גירסת הדפסה          
קבוצות דיון חופש הביטוי נושא #7907 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 7907
דנץ
חבר מתאריך 11.9.14
9394 הודעות
יום שני ח' באב תשס''ז    11:45   23.07.07   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

לאן נעלמה השפה העברית?  

ערכתי לאחרונה בתאריך 23.07.07 בשעה 11:49 בברכה, דנץ

בשנים האחרונות אנו עדים להעלמות השפה העברית מרחובות ארצנו, כבר נדיר לשמוע את השפה העברית ובמקום זאת אנו שומעים, רוסית, אמהרית, אנגלית וערבית, אם פעם השפה העברית הייתה מהווה כ- 80% לערך היום זה אפילו לא מגיע ל-55% מכלל האוכלוסיה.
לא שיש בי מידה של גזענות או נוגדנות, לא שאני בא לטשטש את שפות האם של העולים החדשים, אבל נורא מציק לי לשמוע מגוון שפות רחבות ולא לשמוע את השפה העברית שהיא שפת ארצנו.
קיבלנו מדינה, קבלנו ריבונות והרבה אחריות, קבלנו שפה שהיא לא יותר מידי יפה אבל ממש קליטה, אז למה לא לדבר עברית? למה לא להשריש את השפה גם בקרב העולים החדשים ולעודדם לדבר בשפת הקודש שהיא למעשה השפה המבדילה אותם מהיותם כלל העמים להיותם ישראלים!.
קחו לדוגמא את העיר בית שמש {שבמקרה בה אני מתגורר}, אז בשיינפלד נשמע את השפה האנגלית, בנרקיס נאזין לשפה האמהרית, בבר אילן מכל מקום ידברו ברוסית, ברמת בית שמש שפת האם היא אידיש, אפילו בסופרמרקטים הפזורים בכל רחבי העיר ובקופות חולים השונות ישנה ערבובייה של שפות {האמת שלא סתם נפתח לאחרונה בעיר פאב הנקרא "בבל"}.
אני בעד לימוד שפות שונות ובעד שפה שנייה, אבל מבחינתי העברית צריכה להיות השפה הראשונה, השפה שבה נשתמש בחיי היום יום עם כל אחד ולכל אחד, שפה שתהווה את מרכז חיינו ותהיה אבן היסוד בתקשורת שבין בני האדם.
בואו נקיים יום מיוחד, כמו יום ללא תאונות דרכים, בואו נקיים "יום השפה העברית" יום שבו ידברו כולם כולל כולם בשפה העברית, בבית הספר יארגנו באותו היום שיעורים מיוחדים לשפה העברית, מאין באה, מהוא מקורה ומי הוא מחייה השפה העברית, אולי מתוך יום זה תקבל השפה העברית מודעות גדולה גם בקרב העולים החדשים ובמיוחד ילדי העולים החדשים שידרבנו את המבוגרים לדעת את השפה ולדבר עברית תקינה ונכונה.

דנץ

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות