אפליקציית אייפון לפורום סקופים  |  אפליקציית אנדרואיד לפורום סקופים  |  אפליקציית WindowsPhone לפורום סקופים

גירסת הדפסה          
קבוצות דיון גילוי מסמכים נושא #7155 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 7155   
קול האמת
גולש אורח
יום חמישי כ''א בטבת תשס''ז    10:23   11.01.07   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

עדויות בנושא חטיפת הילדים בעיקר ילדי תימן  

 
   עדותה של שושנה ברזילי ממשפחת שוקר שמוצאה מעיראק,
על העלמות אחיה רחמים נחום.

              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד


  האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  המשך עדותה של שושנה ברזילי קול האמת 11.01.07 10:24 1
     2 עדויות: שושנה קאופמן מרומניה ולאה פרץ מהודו קול האמת 14.01.07 13:47 2
  ''כך איתרתי ילדי תימן שנחטפו'' פילוביץ שחף 22.01.07 15:14 3
     חיים צדוק דורש ועדת חקירה ל......... קול האמת 23.01.07 08:06 4
     ''גם נשים נחטפו לעולי תימן'' פילוביץ שחף 29.01.07 07:39 5

     
קול האמת
גולש אורח
יום חמישי, כ''א בטבת תשס''ז   10:24   11.01.07   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. המשך עדותה של שושנה ברזילי  
בתגובה להודעה מספר 0
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קול האמת
גולש אורח
יום ראשון, כ''ד בטבת תשס''ז   13:47   14.01.07   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. 2 עדויות: שושנה קאופמן מרומניה ולאה פרץ מהודו  
בתגובה להודעה מספר 1
 
              תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פילוביץ שחף
חבר מתאריך 9.2.02
98335 הודעות
יום שני, ג' בשבט תשס''ז   15:14   22.01.07   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. ''כך איתרתי ילדי תימן שנחטפו''  
בתגובה להודעה מספר 0
 
ערכתי לאחרונה בתאריך 22.01.07 בשעה 16:09 בברכה, פילוביץ שחף
 
@ כך איתרתי ילדי תימן שנחטפו

נשיא פדרציית עולי תימן מספר על שנות חיפושיו אחרי ילדים תימנים שנעלמו ונחטפו, ועל פגישות עם הוריהם הביולוגיים. כתבה ראשונה בסדרה
שמעון כהן
http://www.inn.co.il/News/News.aspx/158544

++++++++++++++++

קישורים:

@ אחיו של הנשיא קצב: ציון קצב נחטף מהוריו, בשנת 1952 ממעברת קסטינה/מחנה צריפין, מצ"ב העיתון/עלון{ב-16 קבצים} מספר 1 שיצא
לאור בשנת תשנ"ח, שנשא את הכותרת...:-
http://rotter.net/forum/gil/5074.shtml

האמת נחשפת: האוצרות האבודים של יהודי תימן
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&forum=gil&om=5316&omm=0&viewmode=

++++++++++++++++


בעקבות עלייתה באחרונה של סוגיית ילדי תימן החטופים לשולי החדשות פגשנו את ד"ר משה נחום, נשיא הפדרציה העולמית של יהודי תימן, המספר על מסעותיו ברחבי העולם בהם איתר ילדי תימן חטופים, והביאם למפגש עם משפחותיהם המקוריות. כתבה ראשונה בסדרה. בימים הקרובים נביא כאן פרשות נוספות שנחשפו על ידי ד"ר נחום וזכו להתעלמות ציבורית ותקשורתית גורפת.

את הדיווחים על אירועים בהם נחטפו ילדים מחיק הוריהם בעת העלייה הגדולה מתימן בראשית שנות החמישים, ניתן לשמוע כמעט מכל משפחה יוצאת תימן בישראל. לעיתים מזומנות נשמעים סיפורים דומים גם מקרב יוצאי צפון אפריקה ועיראק. בעדותו הנפרסת כאן מספר ד"ר משה נחום על המפגשים אותם קיים במרוצת השנים האחרונות בין ילדים שנחטפו לבין הוריהם הביולוגיים. זאת לאחר תחקירים מאומצים, הצלבות מידע ומסמכים.

למסעות החיפוש שלו יצא ד"ר נחום בעקבות הוראת סבו, שהיה מראשי רבני העידה התימנית בתימן ובעת העלייה לארץ. הסב ביקש מנכדו לאתר את הילדים בני משפחתו שנחטפו והועברו להודו, אך הוסיף הוראה לנכד להמשיך במאמצים לאתר גם ילדים, תינוקות ופעוטות אחרים שנחטפו ולהשיבם לחיק הוריהם. "רק בכך", אמר הסב "תסיר את הקללה שתרחף מעל מדינת ישראל על המעשה שעשתה. בית ראשון חרב על עוון דומה ואסור שהטרגדיה תחזור על עצמה".


@ יש לי הכל אך לא נחמה מאבדן הבן:

ד"ר נחום מספר על היום בו שב לביתו בשעת לילה מאוחרת ומצא על מפתן דלתו יהודי אמיד בן העדה התימנית, תושב גדרה, שביקש בדמעות שליש "מצא לי את הילדה שנלקחה ממני. יש לי הכול בחיים. יש לי רכוש רב, אבל אין לי מנוחה. אני לא ישן בלילות מהצער על אבדן הבן'. בהמשך שיחתם סיפר האב שבהגיע ילדתו האבודה לגיל גן עבר את הארץ לאורכה מגן לגן בחיפושיו אחר הילדה אך לשווא. מאוחר יותר, כשגדלה הילדה והגיעה לגיל בית ספר עבר האב בבתי הספר אך גם שם לא מצא את בתו. כעת הוא מבקש את סיועו של משה נחום. "איתרנו אותה. התברר שהיא למדה בבית הספר ברמת חן. בית הספר היה מוקף בעצי אקליפטוס ולכן האב לא מצא את בית הספר בחיפושים", מספר נחום. הבת סירבה לשתף פעולה כדי שלא לפגוע בהוריו המאמצים.

מקרה נוסף בו אותר אחד הילדים שהועלמו החל במבט עיין חטוף של אם בבנה. "האישה ראתה את בנה בתחנת אוטובוס בתל אביב והתעלפה במקום. הוא פונתה לבית החולים 'איכילוב'. זה היה שנים אחרי שהבן שלה נחטף ממנה, אבל היא הייתה משוכנעת שזה הבן שלה. היא סיפרה לי שראתה את הבן שלה. לילד הייתה אחות תאומה, ווידאנו את הקשר ביניהם לפי מספר תעודת הזהות העוקב של שני הילדים. האם אמרה לי גם שיש כתם לידה בצלעותיו. מצאתי את התואנה לקחת אותו למרחצאות מבלי שידע שהאישה הזו שהתעלפה ברחוב חושבת שהוא הבן שלה. במרחצאות וידאתי את קיומו של כתם הלידה. הלכנו לבית הוריו המאמצים. האם התנערה ואמרה שהילד נולד לה בבית החולים 'מאיר'. הבעיה היא שבשנה בה הוא נולד בית החולים 'מאיר' היה עדיין רק בשלבי בנייה".

נחום מספר על ילדים נוספים אותם איתר והשיב להוריהם במרוצת שנות השישים. הוא מזכיר שמות שהוצגו על ידו בפני הוועדה המיוחדת שהוקמה בכנסת לבירור הפרשה – אורי וכטל, משה בכר, צילה לוין ואחרים "אלו ילדים שמעצמם יצאו לחפש את בני משפחתם הביולוגית". איתורה של צילה לוין כביתה של מרגלית עומייסי זכה לסיקור תקשורתי לאחר שסדרת בדיקות DNA בארצות הברית הוכיחה את הקשר הוודאי בין השתיים. למרות בדיקות אלה ביקש מנהל המכון לרפואה משפטית, פרופ' יהודה היס, לנפץ את הטענה שהוצגה בבית משפט, ושטען שאמנם יש קשר במבנה ה-DNA של השתיים אך אין וודאות מוחלטת שמדובר באם וביתה. "זה שטויות", קובע נחום, "יש ביניהם תיאום של מאה אחוזים".

ממשיך ומספר ד"ר נחום: "ראיינתי נערה נוספת שנחטפה וגדלה בבית זר. אביה של הילדה התגרש מאימו לאחר החטיפה. הוא טען שהאם הפקירה את משמרתה כשעזבה בבית החולים את התינוקת שזה עתה נולדה. האב חשש מחטיפה לאחר הסיפורים הרבים ששמע והזהיר את האם שלא לעזוב את התינוקת. היא עזבה את המקום וכשנחטפה לא יכול היה האב לסלוח וגירש אותה. מצאנו את התינוקת החטופה כשכבר הייתה לנערה".


@ אחיות קופ"ח סיפרו: קיבלנו הוראה להעביר את הילדים לויצ"ו:

"במסגרת התחקירים שלנו ראיינו את גברת גולדפרב שהייתה אחות בטיפת חלב, אותה ואחיות נוספות בבתי חולים, קופות חולים וטיפות חלב. הן סיפרו לנו שהעבירו תינוקות לאכסון בויצ"ו ובהדסה", מספר ד"ר נחום שבמקומות מסוימים כבר זכה לכינוי 'צייד התימנים'.

שיחה נוספת שקיים נחום במסעות החיפוש שלו משרטטת דפוס התנהגות ממוסדת ומסודרת להעלמת הילדים. בשיחה שתועדה סיפר נהג מונית שתפקידו היה להעביר ילדים מקיבוץ עין שמר לראש העין, שם הודיעו לעולים שהם מוזמנים לקחת את ילדיהם, "אבל אלה לא היו הילדים שלהם. נעשה כאן תרגיל. לקחו ילדים ממחנה אחד ושאלו הורים במחנה אחר אם אלה הילדים שלהם. ההורים הגיעו לקבל את הילדים שלהם אבל ראו שאלה לא הילדים שלהם והשאירו את הילדים. כך ניתן היה לטעון שאיש לא בא לדרוש אותם ולקחת אותם למטרות אחרות. נהג המונית הזה הודיע אחרי כמה נסיעות שכאלה שהוא לא מוכן לשתף פעולה עם התרגיל הזה. הוא ראה ששוב ושוב הוא מסיע ילדים ומחזיר אותם לעין שמר בלי שאף אחד יסכים לומר שאלו הילדים שלו".


@ סמרטוטים וספרי קודש במקום עצמות

שנים מאוחר יותר היה נחום בדרכו לנמל התעופה בן גוריון בחזרה לביתו בקנדה, "ופתאום אני שומע ראיון שבו נאמר שנמצא מקום קבורתם של הילדים, כך על פי עדותו של הקברן עטייה. חיפשתי את האפשרות הראשונה לפרסה ושבתי על עקבותיי. זימנתי למקום את ראש עיריית ראש העין כחבר הועדה שמונתה לדון בפרשה, ואמרתי לו שהוא חייב להגיע בדחיפות לבית העלמין. הגענו למקום ומצאנו שבמקום כבר מוכנה יציקת בטון כדי לכסות על השטח באופן סופי. כדי שלא ניתן יהיה לבדוק אם אכן יש משהו בקבר הזה או לא. חפרנו במקום לפני הנחת היציקה שאולי הייתה קוברת את הפרשה. במקום לא היה זכר לעצמות. מצאנו שם רק ספרים, ספרי קודש, ניירות וסמרטוטים. דרשנו מהקברן שיספר לנו מדוע אמר ששם נקברו הילדים. לא כל כך נעים לספר כי היה מדובר באדם מבוגר, שגם נראה מבוגר, אבל אמרנו לו שאם הוא לא יענה לשאלתנו כל אחד מהנוכחים יקח את המעדר שבידו ויקבור אותו בבור שנפער. הוא אמר 'אמרתי שכאן נמצא קברם של הילדים כי כך אמרו לי לומר', אבל הוא סירב לומר מי חייב אותו לומר את הדברים".


@ גם אחיו של משה קצב בילדים הנעלמים

ולא רק על הורים מקרב עולי תימן נאספו נתונים. גם עולים מצפון אפריקה, מעיראק ומאיראן חוו את העלמם התמוהה של הילדים. בין המשפחות שביקשו את עזרתו של ד"ר נחום הייתה גם משפחתו של מי שלימים היה לנשיא המדינה, משה קצב. אחיו הקטן ציון נעלם ואמו גוהר ביקשה את עזרתו של מאתר הילדים. "יום אחד קראתי בעיתון שהמשפחה טוענת שהבן נפטר. התקשרתי לאמו של קצב ואמרתי לה 'גוהר, אני מבין שהפרשה הסתיימה'. היא אמרה 'מפיך לריבונו של עולם' ".


@ השומר ירה למוות באב שחיפש את בתו

ראשו של ד"ר נחום עמוס סיפורים על הורים שמהם נחטפו ילדים, ובעצב, כאילו לא חלפו עשרות שנים וכאילו מדובר בילדיו שלו הוא מספר ונוקט לא אחת בשמות ההורים, מכיר אותם ואת בני משפחותיהם:

"מרים סעיד הגיעה לארץ עם תינוק בן חודש וחצי. עוד במטוס הוא נלקח על ידי אחות. היא ביקשה להאכיל אותו אבל האחות סירבה. כשירדו מהמטוס ראתה את האחות מתרחקת כשבידיה הילד. היא זעקה 'גנבו לי את הילד' וניסתה לרדוף אחרי האחות. המשטרה עצרה אותה... במקום לעצור את האחות שגונבת ילד הם עצרו את האם המסכנה הזו".

"אב אחד, יהודי מאשקלון, חזר לביתו ושם אשתו מספרת לו שאמרו לה שהילד מת. היה מדובר באדם אגרסיבי, שוחט במקצועו, הוא מצא את הרופא הראשון שנקרא בדרכו, שלף את הסכין השחיטה שהיה לו ואיים עליו שישיב לו את הבן מיד ואם לא... הרופא הורה לתת לו ילד אחר. האב הזועם הבהיר שהבן הזר יישאר אצלו עד שיושב לו בנו שלו. חלף זמן מה ובנו הביולוגי של האב התקיף הושב וזוהה על פי כתם לידה".

אירוע עגום ביותר הוא אירוע נוסף עליו מספר נחום, המקרה של יעקב סאלם ג'רפי. "יעקב סאלם ג'רפי הבחין באחד מימי השבת שביתו בת השנתיים נלקחת מהאוהל על ידי שני אנשים, רופא ואחות. השניים דחפו את האם ולקחו את הילה. האב רץ אחרי השניים וכשביקש לחצות את הגדר שהקיפה את מחנה העולים אחריהם נתקל בשער המחנה, שם היה שומר שלא הסכים שיצא מהמחנה וירה בו שלושה כדורים למוות. עד היום לא נפתחה חקירה נגד השומר ולא היה משפט. איש לא יודע מה היה שמו של אותו שומר".

"2 ילדים נגנבו לסעידה סרי. היא לקחה את ילדה בן השלוש וחצי לבדיקת רופא כי כך אמרו לה. הילד השתרך מאחוריה, בריא לחלוטין, אבל הרופא אמר לה שתמתין בחוץ. אחרי שעה וחצי של המתנה הגיע אמבולנס, מתוכו יצאו שני גברים, הכו אותה בראשה ולקחו את הילד. כשהתעוררה הבחינה שהילד איננו איתה והחלה לזעוק 'גנבו לי את הילד'. הרופא יצא מדלת חדרו ושאל 'למה את מרעישה?' היא בכתה שגנבו לה את הילד. הרופא ענה 'לא ראיתי אותו'. היא זעקה 'אבל נתתי לך אותו לבדיקה. בידיים שלי נתתי לך אותו' הרופא ענה 'אני לא יודע על מה את מדברת'. שוטרים שהוזעקו אל המקום גירשו אותה מהמרפאה".


@ אז לאן הועברו הילדים?

ד"ר נחום מספר על שיחה שקיים עם הרב אבידור הכהן שסיפר לו על נסיעתו לניו יורק בשנת 55' שם ראה בבית הכנסת הורים בהירים ועימם ילדים שחומים. הרב הכהן סיפר ששאל את הגבאי 'מה קורה כאן?' התשובה הייתה ברורה נחרצת ועגומה 'מדובר בילדים שנלקחו בארץ ישראל והביאו אותם לכאן'.

ד"ר נחום מעריך שהמדינה בימי חיתוליה הזדקקה לכסף לרכישת נשק וציוד רב, ומעבר לים היו די הורים עריריים ובעלי ממון שהיו מוכנים לשלם רבות כדי לאחוז ילד משלהם.


@ בכמה ילדים מדובר?

הדעות בשאלת מספר הילדים שנעלמו ונחטפו חלוקות, אך ברור שמדובר במאות רבות. בעיתונו הוותיק, שלימים נסגר 'העולם הזה', טען העיתונאי אורי אבנרי כי הילדים נמכרו במחיר של 5,000 דולר לילד.

בשנת 52 נתפסו בנמל התעופה במונטריאול שני יהודים, חרדים למראה, כשבידיהם מזוודה ובה שלושה מיליון דולר במזומן. חקירה קצרה העלתה שמדובר בסכום כסף ששולם עבור מכירת ילדים. ד"ר נחום משלב את הנתונים האחרונים וסבור שאם מדובר בשלושה מיליון דולר שחולקו על פי תעריף של 5,000 דולר הרי שבאירוע הזה שולם הסכום עבור 600 ילדים שהועברו אל מעבר לים.

אירוע נוסף יתכן ונותן מושג לגבי מספר הילדים שהועלמו, וגם עליו מספר נחום. "היה זה בשנת 92', רעידת אדמה קשה ביותר הכתה במצרים והשלכותיה הורגשו גם בישראל. באותו יום אני מקבל שיחת טלפון בשעת בוקר מוקדמת. על הקו אדם תושב רחובות והוא מספר לי שרעידת האדמה הפילה ממדף עליון של מחסן ממשלתי, באזור התעשייה של רחובות, ארגזי ענק ובהם חבילות מסמכים מסודרים היטב ועליהם הכיתוב 'ילדי תימן' 'סודי ביותר'. האדם שמעבר לקו מספר לי על לא פחות מ-5,800 תיקים ממוספרים שנפלו והתפזרו. הזעקתי מיד צוות טלויזיה של ערוץ 9 המקומי. הגענו למקום אבל השעה הייתה כבר אחרי 7:00 בבוקר, שעה שבה עובדי המחסן כבר הגיעו לעבודתם והזעיקו את המשטרה. השוטרים מנעו מאיתנו כניסה למקום. צילמו את המחסן והארגזים מרחוק".


@ ולאן הגיעו הנתונים?

את המאבק העיקרי עוררו עולים מתימן בהנהגתו של טוביה סולמי כבר בשנת 66'. באותה שנה החלו להגיע צווי גיוס לבתי העולים. הילדים שעל פי הרישומים האמיתיים לא נפטרו כגרסת הרשויות ולכן צווי הגיוס החלו להגיע לבתי מאות משפחות, וכך הגיע אישור ראשון לתחושה הפנימית שליוותה את ההורים מאז נעלמו ילדיהם - הילדים בחיים. את מלחמתו של סולמי השתיקו הרשויות בכוח זרועה של המשטרה, אבל הזעקה שכבר נשמעה לא הרפתה מהרשויות עד ימים אלה.

כידוע, פעילים מרכזיים מקרב העדה התימנית, ובהם גם ד"ר משה נחום, העלו את הסוגיה לדיונים בכנסת. "אחרי שש וחצי שנות ועדת בדיקה בראשות השופט שלגי שאלתי אותו בכנסת 'מה עשית בתקופה הזו כדי למצוא את פתרון הפרשה?'. הוא ענה לי 'לא התחלנו לעבוד כי לא קיבלנו את התקציב לעבודת הבירור'. התברר שמדובר בסך הכול בסכום של עשרת אלפים שקלים שנדרשו כדי לפתוח את הדיון. שאלנו 'איך נתנו לעניין להיסחב?'. אין לנו תשובה. בדיון השני שהתקיים בכנסת שבוע מאוחר יותר, דיון שלקראתו נדרשה המשטרה להציג בו נתונים, הבנו שאין התקדמות ומישהו סותם את הגולל ולא מאפשר להגיע למסקנות".

לעומת התעלמות חברי כנסת לא מעטים מציין ד"ר נחום לשבח שלושה חברי כנסת שנרתמו לטיפול בפרשה ודרשו תשובות לתהיותיהם של נציגי העדה. השלושה הם חברי הכנסת מאיר קליינר, נעמי בלומנטל וצבי הנדל, אך לדבריו גם חברי הכנסת הללו מצאו מולם חסמים ומניעות תמוהות שלא איפשרו את קידום בירורה של הפרשה.

במהלך הדיונים העלה ד"ר נחום בפני פרופ' היס את סוגיית הקברים בהם טען הממסד שנקברו התינוקות לאחר שנפטרו ממחלות, אך נמצאו ריקים לחלוטין. "פרופ' היס אמר לנו שאולי העצמות נסחפו. שאלתי אותו אם הוא חושב שיש לנו ראש של תרנגולות. ארכיאולוגים גילו במצרים עצמות של ילדים מתקופת הפרעונים שהשתמרו והוא מספר לנו שהעצמות נסחפו מתוך קברים סגורים לחלוטין ללא סדק וללא חור? הוא אמר שאולי הם הפכו לחול..."


@ אז מה ניתן לעשות כעת?

"המדינה צריכה לפצות את בני העדה. לא מתוך תקציב המדינה. אנחנו לא רוצים לפגוע במדינה או באזרחים. אבל אנחנו יודעים שיש הרבה אנשים עריריים שתורמים סכומי עתק מירושתם למדינה. אנחנו סבורים שהמדינה חייבת להעביר פיצוי למי שנעשה לו העוול הזה וגידל בעוני קשה ביותר את ילדיו. הקללה תרבוץ עלינו כל עוד לא תבוא הפרשה הזו לידי פתרון. כמאמר הנביא 'חמת ה' לא תוכל להיכבות'. העוול הזה לא יימחק ולא ייסלח. לא יתכן שירצחו וגם יירשו", אומר לנו ד"ר משה נחום.

@ להאזנה לראיון המלא (שיחה של כשעה!)

כאמור, כתבה זו היא ראשונה בסדרת כתבות שיעסקו בימים הקרובים בעולי תימן וביחס החמור אותו קיבלו בשנותיה הראשונות של המדינה.לחץ כאן » פרס הוא המפתח לפרשת אלטלנה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
קול האמת
גולש אורח
יום שלישי, ד' בשבט תשס''ז   08:06   23.01.07   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. חיים צדוק דורש ועדת חקירה ל.........  
בתגובה להודעה מספר 3
 
  
פרשת ברוך גולדשטיין. דרישה מנומקת היטב..
חיים צדוק, אחד האחראים הגדולים לפשע של חטיפת הילדים,
נלחם היטב נגד ועדת חקירה לפשע שהוא אחראי עליו.
            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד
פילוביץ שחף
חבר מתאריך 9.2.02
98335 הודעות
יום שני, י' בשבט תשס''ז   07:39   29.01.07   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. ''גם נשים נחטפו לעולי תימן''  
בתגובה להודעה מספר 3
 
"גם נשים נחטפו לעולי תימן"

"לא רק ילדים נחטפו מעולי תימן. הם חטפו גם נשים", כך קובע נשיא פדרציית יהודי תימן, הד"ר משה נחום. כתבה שנייה בסדרה.
שמעון כהן

בידי ד"ר משה נחום, נשיא הפדרציה העולמית של יהודי תימן, ראיות המוכיחות לטענתו כי הממסד בישראל של ראשית דרכה העלים ילדים מעולי תימן, אך לא רק ילדים. לדבריו גם נשים נחטפו מקרב העולים.

לפרק עגום ועלום זה של התייחסות אותה קיבלו עולי תימן בימי ראשיתה של המדינה מתייחס ד"ר משה נחום בזהירות יתירה. מחד הוא מודע היטב לנפיצותו של החומר עליו הוא מדבר ככזה שעשוי לפגוע מאוד במעמדה של ישראל כמדינת מערב נאורה, אך מאידך הוא מספר על זעמם וכאבם של בני המשפחות מהם נחטפו לדבריהם נשים. "אני מסתובב בעולם ופוגש אנשים שתדמיתה של ישראל עלולה להיפגע קשות בעיניהם. הם שואלים אותי לא אחת איך יתכן שהמדינה נהגה כך בעולים זמן קצר כל כך אחרי השואה. השאלה קשה ביותר כשאני שומע אותה מידידים בגרמניה... אני נאלץ להיזהר בהתבטאויות שלי", הוא אומר.

הפרשה עליה מדבר ד"ר נחום התרחשה אמנם, ככל הנראה, בהיקפים קטנים בהרבה מפרשת ילדי תימן החטופים, אולם נראה כי הטרגדיה שבה גדולה לא פחות ואף יותר. באופן מפתיע מספר נחום כי את המידע העביר לא פעם לתקשורת, אולם הסיקור של הנתונים היה קלוש ומזערי - פרשת חטיפת נשים מקרב העולים מתימן.

היה זה בתקופה בה החל כבר ד"ר נחום לעסוק במלאכת איתור ילדי תימן החטופים, והנה "יום אחד הגעתי לניחום אבלים במושב אליכין. ניגש אלי אדם בשם יוסף עראסי ז"ל ומספר לי 'גנבו לי את האישה והילד' ". נחום פותח ומגולל סיפור מזעזע. "הוא (יוסף עראסי ש.כ.) מספר לי 'הרגשתי קצת לא טוב. הייתי במחנה עין שמר. כשהגעתי חזרה הביתה ראיתי שמעלים למשאית את אשתי ואת הילד'. יוסף יצא מהמחנה שגודר בגדר תיל. ניסה למצוא את האשה והילד. הוא הלך ברגל מהמחנה בשער מנשה שליד עין שמר ועד לרחוב הרברט סמואל שבתל אביב, שם היה בניין הכנסת. הוא פנה באופן ישיר לראש הממשלה בן גוריון ואמר לו שגנבו לו אישה וילד. בן גוריון נתן הוראה לשים אותו בג'יפ ולאפשר לו לחפש בכל בתי החולים. הוא חיפש ולא מצא. בתו בת השש הייתה הולכת ביער חדרה כדי למצוא את האימא שלה וצועקת 'אימא, אימא', למה את משאירה אותי לבד?".

מקרה נוסף הוא המקרה של "עובדיה מליחי, אחד מהמעידים בוועדת החקירה הממלכתית שהוקמה שנים רבות מאוחר יותר. הוא הלך להביא לאשתו, שהייתה בחודשי הריון מתקדמים, ארוחת בוקר לאוהל. כשחזר לאוהל גילה שאין אישה. אשתו הייתה בת 17 וחצי. הוא הלך, צעק והשתגע, חיפש באופניים בין הקיבוצים ובתי החולים ולא מצא".

"משפחת מרחום ברעננה", הוא הסיפור הנוסף אותו מספר לנו נחום. "לקחו את האישה לבית החולים רמב"ם. למחרת הדודים מגיעים לבקר ורואים שניתחו אותה. היא הייתה בריאה. למחרת הם חוזרים שוב לבית החולים ואומרים להם שהיא מתה. שאלו איפה הקבר? אחותה רצתה לראות קבר, אבל לא היה קבר. נתנו תעודת פטירה ושלום על ישראל..."

סיפור קשה ומצמרר במיוחד הוא סיפורו הקשה של רחמים דוד. מספר ד"ר נחום: "אני פוגש יהודי בשם רחמים דוד שבמשך תקופה ארוכה בכל פעם שהיו מדברים איתו על אמו הוא היה פורץ בבכי ומתעלף. פנו אלי קרובי משפחה ואמרו לי שצריך להוציא ממנו את הסיפור שגורם לו להתעלפויות הללו. אם מדובר במחלת נפילה או בגורם אחר. הלכתי אליו עם פסיכולוגים ורופאים. לאחר שקיבל כדורי הרגעה הוא סיפר לנו את סיפורו: 'הייתי ילד בן 12,5. הגעתי הביתה מבית הספר והנה לוקחים את אימא שלי, למרות התנגדות של אבא שלי. עלינו לאמבולנס הגענו לבית החולים והנה כעבור כמה דקות אנחנו שומעים אותה צועקת שדוקרים אותה. משם העבירו אותה לבית החולים אסף הרופא, שבאותם ימים נקרא בית חולים צריפין'. שם כנראה בגלל המשך ההתנגדות שלהם לאשפוז, הוא ואביו נעצרו לארבעים ושמונה שעות. כנראה שהמראה של אמו המנותחת וקשורה כשידיה תפורות עד לבטנה זעזעו אותו קשות. באותו יום ששוחררו האב והבן מהמשטרה הביאו להם את הגופה על טנדר. הם נאלצו להיות אלה שחפרו את הקבר ולקבור אותה. לפני הקבורה, כשהאבא פתח את התכריכים ראה את הגופה ללא עיניים וללא איברים פנימיים".

ד"ר נחום מספר שבעקבות האירוע הקשה איבד האב את שפיותו וכעבור שלושה חודשים לערך נפטר מצער.

מקרה נוסף עליו מספר נחום הוא האירוע של משפחת ישעיה קארווה שרעייתו הבריאה נלקחה עם בנה בן הכשנתיים לבית החולים 'צריפין', כאמור לימים 'אסף הרופא'. "במשך 12 יום הוא ישב ליד מיטתה וקילף לה בוטנים וגרעינים. הם צחקו על זה שמחזיקים באשפוז אישה בריאה. בכל יום היו לוקחים אותה לבדיקות, לוקחים בדיקות דם ומחזירים אותה. ביום השלושה עשר היא נעלמה עם הילד. הוא שאל איפה אשתי והילד. התשובה הייתה 'לא ראינו'. אמר להם 'אבל הייתי פה'. אמרו לה שלא מכירים אותו..."

על ההתנכרות התקשורתית לידיעות על חטיפת הנשים מספר ד"ר נחום תוך התייחסות לכתבה מקיפה שפורסמה בסיועו בעיתון 'ידיעות אחרונות'. לקראת פרסום הכתבה ראיינה הכתבת יהודית יחזקאלי, יחד עם נחום, את בני המשפחות וליקטה מהם את פרטי המידע. לתדהמתו למרות חומרת הנתונים שהעלתה יחזקאלי בראיונות שערכה הרי שהכותרת שעיטרה את שער המוסף בו הופיעה הכתבה עסקה ב...דגים מסריחים שנמכרים בנמל יפו. נחום רואה בכך התנהלות עיתונאית מעוותת לחלוטין, שכן כתבה מזעזעת בניצוחה של כתבת בכירה נדחקת לשולי המוסף ואילו בשער העיתון ההתמקדות היא בדגים מסריחים. לדבריו השער קומם גם את יחזקאלי עצמה.

מה הייתה הסיבה לחטיפות הללו לטעמך?

"אם תשאל את בני המשפחות הם יאמרו לך שמדובר בניסויים רפואיים", אומר נחום בזהירות, ומציין כי לפחות שניים מהמקרים הסתיימו בניתוחי אם המשפחה שנלקחה ללא כל סיבה רפואית נראית לעין, ותוך התייחסות לבני המשפחות כאל חסרי שפיות. לטעמו יש בכך הוכחה לטענה זו של בני המשפחות.

להאזנה לפרק השני בראיון עם ד"ר נחום (לתשומת לב: מדובר בהקלטה קשה להאזנה)

כאמור, כתבה זו היא שנייה בסדרה. כתבה נוספת שתנעל את הסדרה תפורסם בימים הקרובים. הכתבה השלישית תעסוק ברכוש האבוד של יהודי תימן ובו ספרי קודש עתיקים בני מאות שנים. ההבטחה הייתה שהם יגיעו "באוניה אחרת". איך הועלמו אלפי הפריטים העתיקים, כפי שהוברר בתחקיריו של ד"ר נחום. כמו כן תעסוק הכתבה השלישית והאחרונה בסדרה במאבקו של הרב עוזי משולם לחשיפת הפרשות הקשות.

לכתבה הראשונה בסדרה: כך איתרתי ילדי תימן שנחטפו
http://www.inn.co.il/News/News.aspx/158544לחץ כאן » פרס הוא המפתח לפרשת אלטלנה            תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבדתגובה מהירה  למכתב מספר: 
 
      

__________________________________________________________________________
למנהלים:  נעל | נעל אשכול עם סיבה | תייק בארכיון | מחק | העבר לפורום אחר | מזג לאשכול אחר | מחק תגובות | גיבוי אשכול | עגן אשכול
     


© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות