להורדת אפליקציה:
החופשה הבאה שלך מתחילה כאן
פורום סקופים וחדשות אשכול 645905

gold1980 31.07.2009:07

עדויות חדשות: כך פעלה מערכת הלחצים האדירה של נתניהו ואנשיו לרכישת עוד ועוד כלי שיט, צוללות וספינות, במיליארדים

ערכתי לאחרונה בתאריך 31.07.20 בשעה 09:19 בברכה, gold1980

כך פעלה מערכת הלחצים האדירה של נתניהו ואנשיו לרכישת עוד ועוד כלי שיט

מאז חשיפת פרשת הצוללות, הקפידו בסביבת ראש הממשלה להדגיש שוב ושוב: כל הרכישות מטיסנקרופ היו בהתאם לדרישת צה"ל. אלא שבמסגרת עתירה של התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ להקים ועדת חקירה בפרשת הצוללות, כתבו עשרות בכירים במערכת הביטחון תצהירים על מה שהם ראו ושמעו שם. העדויות של גורמים מקצועיים אלו, שאינם פוליטיים, נחשפות כאן השבוע, ומהן עולה: המעורבות של ראש הממשלה ואנשיו הרבה יותר עמוקה ממה שהיה ידוע עד כה ולמרות שמערכת הביטחון התנגדה, הם דחפו לקנות במיליארדים מהתאגיד הגרמני עוד צוללות ועוד ספינות. נתניהו: "כתבה ממוחזרת ומגמתית"

רונן ברגמן

31.07.20

הפקס האדום במשרד הביטחון הוא האמצעי המוצפן, שדרכו זורמים כמה מהמסמכים הסודיים והרגישים ביותר במדינה. רק מספר מצומצם ביותר של שותפי סוד יכול להיחשף לחומר שנשלח אליו וממנו. וזו רק אחת הסיבות שבאותו יום של 7 בפברואר 2016, הביטו בכירי משרד הביטחון בתדהמה מוחלטת במסמך שהתקבל דרך הפקס האדום: תוכנית הצטיידות ענקית, בהיקפים של מיליארדי שקלים, עבור חיל הים. בין השאר, כללה התוכנית רכישה מידית של שלוש צוללות "דולפין" נוספות, בניגוד מוחלט לעמדת מערכת הביטחון; ושתי ספינות חדשות ללחימה בצוללות, שבצה"ל בכלל לא רצו. והנה, פתאום מגיח המסמך הזה מהאמצעי הכי סודי, מוכן לאישור. רק תחתמו פה, פה ופה, ונתקדם.

 
מי לעזאזל הזמין את התוכנית הזו שנחשפת כאן? ואיך לפתע, בלי שאף אחד במשרד הביטחון מודע לה, התוכנית הזו מגיעה לפקס האדום?
  
בתצהיר משפטי שמתפרסם לראשונה, מפרט אחד מראשי מערכת הביטחון באותה תקופה, את מה שאירע אחרי שהמסמך המוזר הזה התקבל. "כאשר קיבלתי לידי את המסמך באמצעות הפקס האדום, עיינתי בו וחשכו עיניי", כותב הבכיר בתצהיר. "תוכנו היה דומה לתוכנית הצטיידות נרחבת ורב־שנתית לחיל הים, מחברת טיסנקרופ, בעלויות של מיליארדים, כאשר הכוונה של השולח הייתה שאני אשיב למל"ל האם אני מאשר את התוכנית... יצרתי מיד קשר עם מנכ"ל משרד הביטחון, מר דן הראל, ועידכנתי אותו. מר הראל ביקש שאגיע בדחיפות למשרדו, וכאשר נחשף למסמך, התרשמתי שהוא מאוד נסער... שנינו סרנו ללשכת שר הביטחון, מר משה יעלון... יעלון הופתע וזועזע מאוד הן מתוכן המסמך, והן מכך שנשלח אליי. נאלצתי להסביר לשניהם, חד־משמעית, כי לא התקיים כל קשר קודם ביני לבין המועצה לביטחון לאומי. במסמך זה דובר, בין היתר, על רכישת שלוש צוללות נוספות...". הבכיר הוסיף גם כי "שוחחתי עם הרמטכ"ל אינזקוט, וגם הוא לא הבין איך הגיעו סוגיות רכש אלו למסמך...". איזנקוט שלח מיד מכתב בחתימתו לכל הנוגעים בדבר, כי הצבא מתנגד לעסקה, וכי אין הוא זקוק כלל לרוב הפריטים המנויים במסמך.

 
האירוע הזה היה אחד משיאיו של מאבק איתנים, שהתחולל בשנים האחרונות בצמרת המדינה. מצד אחד: מקורבים לראש הממשלה וכפי שעולה מהתצהירים שנפרסם כאן, לעיתים גם נתניהו עצמו שדוחפים לעסקאות צבאיות בהיקף אדיר עם קונצרן טיסנקרופ, כולל רכישת צוללות חדשות. מהצד השני: גורמים מקצועיים במערכת הביטחון, שטוענים כי בכלל אין צורך מבצעי בצוללות הללו, לפחות בעת הזו, וגם את שאר העסקה אפשר לצמצם מאוד. ובאמצע, כרגיל: המתווכים וגוזרי הקופונים, שככל שטיסנקרופ תמכור יותר יגדל גם הנתח שלהם.
 
רבבות מילים כבר נשפכו על מה שמכונה בציבור "פרשת הצוללות", או "תיק 3000". לכאורה, המשטרה כבר חקרה הכל, יש כבר כתבי אישום (בכפוף לשמוע) נגד כמה מהמעורבים, כולל כמה מקורבים לראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה הצהיר כמה פעמים כי ראש הממשלה נתניהו אינו מעורב בפרשה. הוא גם לא נחקר כחשוד לאחר אזהרה. תם ונשלם.

 
ואולי לא.
 
לפני מספר שבועות הגישה התנועה לאיכות השלטון עתירה לבית המשפט העליון בדרישה לפתוח מחדש את חקירת פרשת הצוללות. חמש עתירות דומות כבר הוגשו בעבר, כולן נדחו. אלא שהפעם העתירה כוללת חומר נפץ משפטי: עשרות תצהירים מפורטים, של בכירים בצמרת מערכת הביטחון והממשל, בעבר ובהווה. לכל אחד מהאישים הללו, הייתה נגיעה כלשהי לעסקאות הענק עם טיסנקרופ; וכולם הסכימו לספר בתצהיר משפטי בחתימת ידם עניין השקול לעדות תחת שבועה בבית המשפט על מה שהם ראו ושמעו. בית המשפט העליון הבין כנראה שהפעם זו עתירה אחרת לגמרי, ולראשונה הורה למעורבים שמוזכרים בתצהירים הללו, להשיב לטענות. זה כולל גם את ראש הממשלה, בנימין נתניהו; שר הביטחון בני גנץ; היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט; ועוד רשימה ארוכה של אישים. בהתאם לתגובות הללו שצריכות להינתן עד יום חמישי הבא יחליט בית המשפט האם לפתוח בדיון, שבסופו ייקבע: פרשת הצוללות נפתחת מחדש, אולי אפילו על ידי הקמת ועדת חקירה. לכולם ברור שאם תתקבל החלטה כזו מדובר ברעידת אדמה פוליטית.

 
עכשיו השאלה הגדולה היא: מה יש בתצהירים הללו של כל אותם בכירים? מה הם סיפרו שם, שגרם לבית המשפט לדרוש בפעם הראשונה הסברים מכל המעורבים בפרשה? התצהירים הללו הועברו תחת אמצעי ביטחון קפדניים לבית המשפט העליון, שם הם נותרו חסויים. מלבד קומץ קטן מאוד, איש לא יודע מה נכתב בהם.
 
עד השבוע. 'ידיעות אחרונות' קיבל גישה בלעדית לעיון בתצהירים החסויים, ולפרסם חלק מתוכנם. התנאי היה אחד: שלא ננקוב בשמות הבכירים שחתומים עליהם. עד כדי כך הגיע הפחד מפני מכונת ההשמצה המופעלת נגד עדים בישראל 2020.
 
אחרי שעות של עיון בעדויות הללו, התמונה העולה מהן קשה ביותר. התמקדנו בתצהירים של עשרות פקידי ציבור בכירים, שאינם פוליטיקאים ואין להם אינטרס זולת ביטחון המדינה. הם מתארים שורת אירועים בלתי סבירה ומשוללת היגיון, תוך פריצת תהליכי קבלת החלטות, נהלים ונורמות, בנושאים הביטחוניים הרגישים ביותר בישראל, ואשר נוגעת לסכומי עתק מהכסף הציבורי של כולנו.
 
ויש בתצהירים גם הרבה מאוד פרטים חדשים. בראש ובראשונה, התצהירים משרטטים עד כמה לחצו בסביבת ראש הממשלה, ולעיתים הוא עצמו, לקדם את עסקאות הענק האלה. וזאת, כידוע, בזמן שקרוב משפחתו ועורך דינו דוד שמרון מייצג את הסוכן של קונצרן טיסנקרופ בישראל; ובן דודו האחר, נתן מיליקובסקי, הוא בעל מניות בחברת ענק, שטיסנקרופ הוא לקוח עיקרי שלה. אותה חברה רכשה חברה אחרת, שבה לנתניהו היו בעבר מניות.
 
התצהירים חושפים גם את הפער בין מידע שהופץ לציבור בשנים האחרונות, לבין כל מה שהאנשים שהיו שם יודעים. כך, למשל, גורמי ממשל טענו כי בסך הכל הצוללות החדשות שיירכשו בעסקה, אמורות להחליף צוללת ישנות יותר, שפג התוקף שלהן ואי־אפשר להשתמש בהן יותר. אחת יוצאת, אחת נכנסת במקומה. הגיוני. אלא שבתצהירים נחשף, שגם לצוללת הישנה ביותר של חיל הים, יש עוד כ־15 שנות פעילות. כל החלפה מוקדמת יותר שלה, פירושה סכומי עתק שנזרקים לפח. לא כולל דמי הקופונים שייגזרו מעסקה כזו.
 
גורם צבאי בכיר לשעבר אומר ל'ידיעות אחרונות': "אנשים לא מבינים את המשמעות של להחליט לרכוש צוללת נוספת. העלות של הכלי כל כך גדולה, והתחזוקה שלו יקרה לא פחות. זה אומר פחות רכבים ממוגנים לחיילים בסג'עייה או לזמן אימונים".
 
ולפי התצהירים, הגורמים שחברו כדי לדחוף את העסקאות הללו, לא בחלו לכאורה בדבר. לא בעימות עם נשיא המדינה ריבלין, לא ביצירת מתיחות דיפלומטית מול מצרים, ולא בהתעלמות מאנשי מערכת הביטחון, שאמרו שוב ושוב־ושוב: את הכסף הזה של הצוללות, אנחנו ממש צריכים במקום אחר. "קבלת ההחלטות (בעסקאות עם טיסנקרופ) נעשתה באופן נמהר מאוד, באופן שסתר נתונים ועבודה מקצועית שבוצעה קודם", כותב בכיר אחר במשרד הביטחון בתצהירו, "תוך מעורבות אישית של גורמים עסקיים ובהתאם לדרישות בלתי סבירות שהציב ראש הממשלה עצמו, חלקן על רקע תאוות בצע של גורמים המצויים בקשר רציף עם מקבלי ההחלטות".
 
בתנועה לאיכות השלטון מקווים שהעתירה שלהם אכן תוביל לחקירה מעמיקה של פרשת הצוללות. "קרוב לשנתיים ערכנו בדיקות, הצלבנו נתונים, דיברנו עם עשרות מעורבים, והתוצאה היא הדבר הכי דומה לוועדת חקירה", אומר יו"ר התנועה עו"ד ד"ר אליעד שרגא, שכתב את העתירה. "אבל זה כמובן לא מספיק. המידע שהתגלה הדהים אותנו, ומבהיר למה חייב לקום גוף מוסמך עם סמכות שיחקור, יגיש ממצאים ויפיק לקחים. מישהו חייב להסביר את המוטיבציה להעביר סכומי עתק לחברה הזו ולסוכניה, אחרי שכבר הסתבכה בשחיתות במדינות אחרות".
 


מטעם ראש הממשלה נטען השבוע בתגובה לדברים, כי מדובר ב"כתבה ממוחזרת ומגמתית, שכולה העלאת גירה של מידע ישן שנסרק במסרקות ברזל על ידי כל גורמי אכיפת החוק ופרקליט המדינה לשעבר, שקבעו שאין בו דבר". הדובר גם טען כי התצהירים נלקחו מאנשים שמצויים בעימות פוליטי מול נתניהו, כמו משה יעלון. חשוב לציין כי קטעי התצהירים שאנחנו מביאים כאן, כולם מגורמים מקצועיים בכירים בצבא ובמערכת הביטחון. הם לא פוליטיקאים. האם גם להם יש עימות אידיאולוגי עם נתניהו? קראו ושפטו בעצמכם.
 
× × ×
 
צוללת היא מערכת הנשק היקרה ביותר שנמצאת בשימוש צה"ל, ועלותה הנוכחית של של הצוללת השישית מדגם "דולפין" הגיעה לכ־540 מיליון יורו, ועם מערכות נשק, המחיר יכול להאמיר ל־700 מיליון יורו. על פי ההערכות, עלות מחזור חייה של צוללת, שעומד על כ־30 שנה, נאמד בכחמישה מיליארד שקל. סכומים אסטרונומיים. "אכן, מדינת ישראל זקוקה לצוללות ולספינות, ובעניין זה אין מחלוקת", כותב בתצהירו אלוף במטכ"ל שעסק רבות בנושא. "אבל אין גם מחלוקת על כך שתקציבי הביטחון מוגבלים, ועל כן, ישנה חובה לקבוע סדרי עדיפויות בהקשר לתמונת האיומים העתידית ולפיה לבצע רכש...".
 
השאלה המרכזית הייתה: כמה צוללות מדינת ישראל באמת צריכה. עד חודש ספטמבר 2014 היו לחיל הים שלוש צוללות, ובשלב הזה נקלטה הרביעית. צוללת חמישית מאותו דגם נקלטה בחיל הים בתחילת 2016, וזהו המצב נכון לעכשיו: לישראל יש צי של חמש צוללות.
 
ב־2010 פרץ העימות הקשה הראשון בין ראש הממשלה נתניהו, לבין בכירים במערכת הביטחון. נתניהו ביקש לרכוש צוללת חדשה, השישית במספר. מערכת הביטחון אמרו: תודה, ממש לא צריך. שר הביטחון אז אהוד ברק היה בצד של נתניהו, אבל הרמטכ"ל באותה עת גבי אשכנזי יאמר על הוויכוח הזה לימים כי "מי שלא חקר את הצוללת השישית, קיבל את התשיעית".
 
זמן קצר לפני שהוויכוח הזה התעורר, התחוללה במטכ"ל מיני־דרמה, שבאותו זמן נראתה שולית. לתאגיד הגרמני טיסנקרופ, ספק הצוללות של ישראל, היה נציג ותיק בישראל: תא"ל (מיל') שייק'ה ברקת, טייס לשעבר וקצין בכיר בחיל האוויר. אחרי פגישה טעונה, שבה נכח גם מפקד חיל הים דאז, אלוף אלי מרום ("צ'ייני"), ברקת הוזז מתפקידו. במקומו נכנס מתווך חדש: מיקי גנור. גנור הוא רס"ן לשעבר בחיל הים, שם הכיר גם את “צ'ייני”, וגם כוכב נוסף בפרשה, המשנה לראש המל"ל אבריאל בר־יוסף. רכישת צוללת שישית, הייתה משאירה בידו של גנור עמלת תיווך שמנה. 
ובדיוק אז, פורץ הוויכוח סביב הצורך בצוללת השישית. כמה מבכירי מערכת הביטחון שהיו במעגל מקבלי ההחלטות באותה עת, טענו בתצהירים שאנו חושפים כאן, שמשהו שם פתאום נראה מוזר. בכיר במשרד הביטחון, שהיה מעורב בכל הרכישות, מציין בתצהירו כי "החלטות שהביאו לרכש חמש הצוללות הראשונות, התקבלו בהליך תקין ומסודר שבו הייתי מעורב, אשר היה מבוסס בין היתר על בדיקות כלכליות ונתונים". הוא לא יכול להגיד את זה על רכש הצוללת השישית. גורם ביטחוני נוסף כותב בתצהיר כי, "החלטות שהתקבלו לאחר שנת 2009 על רכישת הצוללת השישית, ובייחוד השאלה האם תגדיל את הסד"כ (כלומר, האם תצטרף כצוללת שישית, או שתחליף צוללת ישנה), נעשו באופן שונה".


 
האם בכלל היה צורך בצוללת שישית, כזו שעולה מיליארדים רבים כל כך? לפי הנטען בתצהירים, ממש לא. "בדיקות מדויקות שנערכו במועצה לביטחון לאומי, העלו שצי בהיקף של חמש צוללות, מאפשר להחזיק יותר מצוללת אחת במים כמעט בכל זמן נתון, שזהו עיקר הצורך המבצעי", כותב בכיר ביטחוני בתצהירו. "משמעותה הכלכלית של צוללת שישית ידועה, ולמיטב הבנתי, לנוכח התועלת השולית הקטנה כפי שהתבררה מהבדיקה, מדובר על בזבוז של כספי ציבור בסך חמישה מיליארדי שקלים, שזוהי עלות אורך החיים המלא של צוללת כולל תחזוקתה. כאמור, ניהול תקציב הביטחון הוא קריטי להגנה על אזרחי ישראל. ההוצאה התקציבית העצומה באה על חשבון צרכים אחרים של צה"ל, ולכן הדבר מהווה פגיעה בביטחון המדינה על סמך שיקולים זרים". 
גם קצין בכיר אחר, מספר בתצהירו שצה"ל בדק בעצמו כמה צוללות הוא צריך. המסקנה: "המצב האופטימלי... הוא כאשר מדינת ישראל מפעילה ומתחזקת צי של חמש צוללות".
 
אלא שהלחץ נמשך, וההחלטה לרכוש צוללת שישית התקבלה, אבל עם טוויסט קטן: בכל מקרה, צה"ל ישמור על צי של חמש צוללות. ברגע שתגיע השישית, החדשה - הצוללת הכי ישנה תצא מפעילות. "בכוונת צה"ל להותיר ברשותו חמש צוללות, ולהיפרד מן הצוללת הראשונה לכשתגיע השישית", נקבע במסמך של חיל הים ב־2016. ושוב, הכל נשמע הגיוני: הנה, צה"ל אמר חמש צוללות? אז קונים חדשה, מחליפים את הישנה ביותר, ונשארנו עם חמש. הפלגה נעימה.
 
לא ממש. תצהיר של בכיר במשרד הביטחון, חושף: "נכנסתי בתיאום עם שר הביטחון לעבודת מטה, שהניבה פתרון לפיו עם כניסת הצוללת השישית, תצא מהסד"כ הצוללת הראשונה (אשר מגיעה מעט קודם לטיפול חצי חיים), כך שסד"כ חיל הים יעמוד על חמש צוללות".
 
כדאי לקרוא שוב את ההערה של הבכיר בסוגריים, כי זה מה שחשוב כאן: הצוללת הכי ישנה בחיל, בסך הכל מצויה במחצית חייה. יש לה עוד כ־15 שנה של פעילות. כלומר, ההחלטה היא לקנות במיליארדים צוללת חדשה, שישית, ולזרוק צוללת שיכולה להפליג עוד שנים רבות, שעלתה בעצמה מאות מיליונים. וזה כבר פחות הגיוני.
 
היה בכל זאת דיון ביטחוני אחד, במהלך השיחות על התוכנית הרב־שנתית של צה"ל ב־2011, שבו דווקא כן הוסכם להגדיל את הצי לשש צוללות. ההחלטה הזו בוטלה אחר כך, כשכל הבדיקות הראו שאין צורך בכל השש. אבל התצהירים בעתירה חושפים את הדרמה שהתרחשה אז מאחורי הקלעים. אחד השותפים לדיונים הללו, בכיר מאוד במטכ"ל, מתאר בתצהירו כי היה נתון למסכת לחצים אדירה מצד שני אנשים. שניהם נאשמים כיום, בכפוף לשימוע, בקבלת שוחד מטיסנקרופ בפרשה. "שני הגורמים שהפעילו את הלחץ המשמעותי ביותר להגדלת הסד"כ, ואף לבצע רכש נוסף, היו מפקד חיל הים אלוף אליעזר “צ'ייני” מרום, באמצעות אנשיו, והמשנה לראש המל"ל אבריאל בר־יוסף".
 
× × ×
 
בינתיים, בעוד פועלי טיסנקרופ מרתכים במספנות שבעיר קיל את הצוללת השישית של ישראל, עלו וצצו עסקאות ענק נוספות עם התאגיד הגרמני. אחת מהן, היא התוכנית לרכוש ארבע ספינות מלחמה, במטרה להגן על הנס הכלכלי החדש של ישראל: אסדות הגז. מאגר לווייתן, לדוגמה, מצוי כ־125 ק"מ מחופי המדינה, ומישהו צריך לשמור עליו.
 
גם כאן, כך עולה מהתצהירים שהגישה התנועה לאיכות השלטון לבית המשפט, התנהלה מלחמת עולם בין נתניהו ומקורביו, שתמכו בעסקה; לבין אנשי מערכת הביטחון, שחשבו שגם אם יש צורך בספינות האלו אפשר לרכוש אותן במחיר זול בהרבה ולחסוך מיליונים.
 
הדרג המקצועי בחיל הים קבע שכדי להגן על האסדות, יש לרכוש ארבע פריגטות, כלומר אוניות קרב במשקל 1,200 טונה. הממשלה החליטה שהתקציב הוא 400 מיליון דולר, ומסלול הרכש היה ברור: "מדובר בעסקה גדולה, מִסָנות רבות מעוניינות למכור, והרכש יבוצע באמצעות מכרז בינלאומי", הסביר אחד הבכירים בתצהיר.
 
בחיל הים העדיפו ספינות קרב תוצרת דרום־קוריאה. למה לא טיסנקרופ? כי הספינות שלהם היו יותר יקרות לקנייה וגם לתחזוקה. "עלויות נוספות הנובעות מכפל משקל, וכפל החזקה רב־שנתית", קבע גורם מקצועי. בכיר שנחשב למנוסה ביותר בתחום הלוחמה הימית, טען בתצהירו שדווקא הספינות היקרות של טיסנקרופ, עלולות להוות סיכון מכיוון שהן, "יצוידו במערכות יקרות שנועדו להגן לא רק על מתקני הגז, אלא גם על צוות גדול של לוחמים, שמשמעות הפגיעה בהן עלולה להיות קשה ביותר".
 
ושוב, אחרי כל הטיעונים הללו, על פי ההיגיון היה צריך לפרסם מכרז בינלאומי, ואם המספנות הדרום־קוריאניות אכן עונות על כל הדרישות, כולל המחיר, לחתום איתן. טיסנקרופ רוצים להתמודד גם? בבקשה. שייצרו את הדגם שישראל זקוקה לו, במחיר שהיא מוכנה לשלם. ושהטוב ביותר ינצח.
 
אלא שלפי התצהירים, נתניהו ואנשיו החלו ללחוץ על מערכת הביטחון שלא לפרסם מכרז בינלאומי, ולרכוש את הספינות מטיסנקרופ, למרות הכל. אחד מגורמי המקצוע שנכח בדיונים הללו, סיפר בתצהירו כי חשד שמשהו כאן לא מריח טוב. "לאחר שאמרתי את דבריי בכעס", כך תיאר בתצהיר, "ואף שאלתי בבוטות 'מי מקבל כאן כסף', עזבתי".
 
מה הוחלט בסוף? שהמסגרת התקציבית קובעת: יש 400 מיליון דולר. יפורסם מכרז בינלאומי לרכישת הספינות בסכום הזה; ובמקביל, טיסנקרופ תוכל לבוא לישראלים, ולומר: אוקיי, תקבלו את הספינות היקרות יותר במחיר שרציתם. זה היה בנובמבר 2013.
 
הגרמנים, כך התברר, לא ממש הסתערו על ההזדמנות למכור ספינות יקרות במחיר מוזל, והפרויקט נגרר ונגרר. בינתיים, במאי 2014, מבקר המדינה פירסם אזהרה: האסדות החדשות אינן מוגנות. במשרד הביטחון חשבו שזהו, נגמרו המשחקים, וצריך ללכת למכרז הבינלאומי.
 
אבל מהר מאוד הם גילו שבמשרד ראש הממשלה לא מוותרים. "בשלב זה הופעל עליי מכבש לחצים כבדים, שנועד כל כולו למנוע את פרסום המכרז, בניסיון לגרום לכך שיתבצע רכש מטיסנקרופ", נכתב בתצהיר שהוגש בידי בכיר ממשרד הביטחון. הבכיר מציין מכתבים ששוגרו מלשכת נתניהו בדרישה לאסור מכרז, ופניות מהמל"ל בנושא. עוברים עוד כמה חודשים, ושום דבר לא זז.
 
במשרד הביטחון החליטו לעשות תרגיל: פשוט לא להודיע לאיש ולפרסם את המכרז. בכיר במשרד הביטחון חושף בתצהירו את הסיפור המדהים הבא: "הנחיתי את מי שעוסק בכך, לנוכח הלחצים הרבים ממשרד ראש הממשלה, שהפרסום ייעשה ללא יידוע מראש או תיאום מוקדם, כך שפעולה זו תהיה עובדה מוגמרת. זאת, בניסיון להדוף את הלחצים שהופעלו".
 
אמר ועשה. המכרז פורסם באופן רשמי, ואז, כך לפי התצהיר של הבכיר, "גברו מאוד הלחצים" לביטולו, כולל פנייה מצד המל"ל שיש לבטל את המכרז, "בשל דרישת נתניהו. השבנו (למל"ל) שלא נוכל לפעול לפי תכתיב בלתי סביר בעליל, כשהוא מוסר הוראה מצד נתניהו, אשר ניתנה בעל פה בלבד".
 
במשרד הביטחון היו בטוחים כי נתניהו יירתע מדרישה כזו במסמך בחתימתו, אך "בפועל, למרבה ההפתעה", מצהיר הבכיר, אכן הגיע אליו מסמך, "שבו נרשם כי ראש הממשלה מנחה לבטל את המכרז". ואז גם צילצל הטלפון במשרד הביטחון. על הקו: עו"ד דוד שמרון.
 
× × ×
 
עו"ד שמרון, כאמור בן דודו של נתניהו, נחשב לאחד מאנשי הסוד של ראש הממשלה. "ביום פרסום המכרז, התקשר שמרון, וגם הוא ביקש לדעת מדוע המכרז מתפרסם, למרות בקשת ראש הממשלה", כך נרשם בתצהיר, המתאר את הפנייה שהגיעה אל עו"ד אחז בן ארי, יועמ"ש המשרד. "כאשר דווח לי על פנייה זו, הייתי משוכנע כי היא מטעמו של ראש הממשלה, לא העליתי על דעתי, כי ישנה אפשרות שעו"ד שמרון קשור גם לנציג של טיסנקרופ בישראל, וכי הוא פועל תמורת תשלום".
 
אבל במשרד הביטחון לא נשברו, ולא ביטלו את המכרז. מבחינתם, יש היגיון כלכלי ברור במכרז: אם יימצא זוכה, אפשר לרכוש את הספינות במחיר שנקבע. הרווחנו. אם בטיסנקרופ יחליטו להילחם ולהוריד מחיר, גם הרווחנו. אז מה הטעם לבטל את המכרז? "לפרסום המכרז יתרונות של ממש בכל מקרה", קבע בכיר באחד התצהירים הנחשפים כאן.
 
בסוף אוגוסט, כך לפי התצהירים, הגיעה פנייה מטיסנקרופ: עצרו את המכרז, יש לנו דיל בשבילכם. זה נשמע מעולה, עד שהגיעו הפרטים על ה"דיל": "היצרן (טיסנקרופ) מסר כי המחיר המבוקש הינו 550 מיליון יורו", נכתב בתצהיר. "...מדובר בחריגה משמעותית ביותר מהתקציב".
 
במשרד הביטחון החליטו להמשיך ולהתעקש, למרות הלחצים העזים. באוקטובר 2014, הגרמנים נכנעו: הם העבירו לישראל מפרט מדויק של הספינות, וגם הצמידו תג מחיר חדש: 366 מיליון דולר. אפילו פחות מה־400 מיליון. על פניו, אם הלחץ של נתניהו ואנשיו היה מצליח, ישראל הייתה מאבדת מיליונים. "ההתעקשות על המכרז חרף הלחצים הניבה תוצאות משמעותיות, כולל חיסכון כלכלי", נקבע באחד התצהירים. ואחר הוסיף: "הגמישות מצד היצרנית לא הייתה מבשילה לעסקה שאיננה יקרה בצורה מופרזת, אילו פרסום המכרז היה מטורפד". העסקה לספינות המגן על האסדות נחתמה בתחילת 2015. אנשי משרד הביטחון היו צריכים להיות מרוצים: הם עמדו בלחצים.
 
רק שמאז התבררו שני דברים: האחד, שמהחתימה על העסקה, מחירם של כלי השיט זינק בעוד כ־200 מיליון שקל נוספים, ששולמו לטיסנקרופ; והשני, שהתברר איך נאמר זאת בעדינות שכנראה לא ממש צריך את הספינות הללו בכלל.
 
באפריל 2016 התברר שאסדת השדה הגדול ביותר, לווייתן, בכלל לא תהיה בלב ים, אלא הרבה יותר קרוב לחוף, כעשרה ק"מ בלבד. בשביל זה קנו את הספינות הגדולות של טיסנקרופ? "ההוכחה לכך שמדובר בהוצאה מיותרת היא אסדת לווייתן — עשרה ק"מ בלבד מהחוף. כך ניתן להגן עליה ללא שום צורך בספינה מיוחדת", נכתב בתצהיר של אחד מבכירי מערכת הביטחון. "לכן, החלטה לרכוש ספינות כל כך גדולות היא לא סבירה בצורה קיצונית, ומעלה סימני שאלה כבדים נוספים בעניין התשלומים הגבוהים לטיסנקרופ". 
אוקיי, וחוץ מלווייתן? גם מאגר תמר קרוב יחסית לחוף. ומה עם כריש ותנין? "מדובר בשדות קטנים ואין כל היגיון שדווקא אסדה שלהן תמוקם בלב ים, לנוכח המיקום בקו הגבול הצפוני", כך בכיר בחיל הים בתצהיר הנחשף כאן.
 
אחד הבכירים, טוען בתצהירו שלאורך תהליך הרכש המוזר שתואר כאן, התקבלו "מסקנות תמוהות מאוד, וגם הן הוחלפו במסקנות והחלטות מופרכות עוד יותר, הגורמות לבזבוז עצום ותשלומים לחברת טיסנקרופ, לאחר התערבות אישית של ראש הממשלה".
 
× × ×
 
גרמניה, בגלל המטען ההיסטורי הרגיש שלה, הצהירה לא אחת כי היא מחויבת להגנת מדינת ישראל. לכן הממשל הגרמני מקפיד לבקש את התייחסותה של ישראל לפני מכירת נשק למדינות שעלולות להשתמש בו כנגדה. ב־2007 ביקשו הגרמנים את אישורה של ישראל למכירת צוללות דולפין של טיסנקרופ למצרים. הצבא המצרי, כמובן, איננו מוגדר כאויב, אבל במערכת הביטחון חששו בכל זאת. לך תדע אם תהיה שם הפיכה, או שהצוללות הללו יגיעו איכשהו למישהו שלא נמנה על חובבי ציון. "אין מחלוקת, שכאשר כוונותיה של מדינה משתנות, נשק אסטרטגי שנמסר לצבאה איננו משתנה", מוסבר באחד מהתצהירים. "לכן עקרונית, עסקאות כאלו עלולות בעתיד לסכן את ישראל". ישראל התנגדה, והצוללת לא נמכרו.
 
ב־2009, הגרמנים ביקשו פעם נוספת למכור צוללות למצרים. הפעם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק החליטו שאולי זה בסדר. הם הורו לחיל הים לכתוב מפרט: עד איפה אפשר "לשנמך" את הצוללות שיימכרו למצרים, ושעדיין ישראל תחיה עימן בשלום. הגרמנים קיבלו את דוח ה"שנמוכים", והעסקה עם המצרים יצאה לדרך. אלא שאז הגיע לכיכר תחריר ה"אביב הערבי", שהפך מהר מאוד למהפכת האחים המוסלמים. בישראל נלחצו, ורצו לבקש מהגרמנים לבטל את העסקה. תסלחו לנו, בִיטה, ענו הגרמנים בנימוס, אבל זה מאוחר מדי.
 
ב־2014, הגרמנים רצו למכור עוד צוללות למצרים. הפעם הממשלה לא התבלבלה. בכיר שעסק בנושא תיאר בתצהירו כי ההתנגדות הייתה נחרצת: "בפגישה, שנערכה למיטב זיכרוני בנובמבר 2014, הובהר הסירוב היטב לגרמנים, והיה ברור לכולם שנושא מכירת הצוללות הנוספות למצרים ירד מן הפרק".
 
את המסמר הסופי נעץ נתניהו. בסוף 2014 דיווח שגריר ישראל בגרמניה, יעקב הדס: "סוגיית מכירת הצוללות למצרים עלתה בפגישה של נתניהו עם שר החוץ הגרמני שטיינמאייר. ראש הממשלה הביע התנגדות נחרצת למכירת הצוללות למצרים".
 
בגלל רגישות היחסים עם מצרים, ההתנגדות הישראלית למכירת הצוללות הוגדרה כסוד ברמת הסיווג הגבוהה ביותר. זה היה אמור להיות משהו שנלחש בין קבוצה קטנה של בכירים בישראל ובגרמניה, ונשאר שם.
 
אבל זה לא קרה. אחד מראשי מערכת הביטחון, שהיה ממתנגדי המכירה למצרים, תיאר בתצהירו פגישה נזעמת עם המתווך הישראלי של טיסנקרופ, גנור. "פנה אליי לפתע מר גנור", מספר הבכיר, "ואז, לתדהמתי הרבה, לאור העובדה שאך מתי מעט בצמרת המדינה, לרבות רה"מ, ידעו כלל על הנושא המאוד מסווג הזה, (גנור) אמר לי שהוא יודע שאני מתנגד נחרץ לעסקת מכירת הצוללות למצרים. זכור לי היטב שדבריו היו חריגים ביותר והרתיחו את דמי". הבכיר נותר חסר מילים כשגנור, "אמר לי בגלוי ובלי למצמץ, ושוב הימם אותי, 'שהגישה שאני נוקט בקשר למכירת הצוללות למצרים גורמת לו נזק עסקי'". מהאמירה הזו שיער הבכיר כי גנור מקבל עמלה גם ממכירת הצוללות למצרים, לא רק לישראל. פרקליטיו של גנור סירבו השבוע להתייחס לדברים.
 
× × ×
 
חלפו כמה שבועות, ואותו בכיר טס לקהיר, למפגש שגרתי עם הגנרל א־סיסי ואנשיו על הקשרים הביטחוניים עם ישראל. בדרך כלל הפגישות הללו ידידותיות ופוריות. אלא שהפעם, לתדהמת הבכיר, נשיא מצרים א־סיסי ושורת עוזרים, בהם ראש המודיעין וראש הצי, המתינו לו בפנים חתומות. ואז, אחרי כמה מילות נימוסים, הם החלו לשטוף אותו במילים חריפות. "הם התנפלו עליי וצעקו עליי איך אני לא מתבייש להתנגד למכירת הצוללות למצרים", כתב הבכיר בתצהירו. "אירוע שפגע קשות במערכת היחסים האישית שלי עם האישים האלה, ומן הסתם גם במערכת היחסים של ישראל ומצרים".
 
מלבד הפגיעה הזו, עולה השאלה מי הדליף סוד כה מסווג ורגיש למצרים. "לצערי, יש לי מחשבות קשות ונוגות, לגבי זהות הדמות אשר הדליפה את התנגדותי", כתב הבכיר. "וכולי תקווה שכאשר הנושא ייחקר על ידי הגורמים המוסמכים, יימצא המדליף ויבוא על עונשו".
 
אולי. וחקירה כזו תגלה בוודאי עוד פרט מעניין: איך, למרות הכל, עסקת הצוללות למצרים אושרה בכל זאת.
 
ב־2015 הבינו בצמרת מערכת הביטחון, שמישהו עקף את ההתנגדות שלהם למכירת הצוללות למצרים, ונתן אור ירוק לגרמנים. בכיר במשרד הביטחון מתאר בתצהירו כיצד שמע על כך מהיועץ של הקנצלרית למדיניות חוץ. לדברי הבכיר, הוסבר לו כי העסקה יוצאת לדרך, "לאחר שכבר התקיימה התייעצות עם ממשלת ישראל, ואף ניתן לעסקה אישור מאת מר בנימין נתניהו. מבלי להיכנס לפרטים, אציין, שמידע זה הותיר אותי המום, בתחושה קשה ביותר".
 
הבכיר ההמום, שהרגע הבין שישראל אישרה לגרמנים למכור נשק אסטרטגי למצרים, טס בבהילות לישראל לפגוש את שר הביטחון יעלון. הוא מתאר בתצהירו כיצד גם, "השר יעלון היה מופתע והמום, והוא נפגש פעמיים, בשתי פגישות עבודה שונות, עם מר נתניהו, ושאל אותו על האישור שנתן למכירת צוללות למצרים — אך מר נתניהו הכחיש שנתן אישור שכזה".
 
יעלון לא האמין לנתניהו, והחליט לעשות תרגיל משלו: הוא ידע שהנשיא ריבלין טס לביקור בברלין, ויפגוש שם את הקנצלרית. יעלון ביקש מהנשיא שיביע מחאה נחרצת בפניה, על מכירת הצוללות למצרים. ריבלין עשה זאת, אבל אחרי כמה שעות, במהלך ביקור בבית ספר, הקנצלרית אמרה לו שהיא ערכה בירור, ובכלל יש אישור מישראל למכירה.
 
ריבלין הנבוך הבין שהפוליטיקה הפנים־ישראלית רדפה אחריו לברלין ולא שאל אותה מי אישר. אחרי שנפרד מהקנצלרית, הרים הנשיא טלפון לנתניהו ושאל מה קורה כאן. בתצהיר נטען כי נתניהו הרעים על הנשיא את קולו ושאל: "מי בכלל ביקש ממך לעלות את הנושא?" הנשיא ענה: “מאה אחוז, הבנתי, נדבר על כך בארץ”. השיחה הזו לא התרחשה עד היום.
 
השאלה "מי נתן את האישור" קיבלה תשובה חד־משמעית בראיון המפורסם של נתניהו לקרן מרציאנו. ראש הממשלה סיפר שם בקולו שנתן אור ירוק לעסקה, בלי לעדכן את מערכת הביטחון, בטענה שקשורה לעניין סודי כלשהו. "סוד"? שורה של תצהירים מתייחסים לכך בחוסר אמון מוחלט. "אין כל מידע הקשור לצוללות, אשר יש לשמור מפני מערכת הביטחון", קובע בכיר במשרד. "גם לא אותו פרט מידע שיש מי שמבקש להגדירו כסוד. מדובר במידע אשר מוכר לי וגם לאחרים. מבלי להיכנס לפרטים, אציין כי מידע זה אינו מבטל את האיום העתידי... מידע זה בוודאי ובוודאי, מחייב להכניס את מערכת הביטחון לסוד העניינים, מפני שחיל הים הישראלי יהיה זה שיצטרך בעתיד להתמודד עם האיום".
 
× × ×
 
בחזרה ליום ההוא, מול הפקס האדום במשרד הביטחון. בתוכנית המקיפה המכשיר המוצפן פלט שכבר לא דובר "רק" על עוד צוללת אחת, השישית; אלא על עוד שלוש (!) צוללות נוספות, דולפין שבע, שמונה ותשע. יחד עימן, כלל המסמך המפורט, גם ספינות נוספות, ללחימה נגד צוללות. גם אותן, מערכת הביטחון הצהירה שהיא לא רוצה, לא זקוקה ואין בהן שום צורך מבצעי. "המסמך עוסק בסוגיות רכש עתיר משאבים (מיליארדי יורו) שרובו כלל לא נדרש על ידי צה"ל/ משרד הביטחון", כתב בכיר במשרד הביטחון בתצהירו. "וכולו מוכוון לרכש אמצעי לחימה ממספנה ספציפית אחת. סימנתי בעיגול את שמה של חברת טיסנקרופ, והוספתי בכתב יד שאלה, מדוע לרכוש מערכות נשק וציוד דווקא מחברה זו...".
 
הניסוח של המסמך נראה כל כך מוזר, שבכיר אחר שמטפל בחוזים ביטחוניים, חשד שאת הטיוטה ניסח גורם מסחרי, ולא המועצה לביטחון לאומי. "לא היה ברור לי מי ניסח את הטיוטה", כך טען בתצהיר שהגיש. "בדיקה שעשיתי בדיעבד בלשכה המשפטית של המועצה לביטחון לאומי העלתה, כי אנשיה כלל לא היו מעורבים".
 
בדיעבד התברר שמי ששלח את המסמך היה היועץ לביטחון לאומי, יעקב נגל. הוא טוען השבוע כי כל התהליך, כולל התוכנית שנשלחה לפקס האדום, בוצע באופן התקין והנכון ביותר (ראו מסגרת). לדבריו, לאחר שהוברר לו כי אין צורך בספינות נגד הצוללות, הוא מחק אותן מהמסמך.
 
ומה לגבי שלוש הצוללות הנוספות? מהתצהירים עולה כי הוויכוח סביב הרכישה הזו החל הרבה לפני שהמסמך של נגל הגיע לפקס האדום.
 
באחד התצהירים נטען כי אף שעמדת מערכת הביטחון הייתה בבירור נגד, כבר באמצע 2014 נתניהו התחיל לדבר על צוללת מספר שבע. "(נתניהו) אמר שהוא מעוניין שתירכש צוללת נוספת, השביעית במספר, תוך שהוא דופק בידו על השולחן", תיאר אחד הבכירים בתצהירו. "למרות שלא היה מדובר בהוראה רשמית, סברתי כי הנחיה שכזו... איננה סבירה, לא רק לנוכח המחסור הקשה במשאבים, אלא גם לנוכח המידע שהיה מצוי ברשותי על אודות הצורך המבצעי".
 
באוגוסט 2015, נתניהו התחיל לדבר כבר על שלוש צוללות נוספות. האם מערכת הביטחון שינתה את הערכת המצב? האם לפתע התברר שיש צורך ביותר מחמש צוללות? "לא נערכה כל בדיקה שמסקנותיה שונות בנושא זה", כך נקבע בתצהיר שהוגש לבית המשפט על ידי התנועה לאיכות השלטון. "דהיינו, לא היה בסיס מקצועי שהצביע על קושי או מידע חדש, אשר סותר את נתוני מערכת הביטחון ואת הנחות העבודה בעניין הסד"כ, במלואם או בחלקם".
 
אבל, לפי התצהירים, נתניהו דחף לרכישת הצוללות הנוספות. שר הביטחון יעלון התנגד נחרצות. הרמטכ"ל דאז איזנקוט הבין שכנראה משהו לא בסדר ושיגר עוד מכתב חריג מאוד מלשכתו לכל הגורמים המעורבים, ולפיו "צה"ל איננו מעוניין ברכש צוללות נוספות, כדי למנוע מצב שהסד"כ יוגדל".
 
ראש הממשלה נתניהו הבין שהוא נתקל בהתנגדות עזה, והוחלט שיוסי כהן אז ראש המל"ל והיום ראש המוסד יפתח בבדיקה מקיפה לנושא, ויביא את מסקנותיו לדיון. המסקנות של כהן היו נחרצות: "בתום הבדיקה", נטען בתצהיר של בכיר משרד הביטחון, "הסכים ראש המועצה לביטחון לאומי עם עמדת מערכת הביטחון, כי הסד"כ שיש לקיים הוא של חמש צוללות בלבד".
 
אבל למישהו, כנראה היו תוכניות אחרות. ארבעה חודשים אחר כך, בפברואר 2016, הגיע המסמך המפורט לפקס האדום, והפעם התוכנית כוללת כבר עוד שלוש צוללות. במאי, משה יעלון הודח מתפקידו. בסוף אותה שנה אישר הקבינט בחופזה את רכישת הצוללות השביעית, השמינית והתשיעית. בכיר שעסק ברכש סיפר בתצהירו כי, "הקבינט זומן בחופזה על מנת לאשר הצעת החלטה, המאשרת את רכישתן של שלוש הצוללות... אציין כי אישור זריז זה, הינו בניגוד לאופן שבו פועלים בשגרה בדרך כלל".
 
כאמור, ברבים מהפרסומים בנוגע לפרשה, טענו במשרד ראש הממשלה ובמל"ל שוב ושוב, כי רכישת הצוללות הללו הייתה "לפי דרישות מערכת הביטחון". התצהירים משרטטים לראשונה תמונת מצב הפוכה לחלוטין: לא רק שמערכת הביטחון בכלל לא ביקשה את הצוללות, היא אפילו התנגדה להן, לרכישה שתביא להגדלת הסד"כ - או תחייב להשליך לפח צוללות תקינות לחלוטין.
 
חלק מהבכירים שהגישו את תצהיריהם לבית המשפט, גם לא מסתירים את החשש שלהם, שלא שיקולי ביטחון המדינה עמדו במרכז. "על סמך כל הידע המצוי ברשותי, מומחיותי בנושא וניסיוני במערכת הביטחון", כתב אחד הבכירים, "עמדתי היא כי הניסיון לקדם בנסיבות כאלו רכישה של שלוש צוללות (7־9), בין אם כתוספת, ובין אם כתחלופה לאלו הקיימות, הינו הזוי לחלוטין ובלתי סביר בצורה קיצונית... רכישה במועדים מוקדמים מהדרוש מבחינה מבצעית - ובטרם הצוללות הקיימות ייצאו משימוש, מעלה חשד חמור לכך שבקרב מקבלי ההחלטות היו שיקולים שאינם ענייניים".
 

היועצים לביטחון לאומי עמידרור ונגל: "לא נפל פגם בהתנהלות נתניהו"

 
שני ראשי המל"ל לשעבר, המקורבים לנתניהו גם היום, אלוף (מיל') יעקב עמידרור ותא"ל (מיל') יעקב נגל, טוענים מנגד כי כל תהליכי הרכישה מטיסנקרופ היו תקינים לחלוטין, וכי "לא נפל פגם בהתנהלותו של ראש הממשלה".
למרות שצה"ל קבע שהוא זקוק רק לחמש צוללות?

נגל: "צה"ל אומר שהוא יכול לתת את מה שרוצים ממנו בחמש אבל הדרג המדיני, כלומר הקבינט, החליט שש. נקודה", עמידרור: "ראש הממשלה נתניהו אמר כמה פעמים שצריך שש צוללות ומבחינתי זה מספיק. ההחלטה על הצוללת השישית הוכרעה בישיבת קבינט מסודרת ב־2010 ואני לא זוכר ששמעתי הסתייגות לכך מצד מישהו במערכת הביטחון".
אז למה צריך עוד שלוש צוללות נוספות?
נגל: "כדי שלישראל יהיו בכל רגע נתון שש צוללות, צריך להזמין כבר עכשיו את צוללות 7, 8 ו־9. היה חשוב לחתום על מזכר ההבנות ב־2016, כי פחדנו שמרקל תעזוב בעוד כמה חודשים".

ומאיפה הגיעו הספינות נגד צוללות, שציינת בתוכנית ששלחת לפקס האדום?

נגל: "אני לא יודע מאיפה הגיע עניין הספינות נגד צוללות. מצאתי את זה כשנכנסתי לתפקיד. דן הראל צעק עליי בטלפון 'מה זה הדבר הזה? אנחנו לא רוצים'. הלכתי לראש הממשלה וזה מיד נמחק מהרשימה".

למה נתניהו פעל לבטל את המכרז הבינלאומי לספינות ההגנה על האסדות?

נגל: "כי הוא הצליח לסכם עם הקנצלרית בעל פה לסבסד את הרכישה. והראל אומר לראש הממשלה, אני לא מאמין לגרמנים, אני רוצה לראות את זה בכתב. אתה מבין? ככה הוא עונה. זה מה שנקרא 'מנהל תקין'".

מדוע נתניהו נתן לגרמנים אור ירוק למכור צוללות למצרים?

נגל: "כי הוא הבין שהגרמנים הולכים על העסקה בכל מקרה, ואמר אולי אפשר לפחות להשיג משהו".

עמידרור: "כי מצרים הייתה יכולה לקנות את הצוללות במדינות אחרות. מבחינתנו עדיף שמצרים תקנה בגרמניה, שם התחום מוכר לנו היטב, ונוכל להעריך את האיום טוב יותר ושם יש לישראל גישה לדרג המדיני, וכך נוכל לקבל פיצוי באיזשהו תחום". 
 

תגובות

נתניהו: "העלאת גירה של מידע ישן שנקבע שאין בו דבר"

מטעמו של ראש הממשלה נתניהו, נמסר בתגובה: "כתבה ממוחזרת ומגמתית, שכולה העלאת גירה של מידע ישן שנסרק במסרקות ברזל על ידי כל גורמי אכיפת החוק ופרקליט המדינה לשעבר, שקבעו שאין בו דבר.

"באופן לא מפתיע מגישי הבג''ץ, שמזוהים עם ארגוני השמאל הקיצוני, לקחו תצהירים דווקא מבוגי יעלון שטענותיו נבדקו והוגדרו כרכילות, ומיריבים פוליטיים אחרים של ראש הממשלה, שחלקם פועלים בגלוי להפלתו והחלפתו, ולא גבו תצהירים מבכירים אחרים במערכת הביטחון דוגמת ראשי המל''ל לשעבר פרופ' יעקב נגל ויעקב עמידרור, שליוו את הנושא באופן צמוד ויודעים את האמת, ושעמדתם המקצועית דוחה לחלוטין את התצהירים הפוליטיים של יעלון ושותפיו.

"ראש המל''ל לשעבר יעקב עמידרור אמר בפומבי ש'ההליכים להזמנת צי הצוללות הבא היו נכונים מכל בחינה מקצועית, וכולן נועדו להחלפת הצוללות הקיימות ולא להגדלת הצי מעבר לשש צוללות מבצעיות'. ראש המל''ל לשעבר, פרופ' יעקב נגל, אמר שההחלטות אושרו, 'בתמיכה מלאה של צה"ל והרמטכ"ל דאז. גם העיתונאית אילה חסון חשפה, שבניגוד לטענותיו של בוגי יעלון, הוא היה מעודכן כל הזמן על ידי אגף במשרד הביטחון, שאף הנחה את ראש הממשלה כיצד לפעול בעניין הרכש. די בדוגמאות האלה כדי לחשוף את הניסיון הנואש של יעלון, שמוכן לספסר בנושא ביטחוני ראשון במעלה לצרכים פוליטיים, רק כדי להפיל את ראש הממשלה נתניהו.

"אבל לא רק אותם 'בכירים במערכת הביטחון', שחלקם יריבים פוליטיים בכירים שפועלים בגלוי להפלת נתניהו, יודעים שמדובר בטענות שקריות ומופרכות מיסודן, אלא גם עשרות הכתבים הישראלים שפנו לחברת טיסנקרופ כדי לברר על טיב היחסים בינה לבין גרפטק, החברה שראש הממשלה החזיק במניותיה, ונענו על ידי נציגים רשמיים, שגרפטק היא אחת ממאות אלפי שותפים עסקיים של החברה ושאין לה שום קשר עסקי עם החטיבה הימית של טיסנקרופ. באופן תמוה, למרות שמדובר במידע שמקריס לחלוטין את הטענה שראש הממשלה הרוויח באיזשהו אופן ממכירת בין החברות בעניין הצוללות, בחרו אותם כתבים להסתיר ולהעלים את האמת, והמשיכו להדהד את השקר על קשר שלא קיים בין החברות בעניין הצוללות.

"נראה שיש מי שהבינו שכמה סיגרים מחברים וכמה כתבות בוואלה לא יספיקו כדי להפיל את ראש הממשלה נתניהו ומנסים 'לתדלק' בכל הכוח את קמפיין הצוללות השקרי".
 

 
ז'ק חן, פרקליטו של אביראל בר־יוסף, מסר בתגובה: "תא"ל (במיל’) בר־יוסף פעל בהוראת ראש המל"ל ובמסגרת תפקידו לקיים את החלטת הקבינט לרכש צוללת שישית. הוא לא היה חלק מהדיונים במטכ"ל ולא לחץ על איש. בבקשת הצבא לרכש הצוללת תמכו כל חברי הקבינט ביניהם שר הביטחון ברק, השר לעניינים אסטרטגיים יעלון והרמטכ"ל גנץ. תמכו בהחלטה גם גורמי מקצוע בכירים, כגון שאול חורב. תיאור מלא של העובדות כהווייתן מעלה מעצמו את השקר וחוסר ההיגיון בדבר לחץ כביכול שהפעיל או שהיה צריך להפעיל תא"ל בר־יוסף. יש לומר בקול גדול: כל פעילותו של תא"ל (במיל’') בר־יוסף נעשתה משיקולים מקצועיים וענייניים בהתאם למשימות שהוטלו עליו ובגדר תפקידו. כל טענה אחרת היא בגדר השמצה פרועה מצידם של בעלי עניין והדברים גם יתבררו בקרוב".


עוה"ד עמית חדד ונועה מילשטיין, פרקליטיו של דוד שמרון, מסרו בתגובה: "תיק הצוללות נגד דוד שמרון נסגר. חבל שאתם נותנים במה למיחזור של טענות ישנות וחסרות שחר שנבדקו עד דק על ידי רשויות האכיפה. עו"ד שמרון מעולם לא הציג עצמו כמי שמדבר בשם ראש הממשלה עם עו"ד אחז בן ארי. במקום להסתמך על מקור אנונימי, כדאי להציג לקוראים את הדברים הברורים שאמר עו"ד בן ארי בראיון: 'הפניות משמרון לא שינו דבר; ידעתי שהוא נציג הגרמנים'. יש להצטער על כך שהתנועה לאיכות השלטון שסירבה למסור לעו"ד שמרון עותק מהתצהירים, החליטה לחשוף אותם לעיני כל בעיתון. מכל מקום, וכפי שכבר נקבע על ידי הפרקליטות, לא נפל פגם בהתנהלותו של עו"ד שמרון בכל מה שקשור לייצוגו של מיקי גנור. הגיע הזמן להפסיק עם תיאוריות הקונספירציה ולהכיר במציאות".

עורכי הדין ציון אמיר ואיל רוזובסקי, פרקליטיו של אלי מרום ("צ'ייני") מסרו בתגובה: "אלוף (מיל') מרום פעל לאורך כל תקופת שירותו בצה"ל כשטובת המדינה וביטחונה לנגד עיניו. בימים אלו אנו נערכים להליך השימוע בעניינו, שם נציג את טענותיו ותשובותיו לכתב החשדות שנשלח על ידי הפרקליטות. לכן בשלב זה ברור שאנו מנועים מלהתייחס לגוף הטענות שהעלית במכתבך, ואין זה ראוי שטענות אלה יובאו בפניך לפני שיובאו בפני הגוף המוסמך, קרי, הפרקליטות. יחד עם זאת נבהיר כי לדברי אלוף מרום מדובר בטענות שקריות שפרסומן מהווה לשון הרע כנגדו".

עוה"ד מאיר ארנפלד ובועז בן צור, פרקליטיו של מיקי גנור, ביקשו שלא להגיב על הדברים.

באשר לספינות ההגנה על האסדות, ממשרד הביטחון נמסר: "פרויקט ההגנה על ה'מים הכלכליים' של מדינת ישראל, לרבות רכש ספינות המגן, נקבע בהחלטת ממשלה ומשרד הביטחון פעל, בהתאם להחלטות הדרג המדיני, למימושו".

ובאותו נושא, מדובר צה"ל נמסר: "ההגנה על אסדות מפני טילי שיוט ובתוכם טילי חוף ים מתבצעת בהכרח על ידי ספינות, ללא תלות בטווח האסדות מהחוף. הדבר נכון לכלל האסדות ולאסדת לווייתן בפרט".
 


https://www.yediot.co.il/articles/0...
המקור 31.07.2009:08
1. יש תקציר? בתגובה להודעה מספר 0
נשארים 31.07.2009:21
14. בוודאי, אנשים מתחילים להשתעמם מההפגנות אז צריך לטחון שוב את הנושא הזה בתגובה להודעה מספר 1
אולי הפעם זה יעבוד.
JackAren 31.07.2009:50
45. כתבת פלסתר, כחלק מהקמפיין של ידיעות אחרונות והשמאל - נגד נתניהו. כפי שאמר בתגובה 14: לציבור נמאס מההפגנות, בתגובה להודעה מספר 14
אז מתחילים לטחון שוב את הנושא הלעוס הזה.
אויר חם.
נשארים 31.07.2009:52
47. ללא ספק בתגובה להודעה מספר 45
ומתן רוח גבית למנהיגי המחאה בהעברת המסרים שלהם.
אחד באפריל 31.07.2010:15
63. בצדק! בוא נשים רגע את ''רעשי השחיתות'' בצד. אם המנהיג הדגול (פרנואיד!) היה שם את הכסף של הצוללות וכלי בתגובה להודעה מספר 45
השייט (האחרונים) שמיותרים על דעת צהל (ונכפו עליו) בבניית בתי חולים - הגדלת מספר
מיטות - מצבנו היום היה הרבה הרבה יותר בטוח - חוסן חברתי קודם לכלים צבאיים
ברמה הביטחונית.
שים לב ידידי, כל בתי החולים בארץ נבנו בשנות ה50-80 (שלטון מפא"י) בעשורים
האחרונים לא נבנה אף בית חולים חדש בארץ (מלבד אסותא באשדוד שהוא פרטי).

רק על שיקול הדעת וסדרי העדיפיות המעוות של המנהיג הדגול הוא צריך לעוף
לקיסריה.
הניצוץ 31.07.2011:15
82. אבל שים לב, אין בכתבה רמז לראיה שביבי קשור לזה, אכן מיחזור בתגובה להודעה מספר 63
Yan-ki 31.07.2011:17
83. וכל בית חולים קיים בנה הכפיל והשליש את עצמו אם לא יותר בתגובה להודעה מספר 63
הדסה עין כרם עם המגדל החדש שהוא לבד פי 2 מכל מה שהיה קודם.
שערי צדק הכפיל עצמו ועדיין באמצע לבנות עוד אגפים.
שיבא בתנופת בניה.
ברזילאי בבאר שבע הכפיל עצמו
ועוד ועוד
סייר 31.07.2011:22
85. אתה ''מבין'' בבריאות כמו בביטחון...לא נבנו בתי חולים בישראל מאז שלטון מפא''י... בתגובה להודעה מספר 63
כי בית חולים "חדש" זה קנה המידה.
אז בוא ולמד, גאון:
בית חולים שנפתח, מקבל שם, ומתחיל לעבוד, יכול להכיל 6-7 מחלקות, ו400-500 מיטות אישפוז. ואז, משך הזמן, נבנים בתחומי בית החולים מבנים נוספים, או במקום מבנים קטנים שהיו קיימים, מוסיפים מחלקות ומיטות.
זה מה שקורה בישראל. אם תטרח לפתוח עיניים, כשתבקר בבית חולים ישראלי, תיראה בנייני אישפוז חדשים, מגדלים שנבנו בעשורים האחרונים, לא בזמן מפא"י.
אבל זה הרי לא נחשב, נכון? כי זה לא "הית חולים חדש".
ועוד הערה קטנה: בשנות ה-80 לא היה "שלטון מפא"י". לפחות לא בארץ. אז לך ללמוד היסטוריה.
אחד באפריל 31.07.2013:44
115. מגדלי אקירוב - 400 חולים קשה עם 300 מונשמים המערכת בקריסה. צרכים את המוסד שיגנוב מערכות הנשמה, את 8200 שימציא בתגובה להודעה מספר 85
בלון מנשים והסבת מערכות הנשמה של בעלי חיים לבני אדם - הגענו לכמות מספקת אבל אין רופאים(מתאימים לזה) ואין מיטות.

זאת מדינה שהיתה אמורה להיות ערוכה לאוסונות טבע עם אלפי נפגעים ולמלחמה עם פוטצייל
גדול למלחמה ביולוגית/כימית.
מוסא 31.07.2011:34
88. שכחת פרט שולי... בתגובה להודעה מספר 63
כל בתי החולים בארץ הורחבו..
ונבנה בית חולים חדש באשדוד.
קונדור 31.07.2011:47
89. צודק. כבר 50 שנים לא היו מלחמות חמות וקרות. ביבי סתם מדמיין ורוצה צבא חזק בעת שתום. בתגובה להודעה מספר 63
שווייץ מעלינו.
שוודיה משמלאנו.
ארהב מימיננו
ובגצ מתחתנו.
ועכשיו, שלש..... שתיים...... אחת
אין איראן.
הימין פראנואידים ופחדנים.
מעזה מתעופפים צינורות.
ועוד ועוד אימרות שפר המנותקות מהמציאות
אחד באפריל 31.07.2013:48
117. איום כזה ואחר - גם קיומי - היו עלינו מאז ועד בוא המשיח. להתעצמות צבאית אין גבול! המנהיגים סביבנו חשבו שינצחו בתגובה להודעה מספר 89
בכח, הרעיבו את עמם ורכשו בלי סוף מערכות נשק, ראה לאין הם הגיעו ואנחנו בדרך לשם.
berale 31.07.2012:06
93. ''לראשונה זה 40 שנה: בית חולים **ציבורי חדש בישראל '' - זו הכותרת מדיווח מ ה 2017 פה : בתגובה להודעה מספר 63
https://www.calcalist.co.il/local/a...

מי אשם בזה שלא בנו בית חולים חדש - למעט אחד - כבר עשורים ??? נכון .

אותו אחד שבתקופתו נבנה בית החולים החדש הראשון מזה עשורים .

למה אהוד ברק מה"זקנה במסדרון" לא בנה בית חולים כשהיה ראש הממשלה ?? למה ?

אחד באפריל 31.07.2013:51
118. הציבורי שבו הוא חלק קטן, קטן מאוד, פוזה תעמולתית ומס שפתיים מרבית בית החולים ועיקרו הוא פרטי. בתגובה להודעה מספר 93
berale 31.07.2014:06
119. הנה מה שכותבים בויקיפדיה : בתגובה להודעה מספר 118
בית החולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד על שם סמסון הוא בית חולים **ציבורי בבעלותה של חברת אסותא מרכזים רפואיים שבבעלות מכבי שירותי בריאות, הממוקם בעיר אשדוד. הוא מתפרש על שטח של כ-70 דונם במזרח העיר אשדוד. בית החולים החל לפעול ביוני 2017 ובהדרגה הגיע לפעולה בהיקף מלא בנובמבר 2017. בבית החולים 300 מיטות, מועסקים בו כ-1,200 עובדים והוא משרת כחצי מיליון תושבים מאשדוד והסביבה.................
... המרכז הרפואי פועל במסגרת הרפואה הציבורית, ומסונף לאוניברסיטת בן-גוריון בנגב כבית חולים אוניברסיטאי.[1]

נסיונות להקמת בית חולים באשדוד :

ניסיונות לבניית בית חולים באשדוד החלו כבר בשנות ה-60 כאשר קופת חולים כללית החלה לבנות בית חולים בעיר, אך הבנייה הופסקה בשלביה הראשונים ולא הושלמה. מה שנותר מבנייה זו הוא מבנה נטוש ומוזנח שנמצא בשטח הדיונה שמדרום לרובע ט', ונהרס ב-2017.

בשנת 2002 חוקקה הכנסת, ביוזמתה של חברת הכנסת סופה לנדבר, חוק המחייב בניית בית חולים באשדוד.[2]. מטרת החוק הייתה להבטיח שמשרד האוצר יקציב את התקציב הדרוש להקמת בית החולים.[3] אך למרות החוק ולאורך שנים, טורפדה הקמתו של בית החולים, גם בתמיכת "חוק ההסדרים" אשר מנע את יישומו. עד 2008 פקידים באוצר הצליחו לסכל החוק להקמת בית חולים באשדוד, בעיקר מסיבות הנובעות משיקולי יעילות כלכלית. באותה שנה, התגלתה אופוזיציה מפתיעה לבניית בית החולים באשדוד. כמה ממנהלי בתי החולים המובילים במדינה החליטו לכתוב מכתב לשר הבריאות, בו טענו כי הקמת בית חולים באשדוד תהווה בכייה לדורות. במכתב הסבירו מנהלי בתי החולים כי לבית חולים באשדוד אין מקום והצדקה קיומית בזמן שקיים ויכוח תקציבי מתמיד בנוגע למיטות אשפוז והקמת יחידות חדשות. המנהלים טענו בנוסף כי בית חולים נוסף יחריף את המחסור החמור ברופאים ואחיות ויגרום לתחרות לא הוגנת על כוח אדם, בכך שימשוך כוחות רפואה אשר מפעילים את בתי החולים סביב אשדוד באמצעות הסכמים מנוגדים ולא תואמים להסכמי שכר המקובלים במערכת הציבורית.[4]

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9...

breslevhead 31.07.2018:12
124. הצוללות האלה זה הסיוט של כל האויבים שלנו בתגובה להודעה מספר 63
FBD 31.07.2009:52
46. העיקר שהנוניתון שבעליו מואשם בשיחוד רוה״מ שם תמונה של נתניהו על ספינה כדי לעצב תודעה . בתגובה להודעה מספר 14
השקר של השמאל סופו להתגלות בענק .

השמאל נלחם בשיניו כדי למנוע את חשיפת השקר , ולמנוע את זיכויו של נתניהו .

זאת מלחמה על הבית ורק בשמאל הפנימו זאת בינתיים . ניצחון של נתניהו משמעותו פירוק שלטון הפקידות , והחזרת המשילות לדמוקרטיה הישראלית . אין אופציה אחרת . השמאל הלך על כל הקופה ביחד עם משרתי דרכו . רק בית המשפט העליון יכול להציל את המצב , וזה יקרה רק אם התהליך וההליך יהיו שקופים וברורים לציבור . השמאל ושלוחיו הלחוצים , לא רוצה לאפשר להליך אפילו להתרחש , כדי שקלונו לא יחשף חלילה . מפעיל לחץ אדיר כדי לשבור את נתניהו .

ונתניהו הוא בכלל לא העניין כאן . העניין הוא אנחנו העם , אלו שלא מבינים ואלו שמבינים , שהמלחמה היא על עתידנו כמדינה דמוקרטית אמיתית , ולא אחת שנשלטת על ידי אנשים כוחניים שמעולם לא נבחרו על ידי העם .
JackAren 31.07.2009:53
49. ל-46: מדויק! בתגובה להודעה מספר 46
berale 31.07.2011:55
90. רונן ברגמן מספר בכתבה : '' שני ראשי המל''ל לשעבר, המקורבים לנתניהו גם היום, אלוף (מיל') יעקב עמידרור בתגובה להודעה מספר 46

ערכתי לאחרונה בתאריך 31.07.20 בשעה 12:11 בברכה, berale

ותא''ל (מיל') יעקב נגל, טוענים מנגד כי כל תהליכי הרכישה מטיסנקרופ היו תקינים לחלוטין, וכי "לא נפל פגם בהתנהלותו של ראש הממשלה"."

מה בא בעצם ברגמן לספר לנו ? - שעמידרור ונגל מכסים על רכש ביטחוני מיותר במילארדים - שנעשה משיקולים זרים - שוחד !? והם עושים זאת למה ?

הרי הוא לא טוען שגם הם קיבלו שוחד, - הוא טוען - שהם מקורבים לנתניהו גם היום. במה מתבטאת הקירבה הזו - כנראה בזה שהם לא שותפים לשיח - נגד נתניהו והימין - שמקובל בקרב בכירי צה"ל ומערכת הביטחון בדימוס .

מה יותר הגיוני ?? - שנגל ועמידרור - מכסים מקרה של רכש מיותר במילארדים - והייתר להספקת צוללות מסוכנות למצריים - תמורת שוחד - כי הם מקורבים לנתניהו ??

או שבכירים במערכת הביטחון - משיקולים פוליטיים ואישיים - כדי לנגח את נתניהו - מוכנים להצטרף לניסיון לערבב את הציבור - על ידי בחישה בלתי פוסקת בתהליכי רכש ביטחוני - על כל השיקולים המנוגדים והלחצים השונים - שתמיד תמיד ישנם בתהליכים שכאלה .

נדמה לי שיש טענות שבזמנו הייתה התנגדות רבה בצמרת המדינה לפיתוח תוכנית גרעין ישראלית - ובכן כנראה שהיה מי ששיחד את בן גוריון
נביא הזעם 31.07.2013:06
107. במצרים הולך ונבנה הצי השישי בגודלו בעולם. לא צריך להתכונן לקראת זאת??? בתגובה להודעה מספר 90
אין לי שמץ של מושג מה ראש הממשלה רוצה או לא רוצה בנושא רכש ימי. בדבר אחד אין ספק צבא מצרים משקיע עשרות מיליארדים בחימוש ובבניית 7 נמלים נמלים צבאיים. צי זה נחשב כבר כיום לשישי בגודלו בעולם, ובכלל לא בטוח שבמצרים הולכים להפסיק את מסע הרכש שלהם
אז מה צה"ל צריך לעשות? גם אם כל של הקניות המיוחס לראש הממשלה אכן יסופק לצה"ל. עדיין חיל הים שלו משתרך לאחור - רחוק מאוד מהמצרים.
מי שרוצה להחכים בנושא חיל הים המצרי ממליץ לקרוא את המאמרים הבאים:
מחקר ימי אסטרטגי תלוש מהמציאות בקישור http://www.dekelegypt.co.il./200305

וכן את המאמר "מצרים מפתחת יכולות לקראת הפיכתה למעצמה ימית בקישור
http://www.dekelegypt.co.il./200114

]
[link:www.dekelegypt.co.il./200114|

berale 31.07.2012:23
99. וזה גם שקוף שאחד מה ''בכירים '' - הוא עמוס גלעד,שאת עמדתו בעניין הוא סיפר כבר אין ספור פעמים - ועכשיו שוב, בתגובה להודעה מספר 46

ערכתי לאחרונה בתאריך 31.07.20 בשעה 12:35 בברכה, berale

עכשיו בתור "בכיר" .

התקשורת פשוט ממחזרים שוב ושוב את אותן טענות - כדי שלציבור יחוש - כאילו שיש פה איזה דברים חדשים מאנשים חדשים . הציבור הרי לא באמת יכול להיכנס לעובי הקורה , ולשקול את הדברים לעומק ומתוך הבנה ובקיעות . אז ממחזרים טענות שוב ושוב, ומחפשים כל פעם איזו זווית חדשה להיתלות בה , כדי שאנשים יחשבו - טוב אם כולם אומרים אז בטח יש בזה משהו . - ונתניהו צריך להוכיח שאין לו אחות .
berale 31.07.2013:46
116. רונן ברגמן טוען בכתבה-''בן דודו האחר, נתן מיליקובסקי, הוא בעל מניות בחברת ענק, שטיסנקרופ הוא לקוח עיקרי שלה.'' בתגובה להודעה מספר 46
אבל הנה עקיבה ביגמן מסביר - שחטיבת הפלדה של טיסנקרופ היא רק אחת מלקוחותיה הרבים* של גרפטק - וטיסנקרופ גם לא בראש הרשימה .

לגרפטק אין אף לקוח שאחראי ליותר מ 10% מהמכירות - ובפרט לא טיסנקרופ :.

https://mobile.twitter.com/akibigma...
הרב 31.07.2018:05
123. מדוייק בתגובה להודעה מספר 46
לכן גם אני כמאוכזב נתניהו, אעשה כל שביכולתי לשמר את שלטונו עד שתבוא אלטרנטיבה אידיאולוגית ימנית שמרנית עם רוב בעם.

לא אלטרנטיבה שתשב באופוזיציה של ממשלת מרכז שמאל, אלא אלטרנטיבה לשלטון מוחלט.
elmos 31.07.2012:49
104. אולי דווקא כדאי לטחון את כל המושחתים למיניהם. בתגובה להודעה מספר 14
בלי קשר לצד פוליטי כזה או אחר.
נשארים 31.07.2013:06
108. הנושא נבדק ע''י המשטרה בתגובה להודעה מספר 104
berale 31.07.2013:13
110. אז למה לא הגישו כתבי אישום נגד ציפי ליבני, בוז'י הרצוג , איתן כבל ולפיד . - למה חוק ''ישראל היום '' זה לא נקרא בתגובה להודעה מספר 104
להעביר למוזס מילארד ?

למה לא נחקרת תפירת הפטור ממכרז לטובת מימד חמש , תפרו פטור ממכרז בדרך לעסקה על עשרות מיליונים .

למה מתעלמים מכל ניגודי העניינים והנפוטיזם הבוטה במערכת המשפט . - למה ? למה ? למה ?

כי זה לא לכולם . לא . זה פוליטי . זה שימוש בזרועות אכיפה לקידום אג'נדות פוליטיות ,לחיסולים פוליטיים . - במקרה של נתניהו שמחו לעשות עניין מהבקבוקים הממוחזרים של שרה . - אבל אם רמטכ"ל ופרקליט צבאי נשמעים בהקלטות מדברים על שיבוש חקירה לכאורה - אז זה תחת צו איסור פרסום - והתקשורת שמחה ליישר עם זה קו .

Jam_session 31.07.2009:21
16. נשמע חמור לכאורה, התשובות לא מספקות בתגובה להודעה מספר 1
D Benedictus 31.07.2009:23
20. רק לא ביבי, זה התקציר. בתגובה להודעה מספר 1
כל מילה נוספת מיותרת, חירטוט מהמגרדה הראשונה, בדיוק כמו תוצאות הבחירות שהם לא יכולים לקבל, גם את זה שבג"ץ כבר שנים פוסל על הסף את העתירות המגוחכות שלהם הם לא יכולים לקבל.
לבוב 31.07.2009:25
23. זה התקציר בתגובה להודעה מספר 1
רוצה את המסמך המלא?
mabar 31.07.2009:47
42. קראתי את הכותרת וזה הספיק לי.מגילת אסתר.המשמעות מובנת מהכותרת. בתגובה להודעה מספר 1
ממשיכים למחזר את הפרשה הזאת למרות שהיועץ אמר מפורשות שנתניהו לא חשוד בפרשה
berale 31.07.2010:53
78. כן יש . הנה מתוך - כתבה קצת ארוכה - מה מספר מי שהיה ראש המל''ל - יעקב נגל : בתגובה להודעה מספר 1


https://www.israelhayom.co.il/artic...

הנה מתוך הכתבה :

שאלה : רבים, ובהם שר הביטחון לשעבר משה יעלון שהתראיין כאן לפני חודש, אומרים שנתניהו ואנשיו רצו לרכוש את הצוללות וכלי השיט כדי להעשיר את קופתם האישית, ושהמעשה של נתניהו קרוב לבגידה. מה תגובתך?

תשובה : "לא אתייחס לאמירות של גורמים שאני מכבד מאוד, וחלקם היו מפקדיי ואף העניקו לי את דרגותיי. אני יכול רק להציג את העובדות כפי שהן ידועות לי, וייתכן שאני לא יודע הכל. אני יכול לומר בבירור שבשום שלב לא היתה כוונה שישראל תחזיק תשע צוללות בו בזמן. מעולם זה לא עמד על הפרק, וכל מי שאומר אחרת - מעליל עלילה או לא יודע את העובדות".

שאלה : אז מה היה?

תשובה : "כשמדברים על כלי השיט יש למעשה חמישה סיפורים שונים, שחלקם לא קשורים זה לזה. הסיפור הראשון הוא הצוללת השישית. יש ויכוח ארוך שנים בשאלה אם ישראל צריכה חמש או שש צוללות. מערכת הביטחון אמרה שמספיקות חמש; הדרג המדיני, כולל אגב שר הביטחון ברק, החליט עוד ב־2010 שיש צורך בשש. לדרג המדיני יש מלוא הסמכות לכפות את דעתו בנושא הזה, כפי שכפה הרבה מערכות נשק אחרות דוגמת כיפת ברזל, פיתוח לוויינים ועוד.
לכל צוללת יש תאריך תפוגה, שנקבע ביום השקתה ושאחריו אי אפשר להשתמש בה יותר. שנית, מרגע חתימת חוזה לרכש צוללת ועד שהיא מגיעה לארץ, חולפות 12-10 שנים. כלומר, תיאורטית, צוללת שיוצאת משירות בשנת 2027 היה צריך להזמין בשנת 2015, ככה שאנחנו באיחור לגבי חלק מהצוללות. כשמדברים על צוללות, מעשית אין כנראה מדינה אחרת לרכוש אותן ממנה למעט גרמניה, ובגרמניה - רוכשים מחברת טיסנקרופ".


שאלה : ומה הסיפור השני?

תשובה : "הסיפור השני, שאותו אני מכיר ממסמכי המל"ל, הוא ספינות הסיור להגנה על אסדות הגז. אין ולא היתה מחלוקת על כך שצריך את הספינות האלה. עלתה השאלה ממי לרכוש אותן, כי בניגוד לנושא הצוללות, כאן יש אלטרנטיבות".

שאלה : יעלון טוען שרה"מ עצר מכרז בינלאומי שהוציא משרד הביטחון לרכש הספינות האלה. בעיניו, זו הוכחה נוספת לקנוניה המושחתת.

תשובה : "אני לא מתייחס למה שאמר פלוני או אלמוני. מדובר בתהליך ארוך שנמשך כמה שנים. משרד הביטחון, בשלב מסוים, הוציא מכרז לרכש הספינות ועשה זאת בניגוד להנחיה של ראש המל"ל דאז, יוסי כהן, שרצה למצות את הסיכוי להנחה מהגרמנים ולכן עצר את המכרז".

שאלה : אם יש חלופות לספינות הגרמניות, למה לא לקיים מכרז?

תשובה : "לאורך כל הדרך היו ניסיונות של ישראל לקבל מגרמניה הנחה על הספינות. הגרמנים גררו רגליים, וקישרו בין ההנחה לבין סוגיות אחרות. בשלב מסוים חשבו במשרד הביטחון שאי אפשר יותר לחכות, והחליטו על מכרז בינלאומי. אבל אז התקיימה שיחה טלפונית בין רה"מ לבין מרקל, והוא שכנע אותה לתת את ההנחה. אגב, גם שר האוצר דאז יאיר לפיד ושר החוץ דאז אביגדור ליברמן היו מעורבים במגעים האלה. במשרד הביטחון עדיין דרשו לראות בכתב את הנכונות הגרמנית להעניק את ההנחה, ולכן יצאו למכרז. במל"ל כאמור התנגדו, והמכרז נעצר".

הערת רקע של מראיין : צריך לומר בהקשר זה שבכל הנוגע לספינות הסיור, אין מחלוקת עובדתית בין נגל ליעלון. שניהם מסכימים שהמכרז יצא ואז בוטל, ושלבסוף הגיעה ההנחה מגרמניה. המחלוקת נוגעת לעילת הביטול. נגל מסביר שההנחה מגרמניה וחשיבות שימור הקשר עימה הביאו את נתניהו לעצור את המכרז; יעלון טוען שהרקע הוא מניע כלכלי של חבורת שמרון.

שאלה : אבל מה לגבי הספינות להגנה מפני צוללות? הרי לפי יעלון, איש לא ביקש אותן ולא היה בהן צורך.

תשובה : זה לא מדויק. ספינות הנצ"ל (נגד צוללות; א"כ) קשורות כנראה לפרשה השלישית, שהיא מכירת הצוללות הגרמניות למצרים. בניגוד לאינספור דיווחים ואמירות, הגרמנים לא זקוקים לאישור ישראלי למכור צוללות למצרים. בניגוד לדברים שיוחסו לי, מעולם לא סתרתי את דברי רה"מ בנושא הזה. מה שאמרתי הוא שאני לא מכיר אישור ישראלי למכירת צוללות גרמניות למצרים, כי הגרמנים לא צריכים כזה אישור מאיתנו.
"במשך השנים, כשהגרמנים היו שואלים מה דעתנו על מכירת צוללות למצרים, היינו מביעים התנגדות. הגרמנים, כמדינה ידידותית, מקשיבים לעמדה שלנו, אבל הם לא מחויבים לקבל אותה. למשל, בפגישה שנתניהו קיים עם שר החוץ הגרמני פרנק־ואלטר שטיינמאייר (היום נשיא גרמניה; א"כ) בנובמבר 2014, השיב שישראל מתנגדת למכירת הצוללות למצרים; אבל במארס 2015, כשנשאל על כך שוב, הוא לא הביע התנגדות".

שאלה : מה השתנה?

תשובה : "כנראה קרה משהו שאני מעדיף לא לדבר עליו".

שאלה : אתה מתכוון למה שנתניהו כינה "הסוד". אתה יודע מהו?

תשובה : "כיום אני יודע. בזמן אמת לא ידעתי, כי טרם הייתי בתפקיד. כשנכנסתי לתפקיד ראש המל"ל, לקראת אותה פגישה עם מרקל בפברואר 2016, התוודעתי לנושא הזה".

שאלה : שר הביטחון, הרמטכ"ל ושאר הבכירים ידעו מהו?

תשובה : "בדיעבד מתברר שכולם ידעו. היה תהליך שבו הגרמנים מחליטים למכור צוללות למצרים, ומשרד הביטחון ללא ספק היה מודע לו".

שאלה : אז מדוע רה"מ אמר לחדשות 12 שהם לא ידעו?

תשובה : "זה לא בדיוק מה שהוא אמר. שים לב למילים שלו. הוא אמר, 'לא כל דבר שרה"מ עושה, רמטכ"ל או שר הביטחון צריכים לדעת'. כולם פירשו את המשפט הזה כאילו הוא מידר את שר הביטחון והרמטכ"ל. אבל הוא לא אמר את זה, ויתרה מכך, בראיון שנתן בהמשך הוא אמר שהתברר לו שהם כנראה כן ידעו".

שאלה : ושוב, מה עם הספינות נגד הצוללות, אלו שלדברי יעלון "איש לא ביקש"?

תשובה : "זה הסיפור הרביעי, ופה ייתכן שחלק מהתהליך לא נעשה באופן מסודר. אבל זה כמעט לא קשור לרה"מ. מהרגע שהתברר שהמצרים עומדים לקבל צוללות, חשבו כנראה בחיל הים ו/או במל"ל שזו יכולה להיות הזדמנות לקבל מהגרמנים ספינות נגד צוללות בזול. זו מחשבה הגיונית, אבל כנראה ההצעה לא עלתה בצורה מסודרת ממשרד הביטחון למל"ל. באוקטובר 2015 רה"מ נסע כאמור למרקל, ובמפגש עלתה הבקשה לרכוש שלוש צוללות חדשות במקום הקיימות, וגם שתי ספינות נגד צוללות. הגרמנים, בתגובה, ביקשו שנכין נייר מסודר ונדון בכך במפגש הבא.
"לקראת המפגש הבא עם מרקל בפברואר 2016, ולאחר העברת טיוטת ההסכם עם הגרמנים למשרד הביטחון, עדכנתי את רה"מ שמשרד הביטחון מתנגד לנצ"ל. בתגובה הוא שואל אותי, 'תזכיר לי מה זה נצ"ל?' הסברתי, ואז הוא אמר, 'אם הם לא רוצים, תוציא את זה מהטיוטה'. מכאן אתה למד כמה עניין הספינות נגד צוללות היה שולי. כמו שזה עלה ככה זה ירד, וזהו".

שאלה : ומה הסיפור החמישי?

תשובה : "הסיפור החמישי הוא הצוללות השביעית, השמינית והתשיעית. כמו שאמרתי, בפגישה עם מרקל באוקטובר 2015 סוכם שישראל תכין נייר מסודר, שבו יוצגו הבקשות. במקביל, נבנתה באותו זמן תר"ש גדעון (התוכנית הרב־שנתית של צה"ל; א"כ). במסגרת התוכנית נכתבו הנחיות כלליות של רה"מ, שהועברו מהמל"ל לצה"ל, ושלפיהן יש להיערך לרכש של עוד שלוש צוללות. לכולם ברור שהכוונה היא לצוללות חדשות שיחליפו את הישנות, ולא שנגיע לתשע צוללות.
"יתרה מכך, לקראת הנסיעה למרקל, ראש אגף במשרד הביטחון הכין נייר שמציג את הקצב הנדרש להחלפת הצוללות הישנות בחדשות בשנים 2027-2031 (נגל משחזר לי את הנייר שהכין אותו ראש אגף – א"כ). הסעיף הזה לא מעורר שום תגובות או התנגדויות. כל הדיבור על כך שיהיו לישראל 9 צוללות לא היה ולא נברא".

שאלה : יעלון אומר שהיו צעקות בינו ובין רה"מ, והוא עצר את עסקת הצוללות.

תשובה : "זה נכון שהיו צעקות, אבל שום דבר לא נעצר. נתניהו חשב שאנחנו באיחור, ושצריך להחליט עכשיו על הצוללות החדשות. הקבינט אישר את החתימה על מזכר ההבנות לרכש הצוללות באוקטובר 2016, כאשר כולם היו בעד רכש שלוש צוללות חדשות, כולל איזנקוט, כי ברור שצריך להחליף את הישנות".

שאלה : אם כולם מסכימים שיש צורך בצוללות חדשות, מדוע משרד הביטחון ויעלון התנגדו?

תשובה : "אני חושב, וזו כבר השערה, שהם חששו מפגיעה בתקציבים של תר"ש גדעון, ולכן רצו לדחות את כל העניין בשנה. אבל כולם הסכימו על הצורך. הוויכוח היה על העיתוי ועל הכמות הסופית של הצוללות בעוד יותר מעשור, אם חמש או שש. לכן אני אומר שרכש הצוללות השביעית, השמינית והתשיעית היה הנקי ביותר שנעשה אי פעם
ET 31.07.2012:17
95. הכי קצר שאפשר, קבל: בתגובה להודעה מספר 1
ידיעות אחרונות: ביבי פויה.
מדריד 31.07.2009:09
2. אני מריח בריחות בנובמבר בתגובה להודעה מספר 0
ברנש 31.07.2009:10
3. ב-''מערכת הבטחון'' חששו מפגיעה בפנסיות התקציביות. בתגובה להודעה מספר 0
micmic 31.07.2009:11
4. ברגמן בעוד תחקיר מהולל? בתגובה להודעה מספר 0
איילגולן 31.07.2009:11
5. חיל הים הישראלי קטן מאוד לעומת המשימות והאתגרים אליו נדרש בתגובה להודעה מספר 0
אם נתניהו אכן דחף לקניית עוד כלי שיט, ההערכה שלי אליו גדלה
cosmic_rays25 31.07.2009:24
21. +++ בתגובה להודעה מספר 5
ישר 31.07.2009:35
31. אם הידע שלך חבל שלא מינו אותך לרמטכל או שר הביטחון בתגובה להודעה מספר 5
איילגולן 31.07.2009:45
40. תגובה עניינית מאוד, לא ידעתי שרק לבכירי מערכת הביטחון מותר להביע את דעתם בנושאים האלו בתגובה להודעה מספר 31
ממליץ לקרוא:
בניין הכוח של חיל הים לאחר מלחמת יום הכיפורים (כאן מודגש פער האיפיון של חיל הים למול מספר כליו בפועל):
https://he.m.wikipedia.org/wiki/%D7...

אומנם מדובר בערך בויקיפדיה, אך ניתן לראות מהמקורות ומהביאורים שהערך אמין.
ישר 31.07.2010:22
65. כמובן שמותר לך להביע את דעתך הלא מלומדת בתגובה להודעה מספר 40
אבל אם כל הכבוד, שר הביטחון, הרמטכ״ל ומפקד חיל הים יודעים יותר טוב ממך מהם הצרכים של החיל.
איילגולן 31.07.2010:38
69. לא טענתי להיות מומחה בתגובה להודעה מספר 65
אבל ראינו את חוכמתם של האלופים בלבנון השניה ולפניה.

יש כבוד רב לצה"ל ומפקדיו, אבל להגיד שהם מבינים יותר ולכן צריך להגיד אמן בלי לחשוב - זה לדעתי מגוכך ומסוכן.
cf7 31.07.2010:05
58. השקרים של עיתונאים מהשמאל שוברים שיאים בנוגע לפרשת הצוללות בתגובה להודעה מספר 31
מזל שיש את קלמן ליבסקינד, שעושה סדר בדברים

https://m.maariv.co.il/journalists/...
elmos 31.07.2012:52
105. קכישת עוד כלי שייט, זה בסדר. השאלה היא, איזה כלים וממי קונים??? בתגובה להודעה מספר 5
אל תמהר להלל.
אני מכיר טוב את הנושא.
איילגולן 31.07.2013:12
109. אם אתה מכיר היטב אנא חלוק איתנו את הידע בתגובה להודעה מספר 105
Badger 31.07.2009:12
6. מי שחושב שלא תהיה בסוף ועדת חקירה חי בסרט בתגובה להודעה מספר 0
וכשהחרא האמיתי יצא, יצטרכו לסגור את רוטר מרוב בושה
מתעניין 31.07.2009:15
8. רק מחכים לעדות של מקסוול בתגובה להודעה מספר 6
קרלוס 31.07.2009:16
9. ביבי וברק עשויים מאותו שיט בתגובה להודעה מספר 8
מתעניין 31.07.2009:16
10. ממש לא בתגובה להודעה מספר 9
אלון_2407 31.07.2010:46
71. קרליטו אל תגזים, ברק איש צללים מסוכן ומממן קבוצות אנרכיסטיות לכאורה בתגובה להודעה מספר 9
לנתניהו אין את הגועליות שנדבקה בסדר וסובביו הפדופילים.
רובי news 31.07.2009:22
17. + בתגובה להודעה מספר 8
zoe 31.07.2009:24
22. 👻👻👻חיים בסרט בתגובה להודעה מספר 6
ההסטוריה תשפוט את השמאל
ישר 31.07.2009:34
29. נכון. בעתיד הלא רחוק רוב האנשים ההגונים שתמכו בנתניהו יתביישו להודות שהיו בעדו בתגובה להודעה מספר 6
אלון_2407 31.07.2010:47
75. אני גם זוכר שאמרת שנתניהו לא יהיה ראש ממשלה בתגובה להודעה מספר 29
אם אתה ישר, שלא נדע מה זה עקום.
מדמחיסט 31.07.2009:45
39. כן כן. בתגובה להודעה מספר 6
זה מה שיקרה....
איזה אובססיה אלוהים.
אלון_2407 31.07.2010:46
72. ואתה כהרגלך פולט שטויות בתגובה להודעה מספר 6
הופעת סטנדאפ איתך
אלברט 31.07.2009:13
7. פיהוק בתגובה להודעה מספר 0
Badger 31.07.2010:06
59. אתם המושחתים בתגובה להודעה מספר 7

היום אתה בוחר לפהק
אבל בסוף תהיה ועדת חקירה, ויתברר שזו פרשיית השחיתות, שלא לאמר בגידה הגדולה בתולדות המדינה.
בינתיים, גם טראמפ לא יהיה נשיא ארה"ב לנצח, וגם פרשת המניות תיחקר על ידי רשויות המס האמריקאיות, ועליהם אי אפשר לעשות דאווינים ומניפולציות ברוטר, הם הורידו את אל קפונה והם גם יחשפו את השחיתות.

לכאורה שרשרת השוחד שקופה
ביבי מקבל מניות בחברה בהנחה יפה, החברה נרכשת על ידי חברת המתכות של בן דודו, טיסנקורפ חותמים חוזה אספקה ארוך טווח עם חברת המתכות וצהל מקבל 3 צוללות ושתי ספינות שלא רצה במיליארדים. כולם מרוויחים, כולל הבן דוד (השני) המתווך. חוץ מכולנו כמובן שמשלמים כל אחד כמה אלפי שקלים על העסקה הזאת.

ואיך אפשר לשפר את זה עוד?
אסדות הגז כמובן, נסדר עסקה טובה לתשובה ידידנו ("אבא שלי סידר לך 20 מילארד. לא תפרגן לי 400 שקל?"). ואת אסדות הגז צריך לאבטח כמובן, ומי יספק את הספינות? טיסנקורפ.


יכולתי לומר שקוראי רוטר הם תמימים או עיוורים, אבל המצב הרבה יותר גרוע.
אתם יודעים על השחיתות הזאת, ובוחרים לשתף איתה פעולה, לזרום איתה ולהצביע עבורה בקלפי פעם אחר פעם. כשאתם נתקלים בעדויות כל כך מזעזעות של שחיתות, אתם בוחרים לזלזל ולתקוף את העיתונאי, להפחית מחומרת העניין.

תמיד אנחנו שומעים על מדינות מושחתות באפריקה, ונוטים לזלזל במנהיגים ובאזרחים שלהם, אבל כך בדיוק זה עובד.

אתם המושחתים
סייר 31.07.2012:18
96. אתה ישר כמו פלס, אבל ''תופר'' תיק בתפרים גסים מדי. בתגובה להודעה מספר 59
זה יהיה מיותר וחסר תוחלת להסביר לך עד כמה אתה טועה. תמשיך בשטויות שלך. כולם מושחתים, חוץ ממך ומברק.
berale 31.07.2012:39
101. אתה כל כך בקי במעשיות - אבל אפילו לא יכול שלא לערבב בין תשובה למימן , שעם הבן שלו - של מימן - יאיר נתניהו בתגובה להודעה מספר 59

ערכתי לאחרונה בתאריך 31.07.20 בשעה 12:45 בברכה, berale

התבדח על 400 שקל --שבעינכם כמובן שגם זו מן הסתם עסקת שוחד ורק בגלל ההנחות שמנדלבליט עושה לנתניהו אין תיק 5000 על ה 400 שקל שיאיר ביקש בבדיחות הדעת ממימן הבן .

זה כל המטרה שלכם , להטיל דופי בכל דבר של נתניהו , מיחזור בקבוקים ,גלידת פיסטוק , רהיטי גן , האבא הנוטה למות של שרה , פוסיקט , ma:ba, צוללות , גז , קורונה .

כי אין נסיגות . זה העניין . נסיגות . אין נסיגות .

Sceptical 31.07.2012:44
102. יאיר נתניהו לבן של טייקון הגז:'אתה חייב לנו, אבא שלי סידר לאבא שלך 20 מיליארד דולר, הוא נילחם בשבילכם בכנסת' בתגובה להודעה מספר 101איזה צחוקים איתו...
berale 31.07.2013:01
106. יאיר השיכור מתבדח בפתח מועדון חשפנות עם הבן של מימן . -צוחק בקול , ואומר לו : '' ''אבא שלי עשה לאבא בתגובה להודעה מספר 102
שלך אחלה עיסקה ..... אחי ,סידר לך עכשיו 20 מיליארד דולר, ואתה לא יכול לפרגן לי ב-400 שקל?" - מה זה אם לא שוחד . רק בגלל שמנדלבליט הוא היועץ המשפחתי הוא לא הגיש אישום בקבלת שוחד על בקשת 400 שקל, והסתפק באישום בקבלת שוחד על הפעלת יועץ תקשורת ובקשות לגבי סיקור .
מייקל דה סנטה 31.07.2009:17
11. אין לי מושג מה היה שם, נשמע לי הזוי שראש ממשלה יתן יד לדבר כזה, אני לא חושב שהוא קשור. בתגובה להודעה מספר 0
אבל... צריך לחקור. זה לא משהו קטן, מדובר פה בגניבה אולי בסדר גודל הכי גדול *בהיסטוריה של מדינת ישראל*, לא פחות. דבר כזה מצדיק חקירה מיוחדת והקמה של וועדת חקירה. בלי שום קשר לביבי.

גנבו פה הררי דולרים, ועל זה אין שום וויכוח. השאלה מי מעורב ומי לא.
מעיד_נאמן 31.07.2009:19
13. אבל יש פה במה לאג'נדה שמאלנית להציג את זה כאן ללא איזון. כך פועלת מערכת לשינוי דעת קהל. בתגובה להודעה מספר 11
צריך וועדת חקירה, וזה בסדר שתהיה , וצריך שתהיה.
אבל הכתב הזה קבע ש"מישהו" שיכול לשלוט בפקס האדום, הכריח את צהל לקנות צוללות וספינות.
זהו, גזר הדין נחרץ.
כולם קוראים ומצקצקים בלשונם.

הכתבה הזו לא ענינית, אלא מציגה בצד מאד ברור את דעתו של הכתב. ואת דעתו של מי שמביא את זה לכאן.

בהמשך לשיחתנו על זה, הנה דוגמא
מייקל דה סנטה 31.07.2009:21
15. אני לא שוחה בפרטים ואין לי את הזמן עכשיו לעבור על הכתבה (אשתדל לעשות זאת בהמשך) בתגובה להודעה מספר 13
אבל זו פרשת ענק, בלי קשר לביבי. לא מבין איך זה לא נושא השיחה במדינה 24/7. יש מצב שגנבו פה *מיליארדי* דולרים מהקופה של המדינה.
dudi_du2 31.07.2009:30
27. מליארדים אכן נגנבים כל שנה! לפושעי ההסתדרות, פנסיה תקציבית וכו'... בתגובה להודעה מספר 15
darwin 31.07.2009:43
37. זה חדשות. נקודה. מה זה להציג עם איזון? הפכנו להסתדרות? בתגובה להודעה מספר 13
יש פה כל כך הרבה תגובות אוטומטיות משני הכוונים וגם את החדשות רוצים למנוע פה?
מעיד_נאמן 31.07.2009:54
51. טוב בסדר. חדשות שקובעות שביבי לחץ על רכישת דברים שלא צריך.... זה אג'נדה, זה לא חדשות. בתגובה להודעה מספר 37
לא ידעתי שהכתב הזה הוא בית המשפט הוא השופט התליין והקטגור
darwin 31.07.2010:04
57. תעבוד קשה כמו מביא הידיעה ותביא חדשות אחרות. אל תסתום את הפה למי שמביא חדשות. בתגובה להודעה מספר 51
אם תוכן הכתבה נכון זו אולי הכתבה החשובה של השנה.
מעיד_נאמן 31.07.2010:34
67. אל תסתום לי את הפה. זה לא חדשות, זה אג'נדה ומיחזור חומרים. בתגובה להודעה מספר 57
darwin 31.07.2012:01
91. מי שמנסה לסתום את הפה לאנשים פה זה אתה. חיה ותן לחיות בתגובה להודעה מספר 67
רוטר הוא לא עוד ערוץ תקשורת של ביבי
gold1980 31.07.2017:02
122. +1 בתגובה להודעה מספר 11
לבוב 31.07.2009:17
12. בכירים במערכת הביטחון '' ללא עמדה פוליטית'' בתגובה להודעה מספר 0
Double Spanish 31.07.2009:39
35. = בוגי בתגובה להודעה מספר 12
לבוב 31.07.2009:42
36. בוגי זה ב '' בית'' יש גם ב''אלף'' בתגובה להודעה מספר 35
איזנקוט
ולא פרסמו את שאר האותיות
מדמחיסט 31.07.2009:46
41. בוגי ... בתגובה להודעה מספר 12
נגמרה הבושה שלהם
GaggeR 31.07.2009:23
18. נו ו? הוא נבחר להיות ראש ממשלה ולקבל את ההחלטות האלו. בתגובה להודעה מספר 0
cosmic_rays25 31.07.2009:23
19. השמאל המטורלל מוכן לפגוע בביטחון המדינה רק כדי להוריד את ביבי. לישראל יש צורך קיומי בזרוע ימית גדולה וחזקה. בתגובה להודעה מספר 0
הים הוא סוג של פיצוי לסכנה של העומק האסטרטגי של ישראל.הים מאפשר לכוחותינו להגיע למדינות עויינות בלי הצורך לעבור יבשתית או אווירית דרך מדינות שבדרך(עויינות כמובן).
שלא לדבר על הפן ההגנתי של הגבול המערבי,השמירה על האסדות וכולי וכולי.
לסיכום השמאל המטורלל מסכן את ביטחון המדינה רק על מנת לחזור ולשלוט.
מחשבה 31.07.2009:28
24. זה נשמע לא טוב. בתגובה להודעה מספר 0
אבל אני רוצה להבין מה קורה בעניין שלוש הצוללות הנוספות. הן הנקודה הכי חשובה כאן, והתשובה של יגל על פניו נשמעת בסדר.
dudi_du2 31.07.2009:29
25. מה הכותרות הדביליות האלו? צריך להודות לו כל יום על חיזוק חלי הים הזעיר שלנו בתגובה להודעה מספר 0
לטורקיה ומצרים חילות ים מפלצתיים ביחס אלינו.
המחדש 31.07.2009:30
26. זה לא אותו יעלון שהמציא את דוקטרינת לתת לטילים של החיזבאללה להחליד? בתגובה להודעה מספר 0
אני בדמיוני רואה את יעלון מתנפח בזעם, כולו אדום כשהוא קורה את הפקס ומחליט לנקום

ומאז אנחנו בסבבים צפופים של בחירות

Metal-MaN 31.07.2009:31
28. מתקרבים לבחירות?? בתגובה להודעה מספר 0
מחניודה 31.07.2009:34
30. נכון רונן ברגמן עיתונאי מעולה אבל שאלה. נגד מי הוגש כתב אישום או מיועד לכתב אישום?תשובה:לא ביבי ולא הסובב אותו בתגובה להודעה מספר 0
micmic 31.07.2009:52
48. כבר "עיתונאי מעולה" הוא לא... איבד כל יושרה עם תחקיר הבוטים המזוייף. בתגובה להודעה מספר 30
ורד הרים 31.07.2009:35
32. כששמים תמונה כזו בכתבה בתגובה להודעה מספר 0
אתה מבין שאובייקטיביות - לא תמצא פה.
יוסף כץ 31.07.2009:36
33. כתבה מדומיינת ומטורללת. אין שום פקס אדום במערכת הבטחון שפתאום פולט מסמכים. בתגובה להודעה מספר 0
מעיד_נאמן 31.07.2009:56
52. אז מה. תן להם להאכיל את הציבור חומץ בזמן שהם אומרים שזה סוכר. ככה מייצרים חמוצים. לא? בתגובה להודעה מספר 33
גושן 31.07.2009:36
34. ההפגנות לא מתרוממות, אז מה הפתרון? צ ו ל ל ו ת.... בתגובה להודעה מספר 0
הר טוב 31.07.2009:44
38. הנדסת תודעה שמאלנית בתגובה להודעה מספר 0
אין לה גבולות

nbv nbv 31.07.2009:47
43. משום מה אדון גנור מריח לי כחזיר בתגובה להודעה מספר 0
darwin 31.07.2009:49
44. כמה תגובות אוטומטיות של כת ביבי בלי שקראו כלום כנראה בתגובה להודעה מספר 0
מוזר שאין חקירה עד עכשיו בנושא עם כל כך הרבה חומר.
חלוץ שפוי 31.07.2009:59
54. גם אם תהיה חקירה הם יגידו שזו החונטה..... בתגובה להודעה מספר 44
מעיד_נאמן 31.07.2010:00
55. הייתה חקירה. ביבי לא קשור. אז התגובה היא בדיוק הפוכה: הייתה חקירה אמרו שזה לא ביבי. והם אוטמטית אומרים ביבי. בתגובה להודעה מספר 54
חלוץ שפוי 31.07.2010:01
56. הם אומרים שצריך ועדה שתבדוק מה בדיוק היה שם בתגובה להודעה מספר 55
מה יהיו המסקנות של הועדה? אין לי מושג
מעיד_נאמן 31.07.2010:34
68. דווקא לכתב הזה יש מושג, הוא כבר בכותרת לא מסתיר את הדעה שלו בתגובה להודעה מספר 56
winter1 31.07.2012:03
92. מה הועדה צריכה לבדוק? בתגובה להודעה מספר 56
Take Five 31.07.2011:11
81. אז פתאום אתם מאמינים לתוצאות חקירה בתגובה להודעה מספר 55
של מנדלבליט ושי ניצן. אבל רק כשהם מזכים את ביבי מכל חשד. כמה נוח.
עמבה 31.07.2013:43
114. היא הנותנת בתגובה להודעה מספר 81
העובדה שאפילו מנדלבליט ושי ניצן לא מצאו לנכון להאשים אותו בפרשה מנקה אותו מכל חשד.
Kayser Soze 31.07.2009:53
50. זה לא ברגמן מתחקיר הבוטים? בו האיש פרסם אפילו יותר מלל על רשת בוטים של ביבי (שהתגלו כאנשים חיים).רל''ב בתגובה להודעה מספר 0
Katvan 31.07.2009:57
53. טוב מאד שראש הממשלה הנבחר מנער את הצבא המקובע, ומסביר לו שצריך לחזק את הצי לקראת סכסוך עם בתגובה להודעה מספר 0
טורקיה. צה"ל חי את המלחמות הקודמות.
לגמן 31.07.2010:07
60. הלחץ הוא פחות בהרבה מהשמאלנס בתגובה להודעה מספר 0
לבצע הפיכה כנגד רצון העם שהם לא חלק ממנו יותר....
דק פורתא 31.07.2010:08
61. סביר שאחד מהמעורבים יפתח את הפה. אולי אפילו מיקי גנור שיגלה הפעם בתגובה להודעה מספר 0
את כל האמת. הפרשה הזו חמורה מדי מכדי להיות מטויחת.

לעת עתה, פרשת הטבת מיליוני הדולר המוסווית שקיבל נתניהו במחיר הרכישה של הזכויות בסידריפט והודאתו במידור משרד הבטחון וצה״ל בענין הצוללות למצרים, לא יאפשרו למנדלבליט להמנע מלחקור את נתניהו תחת אזהרה, ואם. ימשיך לגמגם יקבל צו מבג״צ.
micmic 31.07.2010:47
74. הוא לא יפתח על אהוד ברק בתגובה להודעה מספר 61
FactsOnly 31.07.2010:14
62. יש מקור עיתנואי? בתגובה להודעה מספר 0
ולא פרומו לספר הבא?
בולגקוב 31.07.2010:20
64. בלי קשר לנתניהו, דברים מטרידים בתגובה להודעה מספר 0
עוד לפני השאלה לגבי מעורבות של ראש הממשלה, הדברים לכל הפחות מחייבים בירור ותשובות, מה גם שלגבי גנור אנחנו כבר יודעים איזה נוכל רמאי הוא ובמה הוא עסק.
מי שמשכנע את עצמו שכולם שקרנים וכולם נגד ביבי וכולם ממציאים והכל תקין ומצויין- תנחומיי ודש מרמי דותן.
micmic 31.07.2010:50
76. הבעיה שהיא חקרו את זה בהקשר לנתניהו... שיחקרו את זה כנושא נפרד- בחיפוש אחר חקר האמת בתגובה להודעה מספר 64
למה לי זה לא נראה נורמלי שאהוד ברק בתפקידו כשר הביטחון דאג לטובתו של גנור.. למה לא בודקים בנושא?

הרי זה שגנור וברק מכירים - זה ידוע.
אבו פאדי 31.07.2010:24
66. ברגמן? זה עם ״תחקיר״ הבוטים? בתגובה להודעה מספר 0
חוסו על זמנכם
HappyBD 31.07.2010:41
70. גם כתבות אלפי מילים לא יבלבלו אותנו.... מיחזור זה היסטוריה עכשיו יותר מעניין לשמוע מתי בן ארי תפוטר בתגובה להודעה מספר 0
bugy 31.07.2010:47
73. אמ'לק...איך כל מה שקרה עבר בתגובה להודעה מספר 0
במשך שנים מתחת לרדאר..??
אותי זה מפחיד..
גם זה לטובה 31.07.2010:51
77. בוקר טוב בתגובה להודעה מספר 0
מה ביבי עשה היום?
פתטיים
ERIK85 31.07.2010:57
79. אמל''ק ''תחקיר'' של ידיעות אחרונות על ביבי בתגובה להודעה מספר 0
נאקימה 31.07.2011:05
80. עכשיו ברור למה מישהו נגד ועדת חקירה ממלכתית בתגובה להודעה מספר 0
תמשיכו לשחק בשמן ובמימד החמישי - אם עשרה אחוז נכון זה פצצת אטום בכל הרכש הצה״לי
menahem 31.07.2011:18
84. ממש הפרוטוקולים של זקני ציון בתגובה להודעה מספר 0
winter1 31.07.2011:24
86. כתבה מביכה. איך כתבה על התעצמות ימית לא מזכירה במילה אחת את טורקיה ואת הזירה המהתהווה במזרח הים התיכון? בתגובה להודעה מספר 0
הצי הישראלי נחות ועלוב (באופן מסורתי), טוב עשתה המדינה שבחרה להרחיב את הצי. טורקיה היא האויבת המתהווה ובניגוד לחרטאת איראן ליריבות עם טורקיה יש משמעות - אנחנו חולקים את אותה זירה ימית, יש לציר שלנו סכסוך על משאבים עם הטורקים (גז והובלתו לאירופה), יש סכסוך אידיאולגי ובניגוד לאיראנים לטורקים יש לגיטימציה (דתית) לפעול במרחב הערבי.
סייר 31.07.2011:27
87. התעצמות בזרוע הימית שווה שחיתות. ככה זה כשיורים ואח''כ מסמנים את עיגולי המטרה... בתגובה להודעה מספר 0
מעניין מה היה ברגמן כותב אילו היה עיתונאי בסוף שנות ה 60, כדישראל בנתה את חיל האוויר על מטוסים אמריקאים, וקלטה מאות מטוסי סקייהוק ופאנטום, לאחר מלחמת ששת הימים. "מערכת לחצים אדירה" עאלק...
בהיר 31.07.2012:23
98. נכון, כל בר דעת מבין שככל שיש יותר צוללות האיום האסטרטגי יורד בתגובה להודעה מספר 87
צריך מה שיותר צוללות ואי אפשר לסמוך על שיקול דעתם של אייזנקוט ויעלון.
berale 31.07.2013:42
113. מעניין מה הוא היה אומר על תוכנית הגרעין . שנדמה לי שנטען שהוא דחף אליה בכל הכוח למרות שלא הייתה התלהבות בתגובה להודעה מספר 87
ואפילו התנגדות בקרב רבים במערכות הפוליטית , הביטחונית והאקדמית .
שמשון הגיבור3 31.07.2012:11
94. ואו חייבים להקים ועדת חקירה לחקור ולהרשיע את כל המאפיה המושחתת הזו ולזרוק כל האשמים לכלא.... בתגובה להודעה מספר 0
ישראל_ק 31.07.2012:22
97. כותבים מלל מלל ומלל כדי שתלך ותאבד את עצמך. נתניהו לחץ על התעצמות ימית. אסון. בתגובה להודעה מספר 0
HAIM 31.07.2012:25
100. כתבה המוכיחה כמה נתניהו עובד למען המדינה בתגובה להודעה מספר 0
uz7 31.07.2012:48
103. ההפגנה לא מתרוממות, תחקיר הבוטים פייק ברגמן , גם פה ברגמן. מסקנה ברגמן זה חותמת פייק של נוני. בתגובה להודעה מספר 0
זה בדיחה האיש הזה הפך.
כנען 31.07.2013:19
111. כך פועל סוכן ההצפה ברוטר בתגובה להודעה מספר 0
קשתות 31.07.2013:23
112. אם זה נכון, זה מטורף... כמה כסף נשפך בתגובה להודעה מספר 0
כדי שמקורבים יקבלו עמלות ..
SecondOpinion 31.07.2014:15
120. רונן ברגמן האפס יודע שהשב''כ רצח את רבין ולא יגאל עמיר (היו לו שיחות עם הרופאים) אבל אפס נשאר אפס בתגובה להודעה מספר 112
והוא מסתיר את האמת מעם ישראל
em28 31.07.2014:19
121. בנימין נתניהו נגד מדינת ישראל ואחרים בתגובה להודעה מספר 0
היטש 31.07.2019:11
125. הבלוף העיקרי מסתתר בקטע שבו הכתבה מביאה לי את רוח תגובת נתניהו...ולא תגובה מלאה כלשונה. בתגובה להודעה מספר 0
העבר לפורום אחר
העבר לפורום:
סיבה:
תגובה חדשה
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג
עריכת אשכול
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג