החופשה הבאה שלך מתחילה כאן
פורום גילוי מסמכים אשכול 27915

גולש סערות 07.05.1920:34

מי הם מתנגדי החיסונים

מיהם מתנגדי החיסונים? מה מניע אותם? מדוע הם מנסים להפיץ את האג'נדה הפושעת שלהם בצורה צינית כל כך? מהו בית הגידול שלהם?
מורה נבוכים.
מסתמן שאפשר לחלק אותם למספר טיפוסים:


הגורואים-השרלטנים, אלו המרוויחים כלכלית מהכת

בראש הפירמידה עומדים קומץ שרלטנים שחלקם למדו רפואה אך בחרו שלא לעסוק במקצוע ובמקום זאת להתעשר משיווק הונאות פסאודו-רפואיות כמו הומאופתיה על ידי דמגוגיה מניפולטיבית. שמות מרכזיים בקבוצה הזו בארה"ב הם סוזן המפריז, אנדרו וייקפילד, שרי טנפני, ג'וזף מרקולה וקלי ברוגן, שם פחות חזק בסניף הישראלי של הכת אבל מוכרת מאד בעולם. מהטרנד הזה מתפרנסים הומאופתים ואנשי רמאו"ת (רפואה משלימה, אלטרנטיבית ותוספים) שמתיימרים למכור "תחליפי חיסון" או לטפל ב"נזקי חיסון" פיקטיביים שהצליחו לשכנע בקיומם. חלקם נוכלים גמורים שפועלים מבצע כסף, חלקם פשוט מתפרנסים מהפצת השקר ואינם מגלים ענין בנזקו של הייעוץ השרלטני והדיסאינפורמטיבי שלהם, חלקם שרלטנופתים ונוכלי "בריאות מהטבע" שמשווקים וודו לפתאים שנפלו ברשתם.

שטופי המוח והקונספירטורים

זהו הרוב המכריע: שטופי מוח מיסיונרים, חלקם כנראה חפים מאינטרס כלכלי אך מאמינים ברצינות תהומית בהבליהם המשונים מאין כמותם, ומאמינים באותה רצינות תמוהה בהבלים נוספים - כמטריילס, הארץ השטוחה, סיינטולוגיה, אילומינטי ותקשור עם מלאכים. חלקם אוחזים ביומרה מדעית ומתכסים באצטלה רציונלית כביכול, אך מבט חטוף בתוכן דבריהם יגלה כסילים גמורים שסובלים מגירסה קיצונית וחריפה במיוחד של אפקט דאנינג-קרוגר, ושדבריהם מורכבים מציטוט הנוכלים המרכזיים, מחקרים רשלניים ומוטים, ציטוט מחקרים שלא קראו ואינם מבינים ושאומרים בכלל את ההפך, הונאות מכוונות, סרטוני יוטיוב וכשלים לוגיים מביכים. לא תמיד קל להבדיל בין המובילים והפעילים בכת, כך שבאופן כללי זוהי אוכלוסיה שמערבת שרלטנים צינים וערמומיים לצד ערב רב של תמהונים וקונספירטורים, פגועי נפש שבבירור זקוקים לעזרה ונופלים בין הכיסאות, פתאים שמאמינים לכל שטות, וסתם כל מיני רפי שכל מריירים.

ה"רוחניקים", ה"טבעיים" והמיסטיקנים

קבוצה שחולקת מאפיינים עם הקודמת, אך היא תמימה ומובחנת יותר. אלו הם אידיאליסטים "רוחניקים" תמימים ונבערים שאוהבים סיסמאות "טבע" וחוששים מה"הממסד" שרוצה ברעתם, עם או בלי הזיות יותר מרחיקות לכת כמו כמטריילס ואילומינטי. לרוב יחסרו ידע בסיסי הן במדע והן בהיסטוריה ולכן יתרפקו בנוסטלגיה על עבר מדומיין טבעי ובריא, משום שאינם מודעים למציאות בטרם עידן החיסונים, ואינם מבינים כיצד פועלים המחקר המדעי והמתודולוגיה המדעית, הרפואה, הכלכלה והממשל. חסידי "ריפוי טבעי" ואמונות מיסטיות עממיות, חובבי רמאו"ת ופסאודו מדע לגווניו, בין היתר ויטמין סי והומאופתיה, כך שהם קהל רווחי במיוחד לנוכלים "המתפרנסים". חלקם אכן מנהלים אורח חיים בריא, עם אמונות תפלות או בלעדיהן, אך מעולם לא נתקלו במחלה שאינה מושפעת מתזונה ואורח חיים, ומתקשים להבין שקיימות מחלות כאלה ואת ההשלכות של אי התחסנות כנגדן.

הקורבנות השימושיים: הורים מנוצלים לאוטיסטים

הקבוצה הרביעית היא כזו שהנוכלים המרכזיים, וכמוהם רוב הפעילים המיסיונרים מהקבוצות האחרות, אוהבים במיוחד כקהל יעד, ומשקיעים משאבים משמעותיים בפניה אליהם. אלו הם הורים לילדים על הספקטרום האוטיסטי או שסובלים מפגיעות אחרות. זהו קהל שהוא באופן מיוחד מושא למניפולציות בוטות שמטרתן לקשר באופן דמגוגי ומאחז עיניים בין חיסונים ובין הפגיעות והתסמינים השונים תוך ניצול מצב נפשי מורכב, חוסר ידע, והנטיה הפסיכולוגית האנושית לחפש הסברים ואשמים לבעיות ואסונות. כאשר המניפולציה פועלת את פעולתה, וההורים הללו משתכנעים שהאשמה בתסמונות גנטיות ובעיות אחרות של ילדיהם היא בחיסון, ברופאים המושחתים, בתעשיית הפארמה תאבת הבצע ובממשלה המרושעת, וכמובן בהם עצמם שעשו את הטעות הנוראה ועליהם לכפר - הם מצטרפים לכת ומפיצים באופן מיסיונרי את שקריה ואת הדיסאינפורמציה הדמגוגית שלה להורים נוספים שנמצאים במצב דומה ולציבור הרחב, תוך שהם מזדהים כ"נפגעי חיסונים". פעילי הכת שמכוונים את חיצי הדמגוגיה שלהם כלפי ההורים הללו מבצעים מניפולציה מרושעת ונכלולית במיוחד, ויוצרים מצג שווא של פגיעות מחיסונים שלא היו ולא נבראו כאילו הן אמיתיות.

לסיכום

מדובר בכת, עם כל המאפיינים של כת, עם הגוונים השונים והדפוסים השונים שמאפיינים התנהלות של כת, ואופי הנזק שהיא גורמת גם הוא אופייני לכת - אלא שבניגוד לכתות רגילות שלרוב משתלטות על התודעה של חבריהן בלבד (וסביבתם הקרובה), כאן מדובר על כת שמסכנת חיים של אחרים, ולא מתוך מטרה פוליטית או אידיאולוגית כמו ארגוני טרור אלא סתם מתוך אדישות, ניכור גמור וחוסר אכפתיות כלפי התוצאות וההשלכות של דבריהם ומעשיהם, הכחשת הקשר בין אי התחסנות לבין המגפות, או אנוכיות סוציומטית ("לא בא לי לחסן ומדוכאי חיסון הם לא הבעיה שלי"). כך או כך, ההתייחסות אליהם והטיפול בהם צריכה להיות כאל כת, עם התערבות של הגורמים המתאימים, חקיקה וענישה אפקטיבית, ועזרה לקורבנותיה.


https://vaccines.org.il/מי_הם_...
galt 07.05.1920:38
1. מ-ע-ו-ל-ה!! בתגובה להודעה מספר 0
פשוט מעולה. אמירת הדברים בצורה ישירה, וללא כחל וסרק.

אני הייתי מציין תת-קבוצה דתית-אורתודוכסית(לאו דווקא יהודית) בקרב קבוצת 'הרוחניקים'.

לגבי הקביעה כי מדובר 'בכת'... אוסף כתות נראה יותר הגיוני, ובכל מקרה רק אם עושים עוד דברים חוץ מהמנעות מחיסונים(והם עושים בדר"כ).
בן חור 07.05.1920:46
8. כל מילה בסלע בתגובה להודעה מספר 1
Prodigy 07.05.1920:41
2. מאמר דיעה + כותרת קליקבייט בתגובה להודעה מספר 0

עבר עריכה לאחרונה בתאריך 07.05.19 בשעה 20:49 על-ידי Mr W (מפקח)

הניתוח עצמו מדויק, וגם מאפיין נוסף שלהם בפייסבוק הוא שם בעברית וכתיבה עילגת.

lior1_1 07.05.1920:41
3. יש עוד תת קבוצה של נפגעי חיסונים בתגובה להודעה מספר 0
Howlowcanugo 07.05.1920:42
4. לצערי מכיר אחת בינתיים חמסה חמסה הילדים שלה בסדר בתגובה להודעה מספר 0
היא באמת חושבת שהיא עושה את הדבר הנכון אני לא מסכים איתה אבל היא לא רוצה להכניס "רעל לגוף'" והיא חושבת שהגוף שלנו יכול להתמודד
ישראל 07.05.1920:45
6. מסכים איתה בתגובה להודעה מספר 4
Kayser Soze 07.05.1920:45
5. טוב,הם חלאות אדם אבל הם לא כת. מציע לכותב לקרוא את המאפיינים של כת בתגובה להודעה מספר 0
שליטה במעגלים חברתיים
שליטה בכספים
תלות בתעסוקה/ הכנסה
יחס הירארכי
וכו..

מצטער, אבל מעבר לאמונה עיוורת (מה רע בזה אגב?) אין להם שום מאפייני כת.
ואני מדגיש שהם חלאות עם אידאולוגיה מסוכנת
ישראל 07.05.1920:46
7. חלאות אדם בגלל שלא חושבים כמוך? בתגובה להודעה מספר 5
בן חור 07.05.1920:48
11. בגלל שהם מסכנים אחרים בגלל האיוולתם בתגובה להודעה מספר 7
Kayser Soze 07.05.1920:51
13. כי בגללם יש מגפת חצבת וכי דיילת אלעל במצב קשה עם נזק מוחי. חבל שלא מכריחים לחסן בארץ. בתגובה להודעה מספר 7
המתפרה 07.05.1920:47
9. מעולה, תודה בתגובה להודעה מספר 0
SpinozaB 07.05.1920:47
10. אנשים שנזרקו מבתי ספר לרפואה, כמו שנ''מ מורכב מנושרי טיס בתגובה להודעה מספר 0
נצח ישראל 07.05.1920:48
12. אין לכם מה לעשות בערב יום הזיכרון חוץ מלהפיץ זבל על תקן ''סקופ''. בושה לרוטר ובושה לכם. אני אשאיר לכם את הבמה. בתגובה להודעה מספר 0

ערכתי לאחרונה בתאריך 07.05.19 בשעה 20:57 בברכה, נצח ישראל

ולא! זה לא סקופ!.
תת רמה.
ואדון Prodigy, אני ראיתי את ההבלים שכתבת עלי לפני ש Mr.W ערך את דבריך.
Prodigy 07.05.1921:17
14. את מה שיש לי לומר עלייך כתבתי בדירוג שלך, ועוד הייתי עדין בתגובה להודעה מספר 12
את וחברייך מסכנים חיים של חפים מפשע עם הבולשיט ההזוי שלכם.
ליה 14.05.1913:20
15. משרד הבריאות יפעל נגד רופאים המתנגדים לחיסונים / רן רזניק בתגובה להודעה מספר 0
בעקבות תחקיר "ישראל היום": לראשונה בתולדות מערכת הבריאות - המלצה להליכי משמעת נגד ד"ר חיים רוזנטל וד"ר ניקול אזרחי • "רשלנותם הובילה לירידה בחיסונים, בהם נגד חצבת" • אם יורשעו, עונשם עלול להיות שלילת רישיון הרפואה • ד"ר רוזנטל: "אין בכך עבירה אתית"

משרד הבריאות צפוי לנקוט הליכים משמעתיים נגד שני רופאים, משום שייעצו לאלפי מטופלים להימנע מחיסונים, ואף העניקו טיפול בהתאם לתפיסה זו. במשרד הגדירו את המעשים "רשלנות חמורה".

זו הפעם הראשונה בתולדות מערכת הבריאות בישראל, שבה יינקטו הליכים כאלה נגד רופאים. כל זאת במסגרת המאבק של משרד הבריאות לצמצם את התופעה של אלפי הורים המתנגדים לחסן את ילדיהם, ובחלק מהמקרים עושים זאת בעידוד או גיבוי רופאים ישראלים.

הליכים משמעתיים נגד רופאים מתנהלים בבית הדין למשמעת במשרד הבריאות. במקרה שרופא מורשע - עלול להיגזר עליו עונש של שלילת הרישיון לעיסוק ברפואה.

הרקע: מגפת החצבת

ההמלצות החדשות נגד שני הרופאים, הנחשפות כאן לראשונה, הן פועל יוצא של ממצאים ומסקנות קשות של ועדת בדיקה מיוחדת. הוועדה חקרה את התלונות נגד שמונה "רופאים מתנגדי חיסונים", שהועלו נגדם תלונות על פעילות הקשורה לעידוד הימנעות מחיסונים או סירוב להתחסן. ועדת בדיקה קבעה באופן חסר תקדים, כי הירידה בשיעור ההתחסנות בישראל, שהאיצה את מגפת החצבת בארץ, נגרמת גם בגלל "הקריאה המסוכנת שלא להתחסן על ידי אנשי מקצועות הבריאות, הפועלים נגד מדיניות החיסונים".

הוועדה ציינה כי היא הזמינה לבירור רופאים העוסקים ב"ייעוץ חיסונים", חלקם "שותפים לפעילותם של גורמים הקוראים שלא להתחסן, ובכך מעניקים הכשר מקצועי לפעילותם. השפעתם מקבלת משנה תוקף כשמדובר בחיסונים לתינוקות ולילדים".

החקירה התנהלה על רקע מגפת החצבת שהתפשטה בישראל בשנה האחרונה, בעיקר ביישובים שבהם יש ריכוזי הורים המתנגדים לחסן את ילדים. על פני נתוני המשרד, מאז ינואר 2018 ועד עכשיו - כ־4,000 ישראלים נדבקו בחצבת, רובם ילדים ובני נוער.

"הטעיית הציבור"

חקירת משרד הבריאות החלה בעקבות תחקיר מוסף "שישבת" שפורסם בנובמבר 2018, על המחדלים המתמשכים של משרד הבריאות בטיפול בהתפרצות החצבת.

בתחקיר הועלו טענות חמורות על כך שהמשרד לכאורה לא עשה עד אז כמעט דבר מול קומץ רופאים, שלכאורה מפיצים מידע כוזב, מטעה ומוטעה על הסכנות שבחיסונים, ומשפיעים על הציבור שלא להתחסן.

בעקבות התחקיר ותלונות שהועברו למשרד הבריאות, זומנו מדצמבר האחרון הרופאים לבירור. על פי החשד, "המידע המופץ על ידם לציבור, מעודד שלא לחסן מבוגרים וילדים, ויש בכך משום הטעיית הציבור ופגיעה בבריאותו".

"רשלנותם הובילה לירידה בחיסונים"

רק השבוע סיימה ועדת הבדיקה את סיכום החקירה בדו"ח שנחשף כאן. בוועדה חברים ד"ר אהוד קלינר, סגן ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר הדר אלעד, ראש האגף לרפואה קהילתית, ד"ר טל לביא ועו"ד אייל חקו מהוועדה לבדיקת הטעיית הציבור בפרסום מוצרי בריאות ומקצועות הרפואה.

הוועדה הזמינה לבירור שמונה רופאים, וקבעה כי חלקם פעילים בפורומים רפואיים באינטרנט, המקדמים סירוב לחסן, ו"חלקם אף נותנים ייעוץ רפואי שמוצג באופן מפורש או מרומז כייעוץ בתחום של 'סכנת החיסונים'".

לפי חברי הוועדה, באופן הפעילות של חלק מהרופאים הללו "ישנה הפרה של המגבלות החוקיות שחלות עליהם. אמנם לרופא קיימת הזכות להביע את דעתו, אולם אין לו זכות להטעות את מטופליו ולסכן את בריאותם וחייהם, על ידי המלצות שנוגדות את המחקר המדעי והרפואי בעולם. בעידוד לאי־חיסון שלא מטעמים של הצדקה רפואית, על ידי רופא, יש פוטנציאל משמעותי לפגיעה בבריאות הציבור".

הממצאים הקשים ביותר בדו"ח הוועדה מועלים נגד ד"ר חיים רוזנטל, אשר עוד ב־2016 עלו אצלו באתר "המלצות גורפות ומפורשות, המייעצות לרוב האוכלוסייה להיזהר מחיסונים, לרבות מחיסון חצבת, ולהחליפם במוצרים הומאופתיים שאותם רקח ומכר במרפאתו.

בעקבות זאת, משרד הבריאות הבהיר לו את משמעות המעשים, אבל למרות זאת לא חל כל שינוי מהותי באופי פעילותו ובפרסומיו. יותר מ־5,000 הורי תינוקות קיבלו באמצעותו ועל ידי שני רופאים נוספים שעובדים עימו, ייעוץ להימנע ממתן חיסונים".

הוועדה קבעה כי מהייעוץ ומהאמירות של ד"ר רוזנטל עולה "שלילה מוחלטת של חיסוני השנה הראשונה של התינוקות והותרתם ללא הגנה מפני מחלות מסכנות חיים". הוועדה ציינה עוד כי רוזנטל מתייחס בהרצאות שלו אל החיסונים כאל "רעל שעלול לגרום למחלות" ובכך הוא "מייצר מניפולציות, הפחדה והטעיה של הציבור".

שישה רופאים במעקב

הוועדה מעלה גם ביקורת נוקבת על ד"ר ניקול אזרחי, שעובדת במשותף עם ד"ר רוזנטל במרפאתו, ומטפלת על פי עדותו בנושא החיסונים בעד כ־200 מטופלים בשנה.

"הייעוץ הרפואי הרשלני והשגוי שאותו היא נותנת בכל הקשור לתוכנית החיסונים עולה מהפרסומים שלה ומתשובותיה. התרשמנו מרשלנותה החמורה בייעוץ שהיא נותנת ומחוסר יכולתה המקצועית, והתנהגותה בניגוד לכל עיקרון שאמור להנחות רופא סביר".

הוועדה החליטה לגבי שלושה רופאים נוספים (ד"ר יפתח ברוזה, ד"ר ליאורה אוריאל וד"ר אמיר אניספלד) שלא להמליץ לנקוט נגדם צעדים משמעתיים, לאחר שהתחייבו לתקן את הפרסומים שלהם בקשר לחיסונים, אבל המליצה שמשרד הבריאות וקופת החולים שבה חלקם מועסקים ימשיכו לעקוב אחר פעילותם בתחום זה. הוועדה עוד לא החליטה לגבי שלושה רופאים נוספים (ד"ר גיל יוסף שחר, ד"ר נועה תור פרנקל וד"ר בועז רון) שהופיעו בפניה.
תגובות:

ד"ר רוזנטל מסר בתגובה ל"ישראל היום" את נייר העמדה שפרסמה באחרונה הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, בעקבות תלונה נגד רופא אחר. "אין אנו רואים בהצגת דעה חדשה או שונה מהזרם עבירה אתית־רפואית".


ד"ר ניקול אזרחי מסרה למשרד הבריאות בתגובה לטענות נגדה, כי היא "אינה מייעצת להורים שלא להתחסן, אלא רק מציעה להם 'להיזהר' מאחר שזה נראה לי הגיוני לחכות עם החיסונים".

עו"ד עופר דורון שמייצג את ד"ר אוריאל מסר: "אנו שמחים שמשרד הבריאות קיבל את טענותינו שלפיהן היא נהגה על פי הכללים המקובלים". ד"ר ברוזה מסר למשרד כי הוא "לא מטעה אנשים ולא מייעץ להם שלא להתחסן ואינו סבור שחיסון הוא דבר פסול". ד"ר אניספלד ציין כי הוא ביקש להוריד את הסרטים עימו מהרשת וכי "מעולם הוא לא המליץ שלא להתחסן".

בעמותת "מדעת", שהעבירה למשרד הבריאות חלק מהתלונות על הרופאים, נמסר: "אנו מברכים על הדו"ח הנחרץ שהוציאה הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור במשרד הבריאות. הפצת מידע שגוי ומטעה אחראית לחלק גדול מההססנות וההתנגדות לחיסונים.

הדבר חמור כפליים כשמדובר ברופאים, המועלים בתפקידם כשהם זונחים את כל הידע שרכשו ומעודדים אי התחסנות כנגד כל הראיות המדעיות. פעולה נחרצת נגד תופעות כאלה מעבירה מסר חשוב לציבור הרחב. אנחנו מצפים להמשך מיצוי המהלך".

https://www.israelhayom.co.il/artic...

תגוביות:

1.נו, אם הם מוכרים תרופות אלטרנטיביות אצלם במרפאה, אז זה מסביר הכל.

2.תרופות הומיאופתיות זה סתם מים מזוקקים עם קצת אלכוהול.

3.אלו אינם רופאים.

4.לפטר אותם לאלתר. הרי אין פה שאלה בכלל. זה עניין פלילי. לא שייך בכלל לבית דין משמעתי.

5.אם הם כל כך מאמינים שהפיתוח הכי חשוב של הרפואה המודרנית מאז ומעולם, החיסונים, הם קונספירציה מסוכנת וגורמת מחלות, אז אין להם שום הצדקה לעסוק בעצמם ברפואה מודרנית. יתכבדו ויעסקו ברפואת אליל בלבד, שם אין צורך באישור של משרד הבריאות וכל נוכל יכול למכור מים קסומים וויטמינים מופלאים. אולי בעתיד אוטופי כלשהו יגיעו לטפל גם בנוכלים האלה, אבל לעת עתה זה צעד ראשון מבורך.


העבר לפורום אחר
העבר לפורום:
סיבה:
תגובה חדשה
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג
עריכת אשכול
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג