החופשה הבאה שלך מתחילה כאן
פורום בית המדרש אשכול 26658

גבעתי 25.07.2116:31

אור החיים היומי

בס"ד

*אור החיים יומי*
*מתורת רבינו חיים בן עטר הקדוש זצוקללה"ה*

*יום טוב ומבורך. יום ראשון טז' מנחם אב התשפ"א*

*'התורה נותנת כוח ובריאות לאדם העוסק בה כמצטרך'*

*וּשְׁמַרְתֶּם אֶת כָּל הַמִּצְוָה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לְמַעַן תֶּחֶזְקוּ וּבָאתֶם וִירִשְׁתֶּם אֶת הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתֶּם עֹבְרִים שָׁמָּה לְרִשְׁתָּהּ:*

*רבינו האור החיים הקדוש* מבאר, שיש אנשים שמתרשלים מלימוד התורה, באומרם שהתורה מתשת כוחו של אדם, ובפרט אם צריכים לעשות מצוות אחרות, הם מתרשלים בעסק התורה, כדי שהתורה לא תתיש כוחם.

וכך היו אנשים בבני ישראל שאמרו לפני שהלכו לכבוש את ארץ ישראל, שצריך לחדול מעסק התורה משום מלחמת הארץ שצריך חוזק, והתורה מתשת כוחו של אדם.

ומפרש רבינו הקדוש שהפסוק שלפנינו, בא לשלול מטעות זו, וזה לשון קודשו: *'כל המצוה'* ירצה אל עסק התורה, וייחד לה שמירה [תשמרו] ליתן לאו על ביטולה, וגמר אומר *"למען תחזקו'* פירוש שאדרבה נותנת לו כח וגבורה להתחזק במלחמת ה'.

ובפרשת בלק כתב רבינו הקדוש לפרש את הפסוק *"וְלֹא רָאָה עָמָל בְּיִשְׂרָאֵל.* וזה לשון קודשו: *נתכוין לומר שהצדיקים הגם שעושים מצות וכל עסקם בתורה, אינם מרגישים שיש להם עמל, אלא אדרבה כאדם המרויח וכאדם המשתעשע בשעשועים לרוב חשקם בתורה. גם נתכוין על דרך אומרו 'אני בינה לי גבורה,' כי כשהצדיקים עוסקים בתורה ומתמידין בה אין להם עמל בעסק התורה, שאדרבה היא נותנת לו גבורה.* עד כאן לשון קודשו.

*[אור החיים עקב פרק יא פסוק ח. בלק פרק כג פסוק כא]*

*בשורות טובות לכל בית ישראל*

*התענוג היומי שלי*
יוסף 25.07.2118:06
1. תודה לך בתגובה להודעה מספר 0
העבר לפורום אחר
העבר לפורום:
סיבה:
תגובה חדשה
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג
עריכת אשכול
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג