גירסת הדפסה          
קבוצות דיון פוליטיקה ואקטואליה נושא #24587 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 24587   
שכוי מנקר
חבר מתאריך 2.5.14
238 הודעות
יום ראשון כ''ג בניסן תשע''ח    12:38   08.04.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

מסורת ערב פסח- עלילה על היהדות: ''הרב הראשי 'השוה כושים לקופים'''  

אזהרה: מי שמתקשה בהבנת הנקרא, במדה יוצאת דופן, עלול לראות בדברי הסתה, לפיכך ידע מי שיראה בהם הסתה שהוא טועה, וכל כוונתם להתמודד עם לבוי שנאה.
|
הרב הראשי לישראל יצחק יוסף הסביר את שנאמר בתלמוד על חיובו של מי שרואה יצור יוצא דפן באחת מברכות הנהנין, ושמה "משנה הבריות"
(סבת החיוב הזה לא הוסברה, אני משער שהיא האופטימיות שיכול לחוש הפרט כשמתגלה לעיניו שהעולם מסתיר אופציות שלא חשב עליהן בעצמו )
במקור, בבלי ברכות נח, ב: "ראה את הכושי ואת הגיחור ואת הלווקן ואת הקפח ואת הננס ואת הדרניקוס אומר ברוך משנה את הבריות...תנו רבנן: הרואה פיל קוף וקפוף אומר: ברוך משנה את הבריות".
הסביר הרב שחרף המשמעות הטריוויאלית לא כל ראית כושי מחיבת בברכת "משנה הבריות", אלא דוקא ראית כושי או אדם אחר שהוא יוצא דופן, וכך אמר:
"אתה הולך ברחוב באמריקה, כל חמש דקות תראה כושי, תברך עליו 'משנה הבריות'? אלא צריך שיהיה כושי שאבא שלו ואימא שלו לבנים. אם אתה יודע, יצא להם בן קוף, יצא להם בן ככה – אז תברך עליו 'משנה הבריות'".
|
אתם רואים פה הסתה לגזענות? האם אני הוא האדם היחיד שלא הצליח להבחין בזאת? האם חיבים לברך עלי "משנה הבריות"?
|
אנטישמיים, ,עוד לפני ynet וראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, עו"ד אווקה (קובי) זנה, היו רגילים לפרסם פרשנות מעוותת של דברי רבנים. הם עשו זאת כדי להשניא את היהודים, שנאה שהביאה להשמדה. לקח היה צריך להלמד.
והנה, לפי ידיעה ב ynet (אולי הידיעה הזאת אינה שקרית) "לדברי עו"ד זנה, התבטאויות אלו, ככל שהדברים אכן נאמרו, הן חמורות ביותר ויש בהן כדי להצדיק צעדים שונים נגד הרב במישור המנהלי, המשמעתי ואף הפלילי - ככל שיתברר כי בדברים יש משום הסתה לגזענות . מהיחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות נמסר:..." היחידה ...תנקוט בכל הצעדים הדרושים למניעת הישנות התבטאויות גזעניות מעין אלו מצד ...נותני שירות ציבורי"."
אם עו"ד בשרות המדינה יפעל (באיצטלא של "ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות") להפצת עלילת שקר שמשניאה את התלמוד וממילא גם את העם היהודי, עליו להתפטר, ואפילו אין לו לחשוש שישאר מובטל כי ברשות הפלסטינית ישמחו להעסיקו.
|
ידוע לי שהרב הראשי של בריטניה הגיב: "הטרמינולוגיה שבה השתמש הרב הראשי היא פוגענית" (- https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5195766,00.html לירון נגלר-כהן 25.03.18 הובא מ: jewishnews )
אני משוכנע שתגובתו לא נגרמה מדברי הרב עצמם אלא מסלוף תשקורתי. איך אני יודע זאת?
הרב של בריטניה דבר על "טרמינולוגיה",
ו ב-ynet נכתב גם שדברי הרב יוסף זכו לגינוי מכיוונים שונים, בין היתר מראש ועידת הנשיאים של הקהילה היהודית בבריטניה, ג'ונתן ארקוש ומהליגה נגד השמצה בארה"ב.
הוועידה: "גינוי נחרץ להערה הגזענית שהשמיע הרב יצחק יוסף, שהשתמש במונח הסלנגי וככל הנראה השווה את השחורים לקופים"
גם הליגה נגד השמצה פרסמה ...: "האמירה הגזענית הטעונה שהשמיעה הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, המשווה בין אנשים בעלי צבע עור אחר ל'קופים', היא לחלוטין בלתי מקובלת".
כפי שאתם נוכחים אין בדברי הרב יוסף, כפי שנאמרו במקורם, שום השוואה של כושי לקוף, וגם "הטרמינולוגיה" ו"המונח הסלנגי", המיוחסים לרב מכוונים, כנראה, למלה niger שאותה "אמר" רק לפי הנראה לעיני מבקריו מהתרגום לשפתם ולא בעת דברו בעברית, אך אין זה תרגום נכון ל"כושי" שבמשנה (ובמקרא) שעליו דבר הרב, כי המשמעות המבזה של niger נוספה רק בתקופת העבדות של הכושים באמריקה.
|
באותו מקור, ynet, נכתב גם: " דבריו של הראשון לציון, יצחק יוסף, שנחשפו ב-ynet חוללו סערה וזכו לסיקור תקשורתי בינלאומי".
כוונתם לחשיפה בידיעה: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5181664,00.html אריאלה שטרנבך 20.03.18 בכותרת: "שיעור בגזענות: הרב הראשי השווה בין "כושי" לקוף. בשיעורו השבועי .. ביקש ... דוגמה מברכת "משנה הבריות", תוך שהוא מסביר על איזה "כושי", כלשונו, צריך לברך: "שאבא שלו ואמא שלו לבנים... יצא להם בן קוף"."
כלומר ynet עצמם מודים (בגאוה?) שהם הפיצו בין הגויים ידיעה שהם ערכו, בעריכה שלדעתי השניאה את התלמוד, וממילא גם את העם היהודי. עכשו, בערב פסח, אפשר לאמר שחוש היסטורי לעתוי מסורתי של עלילות על היהדות- את זה, דוקא, יש להם.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  הרב ירש מאביו, את לשונו שמגלגלת דברי בלע, וגם את חבורת ה''פרשנים'' Big Joe 08.04.18 13:07 1
  אני לא מחסידיו, אבל הפרסומים דווקא *הפכו* את דבריו תודה רבה 08.04.18 20:47 2
     כל מי ששמע את דבריו הבין. כל ה''הסברים'' - פתטיים. Big Joe 08.04.18 23:27 3
         סיסמא. תפריך את ההסבר תודה רבה 08.04.18 23:46 4
             הצחקת אותי. Big Joe 09.04.18 09:23 5
                 כתבתי מה אמר הרב. אתם אלו שלא שמתם לב תודה רבה 09.04.18 09:25 6

Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
161902 הודעות
יום ראשון כ''ג בניסן תשע''ח    13:07   08.04.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. הרב ירש מאביו, את לשונו שמגלגלת דברי בלע, וגם את חבורת ה''פרשנים''  
בתגובה להודעה מספר 0

שמנסים לתקן את המעוות...

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
תודה רבה
חבר מתאריך 1.1.09
47191 הודעות
יום ראשון כ''ג בניסן תשע''ח    20:47   08.04.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. אני לא מחסידיו, אבל הפרסומים דווקא *הפכו* את דבריו  
בתגובה להודעה מספר 0

שחור שנולד להורים שחורים, הוא דווקא הסביר שזה *רגיל*. הוא התייחס למקרה מוזר בו להורים לבנים נולד בן שחור, שאז זה לא קשור לגזע אלא מקרה מוזר.

עצמאות... בואו

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
161902 הודעות
יום ראשון כ''ג בניסן תשע''ח    23:27   08.04.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. כל מי ששמע את דבריו הבין. כל ה''הסברים'' - פתטיים.  
בתגובה להודעה מספר 2

תודה רבה
חבר מתאריך 1.1.09
47191 הודעות
יום ראשון כ''ג בניסן תשע''ח    23:46   08.04.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. סיסמא. תפריך את ההסבר  
בתגובה להודעה מספר 3

עצמאות... בואו

Big Joe
חבר מתאריך 2.9.05
161902 הודעות
יום שני כ''ד בניסן תשע''ח    09:23   09.04.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. הצחקת אותי.  
בתגובה להודעה מספר 4

הסבר אינו עובדה. אין צורך להפריכו. מה שהרב אמר הוא עובדה.

תודה רבה
חבר מתאריך 1.1.09
47191 הודעות
יום שני כ''ד בניסן תשע''ח    09:25   09.04.18   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. כתבתי מה אמר הרב. אתם אלו שלא שמתם לב  
בתגובה להודעה מספר 5

אדגיש שוב: הוא אמר שהגזע השחור הם אנשים רגילים, ודיבר על מקרים מוזרים שלא קשורים לגזע.

עצמאות... בואו

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות