גירסת הדפסה          
קבוצות דיון משפטים נושא #642 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 642
dotanm1
גולש אורח
   17:43   26.05.02   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

צחוק ומשפט  

השופט מציג: צחוק ומשפט
על ספרו יוצא הדופן של סגן נשיא בית המשפט המחוזי, יהושע גרוס, העוסק ב"חידודי לשון וסטירות מעולם המשפט"

עו"ד צבי נח 26/05/02 13:41

"הנסיך הקטן" של אנטואן דה סנט אכזופרי התאכזב עד-מאוד מחוסר הדמיון המאפיין את המבוגרים, שלא העלו בדעתם כי הציור שצייר הינו ציורו של נחש-בריח הבולע פיל. הוא סנט בהם - "במשך שנות חיי באתי במגע עם אנשים רבים ורציניים. חייתי שנים רבות בין מבוגרים. הכרתים מקרוב ומשום כך לא הוקרתים ביותר. כל פעם שנזדמן לי מבוגר שנראה לי נאור, הייתי בוחן אותו לפי ציורי שהיה שמור עימי. בדרך זו ביקשתי לברר אם אמנם נבון האיש".
מודעה

תבונתו השיפוטית של סגן נשיא בית המשפט המחוזי, השופט יהושע גרוס, מוכרת לבאי אולמות המשפט. ספרו יוצא הדופן, העוסק ב"חידודי לשון וסטירות מעולם המשפט", היה מזכה אותו, לעומת זאת, בהכרתו של הנסיך הקטן אודות החום האנושי העולה מתוכו.

אנשי המשפט מורגלים בספרי משפט; מלומדים, כבדים ורצינים להחריד. הם מכוונים לשכלו של המשפטן. ספרו של השופט גרוס עוסק בחידודי לשון, מצחיקים, שובביים ואנושיים. הם מכוונים לגעת בנפש, ולא רק בנפשו של המשפטן, בעל המקצוע המשפטי.

כל דיכפין עשוי לגלות עניין בחידודי הלשון הרבים שבספר, ויותר מכך, בנקודת המבט שמציע הספר כלפי האירועים הבאים בשערי בתי המשפט. אלו מתוארים, שלא כרגיל, בחיוך ובקריצה, מפיו של שופט בכיר.

דוגמה - "המערער: אבקש שיתקבל ערעורי ותופחת תקופת המאסר שהוטל עלי, אני עומד להתחתן. השופט גרוס: בנסיבות אלה אתה תרצה מאסר חופף".

או - "שגיאות כתיב של רשמת פרטיכלים, עולה חדשה (מתוך פרטיכל במשפט אונס) - 'הנאשם נהג ברכב בעל הנאה קדמית. הדבר היה באחוריו' (בעוכריו)".

(השופט יהושע גרוס - "אולם ומלואו, חידודין - חידודי לשון וסטירות מעולם המשפט" - בהוצאת "אתיקה")

http://www.globes.co.il/serve/globes/DocView.asp?did=588344&fid=829

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות