גירסת הדפסה          
קבוצות דיון גילוי מסמכים נושא #27948 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 27948
בול טרייר לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 13.5.07
1265 הודעות, 20 מדרגים, 36 נקודות.  ראה משוב
יום ראשון כ''ה בשבט תשפ''א    02:46   07.02.21   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

דר' ברבש-25שנים לרצח רבין: ''פגיעה של חזה אוויר נגרמת כאשר יש פגיעה חודרת בחזה והחור שנוצר-''  

 
  
דר' גבי ברבש הוא לא סתם רופא, הוא היה מנהל בית החולים איכילוב בזמן האירוע והיה נוכח לפרקים בחדר הניתוח בזמן הטיפול ברבין.
בנוסף הוא מציין בכתבה כי הוא כותב למגירה כבר 25 שנים וכרגע מעוניין לשתף אותנו. הוא בטוח זוכר את הפרטים, כי הוא עבר על הדברים שכתב למגירה, לפני הכתבה במוסף של שבת בידיעות אחרונות.

טוב, קל לראות כי טובי הטייחים ערכו את הדברים. מילים מוקפדות, מינימליות, משפט חשוב חתוך בין שני דפים והרבה בלה בלה בלה בין הרצף העיקרי שגם הוא חסר ביסודו.

כמה נקודות על דבריו מתוך הכתבה,

בואו נראה,

"הדיווח היה קצר: רבין נורה בגבו בשני כדורים" "הגיע ללא דופק שניתן לחוש בו=נשימות אחרונות" "בבדיקה ראשונית התברר שאין כניסת אוויר לריאות וכו' " - ואז נעשים פעולות ובעקבות זאת הדופק ברוך השם חוזר. "בבדיקת הבטן היו סימנים לדימום תוך בטני ולכן הוא הורד במהירות לחדר ניתוח" – הבנתם? שני כדורי דום דום בגב עם כל ההשלכות ורק "סימנים לדימום תוך בטני" שולחים אותו לחדר הניתוח.

"עם פתיחת הבטן בחדר הניתוח מתברר שאחד משני הכדורים שחדרו מהגב" – שחדרו מהגב – חוזרים על זה פעם נוספת. "גרם לקרע בטחול ושני הכדורים עשו את דרכם כל אחד לריאה אחרת וגרמו למה שקרוי בשפה הרפואית חזה אוויר בלחץ. מדובר במנגנון פגיעה שבו נוצר חור בדופן החזה" – חור בדופן החזה. וואוו. חור נוסף מעבר לחורי הכניסה מאחור. ועוד ממשיכים: "האוויר הנכנס דרך החור נכלא בבית החזה ומונע מהריאה להתרחב". – מה יש לנו עד עתה, שני כדורי דום דום שחדרו מהגב מוצאים כל אחד את מיקומו בריאה אחרת אבל הבעיה היא חור נוסף בדופן החזה שמונע מהריאה להתרחב. כאן הם משתמשים בשיטת טיוח נוספת שקוראים לה 'ראה מסגרת', פה אתה מאבד את הרצף, בהמשך לא יהיה ברור מי כתב את המסגרת הזאת. לפי השורה המסומנת מדובר בדבריו של דר' ברבש, אותם היה נוח להציג במנותק מרצף הכתבה.

במסגרת הוא חוזר: "פגיעה של חזה אוויר נגרמת כאשר יש פגיעה חודרת בחזה והחור שנוצר וכו' " – אין יותר ברור מזה. פגיעה חודרת בחזה. המילה 'חודרת' לא מופיע אלא במסגרת. ועוד הוא מוסיף במסגרת: "בתחקיר שעשינו הועלה מנגנון פגיעה נוספת אפשרי: לעיתים פגיעה ברקמת הריאה, כפי שברור שקרה אצל רבין וכו' " – שני כדורי דום דום חונים כל אחד בריאה אחרת = פגיעה ברקמת הריאה.
יש עוד פסקה מדהימה במסגרת. זה בהמשך.

"הפעולה הראשונית שאותה נקטו המנתחים הייתה כריתת הטחול. למרות שמקור הדמם אותר ונשלט לא חלה הטבה במצבו הכללי שלרבין וכו' " – שוב אני חוזר, שני כדורי דום דום שחודרים מהגב וחונים כל אחד בריאה אחרת, פלוס פגיעה חודרת בחזה="מקום הדמם אותר ונשלט" – המנתחים גילו מאיפה רבין מאבד דם. בהמשך נראה שרבין קיבל 22 מנות דם.

זה ממשיך: "היה רגע במהלך ההחייאה שלחץ דמו של רבין עלה וכו' אבל הייתה זו אשליה רגעית ובעקבותיה הידרדרות שסיבותיה לא" – כאן יש חיתוך של המשפט הממשיך בעמוד שלאחריו

"היו ברורות לצוות שעבד סביב שולחן הניתוחים" - אתה צריך את שני דפי העיתון כדי להבין. מומחים דלה שמעט'ה.

זה ממשיך: "היה ברור שאנחנו מאבדים אותו. בניסיון אחרון לחפש סיבה בת תיקון להידרדרות במצבו, הוחלט על פתיחת בית החזה בחיפוש אחרי דמם סביב הלב, אבל הישועה לא באה גם משם." "הצוות שסביבו עסק נואשות בעיסוי הלב, החלפת נוזלים ומנות דם. רבין קיבל 22 מנות דם במהלך ההחייאה" "לאחר כשעה לקח אותי יורם קלוגר הצידה ואמר לי אין ברירה אנחנו חייבים להפסיק את ניסיונות ההחייאה, האיש מת, השעה הייתה 23:10 – שעה ועשר דקות לאחר שרבין הובא לבית החולים." – לפי דבריו של דר' ברבש רבין הגיע לאיכילוב בשעה 22:00 וגם אם נתעלם שקיבל הודעה לביפר דקה קודם – לא נוכל להתעלם כי ועדת שמגר קבעה כי רבין הגיע לאיכילוב בשעה 21:52 – דבר שמגדיל את הטיול שעשתה הקדילאק האפורה שבתוכה רבין דמתי רובין והשוטר האופנוען מר תרם.

דו"ח ועדת שמגר עמוד 34:

כל הכתבה נמצאת בהמשך מטה, בינתיים נחזור למסגרת:
שימו לב לדבר הזוי: דר' גבי ברבש33 היום פרופסור: "לו היה ליד רבין באותו הערב פרמדיק יש סיכוי טוב שהוא היה שורד את האירוע" – שזה יותר ממדהים כי אחת הקושיות היא מדוע לא השתמשו בפרמדיקים לטיפול הראשוני בשטח?? ולא אמבולנס אחד כי עם שניים, אחת ניידת טיפול נמרץ והשני אמבולנס רכב פיקוד עם רופא ושהיו צמודים לרבין בזמן אמת.

תזכורת:

עוד אנקדוטה מהכתבה:
דר' גבי ברבש: "הכנסתי את בית החולים לכוננות מסוימת וכו' " "סיכמתי עם כונן הטראומה שלנו, אחד מבכירי הכירורגים, פרופסור מוטי גוטמן (היום מנהל המחלקה לכירורגיה בשיבא) לשהות בבית החולים, תגברנו את אחיות המיון וגם אני עבדתי במשרדי עד שדווח על סיום העצרת"

להלן דוח ועדת שמגר בנושא מעמוד 34:

עד כאן עיקרי הדברים.

מכאן נזכיר איך התגלגלו הדיווחים בסיום העצרת בזמן אמת:

1)

נתחיל עם קרן66בה בריאיון עם ירון כנר:

תמליל הדברים:

קרן נויבך: "שוב ערב טוב לכם מכיכר מלכי ישראל ההפגנה הזאת עוברת בשקט"

קרן נויבך: "עדיין לא על הקו"

"אנחנו תיכף נשיג את ירון דקל"

"היה איזשהו אירוע באזור כיכר מלכי ישראל"

"אנחנו מיד נכנס לשידור"

"כמה צלילים ונחזור לירון דקל"

"ירון כנר אתה אתנו?"

ירון כנר: "אני אתכם"

קרן נויבך: "מה קרה"

ירון כנר: "לא ברור כרגע מה קרה, כל האזור נסגר"

" וכל האנשים שנמצאים כאן מעידים ששמעו יריות בזמן שרבין יצא מן הטקס"

"יש כאן אמבולנסים"

"כל האזור סגור ע"י שוטרים"

"המון רב מתקהל, אנחנו מנסים לברר פרטים לגבי האירוע"

"נחזור מיד כשיהיו לנו מעט יותר פרטים"

עד כאן תמליל הריאיון בין קרן נויבך וירון כנר.

2)

נמשיך עם ריאיון בין חיים יבין33 ודר' גבי ברבש33:

תמליל הדברים:

חיים יבין: "מה אתה יכול לספר לנו על הדקות האחרונות של יצחק רבין פרופסור ברבש"

דר' גבי ברבש: "הדקות האחרונות של מר רבין היו לפני שהוא הגיע לפה, הוא הגיע למעשה מחוסר הכרה ללא דופק וללא לחץ דם ופעולות החייאה למעשה התחילו כשהגיע אלינו"

חיים יבין: "אם אני מבין אותך נכון יצחק רבין הגיע לבית החולים איכילוב שהוא כבר לא בחיים?"

דר' גבי ברבש: "מוות קליני. אבל אחרי זה באמצעים של הצליחו להחזיר לו לתקופה קצרה את הדופק ולחץ הדם אבל הפגיעות היו קשות מדי"

חיים יבין: "מה היו הפגיעות בו?"

דר' גבי ברבש: "הייתה לו פציעה אחת בחזה קשה ביותר, פגעה בעמוד שדרה ובכלים הגדולים שליד הלב. ופציעה שניה שפגעה בטחול. שתי הפציעות האלה דיממו, הוא קיבל במהלך השעה ומשהו .. השעה שהוא טופל עשרים ואחת מנות דם וזה לא הצליח לייצב אותו"

חיים יבין: "הוא בעצם נפטר מאובדן דם כתוצאה מפגיעה בטחול ואיבוד דם?"

דר' גבי ברבש: "הוא נפטר כתוצאה מפגיעה רב מערכתית שמשולבת מאובדן הדם המסיבי ומהפגיעה בעמוד שדרה שלמעשה התרסק זה נקרא גם שוק ספינאלי גם"

חיים יבין: "אי אפשר היה להציל אותו בשום פנים ואופן?"

דר' גבי ברבש: "לצערי לא. אולי אם הוא היה צעיר בארבעים שנה הסיכוי שלו היה "

חיים יבין: "דר ברבש, אני מניח שכולכם בבית החולים חשים בדיוק את מה שאנחנו חשים כאן"

עד כאן תמליל הריאיון עם דר' גבי ברבש של 4.11.1995 שעה 23:15 לערך.

3)

נמשיך עם שר הבריאות דר' אפריים סנה33 שבדיוק יוצא מבית החולים איכילוב ומדבר בשידור חי. השעה 23:30 לערך:

תמליל הדברים:

שר הבריאות דר' אפריים סנה: "הערב בשעה 23:10 כתוצאה ממעשה התנקשות נפשע ורצחני, תולדה של שיסוי והסתה, נפטר ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון יצחק רבין. הוא נפגע משלושה כדורים שפגעו בבית החזה בבטן ובעמוד השדרה, הפגיעות היו קשות וראש הממשלה הובא לבית החולים כאן ללא דופק וללא לחץ דם."
עד כאן שר הבריאות דר' אפרים סנה.

4)

נמשיך עם מהדורת החדשות מהדורת חצות 00:00 מפי יהודית בן יעקב:

תמליל הדברים:

"קול ישראל מירושלים שלום רב עכשיו חצות והנה החדשות מפי יהודית בן יעקב. ראש הממשלה יצחק רבין נרצח הערב בתל אביב בידי מתנקש בסיומה של עצרת התמיכה בממשלה ובמעשה השלום שהייתה בכיכר מלכי ישראל. מתנקש יחיד ירה בו מטווח קצר כשעמד להיכנס למכוניתו. מן הירי פגע כדור אחד בראש הממשלה בחזהו ושני כדורים נוספים פגעו ופצעו את ראש צוות שומריו של מר רבין."
עד כאן תמליל מהדורת חצות מפי יהודית בן יעקב.

5)

נמשיך עם ישיבת הממשלה שלמחרת שעה 10:00 – שידור ישיר בטלוויזיה עם ממלא מקום ראש הממשלה ושר הביטחון שמעון פרס33:

תמליל הדברים:

ממלא מקום ראש הממשלה ושר הביטחון שמעון פרס: "הוא לא הספיק להוציא צוואה אמתית, אבל השיר האחרון שהוא שר, היה שיר השלום, חילקו לנו את המילים, הוא שם את השיר הזה בכיסו והכדור פלח את השיר. אבל השיר הזה, שיר השלום, שמהדהד באזני כולנו-לא יפסק." עד כאן תמליל חלק מדבריו של ממלא מקום ראש הממשלה ושר הביטחון שמעון פרס.

6)

נמשיך באותה ישיבת ממשלה שלמחרת שעה 10:00 עם שר המשטרה משה שחל33:

תמליל הדברים:

שר המשטרה משה שחל: "בכמה משפטים אני רוצה לומר לגבי פרטי האירוע, הצהרה המפכ"ל ימסור. בידי המשטרה האירוע שקרה הוא כך שמתנקש ירה בראש הממשלה בשלוש יריות, הוא פגע בו בשתיים, בחזה ובחלק העליון ופגע בשומר ראש מחוליית האבטחה." "הוא איננו, אומר שאיננו קשור להתארגנות כלשהי." עד כאן תמליל חלק מדבריו של שר המשטרה משה שחל.

7)

נמשיך באותה ישיבת ממשלה שלמחרת שעה 10:00 עם מפכ"ל משטרת ישראל אסף חפץ:

תמליל הדברים:

מפכ"ל משטרת ישראל אסף חפץ: "לפי הפרטים שהוא מוסר אנחנו כרגע מאמינים למה שהוא אומר." "כרגע אין לנו קצה חוט להוביל לאיזשהו ארגון או אנשים אחרים ונראה באמת על פניו שהוא עשה את זה לבד." "לא שייך לשום גוף." עד כאן תמליל חלק מדבריו של מפכ"ל משטרת ישראל אסף חפץ.

דבר נוסף מהכתבה:

פרופסור גבי ברבש: "בחדר הטראומה שלנו, כבר אז וגם היום, מותקנת מצלמה המיועדת להסריט את מהלך הטיפול בחולים לצורך תחקור והפקת לקחים. הפעלת המצלמה אז הייתה מדלפק האחיות שמחוץ לחדר הטראומה, בלחץ האירוע לא זכר איש להפעיל את המצלמה וכך עברו הדקות הספורות ששהה רבין בחדר הטראומה בלי שהן מונצחות"

הכתבה במלואה:

לסיום כמה מילים מתעשיית המוזיקה לעם המטומטם היושב בציון:

אני עושה לי מנגינות מצעדים

מצעדים מהדהדים

שאת הדרך מרעידים

בעקבים ובהונות

אני עושה לי מנגינות

מצעדים

יהורם גאון              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
תגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות