להורדת אפליקציה:
החופשה הבאה שלך מתחילה כאן
פורום סקופים וחדשות אשכול 646294

אנריק הספן 02.08.2015:45

‏מחקר ישראלי חושף כיצד אנטישמיים מעודדים טרור ופעילים ברשתות שמכוונות לילדים

עבר עריכה לאחרונה בתאריך 02.08.20 בשעה 16:11 על-ידי Mr W (מנהל הפורום)

מחקר ישראלי חושף כיצד פועלים אנטישמיים ברשתות שמכוונות לילדים • הם מקדשים רצח מיעוטים, משכנעים אחרים להצטרף למהלך, ויש גם דרך לעצור אותם

פורסם ב: 02.08.2020 15:24

ראיתם סרטון בטיקטוק? אולי תרמתם בעקיפין להפצה של טרור. מחקר חדש של פרופ' גבי וימן, עמית מחקר בכיר במכון למדיניות נגד טרור בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה, הבינתחומי הרצליה, מגלה שהטרור ושיח השנאה נמצאים גם ברשתות החברתיות התמימות ביותר, אלו שמכוונות לילדים ובני נוער. מאחורי העלייה החדה במספר פיגועי הטרור של הימין הקיצוני המכוונים נגד יהודים, שחורים וקבוצות מיעוט שונות, עומדת מכונת תעמולה שמנצלת את הפלטפורמות הדיגיטליות העדכניות ביותר, כדי להאדיר רוצחים ולעודד חיקוי שלהם.

"בסוף זה מגיע אפילו לטיקטוק", מסביר פרופ' וימן, "עשינו מחקר על השימוש שהימין הקיצוני עושה ברשת, ובדקנו גם גם את הדארקנט ובטלגרם, ואז אחת מעוזרות המחקר שלי באנגליה אמרה לי: 'אתה יודע שיש להם נוכחות גם בטיקטוק?'. הופתעתי. יש לי נכדה שמתעסקת בטיקטוק, אבל אני לא ממש מכיר את התחום. היא התחילה לשלוח לי דוגמאות לחומרים שאי אפשר להאמין שנמצאים ברשת שמיועדת לילדים: עידוד לפגיעה ביהודים, שנאת זרים ואנטישמיות. רואים שם גם הסתה נאו-נאצית, צלבי קרס, תמונות של היטלר וקריקטורות בנוסח גבלס. חלק מהילדים אפילו לא יודעים מה זה ומקבלים את כל התוכן הזה בלי ביקורת. זה מאוד מסוכן כי זו פלטפורמה פופולרית שפונה לאוכלוסייה צעירה ותמימה, אבל אין לה רגולציה ופיקוח".

"כשהתפרסם המחקר על טיקטוק, העלו אותי לראיון ברדיו של ה-BBC, ותוך כדי שיחה ביקשו תגובה מטיקטוק. האנשים של החברה טענו שהם מסירים מיד כל חומר הסתה, אז אמרתי להם שעכשיו אני יותר מפוחד, כי או שהם לא יודעים מה יש להם, או שהם משקרים. ובשני המקרים המצב יותר גרוע, כי בפועל כל תכני השנאה שמצאנו בטיקטוק לפני כמה חודשים עדיין שם. טיקטוק זו חברה סינית. על חברות מערביות כמו טוויטר ופייסבוק אפשר להפעיל לחצים, אבל חברות סיניות לא מפעילות רגולציה וקשה מאוד להפעיל עליהם לחץ כדי להוריד תכנים מסוכנים".

זאבים בודדים ומסוכנים
וימן התחיל לחקור את השימוש שעושות תנועות הטרור באינטרנט לפני 22 שנים. אז היו בכל רחבי הרשת רק 12 אתרי טרור של ארגונים כמו אל-קעידה, חמאס וחיזבאללה. "התופעה של שימוש ברשת לקידום טרור הלכה והתרחבה לאט והגיעה לשיאה בפיגוע במגדלי התאומים ב-9/11", הוא מספר, "התמקדתי אז בטרור, ותנועות שלא עסקו באלימות לא היו במוקד העניין שלי, אפילו אם הן היו קיצוניות, אבל הדברים השתנו לפני שנתיים כאשר החל להופיע גל של טרור אלים באירופה, בארה"ב ובמקומות נוספים, ואז הבחנו שחופש הביטוי של הרשת מאפשרת יצירה של טרור והפעלת אנשים לטרור, ואז החלטנו לבדוק את הנושא לעומק".

מתברר שעל אף שפיגועים מקושרים תודעתית לרוב לאסלאם הקיצוני, הנתונים מלמדים שדווקא הימין הקיצוני הוא שאחראי לחלק גדול מאירועי הטרור במערב; בשנת 2018, למשל, הימין הקיצוני היה אחראי ל-17.2% מכל הפיגועים במערב, בעוד קבוצות אסלאמיות היו אחראיות ל-6.28% מהפיגועים בלבד. במקביל, על פי אינדקס הטרור העולמי, מספר אירועי הטרור הקשורים לימין הקיצוני גדל ב-320 אחוזים בין השנים 204 ל-2019. ואת זה בדיוק מנסים לעודד ברשתות החברתיות באמצעות האדרת רוצחים כמו ברנטון טרנט, שרצח 49 מוסלמים בכרייסטצ'רץ', ניו זילנד, או רוברט באוורס, שרצח 11 יהודים בפיטסבורג, ארה"ב, תוך הצגתם כמי שהקריבו עצמם למען המטרה של פגיעה במוסלמים או יהודים והצגתם כ"מרטירים" (אנשים שמתו מתוך נאמנות לרעיון או מטרה).

במחקר אתה כותב על כך שהמרטירים הראשונים בהיסטוריה היו יהודים, ושהרוח היהודית השפיעה על הנצרות לקבל מרטיריות.
"נכון. מושג המרטיריות [מוות מתוך נאמנות לרעיון או אידאולוגיה. א"ג] הוא לא מושג חדש, וההיסטוריה של העולם שזורה בזה. גם לנו מרטירים: אנשי מצדה, לוחמי בר כוכבא, האנוסים שמתו על קידוש השם וכולי. אין בזה חדש. אבל גילינו שתנועות טרור מצאו במרטיריות אמצעי גיוס יעיל; ראינו שיש שימוש בקירות הנצחה וירטואליים, ומה שפעם היה על פוסטרים שנתלו ברחובות, עבר היום לרשת כאמצעי גיוס. מתגמלים את הרוצח על פעולת הטרור שלו ומכבדים אותו, והרוצח הפוטנציאלי הבא אומר לעצמו, 'הנה ההוא זכה לתהילת עולם, עוד מעט יגיע תורי'".

ומה המאפיינים הייחודים של האדרת הרוצחים בימין הקיצוני?
"עקרונית, רוב המרטירים מוצאים את מותם בסופו של דבר, כי אתה צריך להקדיש את חייך כדי להוכיח את אמונתך. למות על קידוש המטרה והמשימה. ראינו את זה אצלנו באינתיפאדה השנייה. ככה נוצרת הילה תקשורתית שאפשר לנצל כדי לומר כמה הלוחמים שלנו אמיצים ומוכנים להקריב את חייהם.

כשהתחלנו לעסוק בימין הקיצוני פתאום גילינו שגם הם עושים את זה. רק בהבדל אחד, אצלם אף מרטיר לא מת; כולם שרדו והם בכל זאת מופיעים כמי שהקדישו את חייהם. יש פה בעצם מרטירים-חיים, דבר שלא היה קיים קודם. ברור שבימין הקיצוני רוצים לאמץ אותם בחום ובלהט – אבל איך הופכים אותם למרטירים למרות שהם נותרו בחיים? יש שתי דרכים: הראשונה היא לראות בהם מרטירים מכיוון שהם היו מוכנים למות והעובדה שהם נשארו בחיים היא רק עניין של מזל; הם לקחו על עצמם משימה אובדנית ולכן הם מרטירים למרות שהם שרדו בסוף. הדרך השנייה היא לשוות להם אלמנטים של קדושה דתית; מדובר לרוב באנשים שהם 'זאבים בודדים', שפעלו עצמאית, אבל הם הופכים בשביל שאר אנשי הימין הקיצוני לאייקון של גבורה ודבקות במשימה ומאדירים את 'גבורתם' כאילו היו אנשים קדושים שעשו הכול למען ערכיהם. זה שונה ממה שהיה עד עכשיו, ודי ברור למה הם מתעסקים בזה. השימוש באותם דמויות, שלהם הם מוסיפים הילה של אומץ, קדושה ונכונות ללכת עד הסוף, למרות שהם בעצם לא הלכו עד הסוף, הוא דבר משתלם; ככה מגייסים את הדור הבא של הרוצחים, ואם אין מרטירים - ממציאים כאלו".

"היהודים מתעשרים מהתרופה לנגיף שהם הפיצו"
בשלהי שנת 2018 פרץ רוברט באוורס, איש ימין קיצוני, לבית כנסת בפיטסבורג שבארה"ב וירה למוות ב-11 מתפללים יהודים. בדיוק חצי שנה לאחר מכן אירע פיגוע דומה בבית כנסת בפלורידה, שם נורה למוות יהודי אחד ונפצעו שלושה. היורה ציין לאחר מכן שהוא הושפע מהטבח בפיטסבורג וגם מהטבח במוסלמים מסגד בכרייסטצ'רץ' בניו זילנד שהתרחש כחודש לפני הפיגוע.

יהודים ומוסלמים יחד? כן. "אחד הדברים שמצאנו", מסביר פרופ' וימן, "הוא שמי שמאדיר את הרוצחים כמעט תמיד מצרף קבוצות של שנאה אחת לשנייה. מצרפים את אלו ששונאים יהודים ועם אלו ששונאים את המוסלמים והזרים, למשל, או את מי ששונא את הציונות עם מי ששונא את השחורים - ופועלים נגד כולם יחד. בעבר היה קשה להגיע לקהלים גדולים בבת אחת, אבל היום, האינטרנט מאפשר להגיע למסות של אנשים כמעט בלי מאמץ. משתמשים בפלטפורמות מודרניות שפונות לקהלי יעד, ומביאים אליהם מסרים שמקשרים בין דברים שבעבר לא קשרו ביניהם. עכשיו, למשל, בעקבות התפרצות הקורונה בארה"ב, אנשי הימין הקיצוני טוענים שהיהודים מרוויחים מהקורונה ושהם מתעשרים מהתרופות לנגיף שהם הפיצו. זו אנטישמיות חדשה ומתוחכמת יותר. אני מרגיש איך המציאות הולכת ומקצינה; אני מלמד בארה"ב חצי מהשנה ונהיה ממש מפחיד ללכת לבית הכנסת שם בסופי השבוע. תמיד יש מכונית משטרה בחוץ".

מי עומד מאחורי מכונת התעמולה הזו?
"זו שאלה מאוד חשובה ומרכזית. בארגונים כמו אל קעידה, דאע"ש, חמאס וחיזבאללה יש מנגנון תקשורתי מנוסה ומתוחכם, שמופעל לעיתים על ידי אנשים שהם אנשי תקשורת או עיתונאים. הארגונים הללו תמיד היו מודעים לכוח של התקשורת ועשו בה שימוש מושכל למטרותיהם.
הימין הקיצוני, לעומת זאת, לא בנוי ככה. זה לא ארגון ממוסד אלא רשת גלובלית עם קורים דקים, כך שאין מנהיגות ואין סגנים ואין חלוקה ברורה בין האחראים על הפעילות התקשורתית ובין האחראים על פעילות הטרור. מצד אחד, זה מביא לכך שהפעילות התקשורתית של הימין הקיצוני היא חובבנית, אבל מצד שני, וזו בדיוק הבעיה, קשה מאוד להילחם ברשת מבוזרת כזאת כי אין מרכז שאתה יכול לפגוע בו כדי לעצור את האדרת הרוצחים. היורה מכריסטצ'יירץ' הפך להיות גיבור של אנשים מסוימים גם מבלי שהם שאלו אותו. זו תופעה שצומחת מהשטח והיא פחות מובנית ושיטתית. הם זקוקים לגיבורים ואם אין, מייצרים אותם. מצד אחד, זה עושה את זה פחות רציני, ומצד שני זה מאוד מסוכן. אנשים אומרים: 'אם הוא ירה ביהודים שם, אנחנו צריכים לירות ביהודים שלנו פה'".

ויש דרך לעצור אותם?
"יש כמה דרכים. הדרך הכי פחות מבטיחה היא הניסיון להוריד אותם מהרשת באמצעות לחץ על החברות שמפעילות את הרשתות החברתיות. זה אמנם נושא פרי, ויכול להיות שגם טיקטוק תתכופף בסוף תחת הלחץ, אבל זה לא ימנע מאותם אנשים להופיע מחדש תחת שם אחר או ברשת אחרת ולהמשיך להפיץ את המסרים הללו ולהאדיר את הרוצחים. אמצעי יעיל יותר הוא חינוך. אם היינו יכולים לחנך את ההורים והילדים למודעות למה שקורה ברשת, היינו עושים חלק גדול מהמלאכה של עצירת הפצת השנאה. צריך להגיע אל הילדים עם מסרים הפוכים ולהפוך אותם לצרכנים נבונים יותר.
אמצעי נוסף ויעיל הוא האמצעי של קמפיין נגד. אם הם משתמשים בפלטפורמות מסוימות כדי להאדיר רוצחים – צריך לפעול נגדם באותן פלטפורמות בדיוק, להראות את השקרים שלהם ולחשוף בפני הגולשים מי הם באמת אותם מרטירים. אפשר להראות, למשל, שאותם רוצחים הם אנשים שהם על גבול האי-שפיות, ואפשר לפנות לאותן אוכלוסיות יעד עם קמפיין שמטיף נגד שנאת הזר ושנאת האחר. רק שילוב של כל האמצעים הללו יכול לעצור ולמנוע את הטבח הבא".

https://www.israelhayom.co.il/artic...
Roogogo 02.08.2015:46
1. ישר ירדתי לראות מקור.. וואלה הופתעתי בתגובה להודעה מספר 0
gold1980 02.08.2015:51
3. חחח כולם עשו כך וחטפו הלם כנראה. תוסיף את השידור החי במשך מספר שעות של ישראל היום מההפגנה בבלפור בתגובה להודעה מספר 1
ותקבל שמאל. חלש. תשקורת.

Israel Hayom Joined the club

קפסולה 02.08.2015:51
4. וואלה גם אני בתגובה להודעה מספר 1
אני ימין מי מגדיר מה קיצוני עבורי ולמה זה אמור להזיז לי.?
צבי_ישראל 02.08.2016:15
11. כשעליתי לארץ, הופתעתי מה''רמה'' של התקשורת בתגובה להודעה מספר 4
אמרו לי - יש ערבים, שמאל, מרכז, חרדים ו... ימין קיצוני
Mr W 02.08.2016:12
10. תיקנתי, כנראה שלישראל היום חשוב יותר הקליקבייט השערורייתי, מאשר קהל הקוראים הימני בתגובה להודעה מספר 1
corona 02.08.2015:47
2. הימין הקיצוני.. חשבתי אצלנו. בתגובה להודעה מספר 0
SecondOpinion 02.08.2016:07
5. אגב, את רבין רצח השב''כ לאחר שאיבד הכרה בנסיעה לרמת אביב לאחר התנקשות מבויימת כושלת בתגובה להודעה מספר 0
corona 02.08.2016:09
7. הרגו* בתגובה להודעה מספר 5
קרלוס 02.08.2016:09
8. לגמרי, ושמעון פרס וטו פאק עשו איתי צ׳ייסר על אי בודד לפני שבוע בתגובה להודעה מספר 5
SecondOpinion 02.08.2016:41
13. אתה בטח יודע מה תועד בצילומי הרנטגן של רבין ובנתיחה שלאחר המוות נכון?! בתגובה להודעה מספר 8
אני לא רובוט 02.08.2017:50
15. עזוב את רבין, בתגובה להודעה מספר 8
מי רצח את מאיר כהנא ? לא השמאל ?! זו גם תאוריית קונספירציה ?
Howlowcanugo 02.08.2016:09
9. אגב לבנתיים זאת רק קונספירציה בתגובה להודעה מספר 5
Yehudah770 02.08.2016:08
6. כדאי לעדכן את הכותרת: חו''ל.... בתגובה להודעה מספר 0
עתיד מתוק 02.08.2016:28
12. חומר למחשבה לקוראים: בתגובה להודעה מספר 0
אם תחקרו על מבצעי הלוחמה הפסיכולוגית של הסובייטים במערב, אתם תגלו שבין השאר, הסובייטים ביצעו פעולות שמטרתן ללבות שנאה ומריבה בין אוכלוסיות שונות במערב.

למשל, הם היו מזייפים מכתבי איומים של הKKK ושולחים למנהיגים אפרו-אמריקאיים, וקהילות אפרו-אמריקניות.

בנוסף, אם אני זוכר היטב, התברר שהסובייטים גם נתנו מימון והכוונה, דרך צד ג', לתנועות ניאו-נאציות בארה"ב וגרמניה (אני משער שההיגיון של הסובייטים בגרמניה היה כדי לגרום לתחושה שהנאצים עתידים להשתלט מחדש על גרמניה, ולכן זה מצדיק את המשך הנוכחות הסובייטית במזרח אירופה וגרמניה המזרחית).

בשורה התחתונה, ברור שחלק מהפעילות האנטישמית והמסיתה היא אותנטית, אבל אני מהמר שחלק ניכר ממנה הוא תוצר של אויבי המערב, על-פי מודל סובייטי, של עידוד מריבות פנימיות במדינות מערביות.
H01 02.08.2017:39
14. יש תרגום לאנגלית? בתגובה להודעה מספר 0
צריך להפיץ כדי לעורר מודעות ולתת כלים להגיב ולדווח על כל תנועה שמזוהה ברשת.
העבר לפורום אחר
העבר לפורום:
סיבה:
תגובה חדשה
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג
עריכת אשכול
כותרת:
תוכן:
סמיילים:
הצג