אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #17412 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 17412   
דוידזון
חבר מתאריך 3.3.08
123430 הודעות
יום רביעי ט' בניסן תשע''ג    13:38   20.03.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

יאיר לפיד שואף להכריע את העימות בין החרדים לציונות  

הועבר בתאריך 20.03.13 בשעה 13:57 מפורום חדשות על-ידי גלובל, (גלובל)

"יאיר לפיד שואף להכריע את העימות ההיסטורי בין החרדיות לציונות". אברהם שוורצמן מעריך את יאיר לפיד אך מגלה מה הם הכוונות האמיתיות של יו"ר יש עתיד (חרדים)
אבי שוורצמן|ט' בניסן תשעג 13:31 20.03.13

שלום לך יאיר לפיד

כאדם חרדי יש לי דבר או שניים לומר לך בימים האלה.

לפני הכל, אני רוצה להקדים ולומר שאני מעריך אותך. בניגוד לרבים מחבריי אני חושב שאתה אדם ערכי, לשיטתך. שיש לך משנה סדורה ומגובשת בנושאים השונים שעל סדר היום.

נראה לי, יאיר, שאתה משהו אחר, שונה מכל שונאי ומדירי החרדים שהסתובבו פה תמיד. אתה לא מונע רק מִדחפים שנאות וכאבי בטן, ולא פועל מכוח איזה עושק-ילדות בלתי מוגלד. יש לך תפיסת עולם בעלת בסיס רעיוני וגם אמונה גדולה בצדקת הדרך שאתה הולך בה.

אני גם מאמין לך כשאתה אומר שהמשא ומתן שניהלת היה על מהויות, לא על תיקים ודומיהם. זו באמת לא הרמה שלך לריב על זוטות כאלה. משום שאתה מכוון הרבה יותר גבוה.

אתה מתכוון להיאבק על הריבונות.

כך הגדרת את דרישותיך בענייני דת ומדינה במהלך המו"מ: "המאבק" אמרת "הוא על הריבונות". כלומר, אתה רוצה להבהיר לציבור החרדי שהמדינה היא הריבון והיא תשליט את חוקיה על נתיניה, יהיו אלה אשר יהיו.

המשפט הזה הוא משפט מפתח כדי להבין את מה שאתה מתכנן פה. אבל יש בו דבר אחד שאני קצת מתקשה להבין: משום מה אתה תופס את המדינה במתכונתה כדבר שהכל נדים לו ראש ומקבלים אותו, לא רק כעובדה מעשית אלא גם כעובדה רעיונית, ולכן אתה מצפה לכניעה חרדית למוסד הזה. אתה נוטה לשכוח שהמאבק על הריבונות הוא מאבק ארוך שמתנהל בין החרדיות לציונות כבר כ- 150 שנה. במאבק הזה, הקמת המדינה הייתה רק סיבוב אחד – סיבוב שאכן הסתיים בניצחון של הציונות. אבל סיבוב שלפניו ואחריו התקיימו סיבובים נוספים, עם מנצחים אחרים...

ואתה דורש מהחרדיות, בשם סיבוב אחד של ניצחון ציוני – לכרוע ברך, לסיים את המאבק הזה ופשוט להצטרף אליך, אל המדינה?

אתה יודע מה? בעיניי זה משול לכך שתוך כדי הקרב המתמשך והמתיש באל עלמיין היה ארווין רומל (בלי להשוות, כמובן) דורש מהגנרל מונטגומרי למסור את נשקו ולסיים את הקרב. "המאבק הוא על הריבונות" היה אומר לו...

אתה ודאי תאמר שאם אכן זוהי ההסתכלות שלנו על המדינה, אם אנחנו רואים בה סיבוב אחד בתוך מאבק ארוך, מדוע אנחנו נהנים משירותיה ומתקציביה בכל הזמן הזה? על השאלה הזאת אפשר לדון, אבל היא שולית לענייננו. למה שולית? כי אני שואל אותך: עם יד על הלב, לו היינו מוותרים על הכסף היית אתה מוותר על הריבונות?

חשוב להבין אחת ולתמיד מהו ה'מאבק' הזה שמנהלת החרדיות מול הציונות, לא רק בעניין ה'שוויון בנטל' אלא בכלל, על מה בעצם 'נלחמים' החרדים כל הזמן?

אז זהו, שבניגוד לאיך שזה נתפס בעיניים חילוניות – ולא מעט בעזרתך – אין כאן איזה אופורטוניזם חרדי ולא אגואיזם גס. אין כאן השתמטות מחובות חברתיים ולא ניסיון להתחמק מאחריות. יש כאן עימות, שמתנהל ביסודו סביב השאלה 'מיהו היהודי'. מן הצד האחד עומדת החרדיות שמוּנעת – גם אם זה לא נראה כך - מתחושת אחריות כבדה מנשוא לגורלו של העם הזה, והיא נאבקת בחרוק שיניים לשמר את התוכן המקורי של המונח הזה, כלומר שהתורה והמצוות תהיינה ההגדרה היסודית של היהדות. הציונות, מן העבר השני, מנסה לכל אורך המאבק הזה ליצוק תוכן אלטרנטיבי למושג 'יהודי', ניסיון שגם אתה נטלת בו חלק.

ב - 60 השנים האחרונות חיו כאן שתי התפיסות הללו זו ליד זו. החרדיות לא נעשתה ציונית והציונות לא נעשתה חרדית. אבל איכשהו, בקושי רב, בלי הרבה נחת או הסכמה, הן הצליחו להתקיים יחד.

אבל אתה יאיר, במעשיך ובתוכניותיך, רוצה להביא את שתי התפיסות הללו לעימות חזיתי. אתה חותר לכך שבמקום אחת ליד השניה – תהיה זו אחת במקום השניה. הלא המאבק הוא על הריבונות.

כי מה שאתה רוצה זה לא לעזור לנו, וזה גם לא לעזור לך. אתה מונע ממשהו הרבה יותר עמוק. אתה רוצה דבר אחר לגמרי, השאיפה שלך היא לכונן מחדש את היחסים בין החרדיות לציונות.

אתה רוצה להביא את העימות המתנשף הזה להכרעה.

ואת זה אגב, לא יודעים המצביעים שלך, כי חלק ניכר מהם לא היה ממש מתלהב מהרעיון הזה. הרוב החילוני בישראל יודע היטב שללא הנטל הערכי שבו נושא הציבור החרדי יהיה די מפחיד לחיות כאן במדינה הזאת.

יאיר, רבים מנסים בימים האלה לדבר על ליבך, אני מדבר אל מוחך. הוא חריף דיו: מן הקרב הזה שאליו אתה מוציא אותנו, עשוי מישהו שלא לחזור. ואם תרשה לי להשתמש בסגנון המוכר לך אז 'אני מניח' שזה לא יהיה אנחנו אלא דווקא אתה.
כי עם כל הכבוד, אתה באמת משוכנע ש - 65 שנים של מדינה או 150 שנים של ציונות יכריעו 3,000 שנה של יהדות יהודית, מסורתית, של עול תורה ומצוות? אתה באמת חושב שניסיון עקר של מאות שנים לשכנע שהציונות היא היהדות יצלח לפתע פתאום, רק בגלל שיאיר לפיד בא לשכונה?

מקור: http://www.kikarhashabat.co.il/%D7%99%D7%90%D7%99%D7%A8-%D7%9C%D7%A4%D7%99%D7%93-%D7%94%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8-%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%99%D7%AA%D7%99.html

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  3 דקות שלעולם לא יחזרו לי. שטוף מוח ומנותק לחלוטין מהמציאות. eranshap 20.03.13 13:43 1
  לחסום כל מי שמביא מאמרי דעות מאתרים חרדים, jp3raptor 20.03.13 13:48 2
     תדייק בבקשה Talco 20.03.13 13:50 4
  לא מקבל samnth 20.03.13 13:49 3
  דוידזון, 20 שנה ברוטר ועדין לא הצלחת ללמוד מה זה אשכול דעה ??? צבר 20.03.13 13:52 5
  עוד שחצן יהיר שרוצה לפרק את המדינה והציונות ולהמשיך לשדוד את אזרחיה העמלים רציו-נלי 20.03.13 13:54 6
  שוורצמן בוחן כליות ולב?! על סמך מה הוא ''מגלה את הכוונות האמיתיות'' של לפיד? Big Joe 20.03.13 15:41 7

eranshap
חבר מתאריך 19.4.12
253 הודעות
יום רביעי ט' בניסן תשע''ג    13:43   20.03.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. 3 דקות שלעולם לא יחזרו לי. שטוף מוח ומנותק לחלוטין מהמציאות.  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
jp3raptor
חבר מתאריך 29.11.12
1701 הודעות
יום רביעי ט' בניסן תשע''ג    13:48   20.03.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. לחסום כל מי שמביא מאמרי דעות מאתרים חרדים,  
בתגובה להודעה מספר 0

נמאס שאתם מציפים את הסקופים,

זה שייך לפורום אברכים

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
Talco
גולש אורח
יום רביעי ט' בניסן תשע''ג    13:50   20.03.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. תדייק בבקשה  
בתגובה להודעה מספר 2

אם כבר, אז נמאס לטחון עוד ועוד את הנושא הזה ״חרדים - בנט - לפיד״. נהיה כבר חתיכת מסטיק.

samnth
חבר מתאריך 21.11.05
3585 הודעות
יום רביעי ט' בניסן תשע''ג    13:49   20.03.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. לא מקבל  
בתגובה להודעה מספר 0

עיתון הארץ - עיתון לאנשים בוגדים

צבר
חבר מתאריך 11.1.08
6747 הודעות
יום רביעי ט' בניסן תשע''ג    13:52   20.03.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. דוידזון, 20 שנה ברוטר ועדין לא הצלחת ללמוד מה זה אשכול דעה ???  
בתגובה להודעה מספר 0

רציו-נלי
חבר מתאריך 2.4.12
7293 הודעות
יום רביעי ט' בניסן תשע''ג    13:54   20.03.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. עוד שחצן יהיר שרוצה לפרק את המדינה והציונות ולהמשיך לשדוד את אזרחיה העמלים  
בתגובה להודעה מספר 0

שיטת הסלאמי של מהרסי המדינה עברה לפסים של "שיכנוע אישי"

המסר האיום בדבריו של החוצפן עז המצח הזה, מהווים עדות ואזהרה
לכל אזרח החי כאן, משרת בצבא ובמילואים, ומשלם המון מיסים,
על מה שמסתתר באמת מאחורי מעשיהם והאידיאולוגיה של המשתמטים.

זה מאבק אימתנו בין אזרחי המדינה לבין אנשים שחותרים בכל
דרך להשמידה כולל השמדת הכלכלה והרצון של האזרחים לעבוד ולתרום.

אין ברירה, חייבים לעמוד בשער ולנצח את המזימה הזו .
לבטל מיד כל הטבה לאנשים האלה. הכל נעשה נגדנו במודע ובזדון.
.

Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
129229 הודעות
יום רביעי ט' בניסן תשע''ג    15:41   20.03.13   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. שוורצמן בוחן כליות ולב?! על סמך מה הוא ''מגלה את הכוונות האמיתיות'' של לפיד?  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות