המרות מטבע

שער הדולר ושערי מטבעות

החופשה הבאה שלך מתחילה כאן
החופשה הבאה שלך מתחילה כאן

החופשה הבאה שלך מתחילה כאן

הדולר הוא מצד אחד בין המטבעות החשובים ביותר בכלכלה העולמית, אך מצד שני נראה שככל שעוברות השנים הערך שלו יורד. איך זה קורה ומה הסיבה לכך? וגם, האם ניתן לחזות שינויים בשער הדולר?


שער הדולר הוא אחד מהנושאים הבוערים והלוהטים ביותר כיום בכלכלה העולמית. הסיבה לכך היא החוזק של המטבע וההשפעה שיש לו על המשק של כל העולם המערבי, הלא הוא שייך לאחת המעצמות החזקות ביותר בעולם, ואולי אף החזקה ביותר.


עליות וירידות בשערים

מדי יום, אנו יכולים להתעדכן בשער של הדולר שיש לו עליות וירידות בדרך כלל. לרוב, בבחינת הטווח הקצר, מדובר בשינויים מינוריים, אך בבחינת הטווח הרחוק, ניתן לראות כי הדולר מתחלש. נכון להיום, שער הדולר עומד על קצת יותר מ 3.56 שקלים. בהשוואה לאירו ולליש"ט, הוא מטבע שערכו נמוך יותר בעת ההמרה לשקלים חדשים, ובכל זאת מדובר במטבע בעל חשיבות רבה. יחד עם זאת, אם נבחן את השינוי שהתרחש בשער המטבע מאז אוגוסט 2013 נוכל לראות שהתרחשה ירידה בערך שלו; לפני שנה, שער הדולר עמד על 3.61 שקלים חדשים. ושנה לפני כן, הדולר עמד על שער של 4 שקלים חדשים.


מה משפיע על שער הדולר?

ערכו של הדולר, כלומר השער שלו, לא משתנה כך סתם באופן ספונטני. לכל שינוי בשער המטבע יש סיבה שעומדת מאחוריו. ככלל, השינויים בשער מתרחשים בעקבות אירועים רבים ושונים, בדרך כל על רקע אירועים ביטחוניים ופוליטיים שיוצרים מתיחות. כמו כן, יש סיבות סביבתיות וסוציולוגיות שמשפיעות על השער של הדולר.


באותה נשימה, חשוב לזכור שגם לדולר יש השפעה, ואינו רק מושפע מכל מה שמתרחש במשק. כאמור, הדולר הוא מטבע בעל חשיבות רבה במשק ובכלכלה הגלובלית. הדולר משפיע על תחומי כלכלה רבים, כגון ייבוא וייצוא ולמעשה כל מה שקשור למסחר בין מדינות. בנוסף לכך, המטבע משפיע גם על תחומים נוספים, לרבות תיירות.


בסופו של דבר, שער הדולר משפיע גם עלינו, כאן בישראל, ועל המחירים שאנו צריכים לשלם עבור מוצרים כאלו ואחרים שמיובאים ארצה.


האם ניתן לחזות שינויים בשער הדולר?

עד לא מזמן, התשובה לשאלה האם אפשר לחזות שינויים בשער הדולר הייתה כמעט תמיד "לא". היום התשובות חלוקות ביניהן- יש שאומרים שקשה ואף בלתי אפשרי לחזות את השינויים מכיוון שתרחישים ואירועים גלובליים שיכולים להשפיע על שער הדולר הם לא תמיד צפויים. אחרים טוענים שעל סמך בחינת האירועים שהתרחשו במקביל לשינויים שהיו בשער, אפשר לנסות לחזות שינויים עתידיים, אם כי לפרקי זמן קצרים.


אז, האם כדאי לנו להמשיך לגלגל עסקאות שמושפעות משער הדולר, או שאולי כדאי להמתין ולחכות שהשער ישתנה לטובתנו? החלטות שכאלה צריכות להיות מבוססות על ידע בתחום. את הידע אפשר לרכוש דרך עדכונים יומיים של שער הדולר ותחזיות של כלכלנים.

לוח שנה