גירסת הדפסה          
קבוצות דיון יש לי מה לומר נושא #18839 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 18839   
זאכי זעלאן לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.5.17
9504 הודעות, 38 מדרגים, 62 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''א באב תשע''ז    20:26   13.08.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

חומר למחשבה  

סיפור שלא פורסם מעולם על בן גוריון

סיפור שלא פורסם מעולם על בן גוריון יש ביבי ושרה, והיו ביג'י ופולה..
מאת עמיקם אסם – איש קיבוץ ופעיל חברתי
הכתוב להלן עוד לא פורסם מעולם. אני מצהיר חד משמעית שכל הכתוב כאן הוא אמת לאמיתה, אמת צרופה מראשיתה ועד סופה.

באמצע שנות החמישים שימשתי בתפקיד מפקד מחלקת הנח"ל בקיבוץ שדה-בוקר. באותם ימים חיו פולה ודוד בן-גוריון בשדה-בוקר כחברים. את בן-גוריון הכרתי בשדה-בוקר כבר בהיותי בכתה י"א. במחנה עבודה של תנועת הצופים עבדתי אתו בדיר. ולו הייתה לי אז תודעה היסטורית, יכולתי לבקש צילום של שנינו חולבים משני עברי אותה כבשה… אבל כשהייתי מפקד מחלקה במקום, סוג הקשרים ביני לבין בן-גוריון כבר היו שונים, כי כלובש מדים בדרגת סמל ראשון הוטלה עלי האחריות לשלומו ולביטחונו של ה"זקן"… לא פחות מכך, הוטל עלי לתת סיוע לרעייתו פולה, שמדי פעם נזקקה ??משהו כזה או אחר… כולנו השתדלנו להקל עליה.

יום אחד פנתה אלי פולה וביקשה "חדר לישון בו הלילה". "מה קרה, פולה?", שאלתי בתמיהה. תשובתה הייתה קצרה ופשוטה: "מזכיר האו"ם דאג האמרשלד בא לבקר את בן-גוריון" (פולה מעולם לא קראה לבעלה "דוד", כשדברה עליו עם אחרים…), "והאמרשלד הזה יישאר בשדה-בוקר בלילה, ילון בצריף של בן-גוריון, ולכן יש צורך למצוא לי מקום לישון בו…". לא היססתי לשאול את פולה – "מה? אין עוד מקום בצריף שלכם?". ופולה ענתה: "לא, ולכן אני מפנה את מיטתי, והאמרשלד יישן בה. ואז איפה אני אשן? הרי לבן-גוריון יש מיטה צרה, המספיקה רק לו…". "פולה, הבנתי, יהיה בסדר", אמרתי לרעיית בן-גוריון. ניגשתי מיד לאחת מבנות מחלקת הנח"ל, ואמרתי לה שצריך להכין חדר לפולה, ללילה… החיילת לא ביקשה הסבר – כולנו היינו קרובים לפולה ולבן-גוריון – והיא אמרה לי מיד: "אני לא שואלת למה… החדר יהיה מוכן, גם נחמד וגם מכובד". ואכן, אחד מחדרי מחנה הנח"ל הוקצה לפולה לאותו הלילה: המיטה הייתה מוצעת יפה, על השולחן הוצב אגרטל עם פרחים, ומנורת לילה חוברה ליד המיטה והושמה על שרפרף גבוה.

מזכיר האו"ם דאג האמרשלד הגיע. הייתה התכנסות בצריף של בן-גוריון, ובה נטלו חלק גם נכבדים אחרים. בערב כולם יצאו לדרכם, ורק האמרשלד נשאר. פולה יצאה כמעט "באין רואה" (כדי שדאג האמרשלד לא ירגיש), ואני ליוויתי אותה לחדר היפה שהכינונו לה. פולה נכנסה, אמרה "איזה יופי", ולפני שסיכמה באמירת תודה היא לחשה לי: "אבל אל תשכח להעיר אותי ברבע לשש בבוקר". אינסטינקטיבית שאלתי "פולה, למה כל כך מוקדם?". פולה ענתה לי בלי חיוך, בכל הרצינות: "האמרשלד לא יודע שיצאתי מהבית, כי הוא לא ראה אותי יוצאת. מחר בשש בבוקר, כמו בכל בוקר, בן-גוריון ואנ?? נעמוד על הדרגש לפני הכיור במטבח, כי שם אנחנו מצחצחים יח?? שינים ואומרים בוקר טוב… אז אני רוצה שהאמרשלד, שיקום בערך באותה שעה, יראה את שנינו שם יחד, וכך לא ידע שישנתי בלילה מחוץ לצריף….".

הכל קרה כמתוכנן. כשליוויתי בבוקר את האמרשלד לכיוו?? המכונית (שהנהג שלה ישן בתוכה!), שאל אותי האמרשלד באנגלית אם אני דובר אנגלית. כשעניתי לו "YES", הוא אמר לי כך: הצטרפותו של בן-גוריון לקומונה במדבר היא מעשה מפליא! וזה שכדי לקבל אותי בביתו, אשתו הייתה צריכה לצאת באין רואה מן הבית כדי שיהיה לי מקום לישון – זה ממש לא יאומן! אל תגיד לה שהרגשתי, אבל אני לא רק מודה לה מכל הלב, אלא מעריך אותה מאד-מאד-מאד, וחבל שאני לא יכול להגיד לה את זה".

נו, ביבי. איפה היום אתה ואיפה היה בן-גוריון אז… ושרה, איפה את היום ואיפה הייתה פולה? זה לא משהו שראוי קצת, אפילו רק קצת, ללמוד ממנו.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  להזכיר לך שיש עוד כמה סיפורים שעולים מעת לעת.... כשבין גוריון חי בצריף פלומה 13.08.17 22:38 1
     תגובתי אהרון5 14.08.17 14:13 2
     אכן נכון זאכי זעלאן 08.09.17 08:02 3
         בימים ההם טרם היו כל כך הרבה בריכות ניצוץ 10.09.17 00:42 4
     מתנצל על איחור בתגובה זאכי זעלאן 10.09.17 20:09 5

פלומה לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.1.15
79605 הודעות, 203 מדרגים, 382 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''א באב תשע''ז    22:38   13.08.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. להזכיר לך שיש עוד כמה סיפורים שעולים מעת לעת.... כשבין גוריון חי בצריף  
בתגובה להודעה מספר 0

רבים מהעם חיו באוהלים ובמעברות אכלו מתלושי מזון וחיו בצנע.... המדינה הייתה בחיתוליה ומה שיש היום לא היה אז.
איך אפשר להשוות.

תשווה לראשי ממשלה או לנשיאים ולבזבזנות בבית הנשיא בתקופת פרס תיווכח שביבי חסכן.

פולה בן גוריון ניתקה טלפונים לשרים.

http://imagizer.imageshack.com/img924/6732/G8FeJ1.png

אין מושלמות גם

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/230/084.html

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
אהרון5 לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 19.10.15
64032 הודעות, 256 מדרגים, 445 נקודות.  ראה משוב
יום שני כ''ב באב תשע''ז    14:13   14.08.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. תגובתי  
בתגובה להודעה מספר 1

בשפה מקצועית הדבר נקרא תרבות.
מה שמקובל היום לא היה מקובל אז.
גם אז הייתה שחיתות, אבל הייתה גם אוירת חלוציות.
היום החזירות, השחיתות והעושק הם תרבות.
הם השיטה, הם המערכת, הם השגרה, הם הסטטוס קוו, הם המציאות.
תוך כמה מאות שנים האנושות תגלה את התרבות ואז גם אתם תדעו.
עד אז נמשיך לרדוף אחרי כל מושחת לחוד עם חכת שלטון החוק.
כיאה לעדר גלמים עוורים.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
חבר מתאריך 1.5.17
יום ששי י''ז באלול תשע''ז    08:02   08.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. אכן נכון  
בתגובה להודעה מספר 1

קלפטומניה זו מחלה וניסו להסתיר וגם לכסות את ה"נזקים".
הדברים נעשו בצנעה.
גם לא נראה לי שמישהו רדה בעובדי הבית.
נהפוך הוא.
ולא השתינו מהמקפצה

ניצוץ לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 9.4.02
8784 הודעות, 131 מדרגים, 260 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון י''ט באלול תשע''ז    00:42   10.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. בימים ההם טרם היו כל כך הרבה בריכות  
בתגובה להודעה מספר 3

כש"נולדו" בריכות, אי אפשר להם בלי מקפצות.

לכן היום יותר מקובל שאנשים דואגים "להטיל את מימיהם" מהמקפצות.

חבר מתאריך 1.5.17
יום ראשון י''ט באלול תשע''ז    20:09   10.09.17   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. מתנצל על איחור בתגובה  
בתגובה להודעה מספר 1

כש בן גוריון פרש הוא עבר לשדה בוקר, בהתאם למצוותו ליישב את המדבר.
אם זו לא דוגמא אישית אז מה זה כן!?

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות