שבת משפטים

18/02/2020

זמני כניסת שבת
מוצאי שבת הדלקת נרות מחוז
18:08 16:54 ירושלים
18:10 17:09 תל אביב
18:11 17:12 באר שבע
18:08 17:00 חיפה

זמני כניסת שבת

לפני שנבין מהם זמני כניסת השבת, כיצד הם נקבעים ומה הם כוללים, נבחן קודם כל מהי אותה שבת, המלכה שלנו.
השבת, היא יום המנוחה והקדושה של עם ישראל ומועד זה קבוע בכל פעם שמסתיים לו שבוע ומתקיים ביום השביעי בשבוע.
ביהדות נאמר 'ויהי ערב ויהי בוקר יום אחד – משמע כל יום מתחיל קודם כל בערב הקודם לו ולאחר מכן מגיע היום. למשל יום השבת מתחיל בעצם כבר בערב יום שישי משקיעת החמה, ומסתיים ביום למחרת בערב שבת (מוצאי שבת) בשקיעת החמה הבאה.
ביהדות, יום שבת הוא המועד המקודש ביותר ושמירת שבת היא בין המצוות המרכזיות והגדולות לעם היהודי. כבר ביום הראשון שהאדם נברא הוא קיבל עליו את המצווה לשמור את השבת.
בהיבט אחר, יום השבת מסמל יום מנוחה. להבדיל משאר ימות השבוע, יום זה מיועד לשביתה מכל מלאכה כנאמר "זכור את יום השבת לקדשו. ששת ימים תעבד ועשית כל מלאכתך וביום השביעי שבת לה' אלוהיך, לא תעשה כל מלאכה..."
את כניסת השבת ניתן להרגיש כמה שעות קודם בכל בית ובכל בתי עסק במדינת ישראל. בין אם מרכזי קניות, כלי תחבורה ציבוריים וכד'. החוק במדינת ישראל קובע שיש לסגור בתי עסק מספר שעות לפני כניסת השבת. ישנם מקומות שנסגרים בשעות המוקדמות של הצהריים וישנם כאלה שפועלים כמעט על כניסת השבת. בכל אופן, מקפידים נותני השירות בישראל לתת לתושבים את האפשרות להתארגן לפני כניסת השבת ולבצע פעולות אחרונות טרם כניסת השבת כגון נסיעה בתחבורה ציבורית.
כאשר השבת נכנסת, ישנו סדר קבוע בבתים מסורתיים ודתיים בו מקיימים את מצוות השבת.
מבחינה רשמית, השבת נפתחת כאשר מדליקים נרות שבת ומברכים עליהם.  לאחר מכן באמירת 'לכו נרננה' ומזמורים אחרים, מקבלים את השבת.
אמירת קידוש במהלך ארוחת השבת, מהווה קיום מצוות זכירת השבת. במהלך הקידוש, מברכים על כוס יין, לחם או חלה.

כיצד נקבעים זמני כניסת שבת?

זמני כניסת השבת אינם קבועים ומשתנים במהלך השנה בעקבות שינויים באורך היום, משך היום בחורף לעומת הקיץ וזמני שקיעת החמה שכמובן משתנים בהתאם.
כל אדם המעוניין לקיים את מצוות שמירת השבת, לא משנה היכן נמצא במדינת ישראל או בגולה הרחוקה, תמיד ירצה לדעת בדיוק מתי נכנסת השבת.
מכיוון ששקיעת החמה מגדירה את תחילתו של הערב, ברגע שהחלה השקיעה ניתן לומר שהשבת נכנסת, ערב לפני כמובן.
מבחינה עקרונית, ניתן להכריז על זמן כניסת השבת עוד לפני שקיעת השמש. כל זה תלוי באזור המגורים, כל זאת לאפשר לבני הבית לבצע פעולות אחרונות מבלי לחלל את השבת ולתת להם זמן להדלקת נרות שבת. ניתן לקבל את השבת לפני הזמן המיועד, אך אפשרות כלל לקבל את השבת ולהדליק נרות שבל לאחר כניסת השבת.
כיום, ניתן להיעזר בטכנולוגיה בכדי לדעת מתי נכנסת השבת ובכך לתכנן את היום שנוכל להספיק לבצע את כל המטלות טרם כניסת השבת.
מועדי כניסת השבת רשומים על לוחות שנה, ביומנים, בחיפוש קל באתרי אינטרנט וכמובן בעיתונים.

ברמה עקרונית, משך השבת נמשך קצת יותר מיממה, כ- 25 שעות . וזאת מפני שאנו מקבלים את השבת לפני כניסתה, בערך 20 עד 40 דקות לפני כן (תלוי היכן בארץ) ,וגם בצאת השבת, נמתין כ – 18 דקות לאחר שקיעת החמה או לאחר שמופיעים שלושה כוכבים בשמיים (המסמלים את כניסת הלילה) וזאת כדי לאשר באופן וודאי שהשבת יצאה וניתן לחזור לשגרת יום חול.