אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #10072 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 10072   
דבר צחות
חבר מתאריך 10.3.08
12097 הודעות
יום ששי ג' בסיון תשס''ח    01:48   06.06.08   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

שבועות - לא רק עוגות גבינה  

יש איזו מחשבה שמציקה לי כבר כמה שנים. רובנו חוגגים את החגים היהודיים מליל הסדר ועד פורים. אבל מה שמעצבן אותי הוא שלפני כל חג, כל המשמעות שלו מתמסמסת לטובת האוכל או שאר הדברים השוליים.

לפני כל חג עוסקות כל הכתבות בעיתונים ובמגזינים בשטויות: "כדורים לצום קל ביום כיפור, מתכונים לעוגות דבש בראש השנה, פסטיגלים בחנוכה, למה תתחפש בפורים, כאבי בטן בט"ו בשבט ובפסח, ואיך לא תריב עם חמותך בליל הסדר. זה יכול להיות נכון אבל זה כל כך שולי.

שבועות הוא חג של עוגות גבינה, כמו שלראות משחק כדורגל זה לשים צעיף על הצואר. זה הדבר השולי ביותר בחג הזה. התפוח בדבש בראש השנה הוא מנהג מאוחר מאוד והוא זניח לתקיעת השופר או לתפילות בבית הכנסת.

השאלה היא מדוע ההתעסקות בזוטות האלו. האם בגלל שהציבור רדוד ולא מסוגל ליותר מזה? או שיש כאן ניסיון מכוון להעלים את המשמעויות האמיתיות שיש לחגים היהודיים.
מדוע לא מראים את העומק של החגים? מדוע לא מדברים על הנושאים האמיתיים, למה בכלל אנחנו חוגגים את החג הזה? אחרי שנבין למה אנחנו חוגגים את החג, נברר למה זה רלוונטי גם להיום? לדורנו. אחר כך נשאל, איזה רעיונות באים המנהגים האלו לבטא? מדוע אנחנו צריכים לזכור את הרעיונות של החג דווקא במעשים האלו ספציפית.

אני רק זורק כמה נקודות על חג שבועות, ואני לוקח אותו בתור דוגמא כי הוא הרלוונטי.

חג מתן תורה - למה אנחנו חושבים שהתורה היא האמת המחולטת? למה רק עם ישראל מחויב לחוקים שלה ולא עמים אחרים? למה עם ישראל קיבל את התורה בצורה של "נעשה ונשמע"?

חג הביכורים - האם יש משמעות בתורה לחגים 'חקלאיים'? מה הרעיון של מצוות הביכורים? למה מצוות ביכורים חלה רק על פירות שנשתבחה בהם ארץ ישראל? האם יש בכלל פירות של אותם זנים עכשיו בטבע? מה הסיבה שמקריבים דווקא את ראשית התוצרת?

ספירת העומר - מה המשמעות שלה? למה סופרים דווקא מפסח עד שבועות? למה למשל בסוכות לא סופרים? האם יש קשר בין ספירת שבעת השבועות לבין השם 'חג שבועות'?

עצרת - למה חג שבועות נקרא גם עצרת?

ולמה בכלל אוכלים מאכלי חלב?

אני בכוונה לא נותן תשובות, כי אני רוצה שכל אחד ימצא את התשובות בעצמו, שיחפש קצת בספרים ובאינטרנט ויבוא עם איזו נקודה או איזה רעיון יפה לשולחן החג, ואז על עוגת גבינה עם בלינשס יוכל להגיד את מחשבותיו והגיגיו למסובים איתו. ואז החג יקבל משמעות קצת יותר מרוממת מאשר 'ערב גבינות ויין' סתמי.

חג שמח

זֵדִים הֱלִיצֻנִי עַד מְאֹד מִתּוֹרָתְךָ לֹא נָטִיתִי

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  למה חלב? בריינס 06.06.08 08:26 1
  צחצח, החסרת משהו בהודעה הארוכה שלך 3ברית 06.06.08 12:20 2
     ביקשתי שכל אחד יברר לעצמו מהי המשמעות דבר צחות 06.06.08 13:14 3
         כל אחד מברר לעצמו 3ברית 08.06.08 02:49 4

בריינס
חבר מתאריך 15.4.05
7250 הודעות
יום ששי ג' בסיון תשס''ח    08:26   06.06.08   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. למה חלב?  
בתגובה להודעה מספר 0

ערכתי לאחרונה בתאריך 06.06.08 בשעה 08:26 בברכה, בריינס

יש כמה טיעונים דתיים
כמו שהתורה משולה לחלב ודבש
אבל אני מאמינה שזה חג של תנובה
תנובה אימצה את החג הזה
והחליטה למנף אותו לשיווק אגרסיבי למוצרים שלה

http://www.ugot4u.com

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
3ברית
גולש אורח
יום ששי ג' בסיון תשס''ח    12:20   06.06.08   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. צחצח, החסרת משהו בהודעה הארוכה שלך  
בתגובה להודעה מספר 0

מהי המשמעות האמיתית של חג השבועות.

כל מה שכתבת כאן זאת מעטפת חיצונית, אגב, קיבלת תואר "רב" לאחרונה ?

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
דבר צחות
חבר מתאריך 10.3.08
12097 הודעות
יום ששי ג' בסיון תשס''ח    13:14   06.06.08   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. ביקשתי שכל אחד יברר לעצמו מהי המשמעות  
בתגובה להודעה מספר 2

אם הייתי כותב אותה, זה היה יותר מתאים לפורום 'בית מדרש'.

זֵדִים הֱלִיצֻנִי עַד מְאֹד מִתּוֹרָתְךָ לֹא נָטִיתִי

3ברית
גולש אורח
יום ראשון ה' בסיון תשס''ח    02:49   08.06.08   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. כל אחד מברר לעצמו  
בתגובה להודעה מספר 3

כי זה באמת, בין היתר, חג מאד אישי (מעבר להיותו כללי).

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות