להורדת אפליקציה:
החופשה הבאה שלך מתחילה כאן
פורום סקופים וחדשות אשכול 645947

miklo 31.07.2012:31

מארב בשחקים: כך למדה ברית המועצות לפחד מחיל האוויר הישראלי

ערכתי לאחרונה בתאריך 31.07.20 בשעה 13:18 בברכה, miklo

הקברניט-ניצן סדן:https://www.instagram.com/hakabarni...

ב-1970 קיבלה מצרים סיוע צבאי ישיר מבריה"מ, בדמות טילים ומטוסים מתקדמים, שהופעלו בידי הצוותים הטובים ביותר של רוסיה. גולדה מאיר שאפה להימנע ממלחמת עולם שלישית, אך לאחר התגרויות נאלצה להגיב. התוצאה: מבצע אווירי מדהים שבסופו קיבלו הרוסים שיעור מהמם בצניעותשלום, כאן הקברניט; המתח בין ישראל ורוסיה תלוי באוויר בשנים האחרונות, על רקע פעילותנו הממושכת בשמי סוריה שאף הובילה להפלת מטוס צבאי רוסי ב-2018. כולי תקווה שלא יגיע לכדי חילופי אש בין רוסיה וישראל; גם כי גזרת הצפון נפיצה דיה גם כך ולא חסרות לנו צרות בינלאומיות - וגם כי פשוט חבל על הטייסים של פוטין. רוסיה יודעת טוב מאוד למה עדיף שלא להסתבך עם צה"ל וחיל האוויר שלו - והיום אספר לכם איך למדה זאת עוד לפני 50 שנה, בשיעור שעלה לה בדם.
----
לטורי הקברניט הקודמים:
קליעי הקסם: כך שינה טיל הסיידוויינדר את הלוחמה האווירית
גיבורים מתים בסתר: קרבות האוויר הסודיים של המלחמה הקרה
כחול לבן עם מבטא צרפתי: 60 שנה למטוס הפוגה בישראל
קרב אלף המטוסים והטייס שהציל את המלך
הלביא מקהיר: כך חיסלה ישראל את הסופר-מטוס הנאצי של מצרים (3 שנים לקברניט)
מיראז' 4: חצי מפציץ אטומי, חצי מכונית ספורט

לכל הטורים של הקברניט
----
בימי מלחמת ההתשה התקשתה מצרים להתמודד עם חיל האוויר הישראלי, שתקף בתוך השטח שלה; פאנטומים וסקייהוקים חצו את סיני בניחותא, והפציצו תשתיות נ"מ, גילוי, מחסני נשק ועוד - בתגובה לאש ארטילרית של מצרים על קו מוצבי התעלה. השלטון המצרי, שגאוותו נרמסה עד עפר עוד במלחמת ששת הימים, פנה לעזרת בריה"מ וקיווה לטוב.

פאנטומים מעל מצרים צילום: NARA


והטוב הגיע: בינואר 1970 חזר נשיא מצרים, גמאל עבד אל-נאצר, מביקור במוסקבה עם חיוך ענק מתחת לשפם: הסובייטים הסכימו לסייע לו באופן ישיר - ולשלוח כוחות צבא מובחרים, שיעזרו לקצוץ את כנפי חיל האוויר הישראלי.

הסיוע היה סודי ביותר, אך נחשף בשל היקפו העצום ועבודתם המעולה של להק המודיעין בחיל האוויר ואמ"ן. אלפי חיילים סובייטים הגיעו למצרים, ביחד עם סוללות טילי נ"מ מתקדמות מדגם S75 (שמוכרות יותר בתור SA2) ומספר טייסות מיג 21MF.

חזקים ביחד. נאצר ומנהיג ברית המועצות, ניקיטה חרושצ'וב צילום: (ITAR-TASS (Vasily Yegorov


הסובייטים לא עשו זאת מטוב ליבם: היתה זו הזדמנות פז לבחון בשטח את יכולותיה מול הציוד האמריקאי שקיבלה ישראל. הם גם לא עשו זאת בשמחה. למעשה, בריה"מ כעסה מאוד על המצרים; היא העבירה להם מטוסי קרב מודרניים ומתקדמים, סייעה להם בהכשרות ובאימונים - והתקשתה להבין איך יתכן שפעם אחר פעם מנצחת אותם ישראל באוויר.

בעוד הבכירים ברוסיה שמרו על ארשת פנים דיפלומטית, קצינים שהיו במגע קבוע עם חיל האוויר המצרי פשוט יישרו מבט וטענו שלמצרים יש טייסים מחורבנים. מדובר בעלבון איום ונורא, שגרם לחיל המצרי לתעב את פטרוניו הסובייטים. לרוב, נוהגים טייסי קרב בצניעות, ביודעם כמה איומה וכאוטית היא המלחמה באוויר. אך לפי עדויות ממצרים, סברו טייסי ברית המועצות שיש בכוחם להצליח היכן שנכשלו המקומיים - ולהכות בישראלים החצופים האלה.

מיג 21 צילום: שאטרסטוק


היוהרה הרוסית התבטאה בשטח: סוללות הטילים ירו על מטוסי חיל האוויר ואף הועברו לחזית, היכן שביכולתן לאיים על כוחותינו בטווח גדול יותר.

בחוכמתה, הבינה ראש הממשלה גולדה מאיר שיש פה משבר בינלאומי שיוכל בקלות להצית מלחמת עולם שלישית; ארה"ב תקפה את וייטנאם וסבלה ממחאה מבית, בין היתר משום שהציבור התקשה להבין מה יש לצבא שלה לחפש באיזה ג'ונגל בדרום מזרח אסיה. ואולם, כניסה סובייטית למזרח התיכון, כל כך קרוב לאירופה, זה משהו שהרבה יותר קל לתקשר, וליצור כך לכידות לאומית. הדרך למלחמה גרעינית נראית קצרה מאי פעם.

שאפה להימנע ממלחמת עולם. מאיר צילום: Wikimediaמה עשתה גולדה? הורתה לצה"ל לא להתעסק עם הרוסים, על אף ההתגרויות שלהם. מה עשו הרוסים? אמרו "יה, איזה יופי" והחריפו את ההתגרויות: מטוסי מיג 21 אף רדפו אחר מטוסי תקיפה ישראלים אל תוך שטחנו, ויחידת ההאזנות של חיל האוויר דיווחה שהסובייטים מביעים ביטחון עצמי מסחרר.

בעיניהם, ישראל פשוט מפחדת להתקרב. בלית ברירה, הורתה גולדה על פעולת תגמול. ולא סתם אחת, כי אם מבצע שיגרום לרוסים להבין עם מי יש להם עסק. ולא סתם מבצע, כי אם אחד המארבים האוויריים הכי מתוחכמים שנעשו.

סוללת טילי S75. האלמנט במרכז הוא מכ"מ, סביבו מחפורות למשגרי טילים צילום: Wikipedia


רגע, מה זה בכלל מארב אווירי? בעולם בו יש מכ"מים, מה אמורים מטוסי קרב לעשות, להתחבא מאחורי ענן? ובכן, מארב אווירי הוא טקטיקת קרב מאוד מסובכת שנשענת על המכ"מים עצמם, ומצריכה המון מודיעין, יכולות טכנולוגיות וטייסים מדהימים. לצה"ל היה את כל אלה במלאי, ומבצע "רימון 20" יצא לדרך.

ה-30 ביולי 1970 החל כעוד יום רגיל מבחינת מפעילי מערך הגילוי במצרים, סובייטים ומקומיים כאחד: נקודות קטנות הופיעו על המסכים, והחלו להתקדם מסיני הישראלית לעבר תעלת סואץ. קצב התנועה והגובה הראה דפוס שקל לזהות - מבנה של מטוסי תקיפה ישראלים, כנראה מדגם סקייהוק, שנמצא בדרכו לתקיפת סוללות ארטילריה בשטח מצרים. מאחוריהם הופיעו עוד שתי נקודות, מהירות יותר: זוג מטוסי נשר, שיצלמו את המטרות לצורך הערכת נזקי התקיפה.

באים, תוקפים, הולכים. סקייהוקים של חיל האוויר צילום: בטאון חיל האווירמה רגיל בזה? ובכן, מתקפות כאלה יצאו לפועל בערך פעם בשבוע-שבועיים, והנה צצה הזדמנות סובייטית להראות לישראלים האלה מי פה בעל הבית. הכוחות הרוסים הזניקו שני מבנים של מיג 21MF - האחד לקראת מטוסי התקיפה והשני אל מטוסי הצילום, כדי לתפוס את המטרות הקלות.

מטוסי מיג 21 ממריאים צילום: beyond russia, sputnik

וכשהתקרבו המיגים, קרו שלושה דברים מפתיעים מאוד: הראשון הוא ששני מטוסי הצילום היו בעצם ארבעה; הם טסו במתאר שמתאים למשימת צילום, אך כה קרובים זה לזה, שבמכ"מ הם נראו כצמד.

מבנה מטוסי נשר (אילוסטרציה) צילום: ארכיון צה"ל (אילוסטרציה)

השני הוא שמטוסי התקיפה אמנם טסו במהירות, גובה וצורה של מטוסי סקייהוק, אך למעשה היו אלה פאנטומים רבי עוצמה שעמוסים בטילי אוויר-אוויר. והטייסים שלהם פתחו את המבער האחורי, טיפסו במהירות לגובה רב ואז צללו לעבר המיגים.

פאנטומים של חיל האוויר צילום: אתר חיל האוויר הישראלי

השלישי הוא שרביעיית מיראז'ים נוספת, שחמקה מהמכ"מ הקרקעי בזכות לוחמה אלקטרונית, צצה משום וצמצמה מרחק במהירות. אבל ההפתעה הכי גדולה לא היתה קשורה בכלל למטוסי קרב, אלא למטוס שמנמן ואיטי ששייט הרחק משם.

מיראז' ישראלי באוויר צילום: אתר חיל האוויר הישראלי


היה זה מטוס סטרטוקרוזר מגודל, במשימה מיוחדת: על סיפונו מערכות תקשורת ואנשי יחידת "מסרגה" של אמ"ן, שהתמחתה בהאזנות ופענוח פעילות הסובייטים במזרח התיכון. הם חסמו רשתות תקשורת של הרוסים עד כדי כך שטייסי בריה"מ לא ידעו בכלל כמה אויבים ניצבים מולם, והיכן. בנוסף, דיווחו לחיל האוויר בדיוק מתי ממריאים מטוסי האויב.

טייסי ברית המועצות מצאו את עצמם מוקפים מכל הכיוונים, ומיסוך קשר לא איפשר להם לקבל הכוונה מהקרקע - שיטת העבודה המועדפת עליהם. קציני הבקרה הקרקעית היו בפאניקה; לאן נעלמו המטוסים שלהם? מדוע אף אחד לא עונה? האם יתכן שישראל כבר קצרה את כולם? קרב אוויר מסחרר עמד להתחיל.

מטוס נשר בתמרון, משמאלו מיג 21 צילום: sabutnik

השמיים היו מלאים במטוסים: 14 פאנטומים ומיראז'ים, ומולם 24 מיגים - חלקם מהמבנים שנפלו למלכודת, ואחרים שהוזנקו כדי לתגבר אותם.

הקרב עצמו היה קצר ואכזרי: חמישה מיגים סובייטיים נקצרו בתותחי המיראז' או בטילי הפאנטום, ורק שלושה מהטייסים שרדו את הפגיעות ונטשו. מיראז' אחד נפגע מטיל רוסי, אך הצליח לשוב בשלום לבסיס. מיגים נוספים שהוקפצו כתגבורת לא מצאו מטרות ופשוט הסתובבו אבודים בשמיים.

מיג 21 מושמד, דרך כוונת של מטוס ישראלי צילום: Kejixun


הניצחון היה מוחלט, וניצולי הקרב חזרו לבסיסים במצרים כשהם המומים ומבוהלים. לאף טייס לא היה מושג איך הצליחו הישראלים להופיע משום מקום, ולאף גנרל לא היה הסבר. לאחר התייעצות עם מוסקבה, הגיע פאבל קוטאחוב, מפקד חיל האוויר האדום לשטח, ראה את הבלאגן ומיד פקד על טייסיו לשמור בסוד את הקרב ותוצאותיו.

קרב אוויר (אילוסטרציה) צילום: ADV,ZM,USAF,obretix

שמונה שנים לאחר מכן פרסם רמטכ"ל צבא מצרים, סאעד אל-שאדלי, את ספרו "חציית התעלה". נכתב בו הצד המצרי של הסיפור הזה: המצרים שמחו על התבוסה הסובייטית; כן, גם הם נחלו מפלה, מערכי הגילוי שלהם כשלו והם היו המומים לא פחות מהרוסים.

אבל טייסי בריה"מ הפסיקו לזלזל בהם, והבינו שהאויב הישראלי הוא או חכם מדי, או משוגע מדי, או שניהם גם יחד.

קיבלו שיעור בצניעות. מדריכים רוסים ומטוסם צילום: airforce.ru


מאז מבצע רימון 20, הפסיקו הרוסים להתגרות בחיל האוויר הישראלי, והבינו שהזירה הזאת נפיצה מדי ועדיף לא להתערב בה ישירות. בשנים שלאחר מכן הלך והצטמצם חיל המשלוח, עד שנותרו ממנו רק צוותי יועצים - צוותים שעזבו את המזרח התיכון ערב מלחמת יום הכיפורים.

מה כל כך הפחיד את המצרים? הם איבדו שישה מטוסים (מהם אחד שנפל בתאונה בדרכו לנחיתה) - לא נכס אסטרטגי עבור מעצמה שמחזיקה אלפי מיגים, ובאותה מידה היתה יכולה להזניק בפעם הבאה גם חמישים מטוסים או יותר. וההונאה של כוחותינו עבדה עליהם - אך ספק אם תעבוד שנית; היא התבססה על רשת קשר ספציפית, שלאחר חשיפת הפריצה אליה, הוחלפה.

המסר עבר: אל תתעסקו עם ישראל צילום: אתר חיל האוויר

לא, הסיבה טמונה במה שעשו צוותי ההאזנות: אם הצליחו לפרוץ לרשת קשר מסווגת עד לרמה שאיפשרה הטעיות בתוכה, אין ספק שיש לישראלים האלה גישה להרבה מודיעין רגיש. ומי יודע האם הרשת שנפרצה היא אחת משתיים, אחת מחמש או אחת מעשרים שכבר מנוטרות בידי צה"ל. כמה זמן הן מנוטרות? באיזו שיטה? אם הישראלים הקריבו את הרשת הספציפית בה השתמשו, האם היא זניחה מבחינתם? אולי יש להם גישה לרשתות מסוכנות באמת?

והרוסים פחדו שהמידע הזה יועבר לידי ארה"ב, שתוכל ליישם אותו בקנה מידה עולמי, מה שיחייב אותם להחליף את כל תורת התקשורת הצבאית שלהם - ויגביל את היכולת של בריה"מ להפגין כוח, ולתפעל את צבאה ביעילות. הטייסים של צה"ל טובים, אפילו מעולים - אך המודיעין של צה"ל פשוט מפלצתי. וכשאתה פועל בסמוך לתשתיות מודיעין כאלה, אתה מסכן את עצמך בכל מקום.

הקברניט :
https://www.calcalist.co.il/interne...
הפינה הפטריוטית :
חיל הים הישראלי

לצפייה בפייסבוק:https://www.facebook.com/watch/?v=5...

הקודמים בפינה :
יחידת עוקץ: https://youtu.be/fXo16OqtrDs
כנף 7: https://youtu.be/L1dmRtyhdnc
ימ"מ: https://youtu.be/NioLcjFoo64


בשלישי הסרטון המלא, בפורום קפה(לרשומים בלבד):
https://rotter.net/cgi-bin/forum/dc...
לא רשומים?
הרשמה לרוטר: https://rotter.net/slika/actual


אפשר גם להגיב ביוטיוב, . משתדל לענות לכולם,
טרולים נמחקים ונחסמים מהר.
בעיקר שונאי ישראל.. ימ"ש מגיבים שנאה,
גם את זה נעבור

|דגל| עם ישראל חי |דגל|שבת שלום רוטר.


מעיד_נאמן 31.07.2012:45
1. תודה רבה! בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2012:46
2. תודה לחיל האוויר הטוב בעולם! בתגובה להודעה מספר 1
opuser 31.07.2013:17
7. גאווה אמיתית. תודה בתגובה להודעה מספר 1
miklo 01.08.2008:11
89. משרשר לפה, מתוך האינסטגרם של הקברניט - מזל טוב ל F-15 בתגובה להודעה מספר 1


מזל טוב, י'נסיך!
השבוע לפני 48 שנה טיפס אירוו בוראוז לתא טייס של מטוס חדש. טיפס הרבה, כי זה היה מטוס גבוה וגדול, ואדיר באופן כללי: ה-F15 הראשון. בוראוז היה טייס הניסוי הראשי של חברת מקדונל דאגלס ובכיר בפרויקט ה-F15. הטיסה היתה מעמד חגיגי במיוחד: רק יום קודם לכן קיבל המטוס את השם הכל-כך-אמריקאי Eagle, עיט - והיו לפנטגון ציפיות עצומות ממנו. בכל זאת, הוא עלה פי שלושה מהמטוסים אותם נועד להחליף, והמטרה היתה לספק לחיל האוויר יכולת עליונות אווירית אל מול מתחרה סובייטי קשוח ביותר - המיג 25 שטס פי שלושה ממהירות הקול.


עכשיו, טיסת הבכורה הלכה די חלק, וכולם הופתעו מכמה שהאווירון חזק. התאוצה שלו היתה משגעת, התמרון זריז כמו של כלי קטן בהרבה - והיה ברור שיש פה מטוס שובר שיאים, וכזה שבאמת יצליח לשלב בין יכולות שנדרשות לדוגפייט ובין תפקוד כמשטח שיגור לטילים ארוכי טווח, עם מכ"מ עצום וטווח מרשים. מאז עברו הרבה שנים, בהן התגלו כמה דברים מעניינים.


למשל, שהמיג 25, אותו נבנה ה-F15 להביס, הוא פחות קשוח ממה שהעריכו האמריקאים ופרט ליירוט מטרות איטיות, לא מסוגל לעשות הרבה כמטוס לוחם. ולמשל 2, שה-F15 באמת עשה את כל מה שציפו ממנו והביס את כל מטוסי הקרב שפותחו לפניו (אבל לא את בני דורו. למעשה, מעולם לא נפגש אחד עם סוחוי 27 בקרב). ולמשל 3, שגם אחרי שהושק מחליפו, ה-F15 עדיין נותר מטוס קרב אדיר ורב יכולות. בימים אלה מתלבטת ישראל ושוקלת לקנות עוד כאלה, מדגמים חדשים שפיתחה בואינג. חמקנים הם לא, אך ביכולתם לשאת חימוש רב, לייצר מודיעין תוך כדי משימה ולעשות עוד הרבה דברים שכמעט אין מטוס שיכול.

שווה להציץ..
https://www.instagram.com/hakabarni...
Q 31.07.2012:48
3. תודה על ההפוגה ההיסטורית המעניינת. בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2022:42
77. תענוג. בתגובה להודעה מספר 3
VERITAS 31.07.2012:55
4. וואו! איך מעניין! תודה רבה בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2022:40
76. חופשי! בכיף :) בתגובה להודעה מספר 4
הפוך גוטה 31.07.2012:59
5. אחלה פרק לציונו של אחלה מבצע! בתגובה להודעה מספר 0
עוד מידע, כאן: מבצע רימון 20 בויקיפדיה.
https://he.m.wikipedia.org/wiki/%D7...

miklo 31.07.2013:15
6. בכיף חבר'ה - תודה גם לקברניט. אוהבים אותך ! בתגובה להודעה מספר 5
miklo 31.07.2014:24
15. תוספת: מבצע ערצב 19 + הקברניט מסקר לוחמה אלקטרונית בתגובה להודעה מספר 5
ויקי:מבצע ערצב 19 הוא מבצע שהתרחש ביום הרביעי של מלחמת לבנון הראשונה, בו הושמד בתקיפה אחת כל מערך טילי הקרקע-אוויר הגדול והחדיש של צבא סוריה בבקעת הלבנון. המבצע נערך ב-9 ביוני 1982 על ידי חיל האוויר הישראלי, ובמהלכו וביומיים שאחריו הושמדו כ-19 סוללות של טילי קרקע-אוויר, והופלו כ-23 כלי טיס של חיל האוויר הסורי ללא אבדות לחיל האוויר הישראלי.


כתבה מלאה
https://www.calcalist.co.il/interne...
הפוך גוטה 01.08.2008:54
96. כן, מבצע מהסרטים! בתגובה להודעה מספר 15
המוח היהודי בתפארתו.
יוסף 31.07.2013:18
8. הקברניט- אחד הטובים בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2014:08
13. :) בתגובה להודעה מספר 8
The force 31.07.2013:24
9. מרתק .. תודה בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2019:44
67. מכתב בתגובה להודעה מספר 9
The force 31.07.2019:59
68. מטוסים על הקרקע בתגובה להודעה מספר 67
420 31.07.2013:32
10. אחד המור''קים שאני יותר אוהב לשמוע בתגובה להודעה מספר 0
תודה!
miklo 31.07.2017:19
42. בבקשה, הנה עוד קצת: בתגובה להודעה מספר 10
זאכי זעלאן 31.07.2013:36
11. זוכר היטב את האירוע.ענק. בתגובה להודעה מספר 0
יישר כוח.
Doom 31.07.2014:08
12. תענוג לקרוא בתגובה להודעה מספר 0
תודה רבה !!
miklo 01.08.2008:48
94. תיהנה חבר! בכיף. בתגובה להודעה מספר 12
נבל עשור 31.07.2014:09
14. משמח את הלב לחזור למורשת קרב זאת. בתגובה להודעה מספר 0
בטוחני שהדורות הלוחמים של היום אינם נופלים מדור המייסדים.
ותודה על הכתבה המעניינת
miklo 31.07.2014:24
16. בבקשה, בכיף! והנה תוספת: בתגובה להודעה מספר 14
ביריון 31.07.2014:44
17. מרתק, והפעם יותר מתמיד👍🏽 בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2015:51
23. ד''ש בתגובה להודעה מספר 17
ביריון 31.07.2016:02
25. נפלא. לחיל הים הייתה להקה מיתולוגית (שלמה ארצי התחיל שם את הקרירה) לחיל האויר הייתה תזמורת בתגובה להודעה מספר 23
מיתולוגית לא פחות, עם המנצח האגדי רס"ן אריך טייך המנוח.

miklo 31.07.2017:55
45. שבת שלום רֵעֵי בתגובה להודעה מספר 25
ביריון 31.07.2017:58
46. שבת שלום עם שיר בסגנון אחר לגמרי בתגובה להודעה מספר 45
miklo 31.07.2020:05
71. הספקתי להכיר כבר, תודה! בתגובה להודעה מספר 46

ערכתי לאחרונה בתאריך 31.07.20 בשעה 20:54 בברכה, miklo

אהרן 31.07.2014:47
18. כתבה מדהימה בתגובה להודעה מספר 0
עצמאי 31.07.2015:09
19. בעוד חמישים שנה יעריכו את ביבי על כל ההתקפות בסוריה ואירן . בתגובה להודעה מספר 0
מחכה לכתבה שלך כל שישי .מרתק .
miklo 01.08.2008:15
90. מבלי להתייחס לכותרת-שמח שאתה ניהנה, בכיף! בתגובה להודעה מספר 19
בת יוסף 31.07.2015:24
20. מדהים ומעניין. לא סתם אומרים שהמודיעין הישראלי שווה יותר מכל כסף שנקבל תמורתו מארה''ב. בתגובה להודעה מספר 0
המוח היהודי הוא השובר שיוויון.
miklo 31.07.2020:05
70. ברוך ה' בתגובה להודעה מספר 20
wowst 31.07.2015:29
21. מרתק. תודה! בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2020:05
69. :) בתגובה להודעה מספר 21
Isaac 31.07.2015:37
22. מרתק ומעניין. תודות ושבת שלום. בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2015:52
24. שבת שלום. בתגובה להודעה מספר 22
גשם חומצי 31.07.2016:04
26. מחכה לטור הזה כל יום שישי בתגובה להודעה מספר 0

ערכתי לאחרונה בתאריך 31.07.20 בשעה 16:21 בברכה, גשם חומצי

תודה רבה

miklo 31.07.2016:29
30. הי ! ברוך הבא. בתגובה להודעה מספר 26

דייזי 31.07.2016:05
27. מעניין ומלא גאווה בתגובה להודעה מספר 0
אלכס מהכרמל 31.07.2016:19
28. לסובייטים היו שלושה טייסים הרוגים בקרב הזה. אין ספק, מכה קשה ליוהרה שלהם. בתגובה להודעה מספר 0
OutsideTheBox 31.07.2018:30
52. שישה מטוסים הופלו, לא חמישה בתגובה להודעה מספר 28
nbv nbv 31.07.2016:20
29. התשלום האמיתי הגיע אחרי 3 שנים במלחמת יום כיפור כאשר הלקח נלמד היטב ומטוסינו נפלו בהמוניהם בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2016:34
31. לכל שבת מוצאי שבת. בתגובה להודעה מספר 29
אבי_85 31.07.2016:35
32. אחלה גולדה שבעולם, אשה זהב, שיתביישו כל אלו שמנסים לגמד אותה, להכתים אותה, ולגמד את זכרה בתגובה להודעה מספר 0
פיצוחון 31.07.2020:26
73. מצטרף+++++ בתגובה להודעה מספר 32
משה דיין הפיל אותה.
אבי_85 31.07.2016:39
33. גדול בתגובה להודעה מספר 0
בעוד הבכירים ברוסיה שמרו על ארשת פנים דיפלומטית, קצינים שהיו במגע קבוע עם חיל האוויר המצרי פשוט יישרו מבט וטענו שלמצרים יש טייסים מחורבנים. מדובר בעלבון איום ונורא, שגרם לחיל המצרי לתעב את פטרוניו הסובייטים. לרוב, נוהגים טייסי קרב בצניעות, ביודעם כמה איומה וכאוטית היא המלחמה באוויר. אך לפי עדויות ממצרים, סברו טייסי ברית המועצות שיש בכוחם להצליח היכן שנכשלו המקומיים - ולהכות בישראלים החצופים האלה.


miklo 31.07.2016:49
36. מכתב בתגובה להודעה מספר 33
"מצילתיים מזכוכית"

בסוף שנות החמישים הטיל הסובייטי המתקדם ביותר היה ה-K5, טיל רוכב-קרן, שחייב טיסה יציבה של המטוס המשגר לעבר מטרתו. ובגלל שמטוסי אויב לא נוטים להישאר במקום כשיורים עליהם, היה זה חימוש אמין בערך כמו מצילתיים מזכוכית. ופתאום, מגיעה לידיהם טכנולוגיית נשק אוטונומי. תוך זמן קצרצר הפך הידע הזה לטיל ה-K13 של חברת וימפל, טיל שהופץ ל-28 מדינות ביחד עם המיג 21. רומניה אפילו בנתה גרסה משופרת משלה, וסין שכפלה אותו לחלוטין בדמות טיל ה-PL2, שהיה לאבי משפחה שלמה של טילים.


@אבי_85@אבי_85 31.07.2016:45
34. איזה תענוג, מרתק לקרוא תודה לך בתגובה להודעה מספר 0
ה עשתה גולדה? הורתה לצה"ל לא להתעסק עם הרוסים, על אף ההתגרויות שלהם. מה עשו הרוסים? אמרו "יה, איזה יופי" והחריפו את ההתגרויות: מטוסי מיג 21 אף רדפו אחר מטוסי תקיפה ישראלים אל תוך שטחנו, ויחידת ההאזנות של חיל האוויר דיווחה שהסובייטים מביעים ביטחון עצמי מסחרר.

בעיניהם, ישראל פשוט מפחדת להתקרב. בלית ברירה, הורתה גולדה על פעולת תגמול. ולא סתם אחת, כי אם מבצע שיגרום לרוסים להבין עם מי יש להם עסק. ולא סתם מבצע, כי אם אחד המארבים האוויריים הכי מתוחכמים שנעשו.


Ethics 4 All 31.07.2016:46
35. מיקלו אין עליך ואין כמו הפינה השבועית האהובה שלי ... בתגובה להודעה מספר 0
תודה על הכל עיוני
miklo 31.07.2016:59
38. עייייוניייי-הישראלים :) בתגובה להודעה מספר 35
תיהנה חבר.
comingback 31.07.2016:55
37. -- מרתק! מתגעגע לימים של צה''ל חזק, יוזם חכם וגאה (לאומית!) בתגובה להודעה מספר 0
הבוטח אליך 31.07.2017:04
39. עונג יום שישי - כרגיל. בתגובה להודעה מספר 0
תודה רבה.
miklo 31.07.2019:36
66. באהבה. בתגובה להודעה מספר 39
שמשון הגיבור3 31.07.2017:08
40. כתבה מצוינת, ומרתק לראות שפעם היינו אמיצים ודופקים אפילו רוסים..... בתגובה להודעה מספר 0
היום המנהיגים שלנו מפחדים אפילו מחוליות טרור שחודרים לשטחינו...
ומפקדים שעושים הכל שלא תהיה מלחמה עם חיזבלה ....
מר מייט 31.07.2018:16
50. ככה זה נראה כשהשמאל שלט פה באמת בתגובה להודעה מספר 40
bar86 31.07.2017:18
41. אחד הטייסים הרוסיים נפל בשבי הישראלי והועבר לארה''ב. בתגובה להודעה מספר 0
כשחזר מהשבי הוא הפתיע את אימו שמרוב הלם קיבלה התקף לב ומתה במקום.
miklo 31.07.2019:04
56. בובה מייסעס בתגובה להודעה מספר 41
במקרה הזה בבושקה
מחניודה 31.07.2017:23
43. האם אתה יכול לאשר הסיפור על טייס שלנו שהתעצבן על טייס מצרי שנטש לפני הקרב והוא זירז הגעה של הטייס עם המבער? בתגובה להודעה מספר 0
ilanka 31.07.2018:06
47. הגעה של הטייס? בתגובה להודעה מספר 43
חלוץ שפוי 01.08.2001:05
82. נראה לי שהוא מתכוון ששרף לו את המצנח בתגובה להודעה מספר 47
מחניודה 01.08.2006:05
85. בדיוק. תודה.. בתגובה להודעה מספר 82
miklo 31.07.2019:10
61. אני לא, אולי מישהו אחר בתגובה להודעה מספר 43
מחניודה 01.08.2006:07
86. תודה רבה. קורא קבוע את מה שאתה משבח אותנו. בתגובה להודעה מספר 61
miklo 01.08.2008:17
91. באהבה חבר. בתגובה להודעה מספר 86
איש י-ם 31.07.2017:31
44. מעניין מאוד בתגובה להודעה מספר 0
תודה רבה
miklo 31.07.2019:34
65. מכתב בתגובה להודעה מספר 44
בשוליים 31.07.2018:08
48. מרתק. בתגובה להודעה מספר 0
מר מייט 31.07.2018:15
49. תודה מיקלו, איזה סיפור נפלא בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2019:09
60. בכיף! בתגובה להודעה מספר 49
ארבע אותיות 31.07.2018:16
51. במקרה הבאת אתמול את אותה הכתבה רק שמישהו אחר כתב אותה פחות טוב? בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2019:02
55. הגיוני סה'כ.. הקברניט נוהג לציין תאריכים משמעותיים, וזה שהקדמתי אותו אתמול וגם בפוגה במבטא צרפתי, זה רק כי- בתגובה להודעה מספר 51
הוא מוגבל לשישי.

בכ"מ אפרסם... גם אם זה יהיה מילה במילה, הקברניט זה ערך מוסף וחצי מסורת.
kitzz 31.07.2018:31
53. מרתק...כרגיל... בתגובה להודעה מספר 0
תודה ושבת שלום .
נ.ב
הפאנטום, לדעתי אחד המטוסים היפים בעולם .
לראות פאנטום עמוס תחמושת ודלק ממריא עם מבערים פתוחים זה מחזה מדהים ומחריש אוזניים .
miklo 31.07.2019:07
59. שבת שלום. אמר לי פעם איש נ'מ ששירת ב73 בתגובה להודעה מספר 53
שאין משהו שחיזק לו את הבטחון בצהל באותה מלחמה ארורה,
כמו פאנטומים שעברו מעל הראש בדרך ליעד.

BlackHawkIL 31.07.2018:46
54. אחלה כתבה! בתגובה להודעה מספר 0
אין על חיל האוויר הישראלי בעולם
miklo 31.07.2019:33
63. שמעתי שהיה תרגיל דוגפייט בין ישראל למדינה אחרת (חזקה ועצומה) בתגובה להודעה מספר 54
מספר תרחישים של קרבות אוויר
צוותים שלמים באוויר.. לא אחד על אחד, בקיצור, ישראל 60 המתחרה 0
TheRastaMan 31.07.2019:06
57. מעניין ומרתק, תודה רבה. בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2019:34
64. בכיף אח בתגובה להודעה מספר 57
יגאל פת-אל 31.07.2019:07
58. מעניין ומרתק כרגיל! רק, שבקרב זה היו זרועים זרעי הפורענות של מלחמת יום הכיפורים, בהם הטק''א היווה את היריב בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2019:31
62. השאננות זרעה את זרעי המלחמה הזאת. בכ'מ.. כמו שאמרתי לחברנו למעלה.. לכל שבת מוצאי שבת. בתגובה להודעה מספר 58
והלקחים נלמדו לערצב-19
אחד האדם 31.07.2023:27
78. זה נושא בפני עצמו . מענין מאד , מורכב . בתגובה להודעה מספר 58
מניח שכבר מותר לכתוב על ההיבטים הטכנולוגיים דאז.. שוה כתבה
PaPaPanda 31.07.2020:07
72. מרתק בתגובה להודעה מספר 0
yd33 31.07.2021:03
74. מרתק . תודה רבה ! בתגובה להודעה מספר 0
miklo 31.07.2022:40
75. :) בתגובה להודעה מספר 74
Deadlocked 31.07.2023:40
79. אני מת על הדיווח השבועי הזה שלך! בתגובה להודעה מספר 0
תודה שהזכרת לי !
miklo 01.08.2008:04
88. באהבה! בתגובה להודעה מספר 79
Joker2k 01.08.2000:07
80. כל פעם כיף מחדש. מחכה לשבוע הבא 😎 בתגובה להודעה מספר 0
miklo 01.08.2008:18
92. חופשי, עוד הברקה של הקברניט וחיל האוויר הטוב בעולם! בתגובה להודעה מספר 80
עטרה 01.08.2000:41
81. נקרא בחיוך גדול בתגובה להודעה מספר 0
miklo 01.08.2008:18
93. מכתב בתגובה להודעה מספר 81
אורנג'דה 01.08.2002:28
83. גאווה בתגובה להודעה מספר 0
miklo 01.08.2008:49
95. רק בלי מצעד בבקשה ;) בתגובה להודעה מספר 83
DAN 1 01.08.2003:35
84. וואו... תודה רבה!!!סקירה מרתקת!!! בתגובה להודעה מספר 0
miklo 01.08.2008:03
87. מכתב בתגובה להודעה מספר 84
ANTI-PC 01.08.2009:09
97. חברי היקר: תודה על כל חומר הקריאה(והצפיה) המעניין שאתה מספק לנו. אתה נכס לפורום⁦🤗 בתגובה להודעה מספר 0
miklo 01.08.2010:09
98. באהבה איש יקר, תודה בתגובה להודעה מספר 97
פח זבל 01.08.2010:40
99. מארב בשחקים: כך למדה ברית המועצות לפחד מחיל האוויר הישראלי בתגובה להודעה מספר 0
לאוהבי התאוריות בין ישראל למצרים....
(נלקח מכלכליסט)

מארב בשחקים: כך למדה ברית המועצות לפחד מחיל האוויר הישראלי

ב-1970 קיבלה מצרים סיוע צבאי ישיר מבריה"מ, בדמות טילים ומטוסים מתקדמים, שהופעלו בידי הצוותים הטובים ביותר של רוסיה. גולדה מאיר שאפה להימנע ממלחמת עולם שלישית, אך לאחר התגרויות נאלצה להגיב. התוצאה: מבצע אווירי מדהים שבסופו קיבלו הרוסים שיעור מהמם בצניעות


שלום, כאן הקברניט; המתח בין ישראל ורוסיה תלוי באוויר בשנים האחרונות, על רקע פעילותנו הממושכת בשמי סוריה שאף הובילה להפלת מטוס צבאי רוסי ב-2018. כולי תקווה שלא יגיע לכדי חילופי אש בין רוסיה וישראל; גם כי גזרת הצפון נפיצה דיה גם כך ולא חסרות לנו צרות בינלאומיות - וגם כי פשוט חבל על הטייסים של פוטין. רוסיה יודעת טוב מאוד למה עדיף שלא להסתבך עם צה"ל וחיל האוויר שלו - והיום אספר לכם איך למדה זאת עוד לפני 50 שנה, בשיעור שעלה לה בדם.


בימי מלחמת ההתשה התקשתה מצרים להתמודד עם חיל האוויר הישראלי, שתקף בתוך השטח שלה; פאנטומים וסקייהוקים חצו את סיני בניחותא, והפציצו תשתיות נ"מ, גילוי, מחסני נשק ועוד - בתגובה לאש ארטילרית של מצרים על קו מוצבי התעלה. השלטון המצרי, שגאוותו נרמסה עד עפר עוד במלחמת ששת הימים, פנה לעזרת בריה"מ וקיווה לטוב.

והטוב הגיע: בינואר 1970 חזר נשיא מצרים, גמאל עבד אל-נאצר, מביקור במוסקבה עם חיוך ענק מתחת לשפם: הסובייטים הסכימו לסייע לו באופן ישיר - ולשלוח כוחות צבא מובחרים, שיעזרו לקצוץ את כנפי חיל האוויר הישראלי.
הסיוע היה סודי ביותר, אך נחשף בשל היקפו העצום ועבודתם המעולה של להק המודיעין בחיל האוויר ואמ"ן. אלפי חיילים סובייטים הגיעו למצרים, ביחד עם סוללות טילי נ"מ מתקדמות מדגם S75 (שמוכרות יותר בתור SA2) ומספר טייסות מיג 21MF.

הסובייטים לא עשו זאת מטוב ליבם: היתה זו הזדמנות פז לבחון בשטח את יכולותיה מול הציוד האמריקאי שקיבלה ישראל. הם גם לא עשו זאת בשמחה. למעשה, בריה"מ כעסה מאוד על המצרים; היא העבירה להם מטוסי קרב מודרניים ומתקדמים, סייעה להם בהכשרות ובאימונים - והתקשתה להבין איך יתכן שפעם אחר פעם מנצחת אותם ישראל באוויר.
בעוד הבכירים ברוסיה שמרו על ארשת פנים דיפלומטית, קצינים שהיו במגע קבוע עם חיל האוויר המצרי פשוט יישרו מבט וטענו שלמצרים יש טייסים מחורבנים. מדובר בעלבון איום ונורא, שגרם לחיל המצרי לתעב את פטרוניו הסובייטים. לרוב, נוהגים טייסי קרב בצניעות, ביודעם כמה איומה וכאוטית היא המלחמה באוויר. אך לפי עדויות ממצרים, סברו טייסי ברית המועצות שיש בכוחם להצליח היכן שנכשלו המקומיים - ולהכות בישראלים החצופים האלה.
היוהרה הרוסית התבטאה בשטח: סוללות הטילים ירו על מטוסי חיל האוויר ואף הועברו לחזית, היכן שביכולתן לאיים על כוחותינו בטווח גדול יותר.
בחוכמתה, הבינה ראש הממשלה גולדה מאיר שיש פה משבר בינלאומי שיוכל בקלות להצית מלחמת עולם שלישית; ארה"ב תקפה את וייטנאם וסבלה ממחאה מבית, בין היתר משום שהציבור התקשה להבין מה יש לצבא שלה לחפש באיזה ג'ונגל בדרום מזרח אסיה. ואולם, כניסה סובייטית למזרח התיכון, כל כך קרוב לאירופה, זה משהו שהרבה יותר קל לתקשר, וליצור כך לכידות לאומית. הדרך למלחמה גרעינית נראית קצרה מאי פעם.

מה עשתה גולדה? הורתה לצה"ל לא להתעסק עם הרוסים, על אף ההתגרויות שלהם. מה עשו הרוסים? אמרו "יה, איזה יופי" והחריפו את ההתגרויות: מטוסי מיג 21 אף רדפו אחר מטוסי תקיפה ישראלים אל תוך שטחנו, ויחידת ההאזנות של חיל האוויר דיווחה שהסובייטים מביעים ביטחון עצמי מסחרר.
בעיניהם, ישראל פשוט מפחדת להתקרב. בלית ברירה, הורתה גולדה על פעולת תגמול. ולא סתם אחת, כי אם מבצע שיגרום לרוסים להבין עם מי יש להם עסק. ולא סתם מבצע, כי אם אחד המארבים האוויריים הכי מתוחכמים שנעשו.

רגע, מה זה בכלל מארב אווירי? בעולם בו יש מכ"מים, מה אמורים מטוסי קרב לעשות, להתחבא מאחורי ענן? ובכן, מארב אווירי הוא טקטיקת קרב מאוד מסובכת שנשענת על המכ"מים עצמם, ומצריכה המון מודיעין, יכולות טכנולוגיות וטייסים מדהימים. לצה"ל היה את כל אלה במלאי, ומבצע "רימון 20" יצא לדרך.
ה-30 ביולי 1970 החל כעוד יום רגיל מבחינת מפעילי מערך הגילוי במצרים, סובייטים ומקומיים כאחד: נקודות קטנות הופיעו על המסכים, והחלו להתקדם מסיני הישראלית לעבר תעלת סואץ. קצב התנועה והגובה הראה דפוס שקל לזהות - מבנה של מטוסי תקיפה ישראלים, כנראה מדגם סקייהוק, שנמצא בדרכו לתקיפת סוללות ארטילריה בשטח מצרים. מאחוריהם הופיעו עוד שתי נקודות, מהירות יותר: זוג מטוסי נשר, שיצלמו את המטרות לצורך הערכת נזקי התקיפה.

מה רגיל בזה? ובכן, מתקפות כאלה יצאו לפועל בערך פעם בשבוע-שבועיים, והנה צצה הזדמנות סובייטית להראות לישראלים האלה מי פה בעל הבית. הכוחות הרוסים הזניקו שני מבנים של מיג 21MF - האחד לקראת מטוסי התקיפה והשני אל מטוסי הצילום, כדי לתפוס את המטרות הקלות.

וכשהתקרבו המיגים, קרו שלושה דברים מפתיעים מאוד: הראשון הוא ששני מטוסי הצילום היו בעצם ארבעה; הם טסו במתאר שמתאים למשימת צילום, אך כה קרובים זה לזה, שבמכ"מ הם נראו כצמד.

השני הוא שמטוסי התקיפה אמנם טסו במהירות, גובה וצורה של מטוסי סקייהוק, אך למעשה היו אלה פאנטומים רבי עוצמה שעמוסים בטילי אוויר-אוויר. והטייסים שלהם פתחו את המבער האחורי, טיפסו במהירות לגובה רב ואז צללו לעבר המיגים.

השלישי הוא שרביעיית מיראז'ים נוספת, שחמקה מהמכ"מ הקרקעי בזכות לוחמה אלקטרונית, צצה משום וצמצמה מרחק במהירות. אבל ההפתעה הכי גדולה לא היתה קשורה בכלל למטוסי קרב, אלא למטוס שמנמן ואיטי ששייט הרחק משם.
היה זה מטוס סטרטוקרוזר מגודל, במשימה מיוחדת: על סיפונו מערכות תקשורת ואנשי יחידת "מסרגה" של אמ"ן, שהתמחתה בהאזנות ופענוח פעילות הסובייטים במזרח התיכון. הם חסמו רשתות תקשורת של הרוסים עד כדי כך שטייסי בריה"מ לא ידעו בכלל כמה אויבים ניצבים מולם, והיכן. בנוסף, דיווחו לחיל האוויר בדיוק מתי ממריאים מטוסי האויב.
טייסי ברית המועצות מצאו את עצמם מוקפים מכל הכיוונים, ומיסוך קשר לא איפשר להם לקבל הכוונה מהקרקע - שיטת העבודה המועדפת עליהם. קציני הבקרה הקרקעית היו
בפאניקה; לאן נעלמו המטוסים שלהם? מדוע אף אחד לא עונה? האם יתכן שישראל כבר קצרה את כולם? קרב אוויר מסחרר עמד להתחיל.

השמיים היו מלאים במטוסים: 14 פאנטומים ומיראז'ים, ומולם 24 מיגים - חלקם מהמבנים שנפלו למלכודת, ואחרים שהוזנקו כדי לתגבר אותם.
הקרב עצמו היה קצר ואכזרי: חמישה מיגים סובייטיים נקצרו בתותחי המיראז' או בטילי הפאנטום, ורק שלושה מהטייסים שרדו את הפגיעות ונטשו. מיראז' אחד נפגע מטיל רוסי, אך הצליח לשוב בשלום לבסיס. מיגים נוספים שהוקפצו כתגבורת לא מצאו מטרות ופשוט הסתובבו אבודים בשמיים.

הניצחון היה מוחלט, וניצולי הקרב חזרו לבסיסים במצרים כשהם המומים ומבוהלים. לאף טייס לא היה מושג איך הצליחו הישראלים להופיע משום מקום, ולאף גנרל לא היה הסבר. לאחר התייעצות עם מוסקבה, הגיע פאבל קוטאחוב, מפקד חיל האוויר האדום לשטח, ראה את הבלאגן ומיד פקד על טייסיו לשמור בסוד את הקרב ותוצאותיו.
שמונה שנים לאחר מכן פרסם רמטכ"ל צבא מצרים, סאעד אל-שאדלי, את ספרו "חציית התעלה". נכתב בו הצד המצרי של הסיפור הזה: המצרים שמחו על התבוסה הסובייטית; כן, גם הם נחלו מפלה, מערכי הגילוי שלהם כשלו והם היו המומים לא פחות מהרוסים.

אבל טייסי בריה"מ הפסיקו לזלזל בהם, והבינו שהאויב הישראלי הוא או חכם מדי, או משוגע מדי, או שניהם גם יחד.

מאז מבצע רימון 20, הפסיקו הרוסים להתגרות בחיל האוויר הישראלי, והבינו שהזירה הזאת נפיצה מדי ועדיף לא להתערב בה ישירות. בשנים שלאחר מכן הלך והצטמצם חיל המשלוח, עד שנותרו ממנו רק צוותי יועצים - צוותים שעזבו את המזרח התיכון ערב מלחמת יום הכיפורים.
מה כל כך הפחיד את המצרים? הם איבדו שישה מטוסים (מהם אחד שנפל בתאונה בדרכו לנחיתה) - לא נכס אסטרטגי עבור מעצמה שמחזיקה אלפי מיגים, ובאותה מידה היתה יכולה להזניק בפעם הבאה גם חמישים מטוסים או יותר. וההונאה של כוחותינו עבדה עליהם - אך ספק אם תעבוד שנית; היא התבססה על רשת קשר ספציפית, שלאחר חשיפת הפריצה אליה, הוחלפה.

לא, הסיבה טמונה במה שעשו צוותי ההאזנות: אם הצליחו לפרוץ לרשת קשר מסווגת עד לרמה שאיפשרה הטעיות בתוכה, אין ספק שיש לישראלים האלה גישה להרבה מודיעין רגיש. ומי יודע האם הרשת שנפרצה היא אחת משתיים, אחת מחמש או אחת מעשרים שכבר מנוטרות בידי צה"ל. כמה זמן הן מנוטרות? באיזו שיטה? אם הישראלים הקריבו את הרשת הספציפית בה השתמשו, האם היא זניחה מבחינתם? אולי יש להם גישה לרשתות מסוכנות באמת?  
והרוסים פחדו שהמידע הזה יועבר לידי ארה"ב, שתוכל ליישם אותו בקנה מידה עולמי, מה שיחייב אותם להחליף את כל תורת התקשורת הצבאית שלהם - ויגביל את היכולת של בריה"מ להפגין כוח, ולתפעל את צבאה ביעילות. הטייסים של צה"ל טובים, אפילו מעולים - אך המודיעין של צה"ל פשוט מפלצתי. וכשאתה פועל בסמוך לתשתיות מודיעין כאלה, אתה מסכן את עצמך בכל מקום.

בשורה התחתונה, מבצע רימון 20 הוכתר כהצלחה מסחררת, ויכול להיות שמנע מלחמה מסוכנת מאוד במחיר של שישה מיגים בלבד. כיום נמצאים הרוסים במזה"ת מסיבות אחרות, ומשתדלים להימנע מתקריות עם חיל האוויר הישראלי (על הסיכונים שעולים מכך אספר לכם בפעם אחרת). טיסה נעימה!יצחק היקר 01.08.2010:41
100. כפול בתגובה להודעה מספר 99
מסי פרגוסון 01.08.2010:49
101. הרוסים עשו שמות בחיל האויר בהתשה בתגובה להודעה מספר 99
מלא פאנטומים שרק הגיעו לחיל האוויר עם טובי הטייסים הופלו וטייסיהם נשבו.

הרוסים הבינו שהפאנטום יודע להתחמק מטיל אחד ולכן ירו את השני בהפרש של כ 10 שניות כך שאחרי שהמטוס התחמק מהטיל הראשון ע''י תמרון כבר לא נותר לו דחף להתחמק מהשני וכך נפגעו לנו מלא מטוסים.

תקראו את ''חוץ מציפורים'' של עמיה ליבליך/''השבוי ואשת השבוי'' של רמי ונורית הרפז ותבינו שלא הכל היה כ''כ יפה וחלק

https://youtu.be/_8jzVLanmeY
miklo 01.08.2015:41
103. הקברניט-miklo-רוטר כבר שנה וחצי בכל שישי, ברוך הבא. בתגובה להודעה מספר 99
ilanka 01.08.2012:25
102. תודה רבה! למעוניינים - עוד כמה וכמה פרטים, לרבות ''פיקנטריה'' - על מה שקדם לאותו מבצע בתגובה להודעה מספר 0
בכתבת אתר NRG עליו השלום מלפני 15 שנים, שמופיעה כעת תחת דומיין מקור ראשון: https://www.makorrishon.co.il/nrg/o...
miklo 01.08.2015:43
104. ארכיון עם מוח. בתגובה להודעה מספר 102
miklo 01.08.2015:52
105. EPIC בתגובה להודעה מספר 102
ואז הוא פונה אלי, 'ולמה אתה לא שותה וודקה?', אמרתי לו שאני לא אוהב. הוא אומר, 'מה זה לא אוהב? מי שלא שותה הוא או חולה או מרגל. היות שאתה לא חולה, מה נשאר?'. ואני יושב ובולע את הלשון. לידי היתה כוס ספרייט. שתיתי. הוא מיד אמר, 'יאללה, כוס שנייה'. שתיתי טיפטיפה כדי לא להעליב אותו. בקושי יצאתי מזה. הייתי לבן מהשאלות שלו. פיק ברכיים שלא יתואר".
ilanka 02.08.2000:47
108. חחח :) בתגובה להודעה מספר 105
miklo 01.08.2021:07
106. הקפצה לשומרי שבת בתגובה להודעה מספר 0
miklo 01.08.2021:08
107. שבוע טוב בתגובה להודעה מספר 106
מתנחל מבש 02.08.2003:20
109. פרק מתוך הפודקאסט המעולה 'קטעים' על יחידת מסרגה ומבצע רימון, מומלץ מאוד לשמוע בתגובה להודעה מספר 0
פרק 401: אמ"נקאסט פרק 3 – יחידת מסרגה והמבצע שהביא לסיומה של מלחמת ההתשה
https://historia.co.il/2020/06/11/a...
העבר לפורום אחר
העבר לפורום:
סיבה:
תגובה חדשה
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג
עריכת אשכול
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג