גירסת הדפסה          
קבוצות דיון גילוי מסמכים נושא #7044 מנהל    סגן המנהל    מפקח   עיתונאי מקוון    צל"ש  
אשכול מספר 7044   
Hermon לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 15.8.02
31525 הודעות, 84 מדרגים, 167 נקודות.  ראה משוב
יום שלישי כ''ח באדר תשס''ו    02:33   28.03.06   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  

איש המבצעים- רפי איתן מגלה את האמת על פולארד  

אשכול עוגן מתאריך 01.01.15 בשעה  08:15  על-ידי פילוביץ שחף, (מפקח)

מאת רונן ברגמן 3 במרץ 2006

אולי הכל עניין של עיניים גדולות. של תיאבון שלא ידע שובע. אחרי שרפי איתן בדק את החומר שהעביר לו ג'ונתן פולארד, הוא רצה עוד, ועוד. המידע היה כל כך איכותי, כל כך מדויק, כל כך טוב וכל כך חשוב לביטחון המדינה, שאיתן הרגיש שהוא לא יכול לעמוד בפיתוי ולהורות על הפסקת המבצע הזה, הוא אומר היום. "שאלתי את עצמי שוב ושוב איזה מידע עוד אפשר להשיג, את מה ואת מי אפשר יהיה להציל בזכותו. הרצון לקבל עוד חומר גבר עליי ועל זה בונה הנביא, כן, בהחלט, למרות החזות הקשוחה כביכול, אני בוכה על הפרשה הזאת".

הצוות שפעל לתפיסת אייכמן עם בן גוריון

האגדות מספרות כי איתן הוא קורץ, רב-המרגלים המתואר בספר "המתופפת הקטנה" של ג'ון לה-קארה מבוסס, כך אומרים, על אחת מהדמויות המרכזיות, הססגוניות והשנויות במחלוקת ביותר בתולדות קהילת המודיעין הישראלית. כישרונו, עורמתו והמקוריות המבצעית שלו הציבי אותו כלג לכם של המבצעים המרכזיים והכמוסים ביותר של השב"כ והמוסד. איתן לא דיבר מעולם על שירותו בקהילת המודיעין, בחורשים האחרונים, כשקיבל את ההחלטה לרוץ כראש רשימת הגמלאים לכנסת, השתכנע שכמי שמתעתד להפוך לאיש ציבור עליו למסור דין וחשבון גם על הפעולות שבהן היה מעורב, ובמיוחד על הפרשה שחשפה את שמו, סתמה את הגולל על תקוותיו להיות ראש המוסר והטביעה בו אות קלון - פרשת פולארד.
ג'ונתן ג'יי פולארד שירת כקצין באגף המודיעין של הצי האמריקאי. מתוקף תפקידו כמנתח חומרי גלם מודיעיניים הוא נחשף למירע מסווג, שהיה קשור בישראל ולא נמסר לה כמסגרת חילופי המידע עם ארצות-הברית. אחרי שפנה לכמה גורמי ביון, בהם המוסר, הציע להם את המידע ונרחה, הוא יזם בראשית 1984 דרך איש קשר פנייה לאביעם סלע, אלוף-משנה בחיל האוויר הישראלי ששהה אז בוושינגטון בהשתלמות מטעם חיל האוויר זה העביד את המירע לנספח המדעי בשגרירות. "הנספח המדעי" היה שם כיסוי לראש שלוחת הלק"ם - לשכה לקשרי מדע - סוכנות ביון חשאית של משרד הביטחון, שנוסדה כרי להשיג טכנולוגיות וחומרי גלם לפרויקט רימונה ולמערכת הביטחון בכלל,
בראש הלק"ם עמר באותה תקופה רפי איתן, הוא משחזר: "אני לא זוכר במדויק את התאריך, אבל יום אחד הגיע אליי מידע כי אדם בשם ג'ונתן פולארד, יהודי וציוני אדוק. פנה לסלע ואמר לו כי יש בידיו מידע שיכול להציל את ישראל ממלחמה חדשה עם מדינות ערב. על פניו, באמת נראה כי יש בידי האיש הזה נגישות למידע ברמה גבוהה מאור, ולכן נתתי הוראה להיפגש איתו ולבדוק את הנושא". איתן קיבל ממפקדי צה"ל באותו זמן את האישורים המתאימים לסלע, להמשיך ולעסוק כנושא.
סלע נפגש עם פולארד והתרשם ממנו לחיוב. פולארד העביר מידע רב בתחילה בעל פה ואחר כך באמצעית מסמכים. הוקמה סביבו מעטפת הפעלה מודיעינית גדולה ובה כמה אנשי לק"ם, שהיו מקבלים מפולארד את המסמכים, מצלמים אותם ברירת מסתור, ואחר כך מחזירים אותם לפולארד, שהחזיר את החומר לארכיון.
אט-אט, ולאחר מכן בזרם שוצף, העביר פולארד לסלע ולשאר אנשי הלק"ם, בראשם יוסי יגורי, הנספח המדעי, מאות-אלפי מסמכים. אחרי שנלכד ב-4 ביוני 1986 הורה פולארד בבית משפט אמריקאי, כי העביר לישראל מסמכים סודיים ביותר - צילומי לוויין ומידע על מערכות נשק ערביות. פולארד טען, כי לא סיכן שום פעילות חשאית של ארצות-הברית, שהייתה עלולה להביך את הממשל, לדבריו, מטרתו היחידה הייתה לספק לישראל את המידע הנוגע לאיומים על קיומה.

איתן מאשר את הטענה: "מעיון ראשוני בחומר שהוא העביר, ומבריקה קפדנית של החומר הזה בירי הגורמים המומחים במערכת הביטחון הבנו שיש בחומר הזה מידע בעל חשיבות קריטית לביטחון המדינה. אולי לא הייתי מנסח את הדברים בכותרת הדרסטית שפולארד נתן לה - שיש בו כדי להציל את ישראל ממלחמה ממשמשת ובאה אבל בהחלט הייתי אומר כי לו פרצה מלחמה, בחומר שפולארד העביר היה כדי לחזק מאור את צה"ל, ולהשפיע באופן מהותי על התוצאות בשדה הקרב".
בכל זאת, ארצות-הברית היא אולי הידידה הגדולה ביותר של ישראל. לא חשבת מה עלול לקרות אם תיחשף העובדה שאנחנו מפעילים מרגל נגדה?
איתן: "החלטתי שעדיף לקחת את הסיכון ולקבל את האינפורמציה, שלא היה לי לרגע ספק שהיא חיונית לביטחון ישראל. הסיכון שהיה לי ברור. אם כי לא חזיתי שהפרשה עשויה להתפתח לממדים הללו. בכל הפעלה של סוכן יש סיכון, יש מורכבות אדירה וסיכון גבוה כמיוחד בגיוס סוכן אצל הידידה הגדולה ביותר של ישראל, אבל מה שעמד מנגד מבחינתי היה ביטחון ישראל והצלת חייהם של חיילים ואזרחים ישראלים. שאלתי את עצמי שוב ושוב את השאלה: מה אומר לעצמי אם יתברר שיכולתי להציל חיי ישראלים, ולא עשיתי זאת".
איתן לוקח את כל האחריות על עצמו: "זאת הייתה החלטה שלי ורק שלי. אני לוקח את האחריות המלאה והמוחלטת. אני נוהג על פי הנורמה היחידה שנראית לי ראויה והנחתה איתנו בימיה הראשונים של המרינה - לא הכחשתי, לא הטלתי את האחריות על האחראים עליי ולא ניסיתי לחלוק את האחריות עם מישהו אחר. מהרגע הראשון אמרתי בצורה הכי ברורה:
אני אחראי לקבלת ההחלטות - לטוב ולרע".
בכל מקרה, מוסיף איתן, הגורמים בצה"ל ובקהילת המודיעין שקיבלו את החומר הזה - שהעשיר מאוד את מה שהם ידעו על מדינות ערב וארגוני הטרור - "חגגו עליו ימים ארוכים והודו לי במילים חמות מאור על שהבאתי אותו, בלי שהם ידעו, במובן, מהיכן הוא מגיע".
נו באמת, הרי רק גורם אחר יבול היה להפיק צילומי לוויין באיכות כזו.
"רק אני והמפעילים של פולארד ידענו כי יש מקור בתוך קהילת המודיעין האמריקאית. זו הייתה החלטה שלי, ואף אחר מחוץ למערכת הזאת לא ירע את פרטי המבצע".

"פולארד עשה עליי רושם בלתי רגיל ביכולתו האינטלקטואלית, בזיכרון לפרטים".
התגלה עליו מידע שהציג שיקול דעת שנוי במחלוקת. "ייתכן שאם הייתי יודע על כך בזמן אמת, הייתי שוקל מחדש אם להמשיך במבצע".

אישור משמעון פרס
התשובה של איתן רומזת לשתי השאלות המרכזיות שעדיין נותרו לא-פתורות בפרשה:
האם היו לפולארד שותפים ומה בדיוק ידעו קברניטי הממשל בישראל - יצחק שמיר, יצחק רבין ושמעון פרס - על הסוכן שהפעיל הלק"ם. באשר לאפשרות קיומו של סוכן נוסף ("מיסטר איקס" כפי שבונה באף-בי-איי), פולארד נשאל על כך פעמים רבות והכחיש בתוקף. אף על פי שהיו לכך רמזים בחומר החקירה. גם איתן מכחיש זאת מכל וכל: "אני לא יודע על יהודים אחרים שהופעלו כסוכנים בארצות-הברית".
באשר למה שידעו שלושת ראשי הממשלה על פולארד העניין סבוך יותר. איתן חוזר על מה שאמר לוועדת החקירה של הכנסת בראשות אבא אבן:
"זאת הייתה החלטה אישית שלי שלא יידעתי בה איש. עם חשיפת הפרשה, לקחתי על עצמי את כל האחריות והתפטרתי מתפקידי כראש הלק"ם". אלא שחבר אותה ועדת חקירה, דוד מגן, צוטט לימים בידי העיתונאי וולף בליצר, שכתב ספר על הפרשה, כי "איתן פעל ברשות ובסמכות". איתן עצמו אמר לגורס בכיר שעסק בעניין (על פי עדותו של אותו גורם): "הם ידעו הכל, מהתחלה ועד הסוף ונתנו לי אישור גורף להפעיל את פולארד. אתה רואה את המכנסיים האלה (על פי עדות הגורם הצביע איתן על הכיס האחורי של מכנסיו) כאן יש לי אישור בכתב ידו של שמעון פרס". איתן, שהבין כי רק נטילה מלאה של האחריות להפעלה בחוסר סמכות של פולארד תביא לניתוק הקשר בין הפעולה הפרטיזנית והמזיקה לבין הדרג המדיני - יצחק שמיר, יצחק רבין ושמעון פרס - הקריב את הקריירה המזהירה שלו במודיעין והתפטר מרצון.
בזמן הפעלתו של פולארד הורה איתן להביאו לישראל לפגישה אישית, איתן משחזר את הפגישה: "בעצם, היו שתי פגישות, יום אחרי יום, בנוכחות גורמים נוספים שהיו קשורים ישירות בהפעלה שלו".
פולארד טוען שהצגת את עצמך בשמך המלא ושהענקת לו דרכון ישראלי.
"עד כמה שזכור לי הוצגתי לפניו כמפקד הארגון האחראי על הפעלתו, ללא ציון שמי. הוא הבין היטב את הסמכות הפיקודית שיש לי על המבצע כולו. את שמי הוא גילה הרבה יותר מאוחר, מתוך פרסומים בתקשורת, אני דיברתי אנגלית והוא ענה לי בחצי אנגלית וחצי עברית, שנותרה לו מהשנה שבה אביו שהה בשבתון במכון ויצמן, והוא התלווה אליו כנער".
איזה רושם הוא עשה עליך?
"רושם בלתי רגיל ביכולתו האינטלקטואלית, בזיכרון לפרטים, בהבנה לכל מה שמתרחש במזרח התיכון ובדבקות שלו לעזור לישראל, אין ספק שהוא העמיד את עצמו בסיכון עצום והוא הבין זאת באופן מלא, גם בלי ההסברים שלנו", כשנחשף, ובעת המאסר שלו, התגלו עליו פרטים שהציגו אותו כארם ששיקול הדעת שלו שנוי במחלוקת.

"ייתכן שאם הייתי יורע על כך בזמן אמת, הייתי שוקל מחדש אם להמשיך במבצע"

העובדה שלא זיהיתם את המרכיב הזה באי שירתו לא מעידה על כישלון שלכם?
"במידה מסוימת כן, אבל מי שמכיר מבצעי מודיעין יודע כי הם אף פעם לא מושלמים. עם המידע שהיה בירי באותה עת, אני סבור גם היום כי החלטתי את ההחלטה הנכונה. מה שעמד על הפרק, כלומר איכות המידע, השפיע על כל שיקול אחר בנושא הזה. ההכרעה שעמדה בפניי הייתה בין הפעלת פולארד עם כל חסרונותיו, לבין היעדר כל אפשרות להשיג מידע - שהיה בידיו".
בהתחשב במה שאתה יודע היום, היית חוזר על זה?
"ברור שבתוכי קשה לי מאוד. ג'ונתן יושב כבר 20 שנים בכלא. האם המבצע היה שווה 20 שנים מחייו של מישהו? התשובה היא שבמודיעין, כמו במלחמה, אתה הולך לקרב, וכשאתה הולך לקרב אתה עושה גם טעויות. אני משוכנע שעשיתי את מה שנדרש ממני למען ביטחון ישראל, אבל הדבר אינו משנה את העובדה, שקשה לי מאוד עם ההבנה, שיהודי אמריקאי איבד את חירותו, את עתידו ואת מרבית שנות חייו".
איתן חושף לראשונה כי אולץ להעיד לפני חוקרי האף-בי-איי בפרשה על פי הנחיות הממשלה. "זה גרם לי סערה רגשית גדולה. ידעתי שהם לא מעוניינים בטובתו של ג'ונתן, אבל אני חייל ממושמע של ממשלת ישראל".

אנטישמיות? אתה אמרת

ג'ונתן פולארד יושב כבר 20 שנים בכלא באטנר בצפון-קרוליינה והנשיא האמריקאי אפילו לא קצב את עונשו. האמריקאים כמובן כועסים מאור על הפרשה, אבל לדברי איתן זה רק חלק מההסבר, "מצבו של פולארד החמיר במידה רבה מאור גם מכיוון שאנחנו, וגם פולארד עצמו, דיברנו יותר מדי. פולארד דיבר ללא הפסקה על הפרשה, למרות שהיה אסור לו, והאשים שורה ארוכה מאוד של חברי כנסת, שרים ואישי ציבור ישראלים, וגם את האמריקאים בשורה של האשמות ובראשן: אנטישמיות. אין לי כל זכות לשפוט אותו, אבל אני חושש שהדברים האלה - בעיקר ההאשמות כלפי האמריקאים - רק החמירו את מצבו".

בארצות-הברית נטען כי המידע שפולארד מסר לאיתן הועבר אחר כך על ידו למדינות נוספות, כמו סין וברית-המועצות ושם נחשפו מרגלים אמריקאים שהוצאו להורג כתוצאה מכך.
"אני מוכן לשים את ירי באש ולהישבע בכל היקר לי כי הדברים האלו הם שקר וכזב" מתקומם איתן. "שום דבר ממה שפולארד מסר לנו לא דלף מחוץ למערכת המודיעין הישראלית, שום דבר.

חוץ מזה, הוא מעולם לא מסר לנו מידע שיכול לחשוף סוכנים אמריקאים בברית-המועצות או בכל מקום אחד. אנחנו לא התעניינו במידע הזה, והוא לא מסר אותו".
אז מדוע לדעתך זה תפס ממדים כאלה? "בגלל סיבות פוליטיות ורגשיות של האמריקאים".
אנטישמיות?
"אתה אמרת. אבל עובדה שקיימות עוד שורה של פרשות ריגול, הרבה יותר חמורות, שהנאשמים בהן חטפו הרבה פחות מפולארד, ושהתקשורת האמריקאית עסקה בהן הרבה פחות. אני שואל מדוע? פולארד אולי פגע בחוק האמריקאי ובקוד ההתנהגות של המודיעין האמריקאי, אבל לביטחונה של ארצות-הברית הוא לא הזיק כהוא זה, לחלוטין לא".
לולא פרשת פולארד היית מקבל את המוסד? "אם לסבתא היו ביצים היא הייתה סבא. לא יודע".

פרשת הסרן הנעלם
רפי איתן, בן 79 , שירת בפלמ"ח ועבר שם שורה של קורסים בלוחמה ומודיעין. בארבע שנות הכרותו בארגון עסק רבות בהכנת תיקי מודיעין על יעדים, וניכר היה בו כי הוא נמשך לתחום הזה. באותה תקופה גם דבק בו הכינוי "רפי המסריח", שלימים נאמר בטעות כי הוא קשור לתדירות שבה הוא מחליף את גרביו. האמת היא שבאחד מניווטי הלילה בפלמ"ח הוא פשוט נפל לבור ספיגה, ומשם הכינוי.
איתן שימש מפקד כיתה ומפקד פלוגה בפלמ"ח.
מוקש שהתפוצץ לידו באחר ממבצעי המעפילים בקיבוץ יגור גרם לו חירשות כמעט מוחלטת וער היום הוא משתמש במכשירי שמיעה רבי עוצמה. ב 15 במאי, מיד אחרי הכרזת המרינה, נפצע קשה מאור מ 20 רסיסים שננעצו בגופו. "חלק גדול מהרסיסים נשאר בפנים ,בכל פעם שאני עובר מגלה מתכות רגיש במיוחד, הם מפעילים אותו". איתן חזר לקרבות במבצע "דני" עם גבס על הרגל והחליף את רחבעם זאבי. כקצין מודיעין של חטיבת יפתח הוא תכנן את מערך ההגנה של העיר אילת.

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה 
מכתב זה והנלווה אליו, על אחריות ועל דעת הכותב בלבד

האשכול     מחבר     תאריך כתיבה     מספר  
  יונתן פולארד – הוא השבוי ''האיש במסכת הברזל'' פילוביץ שחף 20.03.09 00:00 1
  יפה...האמריקאים נבלות garrincha 20.03.09 01:06 2
  רפי איתן על פרשת פולארד: אני מודה בכישלון ומתחרט עליו פילוביץ שחף 29.10.09 20:46 3
  רפי איתן משיב לרזי ברקאי, דקה 16:55: פילוביץ שחף 01.01.15 08:15 4

פילוביץ שחף לחץ כאן להצגת דירוג המשתמש
חבר מתאריך 9.2.02
98335 הודעות, 311 מדרגים, 581 נקודות.  ראה משוב
יום ששי כ''ד באדר תשס''ט    00:00   20.03.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  1. יונתן פולארד – הוא השבוי ''האיש במסכת הברזל''  
בתגובה להודעה מספר 0

ערכתי לאחרונה בתאריך 20.03.09 בשעה 00:13 בברכה, פילוביץ שחף

שבוי במסכת הברזל
מאת דמיטרי רייזמן | פורסם: כ"ב אדר תשס"ט / 18 מרץ 09

המסע המסיבי של התקשורת למען שליט אינו בגלל מצפונם

המאבק לשחרורו של גלעד שליט הגיע לשיאו. הוריו - באוהל המחאה מול בית ראש הממשלה ומסביבם מתנהל קמפיין קולני תחת שרביטו של משרד יחסי ציבור, מחאתם נסקרת סיקור רחב ביותר בכל אמצעי התקשורת.

כמעט כל הברנז'ה התגייסה כאיש אחד. באחדות מופתית הם מעלים לשידור את ההורים, את שבויי המלחמות הקודמות, את אנשי הרוח והאקדמיה. וכול זאת – על מנת לסחוט אותנו רגשית, ובאמצעותנו – את מקבלי ההחלטות.

המגבר התקשורתי מעלה את זעקתה של משפחת שליט לרמות אשר לא היו כדוגמתם בשיח הציבורי בישראל. טובי המשכנעים מטיפים לאוזני העם שאין כאן מקום למקח וממכר וששאילת המחיר אינה רלוונטית - כי מדובר בסוגיה מוסרית עליונה, הם מסבירים. והידענים אף מצטטים מהרמב"ם: "ואין לך מצוה גדולה כפדיון שבויים" ומוסיפים: "זאת אחדות העם בהתגלמותה, זאת מהותנו. ואין מעשה יותר יהודי ויותר מוסרי מלהסכים לעסקה עם החמאס – תהיה אשר תהיה - על מנת לשחרר סוף-סוף את גלעד".

נו, מי לא יזדהה עם קדושת המאבק של ההורים המיואשים, אשר תמונת בנם השבוי נגד עיניהם יומם ולילה? ומי יעז לזרוק לעברם אבן? מי יערער על המוסריות?

רק כמה בודדים עומדים שם, מול בית ראש הממשלה, נגד מאהל המחאה של משפחת שליט. הם מוחים נגד השחרור ההולך וקרב של מאות מרצחים סדרתיים, רוצחי קרוביהם רוצחי אלפי ישראלים... קומץ קטן, הם עומדים שם ללא סיקור תקשורתי, ללא משרד יחסי ציבור, ללא תמיכה של הברנז'ה. קבוצה קטנה ולא משמעותית...

אך לא עליהם רציתי לדבר הפעם וגם לא על הציטוט מהרמב"ם, אשר הוצא מהקשרו: הרי באמירתו התכוון הרמב"ם לכסף, לכך שיש עדיפות עליונה להשתמש בכספי הקהילה למטרת פדיון השבויים.

הפעם אדבר על המוסר.

הנימוק העיקרי, אותו מנסה הברנז'ה העיתונאית לשתול במוחו של הציבור, הוא נימוק מוסרי: "כולנו ערבים זה לזה, לכן חייבים לעשות הכול. אין מחיר שלא נהיה מוכנים לשלם עבור פדיון גלעד מידי השובים אותו. זהו הקוד המוסרי העליון שלנו. קל וחומר, כאשר מדובר על מי שנפל בשבי תוך הגנה על ביטחון ישראל, בשליחות ממשלת ישראל. החובה המוסרית מחייבת שממשלת ישראל תפדה אותו מהשבי. בכל מחיר"...
תזכורת-פ"ש:

דו''ח בדין: 8 שאלות קשות על שחרור שליט + 4 סרטי וידיאו
https://rotter.net/forum/gil/15759.shtml#7
11. ''מעריב/להקת המעודדות של הנייה'' = היטלר של שנות ה-2000
https://rotter.net/forum/gil/15759.shtml#11

ליבי דואב עם משפחת שליט, מצפוני - עם ראש הממשלה, העומד על המשמר בגבורה נגד "מסחטת הרגשות" פרי יצירתה של התקשורת, נגד "דעת" הקהל המוסתת על ידי התקשורת. אך, כאשר ליבי, כמו ליבו של ראש הממשלה, קרוע בין השיקול הממלכתי לבין רצונה הפרטי (והמובן) של משפחת שליט, אני נזכר בשבוי אחר, "האיש במסכת הברזל".

מי אתה, שבוי במסכת הברזל? בדומה לקודמיך המפורסם , גם אותך העדיפו לשכוח לתמיד, למחוק מהזיכרון כאילו לעולם לא היית? גם אתה, כקודמיך, כלוא כבר עשרות שנים אי-שם בצינוק שכוח אל.

וגורלך שכוח עם - עמך. אין מאהל המחאה למענך, והתקשורת לא מעלה את זעקתך לגבהי-גבהים, ואף משרד יחסי ציבור לא מנהל קמפיין לשחרורך.

האם לא בן עמנו אתה? הרי כולנו ערבים זה לזה? אז מדוע לא מתגייסים כל ה"מי ומי", כאיש אחד, למען פדיונך מהשבי כפי שהתגייסו למען גלעד? ומדוע שמך לא כמו שמו - מדבר בעד עצמו, כך שאין אפילו צורך לומר באיזה "גלעד" מדובר? מדוע הפתק "הצילו" בכתב ידך לא מתפרסם בעמוד הראשי בכל עיתון בישראל? האם חייך לא בסכנה? האם לא המדינה שלחה אותך למשימה למען ביטחון ישראל?

או, אולי, מקום כלייתך אינו ידוע? אולי אתה חבוי אי-שם בין איראן לטליבן, בין חיזבאללה לחמאס, ואין כל יכולת לדעת, מי מחזיק בך?

לאיש "במסכת הברזל" יש שם: יונתן (ג'ונתן פולרד. הוא נמצא בשבי... לא, לא 990 ימים ולילות. כמעט פי 10, קרוב ל- 25 שנה. הוא נשבה בעבור שרותו למען ביטחון ישראל, הוא נשלח על ידי ממשלת ישראל. חייו בסכנה של ממש – עד כדי כך שעוד מעט, חס וחלילה, לא יהיה את מי להציל...

לא, הוא לא באירן ולא אצל הטליבאן, לא אצל החזבאללה ולא אצל החמאס בעזה. הוא מוחזק בשבי על ידי מדינה נורמטיבית, מדינה שמקיימת עם ישראל יחסים דיפלומטיים אפילו נהוג לכנותם "יחסי ידידות הדוקים ביותר". על מנת לפדות אותו לא נדרש לשחרר אלף מחבלים, אשר רצחו אלפי ישראלים וימשיכו לרצוח עוד ועוד - אם וכאשר נשחרר אותם בעסקת החלפת השבויים.

אז מדוע הוא עדיין לא נפדה מהשבי? מדוע באדישות משוועת נותנים לו להינמק בשבי כמעט 25 שנה? הסיבה נעוצה בכך שיונתן פולרד – הוא "האיש במסכת הברזל".

מאות שנים חלפו מאז שנפטר האסיר המסתורי מכלא הבסטיליה, האיש במסכת הברזל האגדי. אין ספור מיתוסים נקשרו לגורלו בניסיון לפצח את חידתו. מדוע נכלא? מדוע בחשאי? איזה סוד נוראי הסתירה מסיכת הברזל?
http://www.wnet.co.il/view.link.php?lid=50682

לאחרונה צלח סוף-סוף הניסיון לפצח את הצופן בו השתמש מלך לואי ה- 14 לכתיבת יומנו - אותו המלך, אשר כלא את האיש במסכת הברזל. על פי היומן (ובניגוד למסופר אצל וולטר ואצל דיומא), מסיכת הברזל הסתירה לא את אחיו של המלך, אלא - גנרל צרפתי כושל שברח משדה הקרב ונטש את חייליו. בחלוף מאות שנים, לא נצליח לברר איזה מהגרסאות היא האמת – הזאת שביומן המלך או זאת שברומן של דיומא.

כיוון שמאז כליאתו של יונתן פולרד חלפו "רק" 25 שנה, עדיין ניתן לקבוע בבירור, מדוע נהפך ל"שבוי במסכת הברזל". כמסתבר, התשובה לשאלה פשוטה למדי – יותר מדי אישים רמי מעלה בישראל מעוניינים היו (ומעוניינים עדיין) בכך שיונתן יהפוך ל"איש במסכת הברזל" – "רחוק מהעין רחוק מהלב", רחוק מעין המצלמות, מאחורי חומות בטון עבה יותר מקירות הבסטיליה. על מנת לדעת את האמת הזאת לא נדרש לפצח את "הצופן" – די לקרוא בעיון את "דו"ח ועדת המשנה לשרותי המודיעין והבטחון בסוגיית ג'ונתן פולארד" .
תזכורת-פ"ש: חשיפה: מסמכי דו''ח ועדת אבא אבן שהוקמה בעקבות פרשת....
https://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=6566&forum=gil&viewmode=all&keywords=פולארד

תרומתו של יונתן פולארד לביטחונה של ישראל גדולה ביותר. היא בוודאי אינה נופלת מתרומתם של שבויי מלחמה ישראלים שנפדו או עומדים להיפדות. עובדה זאת אינה מוטלת בספק: בלשון העדות שבדו"ח, ערך המודיעין שהעביר פולארד לישראל "הוגדר לא אחת בדרגים הגבוהים ביותר כ"חומר שלא יסולא בפז". זאת ועוד- גם רפי איתן, אחד מבחירי המודיעין הישראלי, בשעתו מפקד היחידה אשר הפעילה את המרגל הישראלי פולארד בארה"ב, התוודה: "החלטתי שעדיף לקחת את הסיכון ולקבל את האינפורמציה, שלא היה לי לרגע ספק שהיא חיונית לביטחון ישראל... מה שעמד מנגד (הסיכון) מבחינתי היה ביטחון ישראל והצלת חייהם של חיילים ואזרחים ישראלים. שאלתי את עצמי שוב ושוב את השאלה: מה אומר לעצמי אם יתברר שיכולתי להציל חיי ישראלים, ולא עשיתי זאת".

כך, במשך שנה וחצי סיפק יונתן פולארד מידע מודיעיני חיוני, יקר מפז למדינת ישראל. אך, מה לעשות, כפי שזה קורה לעתים במבצעים החשאיים, המזל בגד בו. לפתע - מפלה.

מאז חשיפתו, "ביש מזל" רדוף אותו ללא הפסק - עד העצם היום הזה. ייתכן ופעילותו של יונתן לא הייתה כלל נתגלית לאמריקאים. אך, בדיוק באותה תקופה החלו "מפולות" מרגלי ה- CIA באירופה. כל מנגנוני הריגול הנגדי האמריקאי עברו למצב רגיש במיוחד ופעילותו של יונתן נחשפה.

מי שקיבל את הטלפון הראשון מאמריקה - מאת מזכיר המדינה הזועם - היה שמעון פרס, אשר (לרוע המזל של פולארד!) היה באותה עת ראש ממשלת ישראל. מרוב בהלה שמעון פרס "עשה במכנסיים". תגובתו נתגבשה מיידית ובהתאם – הוא החליט ללא רגע של היסוס לחרף את נפשו של יונתן. פרס לא רק "מסר" את יונתן לאמריקאים, הוא גם הסכים להעביר לידם מסמכים המפלילים אותו – המסמכים, אשר בלעדיהם כלל לא היה ניתן להרשיע את המרגל הישראלי!

אם באותו זמן הייתה בישראל אופוזיציה – אולי הפרשה הייתה מתפתחת אחרת. אולי ניתן היה לרתום את האופוזיציה להצלת המרגל מידי האמריקאים בניגוד לנטיית ממשלת ישראל, המנסה לחפות על ה"פאשלה". אך, הגורל שוב התאכזר ביונתן - באותה תקופה הייתה בישראל ממשלת רוטציה. לכן, שר החוץ בממשלתו של פרס היה לא אחר מאשר יצחק שמיר. אך גם בזה לא היה די – כאשר יונתן גויס לשרות החשאי של ישראל, אותו יצחק שמיר היה... ראש הממשלה. שמיר ושר הביטחון שלו דאז, משה ארנס, היו גם הם אחראיים באופן ישיר ל"עסק-ביש". כך נסגר המעגל. כאשר התכנסו יחד בעניין פולארד לדיון, שמעון פרס, יצחק שמיר ויצחק רבין (שר הביטחון של פרס באותה העת), הייתה ל"גדולי האומה" תמימות דעים מופלאה. כולם היו בעד "לקבור את העניין" כמה שיותר עמוק - יחד עם יונתן, כמובן.

יותר מעשור, עד לאמצע 1996, ניהלו שמעון פרס, יצחק רבין, יצחק שמיר ומשה ארנס את ענייני המדינה בחילופי תפקידים ביניהם לסירוגין. בכל אותם השנים "השבוי במסכת הברזל" היה חבוי בצינוק תת-קרקעי באחד מבתי הכלא הנוראים ביותר בארה"ב. אילו רק היה יכול– היה בשמחה מחליף את מקום כליאתו לבסטיליה...

ביוני 1996 סוף-סוף עולה לשלטון בישראל ממשלה שראשיה לא היו קשורים לעסק הביש של ריגול יונתן פולארד - ממשלת נתניהו. נתניהו היה הראשון ממנהיגי ישראל (ולעת עתה – גם האחרון), אשר עשה צעד של ממש למען שחרורו של יונתן מהשבי.

ב- 1999, במסגרת פסגת "וואי פלנטיישן", הצליח נתניהו להוציא מהנשיא קלינטון הבטחה: אם ייחתם ההסכם עם פלסטינאים, האמריקאים יעבירו את יונתן לישראל. אך, ביום חתימת ההסכם "וואי", התגלה שהנשיא קלינטון, "הידיד הגדול של ישראל", פשוט "עבד" על נתניהו. קלינטון חזר בו מהבטחתו ויונתן נשאר להירקב בשבי האמריקאי.
תזכורת-פ"ש: נסיונו של נתניהו לשחרר את פולרד: קלינטון שיקר לנתניהו.
https://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=7283&forum=gil&viewmode=all&keywords=פולארד

מאז עבר יותר מעשור. הוא עדיין שם, עדיין חי. השבוי ב"מסכת הברזל". במסכה, אשר יעודה היה להסתיר את פרצופם המכוער של מנהיגי ישראל.

היום הברנז'ה התקשורתית מנהלת את "הפסטיבל" הקולני שלה למען גלעד שליט, למען שחרורו בכל מחיר וללא תנאי, שחרורו, לגרסתה, לפי "צו המצפון".

במקרה טוב – מדובר על חברות "פסבדו-עיתונאים" בעלי אופק אינטלקטואלי צר, אשר לא מסוגלים כלל להתבונן בסוגיה על פי קנה-המידה האמיתי שלה. ובמקרה הגרוע, עלול להתגלות שלאמתו של דבר לא מדובר בקמפיין לשחרורו של גלעד – אלא לשחרורם של מחבלים-מרצחים.

כך או אחרת – לא מדובר כאן על "צו מצפון". לכן, ידידיי, אנא מכם, תפסיקו לדבר על המצפון!
http://www.inn.co.il/Articles/Article.aspx/8141
וכאן:
http://www.shtut/article.html?id=21589

תזכורת:

תזכורת לכל המידע, המסמכים, הפרוטוקולים לאחת הטרגדיות של מדינת ישראל, שממחישים מעל לכל ספק
ששמעון פרס בגד במדינת ישראל...

פרשת יונתן פולרד: מי עומד מאחורי המחדל...!!
https://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=5130&forum=gil&viewmode=all&keywords=%F4%E5%EC%E0%F8%E3
סרט וידיאו: http://www.pollardnow.org/
בכיר לשעבר ב CIA מאשר, כי הטענות בפרשת פולארד הינן "פיקציה"
https://rotter.net/forum/gil/15687.shtml

45. מש' המשפטים שוקל להשעות פרקליטה בכירה/עו''ד חנה מגד 03/03/09
https://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&forum=gil&om=15062&omm=45&viewmode=
איזה שופט בדימוס? איזה פרקליט בכיר בדימוס? איזה קצין משטרה בכיר בדימוס? 08.11.2007
http://www.israblof.com/?l=he&a=35121
בפרקליטות הדרום נמשכות הצרות = חנה מגד = יסכה ליבוביץ 07.08.08
https://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=15062&forum=gil&viewmode=all&keywords=חנה מגד

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
garrincha
גולש אורח
יום ששי כ''ד באדר תשס''ט    01:06   20.03.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  2. יפה...האמריקאים נבלות  
בתגובה להודעה מספר 0

תגובה עם ציטוט   | תגובה מהירה                                     (ניהול: מחק תגובה)
פילוביץ שחף
חבר מתאריך 9.2.02
98335 הודעות
אור ליום ששי י''ב בחשון תש''ע    20:46   29.10.09   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  3. רפי איתן על פרשת פולארד: אני מודה בכישלון ומתחרט עליו  
בתגובה להודעה מספר 0

מקור:
http://www.inn.co.il/News/Flash.aspx/267828#rss

תזכורת:

https://rotter.net/forum/gil/7044.shtml
דו''ח בדין: 8 שאלות קשות על שחרור שליט + 4 סרטי וידיאו
https://rotter.net/forum/gil/15759.shtml#7

==================

"איך הדעת תקבל זאת???"

"אתה יכול להערים על חלק מהאנשים כל הזמן,
אתה יכול להערים על כל האנשים חלק מהזמן,
אך אינך יכול להערים על כל האנשים כל הזמן".
(אברהם לינקולן)

הלקסיקון השלם - פרשת רצח רבין ז''ל (2)
https://rotter.net/forum/gil/16904.shtml
הלקסיקון השלם - פרשת רצח רבין ז''ל
https://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=5614&forum=gil&omm=0
13. אז מי לעזאזל באמת יזם את רצח רבין, ומדוע כל המערכת נכנסת
להיסטריה כשמנסים לחפש תשובה??

https://rotter.net/forum/gil/6663.shtml#13

פילוביץ שחף
חבר מתאריך 9.2.02
98335 הודעות
יום חמישי כ''א בטבת תשע''ה    08:15   01.01.15   
כרטיס אישי עבור לצ'אט  
  4. רפי איתן משיב לרזי ברקאי, דקה 16:55:  
בתגובה להודעה מספר 0

.
.
תזכורת:

רפי איתן: הפללתי את פולארד כי סוכם שייאסר ל-10 שנים
https://rotter.net/forum/gil/27285.shtml

https://rotter.net/forum/gil/7044.shtml

רפי איתן: אני הוריתי לזרוק את פולארד מהשגרירות, פרס ורבין ידעו על הפעלתו
https://rotter.net/forum/scoops1/159444.shtml

לישון עם מרגל. אשתו של רפי איתן כבר לא שותקת.
https://rotter.net/forum/scoops1/158767.shtml

תגובת המטה לשחרור פולארד לדבריו של רפי איתן
https://rotter.net/forum/scoops1/159705.shtml
.
.
.
ערוץ 10 Channel10" המקור - הערב, אחרי המהדורה המרכזית של חדשות10 בערוץ 10 Channel10.

לחץ כאן לצפיה דרך Facebook

.
.
לינק לשידור התוכנית מאמש: "המקור": למה ארה"ב מתעקשת על פולארד?
http://10tv.nana10.co.il/Category/?CategoryID=400008
.
.
תזכורת לכל המידע שנחשף מתאריך 01.12.02 :

פרשת יונתן פולרד: מי עומד מאחורי המחדל...!!
https://rotter.net/cgi-bin/forum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=5130&forum=gil&archive
.
.
.

https://tinyurl.com/5a2yl כאן » פרס הוא המפתח לפרשת אלטלנה

תגובה מהירה  למכתב מספר: 

© כל הזכויות שמורות ל-רוטר.נט בע"מ rotter.net
חדשות