להורדת אפליקציה:
החופשה הבאה שלך מתחילה כאן
פורום סקופים וחדשות אשכול 499998

נשרי הפרא 07.09.1820:47

סקר מצא: מי הם האנשים המאושרים בישראל

כמה אנחנו מאושרים? למי יש סיכוי טוב יותר להיות מאושר ועד כמה ההחלטות שאנחנו לוקחים בחיים משפיעות על רמת האושר שלנו?  "ניסוי האושר", סקר שהוביל משרד המדע והטכנולוגיה והנחה ד"ר אייל דורון, ניסה לבדוק בדיוק את הדברים הללו, ואתמול (ה'), לרגל אירועי ליל המדענים האירופי שיתקיימו ברחבי הארץ, מתפרסמות התוצאות שלו. אז אם חשבתם שרווקים מאושרים יותר מנשואים, שאם אין שכל אין דאגות ושאנשים בני 80 כבר עברו את השיא, כנראה שתופתעו.
 
תוצאות הסקר מראות כי ככלל, ישראלים מאושרים - הציון הממוצע של מדד האושר שפותח בסקר עומד על 7.3. "זה בהחלט ציון יפה ועובר אבל יש עוד לאן לשאוף", אומר ד"ר אייל דורון, חוקר ומפתח חשיבה יצירתית וראש החטיבה לפסיכולוגיה ורוח בביה"ס לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי, שהוביל את הסקר.
  
בסקר נמצא קשר מעניין בין תחושת השליטה האישית שלנו על חיינו לבין רמת האושר שלנו - ככל שאנו מרגישים שהאירועים בחיינו הם תוצאה של הבחירות והמעשים שלנו, כך עולה הסיכוי שנהיה מאושרים. "אחד האמצעים לשפר את רמת האושר שלנו הוא היכולת שלנו לשפר את תחושת השליטה על הנעשה בחיינו. יש כמובן אירועים שהם מחוץ לשליטתנו בכל מובן, אבל יש גם אירועים שאנו משפיעים עליהם ולא תמיד מודעים לכך או נותנים לעצמנו את הקרדיט", אומר ד"ר דורון. "במקרה הזה, אפשר להניח שעלייה במודעות לכך עשויה להוביל בסופו של דבר גם לשיפור ברמת האושר שלנו".
 

נשואים מאושרים יותר

מתוצאות הסקר עולה באופן ברור כי נשואים מאושרים הרבה יותר מרווקים, מפרודים וגרושים. "מחקרים רבים בעולם המערבי טוענים בתוקף שאנשים נשואים מאושר יותר, ומדגישים פחות את הקשר שבין מספר הילדים לבין רמת האושר. אז מסתבר שגם בישראל אנשים נשואים מאושרים יותר מרווקים. הנתונים מראים כי גם בערים שוקקות חיים ואנשים צעירים, כמו תל אביב, אנשים נשואים מאושרים יותר".
 
זאת ועוד, מסתבר שילדים זה אכן שמחה, ומספר ילדים מנבא את מידת האושר. "חשוב לזכור את ההבדל בין 'אושר' לבין 'הנאה'", מזכיר דורון, "שכן הסקר שלנו שם את הדגש בשאלות שלו על אושר במובן עמוק יותר, משמעותי יותר, כזה שקשור להערכת החיים שלנו באופן כולל ופחות לרמת ההנאה היומיומית שלנו, על הרקע הזה, התוצאות אינן מפתיעות ואין ספק שילדים, שעלולים לפעמים להפחית את רמת ההנאה היומיומית שלנו, בהחלט מסבים לנו משמעות עמוקה לחיים".

תוצאה נוספת בסקר מראה קשר בין השכלה לאושר: מסתבר שככל שעולה רמת ההשכלה שלנו, אנו צפויים להיות יותר מאושרים.
 
הסקר בדק גם את הקשר הידוע בין עזרה לזולת לבין עלייה צפויה ברמת האושר שלנו. בישראל, מי שעוזר יותר - מאושר יותר. "מחקרים מוכיחים שהתנדבות גם מאריכה את תוחלת החיים. אחת השאלות המרתקות היא האם התנדבות עוזרת לנו רק כשאנו באמת 'מתכוונים' לזה או תועיל לנו להיות מאושרים ולחיות הרבה שנים גם אם נתנדב רק מתוך אינטרס לשפר את מצבנו?". לדברי ד"ר דורון, "יש חוקרים שמתעקשים שכל התנדבות, לא משנה מה הסיבה מאחוריה, בהחלט תעזור לנו".
 
ולסיום: האם מבוגרים יותר מאושרים? מחקרים רבים מצאו שדווקא אנשים מבוגרים מאושרים יותר מצעירים. "אם אושר הוא 'משמעות מצטברת', ניתן להבין מדוע אדם מבוגר צבר יותר משמעות בחייו מאדם צעיר", אומר ד"ר דורון. בסקר הנוכחי נמצאה זיקה חיובית בין גיל מבוגר יותר לבין רמת אושר מצטברת.
 
ד"ר דורון מסכם: "'ניסוי האושר' מציב את הישראלים באופן יחסי דומה לאמריקנים ולאירופים. מעניין שכישראלים אנחנו לא מפסיקים לקטר כל הדרך אל האושר. מבחינה זו, ייתכן כי הקיטורים הם רק הוכחה לרמת הקשר, השייכות והחיבור הרגשי שלנו, ועם שייכות חזקה ומשפחתיות מובהקת אפשר להתחיל להבין למה אנחנו ממוקמים בכבוד 

לדברי שר המדע, אופיר אקוניס, "אני תמיד אומר שהכי טוב לחיות בישראל. ערב השנה היוצאת וכניסת השנה החדשה, תוצאות הסקר מראות שמרבית אזרחי ישראל סבורים כך. יש לנו סיבות רבות להיות מאושרים – כך למשל התא המשפחתי בישראל חזק מאוד והסקר הראה את ההשפעה על האושר. אני מזמין את כולם לליל המדענים להתוודע לעשייה המחקרית הענפה ולרלוונטיות שלה לחיי היום-יום".
  
https://m.ynet.co.il/Articles/53422...

SpinozaB 07.09.1820:57
1. תעמולה נמוכה. לימדו, הינשאו - ותהיו מאושרים בתגובה להודעה מספר 0
משיט הסירה 08.09.1800:12
3. צודק חבל על מוסד הנישואין בשל הירידה בערכו וחשיבותו. בתגובה להודעה מספר 1
נשרי הפרא 08.09.1823:10
4. כנראה שהסבתות צודקות אחרי הכל בתגובה להודעה מספר 1
נשרי הפרא 07.09.1821:56
2. מכתב בתגובה להודעה מספר 0
העבר לפורום אחר
העבר לפורום:
סיבה:
תגובה חדשה
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג
עריכת אשכול
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג