גירסת הדפסה          
קבוצות דיון חופש הביטוי נושא #16633 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 16633   
צ_כתמר_יפרח
גולש אורח
יום שני ח' בכסלו תשע''א    11:24   15.11.10   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

אלון הראל (''התנ''ך בת***ת שלי'') מתנצל, עאלק:  

גזען אנטישמי מבחיל! האיש באמת מאמין ששכונת שמעון הצדיק חייבת להישאר נקיה מיהודים ("יודנריין").

זאת גזענות ואנטישמיות מהסוג הנאלח ביותר. אבל על הגזענות האנטישמית שלו הוא לא מתנצל.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3984594,00.html

דברים שלא ראוי היה שיאמרו

האמירה הבוטה שלי כלפי התנ"ך נאמרה בתגובה לשימוש המניפולטיבי והציני בתנ"ך מצידה של דמות בולטת בין המתנחלים בשייח ג'ראח. צר לי שהשתמשתי בביטוי הפוגעני

פרופ' אלון הראל פורסם: 15.11.10, 09:13

בימים האחרונים פורסם סרטון ובו מוצג קטע מדברים שאמרתי במהלך הפגנה שנערכה בשייח ג'ראח לפני כמה חודשים, המבטאים זלזול בתנ"ך. אומר מיד, כי אמרתי דברים שלא ראוי היה שייאמרו. אני מצר על הדברים, והלוואי ולא הייתי אומרם.

אני מבקש להבהיר שני דברים. האחד, ביחס לנסיבות שבהן נאמרו הדברים: הם נאמרו דקות ספורות לאחר שאני ועמיתי להפגנה נתבקשנו לחזור לאושוויץ. דברים אלה ודומים להם הוטחו כלפי המפגינים בשייח ג'ראח שוב ושוב. דברים אלה לא נכללו

בסרטון שהופץ, ככל הנראה מכיוון שאין הם חדשותיים יותר, שהרי הם מוטחים כיום כעניין שבשגרה לא רק במפגינים אלא אף באנשי צבא ומשטרה.

הדבר השני חשוב יותר. האמירה הבוטה שלי כלפי התנ"ך נאמרה בתגובה ישירה לשימוש המניפולטיבי והציני בתנ"ך מצידה של דמות בולטת בין המתנחלים בשייח ג'ראח, לצורך הצדקת נישול פלסטינים מבתיהם. ואכן, אמירתי זו, שנאמרה בעידנא דריתחא, איננה הביטוי היחיד או הנפוץ לחילול קודשי ישראל.

הביטוי הנפוץ יותר לחילול קודשי ישראל הוא השימוש היומיומי בתנ"ך לצרכים פוליטיים סקטוריאליים, כמו הצדקת גירוש אנשים מבתיהם, הצדקת אפליה שיטתית כנגד ערבים בדיור ותעסוקה ושימוש בתנ"ך כהצדקה להשגת פתרון דיור נוח במרכז ירושלים על חשבונן של משפחות פלסטיניות.

לי נראה שאמירה שלפיה התנ"ך מצווה על יהודי שלא להשכיר את דירתו לערבי או לנשל אדם מביתו רק משום היותו ערבי, היא אמירה שיש בה פגיעה קשה בתנ"ך ובמה שהוא מסמל, במידה שאינה פחותה מן הפגיעה שנבעה מההתבטאות המצערת שלי. שהרי התורה עצמה קובעת כי "משפט אחד יהיה לכם כגר כאזרח יהיה". זאת ועוד התורה גם מצווה עלינו "ואהבתם את הגר, כי גרים הייתם בארץ מצריים”.

יש רבים שסברו וסוברים כי חלק מהסיבה להתנכרות הציבור החילוני מן המקורות הדתיים היא השימוש לרעה שנעשה במקורות

דתיים אלה לצורך חקיקה דתית. הנושא שנוי במחלוקת בציבוריות הישראלית ועם זאת טענה זו איננה נראית בלתי סבירה והיא משתקפת לא אחת בשיח הציבורי.

אין לי ספק כי השימוש בתנ"ך לצרכים פוליטיים-סקטוריאליים ולקידום אג'נדה פוליטית מזיק לא רק לחברה הישראלית, אלא גם לעם היהודי באשר הוא ומרחיק את הציבור שאיננו מזדהה עם האג'נדה הפוליטית הזו מן הטקסט המכונן של הלאומיות היהודית. ועם כל זאת אסיים היכן שפתחתי - צר לי שהשתמשתי בביטוי הפוגעני.

פרופ' אלון הראל, הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  הוא היה מתנצל גם אם הדברים לא היו מצולמים? רפי רשף 15.11.10 11:26 1
     הימין חייב להצטייד באלפי ועשרות אלפי מצלמות, כמו השמאל צ_כתמר_יפרח 15.11.10 11:30 4
         LOL!!! ואתה מדבר על הסתה?? שלומצי 15.11.10 11:38 5
  פסיכי שומרוני 15.11.10 11:28 2
  אחד מהדברים שאדם ניכר בהם זית זך 15.11.10 11:28 3
  זה חדשות או סקופים ? ש_ש 15.11.10 11:38 6

רפי רשף לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 29.4.02
8196 הודעות, 56 מדרגים, 110 נקודות.  ראה משוב
יום שני ח' בכסלו תשע''א    11:26   15.11.10   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. הוא היה מתנצל גם אם הדברים לא היו מצולמים?  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
צ_כתמר_יפרח
גולש אורח
יום שני ח' בכסלו תשע''א    11:30   15.11.10   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. הימין חייב להצטייד באלפי ועשרות אלפי מצלמות, כמו השמאל  
בתגובה להודעה מספר 1

לצלם נונסטופ.

לצלם את האנרכיסטים המחבלים מהארץ ומחו"ל בפעולה.

לצלם אותם מתפרעים, מקללים ומשפילים את חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב.

לצלם את החלאות השטינקרים הבוגדים מ"שלום עכשיו" שסופרים בתי יהודים כדי להלשין לפריץ.

לצלם את הזבלים ולהפיץ בכל דרך אפשרית.

חיסול השמאל הרדיקלי יושג רק ע"י חשיפת מעלליו ברבים, שלהוב
הציבור הרחב נגדו, הצגתו כסכנה סרטנית ודה לגיטימציה עקבית שלו עד
הוצאתו אל מחוץ לחוק והעמדת אנשי השמאל למשפטים צבאיים מהירים
שבעקבותיהם כיתת יורים. רק כך מטפלים בשמאל הרדיקלי האנטישמי.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
שלומצי
חבר מתאריך 14.8.05
67883 הודעות
יום שני ח' בכסלו תשע''א    11:38   15.11.10   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  5. LOL!!! ואתה מדבר על הסתה??  
בתגובה להודעה מספר 4

שומרוני לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 1.4.08
25032 הודעות, 265 מדרגים, 480 נקודות.  ראה משוב
יום שני ח' בכסלו תשע''א    11:28   15.11.10   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. פסיכי  
בתגובה להודעה מספר 0

זית זך
גולש אורח
יום שני ח' בכסלו תשע''א    11:28   15.11.10   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. אחד מהדברים שאדם ניכר בהם  
בתגובה להודעה מספר 0

זה כעס, בשעת כעס אומרים דברים אפילו שאחר כך מתנצלים אבל האמת יצא, לא יעזור לו שום דבר לפרופ'
אולי לא כל המוסלמים טרוריסטים, אבל כל הטרוריסטים מוסלמים!

ש_ש לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 7.4.02
120944 הודעות, 141 מדרגים, 277 נקודות.  ראה משוב
יום שני ח' בכסלו תשע''א    11:38   15.11.10   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  6. זה חדשות או סקופים ?  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות