אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #17533 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 17533   
דוידזון
חבר מתאריך 3.3.08
123430 הודעות
יום רביעי י''ח בסיון תשס''ט    08:24   10.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

''לך הביתה, אין עבודה בשבילך היום''  

07:30 | 10.6.2009 דניאל גיגי

במארס דחף המשבר האחרון גם אותי אל הבלתי נמנע: חיפוש עבודה בלשכת התעסוקה. כיום אני מבין ששם ההולם יותר למשרד זה הוא לשכת האבטלה. כאקדמאי שסיים את לימודיו התכוננתי רבות לפגישה, בציפייה שיכוונו אותי למשרות בשירות המדינה ולמשרות בשוק הפרטי שיכולות להתאים לי. בחנתי מכרזים באתר נציבות המדינה, השגתי מכתבי המלצה והכנתי קורות חיים.

התאכזבתי. התברר לי שהפקידה לא יכולה להציע משרה. יועצת התעסוקה היתה מופתעת מכך שקיימות משרות בשירות המדינה שניתן לשלוח מובטלים אליהן (מוגזם לצפות לתיאום בין משרדי הממשלה). ולסיום, היא גם דאגה להבהיר שאין למה לצפות בעתיד: "אנו לא יכולים לעזור בסוג המשרה שאתה מחפש, שהיא יותר עניין של קשרים אישיים".

מאז אותה פגישה מייאשת ועד היום, היה עלי להגיע ללשכה פעם בשבוע ובתמורה לקבל דמי אבטלה. במשך כל תקופת ההתייצבות קיבלתי פתק עם ציור של בית, שאומר "לך הביתה: אין עבודה בשבילך היום".

נשגבת ממני התבונה של החובה להגיע בכל שבוע לאור העובדה שלא ניתן למצוא לי עבודה - דבר הגורם טרחה וכרוך בבזבוז כספי מדינה. האם המטרה היא לבדוק שאני לא עובד? או האם אני מגיע כדי שימצאו לי עבודה? כך או כך, הדרך הנוכחית לא משיגה אף יעד.

חוק לשכת התעסוקה קובע שתפקיד הלשכה הוא לעזור למצוא עבודה ולעזור למעסיקים למצוא עובדים (חוק שירות התעסוקה תשי"ט-1959). החוק לא מזכיר דבר לגבי החתמת מתייצבים לקבלת דמי אבטלה. זה אולי תפקיד שצריך להיות באחריות הביטוח הלאומי, אך בהחלט לא צריך להיות החלק המרכזי בעבודת לשכת התעסוקה - כפי שהוא כיום.

משבר היחסים שלי עם הלשכה הגיע לשיא בשבוע השני של מאי. הגעתי בתחושה שהיום מצפה לי הפתעה (נעימה יותר או פחות): ואכן, סופסוף נקראתי להתייצב אצל הפקידה. אולי מצאו לי עבודה! הגעתי לפקידה, ומיד התברר לי שאין לה שום הצעה עבורי. נקראתי רק לשם מעקב. בתגובה שאלתי אם היא יכולה לכוון אותי לקורס מחשבים. תגובתה היתה שלא כדאי לקחת קורס מחשבים - שהוא בכל מקרה ארוך - כי גם אנשי המחשבים מובטלים, ואפילו כשיש דרישה לעובדים היא לא מבינה מה דורשים. יש הרבה התמחויות במחשבים ולכן אין לה מושג לאיזה תפקידים למיין אנשים. נפלא. בדיוק פקידת התעסוקה שמדינת היי-טק צריכה.

ואם חשבתי שהלשכה לא יכולה להיות פחות יעילה משהיא כבר עכשיו, התרחש אירוע שכיבה כל ניצוץ תקווה. בעודי יושב מול הפקידה, התפרצה המנהלת בפאניקה וביקשה ממנה להפסיק לשחרר מובטלים שמגיעים. "השר בבניין", טענה הממונה, "חייבים ליצור תור כדי שיראה שיש לנו המון עבודה". "בסדר", ענתה הפקידה, ונתנה פקודה במחשב להוביל אליה עשרות מובטלים, שעבורם ללשכה אין באמת הצעות.

האופטימיות שלי היא כנראה אינסופית. כשראיתי את השר בן אליעזר מופיע בערב בטלוויזיה בעת ביקור בלשכת התעסוקה, כשהוא אומר שיפעל למציאת עבודה לכל מובטל, האמנתי שאכן יש רצון אמיתי לקיים הבטחה זו. רציתי מאוד לומר לו שכדי לעשות זאת צריך להפוך שוב את לשכת האבטלה ללשכת התעסוקה. כולי תקווה שעד המשבר הבא תחוסל לשכת האבטלה ותוקם לשכת העבודה.

מקור: http://career.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20090610_1091655

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  תתעודד ותקים עסק עצמאי! shaulc 10.06.09 08:27 1
     אולי יפתח חברה חדשה להשמת כ''א ?? זלמן 11.06.09 00:16 8
     אתה יודע מה זה להיות עצמאי בישראל ? סיוט בלתי נגמר אכפתי 11.06.09 07:22 10
  מדהים חיפושית 10.06.09 08:27 2
  כל כך מבין אותך eims 10.06.09 10:39 3
     יש עבודה במקצועות כפיים - תפסיקו להיות מפונקים !!!! אכפתי 11.06.09 07:23 11
  תפנה אלי לפרטי, עם כתובת מייל.... eliran_28 10.06.09 11:03 4
  מלחמה היא שלום. חירות היא עבדות. בערות היא כוח. עוף-החול 10.06.09 11:07 5
  הגיע הזמן להפריט אותם Notxist 10.06.09 11:20 6
  למה שלא יעבוד בנקיון ? בנין ? יש המון הצעות לעבודה כזאת 3ברית 10.06.09 11:21 7
     נכון !! אני עבדתי הרבה שנים בזה כשלא מצאתי עבודה במקצוע אכפתי 11.06.09 07:26 12
  חבוב: אני אכלתי את החארה האינסופי הזה למעלה מ 30 שנה אכפתי 11.06.09 07:02 9

shaulc
חבר מתאריך 22.11.08
20661 הודעות
יום רביעי י''ח בסיון תשס''ט    08:27   10.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. תתעודד ותקים עסק עצמאי!  
בתגובה להודעה מספר 0

גם אני ישראלי פטריוטי

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
זלמן
חבר מתאריך 28.9.07
27402 הודעות
יום חמישי י''ט בסיון תשס''ט    00:16   11.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  8. אולי יפתח חברה חדשה להשמת כ''א ??  
בתגובה להודעה מספר 1

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
אכפתי
גולש אורח
יום חמישי י''ט בסיון תשס''ט    07:22   11.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  10. אתה יודע מה זה להיות עצמאי בישראל ? סיוט בלתי נגמר  
בתגובה להודעה מספר 1

חיפושית
חבר מתאריך 4.2.02
47971 הודעות
יום רביעי י''ח בסיון תשס''ט    08:27   10.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. מדהים  
בתגובה להודעה מספר 0

אחרי זה אומרים לנו שהבעייה במוסדות המדינה היא
מקצועית ולא ערכית..

קרוב אליך: אינדקס אתרי היהדות הגדול: http://www.karov.weebly.com

eims
חבר מתאריך 4.1.09
155 הודעות
יום רביעי י''ח בסיון תשס''ט    10:39   10.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. כל כך מבין אותך  
בתגובה להודעה מספר 0

אני יכול לכתוב פוסט דומה לצערי, עד כמה הביקור בלשכה הפך להיות מיותר.
בהחלט בנושא האבטלה, למצוא תעסוקה טובה בימינו זאת משימה כמעט בלתי אפשרית.

אכפתי
גולש אורח
יום חמישי י''ט בסיון תשס''ט    07:23   11.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  11. יש עבודה במקצועות כפיים - תפסיקו להיות מפונקים !!!!  
בתגובה להודעה מספר 3

eliran_28
גולש אורח
יום רביעי י''ח בסיון תשס''ט    11:03   10.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. תפנה אלי לפרטי, עם כתובת מייל....  
בתגובה להודעה מספר 0

יש לי הצעה עבורך.
ייתכן שהיא תעניין אותך.

מה למדת ?

עוף-החול
גולש אורח
יום רביעי י''ח בסיון תשס''ט    11:07   10.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. מלחמה היא שלום. חירות היא עבדות. בערות היא כוח.  
בתגובה להודעה מספר 0

Notxist
גולש אורח
יום רביעי י''ח בסיון תשס''ט    11:20   10.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. הגיע הזמן להפריט אותם  
בתגובה להודעה מספר 0

כל הנוגעים בדבר שמנסים למנוע את "אורות לתעסוקה" כדי לשמור על הכסאות של המקורבים להם בשירות התעסוקה מביאים אותנו למצב הזה.
כבר ידוע ששירות התעסוקה פשוט מבזבז זמן ומשאבים של הציבור .

3ברית
גולש אורח
יום רביעי י''ח בסיון תשס''ט    11:21   10.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  7. למה שלא יעבוד בנקיון ? בנין ? יש המון הצעות לעבודה כזאת  
בתגובה להודעה מספר 0

אכפתי
גולש אורח
יום חמישי י''ט בסיון תשס''ט    07:26   11.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  12. נכון !! אני עבדתי הרבה שנים בזה כשלא מצאתי עבודה במקצוע  
בתגובה להודעה מספר 7

אבל האם היהודיה היא שהורסת כל חלקה בילדיה ולכן
כל אחד כאן שאין עבודה מלבד כעורך דין, מרצה באוניברסיטה ,איש הייטק ,
ספקולנט בבורסה , פקיד או איש פיננסים או סלבריטי . ככה אנו נראים !
כמו שהאנטישמים תיארו אותנו ! עם מושחת עם שלטון מושחת עוד יותר !!

אכפתי
גולש אורח
יום חמישי י''ט בסיון תשס''ט    07:02   11.06.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  9. חבוב: אני אכלתי את החארה האינסופי הזה למעלה מ 30 שנה  
בתגובה להודעה מספר 0

למרות שסיימתי טכניון ב 2 תוארים (גם מהנדס מכונות וגם
מהנדס תעשיה וניהול) נתקלתי בקושי העצום להשתלב בשוק העבודה
הישראלי המקצועי מיד עם סיום לימודי ב 1977 . הסיבות לכך מורכבות
ואני יכול להרצות על זה שעות וגם כתבתי על כך לא פעם בפורום ובאינספור פורומים אחרים . אתמצת לך את הבעיות העיקריות בשוק העבודה הישראלי ושמהן אולי יעזור לך להגיע למסקנות מועילות:
1. קשיחות , דרישות יתר הנובעות ממסורת של נצלנות ותאוות בצע .
שוק העבודה בישראל למרות שהופרט בחלקו הוא עדיין מאד קשיח , כלומר אינו בנוי לניידות עובדים. בניגוד למשל לארה"ב בה מעבר עובד מתפקיד לתפקיד כל שנתיים - שלוש מקובלת ואף מוערכת כאן מסתכלים על עובד כזה כ"לא יציב " ומסתיר וכ"ו . השיטה כאן מטיפה להתקבעות במקום עד הפנסיה .
שוק העבודה הפרטי מאד תובעני ומאד חסר פשרות לגבי אנשים חסרי ניסיון . בניגוד לארצות אחרות בעולם בהם עבדתי , בישראל אין נוהלים להכשרת עובד, לשילוב עובדים חסרי ניסיון בעבודתם והמעסיק מעוניין לנצל ולמקסם את הרווח מהעובד החדש כמה שיותר מהר ואינו מבין שנדרש להשקיע גם בעובדים חסרי ניסיון ושלעתים קרובות יש בזה אפילו יתרון .
מאידך קיים שוק ממשלתי /ציבורי בו הדרישות אפילו פחותות מהנדרש ,אבל כדי להשתלב בו נדרשים קשרים (פרוטקציות) שלרוב האזרחים אין.
2. בעיות "מיובאות" ומוגברות עקב הגלובליזציה שמשברים כלכליים כגון אלו שאנו חווים עכשיו משפיעים עליו ביתר שאת. כוונתי למשל להשתנות המהירה של דרשיות והתמחויות בעיקר בענפי המחשבים וההנדסה. בתחומים אלה אם למדת ולא התעדכנת בפרק זמן קצר יחסית אתה פשוט נפלט מהשוק. קצב השינויים כה גדול שבוגר מוסד אקדמי בתחומים אלה נחשב "מיושן" ו"בלתי נדרש" כבר כ 10 שנים לאחר סיום לימודיו . בתחומים אלה ועוד גיל מבוגר נחשב חיסרון גדול ובמחשבים למשל הסיכויים למצא עבודה לאחר גיל 40 - 45 קלושים מאד . בגיל צעיר בתחומים אלה נדרש הניסיון שכאמור לעיל חוסר בו מהווה מכשלה גדולה. כך שטווח אפשרויות העבודה בגילאים אלה בתחומי המחשבים וההנדסה משכו כ 15 - 20 שנה לכל היותר .
3. נתק מוחלט כמעט בין האקדמיה לתעשיה ולשוק הדרישות בעבודה. הטכניון למשל כבר עשרות שנים מכשיר למעשה "מתמטיקאים יישומיים" ונותן להם תואר
(מפוברק לדעתי ) של מהנדסים. אנשים אלה היוצאים לשוק העבודה נדהמים כשהדרישות מהם בכלל אינן תואמות את מה שלמדו והדרך בה מויינו ללימודיהם .
4. אופי העם היהודי שהביא לחברה בלתי בריאה עד "עקומה" בישראל. בישראל בניגוד לרוב החברות בעולם יש עודף עצום של "אקדמאים" ואנשים "מתוחכמים" חלקם "מתוחכמים לכאורה" מה שגורם לתחרות קשה מאד למועמדים למקצועות הצווארון הלבן . מאידך יש חוסר במקצועות של עבודת כפיים, סיעוד וחקלאות. לכן הייתי ממליץ לך שלנסות בתחומים אלה . אני שחונכתי שכל עבודה מכבדת בעליה עבדתי בעבודות פיזיות קשות כולל בתחומים שציינתי כשלא מצאתי עבודה במקצועי האקדמי. אין בזה שום בושה ! להפך !!
5. אל תסתמך על זה שמישהו בין לשכת עבודה או כל חברת כ"א ימצאו לך עבודה. אני מעולם לא מצאתי עבודה דרכם !
אני מאחל לך הצלחה ושתשתלב במהרה בשוק העבודה. אם יש לך עוד שאלות אתה מוזמן לשאול שוב אותי בפורום .

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות