גירסת הדפסה          
קבוצות דיון משפטים נושא #361 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 361   
ED
גולש אורח
   01:57   10.03.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

ניכוי מס במקור  

האם אפשר לקבל מידע בעניין וכיצד עובד בחברה בע"מ מבחינת החוק?

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  לאיזה צד של הניכוי אתה מתכוון? dotanm1 10.03.02 10:08 1
     כדי לקבל את התמונה הכללית ED 10.03.02 11:32 2
         ניכוי מס במקור dotanm1 10.03.02 20:47 3
             כרגיל עזרת לי מאוד. תודה רבה ! ED 10.03.02 22:26 4
                 חובת הניכוי היא על המשלם dotanm1 10.03.02 22:41 5
                     תודה על ההבהרה, היא עזרה לי מאוד ED 10.03.02 23:15 6
                         תשובות dotanm1 10.03.02 23:25 7
                             תודה רבה על המידע. רק שאלה קטנה לסיום: ED 11.03.02 16:30 8
                                 אדם פרטי אינו מחוייב לנכות מס במקור dotanm1 11.03.02 16:41 9
                                     צודק. תודה רבה על התשובות המקיפות והסבלנות. (ל''ת) ED 11.03.02 16:47 10

dotanm1
גולש אורח
   10:08   10.03.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. לאיזה צד של הניכוי אתה מתכוון?  
בתגובה להודעה מספר 0

מצד המנכה או מצד המנוכה?

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
ED
גולש אורח
   11:32   10.03.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. כדי לקבל את התמונה הכללית  
בתגובה להודעה מספר 1

הייתי מעוניין לדעת את עמדת שני הצדדים.
אני מעוניין לדעת, איך העניין בא לידי ביטוי בעסקאות בשוק
(בין עוסקים מורשים / עוסק מול פרטי וכן הלאה.. )
מהו האחוז הנדרש בד"כ על ידי הרשויות ? וכיצד זוכים בפטור..

אם יש לינק בעניין אני אשמח לקבלו

תודה

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
dotanm1
גולש אורח
   20:47   10.03.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. ניכוי מס במקור  
בתגובה להודעה מספר 2

עבר עריכה לאחרונה בתאריך 10.03.02 בשעה 20:50

להלן כל הידוע לי בנושא, אשמח לשמוע אם למישהו יש מה להרחיב:

הרעיון העיקרי העומד מאחורי ההליך הנ"ל הוא הבטחת גבית המס ע"י המדינה. במקום שהמדינה "תרדוף" אחרי הנישום – הוא "ירדוף" אחריה. כך מטפלים ביעילות בכל אותם אלו שלא משלמים מקדמות, לא משלמים חובות בגין שומות ומקצת מאלו שעובדים ב"שחור".

"צד המנכה":
לאחר תיקון בחוק מלפני כשנתיים, כיום יש חובת ניכוי מס במקור ע"י כל מי שמנהל ספרים בשיטה ה"דו-צידית" כלומר כל החברות בע"מ, כמעט כל העמותות וכל יחיד שנישום לפי פרק ב' לפקודת מס הכנסה (בד"כ נישום עם מחזור הכנסות גבוה) .
קיימת חובה כללית לנכות מס עם שיעור קבוע (וגבוה) לכל ענף (בד"כ בין 30% ל-50%), למעט אם הנישום ממציא אישור על פטור מניכוי מס במקור (פטור מלא או פטור חלקי) .
הניכוי מבוצע מסכום התשלום כולל מע"מ .
המנכה מדווח ומשלם את הניכויים אחת לחודש (או אחת לחודשיים) באמצעות פנקס הניכויים המשמש גם לתשלום ניכויים משכר עובדים ולתשלום מקדמות בגין "הוצאות עודפות".
הניכוי והדיווח נעשים במועד התשלום (ולא במועד קבלת החשבונית) .

צד "המנוכה":
כל נישום שעובד עם אחד מהגופים שהוזכרו לעיל, צריך שיהיה לו פטור מניכוי מס במקור.
את הפטור מבקש הנישום ממס הכנסה, מהחוליה המטפלת בתיקו. קיים טופס מיוחד לבקשה שכזו. את הבקשה יכול לבקש גם המייצג של הנישום (בד"כ רואה חשבון) .
אין מדיניות אחידה על מתן הפטורים ומנסיוני הדבא תלוי במידה רבה בעברו של הנישום עם מס הכנסה ובראש החוליה המטפלת בו.
לא כאן המקום לשבח או להשמיץ ראשי חוליות שונים – אך על רבים מהם כבר גיבשתי דיעה דיי מגובשת (שאותה אני שומר לעצמי) .
בכל זאת ישנם כמה כללים נפוצים:
1. נישום חדש בדרך כלל לא מקבל פטור מלא אלא פטור חלקי בשיעור 2% עד 5%.
2. ענפים "מועדים לפורענות" צפויים לקשיים בהשגת פטור מלא (קבלנים ומשפצים למיניהם בעיקר) .
3. נישום הנמצא ב"פקיד שומה אוטונומיה" לא יקבל לעלם פטור מלא (הטיעון העיקרי של פקיד השומה הוא שלא ניתן לאכוף גביית מס בדרך אחרת בחברות שבעלי השליטה הם פלסטינאים) .
4. נישום ותיק המגיש את כל דוחותיו במועד ולא היו לו בעיות יקבל פטור מלא.
5. פשמ"ג (פקיד שומה למפעלים גדולים) מעניק כמעט תמיד פטור מלא כדי למנוע סרבול (באמת קשה לתאר את חברת החשמל או חברות הסלולר מתעסקות עם כל אלו שניכו להן מס) .
הפטור על ניכוי מס במקור מוגבל בזמן. (רוב הפטורים כיום מסתיימים ב-31.03.2003) .
ברוב המכרזים חובה על מציע הצעות לצרף אישור על ניהול ספרים ואישור על פטור מניכוי מס במקור (נדמה לי שגם יש סעיף בנושא ב"חוק חובת מכרזים") .
ביותר ממחצית המקרים חידוש הפטור אינו אוטומטי, ועל הנישום לפנות למס הכנסה לחדשו.

אגב, כל הדיון הנ"ל עסק ב"נישומים" – מושג מפקודת מס הכנסה.
אין קשר ל"עוסקים" – מושגים מחוק מע"מ.

ED
גולש אורח
   22:26   10.03.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. כרגיל עזרת לי מאוד. תודה רבה !  
בתגובה להודעה מספר 3

שאלה נוספת ברשותך - אני אפשט אותה כדי להיות ברור:
נניח שאני חברה בע"מ (להלן חברה א) בעלת שיעור ניכוי של 5% ונניח שאני מעוניין לבצע עיסקה עם חברה בע"מ אחרת (להלן חברה ב).
שאלותיי הן כדלקמן:
1. על מי חלה החובה להציג את אישור הפטור או שיעור הניכוי? על חברה א, או על חברה ב בבדיקה מול מס הכנסה?
האם בפרקטיקה בודקים את העניין לפני כל עיסקה ?
2. האם התשלום שחברה א מקבלת מחברה ב הוא, למעשה, גובה הסכום לתשלום הרשום בחשבונית פחות סכום הניכוי, כאשר סכום הניכוי יירשם בפנקס הניכויים?

תודה שוב

dotanm1
גולש אורח
   22:41   10.03.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. חובת הניכוי היא על המשלם  
בתגובה להודעה מספר 4

בדוגמא שלך, על חברה ב' מוטלת החובה לשמור העתק מהפטור מניכוי מס של א' ולוודא כי הוא בתוקף.
כן, בפרקטיקה בודקים את העניין לפני כל עסקה.

לגבי התשלום אתן דוגמא.

נניח כי העסקה היא בסך 1,000 ש"ח + מע"מ, כלומר 1,170 ש"ח, בתאריך 01.01.2002. מועד תשלום שוטף+60, כלומר 31.03.2002.

חברה א' תוציא חשבונית על סך 1,170 ש"ח כולל מע"מ ביום 01.01.2002. חברה ב' תשלם לחברה א' 1,111.50 ש"ח ואת היתרה בסך 58.50 ש"ח היא תנכה – כל זאת ביום 31.03.002.
חברה א' תוציא קבלה על סך 1,111.50 ש"ח ביום 31.03.2002
חברה ב' תיתן בסוף השנה אישור שנתי על ניכוי מס במקור בסך 58.50 ש"ח.
חברה ב' תשלם ביום 15.04.2002 למס הכנסה את סך 58.50 ש"ח (התשלום הכללי מעוגל ואין חצאי שקלים בתשלום).

אכיפת נושאי הניכוי היא בביקורת ניכויים של מס הכנסה.
מערך הניכויים במס הכנסה הוא יחידה עצמאית ולרוב אינו מתואם עם מחלקת השומה של מס הכנסה.
העניין בולט בעיקר בחברות מפסידות שכמעט אינן מבוקרות ע"י מחלקת השומה, אך זוכות לביקורים תכופים יותר של מחלקת הניכויים (יותר סיכוי למצוא בעיות במקדמות על הוצאות עודפות וכו').

ED
גולש אורח
   23:15   10.03.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. תודה על ההבהרה, היא עזרה לי מאוד  
בתגובה להודעה מספר 5

בהמשך לדוגמא שלך:

>נניח כי העסקה היא בסך 1,000 ש"ח + מע"מ, כלומר 1,170 ש"ח,
>בתאריך 01.01.2002. מועד תשלום שוטף+60, כלומר 31.03.2002.

התאריך לתשלום צריך להיות 31.2.02 - האם אני טועה?

>חברה ב' תיתן בסוף השנה אישור שנתי על ניכוי מס במקור בסך
>58.50 ש"ח.

האם חברה ב' היא זו שמוסרת את האישור ולא חברה א' ?

>חברה ב' תשלם ביום 15.04.2002 למס הכנסה את סך 58.50 ש"ח

האם רק לאחר שחברה ב מוסרת את האישור, חברה א' מקבלת את היתרה שמגיעה לה, כלומר 58.5 ש"ח או שמא בסוף השנה היא מקבלת את ההחזר ישירות ממס הכנסה?

תודה על הסבלנות ועל ההסברים המפורטים

dotanm1
גולש אורח
   23:25   10.03.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. תשובות  
בתגובה להודעה מספר 6

1. שוטף+60 פירושו 60 יום מתום החודש של העיסקה. כל עסקה בינואר 2002 תשולם 60 יום לאחר 31.01.002 כלומר ביום 31.03.2002.
2. חברה ב' מוסרת את האישור כי היא ניכתה את המס (בדיוק כמו שמעביד נותן אישור שנתי לעובד על המס שהוא ניכה) .
3. חברה א' יכולה להשתמש באישור זמני (בד"כ ספח השיק) כדי להפחית מהמקדמות השוטפות. האישור השנתי נועד לדוח השנתי ורק לפיו יהיה החזר מס (אם יש זכאות להחזר כזה) .

ED
גולש אורח
   16:30   11.03.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. תודה רבה על המידע. רק שאלה קטנה לסיום:  
בתגובה להודעה מספר 7

ברכישת מוצר של אדם פרטי מחברה - אין ניכוי מס במקור, נכון?

dotanm1
גולש אורח
   16:41   11.03.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. אדם פרטי אינו מחוייב לנכות מס במקור  
בתגובה להודעה מספר 8

בהודעה מספר 3 באשכול זה פירטתי מי חייב בניכוי מס במקור.

ED
גולש אורח
   16:47   11.03.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. צודק. תודה רבה על התשובות המקיפות והסבלנות. (ל''ת)   
בתגובה להודעה מספר 9

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות