לובטון ז"ל, הוגשו כתבי אישום כנגד שני רכזי מודיעין. בנוסף, הוקם צוות מומחים מיוחד לבחינת נושא גיוס מקורות במצ"ח ואופן הפעלתם. מסקנות הצוות ולקחיו כבר מיושמים בשטח. כחלק מהצעדים הפיקודיים שננקטו, הוחלט כי מפקד היחידה בה שרתו רכזי המודיעין, קצין בדרגת רס"ן, יודח מתפקיד פיקודי במשטרה הצבאית וקידומו יעוכב".

עוד נמסר: "יובהר, כי ההליך הפיקודי ננקט על ידי המפקדים לאחר שמצאו כי נפלו כשלים בתפקודו של הקצין, ולא רק בשל מעמדו כמפקד. צה"ל מחויב לשמירה קפדנית על חיי חייליו, ותובע אחריות פיקודית מלאה ממפקדים בצבא אשר נדרשים לעשות הכל כדי להבטיח את שלום חייליהם. צה"ל מעוניין לערער על ההחלטה ובוחן זאת מול פרקליטות המדינה".
יוסף כץ 23.01.2122:19
90. סליחה על ההכפלה, חפשתי את מילת המפתח ''אורנה'' ולא מצאתי. בתגובה להודעה מספר 89
כבודו 23.01.2122:22
92. מה לא תעשה בשביל להשמע את בנט.. בתגובה להודעה מספר 90
אילנד 23.01.2122:27
94. מוזר שבנט מתעסק במה שלא קורונה בתגובה להודעה מספר 92
כנראה יורד בסקרים
יוסף כץ 23.01.2122:40
100. והנה גם איילת שקד מגיבה, במיוחד לכבודך: בתגובה להודעה מספר 94
אם השופטת חושבת שנעשה לקצין עוול, היא מוזמנת לנסות להגיע לתפקיד ראש אכ"א דרך צה"ל ולא דרך כס השיפוט.
אל לו לבית המשפט להכניס את עצמו לשדה המוקשים של החלטות פיקודיות בשעה שהוא עצמו לא נושא בתוצאות.


שגורעט 23.01.2123:25
105. תגובה מאד רדודה של איילת שקד. הרי לפי הטענה בבסיס התגובה שלה בתגובה להודעה מספר 100
לבית משפט אין סמכות להחליט כלום. הוא אף פעם לא נושא בתוצאות ותמיד אפשר לומר לשופט לנסות להגיע לתפקיד הרלוונטי ולא להתערב. אם יש לה ביקורת שתגיב לגופה של החלטה.
יוסף כץ 23.01.2122:36
99. אתה מחפש מריבות? לך לדרכך לחיים ולשלום. בתגובה להודעה מספר 92
כבודו 23.01.2122:45
101. איילת שקד ונפתלי בנט דה זל בדרק, הפוסל במומו פוסל. בתגובה להודעה מספר 99
יוסף כץ 23.01.2122:51
103. בבקשה תריב עם בני ביתך, לא איתי. תודה ושלום. בתגובה להודעה מספר 101
כבודו 23.01.2123:00
104. למה לחרחר ריב? בתגובה להודעה מספר 103
ג'ק ספארו 23.01.2122:32
97. סליחה יוסף, אתה מכפיל אשכולות במודע? בתגובה להודעה מספר 90
יוסף כץ 23.01.2122:35
98. כתבתי בדיוק למה חשבתי שזה לא פורסם. אחרי שהעליתי עשיתי בדיקה עם מילת מפתח אחרת. טעות סבירה בהחלט. בתגובה להודעה מספר 97
יוסף כץ 23.01.2122:20
91. האשכול הקודם: https://rotter.net/forum/scoops1/679549.shtml בתגובה להודעה מספר 89
גולני 23.01.2122:23
93. וכעת דרכו של הקצין סלולה בתגובה להודעה מספר 89
עד לכסא הרמטכ"ל, אף אחד לא יעיז לעצור אותו.
עבד לעם קדוש 23.01.2122:30
95. כפול בתגובה להודעה מספר 89
ג'ק ספארו 23.01.2122:31
96. מנוולת בתגובה להודעה מספר 89
האקונה מטטה 23.01.2122:47
102. מה הבית משפט קשור? בתגובה להודעה מספר 0
העבר לפורום אחר
העבר לפורום:
סיבה:
תגובה חדשה
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג
עריכת אשכול
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג