החופשה הבאה שלך מתחילה כאן
פורום פוליטיקה ואקטואליה אשכול 28730

ש-עצמון 16.07.2119:56

כאוס בדרום אפריקה: תושבים חמושים נגד הבוזזים

72 איש נהרגו עד כה במהומות הקשות שידעה דרום אפריקה מאז קריסת משטר האפרטהייד, ויותר מ-1,700 נעצרו: המונים ניצלו את הכאוס ברחובות ושדדו חנויות, ובדרום אפריקה מספרים על מחסור בדלק ומזון. הצבא לא מצליח להתמודד עם הביזה וההצתות - ותושבים לוקחים את החוק לידיים ועוצרים את הגנבים בעצמם. דיווח: עוד 25 אלף חיילים יישלחו למוקדי ההתפרעויות
סוכנויות הידיעות|

במשך כמה ימים סובלת דרום אפריקה ממעשי ביזה, הצתות ופעולות אלימות אחרות - במהומות הקשות ביותר שידעה המדינה מאז קריסת משטר האפרטהייד ב-1994. אלפי חיילים נשלחו לסייע לשוטרים ברחובות, אך לפי שעה הכוחות לא מצליחים להתמודד עם היקף ההתפרעויות.

היום, אחרי ימים של ביזה והרס, החלו תושבים במוקדי המחאה לקחת את החוק לידיים. הם יצאו עם נשק חם להגן על הרכוש שלהם, על הבתים ועל החנויות. במקביל הודיע נשיא דרום אפריקה סיריל רמפוזה שהוא שוקל לשלוח חיילים נוספים לרחובות. הטלוויזיה הדרום אפריקנית דיווחה הערב שהמדינה תשלח 25,000 חיילים נוספים לשתי הפרובינציות שבהן המהומות הן הקשות ביותר.

72 איש נהרגו במהומות בדרום אפריקה. מאות בתי עסק הושחתו, ורבים ניצלו את הכאוס כדי לבזוז חנויות. בדרום אפריקה מדווחים על מחסור בדלק ובמוצרי מזון אחרי פריצות למחסנים ומרכולים. בממשלת דרום אפריקה אמרו הערב שעד כה נעצרו 1,745 איש שלקחו חלק בביזה, הצתות ואלימות.

המהומות החלו בשבוע שעבר, בעקבות כניסתו לכלא של הנשיא לשעבר ג'ייקוב זומה – שהורשע בביזוי בית המשפט מכיוון שלא הופיע לחקירה בפרשת שחיתות. במהרה המחאה הפכה נרחבת יותר: לתומכיו של זומה הצטרפו מפגינים שזועמים על המשבר הכלכלי הקשה במשבר הקורונה, ועל חוסר השוויון בדרום אפריקה - 27 שנים אחרי שהמיעוט הלבן הפסיק לשלוט במדינה.

קניונים, מרכולים, בתי עסק ומחסנים נבזזו והוצתו בכמה ערים – בעיקר בפרובינציית קווזולו-נטאל – שממנה הגיע זומה. המהומות היו בין השאר בעיר הנמל דרבן בקווזולו-נטאל ובעיר יוהנסבורג – בירת פרובינציית חאוטנג. רמפוזה נפגש היום עם ראשי מפלגות ודן איתם במהומות. בהודעת לשכת הנשיאות נמסר שהוא שוקל את הצעתם להגדיל את מספר החיילים במוקדי ההתפרעויות.

תושבים במוקדי המתיחות בדרום אפריקה החלו היום לפעול בעצמם נגד המתפרעים: הם הסגירו למשטרה חשודים במעשי ביזה, חסמו את הכניסות לקניונים ובכמה מקרים אף הצטיידו בנשק חם נגד הבוזזים. התושבים החמושים חסמו כבישים והרחיקו מתפרעים מבתי העסק.

בעיר ווסלורס, מדרום ליוהנסבורג, נהגי מיניבוס חמושים ירו באוויר כדי להרתיע את הבוזזים. "אנחנו לא יכולים פשוט לאפשר לאנשים להגיע ולבזוז", אמר פול מגלגו, דובר איגוד נהגי המוניות בעיר. הוא הוסיף שנהגי המוניות נותרו מיום שני ללא עבודה כתוצאה מהמהומות. היום נהרג ילד בן 15 מכדור תועה בווסלורס. הדובר מגלגו אמר שהנהגים הגיעו לזירה אחרי שנקבע מותו. בכירים דרום אפריקנים קראו היום לתושבים במוקדי המהומות לא לקחת את החוק לידיים.

בעיירה אלכסנדרה מצפון ליוהנסבורג – שנחשבת לאזור עני במיוחד - חיילים עברו מדלת לדלת כדי להחרים פריטים שנגנבו מחנויות. תושבים שמתנגדים למעשי הביזה עזרו להם. בעיר דרבן אזרחים - בעיקר לבנים - התחמשו באקדחים וחסמו רחובות כדי למנוע את המשך הביזה. תושבים נוספים החליטו להקים יוזמות שונות דרך הרשת, כדי לנקות ולשקם את השכונות ההרוסות. ממשלת דרום אפריקה מנהלת מגעים עם המועצה לצרכנות כדי להבטיח שלא יהיה מחסור במוצרי מזון.

בכמה אזורים בדרום אפריקה נרשמה היום רגיעה במתיחות, אך באזורים אחרים במדינה נמשכו ההצתות ומעשי הביזה. עשירי העיר דרבן שכרו מטוסים קלים ומסוקים ועזבו את העיר.

המהומות שהחלו אחרי כליאת זומה משקפות את התסכול מפעילותה של מפלגת הקונגרס הלאומי (ANC). המפלגה מנהיגה את דרום אפריקה מאז ששלטון האפרטהייד הסתיים ב-1994, אך היא לא הצליחה לטפל בפערים בין שחורים ללבנים. כמחצית מדרום אפריקה חיה מתחת לקו העוני, ושיעור המובטלים עלה מתחילת מגפת הקורונה. בתחילת 2021 הגיע שיעור האבטלה לשיא חדש – 32.6%.

"זה לא קשור לזומה, זה על העוני", אומר גבר בשם אלייז'ה על ההפגנות וההתפרעויות ברחובות העיירה אלכסנדרה - בשעה שחיילים מחרימים מביתו פריטים גנובים. "לקחתי כמה דברים כדי שיהיה לי שתייה קרה וקצת צבע. אני משער שהסיבה האמיתית לכך היא שלמעשה אין לנו כלום".YNET
https://www.ynet.co.il/news/article...

התלבטתי בין העלאת האשכול בסקופים או בפוליטיקה ואקטואליה.
החלטתי על הפורום הזה
ש-עצמון 16.07.2119:57
1. לא לשכוח את 'ועידות דרבן' האנטישמיות החל משנת 2001. בתגובה להודעה מספר 0
מדינת העולם הששי הזה ששגשגה תחת שלטון האפרטהייד חברה לאויבי ישראל הערבים ותוקפת אותה על האפליה,על אכיבוש ועל האפרטהייד.
ברור לכול וגם להם-הם מתים לחזור לאפרטהייד...
Big Joe 16.07.2120:25
2. התרומה של דרום אפריקה לועידת דרבן הייתה רק השם דרבן. זאת הייתה ועידה רב לאומית של האום בתגובה להודעה מספר 1
Big Joe 16.07.2120:26
3. אין בכל אפריקה אף מדינה דמוקרטית בעלת התנהלות נורמלית וצמיחה של משק לא מפותח. בתגובה להודעה מספר 0
ככל הנראה שהם היו זקוקים לקולוניאליזם נאור בבמשך עוד כ-100 שנים...
ש-עצמון 17.07.2107:18
4. מסכים איתך. בתגובה להודעה מספר 3
ilanka 17.07.2110:39
6. מאוריציוס, בוטצואנה, כף ורדה, נמיביה, גאנה בתגובה להודעה מספר 3
נמצאות בראש הדירוג הזה: https://www.inonafrica.com/2018/02/...
Big Joe 17.07.2111:17
7. ראשים לשןעלים... וגם אם יציבים פוליטית - נחשלים כלכלית, בגלל העדר תרבות צמיחה ושחיתות שהיא נורמה בתגובה להודעה מספר 6
ilanka 17.07.2112:26
10. נדמה לי שאי אפשר לפטור לחלוטין את אותו קולוניאליזם שהזכרת קודם, מאחריותו התורמת למצב בתגובה להודעה מספר 7
ואני מקווה שיידרשו להם פחות ממאה שנים לשיפור דרמתי במצבם.
Big Joe 17.07.2112:42
11. אשמח לשמוע ממך פירוט ונימוק לטענה. ולגבי טווח הזמן: מושבות שהשתחררו לפני 60 שנה נראות אותו דבר כמו אז בתגובה להודעה מספר 10
ilanka 17.07.2113:16
13. אני תמיד מנסה להזכיר לעצמי, שאין תשובות פשוטות (או פתרונות קלים) לבעיות מורכבות. מבלי להפחית מאחריותם של בתגובה להודעה מספר 11
אזרחי אותן מדינות למצבם/ן, בסך הכל ביקשתי להזכיר שהם לא הוצנחו אליהן ביום בו נפרדו מהקולוניאליזם: תשתיות, מוסדות, בערוּת - אפילו אוצרות טבע, אלו דברים שנדרשות שנים והשכלה כדי ללמוד לטפל בהם. ממש כמו להצמיח הנהגה מיומנת, שמשכילה להביט קדימה ולא רק מתחת לפנס.

כישראלים, אנחנו עלולים לפספס את זה, הודות למצב הייחודי שלנו כמדינת הגירה שמשכה אליה גם כוחות משכילים ומיומנים מכל רחבי העולם. נדמה לי שלמדינות אפריקה אין פריבילגיה כזו. שלא לדבר על העובדה שמעצמות ממשיכות לבחוש בהן, מבית ומחוץ.
Big Joe 17.07.2114:26
16. ואילו לא היו שם שליטים קולוניאליסטים, היה , לדעתך, מצבם טוב יותר? בתגובה להודעה מספר 13
ilanka 17.07.2114:49
17. כלל לא בטוח (אפשר לטעון שכל ספקולציה יכולה לקלוע...). אבל בהחלט יתכן, שיציאה אחרת של אותו קולוניאליזם יכולה בתגובה להודעה מספר 16
היתה להותיר תשתית ניהולית/הנהגתית מצלחת יותר יותר.

למשל, דוגמת זו שבריטניה הותירה בהונג קונג. אולי זה נוגע גם לרצון של השלטון (גם כזה שיודע כי הוא כבר בדרכו החוצה) לפתח את המקום ולא רק לכלות את משאביו.
Big Joe 17.07.2115:18
18. הונג קונג אינה דוגמה. תושביה הסינים בחלקם הרב זרמו מסין לתוך המושבה, ולרובם השכלה בסיסית. בתגובה להודעה מספר 17
אמנם הבריטים השאירו מושבות הרבה יותר מסודרות ומאורגנות מאשר הצרפתים (ובוודאי הבלגים), אבל ההבדל העיקרי היה בקיום מערכות חוק ומשפט מסודרות יותר. (אפילו אידי אמין ביקש אישורים של בית המשפט לכל מיני תעלולים שלו).

הבעיה העיקרית בארצות אפריקה היא העדר כל תחושה סולידרית עם המדינה. זהו פגם תרבותי. לכן גם מה שאנחנו קוראים "שחיתות" על פי קני המידה האוניברסליים באפריקה נראה אחרת. אפילו אם א תה פקיד ממשלתי זוטר אתה דואג קודם כל - בצניעות - למשפחתך ומקורביך. אתה שואף להקדם כדי שתהיה בכיר יותר ואז תוכל לקחת לכיסך יותר. והאזרחים מסביב לא יכעסו עליך. אולי יקנאו וישאפו להיות בעמדה דומה.

מסיבה זו אפילו ארצות מבוססות יותר (לא המדבריות השחונות שמתחת לסהרה) לא מגיעות לשום דבר. ניגריה עם הנפט, קניה עם התיירות, נמצאות רחוק מהיכון שיכלו להיות. והסיפור של זימבאבווה (רודזיה) ועכשיו דרום אפריקה מראה מה קורה כאשר התרבות (במובן הסוציולוגי, כי תרבות של ממש אין שם הרבה) והמנטליות האפרקראיות משתלטות. ושים לב: לא מדובר בניצול חרעה שעשו הלבנים בארצות האלה. גם זימבאווה פרחה כמדינה עצמאית, עד הרגע שבו נישלו את החוואים מאדמותיהם, השתלטו עליהן והרסו אותן בשנים ספורות.

אני יודע שאלו דברים קשים, ומאוד לא PC, אבל ביססתי את טענתי על עובדות.
ilanka 17.07.2115:35
19. אין ספק שגם למנטאליות תפקיד מרכזי, לא טענתי אחרת. אגב, קולוניות אחרות (גרמניה, איטליה, ספרד, פורטוגל...) בתגובה להודעה מספר 18
באפריקה נותרו מסודרות יותר? ואולי ראוי בכלל לדון בכל מקרה לגופו.
Big Joe 17.07.2116:08
20. לא ידוע לי על קולוניות של האחרים שנשארו יותר מסודרות. אשמח ללמוד. בתגובה להודעה מספר 19
סרגייאבוטבול 17.07.2108:47
5. המצב שם פשוט נורא ואיום. לשם בדיוק האוייבים שלנו מנסים שנגיע בתגובה להודעה מספר 0
ראיתי עשרות סרטונים שלא מצליחים להשאיר אף אחד שצופה בהם עם עיניים יבשות.
מה שהכי מפחיד בכל הסיפור הזה זה שהתקשורת פשוט בדממה. הם לא מדברים על זה כי הם בעצמם גרמו למצב הזה בדרום אפריקה. מבחינתם המדינה הזאת היתה דוגמא חיה לאן שהם רוצים להוביל את אמריקה, אירופה וישראל. אם לא נלמד ממקרה דרום אפריקה אנחנו נגיע לשם עוד בדור שלנו.

כל פוליטיקאי ימני אמיתי צריך לזעוק על דרום אפריקה ולחשוף את מה שקורה שם ואת מי שגרם לזה.
Big Joe 17.07.2111:18
8. אין שום בסיס להשוואה או אנלוגיה לישראל. בתגובה להודעה מספר 5
סרגייאבוטבול 17.07.2112:03
9. ממש בקצרה בתגובה להודעה מספר 8
חברים שלך בעולם משווים את דרום אפריקה לפני ההפיכה לישראל של היום, ועושים הכל כדי שאותה הפיכה שקרתה שם תתרחש כאן.

מסכים בזה שאין שום קשר בין דרום אפריקה לישראל, אבל האוייבים שלנו כל כך רוצים שנהפוך אליהם, שיעשו הכל כדי שאותה הפיכה תתרחש כאן ובתוך עשור מה שיקרה כאן הןא מה שקורה שם ברגעים אלו.
Big Joe 17.07.2112:44
12. אתה נמחקת מהרשימה שלי. המלים ''החברים שלך'' כפתיחה הציגו אותך כחוצפן ואטום. בהתאמה לבורות שגילית. בתגובה להודעה מספר 9
סרגייאבוטבול 17.07.2113:50
14. מכיר אותך בפורום לפחות 2 עשורים. בתגובה להודעה מספר 12
ולאחר קריאת עשרות או אולי מאות מתגובותיך אז כן, אלה חברים שלך לפחות בדעות שלהם.

שיהיה לך כל טוב וסליחה אם פגעתי בזה ששמתי בסך הכל מראה. ואם הצלחתי להדליק לך נורה, עשיתי את שלי.
I777 17.07.2114:06
15. כך ייעשה לבוזזים שנתפסו בתגובה להודעה מספר 0
eli_s 17.07.2121:41
21. מעניין מתי הלבנים העשירים יבינו שהעתיד של המדינה הזו הולך לכיוון לא טוב ויברחו כל עוד נפשם בם בתגובה להודעה מספר 0
כרגע נראה שזה המצב; לא חסר הרבה שמהכאוס יעלו לשלטון גורמים רדיקלים יותר שיעברו למודל של הלאמת רכוש וקרקעות.

ומתוך זה שאלה שמאוד הייתי רוצה לדעת את התשובה עליה; בהינתן לאזרחי דרא"פ השחורים הזדמנות לחזור ברגע זה למשטר האפרטהייד, כמה יעדיפו את המצב הקיים וכמה יעדיפו את סיבוב הגלגל לאחור (התאורטי כמובן).
Big Joe 17.07.2122:26
22. הלבנים העשירים כבר ברחו. נשארו העניים... בתגובה להודעה מספר 21
eli_s 18.07.2116:30
23. אין לי מידע מבוסס כמה היו וכמה עזבו, אני מכיר חבר שהיה שם בחצי השנה האחרונה ומספר על לא מעט עשירים לבנים שם בתגובה להודעה מספר 22
אולי שנה אחורה, לא זוכר במדויק. מניח שאכן הרבה עזבו, אולי אפילו הרוב.

כאלו שחיים בשכונות מגודרות היטב שהכניסה אליהן למורשים בלבד.

יש שם (או היו שם) גם לא מעט יהודים.
העבר לפורום אחר
העבר לפורום:
סיבה:
תגובה חדשה
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג
עריכת אשכול
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג