גירסת הדפסה          
קבוצות דיון חופש הביטוי נושא #16236 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 16236   
חגי
חבר מתאריך 28.4.08
8019 הודעות
יום ראשון כ''ז בניסן תש''ע    07:24   11.04.10   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

זקינתוס, יוון =סיפור מרתק  

זקינתוס, יוון - אני צריכה הפסקה בסוף סמסטר ארוך ומתיש. המשפחה שלי היתה בקצה הדרומי של חצי האי הבלקני, באי בלתי ידוע ביוון. החלטתי להצטרף אליהם.
טסנו מתל אביב לאתונה. מאתונה, לקראת הזריחה המפורסמת של האיים המזרחי, נחתנו על האי זקינתוס - " Fiore di Levant " ("פרח המזרח") - הידוע גם בשמו האיטלקי - זנטה.
במהלך הנסיעה, קראתי את מדריך הנסיעות, ולמדתי קצת על ההיסטוריה, החקלאות, מזג האוויר, ולבסוף על מקורות הפואטיקה של ההמנון הלאומי. לא קראתי מילה אחת על מה שאני באמת עתידה לגלות על האי.
הנסיעה משדה התעופה אל הווילה שלנו נמשכה כמה דקות. ממישור החוף, נסענו דרך הכפר במסלול מעוות אל היעד.
גברת זקנה, כפרית יוונית טיפוסית לבושה כולה בשחור, קיבלה אותנו בחיוך חם לתוך ביתה. היא ביקשה לעשות לנו סביב באחוזה האהובה עליה. היה ברור כי המקום הזה היה מקור לגאווה שלה.
בעלת הבית נתנה לנו סיור קצר של ביתה המעוצב בסגנון הישן, חדרי שינה, סלון שירותים.
במטבח, הבחנו בקדרות התבשילים האותנטיים בסגנון יווני שהיו תלויים מעל התנור בסגנון עתיק. כל אלה היו לשימוש שלנו.
הסברנו לה כי מסיבות דתיות, למרבה הצער, אנחנו לא יוכלו ליהנות מכלי מטבח שלה שהבאנו כלים משלנו.
זה הרגע שבו הכל התחיל.
היא נראתה מבולבלת. היא הסתכלה על אבא שלי, ולפתע אורו עיניה. היא הבחינה בכיפה שלו. התבקשנו ללכת בעקבותיה החוצה אל הגינה.
מנקודת גבוה שבו עמדנו, ראינו נוף נפלא של האוקיינוס ושל אוניות. אבל היא הצביעה לכיוון אחר לגמרי.
"הבט לשם!" היא אמרה.
היא רצתה לדעת מה שראינו.
"עצים, צמחיה," אמרנו ..
"תסתכלו שוב ותתמקדו!" היא דרשה.
"משהו לא מזוהה שנראה כמו שיניים, נקודות לבנות," אבא שלי אמר.
היא הביטה בנו לרגע ארוך ואמרה: "זה בית הקברות היהודי."
הייתי המומה. כולנו היינו המומים. היינו כאן על אי בודד ביוון. מי שמע על יהודים כאן?
ניסיתי להעלות זיכרונות על סיפורים וחוויות ששמעתי מהחברים שביקרו כאן. דבר לא עלה בדעתי.
מרגע זה עד שעזבתי את יוון, חופשת הקיץ המרגיעה ושתיית "אוזו" על החוף, הפך למסע מרתק. בסופו חשפתי סיפור בלתי נשכח.
למחרת בבוקר, עליתי על ה"טוסטוס" השכור שלי ונסעתי לבית הקברות. הצמרמורת שעברה בי התחילה כשראיתי לראשונה את ה"מגן דוד" על השער השחור הקטן.
הרעד גדל כשנכנסתי. זה היה בית קברות ענק המכיל מאות קברים מהמאה ה -16 עד 1955. השטח היה שמור היטב, ואבנים קטנות הונחו על קברים רבים, כאילו הם היו מבקרים לאחרונה.
1955. חשבתי לרגע. מי שמכיר את ההיסטוריה של יוון והאיים שלה אפילו קלושות, יודע כי לא היה מקום שנפגע יותר על ידי הנאצים.
רודוס, קורפו, סלוניקי, אתונה. אובדן חיי היהודים ביוון היה הרסני.
מ 1944, כמעט שלא נשארו יהודים אפילו בקהילות הגדולות.
אני לעומת זאת, לא הצלחתי להבין את המשמעות של הקבר מ - "1955" והחלטתי לחקור.
בבית קטן אשר עמד בלבו של הנכס, מצאתי את שומר בית הקברות, דור שלישי של שומרי בית הקברות היהודי בזקינתוס. חוסר יכולתי לדבר את השפה מנע ממני אפשרות לנהל שיחה עמוקה איתו.
רציתי להמשיך את חיפוש ההיסטוריה היהודית של העיר הזו, ותוך חמש דקות הייתי בבית העירייה.
כשסיפרתי לפקיד בדלפק הקבלה מה אני מחפשת, הוא שאל אם הגעתי כבר לבית הכנסת. השאלה הוצגה כבדרך אגב, כאילו זה נשאל על בסיס יומי.
"סליחה?" חשבתי שלא שמעתי נכון. "בית כנסת על האי הזה?"
הוא נתן לי הנחיות.
בית הכנסת נמצא על כביש סואן במרכז האי. מהרחוב הראשי, בחלל בין שני בניינים, היה שער ברזל שחור, בדיוק כמו אחד שראיתי לא מזמן בבית הקברות. מעל זה היתה קשת אבן עם ספר פתוח.
קראתי , בתרגום חופשי מן עברית המקורית, "במקום קדוש זה עמד בית הכנסת "שלום". כאן, בזמן רעידת האדמה בשנת 1953, גווילי תורה, שנקנו לפני שהקהילה הוקמה, נשרפו."
דרך השער הנעול ראיתי שני פסלים. אם לשפוט לפי הזקנים הארוכים שלהם, הם נראו לי כמו הרבנים.

הכתובת על הקיר הוכיחה לי שטעיתי: "שלט זה מציין את הכרת התודה של יהודי זקינתוס לראש העיר קארר והבישוף כריסוסטומוס."
על מה הכרת התודה? מי האנשים האלה? למה הפסלים? מה קרה כאן? היו לי הרבה שאלות. הייתי חייבת למצוא קצה חוט ,אם לא תשובה. חזרתי לעירייה, נרגשת ורועדת.
ניגשתי לפקיד, שכבר הכיר אותי, והתחלתי לחקור אותו על מה שקרה כאן. הוא הפנה אותי אל סגן ראש העיר, בקומה השלישית. מצאתי את החדר שלו, דפקתי בדלת ושאלתי אותו אם הוא יקדיש לי כמה דקות. הוא נעתר ברצון.
כעבור חצי שעה יצאתי עם המידע זה:
ב -9 בספטמבר 1943, ברנז, מושל הכיבוש הגרמני, ביקש מראש העיר, לוקאס קארר, רשימה של כל היהודים על האי.
הוא דחה את הדרישה לאחר התייעצות עם הבישוף כריסוסטומוס, והם החליטו ללכת ביחד למשרד המושל למחרת היום. כאשר ברנז התעקש שוב לקבל את הרשימה, הבישוף הסביר כי יהודים אלה אמנם לא נוצרים אבל חיו כאן שקט ושלווה במשך מאות שנים.
הם מעולם לא הפריעו לאף אחד, הוא אמר. הם היו יוונים בדיוק כמו כל היוונים האחרים, וזה יפגע בכל תושבי זקינתוס אם הם יעזבו.
אבל המושל התעקש שיתנו לו את השמות.
אז הבישוף הושיט לו פיסת נייר המכילה רק שני שמות: הבישוף כריסוסטומוס וראש העיר קארר.
בנוסף, ההגמון כתב מכתב אל היטלר עצמו, שהצהיר כי יהודי זקינתוס היו תחת סמכותו.
המושל ההמום לקח את שני המסמכים ושלח אותם אל המפקדה הצבאית הנאצית בברלין.
בינתיים, בלי לדעת מה יקרה, היהודים המקומיים, נשלחו על ידי מנהיגי האי להסתתר בתוך בתי נוצרים בגבעות. עם זאת, צו הנאצים לאסוף את היהודים בוטל במהרה – אודות למנהיגים מסורים שסיכנו את חייהם כדי להציל אותם.
באוקטובר 1944, הגרמנים נסוגו מן האי, משאירים מאחוריהם 275 יהודים. האוכלוסייה היהודית כולה שרדה, בעוד באזורים אחרים קהילות יהודיות רבות הושמדו.
היסטוריה ייחודית זו מתוארת בספר של Dionyssios Stravolemos, "מעשה הגבורה – הצדקה", וגם בסרט קצר של Tony Lykouressis, "שירת החיים".
לדברי המדריך למטייל של חיים יזאקיס , בשנת 1947, מספר גדול של יהודי זקינתוס עלה לארץ בעוד אחרים עברו לאתונה.
בשנת 1948, כאות הוקרה על גבורתם של תושבי זקינתוס בתקופת השואה, הקהילה היהודית תרמה ויטראז 'על החלונות של כנסיית Saint Dionyssios.
בחודש אוגוסט 1953, האי נפגע ברעידת אדמה חמורה. הרובע היהודי כולו, כולל שני בתי הכנסת שלו, נהרס כליל. זמן לא רב לאחר מכן, שאר 38 היהודים עברו לאתונה.
בשנת 1978, "יד ושם" העניקו לבישוף כריסוסטומוס וראש העיר לוקאס קארר עם התואר "חסיד אומות העולם."
בחודש מרץ 1982, היהודי האחרון שנותר בזקינתוס, Ermandos Mordos, מת על האי ונקבר באתונה. וכך המעגל של הנוכחות היהודית באי בא לקיצו לאחר חמש מאות שנה.
בשנת 1992, באתר שבו עמד בית הכנסת הספרדי לפני רעידת האדמה, מועצת המנהלים של הקהילות היהודיות ביוון הקימה שתי אנדרטות זיכרון משיש כמחווה לבישוף וראש העיר.
כמה ימים לפני שתכננתי לעזוב את האי ולחזור הביתה, נכנסתי לבנק להמיר כמה דולרים ליורו. אבל אפילו במקום פשוט כמו בנק, הצלחתי להוסיף עוד חתיכה לפאזל היהודי הזה.
פקידה שדיברה בטלפון ואכלה כריך, קראה לי כשהגיע התור שלי. כשנתתי לה את הדולרים שלי להמרה, היא הושיטה לי את הכסף במעטפת המרה בלי לבקש שום תעודה מזהה.
מאוחר יותר, כאשר פתחתי את המעטפה, הופתעתי לראות כל כך הרבה כסף. את הכסף שהיה במעטפה לא ספרו כראוי. במקום להמיר 1,000 דולר, היא נתנה לי את המקבילה של 10,000 דולר!
זה ממש לא הפתיע אותי, כי הפקידה לא הקדישה לי כל תשומת הלב. מכל מקום, בסופו של דבר, כשהבנק יבין כי כסף חסר, לא תהיה כל דרך להגיע אלי מכוון שלא קבלו ממני נתוני זהות.
למחרת בבוקר, התקשרתי לבנק וביקשתי לדבר עם המנהל. שאלתי כדי לדעת אם יש בעיה עם החשבונות בלילה הקודם.
"את חייבת להיות האישה עם הדולרים," אמר, ומיד הזמין אותי למשרד שלו.
כעבור שעה, הייתי בבנק. כשנכנסתי למשרד, האיש שישב מול המנהל עבר לכיסא אחר ונתן לי את מקומו.
חלקתי את חווית הבנק שלי איתו, והערתי שזה יכול היה להיות קל מאד עבורי להיעלם עם הכסף.
המנהל עצמו התנצל מאד על הדרך הלא מקצועית בה טופלתי והודה לי שוב ושוב על החזרת הכסף.
כדי לבטא את הכרת התודה שלו, הוא הזמין אותי ואת המשפחה שלי לארוחת ערב במסעדת יוקרה. הסברתי להם שלאכול בחוץ זה מסובך מדי בשבילנו בשל העובדה שאנחנו יהודים שומרי מצוות.
הוא ביקש את הכתובת שלי כדי שיוכל לשלוח לנו ארגז של יין.
"גם זו בעיה " אמרתי. הסברתי לו שבאתי מישראל לפני שבוע לחופשה, אבל הוסטתי לדבר אחר.
"כמה ימים אחרי שנחתתי, הופתעתי לגלות את הקהילה היהודית שהיתה פה עד לפני 25 שנה," אמרתי. "אתה לא חייב לי כלום. אתם נתתם הרבה לאנשים שלי. והמעט שאני יכולה לעשות כיהודיה כדי להראות את הערכתי למה שעשיתם עבור יהודי זקינתוס הוא להחזיר את הכסף הזה שלא שייך לי ולהגיד "תודה!"
היתה שתיקה שנראתה כרגע ארוך.
האיש שנתן לי את המושב שלו כאשר נכנסתי ולא אמר מילה במהלך השיחה, קם עם דמעות בעיניים, פנה אלי ואמר:
"בתור נכדו של ראש העיר קארר, אני המום מאוד ורוצה להודות לך!"
התקבל במייל

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  יפה ומרגש במבי 11.04.10 17:23 1
  יפה מאוד!! חתול שמיל 11.04.10 17:36 2
  מרגש Rubens 13.04.10 02:56 3

במבי
חבר מתאריך 5.11.07
7645 הודעות
יום ראשון כ''ז בניסן תש''ע    17:23   11.04.10   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. יפה ומרגש  
בתגובה להודעה מספר 0

חגי, תודה רבה.

שיהיו רק בשורות טובות לכולנו.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
חתול שמיל
גולש אורח
יום ראשון כ''ז בניסן תש''ע    17:36   11.04.10   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. יפה מאוד!!  
בתגובה להודעה מספר 0

תודה הלוואי רק ייצוג של כבוד ליהודים בפרט ולישראלים בכלל

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
Rubens
חבר מתאריך 23.11.05
35965 הודעות
יום שלישי כ''ט בניסן תש''ע    02:56   13.04.10   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. מרגש  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות